8© jze W I 'Ik blijf hier komen, want ik vind het heerlijk* I Huiskamerproject van De Baselaer viert tienjarig jubileum Toerist in eigen stad POST SCRIPTUM COLOFON I Liedjes en sketches Trefpunt Koningsplein Volksdansjubileum Wet Voorzieningen Gehandicapten Bustocht door Tilburg Samen oud worden Trefpunt ’t Sant Stadsgidsen in de bibliotheek Fototentoonstelling Gehandicapt, nou en? I I I •DONDERDAG 5 JUNI 2003 - PAGINA 11 DE TILBURGSE KOERIER I03 - PAGINA 10 nen Tilburg FOTO: PETER LIGTENBERG nde keuzes ok durven de voorzie- nten binnen d binnen de in hoogte- aarin hoogte- I In Ouderentrefpunt 't Sant (Beneluxlaan 74) is op woensdag 11 1 nde keuzes i de stations, Mw. H. Regtop prettige ngen en in een ruimtelijke >n aantrek- ttuderen en i te bereiken ze centrale >odzakelijk. ■t aan Hierdoor ouw, fabri- oftewel een il dit eigen Er zijn plannen voor een draaiend huis op de Hasseltrotonde als kunst werk. Volgens mij zo'n vorm van cul- tuurbarbarisme dat je er tureluurs van wordt. Drop Oud I I I I I I I I De Baselaer of ergens anders in Tilburg; iets dat ze anders niet zouden doen. Of ze pakken hun oude hobby's weer op." In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 10001, 5000 JA Tilburg, onder vermelding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. Informatie over huiskamerprojecten: de ouderenadviseurs in wijk- en buurtcentra.] hebbers zijn ze ook te koppe len tot langere trajecten. De langste tocht, helemaal 'rond', is 18,5 kilometer. Nieuw is de route Tilburg-West 5038CD Tilburg; tel. 0900- 2020815 (35 eurocent p/m); juni een bingo-ochtend, ook nu weer met mooie prijzen. Kosten 3,50 euro voor een kaart van tien ronden. Aanvang 10.00 uur, zaal open 9.30 uur. Op woensdag 18 juni kunt u er bloemschikken. Zelf meebren- HET WOORD IS AAN... Vrolijk zijn In Tilburg bestaan in vier andere buurt huizen ook huiskamerprojecten: in De Spil, Ypelaer, 't Kievitslaer en Soekmekaar. Die vallen allemaal onder de stedelijke welzijnsorganisatie de Twern en de betrokken buurtorganisa ties. Het project in De Baselaer neemt een wat aparte positie in. Tijdens de sloop van het vroegere dienstencentrum p/a Vincentiusstraat 102, g, of Postbus 3078, 5003 5839999. Deelneemsters van het huiskamerproject van De Baselaer tijdens het jubi- leumuitstapje bij Peerke Donders. ■a enkele gedichten die het niet gehaald hebben. De titel van het 1 boek Literaire wandelroute spreekt voor zich. i Genoemde titels vindt u in de Tilburgcollectie op het 1 I Koningsplein of in de Brabantcollecties in de wijkbibliotheken. I 1 dat concen- idacht worden ïstaande en ;ent is essen- rdoosttangent trie in Redactie: Hulya Qigdem, Riek Flipse-Tiemens, Jan van Groos (voorzitter), Gerry Hovers, Wilma Hurkens, Karei Luiijf (eindredacteur), Loes Mertens -VermeerBarth Noordzij, Mat de Vries Als je op vakantie of bij een uitstapje een vreemde stad bezoekt, is het handig bij de plaatselijke VVV een folder of brochure te halen over toe ristische trekpleisters en aarbij u kunt :ze consulta- n van burgers efinitieve ving van een wandeling die onder meer door de Stations straat, Nieuwlandstraat en dat dat wel iets voor mij zou kunnen zijn. Ik belde het vrouwensportcentrum op en daar werd mij verteld dat het hier alleen nog maar om een plan ging. Over kosten konden zij nog niets zeggen. Toch hoop ik van harte dat die weerbaar- heidscursus er komt. Dat die gauw komt en ook nog eens betaalbaar is voor oude ren met een dunne portemonnee. Ligt hier niet