WIJZE 'Alle wensen zijn bespreekbaar, behalve actieve euthanasie' LJsJ Sprankelend cursusseizoen Terra Nova De Sporen, eerste hospice in Tilburg, biedt stervenden zorg in laatste fase POST SCRIPTUM COLOFON 1 1 I I I I I I sssua MS Levenslust putten uit het verleden Het Laar zoekt vrijwilligers Wensen van oudere mensen gezocht Bingo Trefpunt 't Sant Volksdansinstuif in De Baselaer Bridgedrive in De Heyhoef Sterven in de bibliotheek >03 - PAGINA DE TILBURGSE KOERIER •DONDERDAG 3 JULI 2003 - PAG IN A 1 5 EN ■aal nummer) 00-12.30 en FOTO: PETER LIGTENBERG lezingencyclus 7 dagen per week, tram ‘t Sant) 107 Nu stelt de Heuvel in de huidige staat niet veel 2.00-13.00 uur en HE EN HULP Zorg op vraag Zoals overal in de Nederlandse zorg, wor den vooraf de noden en behoeften van de HET WOORD IS AAN... EU IEDERS i Anti 13 5038 BA l in jur. ie. advies en onder- di 13.00-17.00 uur. e-mail: ikg@rpcp- l.IJKE SN 5 alle afspraken. twijzer verschijnt eenmaal in ken in De Tilburgse Koerier. p/a Vincentiusstraat 102, g, Of Postbus 3078, 5003 We kennen allemaal het knopen-aftelspellet- voor als plein; er kan niets verder aan worden je ja-nee, ja-nee. In Tilburg is 'koningin van de verpest. Maar er zou wel een gezellig en stedenbouw' Riek Bakker langs geweest en sfeervol plein van kunnen worden gemaakt, die heeft knopen geteld met de woorden als het dicht blijft voor auto's en er bij de nieu- open-dicht,open-dicht. Bij de laatste knoop we inrichting geen rekening wordt gehouden In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 10001, 5000 JA Tilburg, onder vermelding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. N BUDGET tie over en onder- st™"-: mail: w.vandenheu- Het hospice is gevestigd in het klooster complex Regina Pacis, dichtbij het voorma lige Piusoord (nu een lokatie van Amarant) aan de Bredaseweg. In de gemeenschap pelijke ruimte op de begane grond heerst een huiselijke sfeer. Op de vensterbank geuren verse snijbloemen. De banken en gordijnen zijn in terracottakleuren, er staat een hoge vitrinekast met tv en oranje accessoires. "We willen een huiselijke sfeer scheppen", zegt Vernooy. Aan de muur hangt een foto van voetsporen in een woestijn. Bij het bedenken van een naam voor het hospice kwamen de medewerkers op een dubbele betekenis voor mensen aan het eind van hun leven: "Je sporen ver diend hebben en je sporen nalaten." Op nogal wat plaatsen in Nederland zijn ze de laatste jaren verschenen, maar nu heeft Tilburg ook een hospice. De Sporen, het eerste van Midden-Brabant, heeft op 16 juni zijn eerste gast ontvangen. Het hospice heeft plaats om zes ernstig zieke mensen in hun laatste levensfase begeleiding te bieden. "We proberen het hier voor onze gasten en hun familie zo aangenaam mogelijk te maken", zegt coördinatrice Greet Vernooy. Dat betekent onder meer pijnbestrijding, maar geen medische maatregelen om het leven te verlengen. "Overheid laat miljoenen liggen in Brussel", las ik pas geleden. Zaterdag luidde een krantenkop: "Provincie verliest 4 miljoen op de beurs". Wat een zegen voor de ver antwoordelijke ambtenaren dat er nog belastingbetalers zijn! Drop Oud Gevarieerd aanbod In het komende seizoen staan de populairste cursussen natuurlijk weer op het programma, zoals Word, internet en e-mail. Op het creatie ve vlak kunt u kiezen uit onder meer kalligrafie, fotografie, schilderen, tekenen en boekbinden. Creativiteit komt ook om de hoek kijken bij de cursussen over binnenhuis- en tuinarchitectuur. Bent u een liefhebber van muziek, dan zult u zeker genieten van de cursus Opera beluiste ren. De Studiekring voor senioren biedt gele genheid om van gedachten te wisselen over het wereldgebeuren. Wie gezond wil blijven door beweging vindt bij Terra Nova uiteenlopende cursussen als volks dansen, seniorengym, yoga en tai chi