WIJZE Spelen met zwarte aarde is geen grapje I" De volkstuin: veel werk, maar één groot sociaal gebeuren IMA an... ita s’ POST SCRIPTUM COLOFON Service voor ouderen en minder-validen in Noord JSTUS Groenten uit de bibliotheek Kaartfestival in De Heyhoef Seniorenacademie: schatkamer vol kennis Vriendschapscursus voor vrouwen Aquagym en aquajoggen Trefpunt 't Sant Rouwverwerking in gespreksgroep ANBO zoekt bestuurslid 2003 - PAGINA 6 DE TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 14 AUGUSTUS 2003 - PAGINA 7 entree €7,50 HC FOTO: PETERLIGTENBERG Drop Oud ene wereld Adres WZSW: Dussekstraat 35. 5011 AG Tilburg, tel. 4558731. gustus 2003 entrum dat er een vloek ijn manschappen, tot een eeuwig eesten. Vincentiusstraat 102, f Postbus 3078, 5003 M. Meijers: "Het contact met de andere mensen is leuk. foto: peterligtenberg ontwerf Bosch i u gr'”5" ners heeft vele /estbestuur ziet dienstverle- i wordt bijgestaan door een jeven. Goed zeel deelne- pTER E L inktvlek IIJNING 2 I uur het 1 I I I I I I I I iki Elk 'IBBEAN il./pirates 06-51384440 voorstellingen trveren: van alles pakket wensen, JP-korting 9660 aatsheuvel eermeters. HET WOORD IS AAN... AMELEON i 18.45 uur ee kinderen 5,00 groten €6,50 3 uur Raider 212j. uur .30-21.30 uur 0-19.30 uur Iburg Duur lag 20 augustus Guur iseofthe gekaart tot 17.00 uur. Om 18.00 uur voi cing. Inschrijfformulieren zijn verkrijgbaar skatoor en wijkcentrum van de Reeshof, 3tapper, restaurant bestellen bij Ellie icenten tukken erwijk U vindt er informatie over het aan- ilen én klaarmaken van groenten. i heeft veel aan het boek Tuin op van Richard Bird. Er staan twintig Bessen met wortels Dat N. Mutsaers (73) dol is op bessen, is te mer ken aan haar tuin. Even bedankt ze deze zater dagmorgen haar buurman, die haar hielp met spit ten. Toen ze in het ziekenhuis lag, hebben collega- tuiniers ook voor haar tuin gezorgd. Nu moet ze wat werk inhalen. In haar tuin heeft ze groente en klein fruit. Daar experimenteert ze graag mee. Zo heeft ze ontdekt hoe lekker gelei met bessen en wortels kan smaken. "Een deel van de oogst geef weg; de rest bewaar ik in de vriezer." Ikaar helpen lijkt bij Tuinpark Noord hét zd de tuin opgeleid tot woonzorg- suning aan mensen te IDER2 vw.image.net 121.30 uur entree €6,50 an De Kameleon s/fuII Throttle 12j. iks 14.00 uur van de zeven T tal JTuur) berer6j. .15-22.00 uur 3-20.00 uur In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over aller lei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 10001, 5000 JA Tilburg, onder vermelding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. TE FILM ee kinderen €5,00 groten €6,50 terug! De kermis is al weer een paar weken weg en alles lijkt weer op orde. Maar de fietsbeugels in het centrum zijn nog steeds niet teruggeplaatst. Is dat nou een kwestie van tijd, van prioriteit of van mentaliteit? Secretaris J. Kloks van volkstuinvereniging Tuinpark Noord: "Het is hier gezellig. Vooral in de winter kleppen we veel. We komen elke zaterdag in de kantine bij elkaar met een vaste groep." en. Generaal ddenweg 7, 93 (op afspraak) 1 het geld uit hun tuin, anderen niet. Mensen met een laag inkomen kunnen gebruik maken van subjectsubsidie, een gemeentelijke bijdrage." Spitten, zaaien, planten, snoeien. "Niets is lekkerder dan de oogst uit je eigen tuin", is een kreet van moestuinhouders. Wie zijn hart niet thuis in zijn tuin kan ophalen, kan een stukje grond huren bij een volkstuinvereniging. Zo heeft Tuinpark Noord in Tilburg volkstuinen voor 79 leden, vooral 65-plussers. "Een vereniging voor de groei en bloeiliefhebbers", noemt secretaris J. Kloks hen. Maar er komt veel bij kijken, onder