99 WIJZE ol 'Opening moskee voelt als blijdschap om nieuw huis' f O aft Turks Islamitisch Centrum wordt 5 oktober in gebruik genomen 'ook k f POST SCRIPTUM COLOFON I I I I I I I I AlzheimerCafé van start Trefpunt 't Sant Dansmiddagen Overgang Rouwverwerking in gespreksgroep Mensen Wensen Rommelmarkten Kaartfestival in De Heyhoef Boetseren Moskee in de bibliotheek -* s 1 •DONDERDAG 11 SEPTEMBER 2003 - PAGINA 17 >003 - PAGINA 16 DE TILBURGSE KOERIER De gebedsruimte in de nieuwe moskee FOTO: PETER LIGTENBERG raat 10, 2743 Drop Oud IPERGO - Tilburg MJNEN BEL De tandarts gaat uit het ziekenfonds ver dwijnen. Zoethout komt ervoor in de plaats. Dan kunnen we tenminste op een houtje sabbelen! HET WOORD IS AAN... Het team en de bewoners van Frater Mattheushof "Bovendien ?n of bij de - en slacht- jewacht. zegt geschonken, terwijl dat een soort verzekering is in geval van scheiding." jrechten. "Ook werden er in de hui- e braderieën georganiseerd, waar- 3md was voor het nieuwe >^3 genoten. dag van 13.00 tot 17.00 uur. Dus misschien Nou, dat is gelukt! We hadden koffie met tot ziens. iets lekkers erbij. Ut Reusels Muziekske zorgde voor leuke muziek. Er waren hapjes In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 10001, 5000 JA Tilburg, onder vermelding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. Ster en halve maan De mannen zijn zichtbaar trots op het ontwerp en de mogelijkheden dat het biedt. Architect Bert EN OP ZOOM >eltlaan 72-78, n 0164-250050 plein 10, n 076-5613650 IABORC Diemenstraatdn n0345-5327,3 «OVEN elbaan 33, n 040-2457280 ITOCENBOSCH ;weg 354, n073-6422185 HC-CAPELLE r Duinstraat 128, n 0416-274966 :UZEN «eg 8, n0115-697111 RC :weg191, n 013-5356605 INCEN terkseweg9, n0118-418414 Wij kregen in ons wooncomplex voor oude- en op het laatst lekkere ijsjes. Onze bedoe- ren aan de Capucijnenstraat een tijdje terug ling - meer bekendheid en contact - is een folder over Vrolijk de straat op! toege- geslaagd. Gemeente Tilburg en de Twern: stuurd door de gemeente. We vulden in dat hartstikke bedankt! we graag een gezellige zondagmiddag wil- Oudere mensen uit de wijk zijn verder ove- den organiseren voor bewoners en buurt- rigens ook welkom: van maandag t/m vrij- OÖk Bahadir Kaygisiz (26) verheugt zich op de opening. Volgens hem heeft het bouwen van de moskee de generaties nader tot elkaar gebracht. "Ons respect voor de ouderen is mini maal verdubbeld. Zonder hen was het ons niet gelukt." Bovendien gelooft hij dat het centrum ook nuttig is voor Turks-Tilburgse jongeren. "Het biedt hen een veilig onderkomen en houdt hen weg van criminaliteit." "We zijn er trots op", zegt Zebik Bahadir (30). "De eerste en dë tweede generatie vinden het erg belangrijk dat er een moskee komt." Ze denkt dat de meeste jonge Turken die nu geld schenken dat vooral voor hun ouders doen. "Onze kinderen en kleinkinderen zullen waar schijnlijk steeds minder de islam gaan belijden. Dat is een natuurlijk proces." 1 I georganiseerd worden. De circa 6 miljoen euro die het Islamitisch Centrum heeft gekost, werd grotendeels opge bracht door de vijftienhonderd gezinnen die de I Turkse gemeenschap in Tilburg en omgeving telt. "We zijn blij dat we met de bouw ook naar schatting minimaal 2 miljoen euro aan de I Tilburgse economie hebben bijgedragen", ver- J telt Taser. buurtbewoners hadden er bezwaren t er een moskee in hun buurt zou komen. Ze vreesden onder meer voor overlast en dat hun huizen minder waard zouden wor- ische gebouw heeft de vorm van een den. naive maan, met daarbovenop een groene koe- "Dat de moskee er toch is gekomen, bewijst hoe opening op pel en vijfpuntige ster. De twee minaretten rei- begripvol Nederlanders zijn", zegt Taser. "Waar Islamitisch iqo ,ür, geen moskee is, zijn er geen moslims. Dan ver lies je je geloof. Een moskee brengt ons Gastvrij Binnenkort kunnen de mannen hun thee drinken in het gloednieuwe gebouw. Tijdens de officiële 5 oktober