een taak voor de ouderenbon den? Kunnen zij er niet aan bijdragen dat ook mensen met alleen AOW zich veiliger gaan voelen op straat? Het zou het leven van veel ouderen beslist een stuk plezie riger maken. Het huiskamerproject van de Stichting Ouderen Baselaer (SOB) vierde afge lopen week zijn tienjarig bestaan. Het project - een van de vijf in Tilburg - is voor ouderen die weinig sociale contacten hebben of dreigen te vereenzamen. Dat kan bijvoorbeeld het geval zijn bij straatvrees of ontstaan tijdens een revalida tie, als de oudere de deur niet uit kunnen. De bedoeling is dat deze ouderen weer actief kunnen deelnemen aan de samenleving en dat ze dus dan ook stop pen met het huiskamerproject en een andere activiteit vinden. "Maar waar kun nen ze naar toe op deze leeftijd?vraagt activiteitenbegeleidster Dani van Oosterhout zich af. Trots Eerder in de ochtend had het bestuur van de stichting SOB een feestvergade- ring. Voorzitter Wim van Bavel (79) is zichtbaar trots. "Met het huiskamerpro ject proberen we onder andere revalide rende ouderen te helpen, mensen die bijvoorbeeld een hartaanval of een atta que hebben gehad of een kunstheup hebben gekregen. Ze komen daardoor minder het huis uit. Bij de huiskamer zijn ze dan gezellig bij elkaar. Door de bege leiding komen ze gemakkelijker op hun oude niveau terug." Dat de doorstroming niet zo goed lukt, erkent ook Van Bavel. "Dat eist de gemeente, maar zo werkt dat dus niet altijd. Soms zijn ze niet meer zo helder door een hersenbloeding. Het kwam eens voor dat iemand afscheid nam en de week daarop terugkwam, omdat ze het niet meer wist. Dan kun je moeilijk zeggen 'je zou niet meer terugkomen'. Toch zeiden de dames: 'Je had vorige week afscheid genomen'. Maar de vrouw trok er zich niets van aan en deed gewoon mee." Hij vreest niet dat de hechte groep nieuwe deelnemers niet snel zal accepteren. "Sommige blijven, anderen weer niet." gemaakt: als oudere vrouw voel ik mij sindsdien al gauw bedreigd als ik bij voorbeeld langs het groepje jongeren moet lopen dat in mijn straat rondhangt. Toen ik twee weken terug uw artikel over weerbaarheidtraining las, dacht ik aan de Hoefstraat en de nieuwbouw van het moderne wijkcentrum hield een groep ouderen de activiteiten voor de eigen groep gaande. Dat resulteerde in de zelfstandige Stichting Ouderen Baselaer. Dat wil voorzitter Van Bavel het liefst zo houden. "Met de vorige wethouder van ouderenbeleid, Van Herwijnen, hebben we een gesprek gehad en aangegeven dat we ons als SOB niet willen aanslui ten. Nu weten we wat we hebben." Dit jaar kreeg de SOB geen subsidie, omdat de stichting volgens de gemeen te nog genoeg geld in de kas heeft. Van Bavel: "Wat kunnen ze anders met al die bezuinigingen? Het budget van het wijk centrum hebben ze verlaagd; dat zullen wij ook merken. Toch zijn we tevreden Vorige week woensdag in wijkcentrum De Baselaer aan de Hoefstraat. Twee rolstoelen aan de kant, een vijftal oude ren zit opgewekt aan tafel met hun begeleidster in de koffiezaak Het is bijna tijd. Als de groep van deelnemers en vier vrijwilligers compleet is, gaan ze als jubi- leumuitstapje naar het bedevaartsoord van Peerke Donders, net buiten Tilburg- Noord. De 85-jarige K. Gogh heeft er zin in. Ze hoort ongeveer de laatste half jaar bij het gezelschap. "Mijn zus kwam hier ook, maar die is overleden. Van haar weet ik dat dit bestaat." Ze wordt geroe pen door een zenuwachtige dame: ze moeten weg. "Wacht even, ik ben even aan het praten", zegt Gogh en draait zich terug. "Het is hier geweldig ont spannend. De gezelligheid alleen al. Ik zou het niet willen missen." Op dinsdag 10 juni is er in wijkcentrum De Baselaer I (Hoefstraat 175) een ontspanningsmiddag voor 50-plussers. 