WIJZE senioren West Busplan pakt slecht uit voor r A van €49.95 voor :ht ET - Modeshow met ‘eerlijke’ kleding ?>95 2 WEEK POST SCRIPTUM ers COLOFON -ICE ling? I I I I I I I I Trefpunt ‘t Sant Bingo in de Reit Excursie naar Volendam Ouderenadviseur over haar werk KBO Kring Tilburg zoekt notulist(e) Vakanties met zorg van Thebe Regionaal Seniorenorkest Openbaar vervoer en bibliotheek Drie vormen van openbaar vervoer M DONDERDAG 10 APRIL 2003 - PAGINA 7 DE TILBURGSE KOERIER 003 - PAGINA 6 Ouderen op de bres tegen onderdelen Tilburgs Openbaar vervoer Plan nt?eelfgroten de verschijningsdatum. lapril 2003 teffe TER i/EL De BBA heeft in de nieuwe plannen voor het Tilburgs openbaar vervoer duidelijk gekozen voor haltes bij de scholen. Ouderen moeten maar wat verder lopen. Als studenten straks geen bijna gratis OV-kaarten meer hebben, worden de expreslijnen ech te sneldiensten: ze hoeven dan na melijk niet meer te stoppen! Drop Oud Er zijn in Tilburg nog mensen, die uit eigen ervaring weten hoe karig het bestaan van arbeiders in de textielindustrie was. Toen in de jaren zestig de lonen hier ste gen, werden de fabrieken verplaatst naar de lage lonenlanden in de Derde Wereld. Dat het daar ook anders kan, is volgende week dinsdagmiddag te zien op een mo deshow met ‘eerlijke’ kleding. Aanvang 14.30 uur. In arme landen krijgen de textiel- en ande re arbeiders een veel te laag loon voor hun zware arbeid. Ook kinderarbeid is er een INGS 2 'O TOWERS entree €8,50 MG 06-51384440 i van een j voorstellingen jrveren: HET WOORD IS AAN... JP-korting 9660 aatsheuvel eermeters. IT IN DE TEERT: e met kken Jn I® t/m za. 19 april LISH entree €6,50 >1.00 uur n 21.00 uur Eindhoven eenderweg 202 vrijdag koopavond] nog steeds voortwoekerend kwaad. Maar er zijn een paar textielbedrijven, waar ar beiders wel een redelijk loon verdienen. '■’oedkoper tarief. v^.er de precieze invulling ”a overlegd. De BBA heeft zijn gengroepen gepresenteerd. mei. Maar door de ontstane commotie moe nog hun zegje doen tijdens een extra bijeer huis. Als alles verder volgens plan verloopt, maar dat is r nieuwe openbaar vervoersysteem op 1 september van kract En ook bij de milieuvriendelijke verbouw van katoen krijgen de plukkers een nor maal loon betaald. Deze ‘eerlijk’ geprodu ceerde kleding is dus dubbel waardevol: voor de producenten én de kopers. Met name voor ouderen is er op dinsdag middag 15 april een modeshow met eerlij ke kleding in de grote zaal van De Vuurdoop. Negen stadgenoten (zes da mes, twee heren en een tiener) showen de kleding. De collectie voor dames (in de ma ten 36 t/m 48) toont een rijke variatie aan blouses, vesten, truien, rokken, japonnen en pantalons. Voor heren zijn er (in de ma ten van small t/m large) vooral overhem denjacks, truien en pullovers. Voortieners zijn kleurige shirts met opdruk vanaf mat 32 verkrijgbaar. Na de show kunt u kleding kopen en/of be stellen. Daarnaast verkoopt de Wereld winkel er andere eerlijke producten, zoals koffie, cacao, thee en Afrikaanse en Aziatische kunstnijverheid. Kaarten voor de modeshow a 2 euro kunt u re serveren bij tel. 4557157 en overdag bij tel. 5421982; of schriftelijk bij Oikocredit-Nederiand, p/a Schubertstraat 96,5011 CH Tilburg. Adres De Vuurdoop: St. Annastraat 20 (voormalige school), vlakbij het Lieve Vrouweplein en de Bredaseweg. Zaal open om 14.00 uur. entree €6,50 3 Met veel voldoening geef ik mantelzorg aan mijn hoogbejaarde ouders. Maar omdat ze steeds meer zorg nodig