I J z E W Dag van de Ouderen in Het Laar Foto-expositie in watertoren Seniorenbeurs vol informatie en muziek op 1 oktober POST SCRIPTUM COLOFON I I Volksdansen in De Baselaer Surinaamse ouderen Trefpunt 't Sant Overgang Blind surfen op het internet Aanvraag Wvg-voorzieningen bij RI0 Cursus levensverhalen schrijven I I I I Fotografie in de bibliotheek Dag van de Ouderen in wijken DE TILBURGSE KOERIER ■DONDERDAG 25 SEPTEMBER 2003 - PAGINA'13 KL Drop Oud AM, Gerry Hovers en Loes Mertens Ian 'P j en het eer- is. ■gt 4,40 euro. Alleen een 5,49 euro. I toonden de koks van iun kookkunst met een 1 oktober lecentrum woensdag 8 okto- 5,50 euro voor een HET WOORD IS AAN... 1 I I I I I I Elke eerste zondag van de maand is er in wijkcentrum De Baselaer van 11.00 tot 13.00 uur een volksdansinstuif voor ouderen. De volgende data zijn 5 oktober en 2 november. Adres: Hoefstraat 175. as* jort lingen op financiën, activiteiten. De Dag van de Ouderen wordt door een enthousiaste groep melijk uit wijken in Oud-Zuid, i renadviseur Piet Brokke van de stedelijke wel zijnsorganisatie de Twern. iwijzer verschijnt eenmaal in de in De Tilburgse Koerier. anisator van de jus, het wijkcen- groep wilde het i alleen voor de 's te zien die de Kontrastleden afgelopen jaar gemaakt hebben. Dat werk varieert van portret ten en landschappen tot abstracte en architec- tuurfoto's. Het aantal 50-plussers onder het twintigtal leden gr van de Zondag 21 september was het autoloze zon dag. Dit jaar had Tilburg de dag 'breed' aan gepakt. Er was geen enkele straat afgesloten en het Fietsfeest was deze keer in het Wilhelminapark. Dat was, om het langsffitsen- de verkeer toch vooral niet te hinderen, afge sloten met hekken. Redactieadres Seniorenwijzer, p 5038 SR Tilburg, Tilburg; tei- Kopij kan tie-adres of naar De Tilburgse I Postbus 10001, 5000 JA Tilbur tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voor de verschijningsdatum. jroeit dus. Opvallend is dat bijna de helft ^xP°sitie zijn ook 3 Kontrastleden vrouw is. Een aantal p/a Vincentiusstraat 102, g, Of Postbus 3078, 5003 DB tel. 5839999. =n opgestuurd worden naar het redac- Koerier, jrg; Levenslied Gezellig is het natuurljjk ook Ouderen. Daarvoor zorgt t Brabant Duo. Dat Nederlandstalige muziek, waarbij r~ir\r\A l/nn rv»io u gebeurde. Dat vonden we maar en onderneming wonen, zorg en de beurs staan onder meer de Maaltijdenexpres, volksuniversiteit Terra Nova, - het Rode Kruis en ierenzorg van de matif - Een foto van Ruud te Marvelde (1929-2002), die twintig jaar lid was van Kontrast. Op de --jositie zijn ook foto's van "hem te zien. FOTO: RUUD TE MARVELDE 2003 - PAGINA georganiseerd j ouderen, voorna- i, samen met oude- Op 11 september bezochten wij de open van Maaltijdenexpres op het terrein van Amarant aan de Bredaseweg. Nadat we gast- maaltijden in vrij waren ontvangen kregen we een rondlei ding door de nieuwe, moderne keuken. Daar worden de maaltijden bereid voor ouderen en (tijdelijk) gehandicapten die zelf niet willen of Ook mensen met bijvoorbeeld een zoutloos of vetvrij dieet kunnen er voor maaltijden terecht. De prijs voor een dagverse drie-gan- genmaaltijd bedraagt hoofdgerecht kost 3,4 Na de rondleiding Maaltijdenexpres hi heerlijke maaltijd. Meer informatie: Maaltijdenexpres Midden- Brabant, Postbus 10036, 5000JA Tilburg; tel. 5442513; e-mail: Maaltijd@hvision.nl; websi te: www.maaltijdenexpres.nl Nadat de Dag van de Ouderen in Tilburg eer der in het nieuwe popcentrum 013 en in de gerenoveerde schouwburg heeft plaatsge vonden, kunnen de ouderen ook dit jaar op 1 oktober met een gloednieuw gebouw ken nismaken: een deel van servicecentrum Het Laar. In de centrale hal, een soort binnen