't I Entertainment brengt dan sketches en liedjes van vroeger en I nu. Aanvang 14.00 uur. Entree (incl. kopje koffie/thee) in de voorverkoop 1,35 euro, aan de zaal 1,80 euro. I Voorverkoopadressen: mevr. De Jong (St. Willibrordstr. 103) I en De Baselaer. Het ouderentrefpunt Koningsplein zoekt twee nieuwe vrijwilli- I gers voor het eetpunt en andere activiteiten. Heeft u interesse, bel dan begeleidster Ingrid van de Pol, tel. 06-27073252. In het eetpunt zijn nog enkele plaatsen vrij. U kunt zich aan melden bij Koos en Bruna. Een warme maaltijd kost 4,08 euro I en wordt vers bereid. Iedere middag is er in het Trefpunt een activiteit. Op maandag I kunt u meedoen met koersbal, op dinsdag met sjoelen, op woensdag is er de ene week bingo, de andere week een vrije inloop. Op donderdagmiddag kunt u gezellig een potje kaarten en op vrijdag weer sjoelen. Loop gerust binnen tijdens een activiteit of 's morgens voor f een kopje thee of koffie. I Volksdansdocente Alma Verhagen viert zaterdagavond 14 juni haar 35-jarig jubileum tijdens de jaarlijkse volksdansinstuif van Volksuniversiteit Terra Nova (Nieuwlandstraat 44). Behalve zelf dansen kunnen bezoekers van 19.00 tot 24.00 uur kijken I naar optredens en meedoen met een verloting t.b.v. een weeshuis in Kosovo. Informatiewinkel West en de ouderenadviseurs organiseren dinsdag 10 juni een voorlichtingsbijeenkomst over de Wet I Voorzieningen Gehandicapten (WVG). De bijeenkomst in wijk- I centrum 't Sant (Beneluxlaan 74) duurt van 14.00 tot 15.30 uur. Een medewerker van het gemeentelijk WVG-bureau geeft informatie over wie er in aanmerking komen voor voorzienin gen als deeltaxi, verhuiskostenvergoeding en woningaanpas- singen. Ook de aanvraagprocedure en toekomstige verande- I ringen komen aan de orde. Uiteraard is er gelegenheid om vra- I gen te stellen. Toegang gratis, evenals koffie en thee. t De ANBO organiseert op dinsdag 24 juni een rondrit met de I bus door Tilburg. Gestart wordt om 13.45 uur met een film in I de oude raadszaal in het gemeentehuis (ingang achterzijde, J tegenover het voormalig informatiecentrum). De toer zelf duurt I van 14.45 tot circa 16.45 uur. Ook niet-leden kunnen mee. I Iedereen betaalt 2,50 euro, graag gepast in de bus te voldoen. J Opgeven voor 15 juni via tel. 4675609 of 5432649. i Onder de noemer Samen oud worden in een multiculturele plan, dan \jilweg, ider andere :evens door et stedelijk □gwaardige en :1 representa- Hond in scootmobiel Elke woensdagmiddag komen de deel nemers bij De Baselaer in de "huiska mer" bij elkaar. Momenteel zijn er acht ouderen. Voor deelname betalen ze een eigen bijdrage van één euro. "We heb ben een fantastische groep met een dynamische en warme sfeer. We voeren gesprekken, spelen educatieve spellet jes, hebben lezingen en uitstapjes, draaien een film, zingen samen", vertelt activiteitenbegeleidster Van Oosterhout enthousiast. Om aan het project te kunnen deelne men geven mensen soms zichzelf op. Vaker zijn het de thuiszorg, parochie of ouderenadviseurs die een tip geven, legt Van Oosterhout uit. "Daarna neem ik contact met hen op voor een gesprek. Mensen hoeven niet iets te mankeren om te kunnen deelnemen. Het is juist ook voor ouderen die dreigen te vereen zamen." voegt