J I I Monumentendag 2003 in het jaar van de boerderij Open Folder J Discussie over welstandsbeleid begonnen 5IBI5 •DONDERDAG 11 SEPTEMBER 2003 - PAGINA 11 2003 - PAGINA 10 DE TILBURGSE KOERIER gemeente Tilburg Boerderijen en de Open Monumentendag in Tilburg Zaterdag 13 september 2003 Fietsroute itember, 20.30 uur: rtric Frankenstein ■Monumentendag 2003 Meer aandacht waar het moet, meer vrijheid waar het kan uitzon- Meer vrijheid waar dat kan. 7 de gi lint! Meer aandacht waar dat moet. Doe mee aan de fotoquiz! WEEK Kille iaille In totaal zijn er zo’n 30 panden open tijdens de Open Monumentendag. Eigenaren en beheerders nodigen u uit om eens een kijkje te nemen in monumentaal Tilburg. Er is ook dit jaar een folder gemaakt met daarin een overzicht van de opengestelde panden en een plattegrond. Op diverse locaties worden rondleidingen, tentoonstellingen en presentaties verzorgd. Centraal informatiepunt is het Regionaal Historische Centrum aan de Kazernehof 75 in Tilburg. De folder is daar verkrijgbaar maar ook in de Stadswinkels, de Openbare Bibliotheek, Het Nederlands Textielmuseum en bij de opengestelde panden. Zaterdag 13 september aanstaande is het weer zover, de Open Monumentendag. Dit jaar is het thema van deze dag Boerenbouw, Monumenten van het agrarisch bedrijf. Er is dit jaar bijzondere aandacht voor het landelijk gebied en de agrarische bouwkunst. De Open Monumentendag sluit met het thema aan bij het Jaar van de Boerderij, dat aandacht vraagt voor het behoud van historische boerderijen. Dit jaar zijn er prijzen te winnen tijdens de Open Monumentendag door mee te doen aan de fotoquiz. In de folder vindt u 23 foto’s van detail opnames van deelnemende monumenten. Door de adressen van alle getoonde monumen ten in te vullen dingt u mee naar een prijs. Haal de folder en kijk of u de monumenten herkent. Meer weten (ijk op www.openmonumentendag.nl of ivww.tilburg.nl RANCE HALEN DERLAND rinifranc.nl iktieprijs 4,25 r 6 flessen :23,75 iven -tads- tandscom- mbaarheid, Reageren via e-mail: louis.houet@tilburg.nl. IstanGou^i L. Houet, .lening, tel “ota staat ook op Het college heeft op 18 augustus de discussienota Welstandsbeleid vrijgegeven voor inspraak. Deze discussienota is opgesteld als voorbereiding op het nieuwe welstandsbeleid dat volgens de gewij zigde Woningwet per 1 juli 2004 van kracht moet worden. De nota wordt breed in de stad verspreid, zodat iedereen in de gelegenheid is om commentaar te geven. Alle reacties zijn welkom. Hoewel in de nota al een bepaalde denkrichting gevolgd wordt, is er nog volop ruimte om van gedachten te wisselen. In Tilburg is dit jaar natuurlijk ook een aantal locaties open voor publiek die met het landelijke thema te maken hebben. Op sommige plekken in het centrum van Tilburg, in de stadsranden en natuurlijk in het buitengebied en in Berkel-Enschot en Udenhout is het oorspronkelijke agrarische karakter nog steeds zichtbaar. Panden die open zijn en wat van het agrarische Donderdag september: interessante lezingenavond Drie wel: Zo wordt in Tilburg l welstandsr van kwal tectuur en gt De WV, de Werkgroep Open Monumentendag en toerclub Tilburg ’93 uit Tilburg hebben het thema van deze Open Monumentendag aangegrepen om een fietsroute door het agrarische gebied van de gemeente te maken. Het is een mooie route van zo’n 38 kilometer en voert langs Udenhout, Berkel- Enschot en Moerenburg waar nog volop land bouw wordt bedreven. Een deel van de route gaat door de bebouwde kom van Tilburg waar langs verschillende plaatsen wordt gefietst die verwijzen naar het agrarische verleden. Startpunt van de route is Café Peerke Donders in de Pater Dondersstraat, maar u kunt ook starten bij het WV kantoor aan de Spoorlaan in Tilburg. Het is leuk de tocht tijdens de Open Monumentendag te fietsen maar elk ander moment in het jaar is ook