plein, vindt namelijk volgende week woens dag van 10.00 tot 16.30 uur een Seniorenbeurs plaats. Naast informatie over wonen, zorg en welzijn is er muziek van het Brabant Duo, het Seniorenorkest van de Nieuwe Koninklijke Harmonie, Haico Vos en van Gurbet Arkadaslari, een Turks folklo ristisch muziekduo. De toegang ste kopje koffie of thee zijn gratis Elke woensdag is er een wekelijkse ontmoetings- en inloopochtend voor Surinaamse ouderen in wijkcentrum De Schans (De Schans 123). Van 9.30 tot 11.30 uur kunnen 50-plussers uit Tllburg-Noord kletsen, kaarten, dammen of iets anders doen. Ook nieuwe ideeën of voorstellen voor een leuk programma zijn welkom. In ouderentrefpunt 55+ 't Sant (Beneluxlaan 74) is op ber een bingo-ochtend met mooie prijzen. Kosten: 3, kaart van tien ronden. Aanvang: 10.00 uur. Vido (Vrouwen in de overgang) organiseert elke eerste en derde woens dag van de maand van 9.30 tot 10.30 uur een informatieochtend waar vrouwen tussen ±40 en 60 jaar welkom zijn voor een praatje en kopje kof fie, maar ook voor informatie en hulp door ervaringsdeskundige vrouwen. De komende informatieochtend is woensdag 1 oktober. Bezoeksters kun nen zich dan ook opgeven voor een gespreksgroep (twaalf keer voor 40 euro). Adres: buurthuis Loven/Besterd (Koestraat 164, ingang Park de Horion). Informatie: tel. 5345703 of 5426591; e-mail vidotilburg@zon- net.nl; website: www.home.zonnet.nl/vidotilburg. Met aangepaste software kunnen mensen die slechtziend of blind zijn al gewoon gebruikmaken van de computer. Surfen op het internet is echter een ander verhaal. Door de wirwar van plaatjes, teksten en een slechte navigatie zijn veel internetsites moeilijk te begrijpen voor mensen die niet, of niet goed kunnen zien. Dat het ook anders kan, laat Sensis zien met haar vernieuwde website op www.sensis.nl. Dat is een voorbeeld van een site die uitstekend toegankelijk is voor slechtziende en blinde men sen. Via de website kunnen cliënten en andere geïnteresseerden nu ook digi taal informatie krijgen over Sensis, de organisatie voor zorg, onderwijs en diensten aan slechtziende en blinde mensen. jn dag te voorkomen en zoveel mogelijk voedings waarden te behouden. Vervolgens worden de porties verdeeld en in bakjes verpakt. Dan zijn de dagverse maaltijden klaar om ze bij de ouderen af te geven. Dat gebeurt door vriendelijke bezorgers die het eten op een vaste tijd bij de mensen thuis kunnen koken. Alle maaltijden worden dage- brengen en ook wel eens tijd vinden voor een lijks vers en zonder conserveringsmiddelen persoonlijk gesprekje. bereid. De maaltijden worden 'ontkoppeld' Naast de koelverse maaltijden zijn er diep- gekookt en daarna snel afgekoeld om bederf vriesmaaltijden die in de vriezer kunnen wor- Vanaf 1 oktober kunnen inwoners van TÏÏburg en Hilvarenbeek die een voorziening willen aanvragen in het kader van de Wet voorzieningen gehandicapten (Wvg) niet meer terecht bij de gemeente, maar bij het Regionaal Indicatieorgaan Midden-Brabant (RIO). Het gaat om rolstoe len, vervoersvoorzieningen of woningaanpassingen. Het RIO beoordeelt wat nodig is en brengt advies uit aan de gemeente, die vervolgens beslist of de aanvrager de voorziening krijgt. Op deze manier ontstaat er één loket voor mensen met een handicap. Zij kunnen er vrijwel alle soorten voorzieningen aanvragen, van Wvg tot voorzieningen in het kader van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ), 2oals thuiszorg of een plaats in een verzorgings- of verpleeghuis. Het RIO bekijkt aanvragen integraal. Dat betekent dat het onderzoekt of er naast de gevraagde voorziening ook andere nodig zijn. Zo kan het zijn dat iemand naast een rolstoel bijvoorbeeld huishoudelijke hulp