W I J 'Nog een wereld te winnen' l 1 ywA W 1 if 2* I UkJ JL' Actieve vrouwen over niet voltooide emancipatie De Koraal 120 jaar POST SCRIPTUM COLOFON I I Bingo Ouderenspreekuur FNV Grootbeeld-tv voor Zonnehof Koor zoekt leden Trefpunt 't Sant Bonte middag en busreis Dansen in De Baselaer Dameskegelclub Verstandig medicijngebruik L 9 Toetsinstrumenten met klavar Emancipatie in de bibliotheek _l KÉ DE TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 20 NOVEMBER 2003 - PAGINA 17 t IR Zondag viert het Tilburgs seniorenkoor De Koraal zijn 120-jarig bestaan met een staat onder leiding van dirigent Wil van Leijsen; voor de begeleiding op piano tekent HQ Volgens mij zit er sinds een paar weken een 'bijsmaakje' aan ons drinkwater. Drop Oud verschijnt eenmaal in de Tilburgse Koerier. 1 I I I I I i'ac- I HET WOORD IS AAN... ee 30 Donderdag 27 november is er in wijkcentrum de Reit (Westertorenlaan 4) een bingomiddag met tien ronden, waarbij steeds drie prijzen te winnen zijn. Een kop koffie of thee is gratis. De prijs van een kaart is 2,50. Aanvang 14.00 uur. Zondag 30 november om 14.00 uur begint de sinterklaasbingo in seniorensoos 't Hazennest (Kreverplein 27). Iedere deelnemer krijgt een verrassing. De Werkgroep Sociale Zekerheid Uitkeringsgerechtigden en Ouderen (UGO) van de FNV houdt voortaan wekelijks een spreek uur voor vragen over alle zaken die de ouderen aangaan. Dit spreek uur is op dinsdag van 9.30 uur tot 10.30 uur in het vakbondsgebouw, Spoorlaan 67 (bij het busstation). Informatie kan dan ook telefonisch verstrekt worden: 5422314. Dinsdag is in de recreatiezaal van zorgcentrum Zonnehof aan de Prof. Gimbrèrelaan een nieuw 51 inch tv in gebruikgenomen. Het vorige tv-toestel was al twaalf jaar oud. Het geld voor de aankoop is bijeengebracht door de stichting Vrienden van Zonnehof, die een grote bijdrage ontving van het Nationaal Fonds Ouderenhulp. Het Oproepkoor van de St. Lucasparochie in het Zand is op zoek naar leden. Jong, belegen of oud: als de stem goed is, bent u wel kom. Het koor, dat vooral bij rouw- en trouwdiensten zingt, repeteert op woensdag avn 10.00 tot 11.00 uur. Interesse? Bel Corrie Storimans, tel. 4631426. In trefpunt t Sant (Beneluxlaan 74) is er op woensdag 26 november een gezellige rik- en jokerochtend met leuke prijsjes. Kosten 1 euro p.p. Aanvang 10.00 uur. De SOON (Samenwerkende Ouderenorganisaties Noord) organi seert op 28 november samen met toneelvereniging VOP uit Udenhout een Bonte Middag in zorgcentrum De Heikant (Schubertstraat 700). Bewoners van het zorgcentrum hebben gratis entree. Aanleuners en overige bezoekers betalen 2 euro per per soon. Iedereen wordt ontvangen met een gratis kopje koffie/thee. Aanvang: 14.00 uur. Lijndiensten 43, 44 en 45 stoppen vlakbij het zorgcentrum. Op 10 december organiseert de SOON een busreis naar modehuis Marcienne in Duitsland. Deelnemers worden daar ontvangen met een kop koffie/thee met gebak. Daarna volgt er een kerstmodeshow met een verloting. Deze reis kost 7,50 euro p.p. Vertrek om 8.30 uur en aankomst rond 15.00 uur bij De Ypelaer (Corellistraat 10). Kaartverkoop op 4 december vanaf 9.00 uur bij mw. R. v.d. Put (Componistenlaan 319) en mw. R. Hoesen (seniorensoos 't Hazennest aan het Kreverplein). Op dinsdag 25 november is er in wijkcentrum De Baselaer (Hoefstraat 175) een gezellige dansmiddag voor 55-plussers. De middag met Ton Maas duurt van 13.30 tot 16.30 uur. Entree (incl. kopje koffie of thee) in de voorverkoop 1,35 euro, aan de zaal 1,80 euro. Voorverkoopadressen: mw. M. Looijkens (Molenstraat 37), mw. M. de Jong (St. Willebrordusstraat 103) en De Baselaer. Dameskegelclub De Kroon zoekt nieuwe 50-plus leden. De club kegelt op dinsdag tussen 14.00 en 16.30 uur in De Druiventros bij Berkel-Enschot. Belangstellenden kunnen gaan kijken of bellen naar 0416-272249. In het trefpunt voor senioren aan de Vredeman de Vriesstraat 38a geeft apotheker P. Hofman van de Jan Heijns Apotheek op donder dag 27 november een lezing over medicijngebruik. Aanvang 14.00 