Wl JZ Ouderen helpen allochtonen met taal Adopteer een oma of opa iseuni Gilde Tilburg start conversatieproject ‘Sprik u goei Nederlands?’ :ciale •iebels COLOFON rs 1 Uiterlijke verzorging Beweegcursus CVA-patiënten Koersbal in Groenewoud Bewegen met leeftijdgenoten Rommelmarkten Liedjesmiddag Bonte middag in Noord Ervaring in de bibliotheek I I I I I I I DE TILBURGSE KOERIER •DONDERDAG 13 MAART 2003 - PAGINA 9 KART - PAGINA 8 ert Drop Oud vare boodschappen coho and. Wil Nognie POSTSCRIPTUM ndt er I jp de 1 HET WOORD IS AAN... overleden en door te bedelen proberen ze te zorgen voor de kleinkinderen. Adres Gilde Tilburg: St. Annaplein 21, 5038 TV Tilburg; tel. 5434572; fax 5431815; e-mail gilde contourtilburg. nl Meer informatie over Adopt a Granny: www.dorcas.nl. Informatie/aanmelden: Dorcas, Anne-Margreet Winter, tel. 0228-592824. Deze ouderen zijn geheel afhankelijk van de hulp van anderen, met name als hun kinderen al zijn overleden. Om te voorko men dat ze aan hun lot worden overgela ten, is Dorcas met enkele van haar part ners een adoptieprogramma gestart. Het geld wordt besteed aan de individuele bejaarde en niet voor een gemeenschap In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw ver haal op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 100015000 JA Tilburg, onder vermel ding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. Hans Willemsen en Gholand Sarvar Popal komen wekelijks bij elkaar om het Nederlands van de laatste te verbeteren. FOTO: PETER LIGTENBERG Zorgcentrum Koningsvoorde en de werkgroep Ouderen van buurthuis Soekmekaar organiseren donderdag 20 maart een voorlichtingsmiddag over uiterlijke verzorging. Aanwezig zijn een schoonheidsspecialiste, een kapster en een pedicure. Op deze middag van 14.30 tot 16.30 uur in de grote zaal van Koningsvoorde (Generaal Smutslaan 224) zijn bewoners van Koningsvoorde en 55-plussers uit de wijk welkom. Zaal open vanaf 14.00 uur: koffie en thee staan klaar. ;r. Het IVN-Oister- aantal jaren actief plaatsen maatrege- :e slachting te voor- ;epdreef in Oister- vier paddentunnels gebleken, dat veel i weg in gevonden weg zijn geen tun- omzet men hier de d over d.m.v. zeil- mgs de weg. Mocht i met deze actie dan temen met Sietske •6146158.Deover- ilf april. bij Amarant Bredaseweg uureenkoffiecon- ert wordt verzorgd iging De Vriend- lerlei muzieksoor- tles tot Egerlander igo. Kom gezellig ;erust uw dans- en ree is gratis en voor rit u bellen met Co- -12832398. iterius in ïr >t is uitermate ge- iuziekstijlen te ver- ;ft K.V.S. Harmo- het aanstaande 15 maart gekozen Style. Het orkest uur en zal zich in presenteren. Het gevarieerd en niet t u deze avond nog voor andere zaken, egeven in het eigen van Asterius, ‘t loergestelseweg in g sportpark Den Carnaval Het project gaat pas volgende maand of ficieel van start, maar al meer dan vijf we ken komen Hans Willemsen (56) en Gholand Sarvar Popal (53) elke week bij elkaar. De Afghaan Popal woont sinds vier jaar met zijn familie in Nederland. In zijn vaderland studeerde hij op een uni- versiteit en was hij twintig jaar ambtenaar bij een gemeente. Hier zou hij blij zijn met administratief werk, bij een beveiligings- over zorg die ik eventueel nodig heb, over financiële regelingen, enz. Laatst kwam er iemand van een organisatie (ik ben verge ten welke, want hij liet geen kaartje achter) vragen of ik niet vereenzaamde, nu ik we duwe ben. Hoe komen ze erbij? Hoe ko men ze bij mij? Al eerder ben ik benaderd met een grote vragenlijst: mocht ik zeggen wat ik alle maal wilde. Daaraan heb ik mee gedaan, maar of zij er iets mee gedaan hebben?