(Kerst 2003 (Kerst 2003 (Kerst 2003 Kerstconcert 2003 'Verrassende Ontmoetingen Oberst Kerst O 11 Kerststallen tussen f Tilburg en Turnhout Kerst in Nieuw kerstoratorium door Tilburgs koor Universiteitskoor Contrast verzorgt kerstconcert Swingend kerstintro met Perpleks a Kamp Vught Restauratie Oisterwijkse kerstbeelden afgerond ■I Cinemi 14.00U 14.00U gespr. 14.00/ TT'd" r T Jij’ lover de keretslal) wordt zonder kerstconeerl op zaterdag 1,1 december om 20.00 uur in de sisteis. Concert verzorgd door Koninklijke Harmonie "Concordia van 1839" 1 DONDERDAG 18 DECEMBER 2003 - PAGINA 4 DE TILBURGSE KOERIER DE TILBURC Van Kerstmis tot en met Driekoningen Ie kers jrteld. iade: www.ntnkamp- sn bel eens -telos. snDel materiaal. neskerk (tegenover de kerststal) wordt er Dankzij de medewerking van dienst m.m.v. Foto Vlaminkcx een kleine ten- 2c*ece gemeentewerken en beschikbaar toonstelling ingericht met foto’s van de Petrus gestelde materialen door Tuin Trend restauratie. Tot 20.00 uur is die ten- Vierwii heeft de beheergroep ook dit jaar toonstelling vrij te bezoeken. Kerstpremière in Concertzaal begel en de CONCERTEN CONCERTEN -Peter rmaal brengt musicalnum- it uit een die het de het Dirigent Georges FC s Moreau. FOTO: BEN DE HOOGEN RONI VAN ’/de Cinema 14.00 u 14.00/ Kerstmis nen de tnx de ker met deze t van Ker ïschrijvin; Aansprekend programma Het begint al wanneer u de concertzaal binnenkomt. Daar wordt men verwel- know it's Christmas time'. Perpleks wordt op de piano begeleidt door Iréne van Rijsewijk. 14.30/ zichtigen. Wat is er informa de vakantieperiode door Br de Cinemi 14.00 u 14.00/ 19.00 u Cinema 11.00/1 11.00/1 11.00/1 Nemo 11.30/1 11.30/1 action, Midi Th 13.30 UI Natuur) 14.30 UI Keigoei Cinema Filmfoy Midi Th Natuurt Oisterwi Poppen Afrikala. leden en wordt gedirigeerd door I van Lonkhuijzen. Normaal br Perpleks een mix van müsicak mers en popliedjes. Speciaal voor deze gelegenheid het koor ook een groot aantal ke liedjes zingen. Laat je eens- door een warm 'winter wond- een soulvolle versie van 'Do they Kerstsfeer proeven op De Lind Vrijdag 19 december worden er bij de kerststal op De Lind in Oisterwijk mooie kerstliederen gezongen. Het thema is 'onder het sterrenblinken' en dit jaar bouwen De Böllekes een tent- overkapping op het grasveld voor de kiosk. De Gaarde vi< van 14.00 tot doortocht naa staan bij ou< betekenis. Eer Een creatieve die u doet ver kracht van de is in handen en Jolanda V< bij De Gaarde kosten bedrag informatie I www.degaard' n Jetse Bremer) de meeropt t (o.a. van Max schenken at Balance zingt Malawi'. D i van Francis ;n van Willi- gothe tenslotte ■n kerstoratorium van Harry s. De première van een speci- deze gelegenheid geschreven ,i to. zanggroep Perpte i sfeervol optreden ver van de hc het Koningsplein voor kerst in de mooiere kerstentree kan bijna Het Udenhoutse Perpleks best ongeveer 6 jaar. Het koor hv Cinemi 13.30 u 13.15/ 13.45/ Nemo 14.00 u 16.30 ui gespr. Filmfoy 13.00 ui 15.00 ui Jeugda 14.30 ui Midi Th 13.30 ui Tilburg; ii De popband F met het numt nummer beva zo goed, dat om drie numt len in de stuc het programn schuuren. C inmiddels op Music Store wordt de pla; FM gedraaid, van het albur geproduceerd Deze produc andere met Gt to Hollywood zangeres va Suzannah. Het kerstoratorium Heimwee beleeft zijn première op dinsdag 23 december om 20.00 uur in de Tilburgse Concert zaal als onderdeel van het programma 'Drie stralen tot één.' Er zijn nog