uur. Zaal open om 13.30 uur. De entree en koffie of thee zijn gratis. ur* I ur ur ur ur* Luce Paulussen (75) t vang is nog steeds nie Redactie: Hulya Qigdem, Riek Flipse-Tlemens, Jan van Groos (voorzitter), Gerry Hovers, Wilma Hurkens, Karei Luiijf (eindredacteur), Loes Mertens - Vermeer, Barth Noordzij, Mat de Vries Ze wil zich nog lang kunnen inzetten voor de samenleving. "Ik zat laatst met drie vrouwen te lunchen bij mij thuis. Twee van hen zijn 75 en een is 83, maar ze zijn nog steeds actief in allerlei besturen. Ik bewonder hen." Dat ziet ze helaas niet bij jonge vrouwen. "Ik begrijp het wel, maar betreur het dat ze de emancipatie vanzelfsprekend vinden en daar niet meer voor strijden. Met de toegenomen arbeidsparticipatie is de economische onaf hankelijkheid van de vrouwen wel toegeno men, maar hun zorgtaken zijn niet navenant afgenomen. Hoge WAO-cijfers van jonge vrouwen zijn daar een signaal van. Pas als iedereen naar eigen keuze en eigen kunnen kan meedoen in de samenleving is de eman cipatie voltooid." In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 10001, 5000 JA Tilburg, onder vermelding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. mannen. Als ze alleen komen te staan, hebben ze een grote kans op armoede, want vaak hebben ze slechts een klein pensioen of zelfs alleen maar AOW." Maar allochtone vrouwen hebben het nog moeilijker, zegt ze. "Er is een grote groep die Paulussen praat met passie over de positie van vrouwen. "Ik ben een taaie volhouder, een strijdbaar type." In Brabant was ze een van de eerste vrouwen die de top van de maatschappelijke ladder bereikten. In 1964 werd ze coördinator van de toen gloednieuwe afdeling Cultureel Werk op de Sociale Academie in Breda. In diezelfde stad was ze de eerste vrouwelijke wethouder en had ze onder meer Sociale Zaken, Emancipatie en Minderheden in haar portefeuille. Ook was ze voorzitter van de Bredase afdeling van oude renbond ANBO. In 1997 mocht ze, gekozen uit 37 genomineerden, de eerste emancipa tieprijs van de provincie Noord-Brabant in ontvangst nemen. Tegenwoordig is ze voor zitter van ANBO Brabant en bestuurslid van het VBOB (Verenigde Bonden Overleg Brabant). De tweede emancipatiegolf is grotendeels weggeëbd; minister De Geus van Sociale Zaken zei deze week nog dat de emanci patie zo goed als voltooid is. Maar vrou wen zijn er nog lang niet, menen Luce Paulussen (75) en Netty van der Reijt (58). Beide Brabantse vrouwen zetten zich al sinds jaar en dag in voor de emancipatie. "Een assertieve vrouw is nog steeds een kenau, als een man voor zichzelf opkomt is hij een flinke vent." En: "In dit tempo duurt het nog 275 jaar voordat de beloning van mannen en vrouwen gelijk is." De Tilburgse Dans- en Muziekschool (TDMS) organiseert vanaf janu ari weer een cursus toetsinstrumenten met gebruik van de klavarno- tatie. Klavar, of voluit Klavarskribo, is een muziekschrift dat het lezen van muziek dóór toepassing van logische basisprincipes eenvoudig maakt. Met klavar leer je in tien minuten van blad lezen. Zeker voor ouderen die opzien tegen het leren bespelen van een instrument vanwege het "noten lezen" is klavar een uitkomst. Op vrijdag 21 november is er in de TDMS (Kapelaan Poellplein 3, bij het Textielmuseum) van 19.00 tot 20.00 uur een introductiebijeen komst. In januari start de cursus, waarbij de deelnemers in tien les sen op vrijdagavond aardig keyboard, piano of elektronisch orgel leren spelen. Meer informatie: Fons Doornen, Paletplein 25, 5044 JC Tilburg, tel. 4685573, e-mail fonsdoomentbg@planet.nl of fons@kla- varvereniging.nl Je kunt geen krant openslaan of de radio aanzetter het gaat over de gevolgen van de bezuinigingen zorg voor gehandicapten, minima en AOW'er word met de dag kwader zelf oud en hulpbehoeven is dan niet meer menswaardij mensen met hoge inkomens Verbaast u zich er ook wel eens over dat er meer mannen dan vrou wen in besturen van ouderenbonden zitten? Terwijl er meer vrouwen dan mannen lid zijn van een bond! U kunt er iets aan doen. Misschien