chuan (ontspannen door vloeiend te bewegen). Voor mensen met een hartaandoening en/of cara en qua kennis. natuurlijk ook ontmoeting met anderen en van buiten verblijven. Vernooy denkt dat de zes bedden niet voldoende zullen zijn, als er meer bekendheid komt. Uitbreiding door nieuwe hospices staat volgend jaar op het programma voor Waalwijk, Dongen en mogelijk Moergestel. Die hebben gezamen lijk twintig bedden voor mensen die er hun laatste levensfase willen doorbrengen. Vernooy beschrijft het hospice als een huis voor terminale en palliatieve zorg. "Die is niet gericht op genezing. We verrichten geen handelingen om iemands leven te verlengen, zoals in een ziekenhuis. Wel doen we aan pijnbestrijding en zorgen we dat de mensen het niet benauwd krijgen. Het doel is mensen prettig te laten sterven." Familie en vrienden kunnen de hele dag op bezoek komen. In de laatste fase kunnen ze bij de stervende waken. Voor naasten die ver weg wonen, zijn er logeerbedden. Indien nodig bieden de medewerkers van De Sporen ook nazorg, zoals hulp bij rouw verwerking. Onvoorspelbaar De Sporen is er voor terminale patiënten vanaf zestien jaar. De coördinatrice: "Een hospice is er niet alleen voor mensen die niet meer uit bed kunnen. Vandaag komt onze tweede gast: die kan zelfstandig in een rol stoel een wandeling hier in de tuin maken. Het is nooit van tevoren te voorspellen hoe lang iemand nog precies te leven heeft. Een verblijf hier kan in principe drie maanden duren en verlengd worden met dezelfde peri ode. Daarmee hebben we natuurlijk nog geen ervaring, maar het komt wel eens voor, heb ik van collega's bij andere hospices gehoord. Het kan zijn dat iemand opknapt van de zorg die er verleend wordt. Dan is het ook niet pret tig voor die cliënt om nog langer in een hospi ce te blijven." Vernooy was voorheen werkzaam in de inten sive care afdeling van het St. Elisabeth Ziekenhuis. "Daar probeer je mensen te gene zen, maar de dood is me natuurlijk niet onbe kend. Bij de intensive care zag ik veel mensen sterven, ook kinderen. Hoe het hier precies zal zijn, weet ik niet. Maar we proberen in elk geval de laatste fase van mensen voor hen en hun familie zo aangenaam mogelijk maken." HQ patiënt vastgesteld. De huisarts of de behan delend specialist bepaalt als eerst de ernst van de situatie van de zieke; het Regionaal Indicatie Orgaan (RIO) beslist of opname in het hospice mag. Daarbij wordt rekening gehouden met de thuissituatie van de patiënt, of er familie is en wat mantelzorgers aankun nen. De zorg van een hospice wordt bekostigd uit AWBZ (Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten); de patiënt moet wel een inko mensafhankelijke eigen bijdrage betalen. De gemiddelde levensverwachting van hospice- cliënten is ongeveer drie maanden. Pijnbestrijding Aan de opening van De Sporen gingen vijf jaar voorbereidingen vooraf. Het is tot stand gekomen door samenwerking van de stich ting woonzorgcentrum Johannes Zwijsen, Zorgcentrum Tilburg-Zuid en de stichting hospice Midden-Brabant. Sinds begin juni zijn twaalf medewerkers en coördinatrice Vernooy in functie. Het hospice is bedoeld voor mensen uit de regio, maar als er elders in een andere soortgelijke voorzie ning geen plaats is, mogen er ook gasten IRABANT TEN ZERKT ■.»ia nbeek. Tel. 013- 216 OS-D1ENST 41544 E MAAN, eksueel misbruik 20.00 uur S-l 9.00 uur ^ns^vT TEN w woonplaats vindt plaats. Voor nadere :n huisarts. iOTHERAPIE werking, relatie en SNORM >2 DA Tilburg; l;www.rpcp.org/mb bij de eigen huis- 00 uur. n 17.00 uur ‘s mid- •rgens, op zat., zon. dag en nacht: sL Lage Wits iebaan de Huisartsenpost de huisartsenpost spoedeisende doende nacht- of ’eschreven, geen Tijdens een intakegesprek bespreekt Vernooy samen met de cliënt diens wensen. 