-lk heb er nog niets van gemerkt. Het zal allemaal wel goed bedoeld zijn, maar ik doe voortaan alleen mee, als ik het echt nodig vind. Als je ouder wordt, heb je een schat aan ervaring en kennis opgedaan. Met name over je werk ben je in de loop der jaren steeds meer te weten gekomen, maar veel ouderen hebben zich ook behoorlijk bekwaamd in hun hobby. Die kennis en erva ring verloren laten gaan is zonde; anderen kunnen er nog heel wat van opsteken. Daarom is er Gilde Tilburg: via die organisatie kunnen ouderen vrijwillig aan ande ren iets leren, van boekbinden tot tegelzetten. Voor het nieuwe Gildeproject Samenspraak: Sprik u goei Nederlands? hoeven de vrijwilligers niets anders te kunnen dan goed Nederlands spreken en ze moeten het leuk vinden met andersta ligen om te gaan. Door hun conversatielessen kunnen allochtonen zich beter ver staanbaar maken. “Want ik word niet begrepen.” Ontspannen manier De beste manier om Nederlands te leren spreken en te integreren is door contact met Nederlanders. Maar vaak verkeren allochtonen die beperkt Nederlands spreken bijna alleen in hun eigen kring. Bovendien heeft niet iedereen behulpza me buren die tekst en uitleg kunnen ge ven over Nederlandse gebruiken. “Er zijn genoeg enthousiaste belangstellenden die zo op een ontspannen manier beter Nederlands willen leren spreken. We hebben zelfs een mevrouw die al dertig jaar in Nederland woont op onze lijst. De werving van vrijwillige begeleiders is be gonnen”, vertelt De Groot. Tijdens een kennismakingsgesprek kijkt het Gilde naar het taalniveau en de ach tergrond van de aanvrager en zoekt een geschikte begeleider. De voorkeuren van de begeleider staan daarbij centraal. Zij krijgen ook een introductiebijeen komst. Hoe wil De Groot voorkomen dat ouderen met een zendingsdrang aan de slag gaan om moslims te bekeren? “Tijdens die bijeenkomst wordt er aan dacht aan besteed, dat zoiets niet de be doeling is. Verder bepalen aanbieder en aanvrager onderling waarover ze willen spreken.” dienst of als conciërge, maar hij komt niet aan de bak. “Ik moet beter Nederlands le ren”, geeft hij aan. “Dat is ook het dilemma”, zegt Willemsen. “Hij moet werken, maar vindt geen baan omdat hij onvoldoende Nederlands spreekt. Hij kreeg eerst ook geen vervolglessen, omdat hij te oud is.” Nu volgt Popal een cursus via reïntegratie- bureau Klicq, dat moeilijk bemiddelbare werklozen helpt. Behalve de taal leert hij ook solliciteren en het vormen en gebruiken van netwerken. Ook daarnaast is hij actief. ‘Thuis blijven is niet leuk en daarom doe ik vrijwilligerswerk bij Zorgcentrum Zuid”, zegt hij. Daar praat Popal onder andere met ou deren, maar hij wilde toch intensiever met de taal bezig zijn. “Want ik word niet begrepen.” Willemsen heeft zich meteen aangemeld, toen hij bij Gilde Tilburg hoorde dat er men sen conversatielessen wilden. Dat hij in Oisterwijk woont, is geen probleem voor Beste redactie, Ik wil me even voorstellen, zonder mijn naam en adres prijs te geven. Die blijken overigens aan genoeg mensen bekend te zijn, maar daarover zo meteen. Ik ben 75 jaar en woon in Tilburg-West. Mijn man is enkele maanden geleden helaas overleden. Na een moeilijke tijd heb ik mijn leven weer enigszins op orde. Waarom schrijf ik u? Zonder dat ik het wist, zijn mijn naam en huidige situatie bekend bij nogal wat mensen en instel lingen. Dat blijkt tenminste uit allerlei brieven: ze weten wie ik ben en ze zou den graag eens langskomen om te pra ten over wat ik graag wil in mijn buurt, Vraag en aanbod ‘t Gilde bestaat in Tilburg vijftien jaar en is een activiteit vanm het Steunpunt Vrijwilligerswerk, een van de afdelingen van stichting Contour. Sinds april vorig jaar profileert het zich met de nieuwe naam Gilde Tilburg en om de herken baarheid te vergroten wordt het em bleem met de uil van Gilde Nederland gebruikt. “Het bijeen brengen van vraag en aanbod draaide voorheen alleen op vrijwilligers; de bezetting