slechts enkele kaarten beschikbaar (via telefoonnummer 013-5358690). RK Koor Gasgothe staat onder leiding van dirigent Jos Vingerhoets en wordt begeleidt door Harry Swinkels (piano), Karen Broekhuis (dwarsfluit), Lauran van der Sanden (klarinet) en Jacqueli ne Hamelink (cello). Kerstsfeer in de bieb. Op zondag 21 december zal zanggroep Perpleks een gratis en sfeervol optreden verzorgen in de hal van de hoofdbibliotheek aan r r i in Tilburg. Zondag Speciaal voor bibliotheek: een het koor ook e - bijna niet! iestaat nu heeft 30 Het Brabant Kontakt (BAJ dag 19 decem Den Boogaar vang om 21.1 medewerking de Voederbk bestellen bij I gestel (013-5 bij het BAJ kosten 10,- 12,50 aan de c Dinsdi Cinema 11.00/1 11.00/' 11.00/’ Finding 11.30/1 11.30/1 action, Filmfoy 13.00 ui 15.00 Ui v.a.8j. Midi Th 13.30 ui Natuurl 14.30 ui Keigoe Popper 15.00 ui vanaf 4 Cinema 11.00/- 11.00/- 11.00/- Findinc 11.30/- 11.30/- action, Filmfoy 13.00 ui 15.00 ui Midi Th 13.30 ui Natuurl 14.30 ui Keigoe De drie koren hebben ieder hun eigen en gecomponeerd oratorium. stijl. Sine Nomine zingt kerstliederen De koren hebben gezamenlijk besloten Nederland (o.a. van Jetse Bremer) de meeropbrengst van dit concert te en de rest van Europa (o.a. van Max schenken aan de stichting 'Miriam in Reger). Kamerkoor Balance zingt Malawi'. Deze stichting helpt klein onder andere vier motetten van Francis schalige onderwijsprojecten op te zet- Poulenc en twee madrigalen van Willi- ten in het Afrikaanse land Malawi, am Byrd. R.K. Gasgothe tenslotte Voorverkoop kaarten a 10 euro via zingt een kerstoratorium van Harry Hannie Sauer, tel. 013-5358690 of op Swinkels. De première van een speci- 23 december aan de balie van de Con- aal voor deze gelegenheid geschreven certzaal in Tilburg. Vieringen Korvel en Riel Op kerstavond en eerste kerstdag zal in beide parochiekerken de dienst worden opgeluisterd door de koren Gemengd Koor St. Caecilia Korvel en Gemengd Koor St Cae cilia uit Riel. De missen beginnen op kerstavond 24 december om 22.00 uur in de kerk H. Antonius van Padua, parochie Kotvel in Til burg en in Riel eerste kerstdag 25 december om 9.30 uur in de kerk van St. Antonius Abt. De uitvoerende gezangen worden begeleid door medewerking van een orkest waarvan een aantal personen lid zijn van harmonie Muziek en Vriendschap uit Riel. Naast de Missa in C van Robert Führer zullen bekende kerstliederen ten gehore worden gebracht. Kerstconcert Ad Parnassum Kamerkoor Ad Parn Anthony Zielhorst organiseert op 19 I december een Advent- en Kerstcon cert in de kerk Sint Jan Onthoofding in Goirle. Aanvang om 20.15 uur. Het programma ziet er als volgt uit: I Joop Voorn: vier Responsories voor de Advent met harpintermezzi (Aspiciens a longe, Jerusalem, cito veniet, Ecce en Nascetur nobis par- vulus); Benjamin Britten: A Ceremony of Carols en A Hymn to the Virgin; Joop Voorn: Christmas Carol Hail King, In de donkere dagen voor Kerstmis, Zij waren die dag zich moegegaan. Aan het concert wordt medewerking ver leend door harpiste Marieke Schoenmakers. Meer inlichtingen: Daniëlle van Dijck-Burgmans, tel. 073-6579109; e-mail: dvandijckburgmans@wanadoo.nl In de periode van Kerstmis tot en met bekijken, Driekoningen kunt u in heel Neder' vele traditionele, moderne en leve een rol ge kerststallen bezichtigen. Wat L hiel van nu leuker dan in de vakantieperio met de fiets, benenwagen of zelfs auto verschillende kerststallen te gaan bekijken en helemaal in de