Gemoderniseerde AWBZ hoe wilt u uw zorg hebben? W I J i-L w sa Z E I 1 I i Afscheid van Seniorenwijzer Jl Weerbaar zijn Trefpunt ‘t Sant Dansen in De Baselaer Bingo Voorinschrijving Fietsvierdaagse Oudere vryivüligers I I I 3 - PAGINA 1 O DONDERDAG 8 MEI 2003 - PAGINA 11 DE TILBURGSE KOERIER Ml >t. Anna, aarna uit FOTO: PETER LIGTENBERG Drop Oud POSTSCRIPTUM COLOFON Hp'l de jaren van de i in de an en e kerk. fases van het Tiwos- )ouw in de ting van tifunctio- tregie en kplan. zien zijn tad de e van de lieve ont- van start bouw moeten et zoge- goeding ook de PGB-houders. nnen n 'P ren het rlaan/ isbuurt, teseind- i veel 1 i I n uit- ku ts et lijk de a. /vordt Redactieadres: Seniorenwijzer, p/a 102, 5038 SR Tilbur. 5003 DB Tilburg; tb,. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar De Tilburgse Koerier, Postbus 10001,5000JA Tilbur, tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voor de verschijningsdatum. i Vincentiusstraat burg, of Postbus 3078, tel. 5839999. ring van de AWBZ voor de cliënten kan betekenen. Het RIO verzorgt de indica tiestelling voor acht gemeenten in Midden-Brabant die samen circa 400.000 inwoners hebben. Het is een onafhankelijke organisatie die de zorg behoefte van mensen objectief vast stelt. Meer informatie: de ouderenadviseurs in de wijkcentra RIO Midden-Brabant: tel. 5952020; e- mail info@rio-middenbrabant.nl Per Saldo, vereniging van houders van een persoongebonden budget: Postbus 19161, 3501DD Utrecht+ tel. 030/2304066. Per Saldo en thuiszorg- instellingen verzorgen tegen een ver goeding ook de administratie van HQ Indicatie Voor de meeste AWBZ-zorg moeten volwassenen een eigen bijdrage betalen, af hankelijk van het inkomen. Om in aanmerking te komen voor deze zorg moet je geïndiceerd worden door het Regionaal Indicatie Orgaan (RIO). Een verwijskaart van je huisarts is daarbij niet nodig. Een aanvraag doen kan zowel telefonisch als schriftelijk. De indicatiestellervan het RIO onderzoekt en bepaalt de zorgbehoefte door een telefonisch gesprek, een spreekuur of een huisbezoek en gegevens van de huisarts. “Meer keuzevrijheid, meer keuzemoge lijkheden en meer zeggenschap”, zo vat Marjolein Hendrikx, regiomanager bij het Midden-Brabantse Regionaal Indicatie Orgaan (RIO), samen wat de modernise- Volksverzekering De AWBZ (Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten) dateert uit 1967 met als doel de kosten te dekken die voortko men uit verblijf van langer dan één jaar in een ziekenhuis. De AWBZ betaalt ook bij langdurig verblijf in een instel ling, als dat nodig is door een aange boren of chronische ziekte, gebrek of kwaal. Ook thuiszorg en de hulp bij geestelijke ziekten door de GGZ zijn in de loop der tijd bij de AWBZ onderge bracht. Het is een volksverzekering, die dus voor iedereen is; niet alleen voor werkenden of beperkt door een bovengrens in het inkomen, zoals bij het ziekenfonds. De AWBZ-premie wordt automatisch maandelijks op het inkomen ingehouden. Per 1 april is de AWBZ gewijzigd. blijft dat ook de gezonde partner naar het verzorgingstehuis verhuist. PGB De aanvraag van een persoonsgebonden budget (PGB) is vereenvoudigd. Het RIO stelt de indicatie en het regionaal Zorgkantoor bepaalt het budget. Met het PGB kan een patiënt zorg inkopen bij zijn mantelzorger, zijn buurvrouw of een pro fessionele zorgaanbieder. Voor de mo dernisering kon iemand alleen op een PGB aanspraak maken als die minimaal drie maanden zorg nodig had. Nu zit er geen minimum meer aan vast. Nadat de indicatie is vastgesteld en het zorgkan toor het budget heeft vastgesteld, is die laatste verantwoordelijk voor de betaling van het PGB. “Het geld wordt overge maakt naar de klant”, vertelt Hendrikx. “Op deze manier hoeft de klant de gele verde zorg niet meer voor te schieten. Maar de budgethouder heeft een werkge- versrol en blijft wel verantwoordelijk voor de administratie.” Uitvoering Het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport heeft voor elke regio een on afhankelijk Zorgkantoor aangewezen, dat bepaalt wie welke zorg krijgt. In Midden- Brabant vervult zorgverzekeraar VGZ die functie. Omdat plaatsen