6Ö jze w I F plaats van cassette Netwerk zorgt voor activiteiten en contact Gesproken lectuur cd-rom komt in 'er Daisy: speciale speler voor nieuwe geluidsdragers Slechtziende en blinde ouderen gaan met plezier naar wekelijkse ontmoetingsmiddag Vijftien jaar actief POST SCRIPTUM COLOFON ANBO voorlichtingsmiddag over Deeltaxi Blind surfen op internet Herfstfeest ouderen Wet voorziening gehandicapten Surinaamse ouderen AlzheimerCafé Rijbewijskeuring leden ANBO goedkoper Dag van de Mantelzorg Levensverhalen schrijven Trefpunt Koningsplein Gesproken Tilburgse Koerier I I I I I DE TILBURGSE KOERIER ■DONDERDAG 9 OKTOBER 2003 - PAGINA 11 1 2003 - PAGINA 10 Tilburg) woon van KL “nbosch €5,99 et onze 900 het leveren welkom op L- p.. een hand en keer. i van de buis- om u altijd Na een half u de zeefjes JN WEEK 2e fles voor de lalve prijs! "Veel ouderen die door hun leeftijd lichamelijke problemen krijgen doen van alles om dat te ver bergen. Ze blijven bijvoorbeeld steeds meer thuis. Ook slechtzienden doen dat." Ans Blom, coördinator van het Netwerk voor Blinde en Slechtziende Ouderen vindt dat jammer: "Je hoeft echt niet helemaal blind te zijn om naar onze wekelijkse soosmiddag op woensdag te komen." het oog kapot worden bij i, bereikt het in. Maar wie rabantwater.nl Ie MDC rouge Op woensdag 15 oktober a.s. houdt de ANBO een informatiemiddag over de Deeltaxi. Mensen van de Deeltaxi zullen deze presentatie verzorgen. Deze middag wordt gehouden in De Baselaer, Hoefstraat 175 te Tilburg. Zaal open 14.00 uur. Wilt u wat meer weten over de Deeltaxi dan bent u die middag van harte welkom. Entree is gratis evenals een kopje koffie of thee. Ook 50-plussers die geen lid zijn van de ANBO zijn welkom. Met aangepaste software kunnen mensen die slechtziend of blind zijn al gewoon gebruikmaken van de computer. Surfen op het internet is echter een ander verhaal. Door de wirwar van plaatjes, teksten en een slechte navigatie zijn veel internetsites moeilijk te begrijpen voor mensen met een visuele handicap. Dat kan ook anders. Sensis - regionale organisatie voor zorg, onderwijs en diensten aan slechtziende en blinde mensen - laat dat zien op haar vernieuwde website www.sensis.nl. Via de website kunnen cliënten en andere geïnteresseerden nu ook digitaal informatie krijgen over Sensis. Werkgroep "Ouderen De Schans" organiseert in samenwerking met de Zonnebloem, afdeling Heikant/Quirijnstok, op donderdag 23 oktober een herfstfeest voor ouderen (55+) met muziek van het kwartet August de Laat. Het herfstfeest duurt van 14.00 tot 17.00 uur en vindt plaats in wijkcentrum De Schans, De Schans 123 in Tilburg. Entree 2 euro, inclusief 2 kopjes koffie of thee en een hapje. In de pauze is er een loterij. Eén lotje kost 25 eurocent en vijf lotjes 1 euro. Toegangskaarten zijn te verkrijgen in wijk centrum De Schans. Intermediairs en ouderenadviseur van Informatiewinkel Oud-Noord orga niseren op donderdag 16 oktober een voorlichtingsbijeenkomst over de Wet Voorzieningen Gehandicapten. De bijeenkomst is bedoeld voor alle wijkbewoners uit Goirke-Hasselt en vindt plaats in wijkcentrum De Kasteelhoeve, Hasseltstraat 256 in Tilburg. De bijeenkomst duurt van 10.00 tot 12.00 uur. Aan de orde komen: - Wat is de WVG?; - Voorzieningen die u via de WVG kunt krijgen; - Wie komen er voor in aanmerking. Deze bijeenkomst is vooral belangrijk voor ouderen en mensen met een handicap. Natuurlijk zijn ook mantelzorgers welkom. De toegang is gratis, incl. een kopje koffie of thee. Elke woensdag is er een wekelijkse ontmoetings- en inloopochtend voor Surinaamse ouderen in wijkcentrum De Schans (De Schans 123). Van 9.30 tot 11.30 uur kunnen 50-plussers uit Tilburg-Noord kletsen, kaarten, dammen of iets anders doen. Ook nieuwe ideeën of voorstellen voor een leuk programma zijn