kerststem ming te komen? Gezellig met de hele ,vu,. ^enen Harmonieorkest, familie opa en oma, papa en mama en verkensemble van de Konink- de kinderen een dagje uit. e 'Concordia van 1839' De Stads-VW Tilburg biedt u de Lizet van Beek samen mogelijkheid om een dagje kerststallen jkwekkend slot van dit te gaan kijken in de omgeving van Til burg en Turnhout. Natuurlijk kunt u met de auto of de fiets de kerststallen gaan dt het oude geboorte van het kerstkind gekoppeld t. RK Koor aan het verlangen van mensen om zelf als een kind te zijn. Bijzonder kerstconcert in Dongen Dit jaar geeft het Dongens Mannen koor samen met het Vrienden Smartlappenkoor Dongen op vrij dag 19 december om 20.00 uur een kerstconcert in De Cammeleur aan de Hoge Ham in Dongen. Muzikaal leider en dirigent Kees van Alphen heeft voor deze gelegenheid goed zijn best gedaan een aantal traditio nele Nederlandse kerstliederen te bewerken. Vier van deze bewerkin gen zullen door beide koren geza menlijk ten gehore worden gebracht. De toegang is gratis. Daarnaast is het Dongens Mannen koor op zondag 24 december ook nog te beluisteren tijdens de kerst dienst in de Protestantse Kerk aan de Kerkstraat in Dongen. Voor de dirigent van het Dongens Mannen koor, Jos van der Linden, zal Kerst 2003 de laatste actieve kerst in Don gen zijn. Hij neemt afscheid van het werkzame leven en gaat van een welverdiende rust genieten in Zeeuws Vlaanderen. De componist had men al in eigen huis: Vanaf het vootjaar werkten componist de vaste begeleider Harry Swinkels en librettist aan wat uiteindelijk negen heeft meer kerstliederen voor het koor onderdelen werden, meestal vierstem- gecomponeerd. Ze zijn te beluisteren mige koorstukken. Na het eerste lied op de cd Wij komen van oosten uit Licht, winterlicht wordt een deel van 1994. Voor dit project moest wel een het oude kerstverhaal gesproken, tekstschrijver worden gezocht en in Ondertussen klinkt dan al een thema Marcel Zagers werd iemand gevonden uit een van de latere liederen. Het ora- die toevallig ook al met gedachte speel- torium sluit af met de 'titelsong' Heim- de om het oude kerstverhaal weer eens wee. Hierin wordt de eeuwenou met andere woorden te vertellen. belangstelling in het verhaal rond Kerstconcert in de Wetering Loon op Zand De Loonse Koren verzorgen zondag 21 december om 14.00 uur een kerstconcert in de Grote zaal van de Wetering. Deze middag kunt u genieten van een scala aan prachtige liederen in diverse talen en van een kerstverhaal. De toegang is gratis. Kersthymnes Na de pauze opent de Koninklijke Harmonie 'Concordia van 1839' met 'Little Christmas Suite' van Robert Finn bestaande uit drie Europese kerst liederen: 'Baile de Nadal’ (Spaans), 'Still Still’ (Duits) en 'The first Noell' (Engels). Vervolgens zingt de sopraan Lizet van Beek, begeleid door het har monieorkest, in een bewerking van Georges Moreau, 'Comfort ye my peo ple' uit the Messiah van G.F Handel. middels een uitgekiende, sfeervolle belichting, een bijzondere sfeer gecre ëerd. Een kerstmannenorkest zal in de pauze de sfeer ombuigen naar een vre dige kerststemming. maar de BBA biedt u de srland mogelijkheid om dit te doen met een /endi- georganiseerde busroute. Voor meer latje over deze 'Kerststallentocht Brabant en de Belgische Kempen' kunt u de kerststallenbrochure 'Grens overschrijdend kerststallen kijken 2003' raadplegen. Vanaf maandag 8 december kunt u bij de Stads-VVV Tilburg, Spoorlaan 264, terecht voor