I J Z E w ‘Je houding, daar gaat het om! a 3 I 4M Weerbaarheidstraining geeft ouderen op straat een zekerder gevoel Modelwoning met nieuwste technische snufjes ALIST \IEN POST SCRIPTUM COLOFON )UW wan Lijten, voel’ zingt? n) Minder bang met een boek Bevolkingsonderzoek borstkanker Wandeltrainingen Reparaties computers Trefpunt ‘t Sant Volksdansinstuif voor senioren Bingo KBO Wandelbos Voorinschrijving Fietsvierdaagse I I I I I I I I •DONDERDAG 22 MEI 2003 - PAGINA 7 DE TILBURGSE KOERIER 03 - PAGINA 6 •ED ur entree 6,50 SH entree €6,50 entree €6,50 uur BOOOI6 land op straat’, De nieuwe woning aan het President huistechnologie bezocht wordt door (toe- kan worden en fabrikanten te prikkelen Een bezoek aan het centrum is gratis. Drop Oud die gaf een beeld van alles wat er mogelijk E L ei 2003 <-17.00 uur '- 18.00 uur - 14.00 uur >or al uw in Rijswijk cialiseerd in. inen kun- in model, fiek voet- aar onze fessioneel HET WOORD IS AAN... In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw ver haal op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 100015000 JA Tilburg, onder vermel ding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. Kiek Boelaars gaf gisteren in buurthuis ‘t Kievietslaer een weerbaarheidstrai ning aan ouderen uit de wijk het Wandelbos. foto: peter ligtenberg Cornells de Vriendtstraat 39, 5041GL Tilburg; tel: 5439840 Reeshof Logopediepraktijk, Luijckgestelstraat 9, 5045XG Tilburg; tel: 5705113, e-mail moniquefransen@hetnet.nl 535 00 17 inrijswijk.nl an een oorstellingen F' geopend phout MGS 2 I TOWERS entree €8,50 G uur EER kleineijsbeer.nl kinderen €5,00 groten 6,50 -korting )660 atsheuvel rmeters. ïArtnql Kenniscentrum aan het F Mandelahof bij het Korvelplein. De economie van dit land gaat be hoorlijk mank, zeggen ze. Zou daar om de fysiotherapie uit het zieken fonds verdwijnen? over je lichaam en liefst onder je jas. Als je op straat loopt, let hoe je loopt en hoe je kijkt. Niet wegkijken helpt vaak. Je hou ding, daar gaat het oml”, aldus Boelaars. “Maar als er toch gebeurt met jou of iemand anders, bel dan gelijk de politie en kijk goed naar de dader om zijn signalement te kun nen doorgeven Met stijgende verbazing heb ik kennis genomen van de maatregelen die de ba sis vormen van het nieuwe kabinet. De ouderen zijn weer eens de dupe. Fysiotherapie uit het ziekenfonds, be paalde geneesmiddelen ook, het eigen risico omhoog naar 200 euro per per soon per jaar en de premie van het zie kenfonds ook weer fors omhoogDaarbij dreigt de koppeling tussen lonen in de marktsector en de AOW te worden los gelaten. Alles bij elkaar genomen gaan de ouderen met de kleinste inkomens er weer op achteruit. Men roept wel van h >oek2 Gevoelens zijn abstract en moeilijk te beschrijven. Toch bepalen ze grotendeels hoe je in het leven staat. Voel je je snel bedreigd als onbekenden in de buurt han gen of straal je zelfvertrouwen uit als je langs hen moet lopen? Dat maakt een we zenlijk verschil. Daarover gaf Kiek Boelaars van vrouwensportcentrum Kwidam gisteren uitleg aan ongeveer vijftig ouderen op een bijeenkomst van De Samenwerkende Ouderenorganisaties Wandelbos (SOOWA) in wijkcentrum ‘t Kievietslaer. De Seniorenwijzer sprak met haar tevoren over de weerbaarheids training. “Laat angst nooit je leven overheersen.” Verhalen op verjaardagen Het belangrijkste is te weten waarvoor je bang bent en of dat reëel is. Boelaars: “Neem je angst serieus. Het is een waar- pchuwingssignaal. Maar laat de angst nooit je leven overheersen. Er zijn altijd mensen op verjaardagen die