welkom. In het AlzheimerCafé zijn elke tweede dinsdag van de maand van 19.30 tot 22.00 uur dementerenden, hun verzorgenden en andere belangstellen den van harte welkom. Op 14 oktober is de volgende AlzheimerCafé- avond. Het onderwerp is dan: 'Wat is dementie?' Adres: President Mandelahof, Korvelplein 60. De toegang is gratis; vooraf aanmelden is niet nodig. dag 12.00 uur voor itum. iverigens niet stil. Over gelijk gesp en af te 1 I I I I I I I I mogelijk, al dar de vrijwilliger. FRANCE CILIALEN JEDERLAND i.vinifranre.nl n tegen het voorne- en wethouders om. en aan de wijziging n gericht worden \5ooo as^“ -z 1 altijd een reactie waren. g van de i het Pieter Vreedeplein, om te zor- speciale voorzieningen komen die en visuele handicap nodig hebben." “tmoetingsmiddag in het Rode Kruisgebouw in de Besterd begint altijd met bij kletsen en een kopje koffie of thee. Daarna kun nen de ouderen spelletjes doen die zijn aangepast voor blinden en slechtzienden, zoals Scrabble of Rummycub. Ook handenarbeid en knutselen zijn in niet met begeleiding van een zien- voor voldoende licht en genoeg e uitlegt waar iets zich bevindt, bij suiker en melk, moet je concrete •’even. Dus niet 'hier' of 'daar', maar J links' of 'recht voor u'. Belangrijk nt9- Jacqueline de Feber: "Blind zijn wordt nooit gemakkelijk, maar je leert ermee leven. FOTO: PETER LIGTENBERG Het kan nog wel even duren voor er een nieuwe burgemeester komt. Voorlopig neemt het college zijn taken over. Een college van B. en W. zonder B. Als het maar een college wordt van l/V. IV, van wijze wethouders! A. Jij I De ANBO voor 50-plussers vindt de rijbewijskeuring, een medische check die elke 70-plusser met een rijbewijs minimaal iedere vijf jaar moet onder gaan, veel te duur. Voor automobilisten van 70 jaar en ouder is voor ver lenging van het rijbewijs een medische keuring verplicht. De kosten van de medische keuring kunnen oplopen tot 75 euro. Alles bij elkaar betaalt een 70-plusser dan gemiddeld 125 euro voor een nieuw rijbewijs. ANBO biedt haar leden in Tilburg en omgeving een forse besparing aan op de rijbewijskeuring. Voor slechts 25 euro kunnen ANBO-leden door een officieel geregistreerde arts gekeurd worden voor hun nieuwe rijbewijs. De keuringen vinden plaats in Oisterwijk. ANBO-leden kunnen zich telefonisch aanmelden voor een rijbewijskeuring bij het gewestkantoor van de ANBO, op maandagmorgen, dinsdagmor gen, donderdagmorgen en vrijdagmorgen van 9.00 tot 12.00 uur, telefoon 013-5810603. Vanwege de grote belangstelling voor de jaarlijkse Dag van de Mantelzorg wordt die dit jaar op twee dagen gehouden: de maandagen 10 en 17 november. Mantelzorgers uit Midden-Brabant krijgen dan door het Steunpunt Mantelzorg gratis een leuke dag aangeboden in het Jan van Besouwhuis in Goirle. Cabaretier Mark van de Veerdonk verzorgt de ope ning. Het thema 'In beweging' wordt in de praktijk gebracht met onder meer yoga, dans, sport en een paneldiscussie tussen mantelzorgers en lokale politici. Verder zijn er workshops, een theatervoorstelling en een informa tiemarkt. Aanmelden kan bij: Steunpunt Mantelzorg Midden-Brabant, tel. 5837930. Als vervoer en/of oppas voor de verzorgde thuis een probleem is, kan het Steunpunt helpen bij het zoeken naar een oplossing. Binnenkort start de ANBO in Tilburg de cursus 'levensverhalen schrijven'. Deelnemers leren er op een creatieve wijze herinneringen over hun leven op te schrijven, zodat ze bewaard blijven voor henzelf, de kinderen of klein kinderen. Schrijfervaring is niet nodig. Er zijn maximaal veertien deelnemers. Aan het eind van de cursus worden één of meer bundels samengesteld met ver halen en gedichten. De tweewekelijkse cursus, die bestaat uit tien lessen van circa 2,5 uur, start op 28 oktober om 14.00 uur in de bibliotheek op het Koningsplein. Kosten: 