deze bro chure. De brochure is met maar liefst elf kerststallen uitgebreid. Voor 1,75 euro komt u met deze brochure helemaal in de sfeer van Kerstmis. De brochure omvat beschrijvingen van kerststallen in de omgeving Tilburg -Turnhout. Solvage verrast Op zaterdag 20 december zal in het Cenakel een bijzonder kerstconcert uitgevoerd worden. Het zangkoor Solvage treedt op, samen met The Dutch Pipes and Drums, een gezel schap van doedelzakspelers. De akoestiek is er geweldig waardoor stemmen en instrumenten extra goed tot hun recht kunnen komen. Aanvang om 20.00 uur. Vooraf kaarten reserveren is mogelijk via telefoonnummer 013-5713727. Voor meer informatie over Solvage kunt u terecht op www.solvage.nl Vanaf 19.00 uur is iedereen welkom bij de kerststal op De Lind, waar bezoekers gastvrij worden onthaald door de kerstman die zelf voor ste vige soep en warme glühwein zal zorgen. Heerlijke houtvuren, fak kels en kaarsen zullen voor een heerlijke ambiance zorgen. Het wordt een compleet kijk- en luister spel, waarmee jong en oud in een warme en gezellige kerststemming zal komen. Ook dit jaar doen een groot aantal deelnemers mee, zoals zanggroep Melos, het barbershop- koor '4Play' en De Böllekes. Warme koperklanken worden verzorgd door het blazersensemble 'Cheru bim'. Het programma wordt boven dien aangevuld met optredens van Polyfonie en vertelster Len Copal. Tijdens het 'sterrenblinken' bieden verkenners van scoutinggroep Oisterwijk de helpende hand aan bezoekers die hinder ondervinden van de trappen naar de kiosk. Kerstmusical door L'Esprit Ketkkoor L’Esprit nodigt iedereen uit zondag 21 december de kerstmusical The Prince of peace' bij te wonen. De musical is geschreven door Rodger Strader en begint om 14.30 uur in de Emmauskerk aan de Groenlostraat in de Reeshof. Het geheel bestaat r* tiental Engelstalige liederen d» kerstverhaal weergeven. Tussen liederen wordt in het Nederlands kerstverhaal verteld. Behalve deze musical worden ook nog enkele andere kerstliederen ten gehore gebracht Al met al belooft het een prachtige muzikale happening te worden. c i sfeervolle kerststal in het hart van Oisterwijk. De Rowans van scoutinggroep Oisterwijk zijn vrij dag 19 december tijdens de kerstsa- menkomst 'onder het sterrenblinken. tussen 19.00 en 21.00 uur aanwezig om de helpende hand te bieden aan mensen die hinder ondervinden van de Tiiburgs Universiteitskoor Con- s en Pauius Kerk aan de indenlaan 11 in Tilburg. uit de 20e eeuw, die zich voor dit Het werk begint met een feestelijk kerstlied liet inspireren door enkele 'Gloria in excelsis' in D en eindigt op middeleeuwse schrijvers. Het kwisti- dezelfde wijze met het 'Quoniam tu ge gebruik van de oude Engelse taal solus sanctus', gevolgd door een schit- zorgt voor een aparte vertelling van terende slotfuga 'Cum Sancto Spiritu'. het verhaal van Christus' geboorte. Medewerking wordt verleend door Contrast zingt dit werk in een zetting Carl van Kuijck, continuo, en een ad voor gemengd koor met medewerking hoe ensemble. Het geheel staat onder Op het programma staat het befaamde van de solisten Reina Wagenaar, Lucie leiding van Peter van Aerts. A ceremony of Carols' van Benjamin Hillen en hatpiste Renske de Leuw. Kaartjes kosten zeven euro per stuk en Britten. Hij is een van Engelands’ Een ander feestelijk werk is het groots zijn te reserveren bij M. Bel (013- meest toonaangevende componisten opgezette Gloria van Antonio Vivaldi. 