J Z E W I 'Als je vertelt, geef je iets van jezelf bloot' Een hekel aan alleen eten? Tilburgse Molukse in tv-serie over jeugdherinneringen van opa's en oma's POST SCRIPTUM COLOFON Omgaan met dementerenden Jeu de boulesbaan Zonnehof Kerstdansmiddag in De Reit Koor zoekt leden Volksdansen in De Baselaer Ouderenspreekuur FNV Inbraak voorkomen Informatiewinkel plus in Oud-Zuid Verhalen vertellen Dameskegelclub De Oude Makkers 50 jaar I I I I I I I Bingo's SS» X F I v-; WhJ 2003 - PAGINA 14 DE TILBURGSE KOERIER •DONDERDAG 4 DECEMBER 2003 - PAGINA 15 id rijnstok 14.00-20.00 uur PSYCHOTHERAPIE FOTO: PETER LIGTENBERG ben ik niet zo vaak op scholen geweest, want vertelt, geef je toch iets van je zelf bloot, begrijpt niet waarom moslims en christenen, HILIEU Discri- filburg 1RMATIE- .ANCE f :he en E HULP ENER >700833 0055 - 5438216 Oud-Noord in wijkcentrum) HET WOORD IS AAN... In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn lening af te sluiten. Zeker omdat ze uit erva- of haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw ring weet dat na slechtere tijden altijd bete- strekken als u zich zou spiegelen aan het voorbeeld van deze moeder. Zou u uw het weekend alleen maar hoeven op te war men. n) Het volgende Alzheimercafé voor dementiepatiënten, hun naasten en andere geïnteresseerden is op dinsdag 9 december van 19.30 tot 22.00 uur. In de President Mandelahof (Korvelplein 60) wordt dan onder meer gesproken over het thema 'Omgaan met dementeren den'. De toegang is gratis. Gistermiddag is de nieuwe jeu de boulesbaan in de tuin van zorg centrum Zonnehof in gebruik genomen. Het plan van de bewoners commissie Cornelstraat en Zonnehof is gerealiseerd met financiële bijdragen van Vrolijk de straat en Tiwos. De baan is bedoeld voor de bewoners van Zonnehof en omwonenden. In wijkcentrum De Reit (Westertorenlaan 4) is op zondag 14 decem ber van 14.00 tot 18.00 uur een kerstdansmiddag voor 55-plussers. Muzikale medewerking verleent het Trio Hank Boomgaard. Zaal open: 13.30 uur. Het Oproepkoor van de St. Lucasparochie in het Zand is op zoek naar leden. Jong, belegen of oud: als de stem goed is, bent u wel kom. Het koor, dat vooral bij rouw- en trouwdiensten zingt, repeteert op woensdag avn 10.00 tot 11.00 uur. Interesse? Bel Corrie Stori- mans, tel. 4631426. Op zondag 7 december is er een volksdansinstuif in wijkcentrum De Baselaer (Hoefstraat 175) een volksdansinstuif voor ouderen. Tijd: 11.00 tot 13.00 uur. De Werkgroep Sociale Zekerheid Uitkeringsgerechtigden en Oude ren (UGO) van de FNV houdt voortaan wekelijks een spreekuur voor vragen over alle zaken die de ouderen aangaan. Dit spreekuur is op dinsdag van 9.30 uur tot 10.30 uur in het vakbondsgebouw, Spoor- laan 67 (bij het busstation). Informatie kan dan ook telefonisch ver strekt worden: 5422314. Tn^eK Noord (in stadswinkel) Men over psychische CONSULENT ig en informatie bij of dementie West kijkcentrum ‘t Sant) Zuid nplein 107 5038 B/ HULP EST-BRABANT -g Spoorlaan 2td 498470 IABETEN 033-4725083. R MOEDERS :erd? ;en: 12.00-13.00 2HOT ge Stight EN (centraal nummer) 12.00-12.30 en ÏPOSTEN v in uw woonplaats loedafname plaats, latie vraag uw I; e-mail: ikg@rpcp- zESTrEUjkE irmatie over de teidszorg >1; ggzmb.nl wordt. Als ik zie en lees wat minister Hans Hoog- ervorst van plan is, kan ik me met de beste wil van de wereld niet voorstellen dat hij uit een gezin komt waar een moeder moet rondkomen met een inkomen dat door eco nomische omstandigheden minder