verwacht het bestuur van Centrum Tilburg zo'n tienduizend bezoekers. Belangstellenden kunnen dan voor het eerst de moskee bezichtigen, uiteraard zon der schoenen. Vrouwen hoeven geen hoofd doek te dragen. "Iedereen is van harte welkom" zegt bestuurslid Suat Tasgi, "zowel bij de ope ning als daarna." Muhlis Tasgi verwacht dat de nieuwe moskee toegankelijker zal zijn dan de oude, ook voor andere inwoners van Tilburg. "We hebben een andere cultuur en omdat niet iedereen van ons het Nederlands goed beheerst, is er een afstand. Maar we zijn gastvrije mensen. Er staat altijd thee klaar voor ieder die ons wil bezoeken. Het zal ons Nederlands ook ten goede komen." HQ Toorman, die ook de Mevlanamoskee in Efteling Rotterdam tekende, heeft het Islamitisch Sommige I Centrum op de hoek van de Wandelboslaan en tegen dat de Ringbaan-West ontworpen in samenwerking met zijn Turkse vakgenoot Hilmi Sahin. Het symmetric halve Vervallen Een tiental, meest oudere mannen nipt aan hun thee in een oude, vervallen zaal van de huidige Suleymaniye moskee in een voormalig fabrieks gebouw aan het Wilhelminapark. Ze zijn uiterst terughoudend en niet echt spraakzaam. Van de media hebben ze niet zo'n hoge pet op. Theehuismedewerker Suleyman Balkaya geeft aan dat alleen het moskeebestuur de pers te woord mag staan. "Allochtonen komen erg negatief in het nieuws. Journalisten horen alleen wat ze willen horen of willen hun denkbeelden bevestigd zien. Uitspraken worden gemanipu leerd en zonder nuance geserveerd. Daar wer ken we niet aan mee. We willen niet dat er een verkeerd beeld van ons wordt gegeven", zegt Balkaya. "Praat met onze voorzitter, die weet precies wat we vinden en denken", stelt een van de mannen voor. Na langdurige overleg met de voorzitter breekt toch het ijs. Muhlis Tasgi (63) vertelt hoe hij zich al sinds 1994 inzet voor een nieuwe moskee in Tilburg, "leder geloof heeft een gods huis nodig. Het maakt niet uit of het een moskee is, een kerk, een synagoge of een tempel. Kijk naar deze moskee: dit oude fabrieksgebouw valt van de ellende uit elkaar!" Daarbij wijst hij naar een plastic zakje aan het plafond dat door lekkend water moet tegenhouden. is het hier te klein op de vrijdagen gezamenlijke gebeden op de suiker feesten. Het werd hoog tijd voor een nieuw gebouw. We hebben er zolang op gew Blijdschap om je nieuwe huis, zo voelt dat", Tasgi. I De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de twee weken in De Tilburgse Koerier. Redactie I Hulya Qigdem, Riek Flipse-Tiemens, Jan van - Groos (voorzitter). Gerry Hovers, Wilma Hurkens, Karei Luiijf (eindredacteur), Loes Mertens- VermeerBarth Noordzij. Mat de Vries Een droomwens van vele, met name oudere Turken in Tilburg en omgeving gaat binnen kort in vervulling: een moskee met alles erop en eraan. "Zonder de inspanningen van Turkse vrouwen was het ons niet gelukt om het geld bij elkaar te sprokkelen. Ze hebben zelfgemaakte Turkse broodjes, baklava, gevulde druivenbladen verkocht en zelfs hun gouden armbanden geschonken.” Op zon dag 5 oktober wordt het Islamitisch Centrum Tilburg bij de Ringbaan-West, de nieuwe Süleymaniye moskee, officieel in gebruik genomen. Na twee jaar voorbereiding opent het AlzheimerCafé Tilburg op dinsdag 16 september voor het eerst zijn deuren in de President Mandelahof aan het Korvelplein 60. De eerste keer is een voorlichtingsavond over hoe een AlzheimerCaféavond kan verlopen. Het café wordt een laagdrem pelige, veilige plek waar informatie en steun te vinden zijn voor patiën ten met dementie, hun familieleden, hulpverleners en andere belang stellenden. De voorlichtingsavond is bedoeld voor dementerenden, mantelzorgers, hulpverleners en andere professionals. Vanaf 14 oktober start het echte AlzheimerCafé. Elke tweede dinsdag van de maand zijn zowel dementerenden als verzorgenden van harte welkom van 19.30 tot 22.00 uur. De toegang is gratis; vooraf aanmelden is niet nodig