w 'Senioren worden hier niet wijzer van' b Vereenzamen Volksuniversiteit Terra Nova sluit deuren door subsidieverlaging POST SCRIPTUM COLOFON I I I I I I I I Informatiewinkel plus in Oud-Zuid Trefpunt 't Sant Deeltaxi tijdig reserveren Kopijsluiting Seniorenacademie Brabant Geschiedenis van de volksuniversiteit Cursus levensverhalen schrijven Fonds zoekt verkopers Zomerzegels 2003 - PAGINA 1 8 DE TILBURGSE KOERIER •DONDERDAG 18 DECEMBER 2003 - PAGINA 19 nd Hans van den Muijsenberg, de directeur van EN 14.00-20.00 uur FOTO'S: PETER LIGTENBERG Drop Oud .ANCE rijnstok DHE EN E HULP 0055 - 5438216 I verschijnt eenmaal in de Tilburgse Koerier. HEI WOORD IS AAN... eek 1 I I I I I I I EPOSTEN m in uw woonplaats loedafname plaats, natie vraag uw PSYCHOTHERAPIE Oud-Noord in wijkcentrum) West /ijkcentrum ‘t Sant) Zuid :nplein 107 1RMATIE- Redactie Hutya Qigdem, Riek Flipse-Tiemens. Jan van Groos (voorzitter). Gerry Hovers, Wilma Hurkens. Karei Luiijf (eindredacteur), Loes Mertens -Ver meer Barth Noordzij, Mat de Vries ENER >700833 (centraal nummer) 12.00-12.30 en De Seniorenwijzer twee weken in De 1 het besluit echt genomen is, roept iedereen educatie verdwijnt, dat het een schande is. de volksuniversiteit die na dit cursusjaar haar deuren sluit, ziet er moe en verslagen uit. Terra Nova moet van de gemeente Til burg zelf grotendeels de broek gaan ophou- JRGWERKT Idelen. Slibbroek 32 013-5056009. ,ORG eikbaar, 7 dagen per 10-8806. tedingsvragen inderen in de leeftijd ie mogelijkheid een i voor dit spreekuur )6. 24 uur per dag n per week. DVISEUR Telefonisch spreek- 9.00- 12.00 uur, stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a zeggen educatie erg belangrijk te vinden en voor alle ouderen in Tilburg op te komen. Waar waren ze toen het er op aan kwam de politieke mening te beïnvloeden? Op deze manier verwerven ze niet veel niet elegant dat juist een PvdA-wethouder vertrouwen. Zeker niet bij de ouderen die het voortbestaan van een instituut als een het fijn vonden naar Terra Nova te gaan en volksuniversiteit onmogelijk maakt, maar er vanaf augustus thuis kunnen blijven, was ook wel erg weinig protest te horen. Nu omdat de enige laagdrempelige vorm van hH knr.1, nanzxman in AflI ICRtIP VArdwÜnt Een oud-cursist j den; dat betekent 37,5 procent minder sub sidie voor het komende studiejaar. Dit jaar kreeg het instituut nog 203.000 euro. De gemeente wil dat in drie stappen terugbren gen tot 50.000 euro in 2005. Het vrijkomen de geld wil de gemeente besteden aan men- sen met een educatieve achterstand of min- I der draagkrachtige groepen. Bestuur en directie van Terra Nova hebben als gevolg van de subsidieverlaging beslo ten eind augustus 2004 helemaal te stop pen. "Met de sluiting van Terra Nova ver dwijnen heel veel mogelijkheden voor non- formele educatie, het niet beroepsgericht leren. Als je zulke cursussen wilt volgen, zoals vele senioren, heb je pech", stelt de directeur. Van den Muijsenberg heeft geen goed woord over voor het beleid van de lokale overheid. "In haar wijsheid subsidies af te bouwen heeft de gemeente Terra Nova weg bezuinigd. Bovendien gaat het niet alleen om 37,5 procent minder subsidie voor 2004- I 2005. Door landelijke bezuinigingen gaan de In- en Doorstroombanen meer kosten. Hoe moet ik die l&D-mensen gaan betalen?" o ;en: 12.00-13.00 CHOT ge Stight ÏN EN IN ag van 17.00 uur X) uur ’s morgens, istdagen de gehele 1^(^3322222. zit naast de is alleen geopend >st ook open is. ïisende recepten die nacht- of weekend- :hreven, geen her- De bakker van