in verpleeg- en verzorgingstehuizen vaak niet meteen beschikbaar zijn en de thuiszorg niet altijd over voldoende personeel beschikt, heeft Midden- Brabant wachtlijstcoördinatoren. Deze hebben inzicht in welke hulp er wél beschik baar is en kan er voor zorgen dat de klant die krijgt. Daarbij kan het gaan om parti culiere hulp thuis (voorlopig) in plaats van opname in een verzorgingstehuis of tijdelijke opname in de logeerkamer van een verzorgingstehuis. Indicatie Wat wachtlijstcoördinator Leenheer het meest zorgen baart, is dat bij een nieuwe aanvraag de oude indicatie vervalt. “Als mijn klant na een tijdje denkt dat hij iets er bij wil, moet hij opnieuw geïndiceerd wor den. Je kunt die zorg niet meer er bijplak ken. Dus moeten cliënten hun zorgvraag heel goed formulieren en zullen ze zich twee keer bedenken voor ze iets extra’s willen.” “Dat de indicatie elke keer helemaal op nieuw beoordeeld wordt, is juist alleen maar prettig voor de cliënten”, vindt RIO- regiomanager Hendrikx. “Op deze manier kijkje elke keer of er iets extra’s moet bij komen en of het niet anders moet. Maar de klant mag de regie voeren bij het sa menstellen van zijn of haar zorg.” De aan vrager hoeft volgens haar niet te vrezen dat hij zijn klachten elke keer opnieuw moet vertellen. “We hebben bij het RIO toch een dossier van die persoon. Dat gooien we niet weg, als we opnieuw de in dicatie gaan vaststellen. We hebben een bewaarplicht.” De indicaties die voor 1 april aangevraagd zijn, worden op de oude manier afgehan deld. Spoedeisende zorgvragen worden binnen 24 uur afgehandeld. Over andere zorgaanvragen mag het RIO maximaal zes weken doen. De zorgvrager kan be zwaar maken tegen het genomen besluit. “Laten we respect voor elkaar hebben", zei burgemeester Stekelenburg op 4 mei. Hij mag dat met recht zeggen, want door de manier waarop hij met zijn ziekte weet om te gaan dwingt hij ieders respect af. Veel mensen voelen zich in gezelschap van onbekende ande ren wel eens minder op hun gemak of zelfs bedreigd. Dat kan bij voorbeeld op straat of in een openbare ruimte gebeuren. Zeker voor ouderen geldt: wie niet sterk is moet slim zijn. Tijdens een bijeenkomst op woensdag 21 mei van de SOOWA (Samenwerkende Ouderenorganisaties Wandelbos) kunt u le ren lichamelijk en geestelijk weerbaar te zijn in dat soort situ aties. De middag staat onder leiding van Kiek Boelaars, die bij sportschool Kwidam al jaren vrouwen traint in weerbaarheid. De middag op 21 mei begint om 14.00 uur in wijkcentrum ‘t Kievitslaer; koffie en thee staan dan klaar. Gratis kaartjes voor de bijeenkomst zijn komende maandag (12 mei) van 10.30 tot 11.30 uu verkrijgbaar in ‘t Kievitslaer, Reinevaarstraat 55; tel. 4673767. In ouderentrefpunt ‘t Sant (Beneluxlaan 74) is op woensdag 14 mei een bingo-ochtend. Kosten: 3,50 euro voor een kaart van tien ronden; een kopje koffie gratis. Aanvang 10.00 uur. Zaal open 9.30 uur. Op woensdag 21 mei kunnen er maximaal 25 deelnemers bloemschikken. De prijs is afhankelijk van de bloemenprijs en het te maken stukje. S.v.p. zelf meebrengen: potje, mandje of bakje en een mesje. Aanvang 10.00 uur. Zaal open 9.30 uur. Op dinsdag 20 mei is er van 13.30 tot 16.30 uur in wijkcentrum De Baselaer een gezellige dansmiddag voor 55-plussers. Entree (incl. kopje koffie of thee) 1,35 euro in de voorverkoop, 1,80 euro aan de zaal. Voorverkoopadressen: mw. M. Looijkens (Molenstraat 37), mw. M. de Jong (St. Willebrordstraat 103) en De Baselaer (Hoefstraat 175). Elke eerste en derde woensdag (14.00 uur) en elke tweede vrij dag (20.00 uur) van de maand organiseert ouderenvereniging Reeshof 50+ in wijkcentrum Heyhoef een (rookvrije) bingo met geldprijzen. De eerstvolgende bingo’s zijn op vrijdagavond 9 mei en woensdagmiddag 21 mei. De buslijnen 47 en 48 stoppen voor de deur. Donderdag 22 mei is er een bingomiddag in wijkcentrum De Reit met in elke ronde drie prijzen. Een kop koffie of thee is gra tis. Een kaart voor tien ronden kost 2,50 euro. Aanvang 14.00 uur. Adres: Westertorenlaan 4. Van maandag 7 t/m donderdag 10 juli vindt de Midden- Brabantse Fietsvierdaagse plaats; de routes zijn