6© WIJZE mantelzorgers Hulp en zorg voor ouderen en Thuis een hoortest doen eraar’ COLOFON Telefoonnummer koersbal Groenewoud Bewegen met leeftijdgenoten ANBO te Voet Informatie over wonen Informatie over Deeltaxi Kaarten in de Reit Bingo Snuffelmarkt Zonnebloem Lente in de bibliotheek Z A )03 - PAGINA 8 DE TILBURGSE KOERIER •DONDERDAG 27 MAART 2003 - PAGINA 9 etswerk at jou aan? De mogelijkheden op een rijtje: van vrijwüligershulp tot crisisopvang Ir zijn .nl/tilburg. HQ te voorzien van in wijk- FOTO: PETER UGTENBERG Drop Oud rswerk POSTSCRIPTUM en te knut- begeleiden. 1 I I I I I I I I Hoe klein ze tegenwoordig ook zijn, een boortoestel dragen is voor veel ouderen een schrikbeeld. Vaak blijven ze jaren tob ben met een steeds slechter wordend ge hoor. Ze zetten radio en tv zo hard dat hun partner of zelfs de buren er last van heb ben. Soms raken ze in een sociaal isole ment, omdat ze niet meer kunnen deelne men aan gesprekken en contacten met woensdag even voor Telefoonnummers: Nederlandse Branchevereniging Aangepaste Vakanties: 030-2543120 Regionaal Indicatie Orgaan (RIO): 5952020. Regionaal Patiënten/Consumenten Platform (RPCP): 013-5942170 Het Rode Kruis, afdeling Tilburg (dagopvang): 5425163 Steunpunt Mantelzorg Midden-Brabant: 013-5837930 Senioren Oppas Centrale: 0416-373736 Stichting Contour (Vrijwilligerscentrale en Vrijwillige Thuiszorg): 013-5434572 Thuiszorg: - Bureau Zorgvisie 013-5716257 - Thebe: 0900-8806 - De Zorgverlener, 013-5700833 - ZorgWerkt, 013-5056009 Van Indicatie Tot Opname (VITO): 5839999. I overzicht: sum.nl (williger die sche onder- ümaal twee .Is docent? “Liever wiet kweken dan naar de soos”, schijnen nogal wat Tilburgers te denken. Dus niet teveel aan doen, anders kost het de gemeenschap alleen maar meer geld! ïvraagd per week bezig te' wordt, is crisisopname een uitweg. De opname is voor beperkte tijd mogelijk. Meestal regelt de huisarts een crisisop name via de Geestelijke Gezondheids zorg (GGZ). Als formaliteit bepaalt het RIO dan achteraf of de opname noodza kelijk was. seum, Plein 3, tel: 13-14, zo: gesloten. seum, Mol 25, tel: Poortvliet Museum, 8 46 18, za: 16-17, Venray Bewaarde". »n, bijzondere voor vale aandacht voor verzamelingen. Op sen 14.00 en 17.00 gie-werkgroep aan- gische vondsten te Dagopvang in het Tilburgse verzorgingstehuis De Kievitshorst. Er uit en so ciale contacten voor de hulpbehoevende oudere; een moment van rust voor de mantelzorger. in uit de eigen ver- slf te determineren door deskundigen, in dieren in het bos •m met behulp van te determineren. 1, Streeklandbouw- eningseweg 1, tel: 130-17, zo: 13.30-17. im Schooltijd, Vis- 53 13, za: 10-16, >eeltjes van toen. otse Huizen, Kaai i:12-17,zo:13-17.ln de Boerdeij" verza- irten en geschenk- tijde. Tevens is te wisselende streek- )e Veerse Vlaming", :erscentrum 't Zwin, (0117) 39 22 21, e wekelijks ntplooiings- »n, Gitstappermo- ,za: 10-18, zo: 10-18. j'siws n wat zij zoal verza- en 8 jongeren hun fgoed, Slijkstraat 1, zo: gesloten. Vanaf en 2003 een aantal 'erza melaats. De Nationale Hoortest, tel. 0900- 4560123 (vijftien lijnen; 35 eurocent per minuut). Het is verstandig de test in een rustige omgeving te doen en niet via een slechte (mobiele) verbinding. Mensen die langdurig mantelzorger zijn, hebben het niet makkelijk. Ze passen meestal hun sociale leven aan om die zorg te kunnen verlenen en geven wellicht hun hobby’s op. Natuurlijk wil de verzorgende er soms even tussen uit, zich even ontspannen. Dan kunnen de verschillende soorten opvang, bijvoorbeeld dagop vang of tijdelijke opvang in een verzorgingshuis, uitkomst bieden. anderen gaan