Het wordt nu echt menens met bezuinigen Ltr Plussen en minnen Mc he wa Begroting 2004 sluitend maar daarna nog niet ■DONDERDAG 30 OKTOBER 2003 - PAGINA 14 DE TILBUR DE TILBURGSE KOERIER idept legen :id de lerket in jurg 60 jaar bevrijding. De gemeente stelt 50.000 Tilburg repareert rijksbeleid Woonlasten stijgen met 8,4 procent Ge Veiligheid krijgt hoge prioriteit stijging in stijging in 2003 2004 5,19 4,15 3,5 3,5 67,35 24,83 4,51 1,66 62,84 23,17 246,62 -45,38 277,12 ■45,38 30,50 12,4 Totaal 548,99 595,00 46,01 8,4 Minder geld voorzieningen gehandicapten i zon teeds ‘De hand moet op de knip’, was vorig jaar het nieuws toen het college van burgemeester en wethouders de begro ting voor 2003 presenteerde. Toen werd al voorspeld dat na een aantal jaren van groei de tering naar de nering moet worden gezet. Helaas komt die voorspelling uit. Vanaf 2004 moet de gemeente fors snijden in de uitgaven. Noodgedwongen treft een flink deel van die bezuini gingen de lagere inkomensgroepen in de stad. Maar de lastenverzwaringen blijven beperkt. En waar dat mogelijk en noodzakelijk is, steekt de gemeente extra geld in voor zieningen. Maar de rek is eruit. Ook na 2004 zal er nog bezuinigd moeten worden. Wethouder Jan Hamming: ‘rijk stelt ons voor voldongen feiten’ Voor wat betreft het armoedebeleid staat de gemeente met de rug tegen de muur. Lokale inkomenspolitiek voeren mag niet meer van het rijk. Ook in de WVC-uitgaven moet worden gesneden. Ondanks deze begrotingsproblemen trekt de gemeente extra geld uit voor mensen met minder kansen. Het is onbegonnen werk om op deze pagina alles over de begroting uit de doeken te doen. Toch zijn er diverse kleine bezuinigingen maar ook allerlei nieuwe zaken die het vermelden waard zijn. We bladeren even door de begroting. Jan Hamming heeft er goed de pee over in. Als wethouder Financiën moet hij de Tilburgers slechts nieuws vertellen dat eigenlijk afkomstig is uit Den Haag. ‘Wat me het meest steekt, is dat wij ons beleid voor de minima op last van het rijk moeten staken. En deze regering heeft nog heel wat bezuinigingen in petto. Dat kan betekenen dat Tilburg z’n ambities moet bijstellen.’ Loco-burgemeester Els Aarts: ‘We handhaven de kwaliteit in de stad’ Foto’s: Dolph Cantrijn, BeeldveldWilfried Scholtes, Frans van Ameijde, Publieksvoorlichting gemeente Tilburg. Veiligheid krijgt in de begroting een hoge prioriteit. Er wordt voor verschil lende maatregelen bijna 600.000 euro extra uitgetrokken. Er gaat geld naar verschillende projecten zoals buurtbemiddeling en stelselmatige dader- aanpak. Er is ook extra geld om de problematiek rond huiselijk geweld aan te pakken. Nog dit jaar komt de Commissie Veilig Samenleven met haar aanbevelingen. Om daarmee direct aan de slag te kunnen, is alvast 2 ton opzij gelegd. Wonen in Tilburg wordt volgend jaar gemiddeld 8,4 procent duurder. Dit komt door de stijging van een aantal tarieven. De ozb stijgt met 3,5 procent (1,5 procent inflatie 2 procent volgens vastgesteld beleid). De afvalstoffenheffing gaat flink omhoog, met bijna 12,5 procent. De gemeente rekent de verhoging door die Essent in rekening brengt voor de verwerking van afval. Ten slotte stijgt het rioolrecht met 7,2 procent. ‘We hebben dit jaar geen leuke boodschap te verkondigen. Er zijn forse bezuini gingen nodig om de begroting sluitend te krijgen. Maar we houden de kwaliteit van de stad zo veel mogelijk overeind.’ Loco-burgemeester Els Aarts is zich bewust van enkele pijnlijke ingrepen die het college voorstelt. ‘Maar dat is nog geen aanleiding voor paniekvoetbal.’ De gemeente geeft elk jaar veel geld uit aan voorzieningen voor gehandicapten. Die zijn bedoeld om mensen met gezondheidsproblemen in staat te stellen zo lang mogelijk zelfstandig te wonen en volwaardig in de samenleving te functio neren. Voorzieningen in huis zijn bijvoorbeeld douchezitjes, toiletverhogers en andere woningaanpassingen. Het kan ook gaan om een vervoersmiddel als een scootermobiel. Dit is een publicatie van het gemeentebestuur van Tilburg dige info irsbehah urg.nl Riool - Aans - Afvo lingen maal t moeten het Afvalstoffenheffing Af: Zalmsnip lente i het rijk "De enoi we nu g, natuurlij goede ki ven van wonen e valt echi veel in li te verzai Uitgave: Realisatie Fotografii f en Berke) ilenstverlening i iswinkels voortt blijftop nde winkels Onroerend zaakbelastingen - Eigenaar - Gebruiker 'splaatser »n leiden ueperker grotere stedf 150,60 120,48 dus om 12 geen nacht- "Een c colleg niging miljoe tende zijn in waarii gewoc zijn w De tai van ai zaken den vt hoogd is dire voelbc de poi monm de bui Maar Waara ken ni de get zeif?l wat te voor g jecten afgedi want i ren da Het mi grote We zat goede nu het opgeb 145,41 116,33 Tilburg is r Nederland Het plaatje v- van een gemi heten Zalmsr 30 van de 116 buurtconciërges die Tilbui •n opleiding. Daarbij snijdt het mes mdien vervullen de conciërges een 1 "We zijn ting doe ledereer omhoog afgespn wordt, n parkeert signaal detailha tenietge grootse! te makk wikkelin actief ec maar ne volking ook men Mc rijk meer oog zou moeten jzingproblematiek en het p welzijnsvoorzieningen dat ‘En het daarvoor benodigde ‘Tilburg moet nu eens 1,5 i verwijdei Geen bezuinigingen op cultuur De kunst- en cultuursector wordt in de bezuinigingsronde voor volgend jaar onge moeid gelaten. Deze sector is vorig jaar «1 aangeslagen voor een bezuinlitagsbe drag van zo’n 650.000 euro. Met name de grote Instellingen kregen dit Öesparings bedrag op hun bord. Dat moeten ze vanaf 2004 realiseren. Er is vanaf volgend jaar 35.000 euro extra beschikbaar voor filmcultuur. Dat bedrag is uiteindelijk bedoeld voor het Mediacentrum dat in het VeemaÜktkWartler komt. Tot die tijd kan filmhuis Filmfoyër er een beroep op doen. n euro worden opgeteld, irtconciërges die ook nog oezicht op straat irg telt, in vaste aan twee kanten. Er belangrijke rol bij Ook andere tarieven stijgen volgend jaar. Parkeren wordt gemiddeld 20 eurocent per uur duurder. De hondenbelasting gaat met ruim 6 procent omhoog. Bouwleges worden niet duurder. ilrecht .-.isluitrecht Tvoerrecht De gemeente zag het al langer aankomen. Vorig jaar moest immers al de hand op de knip. ‘De economische teruggang is ook voelbaar in de portemonnee van de gemeente’, legt Jan Hamming uit. ‘Maar de bezuiniging van 5 miljoen euro die we nu inzetten voor de komende jaren, had veel lager uit kunnen vallen als het rijk ons niet voor voldongen feiten had gesteld.’ Nog niet klaar Door al die stevige ingrepen is de begroting voor 2004 sluitend. Maar het college is nog niet klaar met bezuinigen. Het tekort voor 2005 bedraagt bijna 2,5 miljoen euro en loopt in 2007 op tot 3,5 miljoen. Sowieso moet de gemeente van Den Haag nog 1,6 miljoen besparen op het armoedebeleid. De rest moet elders gevonden worden. En dan is het nog maar afwachten wat het rijk vanaf volgend jaar gaat doen met bijvoorbeeld het geld voor de grote steden en met allerlei andere uitgaven die voor het gemeentelijk beleid van belang zijn. Het is dus echt menens. Tegenwicht Tilburg steekt jaarlijks 2,2 miljoen in subjectsubsidies. Jan Hamming: ‘Daarmee stellen we mensen met de laagste inkomens in staat om van voorzieningen gebruik te maken waarvoor ze normaal gesproken geen geld hebben. Dat we nu af schaffen. We mogen van f... kabinet geen inkomenspolitiek voeren.’ Dat Tilburgers met zwaardere lasten te maken krijgen, lijdt voor Els Aarts geen twijfel. ‘Met name als het om de laagste inkomens gaat, wordt onze begroting in belangrijke mate bepaald door het regeringsbeleid. Maar toch proberen wij met ons eigen beleid de schade voor de minima in Tilburg wat te beperken.’ Beperkte ruimte De loco-burgemeester ziet de begrotingsbehandeling door de raad op 3 en 4 november met vertrouwen tegemoet. Veel ruimte om drastische veranderingen in de begroting aan te brengen, is er volgens haar niet. ‘We hebben in onze voorstellen rekening gehouden met de prioriteiten die de raad al eerder heeft gesteld. Is er toch behoefte om bezuinigingen anders in te vullen of om nieuwe zaken aan te dragen, dan kan dat alleen als die voorstellen financieel zijn gedekt.' tor 4 ton extra te steken in schuldhulpverlening. Daarmee kunnen de irden teruggebracht. Er gaat ook extra geld naar de Diamantgroep, 9 »n mensen die normaal gesproken op de arbeidsmarkt niet aan de slag -“jroep heeft te lijden onder de stagnerende economie. Bovendien j.. een aantal sociale arbeidsplaatsen schrappen, terwijl de kosten lijven. niet duurder geworden dan andere grote gemeenten. Van de 34 steden in 1 staat Tilburg op het gebied van woonlasten op de 32e plaats. van de woonlasten 2004 ziet er als volgt uit (voor de OZB wordt uitgegaan middelde woningwaarde van 117.780 euro). Op het totaal wordt de zoge- isnip in mindering gebracht. Was het college met de armen over elkaar blijven zitten, dan had er een gat van 9 miljoen euro in de begroting van 2004 gezeten. Wat is er aan de hand? De lonen en prijzen zijn gestegen, er zijn minder inkomsten. Maar wat er vooral inhakt, zijn de kortingen waarmee het rijk de gemeente confronteert. Den Haag geeft gemeenten vanaf volgend jaar minder geld. En of dat nog niet genoeg is, moet het plaatselijke armoedebeleid van de baan en bezuinigt de regering op gesubsidieerde arbeid. Verder staat Tilburg voor de opgave om te bezuinigen op de uitgaven voor voorzieningen voor gehandicapten, de zogeheten WVG-gelden. Minder sparen mag De gemeente stopt volgend jaar 3,3 rhiljoen euro minder in de spaarpot voor grootschalige investeringen. Deze pot is met ruim 19 miljoen goed gevuld, dus minder sparen is geoorloofd. Belangrijke investeringen in de nabije toekomst zijn onder meer de nieuwbouw van de Tilburgse Dans- en Muziekschool, de verbou wing van de Hasseltse kerk en het project Museum in Bedrijf van het Nederlands Textielmuseum. Bij de 6 ton extra mag nog een bedrag van bijna 1 miljoen - Dat geld is bestemd voor het in dienst nemen van 30 buur een opleiding krijgen. De conciërges zorgen voor meer tot waardoor het veiliger wordt in wijken en buurten. Bijvoorbeeld door wachtlijsten wor ton. Daar werker komen. De Diamantgn moet ze van het rijk et voorlopig gelijk bli' wordt bijna 1,5 ton bezuinigd. en voortaan nog een jaar wachtgeld. Dat zuinigen op representatie, reis- en verblijfs ‘e internetsites van de collegeleden worden sparing jaarlijks 120.000 euro. Stadswinkels minder lang open Inwoners van Tilburg kunnen tegenwoordig nagenoeg overal en altijd bij de gemeente terecht voor informatie en uiteenlopende administratieve handelingen. Er zijn vier stadswinkels (Centrum, Noord, Reeshof en Berkel-Enschot) plus een servicepunt in Udenhout. Deze optimale dienstverlening mag van het college best iets worden ingekrompen. Zo gaan de stadswinkels voortaan om 10.00 uur open in plaats van 9.00 uur. Die van het centrum blijft op donderdagochtend gesloten, die van Reeshof op vrijdagochtend. Genoemde winkels zijn op de desbetreffende dagen ‘s avonds open. Stadswinkel Noord verdwijnt in zijn geheel. Maar daar blijft wel een volwaardige balie voor sociale zaken aanwezig. In Reeshof en Berkel Enschot verdwijnen deze balies. Er wordt gestudeerd op een balie sociale zaken voorTilburg-Zuid. Deze moet dan evenals die in Noord een volwaardige informa- tiewinkel op het gebied van zorg worden. Overigens kunnen inwoners behalve voor informatie ook voor steeds meer diensten terecht op www.tilbui Gesubsidieerd werk Het college heeft wat gevonden op de bezuiniging die het kabinet wil doorvoeren op gesubsidieerd werk. Het gaat hier om de zogeheten I/D banen, de opvolgers van de Melkertbanen. Daar maakt de gemeente gebruik van, bijvoorbeeld in sportaccommo daties en bij de