heb ben, wordt hulp ook zwaarder. Om het vol te kunnen houden moet ik daarom soms afstand kunnen nemen. In het ar tikel Hulp en zorg voor ouderen en ma- telzorgers in de vorige Seniorenwijzer staat een aantal instellingen dat de zorg een tijdje, tegen betaling, van overne men. Maar de zorg kost mij, behalve energie, veel geld. In Nederland wordt het grootste deel van de zorg uitgevoerd door mantelzorgers. Maar wie zorgt voor de mantelzorger? Wellicht kan de overheid er via een be lastingverlichting of vakantieuitkering aan bijdragen dat mantelzorgers vol doende financiële middelen krijgen om de zorg voor hun naasten een poosje te laten verrichten door zorginstellingen. Een verzorgende In Tilburg en omgeving worden de buslijnen herzien. De gevolgen zullen voor ou deren in een aantal buurten minder prettig zijn. Het Tilburgs Openbaar vervoer Plan (TOP) is bijvoorbeeld allesbehalve naar de wens van bewoners in Tilburg-West, stelt een strijdbare Piet van Berkel (63). “We hebben een achterban van achtdui zend ouderen in een vergrijzende wijk. De BBA wil dat wij hier vrijwilligers leveren voor stadsbuurtbussen, een nieuw fenomeen, alleen bedoeld voor West. Maar we zijn niet minder dan de rest van Tilburg.” Piet van Berkel van de ouderen, wijkorganisaties en de Amarantvestigingen (Piusoord en ‘t Hoge Veer). Er is echter één voorwaarde: vrijwilli gers zouden de busjes voor acht personen moeten gaan besturen. Daarmee zou een nieuw fenomeen ontstaan: de stadsbuurtbus Van Berkel ziet dat niet zo zitten: “Als wij dat regelen, zorgen zij voor de rest. Zeggen ze. Dat willen ze graag, omdat personeel op de bus het meest kost. Maar zoiets kun je toch niet op vrijwillige basis opzetten, want dan ben je overgeleverd aan het plichtsbesef van mensen. Als het mooi weer is, komen ze mis schien niet eens opdagen! Misschien is het wel mogelijk om er een soort Melkertbaan van te maken, gesubsidieerd werk met door stroming naar regulier werk als doel.” Hobby Nu hij er zijn tanden in heeft gezet, zal hij niet loslaten voordat het TOP naar de zin is van de actieve ouderen van West. Zijn vrouw Corry, die zijn afspraken voor hem bijhoudt, steunt hem door dik en dun. “Ze hebben zich er zo voor ingezet. Nu moeten ze het ook maar afmaken. Ik vind het ook wel interes sant, maar kan echt niet met hem naar elke raads- of commissievergadering gaan.” De dag voor het interview kwam Piet van Berkel pas na middernacht thuis van een ver gadering van een raadscommissie. Deze dag gaat zijn vrouw Corry alleen naar Zeeland naar hun dochter, want hij heeft weer vergaderingen. Van Berkel bezoekt niet alleen veel ver gaderingen, omdat hij actief is in diverse werkgroepen. Sinds 1996 is hij ook bij elke raadsvergadering aanwezig. “Daarvoor waren we al overal geweest: het Europese parlement, de Eerste Kamer, de Tweede Kamer, zelfs de Trèveszaal waar het kabinet vergadert. Maar nooit in ons gemeentehuis. Toen las ik in de krant dat er een vergadering was, toevallig die zelfde avond. We gingen erheen. De bode zei verbaasd dat er geen raadsver gadering, maar een commissievergade ring was. We mochten die bijwonen. Sindsdien ben ik er altijd bij. Sommigen hebben wel eens gedacht dat ik een jour nalist was en er daarom altijd zat.” Ondertussen kent Van Berkel veel men sen bij de gemeente. Trots toont hij zijn ver zameling visitekaartjes. Vooraan dat van burgemeester Johan Stekelenburg, het enige gesigneerde kaartje in de verzame ling. “Ik heb ze