dat u er zin in krijgt na het lezen van een van de volgende boeken van de openbare bibliotheek. In het boek Het glazen plafond van Ina Brouwer vertellen vrouwen aan de top over de obstakels die ze hebben moeten ovenvinnen om zover te komen. Emancipatie: stand van zaken is een deeltje uit de serie Actuele Onderwerpen: heel handig als je snel - in 22 pagina's - wilt weten hoe het met de vrouwenemancipatie in Nederland is gesteld. Een voorbeeld van vroege emancipatie is Marga Klompé. In het boek De politiek van de katholieke vrouwenemancipatie haalt Mieke Aerts onder meer haar leven aan om de geschiedenis van de emancipatie in katholieke kringen te beschrijven. In het boek Bestuurders v/m gezocht komen vrouwen en mannen aan het woord over hun maatschappelijke betrokkenheid. Het boek is geschreven door Trudi Nederland in opdracht van het Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Met Succesvol besturen heeft u een praktijkboek in handen voor het besturen van stichtingen, verenigingen en (werk)groepen. Zit u eenmaal in een mannenclub dan kunt u wat hebben aan het boek Waarom mannen niet luisteren; en vrouwen niet kunnen kaart lezen van Allan en Barbara Pease. Hierin worden een aantal gedragsverschillen tussen mannen en vrouwen weergegeven. ken aan economische zelfstandigheid." "In een heleboel regelingen zijn man en vrouw officieel gelijk, maar de praktijk leert anders", stelt Van der Reijt. Als rechtenstu dente werd ze al bestuurlijk actief. Van 1984 tot 1991 was ze de voorzitter van de Emancipatiecommissie van de gemeente Tilburg. "Vaak brachten we ongevraagde adviezen uit aan de gemeente", vertelt ze. "Daar waren ze wel trots dat ze zo'n commis sie hadden, maar ze namen ons niet 100 pro cent serieus. Dus niet: 'Nu gaan we het anders doen', maar in grote lijnen tot de orde van de dag overgaan. Je liep achter bij het beleid." Toch kan ze een 'succesje' van de commissie noemen, als ze erover nadenkt: "De eerste vrouwelijke gemeentesecretaris in Tilburg, ondanks de bezwaren van ambtena ren." Er zijn nog steeds weinig vrouwen in hogere functies, volgens Van der Reijt. "Kijk bijvoor beeld naar de samenstelling van sollicitatie commissies en besturen", zegt ze enigszins geërgerd, "dat is vaak een old boys network." De Seniorenwijzer i twee weken in De 1 "Mannen hebben auto's waarop gepast moet worden; daarvoor zijn er genoeg parkeerplaatsen. Maar de kinderop- FOTO: PETER LIGTENBERG Het is niet makkelijk als vrouwen boven de 40 biliteit en bijscholing, maar willen niet in oude- straks 65 jaar is, maar geen volledige AOW heeft opgebouwd omdat ze op latere leeftijd naar Nederland zijn gekomen. Ook de taal vormt voor hen een grote drempel. Ik denk niet dat ze het helemaal kunnen inhalen, maar je kunt ze sociaal vaardig maken door hen Nederlands te leren. Je klint een werk groep allochtonen oprichten om hen te berei ken. Daarnaast kun je in wijken activiteiten organiseren om vooroordelen weg te nemen. Daarbij kunnen de kinderen van allochtonen als intermediairs optreden. Laten zien wat die ouderen kunnen, in plaats van alleen maar kijken naar wat ze missen." tie van vrouwen op de arbeidsmarkt is enorm nu naast vrouwen ook ouderen het klapstoel- klapstoeleffect op vrouwen van toepassing is. belangrijk. Werken aan emancipatie is wer- effect te verduren. "Tegenwoordig worden die "Mensen moetje op hun capaciteiten en kwa- pn aan annnnmion p tp ctandinhoid Ook onts|agenliteiten beoordelen. Werkgevers vragen flexi- Hot ie nint makkoliik alc v/rni i\A/on hrw/an Ho ZA hilitait on hiier»hrJir»ri moor r»iot in r- Kenau Vrouwen missen rolmodellen, vindt Paulussen. "Sterke vrouwen worden als kenau betiteld, mannen nooit. Maar als je din gen wil veranderen, moetje bestaande zaken ter discussie stellen. Bijvoorbeeld: voor het zelfde werk verdienen vrouwen gemiddeld Tl procent van het uurloon dat mannelijke colle ga's met dezelfde kwaliteiten krijgen. Dat per centage is de laatste 25 jaar met twee pro cent gestegen. In dit tempo duurt het nog 275 