In Ouderentrefpunt 't Sant (Beneluxlaan 74) kunt u op woensdag 17 september bloemschikken. De prijs is afhankelijk van de bloemenprijs en het te maken stukje. Zelf meebrengen: mandje, potje of bakje. Op woensdag 24 september is er een rik- en jokerochtend met mooie prijsjes. De kosten zijn 1 euro p.p. Aanvang 10.00 uur. Zondag 14 september is er van 14.00 tot 18.00 uur in wijkcentrum De Reit (Westertorenlaan 4) een gezellige dansmiddag voor 55-plussers met muziek van dj Cees. Entree 1,euro.. Zaal open om 13.30 uur. Dinsdag 23 september is er van 13.30 tot 16.30 uur ook zo'n middag in wijkcentrum De Baselaer (Hoefstraat 175). Entree (incl. kopje koffie of thee) in de voorverkoop 1,35 euro; aan de zaal 1,80 euro. Voorverkoopadressen: mw. M Looijkens (Molenstraat 37), mw. M. de Jong (St. Willebrordstraat 103) en De Baselaer. Vido (Vrouwen in de overgang) organiseert elke eerste en derde woens dag van de maand van 9.30 tot 10.30 uur een informatieochtend waar vrouwen tussen ±40 en 60 jaar welkom zijn voor een praatje en kopje koffie, maar ook voor informatie en hulp door ervaringsdeskundige vrou wen. De komende informatieochtend is woensdag 17 september. Je kunt je dan ook opgeven voor een gespreksgroep (twaalf keer voor 40 euro). Adres: buurthuis Loven/Besterd (Koestraat 164, ingang Park de Horion). Informatie: tel. 5345703 of 5426591 e-mail: vidotilburg@zonnet.nl; website: www.home.zonnet.nl/vidotilburg. Een partner verliezen -door overlijden- is een ingrijpende gebeurtenis, die nog jaren voelbaar is. Contacten met vrienden en activiteiten die men steeds samen ondernaam, moeten nu alleen ondernomen worden. In een speciale gespreksgroep van het Instituut voor Maatschappelijk Werk (IMW) kunnen achtergebleven partners inzicht krijgen hoe een rouwpro ces verloopt, ervaringen met elkaar uitwisselen en gevoelens van ver driet en gemis met elkaar delen. De ervaring heeft geleerd dat deelna me pas zinvol is als men tenminste een half jaar rouwende is. De tien bij eenkomsten worden begeleid door deskundigen. Deze groep start eind september. Kosten voor deelname zijn 25 euro. Informatie en aanmel dingen: IMW, tel. 5052810, mevr. T. van den Braak-Hansen. In wijkcentrum De Kasteelhoeve (Hasseltstraat 256) kunnen 50-plussers op donderdag 18 september kennismaken met het spel MensenWensen van ouderenbond ANBO. Deelnemers kunnen op speelse wijze praten over wat zij belangrijk vinden in het (verdere) leven. De middag onder leiding van ANBO-medewerkster Letty van der Horst duurt van 14.00 tot 16.00 uur. Toegang gratis, evenals een kopje koffie/thee in de pauze. Seniorencomplex De Symfonie in Tilburg-Noord omvat drie flats met 144 huishoudens. Er is een eigen ontmoetingsruimte met diverse acti viteiten. Om de prijzen daarvan en van de consumpties zo laag mogelijk te houden wordt twee maal per jaar een rommelmarkt gehouden. Zaterdag 13 september is er van 10.00 tot 16.00 uur weer zo'n rom melmarkt. Adres: Mendelssohnstraat 230a (tegenover zwembad De Drieburcht). Entree 0,50 euro. Biljartvereniging KBO Hoefstraat organiseert zondag 14 september van 9.30 tot 15.30 uur een rommelmarkt in De Baselaer. Hoefstraat 175. Entree 1 euro. Het jaarlijkse kaartfestival voor Tilburgse senioren is op zondag 21 sep tember in winkelcentrum De Heyhoef in de Reeshof. Er kan van 13.00 tot 17.00 uur gehoogjast, gerikt en gejokerd worden. Inschrijfgeld: 3 euro, inclusief een kopje koffie met wat erbij en één andere consumptie. Telefonisch inschrijven is nog mogelijk tot en met zaterdag 20 septem ber: tel. 5722001. Ter plekke op zondag 21 september inschrijven kan alleen als er nog plaats is. Ook dit seizoen organiseert de KBO/SWO (vanaf 19 september) een cursus boetseren in De Roosendries te Moergestel. De lessen zijn op vrijdag van 9 uur tot 11.30 uur. De acht tot tien cursisten werken, abstract of figuratief, aan tuinornamenten. De cursus is ook tdegankelijk voor 50- plussers uit