75 euro. Deelnemers dienen lid te zijn of te worden van de ANBO. Opgeven kan tot 15 oktober bij J. van Groos, secretaris ANBO-Tilburg, tel. 5432649. De bezoekers en vrijwilligers van Ouderentrefpunt Koningsplein zijn druk bezig met de voorbereiding van de verhuizing naar Het Gebouw aan de Veemarktstraat. Zo wordt bijvoorbeeld contact gelegd met jongerenbewe ging Attak, ook gebruiker van Het Gebouw, om samen een activiteit te organiseren waarbij jongeren en ouderen elkaar ontmoeten. Het Trefpunt is op zoek naar twee nieuwe vrijwilligers die willen meehelpen bij diverse activiteiten. Geïnteresseerden kunnen bellen met Ingrid van de Pol, 5433727. Vrijwilligers van het Netwerk van Blinde en Slechtziende Ouderen is selec teren elke twee weken artikelen uit De Tilburgse Koerier voor de gespro ken versie van dit weekblad. Zo kunnen mensen met een leeshandicap op de hoogte blijven van het belangrijkste nieuws uit de stad, de inhoud van de Seniorenwijzer en de nelangrijkste mededelingen op de Gemeentepagina's. De Gesproken Koerier wordt elke twee weken per post thuisbezorgd. Dankzij subsidie van de gemeente is deze service gra tis. Meer informatie over de Gesproken Koerier: Federatie van Nederlandse Blindenbibliotheken, Postbus 24, 5360 AA Grave; tel. 0486- 486486. De ontmoetir woensde jrstelling te maken van wat slechtziendheid in Kruisge de praktijk betekent. Het Netwerk heeft daarover 2. De to isgroepen als taxichauffeurs, koop OP die |nform; kelijk- De oorzaken voor slechter zien of zelfs blind wor den lopen uiteen. Blindheid kan het gevolg zijn van een erfelijke genetische afwijking of van hersenbe schadiging door een ongeluk. Maar ook hoge Redactie Huiya Qigdem, Riek Flipse-Tiemens, Jan van Groos (voorzitter), Gerry Hovers, Wilma Hurkens, Karei Luiijf (eindredacteur), Loes Mertens - Vermeer, Barth Noordzij, Mat de Vries Net als de cassettes moeten de cd-roms worden teruggestuurd naar het Centrum voor Gesproken Lectuur. Anders is dat ze dan niet opnieuw worden verzonden naar een volgende gebruiker. Dat heeft te maken met het feit dat een cd-rom door krassen en vlekken gemakkelijker beschadigd raakt dan een cassette. De cd-roms worden weggegooid, omdat controleren op krassen en vlekken duurder is dan een boek in een paar minuten op een nieuw schijfje te zetten. Dat de lezers de cd-roms niet mogen houden is een eis van uitgeverijen; die wil len niet voorkomen dat er zwarte handel ontstaat in gesproken versies van hun boeken. brengt advies uit ij ibouwen, o.a. bij nmissie vergadert n. De behandeling 00-10.30 uur) is SJ vergadering is op 22 j r 3, kamer 215. De sproken worden, - lag en dinsdag voor tressen die elders iri i. Meer informatie: J6 33. Tips Slecht zien heeft verschillende vormen, waarvan kokervisie (een klein stukje zien) en steeds vager zien door degeneratie van het netvlies de belang rijkste zijn. De ontmoetingsmiddag van het Netwerk is elke Voor wie gewoon ziet, is het vaak lastig zich een woensdag van 14.00 tot 16.00 uur in het Rode voorstelling te maken van wat slechtziendheid in Kruisgebouw aan de Leonard van Vechelstraat Je praktijk betekent. Het Netwerk heeft daarover 2. De toegang is gratis, koffie en thee zijn goed- folders voor beroepsgroepen als taxichauffeurs, koop. vooraf aanmelden is niet nodig, winkeliers en de horeca. Ans Blom somt tips op die informatie: Ans Blom, de Twern, tel. 5839999 de omgang met slechtzienden altijd gemakkelijker (alleen op woensdagmorgen). Contact Het Netwerk is vooral bedoeld voor onderling con tact en leuke gezamenlijke activiteiten, legt de coördinator uit. "Voor informatie over hulpmidde len bijvoorbeeld verwijzen we door naar de pro fessionele hulpverleners van Sensis. Maar we doen wel aan belangenbehartiging, bijvoorbeeld met een vertegenwoordiging van ons in het