J Z E W I Volksdansen passen in ingewikkelde harmonie .3* Kampioenen driebanden Docente Alma Verhagen viert 35-jarig jubileum bij Terra Nova POST SCRIPTUM COLOFON I I I I I I I I I I 7% Koor en bingo bij SOON Bridgedrive in De Heyhoef Bingo Rommelmarkt in Noord Trefpunt 't Sant Trefpunt Koningsplein Volksdansinstuif in De Baselaer Balkan in de bibliotheek 2003 PAGINA 16 DE TILBURGSE KOERIER Igië menten lekken): ten. 82 00 62 door tppen. Volksdansdocente Alma Verhagen: ’Mijn hart ligt bij volksdans uit de Balkan." FOTO: PETER LIGTENBERG locale igen: uze araan n België raktijk, figuur, nedisch UUR HESIE I vet enen, Volksdansen is van alle tijden en van alle landen uit de wereld. De dansers moeten ingewikkel de passen in harmonie uitvoeren. Hoewel de interesse voor deze danssoort de laatste jaren wat terugloopt, geeft dansdocent Alma Verhagen (58) nu al 35 jaar volksdanslessen op volksuni versiteit Terra Nova. Afgelopen zaterdag vierde ze haar jubileum. Ze leert de deelnemers dansen uit de hele wereld. "Maar mijn hart ligt bij de Balkan. Die mensen zijn zo gastvrij", zegt ze tijdens de laatste les voor het feest. De gemeente trekt 44 miljoen euro uit voor een kelder onder het Pieter Vreedeplein voor auto's en fietsen. Zou het niet verstandiger zijn eerst de fietspaden op te knappen? Drop Oud HET WOORD IS AAN... horende functies bij feesten en andere gebruiken in de Balkan, van de Tweede Wereldoorlog tot nu. "Dat is mijn grootste wens." HQ In het seizoen 2003-2004 geeft Alma Verhagen ook weer volksdanslessen bij Terra Nova: op woensdagmiddag van 14.00 tot 15.15 uur en op woensdagavond 20.15 tot 22.00 uur. De middagcursus kost voor inwoners van de gemeente Tilburg 57 euro, de avondcursus 82 euro; voor anderen zijn de bedragen 62 en 87 euro. Informatie: Terra Nova, tel. 5426269. 'udio 47 worging en met I 1 I I I I I I I I ik liste 'g >243 o.Ov. Tetv --op.. aan, na isatie lefening). weefsel, t niet mee. De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de twee weken in De Tilburgse Koerier. p/a Vincentiusstraat 102, g, of Postbus 3078, 5003 Redactieadres: Seniorenwijzer, p 5038 SR Tilburg, DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar De Tilburgse Koerier, Postbus 10001, 5000 JA Tilburg: tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voor de verschijningsdatum. DONDERDAG 19 JUNI 2003 - PAGINA 17 In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 10001, 5000 JA Tilburg, onder vermelding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. Redactie: Hulya Qigdem, Riek Flipse-Tiemens, Jan van Groos (voorzitter), Gerry Hovers, Wilma Hurkens, Karei Luiijf (eindredacteur), Loes Mertens -VermeerBarth Noordzij, Mat de Vries voor haar een prettige oplossing, waar mee ze erg blij is. Voor haar kinderen is het een geruststelling dat ze afleiding heeft nu haar man net overleden is. De andere dame komt er een dag per week. Ze had het ook nodig, want ze heeft weinig familie en kennissen, zit teveel thuis en kan slecht alleen zijn. Ze werd wat depressief en kwam ner gens meer toe. Nu slaat geen enkele keer over, mede omdat ze het fijn vindt zelf kunt kiezen wat ze gaat doen. Ze zit op de internetcursus, gaat naar gym nastiek, houdt van spelletjes en puzze len. Beiden vinden we gezamenlijke uitstap jes erg leuk, zoals naar het Textielmuseum, eten bij de Rooi Pannen, naar een boerderij, de Efteling en de concertzaal. In de Bijsterstede is er een goede sfeer want er werkt gezellig perso neel. We vieren samen Kerstmis en car naval. En in de zomer zitten we met de andere bezoekers van t Verzetje fijn bui ten in de mooi aangelegde tuin. Mevrouw X en mevrouw Y Wij zijn twee trouwe bezoeksters van 't Verzetje, dagopvang voor ouderen in zorgcentrum de Bijsterstede en willen graag wat vertellen naar aanleiding van uw artikel over het huiskamerpro