liet te wensen Omdat de cursisten enthousiast zijn over verbetering van hun gezondheid en over het contact met lotgenoten gaat de cursus Gezond bewegen voor mensen met CVA en mantelzorgers het hele jaar draaien. De nieuwe beweegcursus van Thebe Ledenservice voor mensen die een CVA (beroerte) hebben ge had, telde eerst maar twaalf lessen. Na een beroerte hebben mensen vaak verlammingsverschijn selen en moeite met spreken en begrijpen. Door te bewegen kunnen zij hun niveau van na de revalidatie vasthouden of zelfs verbeteren. De cursus bestaat uit een aangepast beweegpro- gramma, onder leiding van een fysiotherapeut met specifieke kennis van CVA. Mantelzorgers sporten mee en krijgen tips over hoe ze mensen met CVA het beste kunnen begeleiden. Voor en na de les wordt er wat gedronken en worden ervarin gen uitgewisseld. Bij voldoende aanmeldingen worden ook proefcursussen buiten Tilburg gegeven. Informatie: cursusbureau Thebe Ledenservice, tel. 0900-8806. Meer weten over CVA? Ga dan naar www.thebe.nl klik op Gezondheidslink en ga naar het Medisch A-Z.. Bij de koersbalclub die elke woensdag van 9.30 tot 11.30 uur speelt in Boerderij Vissers aan de Berglandweg, zijn nog plaat sen vrij. Belangstellenden! kunnen gerust eens een kijkje ne men of op die tijd bellen met 5426558 en vragen naar Harrie Melis. Om te voorkomen dat ouderdom met gebreken komt, is het goed te bewegen. Dat kan bijvoorbeeld in de nieuwe cursus van dansdocente Ans de Beer, die jarenlange ervaring heeft met be- wegingslessen voor 55-plussers. De groepen van acht a tien personen zijn samengesteld naar leeftijdscategorie. Het enige wat nodig is, is inzet. De lessen zijn vooral overdag en worden gegeven in theaterwerkplaats De Muze (Carré 19; het oude Elisabethziekenhuis). De eerste les is gratis, evenals de koffie erna. Informatie: Ans de Beer, tel. 5458221 Biljartvereniging Hoefstraat organiseert zondag 16 maart van 9.30 tot 15.30 uur een rommelmarkt in De Baselaer (Hoefstraat 75). Belangstellenden kunnen er ook kennismaken met de vereniging die op dinsdag- en donderdagochtenden in De Baselaer speelt. Informatie: secretaris H. v. Alphen, tel. 5360395. Op zaterdag 22 maart houdt stichting De Symfonie van 10.00 tot 16.00 uur een rommelmarkt in haar ontmoetingsruim te aan de Mendelssohnstraat 230a (tegenover zwembad De Drieburcht). Entree 0,50 euro. De opbrengst komt ten goede aan sociale en culturele activiteiten voor de 144 huishoudens van dit wooncomplex voor ouderen. Seniorensoos ‘t Hazennest organiseert zondag 23 maart van 9.30 tot 16.00 uur een rommelmarkt. Adres: Kreverplein 27. Entree: 1 euro, imclusief een consumptie. Aktiviteitencommissie Groeseind-Hoefstraat organiseert vrij dag 14 maart een gezellige middag met ensemble Het Alternatief, dat liedjes uit de jaren vijftig en zestig brengt. De middag in wijkcentrum De Baselaer (Hoefstraat 175) begint om 14.00 uur. Entree (incl. kopje koffie/thee) in de voorverkoop 1,35 euro; aan de zaal 1,80 euro. Voorverkoop: mw. M. Looijkens (Molenstraat 37), mw. De Jong (St. Willibrordstraat 103) en De Baselaer. De SOON (Samenwerkende Ouderen Organisaties Noord) or ganiseert op 21 maart een bonte middag met toneelgroep VOP en mondharmonicagroep De Adamhappers, beide uit Udenhout. Op deze middag in verzorgingscentrum Huize Heikant (Schubertstraat 700) hebben bewoners van het zorg centrum gratis entree. Bewoners van de aanleunwoningen en andere bezoekers betalen 2 euro, inclusief een kopje koffie/thee. Aanvang: 14.00 uur. Boeken over ouderen en ouder worden zijn er genoeg in de Openbare Bibliotheek Tilburg. Ook zijn er ouderen zelf te vin den die hun ervaring in de omgang met mensen inzetten: het gaat hierbij vooral om vrijwilligers voor de bezorgdienst en de bibliotheekvoorzieningen in