meer een jaar proeftijd voor de nieuwe leden. Vroeg op zaterdagochtend komt M. Meijers (80) uit zijn kas. Tevreden kijkt hij naar de drie rode tomaatjes die hij net heeft geplukt. Andere hangen er nog groen bij. Dat hij al dertig jaar in zijn volkstuin doorbrengt, heeft niets aan zijn enthousiasme afgedaan. "Ik ben nog steeds graag bezig met de tuin. Mijn vrouw houdt de dat jaar moest vertrekken. "Dat jè bloemen bij", zegt Meijers. "Het contact met de ieren is niet erg, als je je tuin maar g andere mensen is leuk. Wie jarig is trakteert. De meeste We kletsen veel en helpen elkaar. Het zijn veelal ouderen. Daardoor vallen er wel gere geld mensen af vanwege hun leeftijd." bij van de buren toen die op vakantie waren. Een Turks kind kwam me roepen in opdracht van zijn moeder. Ze duwden me in een stoel. Ik kreeg een bord vol vlees en groente op mijn schoot. Toen ik heb mijn vieze handen liet zien, haalde het ene kind meteen water en stond het andere klaar met de handdoek. Die vrouw is nog niet zo lang hier. De kinde ren tolkten ook voor ons. We hebben gegeten en gelachen. Onvoorstelbaar", zegt Mutsaers. De takken van de bessenstruik kunnen de vele bessen bijna niet dragen. Er hangt ech ter maar één zwarte. Als haar bezoek vraagt, of ze er eentje van mag proeven, zegt de tuinierster: "De rode zijn nog zuur. Die moe ten ongeveer net zo donker worden als deze ene. Maar als je later terugkomt, krijg je een bakje van me mee." Liefhebberij Behalve veel vrije tijd kost een volkstuin ook geld: 26 euro per honderd vierkante meter per jaar en de kosten voor gereedschap, mest enzovoorts. "Een liefhebberij kost geld, maar daar tegenover staat dat je een zuiver product hebt", stelt Meijers. Verder kun je het zo duur of goedkoop mogelijk maken als je wil. De kas is van oud materiaal en hij heeft hem gebouwd met zijn vrienden. "Ze hebben veel geholpen. Een vriend kwam met een groot raam aanzetten. Het paste er precies in", ver telt hij voldaan. En de sproeiers zijn ook van doe-het-zelvershand Toen hij ermee begon was Meijers, oud- medewerker van de spoorwegen, niet ervaren in tuinieren. "Als je geen verstand van tuinie ren hebt, valt het eerst niet mee. Wat moet je niet bij elkaar zetten? Wat kun je doen tegen ziektes? Van de mensen hier kun je veel leren en het bestuur geef een blaadje uit met veel informatie. Daarvan kun je ook veel leren. En je moet natuurlijk dóórzetten." Het werk neemt hij voor lief, want hij is voor zijn plezier op de tuin. "Het is een sociaal gebeuren met de kinderen, de vrienden en de buren. Die komen soms helpen. Niet zo vaak als bij de Turkse overburen. Die werken met de hele familie, behalve de vader. Een keertje grapte ik: 'Buurman, je moet niet zo veel com manderen, maar zelf werken.' Het is een andere cultuur, hè. Ze verbouwen ook andere groenten." op de Heuvel g in winkelcentrum <unnen 50-plussers Barbecue Kloks woont al een tijdje in de Reeshof en fietst op weg naar zijn volkstuin in Noord twee andere volkstuincomplexen voorbij, maar hij heeft nooit overwogen om daar lid van te worden. Deze och tend vergezelt zijn vrouw hem. Kloks: "Maar ze moet niets van zwarte grond hebben, ze heeft haar eigen vrijwilligerswerk. Het is hier gezellig. Vooral in de winter kleppen we veel. We komen elke zaterdag in de kantine bij elkaar met een vaste groep." Om de andere huurders beter te leren kennen, heeft het bestuur vorig jaar een bar becue georganiseerd. "Het was een succes. Dit jaar hebben we veel meer aanmeldingen." "Een keer per jaar komen de volkstuinders de huur persoonlijk in de kantine betalen. Op die manier zien we iedereen een keer en hebben we de gelegenheid om te