ject van De Baselaer. Een van ons komt al drie jaar twee dagen per week in De Bijsterstede en verveelt zich nog steeds niet. Het is Van het biljartspel is driebanden het moeilijkste onderdeel. Daarom is het een bijzondere prestatie dat het team van zorg centrum De Bijsterstede hierin voor de tweede keer op rij kam pioen van de TOBO (Tilburgse Ouderenbond) is geworden. Tijdens de competitie moest het geliefde en bekwame teamlid Jan de Wit om gezondheidsredenen afhaken. Later overleed hij; bij zijn afscheid waren veel vrienden uit de biljartwereld aanwezig. De rest van het team - Anton van Oudheusden, Henny Geenen en Ton Kruijzen - kreeg een vervanger voor Jan de Wit in de persoon van Toine Puijenbroek. Het grootste deel van de biljarters van De Bijsterstede in de wijk Theresia wonen niet dit zorgcentrum. Ze komen 'van buiten', de meesten uit Broekhoven. Er zijn nog twee plaatsen vacant. Wie interesse heeft in het lid maatschap, kan contact opnemen met Leo van Wezel, tel. 5420657. Maar de klompendans danst niet prettig. Meestal komen we wel met klompen op het podium, maar doen we ze na één dans uit." In Italië hebben de docent en haar theater groep een tweede prijs gewonnen met een 'boerenbruiloft'. Deze was geïnspireerd op zulke gebeurtenissen in een aantal Brabantse dorpen. Het bruidspaar liep in tra ditionele kleding onder bloemenbogen door. Volksdansen kan overigens ook tot echte bruiloften leiden, geheel in stijl. Verhagen: "Een stel van onze dansgroep is tijdens een dansfestival in Bulgarije in de plaatselijke kledij in een museum getrouwd." Naast een vitrinekast vol met andere souve nirs uit verschillende landen heeft de docen te thuis zelf een grote variëteit aan traditio nele kleren. "Ik heb er wel mijn handen vol aan. Om de zoveel tijd moet ik ze luchten en goed opbergen met mottenballen." Sirtaki Henk Patist (60) is één van in totaal twee heren uit een andere volksdansgroep van Alma Verhagen. "De dames hadden er lie ver meer gehad", grapt hij. "Als groep wor den we geregeld uitgenodigd in verzor gingstehuizen en buurthuizen. De meeste kijkers kennen de sirtaki. Op het eind van de voorstellingen proberen we hen erbij te betrekken en dansen we samen." Toen Verhagen de opleiding klassiek bal let volgde, had ze niet kunnen vermoeden dat ze zich zou specialiseren in internatio nale folklore. Het is een beetje toevallig gelopen. "Ik was op vakantie in wat nu ex- Joegoslavië is, en danste met de dorpe lingen. Een vriend zei dat ik het goed kon." Daarna is ze nooit opgehouden. Van Griekse sirtaki tot Russische trojka's, Israëlische hora's tot temperamentvolle oriëntaalse dansen uit Turkije en Ierse riverdance. "Maar mijn hart ligt bij volks dans uit de Balkan." Klungelig De volksdanscursisten druppelen een voor een binnen. Het zijn allemaal vrou wen tussen de 55 en 82 jaar. Sommige van hen zijn reeds 22 jaar trouwe bezoe kers, anderen zijn pas begonnen. Het is dan ook een uitdaging om die mensen in een groep te combineren. Bovendien moet Verhagen rekening houden met het leeftijdsverschil. "Tijdens elke les leer ik ze een nieuwe dans en we herhalen veel. En ik houd tempo en het land afwisselend. De nieuwe deelnemers kennen veelal de sirtaki. Als je iets anders uit Griekenland laat zien, denken ze dat het Turks is." Ze dansen zelden Nederlandse folklore. "Het is minder spannend, vinden ze", verklaart de docente. Rietje Dekkers (72) danst komende sep tember 22 jaar. "Het is gezellig onder elkaar. Het blijft leuk. We leren altijd nieu we dansen bij en Alma is aardig. Ze heeft altijd tijd voor een praatje. Zolang mijn benen het doen, blijf ik komen." Cindy Witmer (55) geniet twee jaar van dit gezel schap. "In het begin was ik klungelig, maar nu gaat het al een stuk beter. Het is mijn hobby geworden. Ik zal het missen als ik op vakantie