5423721). Veel koren geven in deze periode een kerstconcert Meestal wordt kerstrepertoire van stal gehaald en aangevuld met nieuwe werken. RK Koor Gasgothe pakt het deze keer anders aan. Dit Tilburgse koor heeft het initiatief genomen voor de realisatie van een nieuw kerstoratorium: Heimwee. Dinsdag wordt het uitgevoerd in de Concertzaal. Tijdens de Tweede Wereldoorlog werd ook in concentratiekampen Kerstmis gevierd. Veel oud-gevange- "«•n denken met weemoed terug aan «e troost die kerst bood in een koude vijandige omgeving. In de komen- kerstperiode worden in Nationaal Monument Kamp Vught hartverwar mende en ontroerende kerstverhalen uit de oorlogstijd verteld. Iedereen van 8 tot 80 jaar is welkom; de toe gang is gratis. Verhalenvertelster Mieke van den Beuken zit zaterdag 27, zondag 28 en dinsdag 30 december vanaf 13.00 uur klaar bij de kerstboom in de centrale hal. Voor warme chocolademelk en limonade wordt gezorgd. Alle luiste raars en andere bezoekers kunnen een kerstwens in de kerstboom hangen. De mooiste worden beloond met een klein cadeautje. Reserveren kan telefonisch via 073- 6566764 of per e-mail info@nmkampvught.nl. Adres: Lunettenlaan 600, Vught. Ope ningstijden in de kerstvakantie: zater dag, zondag, tweede kerstdag, 12.00 tot 17.00 uur; dinsdag t/m vrijdag, 10.00 tot 17.00 uur. Gesloten: maand agen, eerste kerstdag, oudjaarsdag en nieuwjaarsdag. Meer informs vught.nl. Atelier in kerstsfeer De warme belangstelling bij de ope ning van haar atelier heeft Chariot van Mourik-De Man doen besluiten haar atelier in kerstsfeer te hullen en opnieuw de deuren te openen voor het publiek. In de grote presentatie- ruimte van het atelier aan de Vos- senberg 7 in Gilze (zijstraat van de Gilzerbaan) zijn circa 35 schilderij en te bezichtigen. Die uiteenlopend van abstract tot realistisch uitblin ken in kleurgebruik en compositie. Het atelier is geopend op 21, 26, 27 en 28 december van 12.00 tot 18.00 van "kindeke Jezus", Maria, Jozef en de herders. Het is inmiddels een ver trouwde plaats geworden voor de kerststal sinds de restauratie van deze beelden in gang is gezet. Die omvangrijke restauratie is nu afgerond, veer tig jaar nadat de Oisterwijkse VVV de beeldengroep aan de gemeente schonk. Abdijconcert Op zondag 21 december vindt in de Abdij O.L.V. van Koningshoeven (het Trappistenklooster) het Abdij concert plaats. Het Abdij-ensemble o.l.v. Hans Simons vertolkt, met medewerking van sopraan Marina Staas het Kerstconcert van Arcange- lo Corelli, advents- en kerstliederen i van J.S. Bach en het Kerstconcert van Giuseppe Sammartini. Aanvang om 16.00 uur. De toegang is gratis. Er is gelegenheid tot napraten in he Bastion Hotel in Tilburg. In de concertserie 'Verrassende Ontmoetingen', die plaats vindt in Concertzaal Tilburg, staat zondag 21 december vanaf 14.30 uur het - Kerstconcert 2003 op het program- nieën (Wereld ma. Het concert wordt verzorgd hoogste, afdeling door de Koninklijke Harmonie man' "Concordia van 1839" uit Hilvaren- beek o.l.v. Georges MoreauDe pre sentatie is in handen van Peter Velt- man. Dit werk van Handel is door Moreau opnieuw georkestreerd en klinkt prachtig. In het daaropvolgende alter natieve Kerstverhaal 'It was the night before Christmas' is opnieuw een rol weggelegd voor verteller MichLl der Sanden. Met de uitvoering van een selectie uit het meesterwerk van Carl Orff, 'Carm- ina Burana' in een bewerking van Jos Moerenhout, tekenen Harmonieorke-’ het slagwerkensemble van de