wordt. Als de minister van Volksgezondheid daar wel was opgegroeid, zou hij weten dat moeder haar hart en verstand laat spreken: ze bekijkt wat voorrang verdient. Een ziek IN EN :n SSS ag van 17.00 uur O uur *s morgens, stdagen de gehele Op dinsdag 9 december organiseert de Informatiewinkel Zuid een informatiebijeenkomst met als thema 'Senioren en veiligheid'. De middag inwijkcentrum Boerderij Vissers (Berglandweg 40) duurt van 15 tot 17 uur. Belangstellenden kunnen zich op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur opgeven via tel. 5350272. enpost, ilbuig 0900-332 22 22 zit naast de Huis- sen geopend als de open is. Alleen recepten die door t- of weekendarts zen, geen herha- Een grote landkaart van de eilandengroep de Molukken, een luchtfoto van het eiland Ambon, een drieluik van een rivier die tus sen bomen stroomt, een afbeelding van een schip met bemanning, helemaal van kruidnagels gemaakt. De woonkamer van Cel Muskita (68) ademt de sfeer van haar land van herkomst. Misschien heeft ze in schoolklassen en elders al wel honderd keer verhaald over haar jeugd, maar "elke keer als ik daarover vertel, waan ik me terug in die tijd.” Op woensdag 10 decem ber om 18.20 uur gaat ze terug naar haar jeugd in de VPRO-serie Toen ik een kind was op Nederland 3 Bommen Iedereen heeft herinneringen die in hét geheugen gegrift staan. Voor Muskita is dat de Japanse invasie. "We woonden op een klein eilandje vlakbij het eiland Ceram. Vader was naar Ceram gegaan om er in het bos een huis te bouwen waarin we ons konden ver schuilen. Ik was een jaar of zes, zeven. We hoorden bommen vallen en renden naar ondergrondse gangen waarin mensen van twee kanten toestroomden. Moeder was hoogzwanger en had erge dorst. Mijn zusje en ik holden naar huis om water voor haar te halen. We hoorden vliegtuigen en gingen snel schuilen in het ondergrondse gangetje van ons huis. Een boom viel vlak voor onze deur. We voelden de grond trillen. We waren bang en hielden elkaar stevig vast. Toen liepen we hard terug met het water." Door het project Verhalen van ver van het Centrum voor Internationale Samenwerking COS West- en Midden-Brabant vertelt de Molukse op scholen over haar kindertijd. Komende woensdag is ze ook te zien in een aflevering van VPRO's Toen ik een kind was. Het Bredase COS helpt scholen aan mensen uit verschillende landen als er in lessen aan dacht wordt besteed aan die andere culturen. Zo stond Cel Muskita voor groep 6 en 7 van de Tilburgse basisschool Stellaertshoeve. Daarna volgden De Sleutel in Tilburg-Noord de gastvrouwen die ook een praatje maken en zorgen voor het dekken en afruimen van In Tilburg Oud-Zuid kunnen bewoners vanaf 8 december met al hun vragen op het gebied van wonen, zorg en welzijn terecht bij één infor matiepunt. Dit loket voor wonen, zorg en welzijn bevindt zich in Het Middelpunt, Pastoor Vroomansstraat 13. De Informatiewinkel is ont staan door samenwerking van welzijnsorganisatie de Twern, thuis zorgorganisatie Thebe, Zorgcentrum Zuid, de gemeente en de woningcorporaties Tiwos, TBV Wonen en Wonen Breburg. Het grote voordeel is dat bewoners op één plaats terecht kunnen met al hun vragen. Ze hoeven dus niet meer langs allerlei verschillende instanties als ze informatie nodig hebben. Ook wordt geprobeerd zoveel mogelijk zaken direct aan dit loket te regelen. Dat zal niet in alle gevallen lukken en het kan dus voorkomen dat er toch verwezen wordt. De Informatiewinkel Plus is van maandag t/m vrijdag