n Liefde voor de wereld I u i 2003 - PAGINA 8 "Een visuele column" noemt ze het zelf. Veel Til- M A R J O DIRKS I burgers hebben werken van Marjo Dirks gezien. Elke week maakt ze in haar woning op de kop van de Goirkestraat, naast de ingang van museum De Pont, met allerlei gebruikte materialen een bijzon dere etalage. Daarin levert ze op creatieve wijze commentaar op de actualiteit, seizoenen, bijzon dere dagen en gebeurtenissen van alledag of uit haar eigen leven. Voor dit kerstnummer van De Tilburgse Koerier maakte ze Liefde voorde wereld, waarin - zoals vaak in de 270 voorafgaande etala ges - diverse symbolen verwerkt zijn. Echte kunst wil Dirks haar etalages en ander werk niet noemen. "Eerder een kunstzinnige communicatievorm." Dat het etaleren van haar manier van werken effect heeft, merkt Dirks aan een toenemend aantal opdrachten. Ze werkt twee halve dagen per week als vakleerkracht Beeldende Vorming op de Jan Ligthart- school Rendierhof; daarnaast ontwikkelt het eigen bedrijf Mar jo Dirks Ideeën Vormgeving zich steeds verder. Ze maakte onder meer etalages voor reisboekwinkel Atlas en kinderboekwinkel De Zevensprongen was verantwoordelijk voor de inrichting van een lounge in de schouwburg, een stand van de Kamer van Koophandel en de gastenruimte tijdens de Nexusconferentie op de Universiteit van Tilburg. Voor het centrum voor internatio nale samenwerking COS Dordrecht vervaardigt ze elke maand een beeld rond het thema Venster op de wereld. Rond het thema Kerstmis heeft Marjo Dirks de afgelopen vijfjaar al menige etalage gemaakt. "Met Liefde voor de wereld, een boom van wereldbollen, druk ik mijn kerstwens uit: een vredig, liefdevol leven voor iedereen, overal. Er is veel ellende op de we reld, maar het gaat erom datje geloof in de toekomst hebt." In juni van het komend jaar maakt Marjo Dirks waarschijnlijk haar laatste etalage aan de Hasseltstraat. Dan loopt namelijk haar antikraak-huurcontract af. "Of ik er daarna mee doorga? Dat is afhankelijk van waar ik kom te wonen. Wat ik nog zoek is een woning aan een doorgaande weg, niet in een stille straat. Want de voorbijgangers zijn erg belangrijk. Zonder publiek ontbreekt de motivatie." Na driejaar in Eindhoven Industriële Vormgeving gestudeerd te hebben, stapte Marjo Dirks in 1990 over naar de Tehatex in Til burg. "Door beide opleidingen ben ik er achtergekomen, dat ik geen echte ontwerper ben en dat ik niet alleen leraar wil zijn. Het gaat er mij om beeldend bezig te zijn. Het vrij kunstenaarschap trekt me niet; dan moetje alles helemaal uit jezelf halen. Ik heb inbreng van buitenaf nodig, een opdracht." Bijna zes jaar geleden, in februari 1998, maakte ze haar eerste etalage. "Het begon als een oefening", vertelt de nu 33-jarige Dirks. "Nadat ik bij de hergebruikwinkel Mik Mak had gewerkt, wilde ik etaleur worden. Ik legde mezelf als taak op elke maand een etalage te maken die aandacht zou trekken. Daarbij speelde een rol dat ik op deze plek was komen wonen, aan een drukke route. Toen ik na anderhalf jaar het ritme opvoerde tot een eta lage per week, bleken ook thema's uit de actualiteit bruikbaar om mijn stijl, vormgeving en gedachtegoed aan voorbijgangers te tonen. Het gaat me niet alleen om het esthetische, maar ik wil ook op een luchtige manier aan de mensen iets meegeven om over na te denken." Zo zagen voetgangers, fietsers en automobilisten te genover de Goirkestraat niet alleen etalages over bijvoorbeeld Sinterklaas en Festival Mundial, maar ook over de moord op For- tuyn ("Te gek voor woorden") en afgelopen september over Prins jesdag (“Wie moet er de broekriem aanhalen?"). I w jaar heden ringen >or u. zier, ivies ?eid. deze rier es u /oor ij u '04 De etalages van Marjo Dirks zijn te zien op het adres Hasseltstraat 307, naast de ingang van museum De Pont op de kruising van Goirkestraat, Wilhelminapark en Hasseltstraat. Meer informatie over Marjo Dirks Ideeën Vormgeving: marjotilburg@cs.com. is er veel geliefde Elenburg 3en Prins 1 Prinses eJ<regen Sc°nomie sn over, iat veel edraaid eibaar, jyen en ^ngen.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2003 | | pagina 9