fietsenstallingen. Maar ook veel instellingen en organisaties in de stad hebben gesubsidieerde krachten in dienst. Door de bezuiniging van het rijk zou Tilburg bijna 300 van die gesubsidieerde banen kwijtraken. Dat betekent evenzoveel mensen die geen kans hebben om door te stromen naar de arbeidsmarkt. Bovendien moeten instellingen die vaak toch al gesubsidieerd worden, dan dure arbeidskrachten inhuren. Het college neemt maatregelen om 175 van die banen te behouden. De vergoeding die instellingen moeten betalen voor deze medewerkers, wordt ‘gediffe rentieerd’. Instellingen met een klein budget betalen minder dan organisaties die ruimer bij kas zitten. Daarnaast neemt de gemeente dienst. Zij krijgen bovendien een komt werkgelegenheid bij. Boven, de sociale veiligheid in wijken en buurten. Minder franje Veel van de bezuinigingen die de gemeente doorvoert, realiseert ze door franje te verwijderen. ‘We proberen de pijn in de stad zoveel mogelijk te beperken’, aldus Jan Hamming. ‘Bovendien laten we grote projecten en belangrijke zaken intact. De forse inspanningen die we op het gebied van de woningbouw moeten leveren, blijven overeind. Geen bezuinigingen op cultuur. Belangrijke investeringen gaan gewoon door. Naar veiligheid gaat zelfs extra geld. En in eigen huis doen we het met een beperkt aantal mensen minder. Als vacatures al worden ingevuld, doen we dat zoveel mogelijk intern. Ook aan anderen vragen we om kritisch om te gaan met kosten voor personeel en organisatie. De besparing van een ton die we bij Attak willen realiseren, heeft dan ook niets te maken met bezuinigingen op het jongerenwerk.’ Tegen heug en meug Overigens kan zo’n bezuiniging nog best in het vat zitten. Jan Hamming is somber als het over 2005 en de jaren daarna gaat. ‘We zullen nog verder moeten bezuinigen. Bijvoorbeeld nog 1,6 miljoen op het armoedebeleid. Dat kunnen we waarschijnlijk bekostigen uit de kwijtscheldingen OZB die niet meer nodig zijn wanneer het gebrui kersdeel wordt afgeschaft. Maar het rijk gaat ook nog het mes zetten in het geld voor het grotestedenbeleid. Daar krijgt Tilburg momenteel heel veel van, zowel voor inves teringen in de stad als voor sociale voorzieningen. Ook zijn nog kortingen te verwachten in de jeugdzorg en het beleid dat achterstanden in het onderwijs moet bestrijden. We kunnen niet anders dan deze bezuinigingen tegen heug en meug door voeren. Met andere gemeenten hebben we al protest aangetekend in Den Haag. Maar ik vrees dat we nog niet klaar zijn.’ Ook het bezuinigen door het rijk op gesubsidieerde arbeid en het korten van de Diamantgroep behoren volgens Jan Hamming tot de voldongen feiten. ‘Het is vooral de onderkant van de samenleving die ervanlangs krijgt. We hebben daarom in onze begroting diverse maatregelen opge nomen om daar het nodige tegenwicht aan te bieden. We voeren een zogeheten solida riteitsbeginsel in, zodat instellingen die minder financiële armslag hebben, toch hun gesubsidieerde arbeidsplaatsen kunnen bekostigen. We nemen 30 buurtconciërges in gemeèntelijke dienst en leiden ze op tot professionele krachten. We steken 9 ton in de Diamantgroep. En we beperken de woonlasten waar we dat kunnen. Op dat punt blijven we van de grotere steden een van de goedkoopste.’ Ruimte scheppen en bezuinigen Het college is op zoek gegaan naar maatregelen die lucht geven. Zo kan de gemeente zich veroorloven om minder geld te stoppen in de pot voor grote investeringen. Enkele tarieven gaan omhoog, al moet de totale stijging binnen de perken blijven. Omdat het minimabeleid moet worden afgeschaft, is ook het extra geld overbodig dat klaar lag om eventuele tekorten te dekken. Alles bij elkaar ontstaat er bijna 7 miljoen euro aan extra ruimte. Nog niet genoeg om het gat te dichten. Dus zijn ook bezuinigingen noodzakelijk. En wel voor zo’n 5 miljoen euro. Bijna de helft hiervan wordt gerealiseerd door de afschaffing van de