'We geven alleen zorg op vraag. Als iemand bijvoorbeeld niet wil eten, stellen we voor iets anders voor hem klaar te maken. Maar we dwingen niet te eten. Alle wensen van de cliënt zijn bespreek baar, maar actieve euthanasie is hier niet moge lijk. En een hospice moet een meerwaarde hebben voor mensen. Het kan niet zo zijn dat iemand die nog een paar dagen te leven heeft naar ons moet komen, om in het ziekenhuis een bed vrij te maken", verduidelijkt ze. De gasten kunnen hun woon-Zslaapkamers met eigen spullen 'aankleden'. In elke kamer is er een open keuken met koelkastje. Een huis dier meenemen kan, mits anderen er geen last van hebben en de zorg voor het huisdier gere geld is. Bij De Sporen zijn er nu nog geen vrijwilligers betrokken, zoals bij andere hospices. "De meeste van hen draaien op vrijwilligers en betrekken de lichamelijke verzorging van de thuiszorg of vergelijkbare instanties. Hier heb ben we alle zorg in huis; die hoeven we niet van buiten af in te huren. Dag en nacht is een verpleegkundige aanwezig. Maar we willen ook graag vrijwilligers die een kopje koffie met de cliënt drinken, praten of een wandelingetje maken", zegt Vernooy. e-mail in zorgcentrum Het Laar in Tilburg-Zuid en in orie van de psycho-analyse en een lezingen- www.volksuniversiteit.nl. De gemeenschappelijke ruimte van hospice De Sporen heeft, net als de kamers voor de gasten, een huiselijke sfeer. an 2a: ma. t/m vr. ^A:7dgn elstr.67: ma t/m vr. .enborch, Papenstr. .00 uur svragen n in de leeftijd van rarXM fikbaar, 7 dagen per iswinkel) Noord tcentrum) Wetenschappers hebben ontdekt dat het ophalen van herinneringen voor ouderen vaak een positieve uitwerking heeft. De cursus Op zoek naar zin van de afdeling preventie van Geestelijke Gezondheidszorg (GGZ) Midden-Brabant maakt hiervan gebruik en biedt 55-plussers de mogelijkheid een verkenningstocht te maken naar verhalen uit hun eigen leven. De cursus bestaat uit twaalf bijeenkomsten, steeds over een thema, bijvoorbeeld vriendschappen, normen en waarden, deJagere school tijd, huizen waar je gewoond hebt. De deelnemers speuren naar jeugdherinneringen en vertellen elkaar daarover. Er worden kleine stukjes uit het eigen levensverhaal geschreven en deze worden aan elkaar voorgelezen. Ook andere creatieve technieken worden gebruikt. Het is in deze cursus niet de bedoeling alle hoogte- en dieptepunten uit het leven uitentreuren te bespreken, maar herinneringen kunnen helpen het eigen levensverhaal in beeld te krijgen, waardevolle zaken te herkennen en daarmee het leven nu weer richting te geven. In de cursus wordt vooral geprobeerd te kijken naar het positieve: het doel is levenslust te putten uit het verleden. De cursus van twaalf bijeenkomsten wordt gegeven door psychologe Marlène Raaijmakers en creatief therapeute Anita de Gouw. Kosten: 25 euro, inclusief materialen, koffie en thee. Er kunnen maximaal twaalf cursisten deelnemen. Start in het najaar. Vrijblijvende informa tie: tel. 5808480. Servicecentrum Het Laar heeft verschillende woon-/zorglocaties onder één dak. Daar krijgen de cliënten ondersteuning in de vorm van bege leiding, verzorging en/of verpleging. Naast professionele zorg werken er ook vrijwilligers in Het Laar, met name bij zaken die veel tijd vragen. Het Laar is dringend op zoek naar mensen die één of meerdere dag delen per week willen meehelpen in het Bruin Café, in het restaurant, op de dagverzorging, bij het wandelen, als persoonlijk bezoeker, bij tuinwerkzaamheden en als assistent bij activiteiten. Tijden en dagen zijn uiteraard bespreekbaar.Natuurlijk kan er gespro ken worden over uw mogelijkheden en wensen. Het Laar biedt een vrijwilligersovereenkomst, een ongevallen- en WA-verzekering, bege leiding op de werkvloer en individuele gesprekken, een kerstpakket en één keer per jaar een etentje met alle vrijwilligers. Ook zijn er