ziekenhuizen en verzorgingstehui zen. Maar moeilijker is het om informatie te vinden over oude ren die hun ervaring, opgedaan in werk of hobby, beschikbaar stellen. Wie meer wil weten over het project SamenSpraak van ‘t Gilde kan, behalve bij Gilde Tilburg zelf, terecht bij het landelijke Gilde. Op www.seniorweb.nl/gilde staat meer te lezen onder het kopje ‘Nederlands voor anderstaligen’, zowel voor aanbie ders als vragers. Ook in Zelfstandig blijvengids voor 50+ komt in het hoofdstuk vrije tijd ‘t Gilde aan bod. Het boekje De geraniums voorbij van Mvan der Steen staat vol positieve voorbeelden van senioren. Vaak zijn zij tot op hoge leeftijd actief in tal van maatschappelijke organisaties. Veel ouderen zijn bezig om andere ouderen te leren omgaan met de computer. In Ouderen en ICT-gebruik van het PON wordt het ondersteuningsaanbod door en voor ouderen geïn ventariseerd. Een prentenboek voor kleuters dat helemaal past in de jongste trend om ouderen langer door te laten werken is Blijf bij ons, Thijs. Het is het verhaal van de oudere Thijs die weg wil gaan, als de dieren een jonge bever hebben gevonden voor het bou wen van een dam. Ze blijken hem toch nog nodig te hebben. Neem eens een kijkje in de bibliotheek. Er ligt een schat aan er varing, voor wie goed zoekt. Normaal zijn het kinderen die geadop teerd worden, ook als het om hulp op af stand gaat, maar de christelijke hulpor ganisatie Dorcas Hulp Nederland is een nieuw programma gestart onder de titel Adopt a Granny, adopteer een oma of opa. Dat doet Dorcas, omdat veel be jaarden in economisch zwakke landen ontzettend arm zijn en dringend hulp nodig hebben. Voor 22,70 euro per maand kunt u een bejaarde structureel ondersteunen. Dit nieuwe initiatief is gebaseerd op rechtstreekse vragen uit Oost-Europa en Afrika. )ing v.v. aangeeft, 's en links naar de mpings. De Cam- ;evoegde camping ts 13,95 euro. Ver fhandel, caravan- :bshop van ACSI. I Campinggidsen, 1055 of internet de gezondheidsen- i betrekkelijk onge- jor een groot deel ien ongezonde leef- toekomst leiden tot Kwaliteit van leven, :happelijk functio- ge sterfte. Preventie an gezond gedrag is it informatie: web- oorbrabant.nl hem. “Het is me erg goed bevallen. Bovendien ben je met de auto sneller van Oisterwijk in Tilburg dan vanuit de Reeshof. Ik moet sowieso vaak in Tilburg te zijn. Dat combineer ik met de conver satielessen”, zegt hij. Als een soort huis werk voor zichzelf heeft Willemsen een boek gekocht over Afghanistan. “Ik praat met meneer Willemsen over verschillen van culturen”, vertelt Popal. “Ik heb hem het carnaval uitgelegd en hij mij de verschillende stromingen in de is lam”, voegt Willemsen toe. Ze hebben van tevoren niet afgesproken waarover ze wel of niet zullen praten. “We zijn vol wassen mensen. Als we het over het ge loof hebben, dan is dat alleen informatief. Maar ik kan me voorstellen dat het geloof bij sommige mensen gevoelig ligt.” In 2002 werd aan de Reeshof beloofd dat er betere busver- bindingen zouden komen en K een NS-station. De werkelijk heid in 2003 is: minder bus haltes en misschien wel een station, maar geen treinen. Je zult er maar wonen! id van filmmateri- uniformen, onder en persoonlijke at- zoeker kennis met chiedenis. 