praten. Helaas komt niet iedereen. Een Turkse huurder stuurt het geld altijd via zijn buurman. Hij en zijn gezin komen ook niet op de barbecue. Ik weet niet waarom. Maar een ander buitenlands koppel is wel op het vleesfestijn geweest. Ik weet niet waar ze vandaan komen; daar vraag ik nooit naar. Van de Turk weet ik het, omdat hij hier als 'dikke Turk' bekend staat. Een keertje hebben zijn kinderen pompoentaart gebracht. Dat was wel apart." nog iets te groot, maar we hebben een beetje water in de wijn gedaan, omdat de bouw al ver gevorderd was." De vereniging kent een proeftijd van één jaar voor nieuwe leden. Voor zover Kloks bekend, is het twee keer voorgekomen dat een huurder na i-..,"r'-* jè niet kunt tuin- t erg, als je je tuin maar goed bijhoudt." i leden hebben 200 vierkante meter, maar als ze willen uitbreiden, is dat tot op zekere hoogte mogelijk. Een lid heeft altijd voorrang. Twee jaar geleden hadden we 700 vierkante meter over, nu staan drie mensen op de wacht lijst. Voor de inschrijving moet je 12 euro betalen. De contributie bedraagt jaarlijks 13,60 euro. Huren kost natuurlijk ook geld. Sommigen halen ijn sluwe vijand zijn schip, The :n vervolgens de alt. Barbossa ont- abeth Swann, de n de gouverneur. ;dvriend van Eli- ij Jack en samen mando over het Britse vloot, de in een dappere The Black Pearl jectmanager en medewerkers. gewest zoekt een algemeen bestuurslid, dat over aantoonbare tuurlijke ervaring beschikt. Het nieuwe bestuurslid moet haar of "is op het gebied van zorg, inkomen, welzijn of wonen inzet- jkaal of regionaal niveau. Hij/zij dient goede contactuele open te hebben en gemiddeld 4 tot 6 uur per week ir zijn. rin herkent, kan een cv sturen naar ANBO Brabant, e-mail m.sieverding@anbo.nl. irmatiepakket opvragen op het vestkantoor of bellen met voorzitter Luce Paulussen (076- 52532) of projectmanager Marianne Sieverding (013-5810603). schikte mensen melden kan ook. Denkt u erover om een volkstuin te beginnen? Of heeft u er al jaren een? Zelfs als u alleen van groenten éten houdt, kunt u terecht in de Openbare Bibliotheek Tilburg. leggen van een moestuin, het tek Wie een moestuin wil aanleggen heeft veel aan het boek Tuin nn tafel: genieten van een moestuin van Richard Bird. Er staan twintig rpen in. Het boek Moes- en volkstuinen van Hans van den is een complete handleiding voor het telen van groenten. Als jraag biologisch eet, is het-boek Ecologisch tuinieren voor begin- rs iets voor u. Naast deze algemene boeken, zijn er meer speci alistische boeken in de bibliotheek te vinden. Groenten: het kweken van koolsoorten, bladgroenten, stengelgroenten, wortelgewassen, knolgewassen, vruchtgroenten, kruiden van Tony Biggs spreekt voor zich. En wat dacht u van Het grote boek van de vergeten groenten van Jean-Baptiste en Nicole Prades? In het boek Folklore in de tuin van Charlie Ryrie staan handige en beproefde tuintips door de eeuwen heen. Met Nieuwe kruiden en bladgroente in tuin en keuken weet u gelijk waar u met al die eigen gekweekte spullen moet blijven. Als het ook mooi moet zijn om naar te kijken, zijn boe ken als De mooie moestuin en Eetbare siertuinen handig. Leest u liever over tuinen dan erin te werken? Het boek Tot nut genoegen gaat over de volkstuincultuur in Nederland. Groene weel de is een bundel verhalen van Nederlandstalige auteurs over tui nen. Tuinzweet is de beste meststof bevat gedichten en columns van Ivo Pauwels. Kunt u de genoemde titels niet gemakkelijk vinden? Kijk dan in de kasten bij de onderwerpen 'Huis en tuin' en 'Eten en drinken'. Of zoek in de catalogus op de onderwerpen 'Groenteteelt' en 'Tuinieren'. Veel plezier met groenten uit