leerza me en gezellige vrijwilligersbijeenkomsten. Interesse? Neem contact op met Margo Korthals (coördinator vrijwilli gerswerk), Servicecentrum Het Laar, Gen. Winkelmanstraat 175, 5025XG Tilburg; tel. 4657700. Tot 1 augustus kunnen wensen van oudere mensen door henzelf of anderen worden aangemeld bij het Nationaal Comité Dag van de Ouderen. Op 1 oktober, de Dag van de Ouderen, worden overal in het land zoveel mogelijk kleinschalige, eenmalige, bijzondere wensen van en voor ouderen vervuld. De wensen worden vervuld met financiële ondersteuning van het Nationaal Fonds Ouderenhulp, dat zijn inkom sten verkrijgt uit de verkoop van Zomerzegels. Centraal staan wensen van individuele ouderen, waarvan de realisa tie betekenis heeft voor een grotere groep. Dit jaar is er speciale aan dacht voor wensen die de ontmoeting tussen jong en oud bevorderen. Wensen kunt u sturen naar: Wens voor Ouderen, Postbus 1999,6801 BZ Arnhem. Maandag 7 juli organiseert KBO Wandelbos een bingomiddag wijkcentrum 't Kievitslaer (Reinevaarstraat 55). Aanvang 14.00 ui Ook niet-leden zijn welkom. Elke eerste en derde woensdag en elke tweede vrijdag van de maand organiseert ouderenvereniging Reeshof 50+ een bingo in wijk centrum Heyhoef. De eerstvolgende bingo's zijn op vrijdag 11 juli (20.00 uur) en woensdag 16 juli (14.00 uur).De stadsbussen 47 en 48 stoppen voor de deur. Ouderentrefpunt 't Sant (Beneluxlaan 74) organiseert voor de vakan tie nog één bingo: op woensdag 9 juli. De prijzen hebben al wat met de vakantie te maken. Kosten: 3,50 euro voor een kaart van tien ron den. Aanvang 10.00 uur; zaal open om 9.30 uur. Deze eerste twee juli-weken kunt op dinsdag en donderdag een bloe- menstandaard maken. U betaalt slechts de materiaalkosten. Aanvang 10.00 uur. Op maandag en vrijdag kunt u er kaarten onder het genot van een kopje koffie. De prijs voor het kaarten: 1 euro. Biljarten kan verder elke ochtend, behalve op 9 juli. Het trefpunt is gesloten van 14 juli t/m 15 augustus. Voor de laatste keer dit seizoen is er op zondag 6 juli een volksdans instuif in De Baselaer (Hoefstraat 175). Danslustige senrioren kunnen dan van 11.00 tot 13.00 uur een muzikale wereldreis maken. was het open. Na jarenlange strijd tussen met de kermis. Met andere woorden: kiezen voor- en tegenstanders van een open Heuvel voor een mooi plein gedurende het hele jaar moet deze dus weer open voor auto's. Zelfs in plaats van voor tien dagen kermis. politieke partijen die altijd voor dicht waren, Bovendien is het volgens mij ook goed voor zijn nu voor open. Zo betrouwbaar is politiek, de middenstand dat mensen met de auto naar de stad komen en niet dóór de stad. Een oudere binnenstadsbewoner 4674590 125529 elt 1132 5432867-5420274 e tel. 4554132 ein 27, tel. 4630056 of >3477 400 - 4554131 ’.5700117 Irum Oisterwijk It, tel. 5283535. E De Seniorenv de twee weken Redactie: I Hulya Qigdem, Riek Flipse-Tiemens, Jan van - Groos (voorzitter), Gerry Hovers, Wilma Hurkens, Karel Luiijf (eindredacteur). Loes Mertens -VermeerBarth Noordzij. Mat de Vries In de cursusgids van Terra Nova worden de voor 55-plussers geschikte cursussen aangeduid met een uil tje, het symbool van (levens)wijsheid. Een oude, verwaarloosde hobby oppakken hun partners is er cyclus over de islam, naar aanleiding van de of iets totaal nieuws beginnen waarmee je sinds jaar en dag de wereldgebeurtenissen van de laatste jaren. jezelf laat verrassen en 'bij de tijd' blijft: het badminton conditie- Dit zijn slechts enkele van de vele mogelijkhe- kan allemaal bij volksuniversiteit Terra club (BCC Terra den bij Terra Nova. De gratis gids kunt u afha- Nova. In de nieuwe cursusgids kunt u idee- Nova). len bij de cursusbalie of telefonisch of via e- ën opdoen voor een zinvolle en boeiende Gloednieuw zijn de mail aanvragen. Er liggen ook