vermijden. Velen schamen zich voor deze handicap die vaak hoort bij het ouder worden. De telefonische gehoortest, die is ontwik keld door de Vrije Universiteit, biedt nu de mogelijkheid zelf op een discrete manier erachter te komen hoe je oren functione ren. Nadat je het nummer van de Nationale Hoortest hebt ingetoetst, krijg je een com puterstem te horen die vraagt of je man of vrouw en hoe oud je bent. Daarna volgt de test, die gebaseerd is op het probleem dat veel mensen hebben met achtergrondge luid tijdens een gesprek. Je krijgt drie keer drie cijfers te horen; na een pieptoon moet je die cijfers zelf intoetsen. Dat gebeurt twintig keer, waarbij er steeds meer ach tergrondruis is. Overigens wordt het ni veau van de test automatisch aangepast door gemaakte fouten, zodat minder goed horenden tijdens de test niet meteen ont moedigd raken. Na circa vier minuten volgt de uitslag: goed, voldoende of slecht. Je kunt nog op nieuw bellen om je andere oor te testen, maar bij een gehoorprobleem is de schade aan beide kanten meestal ongeveer even groot, blijkt uit onderzoek. Ook wijzen cij fers uit dat ongeveer de helft van de een miljoen slechthorende Nederlanders die geen gehoorapparaat dragen, er baat bij zouden hebben als ze dat wel zouden doen. Wie dus niet ‘voldoende’ scoort bij de telefonische test of twijfelt, doet er dus ver standig aan naar een audiologisch cen trum te gaan voor een gratis aanvullende test of om de hu isarts een verwijzing te vra gen voor de KNO-arts. De Senioren Oppas Centrale is een stich ting die tegen betaling ervoor kan zorgen dat er iemand bij je thuis komt. Het is bedoeld voor senioren die direct kort of langer duren de ondersteuning of gezelschap nodig heb ben. Dat kan zijn na ontslag uit het zieken huis of juist vóór opname in verzorgings- of verplegingshuis. De hulp bestaat puur uit het aanwezig zijn, eventueel met wat licht ver zorgend en licht huishoudelijk werk. Dat kan niet alleen overdag, maar ook ‘s avonds en ‘s nachts. Er gelden aparte tarieven voor het in takegesprek, de inschrijving, de bemiddeling en het oppassen zelf. Vrijwilligers van Contour bieden gratis hulp aan zieken, gehandicapten of ouderen. Ook kunnen ze intensieve thuishulp of ter minale zorg bieden. Van de Nederlandse 80-plussers is 80 procent slechthorend. Maar dat pro bleem begint natuurlijk al op eerdere leeftijd, vaak rond het 55ste levensjaar. Er is nu een tamelijk goedkope manier om er zelf achter te komen hoe het met je gehoor gesteld is: de Nationale Hoortest per telefoon. Binnen een paar minuten weet je of een hoortoestelletje wellicht nodig is of dat je in elk geval een bezoekje moet brengen aan huisarts of audiciën. Informatie Voor wie door de bomen het bos niet meer ziet, zijn er instanties die over veel infor matie beschikken of weten waar deze te verkrijgen is. De ouderenadviseurs in de wijkcentra zijn op de hoogte van alle mo gelijkheden. Bovendien valt veel nog eens na te lezen in de Gids voor Mantelzorgers en professionals, die mede een bron was voor dit artikel. Ook zijn er organisaties die belangen van verzorgenden en zorgvragers beharti gen, zoals het Steunpunt Mantelzorg en het Regionaal Patiënten/Consumenten Platform (RPCP). Bij de koersbalclub die elke woensdag van 9.30 tot 11.30 uur speelt in Boerderij Vissers aan de Berglandweg, zijn nog plaat sen vrij. Belangstellenden kunnen gerust eens een kijkje nemen of op die tijd bellen met 5430922 en vragen naar Harrie Melis. In de vorige Seniorenwijzer stond een verkeerd telefoonnum mer vermeld. Om te voorkomen dat ouderdom met gebreken komt, is het goed te bewegen. Dat kan bijvoorbeeld