Ketellapper is gestopt. Hij had zijn bedrijf verkocht aan Bussink, een andere koekenbakker. Maar hij kon het bakken niet laten en ging weer aan de gang, thuis. Volgens de krant in zijn slaapkamer. Maar dat mocht niet, want dat was in strijd met het bestemmings plan. Misschien had hij het beter in de badkamer kunnen doen. In Tilburg Oud-Zuid kunnen bewoners met al hun vragen op het gebied van wonen, zorg en welzijn terecht bij één informatiepunt in Het Middelpunt, Pastoor Vroomansstraat 13. De Informatiewinkel is ontstaan door samenwerking van welzijnsorganisatie de Twern, thuiszorgorganisatie Thebe, Zorgcentrum Zuid, de woningcorpora ties Tiwos, TBV Wonen en Wonen Breburg en de gemeente. Geprobeerd wordt zoveel mogelijk zaken direct aan dit loket te rege len. Als dat niet lukt, wordt er toch verwezen naar de specifieke instelling. De Informatiewinkel Plus is van maandag t/m vrijdag open van 13.00 tot 16.00 uur. Een afspraak maken is niet nodig. Bellen mag natuur lijk ook: tel. 5821973. Ouderentrefpunt 't Sant (Beneluxlaan 74) is wegens vakantie van 24 december 2003 t/m 2 januari gesloten. Het trefpunt gaat weer open op maandag 5 januari. De nieuwjaarsbijeenkomst is op woensdag 7 januari om 10.00 uur; bezoekers kunnen dan onder het genot van een kopje koffie met wat lekkers bijkletsen over de feestdagen. Tijdens de komende feestdagen is het een drukke tijd voor de Deel taxi Midden Brabant. Daarom is het raadzaam ritten met de deeltaxi tijdig aan te vragen: voor reizen tijdens de Kerstdagen uiterlijk op 21 december en voor ritten op Oud en Nieuw uiterlijk op 29 december. In de Nieuwjaarsnacht rijden de deeltaxi s vanwege het vuurwerk niet tussen 00.00 en 00.30 uur. Voor 2004 verandert de reizigersbij drage per strip van 0,41 naar 0,43. In verband met Kerstmis en Oud Nieuw verschijnt De Tilburgse Koerier niet in week 1 van 2004. Dat betekent dat deze ouderenpa gina ook een week extra op zich laat wachten. De volgende Senio renwijzer verschijnt op 8 januari. Kopij voor die editie moet maandag 5 januari om 9.00 uur binnen zijn. Voor de Seniorenwijzers daarna is de kopijsluiting weer gewoon een week voor de verschijningsdatum. De redactie van de Seniorenwijzer wenst alle lezers prettige feest dagen en een goed begin van het nieuwe jaar! De Seniorenacademie verzorgt hoger onderwijs voor ouderen (HOVO) dat bestaat uit wekelijkse cursussen op een bepaald terrein gedurende enkele maanden. Ook komend voorjaar is er weer een nieuw cursusprogramma. In Tilburg bestaat het aanbod onder meer uit de cursussen De mystiek in religie, wijsbegeerte en literatuur, Onbekend Marokko: 2000 jaar geschiedenis en 400 jaar contacten met Nederland, Inleiding Oosters Christendom, Het Rome van Cice ro: politiek, rechtspraak en redenaarskunst, Franse schrijvers onder de loep en Iris Murdoch: de wijsbegeerte verbeeld. In een brochure staan deze en andere cursussen uitgebreider beschreven. De brochure aanvragen kan via het secretariaat van de Seniorenacademie, tel. 076-5210771; e-mail info@hovobrab.com. Inschrijving is mogelijk tot 5 januari. wel onze medewerking verleend hebben." Van den Muijsenberg is het meest teleurge steld over het feit dat Terra Nova's eerdere plannen om marktgericht te gaan werken door de gemeente zijn tegengehouden. "Toen mochten we geen taalcursussen aan bedrijven aanbieden of voor een hoger tarief onze zaal verhuren. Nu moeten we opeens concurreren met anderen. Dat kun je niet in zo'n korte tijd. Zeker niet in deze econo misch slechte tijden. De gemeente heeft ons geen tijd