uitgezet door Toerclub Tilburg ‘93, inclusief leuke en interessante afstapmo- gelijkheden, zoals kleinere musea, bezienswaardigheden en terrasjes. Iedere dag voeren de routes naar een andere windstreek, onder meer naar de Loonse en Drunense Duinen, vestingstad Heusden, Regte Heide, Baarle-Nassau/Hertog, Ulicootse hei de, landgoed De Baest en de Oisterwijkse vennen. Iedere deel nemer krijgt elke dag onderweg een gratis versnapering en na afloop een leuke herinnering. De keuze is uit de afstanden 33, 45 en 70 km. Vertrek en aan komst steeds bij de Stadssporthal (achter het Willem ll-stadion). Bij inschrijving vóór 15 juni betaalt men voor vier dagen 20 euro voor een gezin of 7,50 euro voor een individuele deelnemer. Na 15 juni bedraagt het inschrijfgeld resp. 23 en 8,50 euro. Folders met inschrijfformulier zijn verkrijgbaar bij fietsenmakers, buurthuizen, stadskantoren, Rabo’s en de VVV. Ook op de web site van Toerclub Tilburg ‘93 (www.tct93.nl) staat een inschrijf formulier. Informatie en folder verstrekt ook A. van Gils, Dussekstraat 58, 5011 AJ Tilbug; tel. 4560409, e-mail Gilsa@tref.nl Deze pagina wordt mede verzorgd door een aantal oudere vrij willigers. En zo zijn er veel plaatsen in de samenleving waar ou deren een onbetaalbare rol spelen. Ook in de Openbare Bibliotheek Tilburg zijn ze te vinden, zowel in persoon als in boekvorm. Vrijwilligers zorgen namelijk dat mensen die aan huis gebonden zijn, in een ziekenhuis liggen of in een verzorgingste huis wonen, kunnen blijven lezen. Daarnaast zijn er veel boeken geschreven over dit onderwerp. Actieve ouderen spelen met name voor leeftijdsgenoten een be langrijke rol. Ouderen voor ouderen van Marike Vroom gaat over oudere vrijwilligers in de ouderenzorg. Een dag de moeite waard gaat vooral over de rol die vrijwilligers daar spelen als het gaat om zingeving. Je doet het niet voor niets bevat de verhalen van 55-plussers over hun motivatie om vrijwilligerswerk te doen. Vrijwilligerswerk wereldwijd laat zien hoe het er in 21 landen aan toegaat. In De geraniums voorbij wordt duidelijk gemaakt dat ou der worden allang niet meer betekent “achter de geraniums” zit ten. De voorbeelden maken duidelijk dat ouderen een maat schappelijke rol van betekenis kunnen blijven spelen, zowel betaald als onbetaald. Nog niet in de bibliotheek, maar wel aardig om alvast te noemen is Pro deo: geïnspireerd blijven in vrijwilligerswerk. Het gaat na melijk over ontwikkelingen en veranderingen in vrijwilligerswerk, binnen de kerk en daarbuiten. Vrijwilligers? Lees dankzij hen of over hen in de bibliotheek. Na bijna vijftien jaar werk voor de Seniorenwijzer hebben Diny van Bladel- Verbunt (rechts op de foto) en Joop Janmaat afscheid genomen van de re dactie. Al die jaren dachten ze als vertegenwoordigers van de doelgroep mee over de inhoud van deze pagina en bekeken ze de artikelen voor plaatsing met een kritisch oog. Diny vond “het goed leesbaar maken van de pagina in het begin best lastig. Maar ik denk wel dat de Seniorenwijzer eraan heeft bijgedragen dat ouderen mondiger zijn geworden. Verder vond ik de redactie altijd een geweldig gezel lige club, die een grote persoonlijke betrokkenheid toont voor elkaar.” Ook Joop is erg te spreken over de “vrolijkheid tijdens redactievergaderingen en bij gezamenlijke etentjes. Daarnaast wordt er zeer doelgericht gewerkt, en dat vind ik erg prettig.” De andere redactieleden kijken met veel waardering en minstens evenveel plezier terug op de samenwerking met Diny en Joop. Wachtlijsten “Voor 1 april werden mensen geïndi ceerd voor een vorm van zorg, van een paar uur huishoudelijke hulp per week tot opname in een verpleeghuis. In plaats van naar een verzorgingstehuis te gaan, kun je er nu ook voor kiezen thuis te blijven wonen en je zorg in te kopen bij een verzorgingstehuis of een verpleeg huis. Zulke instellingen kunnen nu dus diensten aanbieden buiten hun eigen muren. Zo kunnen ook particulieren huishoudelijke en persoonlijke verzor ging regelen. Cliënten hebben op deze manier meer vrijheid bij het samenstel len van hun zorg. Bovendien kunnen door meer marktwerking de wachtlijsten