eigen tuin en "Ik zie oe toch zo gère liggen, Tilburg wor'k geboren ben", zon gen we vroeger. Door de honderdveertig meter hoge woontoren zien we tegenwoordig Tilburg al van verre liggen en ik moet zeggen dat ik Tilburg nog steeds "gère" zie. Ik ben trots op de stad die een bonte veelheid van zomerse, culturele evenemen ten aanbiedt aan haar bewoners. Ik waardeer de relativerende humor die zo kenmerkend is voor veel Tilburgers. Maar nu schaam ik me voor de hate-mail die naar onze burge meester is gestuurd. De moord op de 18-jarige Bart Raaijmakers is vreselijk, maar deze afschuwelijke gebeurtenis rechtvaardigt niet de onbeschaafde, lompe manier waarop de burgemeester als zondebok wordt aangewezen. Mevrouw van Tilburg" De organisatie van WZSW heeft een aantal mensen c serviceverlener. Zij zijn in staat om deze onderster geven. Het gaat daarbij om het ondersteunen van het huishoudelijke werk, begelei den bij een artsenbezoek, het helpen met de boodschappen, tuinonderhoud en kleine klussen in en om het huis. Bij dat laatste valt te denken aan het schilderen van een kozijn of een deur, het witten van een plafond of muur in keuken of badkamer, het onder houd van tuin of balkon, het verpotten van bloemen of planten, het ophangen van lampen of schilderijen of het (ver)plaatsen van kasten of een bed. Projectpartners van Wonen, Zorg en Service in de Wijk zijn Wonen Midden- Brabant, stichting De Wever, Thebe Thuiszorg en de gemeente Tilburg. Het initiatief voor WZSW is genomen door de Provinciale Raad van Volksgezondheid en Maatschappelijke Zorg Streng J. Kloks (71) zit al twintig jaar in het bestuur, de laatste helft daarvan als secretaris. Het bestuur beheert de 1,8 hectaren gemeente grond. "Streng maar volgens de statuten en de reglementen. Zo bouwde iemand een cha let in zijn tuin, dat veel ruimer was dan de toe- gestane maat. We hebben met hem gespro ken en hij heeft het wat aangepast. Het is toch Het jaarlijkse kaartfestival voor Tilburgse senioren wordt vervangen door een vergelijkbare middag De Heyhoef in de Reeshof. Op dit kaartfestival ku onder het deskundig oog van wedstrijdleiders met hoogjassen, rik ken en jokeren mooie prijzen winnen. Bus 47 en 48 stoppen bij De Heyhoef en er is volop parkeergelegenheid. Voor het inschrijfgeld van 3 euro krijgen de kaarters een kopje koffie met wat erbij en één andere consumptie. Vanaf 13.00 uur wordt er gen uitslagen en prijsuitreil bij VVV Tilburg, het stads) wijkcentrum Loven-Besterd, schoenenzaak De Sté l'Orangerie, De Kievitshoeve, of telefonisch te b Hoefs, tel. 5722001, 5711319 of 5346604. Het formulier kan ingeleverd bij of opgestuurd worden naar Hoefs Belastingadviesburo, Krabbendamstraat 31, 5045 SH Tilburg of op woensdagen tussen 13.00 en 17.00 uur ingeleverd worden bij Ellie Hoefs in wijkcentrum Heyhoef. Aanmelding kan ook per e-mail: stuur naam, adres en telefoonnummer naar hoefs36@zonnet.nl en maak het geld over naar Postbanknummer 9596980 t.n.v. Stichting Seniorenfes tival Tilburg. De inschrijving sluit op maandag 15 september. De Seniorenacademie Brabant verzorgt twee keer per jaar voor ouderen op universiteiten en hogescholen.een groot aantal cursus sen op academisch niveau voor ouderen Deze HOVO- instelling (Hovo Hoger Onderwijs voor Ouderen) trekt steeds meer belang stellenden. In Tilburg zijn er komend najaar 26 cursussen, waarvan er reeds diverse zijn volgeboekt. Maar er zijn nog veel mogelijkhe den voor geïnteresseerden. Informatie is te verkrijgen op het secre tariaat (tel. 076-5210771) of via brochures die bij de bibliotheken te verkrijgenzijn. Inschrijving is mogelijk tot 5 september. Voor mee'r informatie kunt u ook