geschikt. De fietsroute is het hele jaar voor 1,85 verkrijgbaar bij het WV kantoor aan de Spoorlaan. De VW is op zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur geopend. Zoals elk jaar wordt er ook dit jaar in het kader van de Open Monumentendag een lezingenavond georganiseerd. Op donderdag 11 september (vanavond) bent u van harte welkom in voormalige boerderij Rlddershoeve, ‘t Zwaantje Iom naar drie interessante verhalen te luisteren die passen bij het thema Boerenbouw, Monumenten van het agrarische bedrijf. Het programma begint om 19.00 uur. Achtereenvolgens wordt gesproken over de ontwikkeling van boerderijen en typologieën in Nederland door de heer Beelen, boerderijen en restauraties in Tilburg Noordoost en Udenhout door de heer N, Drijvers van architectebureau Drijvers en tenslotte spreekt de heer Pijnenburg over wonen en werken op een boerderij in Tilburg. Oper Op basis van de reacties vindt in november een stedelijk debat plaats over het toekomstige welstandsbe leid in Tilburg. Daarover staat later meer informatie op deze pagina’s. Gemeente Tilburg Beleidsontwikkeling Postbus 717 5000 AS Tilburg II voor en door lief- ranzige rockwerk, Spades. Bestaande Hug, Dick Spade en bestaat uit (diezelf- 'ick Royale (Hella- Morgan (Sonic's en Thumpin' Theo tz, Big Paulus), tein zorgt al jaren eshows. Ook op de band voedingrijke in te blikken, if Punk Rock and ie great intensity of itooges, MC5, Dead lamned, Black Flag, Kiss, Cheap Trick, ggen ze zelf. lotorrijerke rke organiseert op ember de Tilburg 200 km. Deelname persoon. Inschrijven )9.00 tot 12.00 uur. tet clubhuis van MC Piushaven 1-04 in nformatie: website :.nl Reageren Exemplaren van de discussienota Welstandsbeleid zijn op te vragen bij L. Houet, afdeling Ruimtelijke Ordening, tel. 542 85 05. De discus sienota staat ook op de gemeente- i dag Flora houdt Dahlia te Tilburg haar jaar- tijdens haar open ihouden worden op ibervan 11.00-17.00 encomplex aan de gen aan de kruising richting Breda, .liniëren kunnen hun e schitterende dahli- :htig samengestelde de Kasteelhoeve, Hasseltstraat 256, een langgevelboerderij uit de 17e eeuw. Sinds de restauratie in de jaren-70 is het in gebruik als wijkcentrum. In de hoeve worden rondleidingen georganiseerd. de Tongerlose Hoef, Reitse Hoevenstraat 129, Kempische boerderijcomplex uit de 17e eeuw bestaande uit een pachthoeve met tiendschuur voor de Abdij van Tongerlo. Momenteel is het complex een activiteitencentrum voor verstandelijk gehandicapten. Tijdens de Open Monumentendag is in de bakkerij de Zoete Hoef gebak en koek verkrijgbaar. de ‘Oude Tiend’, Groenstraat 131 in Udenhout, dit complex bestaat uit een negentiende-eeuwse langgevelboerderij met een schuur en een parapluhooiberg. De boerderij is nog in bedrijf en de boer is 13 september aanwezig om uitleg te geven over dit rijksmonument. de voormalige melksalon, Wilhelminapark 634a, deze melksalon en de directie woning van de Coöperatieve Tilburgsche Melkinrichting en Zuivelfabriek. Het ge heel werd in 1913 gebouwd in art decostijl naar een ontwerp van J. Donders. In het kader van ‘gezond voedsel' werd niet alleen geproduceerd, maar ook zuivel producten verkocht. Momenteel is het pand in gebruik als galerie Via Venezia. Slagerij Van Hest, Nieuwlandstraat 47a, oorspronkelijk was hier de varkens- slagerij van Jos Ooms uit 1922 met kenmerken van de Amsterdamse school. Opvallend is het oorspronkelijke interieur van het pand. Boerderij, Moerenburgseweg 2, bij deze boerderij kunt u alle informatie krijgen over alle voormalige eigenaren vanaf de bouw van het pand in 1820. De schuur en het erf zijn opengesteld. Bovendien zijn er verschillende boerderijdieren te zien. •Istandsniveaus ,t in de nota voorgesteld om te werken met drie sniveaus. Niveau 1 gaat uit ilitatief hoogstaande archi- geldt voor nieuwbouw- plannen