open van 13.00 tot 16.00 uur. Wijkbewoners kunnen er gewoon binnenlopen zonder afspraak. Bellen mag natuurlijk ook: telefoonnummer 5821973. Een verhaal verteld krijgen of voorgelezen worden is een bijzondere ervaring. Via het vertelproject van COS West- en Midden-Brabant (zie hoofdartikel) dragen ouderen hun steentje hieraan bij. In de OBT, bibliotheek voor Midden-Brabant, vindt u hier boeken over en natuur lijk bundels verhalen, zowel sprookjes als levensverhalen. Vertellen in kleine kring is een boek voor mensen die willen weten hoe je verhalen, anekdotes en rijmpjes kunt vertellen en waar je ze vandaan haalt. Over vertellen en voorlezen is een bundel artikelen waarin telkens een ander aspect van deze kunst behandeld wordt. Een boek met verhalen die wellicht aansluiten op het COS-vertelpro- ject is De verhalenboom. Het bevat verhalen uit alle windstreken voor mensen van 5 tot 99 jaar. De titel Indonesische sprookjes spreekt voor zich. In Het omaboek zijn verhalen en gedichten over groot moeders uit de hele wereldliteratuur verzameld door Cri Stellweg en Heleen Swildens. Meer dan een verhaal bevat de verhalen van Molukse ouderen over hun jeugd en hun grootouders. Clara Hukom verhalen uit Blang- kedjerèn is een boek van Wies van Groningen over de belevenissen van de vrouw van een KNIL-officier in Atjeh in de jaren twintig, gevolgd door een autobiografisch verhaal door haar dochter. Indië was alles van Jill Stolk bevat interviews met Indische Nederlanders. Een soortgelijk boek is En nog steeds hebben wij twee vaderlanden over het dagelijks leven van indischgasten van 1920 tot 1940. Dameskegelclub De Kroon zoekt nieuwe 50+plus leden. De club kegelt op dinsdagmiddag tussen 14.00 en 16.30 uur in De Druiven tros bij Berkel-Enschot. Belangstellenden kunnen gaan kijken of bel len naar 0416-272249. De huidige deelnemers vinden samen eten tafe|s en |^et serveren van de maaltijden, erg plezierig; ze kunnen elke dag even bij- 0e deelnemers kunnen voor 4,40 euro per e? --- ”2 da9 k'ezen uit drie menu's, steeds met een De Tilburgse ouderenvereniging De Oude Makkers viert deze maand haar vijftigjarig bestaan. Bij de oprichting in 1953 waren De Oude Makkers nauw verbonden met de stichting Levensbouw, die aan de Melis Stokestraat een eigen gebouwtje beheerde voor sociaal betrokken personen en groeperingen, met name van sociaal-demo- cratische huize. De vereniging viert het gouden jubileum op zaterdag 13 december met een feestelijke receptie in café-restaurant 't Wandelbos (Zwart- venseweg 25). Tijd: 15.00 tot 17.00 uur. Buslijn 46 en 47; halte Gen- tiaanlaan op de Baden Powelllaan. De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de twee weken in De Tilburgse Koerier. In ouderentrefpunt 't Sant (Beneluxlaan 74) is op woensdag 10 december een kerstbingo. Een kaart voor tien ronden kost 3,50 euro. Aanvang 10.00 uur. Elke eerste en derde woensdag (14.00 uur) en elke tweede vrijdag (20.00 uur) van de maand organiseert ouderenvereniging Reeshof 50+ een bingo in wijkcentrum Heyhoef. De volgende bingo's zijn op woensdagmiddag 10 december en vrijdagavond 12 december De stadsbussen 47 en 48 stoppen voor de deur.. Er komt een heel nieuw verkeerscircula tieplan voor de binnenstad van Tilburg. De Heuvel gaat weer open en zo meer. En de fietser? Die wordt om de tuin, sorry, om het centrum heen geleid. Drop Oud opa's uit verschillende landen hun jeugdver halen vertellen. Via COS Breda kwamen de wachten tot jouw verhaal