Tilburgs Overleg Gehandicaptenorganisaties, het TOG. Op die manier denken we mee over huis vesting, bereikbaarheid en toegankelijkheid in Tilburg voor blinden en slechtzienden. Iemand van ons is zo betrokken bij de voorbereiding nieuwbouw op h"4 gen dat er de s mensen met eer De wekelijkse ontmoetingsmiddag Vincentiusstraat 102, f Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redac- tie-adres of naar De Tilburgse Koerier, Postbus 1OOO1, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderde de verschijningsdag Jacqueline de Feber (48) is al ruim vijftien jaar betrokken bij het Netwerk van Blinde en Slechtziende Ouderen. Zelf is ze door suikerziekte blind geworden; vanaf 1984 ging ze steeds slechter zien. "Blind zijn wordt nooit gemakkelijk, maar je leert ermee leven. Ik word bijzonder goed geholpen door Mamix, mijn blindengeleidehond. Daarnaast heb ik bijvoorbeeld een sprekende computer", vertelt ze. "Bovendien gaat het ook bij zienden wel ééns faliekant mis. Als je je hoofd een paar keer gestoten hebt tegen een openstaand keukenkastje, leer je vanzelf om dat conse quent dicht te doen." In de jaren tachtig was ze bij de Tilburgse showdownvereniging medeorganisator van competities in dit balspel voor mensen met een visuele beperking. Ondanks haar jonge leeftijd was ze welkom bij het Netwerk; ook daar werd ze meteen actief. Ze zit nog steeds in de kerngroep die de acti viteiten van het Netwerk voorbereidt, voorlichting geeft en ook op andere manieren naar buiten toe optreedt. De Feber lobbyde bijvoorbeeld bij Tilburgse raadsleden en wethouders als het om de belangen van blinden en slechtzienden ging. Bovendien stond ze aan de wieg van de gesproken versie van De Tilburgse Koerier, waaraan ze tot afgelopen lente veertien jaar meewerkte. Ze is erg benieuwd naar de omschakeling van cassette naar cd-rom, de nieuwe geluidsdrager voor gesproken lectuur, waaronder de Gesproken Koerier. "Zoals veel anderen verwacht ik veel van het apparaat, de Daisy. Ik hoop er een te krijgen in de loop van november." De vervanging heeft drie oorzaken. Per 1 januari mogen er geen cassettes meer met de post ver stuurd worden. Bovendien raken cassettespelers 'uit' door digitale apparaten als cd-, cd-rom- en dvd-spelers. Philips bijvoorbeeld stopt met het maken van cassettespelers. Daarnaast schakelen de studio's voor gesproken lectuur over naar digi tale opnametechniek. I De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de twee weken in De Tilburgse Koerier. 1 Redactieadres: I Seniorenwijzer, p/a l 5038 SR Tilburg, of i bloeddruk kan schadelijk zijn, doordat adertjes in het oog kapot gaan. Slechter zien en blindheid -1__ uy 0U(jeren meestal veroorzaakt door staar, slijtage en suikerziekte (diabetes mellitis). "Als je het gemiddelde van de Nederlandse sta tistische gegevens hanteert, wonen er in de gemeente Tilburg duizend a vijftienhonderd slecht zienden. Veel van hen, maar we weten niet hoe veel, zijn ouderen", vertelt Blom. "Doordat velen hun handicap ontkennen of verbergen, Netwerk slechts een klein deel van her bij ons komt, doet'dat met plezier." Ontwikkeling Er zijn slechtziende ouderen die erover denken te stoppëh met lezen, omdat ze verwachten dat de nieuwe techniek te moeilijk is. Maar bij de centra voor gesproken lectuur en bij dienstenverlener Sensis (voorheen Theophaan) zijn ze ervan over tuigd dat Daisy heel goed bruikbaar is. Ze denken daar dat de overgang van cassette naar cd-rom waarschijnlijk net zo gemakkelijk gaat als de over gang van grote banden naar cassettes, enkele tientallen jaren terug. Om alles op 1 januari klaar te hebben wordt momenteel hard gewerkt, bijvoorbeeld bij de Nijmeegse blindenbibliotheek Le Sage ten Broek. Met computers worden ingesproken cassettes op cd-rom gezet, zodat er op de overgangsdatum