gegund. De termijnen zijn onfat soenlijk kort. Voor kunst en voor de brug over Piushaven is er wel genoeg geld. Til burg wil alleen statusprojecten. De gemeen te wil het geld niet aan mensen besteden. Het college heeft in hoge mate een VVD- gehalte. Eigenlijk lijkt die oppositiepartij hier te regeren." KBO-afdeling Binnenstad is nu nog drie keer per week in Terra Nova te vinden met activiteiten als bingo, koersbal en bridgelessen. Voorzitter Jan Peijenburg is volop op zoek naar een andere plek. "Het zal niet meevallen. Een ruimte als deze kost gauw meer dan het dubbele van wat we hier betalen. We gaan bij de gemeente op de stoep zitten. We hebben geen keus." In een lokaal achter de kantine zitten grijze mannen te schaken aan zes tafels. In de grote zaal aan de tuin nipt een tiental KBO-leden aan hun koffie. Epn 63-jari- ge deelnemer: "We zitten hier te hoogjassen, jokeren of bridgen. Een andere plek buiten het centrum is niet haalbaar voor mensen met een rollator. Die kunnen nergens heen. Ze zullen vereenzamen." Hij wijst naar een man die tegenover hem zit. "Onze jongste is 90 jaar", grapt hij. Aansluitend op het artikel over Terra Nova is het goed eens stil te staan bij de geschiedenis van het verschijnsel volksuniversiteit. De bibliotheek heeft hierover enkele boeken en andere informatie. In het boekje Ontsloten poorten van Joh. de Vries uit 1963 passe ren de eerste vijftig jaren van volksuniversiteiten in Nederland de revue. Terra Nova, opgericht in 1954, is dus nog een jonkie. In het kort iets te weten komen over een onderwerp als Volksuniver siteiten? Kijk dan in de encyclopedie Encarta 2002. Deze is te vinden op de computer met gratis raadpleegbare internetsites. Niet gratis te raadplegen, maar ook informatief is de website van de Bond van Nederlandse Volksuniversiteiten: www.volksuniversiteit.nl Hierop staat een uitgebreid stuk over de geschiedenis van deze instelling in Nederland. Via deze pagina kunt u ook het cursusoverzicht van Terra Nova bekijken. Verder staan er links op naar andere cursusaanbie ders zoals Seniorweb, HOVO en RVU. Over aanverwante onderwerpen als vormingswerk en volwassenen educatie is in de bibliotheek ook informatie te vinden. Tamelijk recent, van 2002, is het AO-boekje Educatie in beweging over ver anderingen in het volwassenenonderwijs. Al wat ouder, van 1974, is Geschiedenis van het vormingswerk in citaten onder redactie van G. •van Enckevort. En natuurlijk heeft de bibliotheek boeken over vrijwel elk onderwerp dat in een cursus aan bod kan komen. Op dinsdag 6 januari start de ANBO de cursus 'levensverhalen schrijven'. Daarin leren de deelnemers op een creatieve manier te schrijven over hun leven, zodat herinneringen bewaard blijven voor henzelf, de kinderen of kleinkinderen. Er wordt vooral aandacht besteed aan het beschrijven van positieve gebeurtenissen. Schrijfer- varing is niet nodig: gerichte oefeningen en opdrachten leiden staps gewijs naar het schrijven van een tekst. In elke les staat een thema centraal, bijvoorbeeld school, eten of kleding. Aan het eind van de cursus worden een of meerdere bundels samengesteld met bijdra gen van de circa twaalf cursisten. De tien lessen van 2,5 uur zijn om de week op dinsdag van 13.30 tot 16.00 uur in de bibliotheek op het Koningsplein. Kosten 75 euro voor de hele cursus; deelnemers dienen lid te zijn of te worden van de ANBO. Informatie/opgeven: ANBO gewest Noord-Brabant, tel. 5810603, e-mail gew.brabant@anbo.nl Het Nationaal Fonds Ouderenhulp zoekt vrijwilligers die in april Zomerzegels