komt." programmamakers bij Muskita uit. Vorig jaar in juli kwamen ze met een filmploeg een hele Hout sprokkelen middag opnames maken. "Het moest erg stil Vertellen op scholen doet ze nog steeds met INDEN BUDGET nformatie over en KWI™ issum@rpcp-mb.nl. ^(^11^ euvel@rpcp-mb.nl Oudere alleenstaanden en echtparen kunnen op werkdagen tussen de middag samen warm eten in de Goede Herderzaal in het Zand. De verse driegangen maaltij den worden dagelijks geleverd door Maaltijdenexpres Midden-Brabant. De gastvrou- In dit deel van Tilburg-West wonen veel oude- wen van het eetpunt aan de Isidorusstraat 6 dragen bij aan de gezellige sfeer. ren, onder wie nogal wat alleenstaanden. Ook zij kunnen terecht in dit eetpunt. Er is voorlo pig genoeg ruimte voor meer deelnemers. Wie belangstelling heeft, kan het gewoon een praten en ervaren het als een uitje. Dat ligt dagwezen uTdrie menu^e^s met een keer Proberen: het verplicht tot niets. aan de onderlinge sociale contacten en aan voorgerecht, hoofdgerecht en toetje. Voor wat Aanmelden kan bij de Maaltijdenexpres meer bunnen Ze op vrijdag een koelver- Midden-Brabant, tel. 5442513. Daar is ook se maaltijd mee naar huis nemen, die ze in meer informatie te krijgen. plezier. "Ik vind het erg leuk om kinderen te vertellen hoe ik als kind leefde. Dan vertel ik bijvoor beeld dat we 'vóór de hanen kraaiden water moesten halen uit de rivier, want daarna moesten we naar school. De wateremmer droegen we op ons hoofd en ondersteunden die met een hand. Met de andere hand moesten we struiken opzij duwen. Wie water uit de kraan had, was rijk! We moesten ook hout sprokkelen om het water te koken." Water kookt ze nog steeds voor gebruik, tegenwoor dig in een waterkoker. "Mijn twee dochters zeggen dat het niet hoeft, maar ik vind het fijn." Trots laat Muskita haar plakboek zien met de tekeningen die ze van kinderen heeft gekregen. Op een foto op de kaft poseren een paar rijen kinderen en docenten in uniform. "Mijn school waar ik in 1946 op zat", vertelt ze. "In 1992 ben ik voor het eerst in veertig jaar terugge gaan naar de Molukken. Ik heb die school gevonden en heb er met kinderen en docenten gepraat. Later hebben we deze foto's gemaakt. Ook in mijn tijd hadden we schooluniformen en als we ergens heen gingen droe gen we onze beste kleren. Dat laatste doe ik nog steeds." Als ze over haar bezoek aan haar vaderland vertelt, wordt ze nog steeds emotioneel. "Het is de moeite waard geweest. Alleen denken de mensen daar dat je rijk bent, omdat je in Nederland woont. Maar ik heb er jarenlang voor gespaard. Alleen al de vliegtickets van mij, mijn man en twee dochters kostten twaalfduizend gulden." Veel con tacten heeft ze niet op de Moluk ken. Af en toe stuurt ze nog geld naar haar neven en nichten. "Mijn dochters zeiden 'Wat zijn en De Klankhof in Etten-Leur. "Als Molukse zijn in het huis. Als er een auto voorbij reed of we toch bevoorrecht', toen ze het leven en de u“ -t de buren de wc doortrokken moest het armoede op de Molukken hadden gezien. We leraren en kinderen hebben meer interesse in opnieuw." zijn er niet meer heen geweest, omdat er veel Turkije en Marokko, omdat hier veel mensen Muskita had inspraak bij de montage: "Als je verwoest is en het gevaarlijk is." Muskita ii wnr+nlt ie» iö+o %/or» in -rz-Jf Kon ri int niat lA/aarnm mnclime an nhrietanan uit die landen leven." vertelt, geef je toch iets van je zelf bloot, begrijpt niet waarom moslims en christenen, Bij de VPRO zochten ze een