iemand kennen die iets naars is overkomen. De verhalen in de kranten haken in op ieders angst. Die worden dan weer herhaald in andere artikelen en op tv: dat is een over dosis aan informatie over één incident. Sommige vrouwen gaan ‘s avonds laat niet alleen op straat uit angst voor ver krachters en overvallers. Maar de prak tijk leert dat meer dan zeventig procent van de verkrachters bekenden van de slachtoffers zijn. Bovendien kun je zelf wat doen als je de deur uitgaat: stille plek ken mijden, samen met anderen lopen of fietsen, eerder naar huis gaan of de auto gebruiken.” Er zijn ook andere maatregelen die je kunt treffen om jezelf te beschermen te gen eventuele misdaden. “Als je bang bent voor inbraak vervang je de sloten door andere met het politiekeurmerk. Sommige ouderen zijn bang dat ze be roofd zullen worden als ze naar de bank- automaat gaan. Je kunt dan met iemand afspreken samen te gaan en om de beurt geld te pinnen. Zoveel mogelijk dingen samen doen is ook gezelliger. Daarnaast moet je natuurlijk ook altijd nadenken bij wat je doet, als je weggaat. Als je bood schappen doet, moet je je tas nooit open laten hangen en je sleutels en portemon nee goed opbergen. Draag je tas schuin niet, maar daarover ligt niets vast. Dat alles moet om te bezuinigingen zodat onze kleinkinderen niet met een te hoge staatsschuld zitten. Dat diezelfde kleinkin deren dan wél met een enorme milieu schuld zitten, schijnt niemand te deren. Want er komt meer asfalt, en kan geboord worden in de Waddenzee en de Biesbosch en voor een aantal milieubeschermende maatregelen is geen geld. Dus laten we voor onze kleinkinderen straks een land achter zonder staatsschuld. Maar om dan nog een vogel te horen zingen moetje naar het kerkhof, want daar staan dan tenmin ste nog bomen. Misschien. Een bezorgde opa aar ual-afdelinp LRTTWO eldig n en 1 8 juni kostuums 'ing van 1 hoofd-1 t gratis i. 2 pers.) i I dinsdagmiddag van 14.00tot circa 16.30 uurkegelen bij Kegelclub 55+ in hotel-restaurant De Druiventros in Berkel-Enschot. Het is I een sport die je nog goed kunt leren. Het enige datje moet hebben I iseen paar gym-of tennisschoenen. Gezelligheid staat hoog in het vaandel van de kegelclub. Ga eens vrijblijvend kijken op dinsdag middag of bel 4670182 voor meer informatie. Gaat u ‘s avonds niet meer weg, omdat u bang bent dat er wat gebeurt? Daarmee legt u zichzelf heel wat beperkingen op. Met informatie uit de Openbare Bibliotheek Tilburg kunt u er wat aan doen. Feitenkennis kan helpen uw angst te verminderen. Kijk hiervoor naar de cijfers van het CBS met de titel Veel voorkomende cri minaliteit. Veiligheid in de stad is een vergelijkend onderzoek tussen eenendertig Nederlandse steden. Gegevens over Tilburg staan te lezen in het derde wijkgerichte onderzoek van de gemeente Veiligheid in Tilburg uit 1996. Voor recentere ge- I gevens, onder meer over het gemeentebeleid, kunt u kijken op I de site van de gemeente (www.tilburg.nl). Dit kan gratis in de bi- I bliotheek. I U kunt ook iets veranderen aan uw eigen omgeving. Hoe ze dat I in Helmond hebben gedaan, staat te lezen in het verslag Project I veiligheid in en om de woning: de methode van J. Luijten en H. De Kuijper. Door jezelf verzekerd gaat over technische maatre- I gelen die uzelf kunt treffen in en rondom de woning. Verder zijn er boeken om uw weerbaarheid te vergroten. Met T’ai-chi: de meest verheven oefening voorgezondheid, sport en zelfverdediging slaat u drie vliegen in een klap. Blijf er niet voor I thuisvan Maartjede Besten Maria Steenman is