nodig heeft. Informatie over of aanvragen van voorziening voor een handicap: RIO Midden-Brabant, tel. 5952020 (werkdagen van 8.30 tot 17.00 uur). voorbeeld te krijgen bij Thebe, Welzorg en Elan Help Care. Diverse winkels staan er met pro ducten als orgels, beveiligingsapparatuur. Seniorenmeubels en voor ouderen geschikte bedden. Overkoepelende belangenorganisaties als het OTO en het Tïlburgs Overlegorgaan Gehandicaptenorganisaties (TOG) hebben ook een kraam, evenals de Alzheimervereniging, het Netwerk voor Blinde en Slechtziende Ouderen en de organisatie Sensis die zorg, onderwijs en diensten verleent aan visueel gehandicapten. Uitvaartonderneming Monuta en de politieke partijen VVD en TOP geven eveneens acte de présence. k op de Dag van bijvoorbeeld het brengt leuke uij het publiek goed kan meezingen. Dat is waarschijnlijk eveneens het geval bij het optreden van levens- liedzanger Haico Vos. Ook bekend in oren klinkt de muziek van het Seniorenorkest van de Nieuwe Koninklijke Harmonie. Dat speelt popu lair klassiek, werk van een bandleider als Glenn Miller, schlagers en andere liedjes. Voor meer exotische klanken zorgen onze stadgenoten van Gurbet Arkadaslari. Zij spelen muziek uit Turkije: een populaire vakantiebestemming, maar ook het land waar enkele duizenden Tilburgers hun wieg hadden staan. "Die laatste groep zal voor aanloop van Turkse ouderen zor gen", hoopt Piet Brokke. "Maar ook andere all ochtonen zijn natuurlijk welkom. De Dag van de Ouderen en de beurs zijn voor iedereen bedoeld." Clasien Pistorius en Harry van Krieken zijn opti mistisch over het slagen van 1 oktober. De twee medeorganisatoren, allebei op diverse andere fronten actief met en voor ouderen in hun wijken en de stad, zijn bereid er volgend jaar weer de schouders onder te zetten. Clasien: "De voor bereiding in deze groep is me goed bevallen." Harry droomt al van een grotere opzet van de beurs: "Dan kan de Tilburgse Dag van de Ouderen over een paar jaar uitgroeien tot een echte trekpleister voor de hele regio." Binnenkort start de ANBO in Tilburg de cursus 'Levensverhalen schrij ven'. Deelnemers leren er op een creatieve wijze herinneringen op te schrijven. Het is bedoeld voor mensen die het leuk vinden om te schrijven over hun leven, zodat herinneringen bewaard blijven voor henzelf, de kinderen of kleinkinderen. Er wordt vooral aandacht besteed aan het beschrijven van positieve gebeurtenissen. Schrijfervaring is niet nodig. De maximaal veertien deelnemers praten en schrijven over hun herinneringen en lezen erover voor. Aan het eind van de cursus worden één of meer bundels samengesteld met een bloemle zing uit de verhalen en gedichten. De cursus, die bestaat uit tien lessen van circa 2,5 uur, start op 28 okto ber om 14.00 uur. Vervolgens is er elke twee weken een les in de biblio theek op het Koningsplein. Kosten: 75 euro. Deelnemers dienen lid te zijn of te worden van de ANBO. Opgeven kan tot 15 oktober bij J. van Groos, secretaris ANBO-Tilburg, tel. 5432649. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of den bewaard. De klanten van de haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal Maaltijdenexpres kunnen kiezen uit drie op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur dat naar menu's. Daarnaast zijn er halalmaaltijden de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse Koerier, (bereid volgens islamitische voorschriften) en Postbus 10001, 5000 JA Tilburg, onder vermelding van feestmaaltijden voor speciale gelegenheden. 