W I J z I 'Belangenbehartiging steeds belangrijker' atie Dagen en boek voor mantelzorgers Scheidend voorzitter Ter Morshuizen over vijftigjarige KBO-Kring Tilburg POST SCRIPTUM COLOFON I I I I I I I I I Bingo in de Reeshof Trefpunt 't Sant Voorlichtingsmiddag over Thebe Snuffelmarkt Surinaamse ouderen Dansen, in De Reit Ouderenspreekuur FNV Trouwlaan wint koersbaltoernooi Lekker en gezond eten in bibliotheek Jeugdverhalen door opa's en oma's R 2003 - PAGINA 14 DE TILBURGSE KOERIER ■DONDERDAG 6 NOVEMBER 2003 - PAGINA 15 zijn honderden l/tilburg. FOTO: PETER LIGTENBERG viteiten zijn het belangrijkst.' afdelingen en de Kring Tilburg, vindt ze. "Zelf KL Zware belasting inkomen, doordat zij minder gaan werken, tij- Drop Oud Helaas, vorige week woensdag een kans goede publiciteit op tv en in de geschreven r M. van Dorst igerswerk ensdag van oor een afspraak, De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de twee weken in De Tilburgse Koerier. HET WOORD IS AAN... '■■-g (tweede van links) bij deelnemers van de computercursus van KBO ijk. Veel mensen van in de zestig of zeventig weten niets over computer in communicatie." Die tijd is dan erg goed besteed: namelijk voor mensen die de activiteiten van de bond hard nodig hebben." ijwilligerswerk luishulp itrale a a a a a a a a a a a a a Redactie: Hulya Qigdem. Riek Flipse-Tiemens, Jan van Groos (voorzitter), Gerry Hovers, Wilma Hurkens, Karel Luiijf (eindredacteur), Loes Mertens - VermeerBarth Noordzij, Mat de Vries Elke eerste en derde woensdagmiddag en elke tweede vrijdagavond van de maand organiseert ouderenvereniging Reeshof 50+ een bingo in wijkcentrum Heyhoef. Deze bingo's zijn voor iedereen toe gankelijk. De eerstvolgende bingo's zijn op vrijdagavond 14 novem ber om 20.00 uur en woensdagmiddag 19 november om 14.00 uur. De buslijnen 47 en 48 stoppen voor de deur. In ouderentrefpunt 't Sant (Beneluxlaan 74) is op woensdag 12 november een bingo-ochtend met mooie prijzen. Kosten 3,50 euro voor een kaart van tien ronden. Een kopje koffie gratis. Aanvang 10.00 uur. Op woensdag 19 november kunt u er bloemschikken. Kosten afhan kelijk van de bloemenprijs en het te maken stukje. Zelf meebrengen: potje, mandje of bakje en een mesje. Aanvang 10.00 uur. Op donderdag 13 november, na de algemene ledenvergadering van de ANBO, wordt in het personeelsrestaurant van Thebe (Lage Witsiebaan 2a) een minisymposium gehouden over thuiszorgorgani satie Thebe. Aan de orde komen de diensten die zij levert aan oude ren, ontwikkelingen binnen Thebe, de ledenservice en het persoons gebonden budget (PGB). Ook is er ruim gelegenheid om vragen te stellen. Dit symposium begint om 15.00 uur en duurt tot ongeveer 16.15 uur. Ook niet-leden van de ANBO zijn welkom. De toegang is gratis, evenals koffie, thee en/of water. Zondag 16 november is er in de Frater Mattheushof (aan de Capucijnenstraat) van 11.00 tot 17.00 uur een snuffelmarkt. Er staan 22 stands met vele artikelen, waaronder kerstspullen. Gratis entree. In de vorige Seniorenwijzer stond de nieuwe inloop voor Surinaamse 50-plussers verkeerd vermeld. De inloop is niet op woensdag, maar elke maandagmiddag van 13.30 tot 15.30 uur in wijkcentrum De Schans (De Schans 123). Zondag 16 november is ervan 14.00 tot 18.00 uur in wijkcentrum de Reit (Westertorenlaan 4) een gezellige dansmiddag voor 55-plus- sers. Voor de muziek zorgt dj Cees. Entree 1,- euro. Zaal open om 13.30 uur. De Werkgroep Sociale Zekerheid Uitkeringsgerechtigden en Ouderen (UGO) van de FNV houdt wekelijks een