allemaal persoonlijk gekre gen”, verduidelijkt hij. Er zitten ook kaartjes bij van mensen van een kleine gemeente in Zeeland. “O, die zijn van de vakantie. Als ik bij onze dochter ben, ga ik daar ook soms naar de raadsvergaderingen. Vandaar.” HQ In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw ver haal op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 100015000 JA Tilburg, onder vermel ding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. EFD 18.45 uur entree €6,50 verschijnt eenmaal in de 3 Tilburgse Koerier. Vrijwilligers Volgens Van Berkel mankeerde er nogal wat aan het BBA-plan. Daarom heeft hij met Dean Janssens van 3-West een al ternatief voorstel gemaakt. “De bus zou bijvoorbeeld volgens de BBA niet meer over Postelse Hoeflaan rijden, terwijl daar verschillende complexen zijn waar veel ouderen wonen. Die zouden dan vanaf de Reitse Hoevenstraat honder den meters meer moeten lopen. Ook zou de T-bus dertien keer voorrang moeten verlenen; op onze route hoeft dat maar twee keer. In de wijk Wandelbos wil de BBA nog steeds de bus geen extra bocht naar het crematorium en begraafplaats West laten rijden. Mensen moeten daar door bijna een kilometer lopen. Daar in de buurt is ook het politiebureau van de wijk. Vorig jaar werd bij het Paletplein bij twaalf mensen ingebroken. Slechts vier van hen deden aangifte, omdat het bu reau slecht bereikbaar is. We willen ook een goede verbinding met de Westermarkt voor inwoners van De Blaak; zij doen daar graag hun bood schappen, bankzaken, enzovoort.” De BBA wil zijn plan voor de T-buslijnen in west wel aanpassen aan de wensen Van Berkel is er druk mee. Hij is lid van bewonersoverleggroep De Reit, van de werkgroep Vervoer van het Tilburgs Overleg Gehandicaptenorganisaties (TOG), en vertegenwoordiger van de ou deren in de stadsdeeladviesraad van de wijkorganisatie 3-West. Thuis op de bank liggen stapels papieren over het plan voor het busvervoer. Alle vergaderstukken en alles wat erover ver schenen is, houdt Van Berkel bij. “Eerst heeft de gemeente in grote lijnen een plan ontwikkeld. Vervolgens heeft de BBA de opdracht gekregen om er gestal te aan te geven. Daar ging het mis. Hun voorstellen leken nergens op. Vooral in de wijken Het Zand, Wandelbos en De Reit vallen er gaten waardoor mensen langer moeten lopen naar een bushalte. De directeur van de BBA beweert dat het niet zoveel uit maakt voor de gebruikers. Wat een lulverhaal. Het is een commer cieel bedrijf dat kosten wil besparen en winst maken. Daar gaat het om.” In ouderentrefpunt ‘t Sant (Beneluxlaan 74) kunt u op woensdag 16 april bloemstukjes maken. De kosten zijn afhankelijk van het te maken stukje en de bloemenprijs. Zelf meebrengen: een mesje, bakje, potje of mandje. Aanvang 10.00 uur. Op woensdag 23 april is de maandelijkse rik- en jokerochtend. Mooie prijsjes. Entree 1 euro p.p. Aanvang 10.00 uur. Ouderenwerk De Reit organiseert donderdag 24 april een bin- gomiddag met in elk van de tien ronden drie prijzen. Een kop koffie of thee is gratis. De prijs van een kaart is 2,50 euro. Aanvang 14.00 uur in wijkcentrum De Reit (Westertorenlaan 4). Tweedehands markt De Kievitshorst Op zondag 13 april is er van 11.00 tot 16.00 uur in zorgcentrum De Kievitshorst (Beneluxlaan 101) een tweedehands markt. De opbrengst komt ten goede aan activiteiten voor de bewoners van De Kievitskorst. Entree: 1 euro p.p. Op dinsdag 20 mei organiseert de ouderencommissie 50+ van de wijk Zorgvlied een dagtocht