in de nieuwe cursus van dansdocente Ans de Beer, die jarenlange ervaring heeft met be- wegingslessen voor 55-plussers. De groepen van acht a tien personen zijn samengesteld naar leeftijdscategorie. Het enige wat nodig is, is inzet. De lessen zijn vooral overdag en worden gegeven in theaterwerkplaats De Muze (Carré 19; het oude Elisabethziekenhuis). De eerste les is gratis, evenals de koffie erna. Informatie: Ans de Beer, tel. 5458221 Ouderenbond ANBO heeft een aantrekkelijk wandelprogram- ma voor sportieve 50-plussers: wandelingen op doordeweek se dagen variërend van 15 tot 20 kilometer door mooie gebie den in Nederland. De wandelingen bieden ook de mogelijkheid nieuwe mensen te ontmoeten. In april wordt er in Brabant gewandeld langs de Gildersroute (van Gemonde bij Den Bosch naar Kasteren), rond Hoek van Holland (op het Zuid-Hollandse eiland Voorne Putten) en rond Heemstede en Groet in Noord-Holland. In april wordt in Overijssel de eerste etappe van Ommen naar Dalfsen langs het Maarten van Rossumpad gelopen; elke maand volgt een nieuwe etappe van dit pad. Dat geldt ook voor het Marskramerpad die van start gaat met een wandeling van Deventer naar Klarenbeek. Het programma bevat ook meerdaagse trektochten in binnen- en buitenland, en zwerftochten over het wadHet programma is te be stellen bij: ANBO te Voet, tel. 030-2330082; e-mail anbo-te voet@anbo.nl. Kosten 5 euro per wandelingANBO-leden 3 euro. 0p de fiets naar Rome In ouderentrefpunt ‘t Sant (Beneluxlaan 74) houdt dhr. G. Kuijpers op woensdag 2 april een dialezing over zijn fietsreis naar Rome. De fietstocht voerde vanaf eind april 2002 door tien landen naar het Vaticaan. Hij vertelt over en toont landschap pen met prachtige natuur en zeldzame planten en prachtige ste den als Florence, Sienna en Rome. De lezing begint om 10.00 uur. Entree 1 euro, inclusief kopje koffie. Heeft u vragen op het gebied van wonen, zoals (inspraak bij) woningaanpassing voor ouderen, veiligheid, zoeken en toewij zing van (senioren)woningen, wachttijden, etc.? Zulke vragen worden op donderdag 3 april beantwoord door een ouderenad viseur en een medewerker van een woningcorporatie. Plaats: buurthuis In de Boomtak (Boomstraat 81). Tijd: 10.00 tot 12.00 uur. De SOON (Samenwerkende Ouderen Organisaties Noord) or ganiseert 9 april een informatiemiddag over de Deeltaxi. Ambtenaar Segers van de gemeente geeft hierover een uitzet ting en beantwoordt vragen. De middag in De Ypelaer (Corellistraat 10) begint om 14.00uur. Vanaf 13.30 staat er een gratis kopje koffie of thee klaar. Donderdag 3 april kunt u rikken, jokeren of hoogjassen in wijk centrum de Reit (Westertorenlaan 4). Iedereen krijgt een prijsje en een kop koffie of thee. Kosten: 1,20 euro. Aanvang 14.00 uur. Cursus Omgaan met heupartrose De eerste cursus Omgaan met artrose van de heup voor 55- plussers in Moergestel is goed verlopen. De deelnemers ver telden dat ze nu minder last hebben van pijn en stijfheid. Met heupartrose. Volledige genezing van artrose is niet mogelijk, maar met een juiste behandeling en aangepaste leefwijze kun nen klachten wel verminderen. Bij voldoende aanmeldingen wordt de cursus ook in andere ge meenten georganiseerd. Dat geldt ook voor de cursus Omgaan met artrose van de knie. Informatie: het Cursusbureau van Thebe Ledenservice, tel. 0900-8806. KBO-Wandelbos organiseert maandag 31 maart een bingo- middag in wijkcentrum ‘t Kievitslaer (Reinevaarstraat). Tijd: 14 tot 16 uur. Een kopje koffie of thee is gratis. Ouderenvereniging Reeshof 50+ organiseert elke eerste en der de woensdagmiddag en elke tweede vrijdagavond van de maand bingo’s in