spreekuur voor vragen over alle zaken die de ouderen aangaan. Dit spreekuur is op dinsdag van 9.30 uur tot 10.30 uur in het vakbondsgebouw, Spoorlaan 67 (bij het busstation). Informatie kan dan ook telefonisch verstrekt worden: 5422314. Jongere ouderen aantrekken is niet alleen qp de Dag van de Mantelzorg krijgen mantelzorgers uit heel Midden-Brabant van het regionaal Steunpunt een euke dag. De belangstelling daarvoor is zo gegroeid dat het Steunpunt aan een zieke. Door deze intensieve zorg krij- Mantelzorg Midden-Brabant dit jaar twee dagen met een identiek programma organiseert, gen veel mantelzorgers zowel financiële als Mantelzorgers kunnen zich aanmelden voor maandag 10 of 17 november. De dagen zijn van mentale problemen. Tussen de 150.000 en 10.30 tot 16.00 uur in het Jan van Besouwhuis, aan de Thomas van Diessenstraat nr. 1 in Goirle. Het thema is dit jaar: 'In beweging'. De dagen en meer dan acht uur per week hulp verlenen I lorlichting op voor de opvar e vaardighedc jeren sn hun rijk, ook op het niveau van onze afdelingen, u, kii --"glukt: In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 10001, 5000 JA Tilburg, onder vermelding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. die samen met gaat wandelen. ts voor jou? ind die jonge™™ huiswerk en uu ;n/of op wor lijke ervarir hen zorgen." Echt bezorgd maakt Ter Morshuizen zich over de oudere ouderen. "De 75-plussers vormen een steeds grotere groep. Onder hen heerst veel eenzaamheid en ze hebben vaak zorg nodig. Ze weten vaak niet hoe ze voor zichzelf kunnen opkomen. Alleen daarom al zouden jongere ouderen actief moeten wor den in bestuurlijke functies bij de ouderen bond. Dat hoeft niet veel tijd te kosten, ite avondkoffie- raken van de en avond per week Vrijdag 24 oktober jongstleden vond voor het zesde achtereenvol gende jaar het stedelijk koersbaltoernooi plaats in wijkcentrum De Heyhoef. Stichtiung Bots en enkele deelnemers organisren dit toer nooi dat in het teken staat van ontmoeting, gezelligheid én sporti viteit. Seniorenteams van diverse wijk- en buurtcentra in Tilburg en omgeving streden in vier poules om de wisselbeker. Het toernooi werd gewonnen door het team van De Trouwlaan. De tweede plaats was voor Padua, de derde voor De Nieuwe Stede. Vierde t/m zevende werden KBO t Heike, In de Boomtak, De Heyhoef en De Schans. De bibliotheek aan het Koningsplein is ook dit seizoen op zondag j geopend. De zondagopenstelling wordt door de klanten zeer gewaardeerd. Niet zo vreemd, want de sfeer is goed en er is elke I keer iets speciaals te doen. De maand november staat in het teken van voeding en dat is op de zondagen te merken. Het precieze pro- gramma staat te lezen op de website van OBT; bibliotheek voor I Midden-Brabant (www.bibliotheekvoormiddenbrabant.nl) Op zondag 9 november is er een lezing over 'De slanke leefwijze'. Een boek waarin die gezonde leefwijze ook besproken wordt is het I Libelle fit gezond plan. Hierin vindt u adviezen voor een gezonde I levensstijl, o.a. over de emoties achter eten. Ook het boek Gezond I leven, gezond eten van de Consumentenbond bevat nuchtere infor- I matie o.a. over voeding en lichaamsgewicht. Hoofdstukjes hebben I titels als Hoe dan wel?, Bewegen en Minder eten. Op zondag 16 november is er een proeverij van oud-Brabantse pro- I ducten. Kok Martin Willemsen zal vertellen over Brabantse en I Tilburgse recepten. Daarbij komen vast en zeker recepten uit het I Tilburgs Kookbuukske ter sprake. Dat boek heeft Willemsen name- I lijk samen met