ben." Klompendans Alma Verhagen heeft de Nederlandse fol klore in de loop der jaren in verschillende landen vertegenwoordigd met een eigen dansgroep. "Onze volksdansen zijn bijna verloren gegaan. Het wordt in Zeeland en nog wat plekken kunstmatig in stand gehouden door groepen in klerendrach ten. Vaak zijn mensen op zo'n festiviteit in het buitenland verrast, omdat we bijna niet op klompen dansen, terwijl dat toch op dit gebied hét Nederlandse exportartikel is. Het is bij Verhagen niet alleen bij de volks dans gebleven. Ze heeft zich ook verdiept in de talen Russisch, Servisch, Macedo- nisch en Bulgaars. Vóór ze een groep een nieuwe dans leert, legt ze het verhaal uit. "Bijvoorbeeld Katse berbero. Dat gaat over een kapper die van lekker eten en drinken houdt. Als je het weet, kun je het zien in de bewegingen en dan is het veel leuker." Na al die jaren is ze zich steeds meer betrok ken gaan voelen bij de mensen uit de Balkanlanden. "Ze leven in armoede, vooral de kinderen. Ik probeer ze zo veel mogelijk te helpen." Ze zamelt kleding in die ze mee neemt als ze er op vakantie gaat. "De men sen zijn zo gastvrij. Dit is het minste wat ik 3, chirurg Daan 264 400 MOL 32 14 39 32 28 86 91 90 92 irolipo.be trolipo.be Turnhout De SOON (Samenwerkende Ouderen Organisaties Noord) heeft zangvereniging Cantabile uitgenodigd om op woensdag 9 juli een deel van de seizoensafsluiting te verzorgen. Het koor zingt opera, operette, gospels, etc. Daarna is er een gezellige bingo met levensmiddelenpakketten als prijzen. De middag in De Ypelaer (Corellistraat 10) begint om 13.30 uur. Entree 2,50 euro p.p., inclusief een kopje koffie/thee, een con- sumptiepenning en vijf rondjes bij de bingo. Er is een extra bingoronde voor een geldprijs; die kost u 0,50 euro per vel. Op zaterdag 23 augustus wordt de vijfde Winkelcentrum Heyhoef Bridgedrive georganiseerd door Bridgeclub 52. Vanaf 9.45 uur is de ontvangst met koffie; om 10.15 uur begint de drive in de openlucht. In de middagpauze krijgen de deelnemers een lunch aangeboden. Kosten 28 euro per paar. Inschrijven is mogelijk tot 29 juli bij mw. C. Henzen, tel: 5713990. Prijzen worden beschikbaar gesteld door de winkeliers van De Heyhoef. Er zijn meesterpunten te verdienen volgens de geldende schaal. Elke eerste en derde woensdag en elke tweede vrijdag van de maand organiseert ouderenvereniging Reeshof 50+ een bingo in wijkcentrum Heyhoef. De eerstvolgende bingo's wor den gehouden op woensdag 2 en 16 juli (14.00 uur) en vrijdag 11 juli 20.00 uur). De stadsbussen 47 en 48 stoppen voor de deur. "Donderdag 26 juni organiseert Ouderenwerk 55 de Reit een bingomiddag met drie prijzen in elk van de tien ronden. Een kop koffie of thee is gratis. Een kaart kost 2,50 euro. Aanvang 14.00 uur in wijkcentrum De Reit (Westertorenlaan 4). Seniorensoos 't Hazennest houdt zondag 22 juni een rom melmarkt. Bij goed weer meubelen buiten het gebouw. Adres: Kreverplein 27 (hoek V. Anrooylaan/V. Kalmthoutlaan). Openingstijden: 16.00 uur. Entree 1 euro, inclusief een con sumptie. In ouderentrefpunt 't Sant (Beneluxlaan 74) is op woensdag 25 juni een gezellige rik- en jokerochtend. U kunt leuke prijsjes ver dienen. Prijs: 1 euro. Aanvang: 10.00 uur. Fietsliefhebbers kun nen deze ochtend een leuke tocht maken. Op dinsdag en donderdag kunt u een bloempot met mozaiek versieren. U betaalt slechts de materiaalkosten. Aanvang 9.45 uur. Op maandag en vrijdag kunt u er biljarten of kaarten onder het genot van een kopje koffie. De prijs voor het kaarten: 1 euro. Biljarten kan verder elke ochtend, behalve op de woensdagen. Het ouderentrefpunt Koningsplein zoekt twee nieuwe vrijwilligers voor het eetpunt en andere activiteiten. Heeft u interesse, bel dan begeleidster Ingrid van de Pol, tel. 06-27073252. In het eetpunt zijn nog enkele plaatsen vrij. Dus