een cursus zelf- bescherming voor 55+ vrouwen. Maar ook mannen kunnen het 1 gebruiken. Er wordt veel aandacht in besteed aan andere za- ken dan alleen zelfverdediging. Bemoedigingstraining Logopediste Monique Fransen in de Reeshof geeft bemoedigingstrainingen, waaraan iedereen kan meedoen. Uitgangspunt daarbij is dat iemand soms door diverse redenen geen aansluiting (meer) vindt bij anderen en dat als een pro bleem ervaart. De oplossing is dat zij of hij zich bewust wordt van haar of zijn sterke kanten en zo nieuwe mogelijkheden ont dekt om met zichzelf en anderen om te gaan en meer zelfvertrouwen te krijgen. Fransen: “Het is een erkende methode in onder meer pedagogiek en psychologie. Het is geen therapie, maar een training die het geloof in je eigen mogelijkheden ver sterkt, waardoor je meer kwaliteiten uit je zelf naar boven kunt halen. Zo kun je als oudere bijvoorbeeld meer zelfverzekerd over straat gaan.” Meer informatie: De bemoedigingstraining bestaat uit tien Vrouwensportschool Kwidam, wekelijkse bijeenkomsten. Tijdstip en -w start zijn afhankelijk van de wensen van de deelnemers. hq Bij een weerbaarheidstraining van Boelaars gaat het om lichamelijke én geestelijke aspecten. “Als je een ‘ik kan niks’-uitstraling hebt, ben je sneller een potentieel slachtoffer dan wanneer je weet dat je jezelf kunt verdedigen”, zegt Boelaars. Maar het blijft niet alleen bij het praten. Zo demon streert ze bijvoorbeeld wat ouderen zoal kunnen doen om zich veiliger te voelen. Daarbij houdt ze er rekening mee dat sommige ouderen fysiek niet zo goed in staat zijn lang te trainen. “Ik laat ze vuis ten maken en daarmee op kussens slaan. Dan realiseren de mensen zich dat ze meer kracht in hun lichaam hebben dan ze dachten. Bovendien hoef je niet sterk te zijn of lichamelijk helemaal goed te functioneren om jezelf te verdedigen. Ik heb ook aan een blinde vrouw weer baarheidstraining gegeven. En met een rollator, stok of kruk kun je ook heel veel Vroeg opsporen van borstkanker, de meest voorkomende vorm van kanker bij vrouwen, is belangrijk. De kans op genezing is dan groter. Daarom vindt om de twee jaar een onderzoek plaats, waarbij enkele röntgenfoto’s worden gemaakt. Het onderzoek biedt geen absolute garantie, maar zo worden wel veel afwij kingen tijdig ontdekt. Voor dit onderzoek zijn van 5 juni tot half december de Tilburgse vrouwen aan de beurt die geboren zijn tussen 1928 en 1953 en in een van de volgende postcodegebieden wonen: 5013,5014, 5015, 5017, 5018, 5021, 5022, 5025, 5026, 5038, 5041 en 5046. Zij krijgen een persoonlijke uitnodiging met datum en tijd stip thuisgestuurd. Meer informatie/wijzigen van de afspraak: GGD, Informatiepunt Bevolkingsonderzoek Borstkanker, tel. 4634538 (ma. t/m vrij. 9.00-12.00 uur). Atletiekvereniging en stichting Bots hebben een tweede wan delgroep voor senioren opgericht. Die traint elke donderdag van 9.30 tot 11.00 uur. De gevarieerde en gezellige trainingen zijn door de deskundige begeleider(s) afgestemd op de doelgroep. De contributie is laag. Vereist is een paar goede wandelschoe nen. De groep verzamelt donderdags om 9.30 uur op de par keerplaats tussen de universiteit en de Oude Warande, aan de kant van het spoor. Info: Chris Schuts (tel. 0416-363272) en Piet Vlemmings (0162-314636). ComputerZorg, een samenwerkingsverband van SeniorGids en de ThuiszorgShop (de internetwinkel van de thuiszorg), heeft sinds kort in Tilburg een regionaal steunpunt voor compu terreparatie. Computergebruikers die ondersteuning willen bij installatie, het gebruik of