journalist Paul Spapens geschreven. De opdracht I geeft het mooi weer: "Opgedragen aan alle Tilburgse vrouwen die I elke dag weer van weinig een goede maaltijd op tafel wisten te bren- I gen en zo de Tilburgers hebben grootgebracht." Op zaterdag 22 en zondag 23 november is er een presentatie over I streekproducten van de Stichting Duinboeren. Zij spelen via projec- I ten in op ontwikkelingen in de samenleving. Ook in het boek Hoe ver- I der boeren: boeren zelf aan het woord van Peter cfe Jaeger worden I die ontwikkelingen geschetst. Aan de hand van interviews met boe- I ren komen actuele ontwikkelingen, problemen en toekomstmogelijk- I heden van het boerenbedrijf in Nederland aan de orde. Op zondag 30 november tenslotte komt Jac. Nijskens van het I genootschap Historische Groentehof vertellen over oudere groente- f rassen. Wellicht dat de te proeven oude koolsoort Victoriaanse snij- I kool terug te vinden is in het Grote boek van de vergeten groenten van Jean-Baptiste en Nicole Prades. Deelname aan de activiteiten is gratis. Denk er wel aan dat de ope- bleem zijn, dan kan dit gemeld worden bij het zijn gratis toegankelijk voor iedereen die voor Steunpunt Mantelzorg en er wordt naar een een zieke, gehandicapte of oudere naaste passende oplossing gezocht. zorgt. Vooraf aanmelden is wel noodzakelijk. Dat kan bij het Steunpunt Mantelzorg Zware belasting Midden-Brabant, tel. 5837930. Mocht vervoer |n Nederland z:;“ z: en/of oppas voor de verzorgde thuis een pro- mantelzorgers die langer dan drie maanden In het ledental zit een flinke groei, zegt voorzitter Jeanne Ter Morshuizen van de kring Tilburg van de KBO met enige trots. Ruiterlijk geeft ze toe dat kort ingsregelingen voor KBO-leden bij organisaties en winkels daarin een rol spelen. Maar het kabinetsbeleid is mede oorzaak van de ledenaanwas, stelt ze. "Het is belangrijk dat we een veel groter accent leggen op belan genbehartiging. Trouwens, met dat standpunt ben ik zeven jaar geleden ook begonnen als voorzitter", aldus de 68-jarige Ter Morshuizen die per 1 januari stopt met die functie. Dat afscheid en de vijftigste verjaardag van de Kring, gisteren, waren voor de Seniorenwijzer reden de voorzitter te interviewen. In de gemeente Tilburg groeide het aantal KBO-leden in 2002 met 444 naar 6348 en daar komen er nog regelmatig enkele tiental len bij. Volgens de scheidend voorzitter heb ben de drie K's - kienen, keuvelen en kaarten - hun langste tijd gehad als hoofdactiviteit bij de afdelingen van de ouderenbond. Niet dat ze geen ontspanningsactiviteiten meer zou den mogen organiseren, maar dat kan wel wat minder oubollig, wat eigentijdser, vindt Ter Morshuizen. Naast haar kringvoorzitter- schap is ook op afdelingsniveau actief. Ze hielp de afgelopen jaren mee de KBO-afde- ling Reeshof op te zetten en blijft dat voorlo pig doen. "Je zult sociale en culturele acti viteiten moeten blijven organiseren. Dat kan bijvoorbeeld ook bridge zijn, zoals we in de Reeshof doen. En het blijkt dat veel ouderen belangrijk voor het ledental van de KBO, prijs stellen op een jaarlijks uitstapje, met Er is straks geen geld en dus geen tijd meer om ouderen in een verzorgingste huis regelmatig naar het toilet te brengen. Hef zullen dus wel luiers worden. Als ik de minister goed inschat, zullen dat wel merkloze zijn. plichtingen geen werk kunnen gaan zoeken. Ongeveer 7 procent van alle mantelzorgers komt in financiële problemen. Stichting September heeft een zorghoek Mantelzorg uitgegeven. Het boek, dat tot stand is gekomen