jaar voordat de beloning gelijk is." Van der Reijt: "Vrouwen moeten meer bestuurlijk actief zijn om zaken af te dwingen, zoals kinderopvang, flexibele werktijden en concert in Boerke Mutsaers (Vijverlaan 2, bij station Tilburg-West). Aan het jubileum- betere arbeidsposities. Mannen hebben auto- concert, dat om 14.00 uur begint, werken ook The Harmonysingers mee. Het geheel 's waarop gepast moet worden; daarvoor zijn staat onder leiding van dirigent Wil van Leijsen; voor de begeleiding op piano tekent er genoeg parkeerplaatsen. Maar de kinder- Maike Mennens. Na afloop is er onder het genot van een hapje en een drankje gele- opvang is nog steeds niet goed geregeld." genheid tot feliciteren. Natuurlijk zijn met name ook oud-leden en voormalige dona teurs van De Koraal welkom. foto: peter v/d kerkhof I en Netty van der Reijt (58): iet goed geregeld." Daarover zijn Paulussen en Van der Reijt het om haar kwaliteiten." Ze vindt eerder dat er roerend eens. "Er is nog een wereld te win- een taak weggelegd is voor ondernemingsra- nen", zegt. Paulussen, "vrouwen van mijn den. "Die moeten kijken hoe vacatures ing- leeftijd moesten dienstbaar zijn, onderdanig, vu|d worden." aardig, zorgzaam, afhankelijk, niet bij de hand. Jongere vrouwen zijn anders opge- Klapstoel 2003 - PAGINA 16 Redactieadres Seniorenwijzer, p/a Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het red'ac- tie-adres of naar De Tilburgse Koerier, Postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voor de verschijningsdatum. J ze. ren investeren. Ze steken liever geld in een natie. "Dan kan het idee ontstaan dat ze die "Tweehonderd herintreders hadden zich aan- jonge werknemer, omdat die langer blijft." Van der Reijt pleit niet voor positieve discrimi- hun achterstand willen inhalen, zegt ECOnOmiSCh afhankelijk po+io "ITan Izon Hot irtoo nnteFoan rlot *TZA ztizA Hz*rir»t»v^z4z>zz- Hoztzton ~>>Z>H De emancipatie is nog lang niet voltooid, functie heeft omdat ze een vrouw is en niet gemeld bij een project van de provincie om ..z.oz»„ ,tz,z Do..t kz.t opgeleid te worden tot verzorgenden. Daaruit AOW zijn veertig vrouwen geselecteerd die de Ouderen mogen meestal niet na hun 65e blij- ige- opleiding in 2000 hebben .afgerond, ven werken, ook al zouden ze het graag wil- Uiteindelijk hebben slechts een paar van hen len. "Die keuzemogelijkheid moet er wel zijn", werk gevonden. Zelfs met personeelstekor- vindt Van der Reijt. - - i- ten waren ze moeilijk bemiddelbaar. Voor Volgens Paulussen is het trouwens met veel voed. Velen hebben tegenwoordig een goede "Vrouwen waren net klapstoelen", herinnert sommige instellingen was hun niveau niet 65-plus vrouwen slecht gesteld. "Vrouwen opleiding, maar er moet veel meer aandacht Paulussen zich. In economisch slechte tijden voldoende; als ze wel aan de functie-eisen worden ouder dan komen voor hun carrière, want 80 procent moesten eerst de vrouwen weg. Als een soort voldeden, hadden die organisaties het geld van de vrouwen met kinderen onder 12 jaar is klapstoel werden ze ingezet wanneer en waar niet om hen in dienst te nemen." nog steeds economisch afhankelijk. De posi- ze nodig waren. Volgens Paulussen hebben Van der Reijt heeft niet meer de indruk dat het -- \‘2?. vrouwen op do o*bo:domodd :o onorm nu naast vrouwen ook ouderen het klapstoel- klapstoeleffect op vrouwen van toepassing is. belanqriik. Werken aan emancioatie is wer- attant to x/ardiimn "TananiA/oorriin .A/zM-rian hïo "Minoor» iz, or. k.m oor.oritrjtor. iz...-. en, of nemen. Die hebben zelf geld genoeg om zorg en hulp a c i in de in te kopen op de particuliere markt. Intussen maakt :n, minima en AOW'ers. Ik onze minister-president zich wel druk over satire op :r en heb er hevig schrik van tv, in het theater en de krant. Is dit beschaving? Zijn ;nd te worden, want je leven dit de normen en waarden waarover ze het in Den Tig. Het zijn in Den Haag Haag hebben? Schande! is die deze beslissingen M. van Kempen -

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2003 | | pagina 17