als u het gezel lig vindt samen met andere mensen te eten, kunt u zich aan melden bij Koos en Bruna. Een warme maaltijd kost 4,08 euro en wordt vers bereid. Iedere middag is er in het Trefpunt een activiteit. Op maandag kunt u mee doen met het koersbal, op dinsdag met sjoelen, op woensdag is er de ene week bingo, de andere week een vrije inloop. Op donderdagmiddag kunt u gezellig een potje kaarten en op vrijdag sjoelen. Loop gerust binnen tijdens een activiteit of 's morgens voor een kopje thee of koffie. Fototentoonstelling 'Gehandicapt nou en? Het Tilburgs Overleg Gehandicapten Organisaties (TOG) heeft in het kader van het Europees jaar van mensen met een handicap een fototentoonstelling laten maken. Daarin staat het alledaagse leven van mensen met een lichamelijke beperking centraal: van opstaan tot slapengaan. Zo is op de eerste foto te zien hoe een man met behulp van een stalen verpleegster uit bed geholpen wordt en kunt u op de laatste foto zien hoe een visueel gehandicapte aan een speciaal horloge voelt om te kijken of het al tijd is om naar bed te gaan. De fotoserie, die gemaakt is door fotoclub Silhouet uit Gilze, brengt duidelijk in beeld welke belemmeringen iemand met een lichamelijke handicap dagelijks tegenkomt, maar geeft ook inzicht in wat wel kan door extra aanpassingen en hulpmiddelen. De expositie is tot half juli te zien op de eerste etage van wijk centrum 't Sant (Beneluxlaan 74). Voor de laatste keer dit seizoen is er op zondag 6 juli een volksdansinstuif in De Baselaer (Hoefstraat 175). Danslustige senrioren kunnen van 11.00 tot 13.00 een muzi kale wereldreis maken. Danst u zelf "volks"? Of bent u aangestoken door het verhaal van Alma Verhagen over de Balkan? In de Openbare Bibliotheek Tilburg vindt u meer informatie. Vooral op de muziekafdeling kunt u uw hart ophalen. U vindt er cd's met muziek van de Balkan, bijvoorbeeld Rough guide to the music of the Balkan en Souffles de I'ame - Balkan blues. Verder is er volksdansmuziek uit allerlei landen te vin den, vaak met dansbeschrijvingen. Kijk eens bij 'Dansen voor ouderen' of 'Ook volksdansen is meer bewegen voor oude ren'. Verder vindt u.er de video Alexander van de gelijknami ge voorstelling van het Internationaal Danstheater. Veel boeken over de Balkan gaan over de recente geschie denis: de oorlog in voormalig Joegoslavië. Maar daarnaast zijn er ook boeken als Oostwaarts: reizen door de Balkan, het Midden-Oosten en de Kaukasus van R.D. Kaplan en 'De Balkan' van Mark Mazower. Dit laatste boek gaat over de cul turele geschiedenis, met name na 1500. In het boek Klederdrachten en kostuums staan o.a. Europese klederdrachten afgebeeld. Als u meer wilt weten over de geschiedenis van de volksdans in Europa kunt u het gelijk namige boek van Pomme Schröder lezen. De muziek, maar ook het grootste deel van de genoemde boeken zijn alleen te vinden in de bibliotheek op het Koningsplein. Boeken over afzonderlijke Balkanlanden (Griekenland, Roemenië, Joegoslavië etc.) zijn in meerdere wijkbibliotheken te vinden. V.l.n.r. de TOBO-kampioenen driebanden Anton van Oudheusden, Toine Puijenbroek, Ton Kruijzen en Henny Geenen. kan doen. Soms zie je de kinderen die kleren nog tijdens dezelfde vakantie dragen. Dat maakt me gelukkig." Ook de opbrengst van de loterij op het eindejaarsfeest bij Terra Nova schenkt ze elk jaar aan een weeshuis in een van die landen; dit jaar is dat Kosovo. Het eindejaarsfeest werd vorige week gecom bineerd met Verhagens 35-jarig jubileum. "Ik geef er niks om, zo'n jubileumfeest. Maar je kunt zoiets moeilijk voorbij laten gaan", relativeert ze. "Na de vakantie gaan we gewoon door. Ik wil dansen tot mijn pensi oen." Daarna gaat ze haar boek afmaken over dansen, klederdrachtén en de daarbij fW T

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2003 | | pagina 17