met medewerking van alle gezondheidsorganisaties die zich met dit gebied bezighouden, geeft praktische advie zen en tips over alles wat bij de zorg komt kij ken: van helpen bij het wassen, aankleden en tandenpoetsen, tot het aanvragen van een rolstoel of het regelen van zorgverlof. Verder wordt er besproken wat voor gevolgen er zijn voor de mantelzorger en anderen op zowel financieel en mentaal gebied. Welke hulp er voor de mantelzorger zelf beschikbaar is en welke organisaties ondersteuning kunnen bieden. Het boek en andere zorghoeken over chroni sche ziekten zijn bij alle apotheken te koop of te bestellen voor 17 euro. Zie ook: www.boe- kenoverziekten.nl Sinds eind oktober vertellen elke woensdagavond opa’s en oma's uit vele verschillende landen op tv verhalen uit hun jeugd. De dertien afleveringen van circa zeven minuten elk zijn 's woensdags om 18.20 uur te zien in Villa Achterwerk op Nederland 3. De opa's en oma's komen onder meer uit Japan, Chili, Finland, Curasao, Turkije en Canada. Op 10 december is de Tilburgs-Molukse oma Cel Muskitta te zien. ollepel... tijden voor alleen- k om in de it van harte gemist om via de landelijke ouderenbon- pers belangrijk. Met name in gratis huis den te protesteren tegen de bezuinigingen. aan-huisbladen; veel ouderen hebben Ouderen met alleen aow met eventueel immers geen abonnement.op een krant, een klein pensioentje vervallen in korte tijd Voor de bel-actie van vorige week van de weer in absolute armoede, dus eigenlijk is ouderenbonden was vooraf weinig of geen dat reden genoeg om - als je de kans krijgt publiciteit buiten de eigen kring. Wel op tijd - je stem te laten horen. Ook daarom is het persberichten rondsturen en een gratis belangrijk dat zoveel mogelijk organisaties telefoonnummer zouden nog veel meer ouderen de kans geven om via hen hun reacties hebben opgeleverd. protest te laten horen in Den Haag. Om te weten wanneer er acties zijn is een - overheen gaan voordat allochtone ouderen seurs onder andere oud-wethouder en voor- de weg vinden naar de ouderenbonden. Voorzitter Jeanne Ter Morshuizen van KBO-kring Tilburg St. Maarten De Reit: "Deze cursussen zijn erg belangrijk.1 gebruik, terwijl dat een steeds grotere rol gaat spelen Computercursussen Als voorbeelden van dit soort activiteiten noemt de Kringvoorzitter computercursussen en de vrij intensieve voorlichtingscampagne die de KBO hier voerde over de belasting aangifte. "Veel mensen van in de zestig of terwijl dat een steeds grotere rol gaat spelen in communicatie. En we hebben gemerkt dat schrikbarend veel ouderen veel te weinig Samenwerking Nestgeur weten over de kwijtscheldingsmogelijkheden Tegen de achtergrond van de bezuinigingen Is er met al die samenwerking eigenlijk nog gesproken: belangrijk is ook dat de Unie KBO ouderenbonden op plaatselijk alc landoliiko nmanieatio camon\A/orL,t mat hnrrl nr\din 0+^1+ TAr M/whni-»/ Logtestijn en Herman Verhoeven, voormalig en Marokkanen niet. Ze zijn ook welkom bij Gelukkig is dat bij het Kringbestuur nu gelukt: secretaris van de Kamer van Koophandel, de KBO, maar je ziet ze nog niet. Ik vermoed dat krijgt vijf nieuwe leden." Nieuwe voorzitter Die groep zal de gemeente moeten bijstaan dat het te maken heeft met hun cultuur: ze jrdt de 65-jarige Jan Hendriks die bestuur- in het op poten zetten van wijkgericht oude- denken niet echt aan belangenbehartiging, - ..jrie ervaring heeft opgedaan bij onder meer renbeleid. "Nee", zegt ze op de vraag of dat want ze gaan ervan uit dat hun kinderen voor entig weten