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat uw brief rv'lz automatisch geplaatst wordt. De Seniorem twee weken i Redactie: Hulya Qigdem, Riek F/ipse-Tiemens, Jan van - Groos (voorzitter), Gerry Hovers, Wilma Hurkens, Karei LiAijf (eindredacteur), Loes Mertens- VermeerBarth Noordzij. Mat de Vries Als u geïnteresseerd bent in fotografie kunt u natuurlijk de expositie in de watertoren gaan bekijken. Maar u kunt ook bij de Openbare Bibliotheek Tilburg terecht: om fotoboeken te bekijken, om beter te leren fotograferen of om kennis te maken met digitale fotografie. Tilburg gezien door Harrie Janssens, 1955-1975 laat de stad en haar inwoners zien door de ogen van een fotograaf, die begonnen is op de kermis. Een ander mooi fotoboek met zwart-wit opnamen is 65+ van Ad Nuis. Hij maakte portretten van allerlei oudere mensen. Tot begin dit jaar was er in het Fotomuseum in Den Haag een tentoonstelling te zien over anderhalve eeuw fotografie. De catalogus Fotografen in Nederland beslaat de periode van 1852 tot 2002. Dit cursusjaar vindt er in de bibliotheek aan het Koningsplein weer een cursus fotograferen van Terra Nova plaats; informatie en opgave bij Terra Nova (tel. 5426269). Beter fotograferen kan ook met behulp van het gelijknamige boek van Norman Tozer. Ook het Basisboek fotograferen van John Hedgecoe kan goede diensten bewijzen. Spectrum van de foto grafie is een interactieve gids voor beter fotograferen op CD-ROM. Heeft u net een digitaal fototoestel aangeschaft, of denkt u erover na? Maartje Heymans schreef voor de Consumentenbond het boek Digitale fotografie: een creatieve kennismaking. Ook geschikt voor beginners is Digitale fotografie voor dummies van Julie King. Zij legt op de bekende 'dummie-wijze' uit hoe je de juiste digitale camera kiest, foto's maakt en bewerkt. Een andere praktische handleiding is de Seniorengids digitale fotografie van Karin Oost. Dat die bedoeld is voor ouderen blijkt uit de aanspreektoon en uit de duidelijk afbeeldingen van wat u op het scherm te zien krijgt. Dit boek is alleen aanwezig in bibliotheek Lyndacker. Maar er komen steeds nieuwe boeken over dit onderwerp uit, dus de keuze wordt overal groter. Geen entreekosten Sinds halverwege de jaren negentig is de Dag van de Ouderen een aantal malen door het Overleg van Tilburgse Ouderenorganisaties (OTO) georganiseerd. Daaraan kwam vorig jaar een eind, omdat het OTO het gelijkblijvende subsidiebedrag van de gemeente onvoldoende vond om er een groot evenement van op poten te zetten. Gevolg was dat de Dag van de Ouderen in 2002 her en der in de stad op kleine schaal werd gehouden. Clasien Pistorius (71actief in KBO-afdeling De Spil, was vorig jaar medeorganisator van de Dag van de Ouderen in De Kubi~ - trum van Koningshaven. Haar dit jaar groter aanpakken dan buurten Jeruzalem, Fatima, Broekhoven en Hoogvenne. "Het was druk en verliep goed. Dat beviel ons zó, dat we wilden uitbreiden om meer ouderen te bereiken." Er werd contact gelegd met de ouderenadvi seurs van de Twern en met groepen in Oud- Noord. Zo raakte ook Harry van Krieken (68) bij de organisatie betrokken. Het zoeken naar een geschikte lokatie vergde aardig wat tijd. Harry van Krieken: "Die moet groot genoeg zijn om het binnenkomen en weggaan gedurende de dag van honderden mensen aan te kunnen en er moet voldoende ruimte zijn voor een podium en de standjes. En we wilden niet een tientje entree vragen, zoals enkele jaren terug in de schouwburg gebeurde. Dat vonden we maar en ondernemingen aanwezig op het gebied van over bijzondere bijstand. De woningcorporaties een vrij dure aangelegenheid. Muziek is leuk, wonen, zorg en welzijn." Wonen Midden-Brabant, Tiwos en TBV Wonen maar het gaat op de eerste plaats om de infer- Op de beurs staan onder meer de geven uitleg over hun betrokkenheid t” matie." Clasien Pistorius: "Dit is dé manier om Maaltijdenexpres, volksuniversiteit