ze toe. "De meeste deel nemers zijn vrouwen. Maar we hadden bijvoorbeeld ook een meneer die altijd met zijn scootmobiel kwam, met zijn hond voorop. Die kwam mee voor de koekjes." Hoewel er geen maximumtijd voor deel name is, is het huiskamerproject voor senioren bedoeld als tussenhalte. Daarna moeten de deelnemers 'doorstromen', zoals dat heet. Maar de praktijk leert anders. "Kijk naar deze mensen! Waarheen moeten ze doorstro men op deze leeftijd?", zegt de bege leidster vertederd. "Wel is het zo dat een aantal van hen door het huiskamerpro ject gaat deelnemen aan activiteiten in uit bed geholpen wordt en kunt u op de laatste foto zien hoe il een visueel gehandicapte aan een speciaal horloge voelt om te kijken of het al tijd is om naar bed te gaan. De fotoserie, I gemaakt door fotoclub Silhouet uit Gilze, brengt duidelijk in I i. beeld welke belemmeringen iemand met een lichamelijke han- I dicap dagelijks tegenkomt, maar geeft ook inzicht in wat wel kan door extra aanpassingen en hulpmiddelen. De expositie is tot half juli te zien op de eerste etage van wijk- I I centrum 't Sant (Beneluxlaan 74). gen: een potje, mandje of bakje en een mesje. De prijs is afhankelijk van de bloemenprijs en het te maken stukje. I Aanvang 10.00 uur, zaal open 9.30 uur. De stad Tilburg kun je op meerdere manieren bekijken. Met f een persoonlijke gids van VVV of 't Gilde én met een gedruk- I I te gids van de Openbare Bibliotheek Tilburg. I In de Architectuurgids Tilburg 1850 - 2001 staan 125 projec- I I ten, van bouwwerken tot parken, beschreven in de hele gemeente Tilburg. Ook Berkel-Enschot en Udenhout worden genoemd. Het oude, maar nog niet verouderde VVV-gidsje Tilburg mag gezien worden beslaat alleen de binnenstad. Omdat op de rondwandeling vooral oude gebouwen aandacht I krijgen, is het niet erg dat het uit de jaren tachtig stamt. I Gidsen voor delen van de stad zijn er ook: van heel kleine 1 delen tot een heel groot deel. In den Schijf van Cees van Raak j I is een gids voor begraafplaats Binnenstad. Het bevat een I I losse plattegrond en er staan vier rondgangen in beschreven. I Van Reij's hof tot Reeshof gaat over de grootste nieuwbouw- wijk van Tilburg. Behalve een overzicht van de geschiedenis j I van het gebied en foto's bevat het enkele fiets- en wandel- routes door de wijk. Interesseert u zich voor andere cultuurvormen dan architec- tuur? Gebruik dan Kunst onderweg van Paul van de Sande. 1 Hierin worden 212 kunstwerken in Tilburg beschreven. Met behulp van de kaarten kunt u er langs wandelen of fietsen. In Poëzie lacht op straat staan de gedichten die op straat(tegels) I te lezen zijn. Een plattegrond van het gebied rondom de I schouwburg, met de exacte plaatsen, zit er ook in. Net als Onlangs werd mijn fietssleuteltje uit mijn handen gegrist en ging een jonge kerel er met mijn fiets vandoor. En nog geen jaar geleden werd mijn tas met een ruk van mijn schouder getrokken. Deze voorvallen hebben mij angstig over de samenwerking met de gemeen te en leggen onze wensen op tafel. Als we op deze manier doorgaan, kunnen we ons volgende lustrum halen." Aan mevrouw Van Reuth (92), de oud ste deelneemster van het huiskamerpro ject in De Baselaer, gaan de subsidiebe- slommeringen voorbij. Haar zoon brengt haar elke week naar het wijkcentrum. "Zingen, vrolijk zijn en feesten vind ik het leukst. Volgens de huisarts word ik hon derd. Dus ik blijf hier wel komen, want ik vind het hier heerlijk", zegt ze lachend, terwijl Dani van Oosterhout haar helpt plaats te nemen in haar rolstoel. HQ Ie zwakke te verbeteren, 1 en thee zijn gratis; andere drankjes voor eigen rekening. 