naar Volendam. Op het programma staan een boottocht naar Marken en een bezoek aan een klom penmakerij. Ook de inwendige mens wordt niet vergeten met kof fie met gebak, een koffietafel en een diner. De all-inn prijs be draagt 42,50 euro p.p. Inlichtingen: dhr. Smits, tel. 4630068. Op dinsdag 15 april geeft Desiree Laterveer, ouderenadviseur bij De Twern, bij ANBO-Tilburg uitleg over haar werk. Ook niet- leden zijn welkom op deze bijeenkomst in wijkcentrum De Baselaer (Hoefstraat 175). Toegang gratis; aanvang 15.00 uur. Inloopochtenden 50+digibuurt Ouderen de computer laten gebruiken voor onderling contact in de buurt. Dat is het doel van de 50+digibuurt, een experiment van de provincie in Midden-Brabant. Het gebeurt onder meer bij wijkbibliotheek Lyndacker (Wagnerplein 5, Tilburg-Noord). De ouderen kunnen hobby’s uitwisselen, informatie over activitei ten en ontwikkelingen in de buurt verzamelen voor de wijkkrant of een website, en van gezamenlijke activiteiten organiseren. Hiervoor heeft bibliotheek Lyndacker een wekelijkse in- loopochtend: elke donderdag van 10.00 tot 12.30 uur. Deelname kost 3 euro per keer, inclusief koffie/tbee. Wilt u meer weten, dan kunt u op dinsdag 22 april (van 10.15 tot uiterlijk 11.30 uur) in de Lyndacker naar een informatieochtend over de 50+digibuurt. Het bestuur van KBO Kring Tilburg zoekt voor het notuleren van de AB-vergaderingen en de vergaderingen van de Kringraad een notulist(e). De AB-vergaderingen zijn negen maal per jaar, op de tweede dinsdagmiddag van de maand. De vergaderingen van de Kringraad vinden plaats op een ochtend, in april en no vember. De vergaderingen duren gemiddeld 3 uur. Van de no tulist^) wordt vaardigheid verwacht en dat hij/zij de notulen thuis kan uitwerken op de computer. Er is een dictafoon be schikbaar. De KBO biedt een kleine onkostenvergoeding. Informatie: Fr. Schrauwen, secr. Kringbestuur, Heyhoefpro- menade 191,5043 RD Tilburg; tel. 5334716. Thebe Ledenservice verzorgt diverse vakanties met verpleeg kundige begeleiding. Nieuw dit jaar zijn reizen voor rolstoelge bruikers en vakanties naar Oostenrijk en Duitsland. De reisarrangementen zijn speciaal voor mensen die niet zo makkelijk meer op vakantie kunnen. Bijvoorbeeld door onge makken als medicijngebruik, het aantrekken van steunkousen, incontinentie, insuline spuiten, een dieet, moeilijk ter been zijn en dergelijke. Verpleegkundigen zijn dag en nacht beschikbaar om te helpen bij lichamelijke verzorging en begeleiding. De reis vanuit Tilburg is per luxe touringcar. Het comfortabele hotel ligt in een rustige, mooie omgeving en heeft een uitste kende keuken, die aan ieder dieet kan voldoen. Bij de excursies en gezellige avonden wordt rekening gehouden met de moge lijkheden van alle deelnemers. Informatie/reisbrochure: Thebe, tel. 0900-8806. Afgelopen dinsdag en woensdag vonden in een volledig uitver kochte Concertzaal voor het zesde jaar Muzikale Ouderenmid dagen met het Regionaal Senioren Orkest Midden-Brabant plaats. Wie het gemist heeft en in 2004 wel van de partij wil zijn, kan zijn/haar naam en adres doorgeven aan het secretariaat van het orkest: Apollostraat 14,5081 GS Hilvarenbeek. Eind dit jaar worden de uitnodigingen verstuurd. Zoals u in het hoofdartikel kunt lezen is er een groep ouderen in West die zich inzet voor goede busverbindingen daar. Gemeente en BBA zijn namelijk bezig op basis van het Tilburgs Openbaar vervoer Plan (TOP) een en ander te veranderen. Wilt u daarover