mets over computergebruik, stichtjng RK Gasthuis, welzijnswerkorganisa- contact niet te innig is. "Ik heb geen angst om -- /ui nat ppn ctoodc rirntoro ml riaat cnalon tie de Twern en bij TBV Wonen. harde woorden te gebruiken. Aarts." katholiek; dat moet je respecteren." maar het voortbestaan van de bond is ook Ter Morshuizen verwacht ook veel van de Ook zal er volgens haar nog de nodige tijd name de 75-plussers. Maar inhoudelijke acti- gediend met verjonging van de besturen van nieuwe stuurgroep van het OTO met als advi- i/itAitAn ziin het heianariikstafdelingen en de Kring Tilburg, vindt ze. "Zelf seurs onder andere oud-wethouder en voor vind ik dat het na een jaar of zes tijd is om je malig Tweede Kamerlid Anke van Blerck "Surinaamse ouderen hebben hier in Tilburg op iets anders te richten. Fris bloed is belang- (WD), plaatselijk CDA-prominent Gerard van hun eigen organisatie, de SOT, maar Turken Dit materiaal is middel bij het maken ver donatie na overlij- ;rs en brochures zijn het PSB. pvang en eden? 200.000 mantelzorgers voelen zich door hun I hulpverplichtingen lichamelijk en geestelijk I zeer zwaar belast of zelfs overbelast. Zij heb- ben grote kans zelf patiënt te worden. Van de mantelzorgers jonger dan 65 jaar die lang en intensief werken, derft 30 procent j zijn er circa driekwart miljoen de|jjk zijn gestopt of vanwege hun hulpver- s die lanaer dan drie maanden „1^^ I tiddag in de maand e donatiefunctionaris abeth Ziekenhuis van uur aanwezig in het eantwoorden van vra- k maken is niet nodig. bij de belasting. Over belangenbehartiging door het rijk is samenwerking tussen de een aparte katholieke bond nodig? Jeanne gesproken: belangrijk is ook dat de Unie KBO ouderenbonden op plaatselijk niveau ook Ter Morshuizen zelf zou liever één sterke als landelijke organisatie samenwerkt met de hard nodig, stelt Ter Morshuizen. "Want er ouderenbond zien. Vlot beaamt ze dat er eer- andere ouderenbonden, zoals vorige week komt nog veel op dé gemeenten af; dat is der sprake is van nestgeur dan dat de iden- woensdag bij de belactie tegen de kabinets- echt niet leuk." Ze vindt het Overleg Tilburgse titeiten van KBO, ANBO en PCOB sterk zou- w iju n‘ - - goed plat- den verschillen. Maar de praktijk is weerbar- g^oon^een'halve öfeenTele'dagpe^week Door meer accent op de inhoud te leggen form. "Er is geen Seniorenraad meer, dus is stig: "Het zal nog wel even duren. Landelijk niö s» .iül, snijdt het mes voor de ouderenbond aan het zaak regelmatig met de gemeente te pra- en provinciaal blijven ze vasthouden aan het twee kanten. Voorlichtingsactiviteiten dragen ten. Als OTO hebben we prima contact met eigen bestaan, ook bij de PCOB en ANBO indirect bij aan belangenbehartiging: ouderen de beleidsambtenaren en wethouder Els overigens. En bij ons is de grootste groep kunnen zo bijvoorbeeld te weten komen wat gezond voor hen is, waarop ze recht hebben en waar ze daarvoor terecht kunnen. Daarnaast wordt de bond zo aantrekkelijker voor jongere ouderen, die niet zitten te wach ten op de drie K's, aldus Ter Morshuizen. Redactieadres Seniorenwijzer, p/a Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redac- tie-adres of naar De Tilburgse Koerier, Postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voor de verschijningsdatum. plannen op het gebied van zorg en inkomen." Ouderenorganisaties (OTO) een Dnnr moor □rnont on Ho inhm id tn lonnon fnrm snijdt het mes voor de ouderenbond aan 3 3 51

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2003 | | pagina 55