16 maart geopend r. Het is gevestigd idtlandtkazeme te Reyweg95. op militair terrein aekers zich legiti- vrij, maar vrijwil- ■velkom en helpen comst het museum neer informatie of raak kunt u bellen nt ook mailen naar jm.nl De Nederlands sprekende vrijwillige vijf tigplusser en de ‘aanvrager' spreken bij een van beiden thuis af. Op individuele basis of in kleine groepjes spreken ze over alledaagse onderwerpen. Pen en papier hoeven er niet aan te pas te ko men. Het zijn ook geen lessen zoals die in buurthuizen of ROC’s (Regionale Opleidingscentra) worden gegeven. “Het is juist de bedoeling dat de ontmoetingen een informeel karakter hebben. Dat is de sterke kant van dit concept”, zegt Marianne de Groot, coördinator van Gilde Tilburg. “Bovendien hoeven ze niet in de huiskamer te blijven zitten. Ze kun nen ook naar de markt gaan of iets der gelijks.” over”, legt de nieuwe, betaalde coördina tor De Groot uit. Ze heeft ook gelijk de be standen met aanbieders ‘opgeschoond’. “In overleg met de mensen zelf heb ik de kaartenbak doorgenomen. Het is moeilijk voor onze vrijwilligers een leeftijdsgrens aan te houden. We zien onze vrijwilligers als onze werknemers en zijn zuinig op hen. In principe moeten ze zelf aangeven dat ze het niet meer kunnen. Er zijn ze ventigers die fitter zijn dan zestigers.” Het aanbod van Gilde Tilburg varieert van bloemschikken tot reparaties in huis. “De vrijwilliger repareert bijvoorbeeld de an tieke klok van de aanvrager niet, maar leert hoe die het zelf moet doen.” Als er veel vraag is naar iets dat ze niet aanbie den, sluit De Groot niet uit dat er een soort personeelsadvertentie komt. De vraag naar aanbieders verschilt zowel met de tijd van het jaar als naar het aanbod. “Vooral na de zomervakantie en in janua ri hebben de mensen goede voornemens. Voor computergebruik en conversatieles sen hebben we vaker een wachtlijst. We willen onze naamsbekendheid vergroten en zoveel mogelijk mensen bereiken.” ;rt in 1 el apelle begint het 16 maart met een in Oostenrijks en in de Gildenbond st.aat te Kaatsheu- dat samen met de iten uit het Belgi- :ze Egerlander ka- )ie Torfgraber Ka- alle streken van oofdzaak Moravi- ompleet met zang. uur. De middag 17.30 uur. De toe- ?r verschijnt eenmaal in de Tilburgse Koerier. De hulp van Dorcas bestaat uit aanvullend voedsel; medische, pastorale en sociale hulp; kleding en indien nodig dagopvang. Het streven is om in april tweehonderd seni oren in Roemenië, Oekraïne en Ethiopië ge adopteerd te hebben. De Nederlandse do- ter plaatse. Dorcas heeft drie landen gese- nateur krijgt een map met gegevens van de lecteerd om met Adopt a Granny te begin- geadopteerde oma of opa, compleet met nen op basis van de grootste nood. foto. Twee keer per jaar komt er een bericht In Roemenië moeten ouderen rondkomen over het wel en wee van betrokkene. van een zeer klein pensioen. Alles wat ze Dorcas Hulp Nederland is in het bezit van het hebben kunnen sparen, heeft door de enor- CBF-keurmerk voor goede doelen, me inflatie bijna geen waarde meer. Zelf Bovendien is de controle van Dorcas streng; groenten en aardappelen in de moestuin de lokale partners van Dorcas rapporteren verbouwen is door de leeftijd niet meer mo- over de voortgang van de projecten; daar gelijk; als het nog wel lukt, brengt de tuin naast bezoekt Dorcas de projecten. vaak onvoldoende op. Iets soortgelijks geldt voor bejaarden indeTranskarpaten in Oekraïne. Veel Ethiopische ouderen zijn gevlucht voor de oorlog. Hun kinderen zijn De Seniorenwijzer twee weken in De Redactie Diny van Bladel- Verbunt, Hulya Qigdem, Riek Flipse-Tiemens, Jan van Groos (voorzitter), I Wilma Hurkens, Joop Janmaat, Karei Luiijf (eindredacteur), Barth Noordzij, Mat de Vries Redactieadres I Seniorenwijzer, p/a Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 5839999. I Kopij kan opgestuurd worden naar het re- dactie-adres of naar De Tilburgse Koerier, Postbus 10001, 5Q00 JA Tilburg; tel. 5368805. I Deadline: donderdag 12.00 uur voor de verschijningsdatum. ilwassen bevolking i excessief of zeer :bruik is verontrus- tet name onder jon- ocent). Eén op de nkt zeer excessief, :r glazen alcohol op dagen per maand, en drinkt excessief, i glazen alcohol op per maand of min- cohol op twintig of

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2003 | | pagina 9