de hulp nodig hebben van de repara- tieservice, kunnen bellen met mw. Kuiper van de Nationale Computer Informatie- en Hulplijn (0900-2345000; 15 ct.) of een kaartje schrijven naar ComputerZorg, Antwoordnummer 60735, 5000WB Tilburg (wel naam, adres en telefoonnummer vermelden). Leden van de Unie KBO, de Consumentenbond en thuiszorgorganisaties krijgen korting op de diensten van SeniorGids en ComputerZorg. Daaronder vallen ook lessen aan huis door computerdocenten (studenten en senioren). Ouderentrefpunt ‘t Sant (Beneluxlaan 74) heeft op woensdag 28 mei zijn rik- en jokerochtend. Kosten 1 euro p.p. Mooie prijs jes. Bij goed weer trekt de fietsgroep er op uit. Aanvang 10.00 uur, zaal open 9.30 uur. Op de dinsdag- en donderdagochtend kunt u o.l.v. Rianne Weytmans onderzetters en waxinelichtjes maken. U betaalt slechts de materiaalkosten. Aanvang 9.45 uur. Even onder het genot van een kopje koffie lekker bijkletsen en een partijtje kaarten kan elke maandag en vrijdag. Biljarten kan elke ochtend, behalve op de woensdagen. Zaal open: 9.30 uur. Woensdag 4 juni organiseert het Trefpunt bij goed weer een mooie fietstocht: vertrek stipt om 10.00 uur. Bij slecht weer kan men een kaartje leggen. De eerste dag van de nieuwe maand is een zondag, dus dat be tekent weer heerlijk dansen in De Baselaer (Hoefstraat 175). Tijd: van 11.00 tot 13.00 uur. Entree 1,4Ö euro. KBO Wandelbos organiseert maandag 2 juni van 14 tot 16 uur in wijkcentrum ‘t Kievitslaer een gezellige bingomiddag met leu ke prijsjes. Ook niet-leden zijn welkom. Bij binnenkomst ont vangt men een fiche voor een gratis kopje koffie of thee. Van maandag 7 t/m donderdag 10 juli vindt de Midden- Brabantse Fietsvierdaagse plaats, georganiseerd door Toerclub Tilburg ‘93. Iedere deelnemer krijgt elke dag onderweg een gratis versnapering en na afloop een leuke herinnering. De keuze is uit tochten van 33, 45 en 70 km. Vertrek en aankomst steeds bij de Stadssporthal (achter het Willem Il-stadion)Bij in schrijving vóór 15 juni betaalt men voor vier dagen 20 euro voor een gezin of 7,50 euro voor een individuele deelnemer. Na 15 juni bedraagt het inschrijfgeld resp. 23 en 8,50 euro. Folders met inschrijfformulier zijn verkrijgbaar bij fietsenmakers, buurthuizen, stadskantoren, Rabo’s en de VVV. Ook op de web site van Toerclub Tilburg ‘93 (www.tct93.nl) staat een inschrijffor mulier. Informatie en folder verstrekt ook A. van Gils, Dussekstraat 58,5011 AJ Tilbug; tel. 4560409, e-mail Gilsa@tref.nl Kegelen Senioren die ‘s avonds niet graag de deur uitgaan, kunnen elke /ijzer verschijnt eenmaal in de i De Tilburgse Koerier. I De Senioren wij. twee weken in L Redactie I Hulya Qigdem, RiekFlipse-Tiemens, Jan van Groos (voorzitter), Gerry Hovers, Wilma I Hurkens, Karel Luiijf (eindredacteur), Loes Mertens-Vermeer, Barth Noordzij, Mat de Vries Redactieadres: Seniorenwijzer, p/a Vincentiusstraat 102, I 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 5839999. I Kopij kan opgestuurd worden naar het re- dactie-adres of naar De Tilburgse Koerier, I Postbus 10001, 5000 JA Tilburg; 1 tel. 5368805. I Deadline: donderdag 12.00 uur voor de verschijningsdatum. Van alles in het huis is computergestuurd ouderen namelijk wellicht langer thuis blij- van het Domotica Kenniscentrum is verder of wordt op zijn minst vergemakkelijkt voor ven wonen. Belangrijke uitgangspunten te leren hoe domotica het beste toegepast bewoner en zorgverlener. Domotica, zeg hierbij zijn de eenvoudige bediening van de kan worden en fabrikanten te prikkelen maar huistechnologie, is