wijkcentrum HeyhoefEerstvolgende data: woensdag 2 en 16 april (14.00 uur) en vrijdag 11 april (20.00 uur). In ouderentrefpunt ‘t Sant (Beneluxlaan 74) is op woensdag 9 april een bingo-ochtend. Kosten 3,50 euro voor een kaart van tien ronden. Kopje koffie gratis. Aanvang 10.00 uur. De afdeling ‘t Zand van de Zonnebloem houdt zondag 6 april van 12.00 tot 16.00 uur een snuffelmarkt.Plaats: Goede Herderzaal, Isidorusstraat 6 (bij Postelse Hoeflaan). De lente is begonnen: tijd om weer te genieten van tuin en bal kon en om erop uit te gaan. Begin zelf met een wandeling naar de bibliotheek bij u in de buurt. Een boek als De voorjaarstuinvan Steven Bradley laat zien hoe mooi een tuin kan zijn in dit jaargetijde. Al had u daar in de herfst al iets aan moeten doen, bijvoorbeeld om nu bloeiende bollen te hebben. Het boek De tulp vertelt alles over dit symbool voor zón en voorjaar. Met Tuinieren in potten en bakken van Nigel Colborn kunt u ideeën opdoen voor uw balkon en terras. Wilt u uw huis in lentesferen aankleden? Neem dan eens een kijkje in Lentekriebels: bijzondere voorjaarsdecoraties of in Creatief met natuurlijke materialen. Misschien krijgt u nu ook wel zin in iets anders dan winterse kost. In Licht en lekker koken in lente en zomer vindt u recepten die passen bij de tijd van het jaar. Ook wie erop uit wil met de fiets kan in de bibliotheek terecht. Twee recente uitgaven van de ANWB zijn Zuid-Nederland en Midden- Brabant en Meijerij. De eerste is een cd-rom met daarop meer dan 180 bewegwijzerde fietsroutes. De tweede is een ANWB/VVV- fietsgids voor de omgeving van Tilburg en wat verder. Niet alleen willen de meeste mantelzor gers zelf het liefst zo lang mogelijk voor hun partner, ouder, familielid, buur of vriend(in) zorgen; ook is het door de ver grijzing en het gebrek aan plaatsen in de verzorgings- en verpleeghuizen nodig dat ze die zorg zo lang mogelijk volhou den. Daarom is het natuurlijk voor hen en hun omgeving belangrijk dat ze niet over belast raken. Er zijn verschillende manieren om man telzorgers te ontlasten. Die variëren van vrijwilligers die een paar uurtjes een oog je in het zeil houden tot crisisopvang. Maar vaak zijn er lange wachtlijsten en om gebruik te kunnen maken van som mige regelingen zoals dagverpleging of opvang in een verzorgingshuis is een in dicatie nodig. Het RIO Regionaal Indica tie Orgaan) bepaalt op of iemand voor deze opvang en zorg in aanmerking komt. Voor de meeste opvang moet de zorg vrager betalen. Maar iedere Nederland se inwoner is via de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) verze kerd. Die geeft recht op verschillende vormen van hulp, zoals thuiszorg, psy chiatrische hulp, verpleging en verzor ging in inrichtingen voor lichamelijk en geestelijk gehandicapten en in verpleeg- en verzorgingshuizen. Je kunt je hulp en zorg ook zelf regelen als je door ziekte, handicap of ouderdom zorg nodig hebt. Via de AWBZ kun je dan een persoonsgebonden budget (PGB) aanvragen. Daarmee kun je zelf bepalen wie de hulpverlener wordt en wanneer men de hulp wil ontvangen. Zo biedt het PGB een alternatief naast de gebruikelij ke hulp die rechtstreeks door een zorgin stelling wordt geleverd. De klant krijgt nu rechtstreeks periodiek een bedrag over gemaakt. Hij iszelf verantwoordelijk voor de besteding ervan. Hulp thuis De thuiszorg beslaat een breed aanbod van hulp tegen een inkomensafhankelijk tarief: van huishoudelijk hulp tot (inten sieve) thuiszorg. Hiervoor is een indica tie nodig. Naast het bekende Thebe zijn in Midden-Brabant ook het Bureau Zorgvisie, De Zorgverlener en ZorgWerkt actief op dit gebied. K "De kunst van