exemplaren in vrijetijdsbesteding. In het programma voor cursussen waarbij u de bibliotheken, wijkcentra en in het informa- het seizoen 2003-2004 zijn veel cursussen zich kunt verdiepen in de cursusgids van tiecentrum van de gemeente Tilburg. Hebt u opgenomen die geschikt zijn voor 55-plus- in de rijke historie Terra Nova worden de vragen over een bepaalde cursus, neem dan sers. van onze omgeving: voor 55-plussers gerust contact op met Aleydis Overmeer. Aspecten van de geschl^,e cursussen Bovendien houdt Terra Nova op zaterdag 6 Onder leiding van enthousiaste docenten kunt Midden-Brabantse tje het symbooi van september open huis. Iedereen is dan van u bij Terra Nova verborgen talenten ontdekken, geschiedenis en levenswijsheid. 12.00 tot 16.00 uur welkom om kennis te vaardigheden ontwikkelen of een inhaalslag Kastelen in Brabant. maken met het cursusaanbod van het nieuwe maken qua kennis. Daarnaast bieden cursus- De lezingencyclus seizoen. Men kan zich die middag ook sen natuurlijk ook ontmoeting met anderen en Tilburg Topics gaat over interessante cultuur- inschrijven voor een cursus. gezelligheid. historische aspecten van de stad. Ook nieuw Terra Nova, Nieuwlandstraat 44; tel. Er zijn speciale seniorencursussen op locatie, zijn Chinese taal en cultuur, astrologie, de the- 5426269; e-mail vu-tilb1@csnet.nl; serviceflat De Duijnsberg in Tilburg-West. Gemakkelijk voor mensen die daar of in de omgeving wonen. I Redactieadres I Seniorenwijzer, p 5038 SR Tilburg, I DB Tilburg; tel. 5839999. I Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar De Tilburgse Koerier, I Postbus 10001, 5000 JA Tilburg; I tel. 5368805. I Deadline: donderdag 12.00 uur voor j de verschijningsdatum. Op zaterdag 23 augustus wordt vanaf 9.45 uur de vijfde Winkelcentrum Heyhoef Bridgedrive georganiseerd door Bridgeclub 52. In de middagpauze krijgen de deelnemers een lunch. Kosten 28 euro per paar. Inschrijven is mogelijk tot 29 juli bij mw. C. Henzen, tel: 5713990. Nee, de bibliotheek is geen alternatief voor thuis sterven of in een zie kenhuis of hospice. Maar er zijn wel veel boeken over de dood en alles er omheen. Een deel gaat over de periode na een sterfgeval, een ander deel over de periode ervoor. Naast boeken over rouw en rouw verwerking vindt u in de Openbare Bibliotheek Tilburg informatie over palliatieve zorg (uitleg zie hoofdartikel) en stervensbegeleiding. Laat niemand in eenzaamheid sterven is een handleiding voor het opzetten van een hospice en het werk van de vrijwilligers. Vanwege de praktijkvoorbeelden is het ook interessant voor mensen die meer wil len weten over het hospice. Het boek Een goede plek om te sterven van Rob Bruntink gaat over palliatieve zorg in Nederland. Het is bedoeld als wegwijzer voor medi sche en paramedische stervensbegeleiding. Hoe de pastorale zorg eruit kan zien vertelt Marinus van den Berg in Zingeving in de pallia tieve zorg. In Deze aarde verlaten vertelt schrijfster Cri Stellweg over het levens einde van haar broer bij haar in huis. Meer ervaringsverhalen over de begeleiding van ongeneeslijk zieke patiënten in hun laatste levensfa se zijn te lezen in De intieme dood van Marie de Hennezel. Elisabeth Kübler-Ross is een erkend expert op het gebied van de dood. In Woorden die sterken en troosten geeft zij adviezen voor het omgaan met de dood. Meer weten? Informatie over rouw, rouwverwerking en stervensbege leiding is in vrijwel elke bibliotheekvestiging te vinden. Boeken over hospices en palliatieve zorg zijn alleen op het Koningsplein te leen. Overigens wordt de Centrale op dit moment opnieuw ingericht. Tijdens de herinrichting kunt u er wel terecht om boeken te lenen. Maar het kan zijn dat delen van collectie tijdelijk niet beschikbaar zijn.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2003 | | pagina 15