dan ook een sa- voorzieningen, de financiële bereikbaarheid bruikbare producten te maken in plaats van mentrekking van het Latijnse ‘domus’ en goede toepasbaarheid in bestaande wo- overbodige high tech. huis) en ‘ica’ (van elektronica). Deze toe- ningen. Een bezoek aan het centrum is gratis, passing van techniek vergroot het woon- Domotica is dichterbij dan je denkt, stellen Wie er na 27 mei een kijkje wil nemen, comfort en de veiligheid. de initiatiefnemers. Waarschijnlijk worden kan een afspraak maken via Thebe, tel. Zo’n twee jaar terug stond er tijdelijk een do- deze voorzieningen net zo gewoon als de 0900-8806 (0,1 Oct per minuut, 24 uur per moticawoning bij station Tilburg-West, maar technische snufjes van de vorige eeuw, zo- dag, ook in het weekend). Meer infor- die gaf een beeld van alles wat er mogelijk als de wasmachine, televisie en de telefoon, matie is te vinden op www.domoti- is, als je maar een dikke portemonnee hebt. De bedoeling is dat de modelwoning met cakenniscentrumtilburg.nl. Cijfers Onderzoekscijfers zijn vaak voor meerdere uitleg vatbaar. Zo ongeveer 30 procent onveilige plekken in de buurtte kennen en kun je van 1,3 miljoen geregistreerde misdrijven in 2002 na- heeft 15 procent zijn uitgaanspatroon wat veranderd. Bij alleen tuurlijk vinden dat het er (te) veel zijn. Maar je kunt ook de con- thuis zijn is 19 procent van de bevolking is wel eens bang, clusie trekken dat je als gemiddelde Nederlander een kans van In de Politiemonitor2001 geeft 31 procent van de bevolking aan ruim onder één op de tien hebt daarvan slachtoffer te worden, zich wel eens onveilig te voelen. Een ruime meerderheid van de Volgens de cijfers van het Sociaal en Cultureel Planbureau was bevolking voelt zich dus nooit of zelden onveilig. De in dat jaar het aantal geweldsdelicten gestegen, maar het aan- Politiemonitor verschaft ook inzicht in de wijze waarop burgerste- tal diefstallen en inbraken afgenomen. Als ouderen ergens al gen hun directe woonomgeving aankijken, dus niet wat ze zelf slachtoffer van worden, is het van dat laatste. meemaken. In hun eigen buurt zien bewoners niet erg vaak be dreigende zaken. Genoemd worden: dronken mensen op straat Overigens blijkt uit onderzoeken dat de onveiligheidsgevoelens (8 procent), lastiggevallen (3 procent) en bedreigd worden (2 pro- door de jaren heen niet sterk veranderen. Volgens gegevens cent), en geweldscriminaliteit (4 procent). Sinds 1995 zijn deze van het Centraal Bureau voor Statistiek (CBS) voelt zo’n 22 pro- percentages, met uitzondering van ‘dronken mensen op straat’, cent van de Nederlandse bevolking zich wel eens onveilig, zegt iets gedaald. In de grotere steden is het beeld ongunstiger. Een kijkje nemen in een ouderenwo- De nieuwe woning aan het President huistechnologie bezocht wordt door (toe- ning van de toekomst, voorzien van de Mandelahof is voor veel meer mensen inte- komstige) gebruikers en door mensen die nieuwste technische snufjes? Dat kan ressant. Met name voor senioren, stellen zich bezighouden met (thuis)zorg en volks- vanaf dinsdag 27 mei in het Domotica thuiszorgorganisatie Thebe en de woning- huisvesting. Ze krijgen uitleg over de mo- Kenniscentrum aan het President corporaties Wonen Midden-Brabant, Tiwos gelijkheden van diverse apparaten en er Mandelahof bij het Korvelplein. en TBV Wonen, die bij dit project samen- zijn demonstratiepanelen. De bezoekers werken. Met behulp van domotica kunnen kunnen ook hun mening kwijt, want doel

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2003 | | pagina 7