in de binnenstad, de wijk centra, hoofdroutes en een aantal bijzondere ontwikkelingsgebieden. Niveau 2 betreft de meeste stede lijke beheergebieden en het buiten gebied. De nieuw- en verbouw plannen moeten, net zoals tot op heden, tenminste net voldoende ruimtelijke kwaliteit hebben. Niveau 3 ten slotte is welstandsvrij. Dit geldt met name bij verbouwplannen aan de achterkant in gesloten bouw blokken, zoals aanbouwen, bijge bouwen en dakkapellen. Voor elk niveau gelden, met dering van niveau 3, andere welstandscriteria. Op de kaart ziet u de voorgestelde niveaus 1 en 2. Voor bouwplannen in niveau 1 gelden strengere welstandseisen dan voor bouwplannen in niveau 2. Voor niveau 3 gelden in principe geen eisen van welstand. Rock 'n Roll' inzet, ude Chevy met hon- uur... tegen het ver scheppenden zweet- ig jaar verscheen i album waarop de rhythm blues en sleazy sound inspi- ck tot Danko Jones, presenteert het label oppers uit haar stal :n de letter 'H', zoals Hospitals. Alsof ns komt uit de hel, imengevat: experi- k. lijke internetsite www.tilburg.nl. Schriftelijke reacties kunnen tot 15 oktober worden gestuurd naar: het terras, eventueel een drankje. Verder met diverse onder- r een loterij en een arkt aanwezig. De - Gebiedsindeling Naast de niveaus wordt de stad ook verdeeld in gebieden. Voor elk gebied gelden andere welstandscri teria. In de nota wordt voorgesteld de volgende gebiedsindeling te hanteren: lintbebouwde hoofdstruc tuur (de ‘linten’), secundaire lintbe bouwing (de oudste woonstraten), beschermde stadsgezichten, plan matige clusterbebouwing (woon buurten uit de twintigste eeuw), amorfe (onsamenhangende) bedrijfsbebouwing, open gebied, buitengebied, ontworpen hoofd structuur, landmarks/knooppunten en bijzondere gebieden. Op de kaart ziet u de gebiedsindeling. Het eigen karakter van deze gebieden moet zoveel mogelijk behouden blijven of zelfs versterkt worden om de herkenbaarheid en de identiteit te vergroten. Dit vereist specifieke welstandscriteria die passen bij het gebied. Wat staat er in de nota? Bouwplannen worden getoetst aan bestemmingsplan en bouwbesluit maar ook aan redelijke eisen van welstand, zoals de wet zegt. Dit moet iedere gemeente in de toekomst duidelijker omschrijven. Welstand is onmisbaar als het gaat om het creëren en behouden van ruimtelijke kwaliteit in de stad. Aandacht voor ruimtelijke kwaliteit begint op structuurplanniveau, komt aan de orde in stedenbouw kundige plannen, in bouwplannen en het eindigt bij beheer, onderhoud en handhaving. Al deze zaken hebben met elkaar te maken. Welstand moet dus een bijdrage leveren aan een verbeterde en samenhangende ruimtelijke kwali teit in de stad. Door bouwplannen te beoordelen op welstandsaspecten wordt de uitstraling van grootscha lige ontwikkelingen en belangrijke plekken in de stad benadrukt voor een grote omgeving. Maar welstandsbeleid moet ook duidelijk heid geven voor kleinere bouw plannen en initiatieven. Welstand is dus geen regelzucht die nergens over gaat. Goed welstands beleid geeft meer aandacht waar nodig maar ook meer vrijheid waar dat kan. Daarom wordt in de toekomst bij het toetsen van bouw plannen vooral gekeken naar de betekenis van het bouwplan voor de stad en de invloed op de openbare ruimte. Het college stelt verder voor de welstandscommissie te handhaf en niet te kiezen voor een stads bouwmeester. Een welstandscom missie is beter voor openbaarheid, objectiviteit en continuteit dan de benoeming van één persoon tot stadsbouwmeester. Deze uitgangs punten zijn in de nota al wat verder uitgewerkt. Tilburg Welstandsniveaus (Borui/LH/mrt 2003) (Borui/LH/mrt 2003) ■■■inBiMnaii Gebiedstypologie (Welstandsnota) ■M Amorfe (bedrljfs)bebouwing Ontworpen hoofdstructuur -$■ Bijzondere gebieden

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2003 | | pagina 11