en wenskaarten gaan verkopen. Met de opbrengst daarvan worden zaken voor kwestbare ouderen gerealiseerd, zoals vervoer, huisbezoek, uitstapjes, de inrichting van ontmoetingsruim tes en computerhoekjes. Als de vrijwilligers lid is van een ouderen bond, gaat de helft van de opbrengst naar de afdeling van die bond. De verkoop van de Zomerzegels gebeurt huis aan huis, met kraam pjes (bijvoorbeeld in winkelcentra), in verenigingen, koren, kerken en clubs en aan vrienden en bekenden. De actie start op 6 april en wordt tot 27 april ondersteund door radioreclame. Verkopers kunnen daarna nog een tijdje doorgaan. Iedereen die bijvoorbeeld een of twee weken wil helpen is welkom. Wie zich voor 1 januari aanmeldt, wordt uitgenodigd voor een pro vinciale bijeenkomst in januari om vrijblijvend kennis te maken met fonds en vrijwilligers. Aanmelden kan bij Nationaal Fonds Ouderen hulp, Antwoordnummer 2009. 3970 VD Bunnik (postzegel, niet nodig). Vermelden: naam, adres, telefoonnummer, deelname aan provinciale bijeenkomst wel of niet gewenst en eventueel e-mail- adres en de afdeling van de ouderenbond waarvan u lid bent. Meer informatie: Lot Westerhout, tel. 030-6567774. UNTEN OVER EN WELZUN Noord (in stadswinkel) aten over psychische I(0,10p/m) CONSULENT Iburg ig en informatie bij of dementie maverwerking, lerapie tel. 5350731 iTIENTEN MPLATFORM ANT b, Tilburg; EN <EAU ZORG formatie, advies en /ragen en klachten ■13.00 u, di 13.00- 1; e-mail: ikg@rpcp- :estelijke ZORG irmatie over de teidszorg 91; ggzmb.nl INDEN BUDGET nformatie over en PGB en: ma-wo-do van el.: (013) 594 21 91; issum@rpcp-mb.nl. en verzorging: wo 51.: (013) 594 21 84; euvel@rpcp-mb.nl MILIEU IR MOEDERS ÏERD? igs het Anti >auTel. 5438917, 5038 BA Tilburg HULP EST-BRABANT rg Spoorlaan 2ld >498470 1ABETEN 033-4725083. Op de ramen van de Tilburgse Volksuni versiteit Terra Nova hangen vellen papier in de vorm van rouwadvertenties met tek sten als Doodslag op Terra Nova op 31 augustus 2004', 'Terra Nova rouwt' en 'Terra Nova gedwongen te stoppen’. Vol gend jaar zou de volksuniversiteit vijftig jaar bestaan. Maar juist dan stoppen de 275 cursussen en staan de 3300 cur sisten, overwegend 50-plussers, 'op straat'. betalen dan de ander voor dezelfde les." Kennis weg naar de toekomst richten.-Adviseurs gaan Om zijn woorden kracht bij te zetten trekt hij Een deel van het cursusaanbod van Terra samen met Terra Nova kijken hoe de cur- het voorbeeld door. "Stel je voor dat je bij de Nova wordt elders ondergebracht. Van den sussen voor mensen met een educatieve bakker of in de bus moet betalen naar Muijsenberg gelooft niet dat de gemeente achterstand en voor minder draagkrachtige gelang de hoogte van je inkomen! En al zou haar beloftes kan waarmaken. "Ze snijdt de groepen voortgezet kunnen worden." Backx het mogen, hoe betaal ik de mensen die al infrastructuur en de kennis weg. Het is een doet geen toezeggingen over zaken als de die gegevens moeten verwerken?" democratisch genomen besluit. We zullen hoogte van de eigen bijdrage van cursisten. Naast de lessenseries in het pand aan de het accepteren en aan onze morele ver- "Ik krijg ook veel brieven en e-mails. Ik wil Nieuwlandstraat heeft Terra Nova in de zorg- plichting voldoen. Maar het initiatief om de benadrukken dat we ons best gaan doen." centra Het Laar en De Duynsberg voor cursussen ergens anders voort te zetten, ligt HQ ouderen diverse cursussen. Van den Muij- bij de gemeente. Niet bij ons. We laten niet senberg is ervan overtuigd dat die straks met ons sollen. Zo zijn