zo'n dertigduizend boeken gebruiksklaar zijn. In de drie studio's worden nieuwe boeken ingesproken, die worden voorzien van de mogelijkheden van cd-roms, zoals bladwijzers. De ontwikkeling staat overic enige tijd is het ook mogelijk gesproken boeken via internet te bestellen en af te luisteren. Dan heeft een aantal gebruikers zelfs geen cd-rom meer nodig. Bladwijzers De term cd-rom staat voor 'compact disc, read only memory', ofwel een cd'tje waarop de gebrui ker zelf niks kan opnemen, maar waarvan hij de opgeslagen informatie., alleen kan oproepen, bij Daisy dus beluisteren. Het schijfje heeft, ook voor blinden en slechtzien den, een aantal voordelen boven de cassette. En door de Daisyspeler zijn die gemakkelijk hanteer baar. Bij cassettes gaat de geluidskwaliteit achter uit en is hef opzoeken van passages erg lastig. En een gesproken uitgave bestaat al gauw uit meer dere cassettes. Eén cd-romschijfje daarentegen kan veertig uur gesproken woord bevatten en het systeem heeft een zeer goed geluid. Met de Daisyspeler kan de luisteraar een stem wat lang zamer kan afspelen of wat hoger of lager kan laten klinken zonder kwaliteitsverlies. Ook kunnen op cd-roms elektronische 'bladwijzers' op worden aangebracht zodat de gebruiker als het ware snel kan 'bladeren' om bepaalde passages op te zoe ken. Erg handig bijvoorbeeld bij naslagwerken en studieboeken met inhoudsopgaven en voetnoten. Van de Daisy zijn verschillende spelers verkrijg baar, zowel draagbare als modellen die een vaste plaats in huis hebben. Ze werken op elektriciteit van het net, maar ook op batterijen. De Daisy is ook geschikt voor het beluisteren van gewone cd's. Wie een computer met geluidsboxen heeft, kan de Daisy-cd-roms ook met dat apparaat beluisteren; daarvoor moet wel een speciaal Daisyprogramma worden geïnstalleerd. Mensen die gesproken boeken en tijdschriften lezen, krijgen die vanaf 1 januari niet meer op geluidscassettes thuisgestuurd, maar op cd-rom. Er is een speciale cd-romspeler ontwikkeld die gemakkelijk te bedienen is door mensen met een visuele handicap en mensen die ingewikkelde apparatuur niet goed begrijpen. Het nieuwe leessysteem heet Daisy, 'madeliefje' in het Engels, maar vooral afkorting van Digital Accessible Information System, ofwel: digitaal toegankelijk informatiesysteem. Zorgverzeke-raars vergoeden de Daisyspeler voor mensen met een lees handicap die in aanmerking komen voor gesproken lectuur. Plannen voor andere activiteiten zijn er ook, vertelt maken: "Zorg i Blom. "Het lijkt me leuk als we een keer per maand contrast. Als je gaan zingen. Verder willen we mensen uitnodigen voorbeeld de s die op een leuke manier iets kunnen vertellen over aanwijzingen geve. interessante zaken, bijvoorbeeld over reizen en 'dichtbij rechts of lr'“' 1-1 - andere landen. Mensen die muziek maken zijn ook js ook niet ongevraagd te helpen als het niet nodic welkom." is, bijvoorbeeld met oversteken. De meeste slecht zienden vinden dat vervelend. Vragen of je kunt helpen is natuurlijk wel oké; dat soort vriendelijke beleefdheid stellen de meeste mensen op prijs." KL Zorgverzekeraars vergoeden de Daisyspeler voor mensen met een leeshandicap, die nu al in aanmerking komen voor gesproken lectuur. Nieuwe aanvragers moeten de gebruikelijke proce dure doorlopen. Meer informatie over Daisy en over de vergoeding: Stivor (de voor deze gele genheid opgerichte Stichting Informatie en Voorlichting), tel. 0800-8885588 (gratis). Informatie is ook verkrijgbaar bij de Slechtzienden- en Blindenlijn (tel. 030-2945444) of bij Sensis. regionaal centrum voor zorg, onderwijs en diensten voor slechtziende en blinde mensen (tel. 076- 5223030). Sensis kan ook helpen bij de aanvraag bij de zorgverzekeraar.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2003 | | pagina 11