Konii... lijke Harmonie 'Concordia van 1839' en de sopraan I voor een indrul concert. Kaartverkoop informatie: Theater shop Theaters Tilburg, tel: 5432220. Uitvoering Sint Caecilia Koninklijk Mannenkoor Sint Caeci lia verzórgt zondag 21 december om 12.30 uur een uitvoering in de St. Willibrorduskerk te Berkel- Enschot. Het belooft een aantrekke lijk kerstprogramma te worden met medewerking van de bariton Pieter van Aarle, finalist van het Brabantse Vocalistenconcours. Hennie Rama- ekers voert 65 mannenkelen aan die de kerk zullen vullen. Hans-Erik Dijkstra verzorgt de pianobegelei ding. Het concert is gratis, maar uw vrijwillige bijdrage ter dekking van de onkosten wordt op prijs gesteld. i zal Het optreden begint om 14.00 en zal auto, kerst- rond 16.00 afgelopen zijn. Het koor zal is verrassen twee sets van ongeveer drie kwartier iderland' of zingen. Een muzikale wandeling door de bibliotheek. stelbaar beschadigd. Van het beeld is Na een publicatie in de plaatselijke nu een replica gemaakt van duurzaam pers (1999) over de erbarmelijke con- materia ditie van de beelden deed de toenmali- - ge wethouder Jos Schoenmakers een oproep aan vrijwilligers om de restau ratie uit te voeren. Met veel vakman schap en toewijding gingen Toon Scheepens en Patrick van den Nieuw enhuizen aan de slag. Het werd een monnikenwerk om de schade te her stellen en de beelden te conserveren. 'Zij hebben de beelden zodanig weten Onder de titel 'Drie stralen tot Eén' geven rk Koor Gasgothe en Kamerkoor te herstellen dat het origineel zo dicht Balance, beiden uit Tilburg, en Gemengd Koor Sine Nomine uit Haaren op dins- mogelijk benaderd werd. Hun inzet dag 23 december om 20.00 uur een kerstconcert in de Concertzaal te Tilburg, heeft geleid tot een prachtig resultaat. Gedurende de restauratieperiode werd de beheergroep geconfronteerd met -y- - een ernstige tegenslag. Kort nadat hij uit Ne het beeld van Jozef had afgerond over- en de leed Toon Scheepens. De restauratie n~ werd door Patrick alleen voortgezet. Het kolossale Mariabeeld zoigde voor veel problemen. De enorme boom stronk waaruit het beeld werd gehou wen door de Utrechtse kunstenaar Van Kuik was compleet verrot en onher- De Koninklijke Harmonie Concordia van 1839 musiceerde al vaker in de serie 'Verrassende Ontmoetingen' in Concertzaal Tilburg, echter altijd in combinatie met een zustervereniging. Dit keer zal de KHC het gehele con cert verzorgen en dat mag beslist uniek komd door levensechte figuren uit het genoemd worden. Uniek, omdat dit en de fllm of Rings' voorrecht tot op heden uitsluitend was van Tolkien. levensechte figuren voorbehouden aan de Thomer Harmo- leiden het eerste deel van het concert in. - -_d Kampioenen in de Met Symfonie No.l, 'The Lord of the o- mg). Dat is een comph- RjngS\ Van de Nederlandse componist ment waard, met alleen aan het orkest, johan de Meij, wordt het concert geo- maar ook aan het hard werkend pend. Tijdens de uitvoering zal Michiel bestuur, die kosten nog moeite van der Sanden de luisteraar door de gespaard heeft om er een concert van betoverende sprookjeswereld leiden, te maken dat zijn weetga met kent. En Speciaal voor dit kerstconcert werden dat ze daar in geslaagd zijn, zal het digitale iiiustraties vervaardigd, die op publiek in de nagenoeg uitverkochte veertien meter breed doek concertzaal, zeker kunnen beamen. worden geprojecteerd en wordt er

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2003 | | pagina 4