we niet getrouwd, ook moeilijk gegeven kunnen worden. "Voor Alle brieven van de deelnemers sturen we de 65-plussers houdt het op. Senioren wor- naar de gemeente." den hier niet wijzer van. Ze zijn keihard de Netty van Gorp volgt teken- en schilderles dupe van het beleid." sen bij Terra Nova. Ze heeft een brief naar loco-burgemeester Els Aarts en naar de 'Aantoonbare fouten' gemeenteraad gestuurd. "Weet u, ik ben 81 Voor de beslissing over de subsidie heeft de We leren, maar het is ook ontspanning. Het gemeente een onderzoek laten doen naar is net één grote familie met medecursisten, Terra Nova, waarbij cursisten schriftelijk lerares en personeel. De sluiting is heel jam- geënquêteerd werden. Volgens de directeur mer. Mijn cursusgenoten denken er precies is daardoor een verkeerd beeld van de hetzelfde over. Ik maak dit jaar af en daarna gemiddelde Terra Novacursist ontstaan. "De zal ik wel thuis blijven. Ik kan niet veel beta- vragen waren lang en moeilijk. Alleen hoger len. Sinds de euro moet ik al elk muntje opgeleiden konden die beantwoorden. Zij omdraaien. En nu dit. Geef ze maar flink van verdienen over het algemeen meer. Dan katoen!" zegt de gemeente dat onze cursisten boven Wethouder Hugo Backx van Onderwijs gaat modaal verdienen. We hebben op onze vra- liever niet in op het verleden, zoals het gen over deze aantoonbare fouten nooit ant- onderzoek naar Terra Nova. "We hebben er woord van de wethouder gehad, terwijl we anderhalf jaar over gesproken met het bestuur en de directie. We moeten ons nu JE SOS-DIENST eikbaar el. 5441544 AUWE MAAN, ffer seksueel Redactieadres Seniorenwijzer, p/a Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redac- tie-adres of naar De Tilburgse Koerier, Post bus 1OOO1, 5000 JA Tilburg: tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voor de verschijningsdatum. Sociale tarieven Volgens Van den Muijsenberg is het niet I mogelijk voort te bestaan met minder subsi die. Hij veert op bij de vraag of Terra Nova genoeg heeft gevochten. "We geven niet te snel op. We hebben alle mogelijkheden onderzocht en zijn tot de conclusie gekomen dat we het niet redden. Er is gewoon geen vooruitzicht." Een hogere of inkomensafhankelijke bijdra ge aan cursussen is onhaalbaar, stelt de directeur. "Terra Nova heeft in het verleden altijd sociale tarieven gehanteerd. We weten uit eigen onderzoek dat 55 procent van de deelnemers minder dan modaal verdient. En 35 procent zijn 65-plussers, meestal met AOW en een klein pensioen. Meer geld kun je dus niet vragen. Bovendien kunnen we geen inkomensafhankelijke tarieven invoe ren; de Wet op de Privacy verhindert dat. En al zou het mogelijk zijn: het is toch te gek voor woorden dat de ene cursist meer moet In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn Wat ik erg vind is dat ik de ouderenbonden of haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw niet gehoord heb, toen ze nog wel wat had- verhaal op in ongeveer tweehonderd woorden en den kunnen zeggen. En dat terwijl ze altijd ctiiiir Hat naar Ho rndortia Ho Qaninranu/iHar r»/a -jnnrtnn aHi kz-Jortririil/ Tilburgse Koerier, Postbus 10001, 5000 JA Tilburg, onder vermelding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. Terra Nova moet sluiten omdat de gemeen te zo weinig subsidie geeft dat doorgaan zinloos is. De gemeenteraad heeft de sub sidieverlaging begin vorige maand bij de begrotingsbehandeling goedgekeurd, in navolging van het college. Het is natuurlijk A

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2003 | | pagina 19