Terra Nova, centra en aanleunwoningen; de stichting gemakkelijk mensen van allerlei organisaties te de Zonnebloem, BBA Tours, het Rode Kruis en Domotica over elektronische hulpmiddelen in ontmoeten die van nut kunnen zijn als je ouder de bibliotheek. De unit Ouderenzorg van de huis, die het leven vergemakkelijken als je chure met plattegrond en informatie over de wordt." gemeente geeft onder meer informatie over ouder wordt. Informatie over thuiszorg en hulp- deelnemers van de beurs. Bij Het Laar is aan kwijtschelding van gemeentelijke heffingen en middelen (tot en met de '45 km-autootjes') is bij- Ter gelegenheid van De Dag van de Ouderen organiseren zorgcentrum Reyshoeve, de ouderenadviseur Reeshof, Wonen Midden-Brabant en de KBO afd. Reeshof op dinsdag 30 september een middag in zorgcen trum Reyshoeve. Van 13.30 tot ca. 14.15 uur is er een rondleiding in het zorgcentrum. Daarna wordt in ontmoetingsruimte De Viersprong een kop koffie/thee aangeboden. De vier organisaties vertellen kort wat ze voor ouderen betekenen op het gebied van welzijn. Daarnaast zijn er een muzikaal programma en een gratis loterij. De gratis toegankelijke middag eindigt om ca. 16.00 uur. Voor de rondleiding kan men zich opgeven bij Aniëla Govaarts, manager Welzijn Reyshoeve, tel. 5785790. Bij grote belangstelling is er een tweede excursie om 16.00 uur. De Vierspong (tweede etage) is open vanaf 14.00 uur. KBO St.Maarten organiseert op woensdag 1 oktober een Dag van de Ouderen in wijkcentrum De Reit (Westertorenlaan 4). De inloopmiddag duurt van 13.30 tot 17.30 uur. Er zijn diverse informatiestands, maar er is ook ontspanning. Om 16.45 uur sluiten de Leyezangers de middag af met gezellige liedjes. Toegang gratis, evenals een kopje koffie of thee. Actieve mensen Ouderenadviseur Piet Brokke, die Het Laar bereid vond de nieuwe centrale hal ter beschik- beurs. De dag is bedoeld voor alle drie de A 'generaties' ouderen: de jongeren onder hen, de 65-plussers en de hoogbejaarde mensen. In elk van deze leeftijdsgroepen zijn er veel actieve. "De club vergrijst", aldus voorzitter Ko leden is komend weekend tijdens de expositie nieuwsgierige mensen. Op de beurs kunnen zij Koolwijk van AVF Kontrast, "nét als de ande- aanwezig om informatie en uitleg te geven over zich op de hoogte stellen van nieuwe ontwikke- re fotoclubs in Nederland." Maar dat bete- allerlei aspecten van deze leuke, serieuze p het gebied van wonen, gezondheid, kent niet dat fotograferen minder leuk wordt, hobby en over de fotoclub. i, leren, sport, ontspanning en andere integendeel. Dat is komend weekend te zien De open dag van de TWM die zaterdag onder Zo zijn er circa veertig organisaties tijdens de jaarlijkse expositie van Kontrast meer in de watertoren zou plaatsvinden, gaat in in de watertoren van de Tilburgsche verband met het overlijden van burgemeester Waterleiding Maatschappij (TWM) aan de Stekelenburg niet door. De tentoonstelling vindt Bredaseweg 207. wel doorgang, omdat ze al geruime tijd geleden in landelijke fotobladen is aangekondigd. t J11 M De foto-expositie is zaterdag te zien van 10.00 Daar zijn zo n honderd kleuren- en zwartwitfoto- tot6 uur en zondag van tot 17 w uur ’c to 7ion dio do Knntroctlodon ofnolnnon iaar De toegang is gratis. Dag van de Ouderen, woensdag 1 van 10.00 tot 16.30 uur in service Het Laar, Gen. Winkelmanstraat 175. Om 10.30 uur wordt de seniorenbeurs officieel bij zorg- geopend door directeur Wim Aarts van Het stichting Laar en Jos van Balveren, directeur van de Twern. Bezoekers krijgen een handige bro- tegro deelnemers van de de zuidzijde parkeergelegenheid.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2003 | | pagina 13