minder worden”, denkt Hendrikx. “Dat moet in de praktijk nog op gang komen, maar je ziet de markt langzaamaan in beweging raken”, voegt ze toe. Veranderingen in de zorg gaan altijd met beroering gepaard. Ook bij de nieuwe AWBZ. Zo hield de gezonde partner die in een verzorgingstehuis bij zijn of haar zieke partner verblijft, vorige maand de gemoederen bezig. Door de modernise ring van de AWBZ moet de gezonde partner het dure verblijf in het verzor gingshuis zelf betalen, maar kan wel ge bruik maken van huursubsidie. De Tweede Kamer constateerde dat echt paren met een laag inkomen ondanks die huursubsidie door de hoge kosten uit elkaar zouden moeten gaan. Staatssecretaris van VWS Clémence Ross-Van Dorp beloofde daarop per 1 augustus met een speciale overeen komst te komen, waardoor het mogelijk 1 Tilburg; Thuiszorg is een van de voorzieningen die uit de AWBZ bekostigd worden. FOTO: THEBE Uit onderzoek van professor Guus Schrijvers van het Universitair Medisch Centrum Utrecht blijkt dat meer dan de helft van de RIO’s hun klanten afraden een PGB aan te vragen. Dit gebeurt vol gens Hendrikx niet in Midden-Brabant. “De klant bepaalt zelf of die zijn zorg via het PGB of zorg in natura wil. Zelfs kan hij die twee combineren. Hij kan bijvoorbeeld zijn huishoudelijke hulp van een PGB be talen en persoonlijke verzorging van de thuiszorg betrekken.” “Maar voor de laatste twee functies, be handeling en verblijf, mogen we geen PGB voor indiceren. Want als iemand in een instelling verblijft, levert deze organi satie alle zorg die de klant nodig heeft.” De brochure Klanten Kiezen van het mi nisterie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) noemt de modernisering van de AWBZ “een groot project”. Vanaf 1 april kunnen die klanten kiezen uit drie mogelijkheden: ze kunnen hun voorkeur uitspreken voor een persoonsgebonden budget (het PGB, waarbij ze zelf bepalen wie wanneer hen helpt), voor zorg in na tura (geleverd door een zorgaanbieder) of voor een combinatie van beide. Wachtlijsten, personeelstekort en bu reaucratie zijn knelpunten die iedereen te binnen schieten als het om zorg gaat. Met de modernisering van de Alge mene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) wil Den Haag daar wat aan doen. “De klant mag de regie voeren bij het samenstellen van zijn of haar zorg.” Zorg op maat De modernisering van de AWBZ moet zorg op maat mogelijk maken. Daarom zijn er zeven soorten aanspraken op zorg, zogenoemde functies. Die beschrijven wat de patiënt nodig heeft. Hoe daaraan invulling gegeven wordt, is aan de zorg vrager zelf. De functies variëren van huis houdelijke verzorging voor iemand die hulp nodig heeft bij het opruimen of schoonmaken tot verblijf in een be schermde woonomgeving. Hendrikx: “De klant geeft aan wat hij nodig heeft. Aan de hand van een onafhankelijk onderzoek van de indicatiesteller van het RIO en aanvullende gegevens van huisarts of specialist, bepaalt een indicatiesteller of iemand daar recht op heeft.” Een indica tie verloopt na maximaal vijf jaar. De nieuwe regels zijn niet altijd even dui delijk. Wachtlijstcoördinator Renée Leenheer heeft recent meegemaakt wat de vraaggerichte zorg in het praktijk bete kent. “Voor een mevrouw die op de wacht lijst voor een verzorgingstehuis staat, heb ik naar het RIO gebeld en hulp bij het was sen gevraagd. ‘Is dat wat de klant uitdruk kelijk wil?’, vroeg de indicatiesteller toen. De dochter van de mevrouw en ik hebben met haar gesproken en daaruit bleek dat het handig zou zijn voor haar. Maar of ze dat uitdrukkelijk wil?” “Ja, de klant of zijn wettelijke vertegen woordiger moet wel achter de zorgvraag staan”, zegt RIO-regiomanager Hendrikx, “maar als die zijn of haar vraag niet goed weet te formuleren, helpt onze medewerker”. I De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de twee weken in De Tilburgse Koerier. Redactie Hulya Qigdem, Riek Flipse-Tiemens, Jan I van Groos (voorzitter), Gerry Hovers, I Wilma Hurkens, Karel Luiijf (eindredac- teur), Loes Mertens - VermeerBarth Noordzij, Mat de Vries

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2003 | | pagina 11