oudere Molukse Daarom hebben we de inhoud samen vast- die jarenlang bij elkaar hebben geleefd, voor een dertiendelige serie waarin oma's en gesteld. Daarna heb ik de film op de premiè- elkaar doodschieten. "We hadden ook goede re gezien. Het was erg leuk en spannend te moslimburen. Ik begrijp er niets van. Mensen Cel Muskita: "Ik vind het erg leuk om kinderen op scholen te vertellen hoe ik als kind leefde op de Molukken. Muskita behoorde tot de tweede groep Molukkers die in Nederland arriveerden, in 1962. Haar vader werkte op de Molukken en daarna in Nieuw-Guinea voor de Nederland se regering. Ze was 26 jaar toen ze ontslag nam bij haar werk en met haar familie naar Nederland vertrok. "Vader zei: 'Als de Indone siërs Nieuw-Guinea inpikken, ga ik naar Nederland.' We wilden niet onder het strakke Indonesische bewind leven." "Het was 1 juli toen mijn ouders, broers en zussen en ik op Schiphol landden, maar ik vond het koud!", schaterlacht ze. Voor een korte tijd werden Muskita en haar familie in een opvangcentrum in het Gelderse Benne- kom geplaatst. "Op een zolderkamer met drie gezinnen die alleen door een gordijn van elkaar werden gescheiden. Het was er zo klein dat we alleen naar die zolder gingen om te slapen." Na in een aantal steden te hebben gewoond, verhuisde ze naar Tilburg omdat haar broer hier woonde. E SOS-DIENST ïikbaar el. 5441544 AUWE MAAN, ffer seksueel b, Tilburg; formatie, advies en /ragen en klachten 13.00 u, di 13.00- 9RGWERKT Idelen. Slibbroek 32 013-5056009. ORG eikbaar, 7 dagen per Xl-8806. >edingsvragen inderen in de leeftijd le mogelijkheid een i voor dit spreekuur 16. 24 uur per dag n per week. DVISEUR Telefonisch spreek- 9.00- 1200 uur, verhaal op in ongeveer tweehonderd woorden en re zijn gevolgd. stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Meneer Hoogervorst, het zou u tot eer Tilburgse Koerier, Postbus 10001, 5000 JA Tilburg, onder vermelding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst eigen moeder in een zorgcentrum plaat sen, waar amper de hoognodige zorg kind (lees: zorg) krijgt wat extra's, eenvou- gegeven kan worden? Gezien uw inkomen digweg omdat dat nodig is om aan te ster- en pensioen zult u straks voor uzelf de ken. Ook een dyslectisch kind (lees: onder- nodige zorg kunnen inkopen. Want met uw wijs) kan er van op aan, dat moeder alle beleid stevenen we daar op af. Straks is er moeite doet om extra geld te investeren. De een zor9 v00r de rijken en een voor de andere kinderen (lees: sport, defensie, armen. Is dat de meest heilzame weg? enz.) zullen het met iets minder moeten doen, omdat ze het minder hard nodig heb ben. Komen volgens moeder de kinderen Leo van Wezel, voorzitter cliëntenraad echt iets te kort, dan is ze zelfs bereid een zorgcentrum De Bijsterstede Redactie: Hulya Qigdem, Riek Flipse-Tiemens, Jan van - Groos (voorzitter), Gerry Hovers, Wilma Hurkens, Karel Luiijf (eindredacteur), Loes Mertens-Ver meer, Barth Noordzij, Mat de Vries Redactieadres: I Seniorenwijzer, p/a Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 5839999. I Kopij kan opgestuurd worden naar het redac- tie-adres of naar De Tilburgse Koerier, Post- bus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. I Deadline: donderdag 12.00 uur voor de verschijningsdatum. daar weten voor wie of wat ze moeten oppas sen, maar voor ons zou het nu veel te gevaar lijk zijn om naar de Molukken te gaan." HQ

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2003 | | pagina 15