meer weten? Of heeft u juist interesse in de ge schiedenis van het openbaar vervoer (OV) in Tilburg? In de Openbare Bibliotheek kunt u beide kanten op. Zo ligt er in de centrale bibliotheek op het Koningsplein een in- kijkexemplaar van het TOP. Natuurlijk kunt u ook op de gratis raadpleegbare website van de gemeente Tilburg kijken. Kies daarvoor de mogelijkheid “zoek”, geef als zoekopdracht “ver voer” en klik dan op “verkeer en vervoer”. U kunt ook stapsge wijs naar de portefeuille van wethouder Els Aarts gaan-, die het OV in haar portefeuille heeft. Bij “Actuele zaken” komt u de uit werking van het TOP tegen. Maar ook een persbericht over de start van het Consumentennetwerk Openbaar Vervoer. Bent u meer geïnteresseerd in de historie van de Tilburgers en hun vervoer? Lees dan het tweede deel uit de serie Ach lieve tijd met die ondertitel. Op de achterkant staat een kaart met daarop o.a. oude tramlijnen. Ook Tramwegen van Noord-Brabant gaat over de geschiedenis van het (openbaar) vervoer. De tramwe gen in Noord-Brabant en de BBA (ontstaan uit het samengaan van tramwegmaatschappijen) komen hierin aan bod. De BBA 50 jaar gaat uitgebreider in op de geschiedenis van de Brabantsche Buurtspoorwegen en Autodiensten. Als u van trei nen en/of Tilburgse geschiedenis houdt zijn ook Beis lijntje en De verbindende schakeheuk om te lezen. Het ene gaat over het traject Tilburg-Turnhout, het andere over de verbinding met Den Bosch en Nijmegen. Voor de echte treinliefhebbers is de Trajectvideo Roosendaal-’sHertogenbosch leuk. Hiermee be leef je deze rit vanuit de bestuurderscabine. Openbaar vervoer en openbaar bestuur? U vindt het in de Openbare Bibliotheek. In het plan voor het busvervoer zullen vooral in de wijken Het Zand, Wandelbos en De Reit mensen langer moeten lopen naar een bushalte. foto: peter ligtenberg Het Tilburgs Openbaar vervoer Plan (TOP) kent drie vervoersvormenexpresselijnen, T-bussenendedeeltaxi. De drie expresselijnen (oost-west, noord-zuid,zuid-west) zijn bedoeld om passagiers snel naar de belangrijkste plaatsen in stad te brengen. De rou tes en halteplaatsen van de expreslijnen worden door de gemeente bepaald. De kleinere T-bussen, die door de BBA worden vastgesteld, ontsluiten de wijken van af haltes van de expreslijnen. Ze komen in gebieden waar de expresselijnen weinig of geen haltes hebben, of waar relatief veel ouderen wonen. De duurdere deeltaxi, die al van start is gegaan, zorgt voor vervoer van deur tot deur; gehandicapten en andere geïndiceerden die slecht ter been zijn, rijden tegen een goedkoper tarief. Over de precieze invulling van de buslijnen en -haltes van het TOP wordt nog vol-op rijn bijgewerkte plannen aan bewoners- en andere belan- J. De raadscommissie Fysiek bespreekt de plannen op 26 >gen de belangengroepen en de BBA eerst enkomst, komende woensdag op het stad- nog niet zeker, wordt het cht. I De Seniorenwijzer twee weken in De Redactie: I Hulya Qigdem, Riek Flipse-Tiemens, Jan van Groos (voorzitter), Gerry Hovers, Wilma I Hurkens, Karel Luiijf (eindredacteur), Loes Mertens-Vermeer, Barth Noordzij, Mat de Vries Redactieadres Seniorenwijzer, p/a Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 5839999. I Kopij kan opgestuurd worden naar het re- dactie-adres of naar De Tilburgse Koerier, I Postbus 10001, 5000JA Tilburg; 1 tel. 5368805. I Deadline: donderdag 12.00 uur voor de versnhiininnsdatum

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2003 | | pagina 7