op vrijdag 29 augustus terecht in de Openbare Bibliotheek op het Koningsplein. Daar is dan iemand van de Seniorenacademie om vragen te beantwoorden. In september start in buurthuis Binnenstad (Langestraat 13) een vriendschapscursus voor 55-plusvrouwen. Onder leiding van Ans Blom praten de deelneemsters tijdens twaalf bijeenkomsten onder meer over het voorkomen van eenzaamheid en het leggen van con tacten. Er zijn nog enkele plaatsen vrij. Informatie/aanmelden: ouderenadviseurs binnenstad (tel. 5423198) of Ans Blom (5839999, alleen op woensdag). Voor 50-plussers worden in de zwembaden Stappegoor, Reeshof en De Drieburcht lessen aquagym en aquajoggen gege,,Q" voor de conditie en ook voor sociale contacten, want vt mers drinken aansluitend samen een kopje koffie of thee. Voor mensen die niet op vakantie kunnen gaan en/of niet gemakkelijk met vreemden op stap gaan, wordt vanuit het Stappegoorbad jaar lijks een uitstapje georganiseerd. Circa honderd 50-plussers gaan dan bijvoorbeeld naar Giethoorn, Zuid-Limburg of Königswinter. Deze fifty-fitgroep heeft zichzelf inmiddels omgedoopt tot de JAS- groep (Jeugdige Actieve Senioren), omdat de oudste deelnemer 82 jaar is. Wie wil, kan meedoen. Informatie/aanmelden: Sportbedrijf (tel. 5325999) of Infolijn (5326000). Ouderentrefpunt 't Sant (Beneluxlaan 74) start het nieuwe seizoen op woensdag 20 augustus met een gezellige ochtend. Er is gratis koffie met een versnapering. Aanvang 10.00 uur. Op woensdag 27 augustus kunt u er bloemschikken. De prijs van de stukjes is afhankelijk van de bloemenprijs en het te maken stukje. Aanvang 10.00 uur. Na het overlijden van je partner moet je contacten en activiteiten alleen onderhouden en ondernemen. In een gespreksgroep van het Instituut voor Maatschappelijk Werk (IMW) krijgen de deelnemers inzicht hoe een rouwproces verloopt en kunnen ze ervaringen uit wisselen en gevoelens delen. De ervaring heeft geleerd dat deel name aan de gespreksgroep vooral zinvol is als men ongeveer een half jaar rouwende is. Een nieuwe groep start eind september. Kosten 25 euro. Aanmelden kan tot 9 september bij het IMW, tel. 5052810, mevr. T. van den Braak-Hansen. Er zijn ook gespreksgroepen voor nabestaanden van zelfdoding. Deze gaan twee keer per jaar van start, in het voor- en najaar. Hiervoor kan men zich aanmelden bij GGZ Midden-Brabant, tel. 5808080. ANBO Noord-Brabant (5300 leden in 27 afdelingen) actieve vrijwilligers. Het (vrijwilige) gewe"‘k'°"*",,r ning aan de afdelingen als kerntaak en Hete besti zijn kennis ten op lok«, eigenschapp beschikbaar Wie zich hierii Dunantstraat 1c, 5017 KC Tilburg; Belangstellenden kunnen een infor gewc 5652 Geschikte mensen melde Ouderen en minder-validen in Tilburg-Noord die praktische ondersteu ning nodig hebben om zelfstandig te blijven wonen, kunnen daarvoor sinds enkele maanden terecht bij Wonen, Zorg en Service in de Wijk (WZSW). Dit project biedt werkzaamheden aan die gezien kunnen worden als een vorm van burenhulp. Dankzij subsidie is de dienstverlening gratis. I De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de twee weken in De Tilburgse Koerier. Redactie I Hulya Qigdem. Riek Flipse-Tiemens. Jan van - Groos (voorzitter), Gerry Hovers, Wilma I Hurkens, Karel Luiff (eindredacteur), Loes Mertens -VermeerBarth Noordzij, Mat de Vries B Redactieadres: I Seniorenwijzer, p/a I 5038 SR Tilburg, of i DB Tilburg; tel. 5839999. I Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar De Tilburgse Koerier, Postbus 10001, 5000 JA Tilburg: tel. 5368805. I Deadline: donderdag 12.00 uur voor de verschijningsdatum.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2003 | | pagina 7