omliggende plaatsen. De dertig lessen (tot mei 2004) kosten 55,-. Morgen is er van 10 tot 11.30 uur een open les. Informatie: Leon Verhoeven (tel. 5131814) of Ineke van de Loo (5131259). Dat er een moskee gebouwd is in Tilburg, weet vrijwel iedereen. Hoe die er aan de buitenkant uitziet, ook. Maar de binnenkant hebben nog maar weinigen gezien. Toch kunt u alvast een kijkje nemen: op internet op http://www.suleymaniye.nlGeen internet thuis? Dan kunt u tegen beta ling terecht in de Openbare Bibliotheek Tilburg. Daar vindt u ook boeken over de bouw van moskeeën, al zijn die er alleen in het Engels en Duits. The mosque van Martin Frishman en Hasan-Uddin Khan gaat over de geschiedenis en architectuur vanaf 700. Het boek van Ismall Serageldin gaat over moderne moskeeën, gebouwd na 1970. In het Nederlands is wel het boek Islam: kunst en architectuur verschenen. Ook het boek Islam van Mirjam Meier in de serie 'Erfenis van oude culturen' gaat over islamitische bouwkunst in het algemeen. Het informatieve boekje £en moskee in Nederland is bedoeld voor de jeugd. Als eerste kennismaking met de islam is het boek Islam van Philip Wilkinson uit de serie 'Ooggetuigen' aan te raden. Hierin worden zowel het geloof, als de geschiedenis van de verspreiding ervan en culturele uitingen aangestipt. Een ander boek waarin in het kort iets over de islam en moslims wordt uitgelegd is De islam: 150 vragen en antwoorden van Claude F. Molla. Uitgebreider is De islam van Matthew S. Gordon. Het boek Religie in een notendop: wat ieder in Nederland moet weten van jodendom, christendom en islam van Jan Hondenbrink kan dienen om met elkaar kennis te maken. Wilt u weten hoe het voor Turkse ouderen is om in Nederland oud te zijn? Zorgen over zorg van Ibrahim Yerden gaat over traditie, verwant schapsrelaties, migratie en de verzorging van Turkse ouderen in Nederland. Interesse in de Turkse moskee en de mensen die er komen? Neem nu alvast en kijkje in de bibliotheek en straks in de moskee. Redactieadres: Seniorenwijzer, p/a Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redac- tie-adres of naar De Tilburgse Koerier, Postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voor de verschijningsdatum. ken 38 meter in de lucht. De binnenmuren zijn geen moskee is, zijn er ge met de hand beschilderd. De vloerbedekking lies je je geloof. Een komt uit Turkije en heeft een speciaal patroon samen", voegt Tasgi toe. Beide mannen kennen dat de plaatsen om te knielen aangeeft, de grap dat pretpark de Efteling bij de nieuwe Centraal staat de gebedsruimte die plaats biedt moskee lijkt te beginnen. Volgens hen geeft het aan achthonderd mensen: de mannen op de aan hoe mooi die ménsen het nieuwe gebouw begane grond en de vrouwen in een ruimte vinden. "Het is een soort compliment", denkt erboven. Ze hebben aparte plaatsen, omdat vol- Taser. gens de islam vrouwen niet vóór mannen Een vrouw van 50 vertelt enthousiast hoe ze mogen bidden. Want tijdens het bidden wordt er voor de nieuwe moskee geld ingezameld heeft, verscheidene keren voorover gebogen en onder meer door het verkopen van zelfgemaak- geknield en dat zou mannen kunnen afleiden, te Turkse gerr*— k"L aldusTasgi. dige moskee van de opbrengt bester "Het is niet alleen een moskee, maar ook een centrum. Een bruid uit Turkije heeft al haar goud cultureel centrum", benadrukt de 49-jarige Mehmet Taser. In het gebouw komen er ook aparte ruimtes voor vrouwen en jongeren. Daar kunnen ze eventueel roken; uit respect voor de ouderen doen ze dat niet in hun bijzijn. Daarnaast komen er een mortuarium, biblio theek, leslokalen voor huiswerkbegeleiding, logeerkamers, een conferentieruimte, winkeltje en kapsalon. Oudere mannen gaan kunnen er na het vrijdaggebed hun glaasje thee drinken. Als er blijkt dat er behoefte is, gaan er voor oudere mannen en vrouwën nieuwe activiteiten

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2003 | | pagina 17