zogeheten subjectsubsidies. Dit onderdeel van het armoedebeleid moet op gezag van het rijk verdwijnen. Verder heeft het college de stofkam gehaald door allerlei uitgaven. Dit levert diverse kleinere bezuinigingen op die met elkaar één grote maken. Ten slotte wordt er bezuinigd op de eigen organisatie. Als je minder doet, heb je ook minder mensen nodig. Vooral op overhead wordt bespaard. Die bezuinigingen zijn ook nodig om een aantal nieuwe zaken te financieren. Daar is ruim 1,5 miljoen euro voor beschikbaar. Bijna 1 miljoen gaat naar de Diamantgroep. Extra geld is er ook voor meer veiligheid in de stad. Vergrijzing Els Aarts vindt dat het r“'- hebben voor de vergrijzingpre toenemende beroep op welzijr daarmee gepaard gaat. ‘Ei. ha geld’, voegt zij er meteen aan toe. ‘Tilburg moet ..u bezuinigen op de WVG-vergoedingen (voorzie ningen voor gehandicapten, red.) omdat we de afgelopen jaren vrij ruimhartig zijn geweest. Door het relatief hoge voorzieningenniveau en het groeiende gebruik daarvan komen we financieel de problemen.’ Ondanks het financieel zware weer blijft Els Aarts opklaringen zien. ‘We blijven als gemeente investeren in de stad. Dus in projecten waar we in de itoekomst all emaal van profiteren. En naar veiligheid gaat zelfs extra geld. Dat vind ik heel erg belangrijk. We hebben nu al twee ton op de plank liggen voor maatregelen waar de Commissie Fijnaut mee komt.’ Vorig jaar besteedde de gemeente 12,5 miljoen eüro aan dit soort voorzieningen, de zogeheten WVG-gelden. Berekend is dat deze uitgaven de komende jaren zullen stijgen. Daar komt bij dat de vergoedingen in Tilburg tot nu toe boven het wettelijk minimum hebben gezeten. Dit betekent dat de kosten de pan dreigen uit te rijzen. Het college wil daarom de WVG-uitgaven omlaag brengen. Volgend jaar met 1,3 miljoen euro, vanaf 2005 jaarlijks 1,6 miljoen. Dit gebeurt op verschillende manieren. Bijvoorbeeld door te korten op vergoedingen zonder daarbij het voorzieningenniveau wezenlijk aan te tasten. Of door voor bepaalde voorzieningen, afhankelijk van het inkomen van de aanvrager, een eigen bijdrage te vragen. De organisatie voor jongerenwerk Attak moet samenwerken met de Twern. Dit levert een besparing op van 1 ton. - Tilburg krijgt een tandartsendependance van het Universitair Medisch Centrum St. Radboud uit Nijmegen. Gemeentelijke bijdrage 2 ton. Het jaarlijkse sportgala wordt niet meer georganiseerd. Dit scheelt 25.000 euro. Meer mensen met een uitkering krijgen bezoek van sociale zaken. Dat kost jaarlijks bijna 3 ton. De gemeente heeft de afgelopen Jaren veel extra geld gestopt in ouderen beleid. De posten voor effectenonderzoek van dat beleid en voor inciden tele subsidieverzoeken komen te vervallen. Dit bespaart 1 ton. De subsidie van 136.000 euro voor La Poubelle betaalt de gemet volgend jaar voorlopig uit eigen zak. Dit geld moet eigenlijk van komen maar of dat gebeurt is nog onzeker. - Gesubsidieerde instellingen die te hoge reserves hebben, worden gekort. Dit levert ruim 50.000 euro op. Op groenonderhoud wordt 120.000 euro bezuinigd. Meer chemische middelen voor onkruidbestrijding gebruiken, levert nog eens 1,5 ton op. - De gemeente gaat niet langer 'op verzoek' hondenpoep verwijderen. Besparing 35.000 euro. De gemeente vindt het belangrijk om te blijven netwerken. Daarvoor blijft ze een skybox bij Willem II huren; kosten 62.000 euro. Lobbyen in Den Haag en Brussel kost 160.000 euro. - Volgend jaar viert Tilburg 60J™rbr. .-"ül-g. 2c gc“.cc“tc ctclt euro beschikbaar. - De openbare verlichting gaat een uur eerder op de nachtstand, uur ‘s nachts. De besparing is 50.000 euro. In het centrum geldt stand. - Op milieu en milieueducatie - Raadsleden die vertrekken, krijgei was twee jaar. Het college gaat bezt kosten en soortgelijke uitgaven. De iets minder dynamisch. Totale besp

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2003 | | pagina 14