het lurghse Schoole eer posities, die 12 april uw verzameling in 'stadsgenoten kun- Schoole hun verza- entrum de Ijzeren (0495) 52 48 93, wisseltentoonstel- i wordt een natuur- i kortingsprijs). afvalstoffen on- met name land- eisen voor mest- n bodem en ststoffen van ag- lampignonvoet- grondgebruikers 'ooraf goed te in- ;estane mogelijk- k van bodemver- Voor vragen of ststoffenregelge- ict opnemen met iedienst,tel.O4O- over het afval- et bureau Afval- provincie, tel. Buitenshuis Afhankelijk van de ernst van de situatie, is er buitenshuis een gevarieerd aanbod aan op vang te vinden. In bijna alle wijk- of buurt centra zijn er ontspannende en informatieve activiteiten waaraan ouderen kunnen deel nemen. Deze worden op een ochtend of mid dag georganiseerd. Soms is het ook moge lijk gezamenlijk een warme maaltijd te nuttigen. Een mantelzorger kan ook een aangepaste vakantie boeken, waarbij met de zorgbe hoeftes van de patiënt rekening gehouden wordt. De Nederlandse Branchevereniging Aangepaste Vakanties geeft jaarlijks een gids uit. Soms is er subsidie mogelijk. Iemand die beperkte verzorging nodig heeft, kan een aantal keer per week een hele dag naar de dagopvang. Zo krijgt de mantelzor ger wat rust. Voor de dagopvang is geen in dicatie vereist; wel wordt een vergoeding ge vraagd. Om dezelfde reden bieden verzorgingste huizen dagbesteding aan mensen die na in dicatie op hun wachtlijst staan. De deelne mers kunnen er sociale contacten leggen en meedoen aan allerlei activiteiten, bijvoor beeld biljarten of handwerken. Het aantal plaatsen hiervoor is beperkt. Voor mensen die intensievere begeleiding of zorg nodig hebben, zijn er verschillende op vangmogelijkheden. Daar hebben ze wel een indicatie voor nodig. Wie ziek is of gees telijk achteruit gaat, kan bij de dagverzor- ging in verpleeghuizen terecht. Er zijn wel kosten aan verbonden. Maar wie bijvoor beeld alleen AOW en een klein pensioen heeft, kan bij de gemeente bijzondere bij stand aanvragen. Om te herstellen van of te leren leven met de nenspraak! Nederlandse Gilde der samen, jrmele wijze gevolgen van een ziekte of handicap kan dagbehandeling in een verpleeghuis uitkomst bieden. Soms wordt die ook ge bruikt als tijdelijke oplossing, als iemand eigenlijk blijvend in een verpleeghuis op genomen moet worden maar er nog geen plaats is. Mantelzorgers kunnen in sommige situ aties de zorg tijdelijk overdragen. Als de verzorgende oververmoeid is, op vakan tie wil of de situatie van de patiënt zo ern stig is dat er een oplossing moet komen, kan er tijdelijke opname in een ver pleegtehuis geregeld worden. Dat kan ook een tijdelijke nachtopvang zijn. Bij enkele verzorgingshuizen is een tijdelij ke opname van maximaal acht weken mogelijk, maar de patiënt mag niet te af hankelijk zijn van hulp. Ook hier gelden een indicatie van het RIO en een eigen bijdrage. Wanneer de mantelzorger uitvalt door opname in het ziekenhuis of overbelas ting er geen andere oplossing gevonden De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de twee weken in De Tilburgse Koerier. Redactie: Diny van Bladel-Verbunt, Hulya Qigdem, Riek Flipse-Tiemens, Jan van Groos (voorzitter), I Wilma Hurkens, Joop Janmaat, Karei Luiijf (eindredacteur), Barth Noordzij, Mat de Vries B Redactieadres: I Seniorenwijzer, p/a Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 5839999. I Kopij kan opgestuurd worden naar het re- dactie-adres of naar De Tilburgse Koerier, Postbus 10001, 5000JA Tilburg: tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voor de verschijningsdatum.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2003 | | pagina 9