1 Het Tilburgs Overleg Gehandicapten Organisaties (TOG) heeft in het kader van het Europees jaar van mensen met een han- i dicap een fototentoonstelling laten maken. Daarin staat het alledaagse leven van mensen met een lichamelijke beperking centraal: van opstaan tot slapengaan. Zo is op de eerste foto T te zien hoe een man met behulp van een stalen verpleegster eindpunt wordt met de gids op zijn best! van 18,5 kilometer afgesproken. De wandelingen (1,85 euro). Die voert door de hebben een historisch tintje, Reeshof, Dongezone, het maar je kunt ook het accent Wandelbos en langs het (laten) leggen op architectuur Wilhelminakanaal De of beeldende kunst. Deze wan- Tilburgse VVV heeft ook infor- delingen zijn via de Stads-VVV matie over wandelingen in de te boeken. rest van Brabant en Voor wie dichtbij de natuur in Nederland. Tamelijk dichtbij wil: bij de Stads-VVV zijn ook zijn de Loonse en Drunense routebeschrijvingen van wan- Duinen: zes wandelroutes delingen in de buurt van daar, variërend van twintig Tilburg verkrijgbaar. In de Zes minuten tot twee uur, staan van Tilburg staan wandelingen beschreven in De Brabantse in en bij het Wandelbos, de Meijerij (3,50 euro). Oude Warande en de bossen van het waterwingebied ten Stads-VVV, Spoorlaan 364, zuiden van de Bredaseweg; merendeels zijn het wandelin gen van circa vier kilometer, e-mail stadsvvv@tilburg.nl; maar voor de ware wandellief- internet www.vvvtilburg.nl onder leiding van een gids. Niet echt goedkoop (60 euro), maar je kunt wellicht ook fami- Voor 1 euro is bij de Stads- |je vrienden en kennissen VVV aan de Spoorlaan een fol- warm maken om mee te lopen, der te koop met de beschrij- want een groep mag maximaal h.q ujt fwjntig personen bestaan. Op deze manier is het natuur lijk ook een prima verenigings- Heuvelstraat voert. De folder activiteit die - hoofdelijk omge- Wandelroute Stadscentrum, slagen - redelijk betaalbaar is. een andere kijk op Tilburg 0e wandelingen duren ander- attendeert op een aantal pan- half tot twee uur; het begin- en I De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de twee weken in De Tilburgse Koerier. Redactieadres: Seniorenwijzer, p 5038 SR Tilburg, DB Tilburg; tel. 5t I Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar De Tilburgse Koerier, I Postbus 10001, 5000 JA Tilburg; 1 tel. 5368805. I Deadline: donderdag 12.00 uur voor 1 de verschijningsdatum. den en geeft her en der uitleg, andere bijzonderheden. In met name over de meest in het menige stad kun je ook een °°g springende gebouwen centrumwandeling maken maar ook over een paar heren met een gids die uitleg geeft, huizen. Dat kan ook in Tilburg. Leuk Uitgebreidere uitleg (én de als je gasten van ver weg kans om vragen te stellen) krijg hebt, of om je zelf even toe- ie een stadswandeling rist in eigen stad te wanen. B unoer oe noemer samen ouu woruen in een niuiucuiiureie samenleving organiseren Zorgcentrum Koningsvoorde en de I werkgroep Ouderen van buurtcentrum Soekmekaar donder- I dag 12 juni een gezellige middag. Jan van Groos (o.m. ANBO en Seniorenwijzer) vertelt verhalen, muzikaal omlijst door Toon duurt van 14.30 tot 16.30 uur; zaal open om 14.00 uur. Koffie Groos (o.m. ANBO i Kerkhofs. De middag in Koningsvoorde (Gen. Smutslaan 224)

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2003 | | pagina 11