BBlIEI W I Eenzame ouderen ‘Mantelzorger mag er niet onder lijden’ r Tilburg eerste gemeente met dementieconsulenten rest; COLOFON ri li i i i i i i i i Op Definitie Cijfers Inzicht in geschiedenis Volksdansinstuif Veranderd erfrecht Seniorenkoor zoekt zangers Vissen Sociaal Samen Tilburg Historische bomen in het Zand Carnaval in St. Anna Dementieconsult in boekvorm r il as UB DE TILBURG DE TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 27 FEBRUARI 2003 - PAGINA 8 HQ FOTO: PETER LIGTENBERG Drop Oud M. van Dommel POSTSCRIPTUM De drie dementieconsulenten: v.l.n.r. Phil Mutsaers, Marlies Smulders en Marjan van Dijk. HET WOORD IS AAN... Daniel Aube Zijn vader v van Lodewij se koiing vó Hij groeide tijd met ideeën, die t een spons op Als het aan de SP ligt, worden wildplakkers beboet. Dat zijn mensen die posters plakken op de verkiezingsborden en liefst over die van politieke partijen heen. Maar de SP is toch die partij die een paarjaar geleden over al rooie tomaten op en over plakte? Goed dat jullie in de Seniorenwijzer aan dacht besteden aan de Staten-verkie- zingen van 11 maart. Het is echter wel triest dat je uit het artikel de conclusie kunt trekken dat er provinciaal voor ou- Diisdag 4 n Argentijnse lelere eerste vat de maan deren weinig te kiezen valt. Politieke par tijen zijn niet duidelijk in wat ze speciaal voor ouderen betekenen; van de oude renbonden valt trouwens ook weinig richtinggevends te verwachten. Dan Bij dementie wordt het geestelijk functioneren geleidelijk aan minder, met name het geheugen. De patiënt kan problemen krijgen met taal, be weging, herkenning of het vermogen om te plannen en organiseren. Karakter en gedrag kunnen verande ren. Dementerenden kunnen sneller prikkelbaar of zelfs agressief zijn; soms vertonen ze seksueel ongepast gedrag. Dementie is een verzamelnaam voor verschillende ziekten met uiteenlo pende oorzaken. De ziekte van Alzheimer is de meest voorkomende oorzaak van dementie. Daarnaast kan dementie veroorzaakt worden door vitaminegebrek of een tekort aan hormonen of voedingsbestand delen (kalk, schildklierhormoon). Ook depressie, schizofrenie en aids kun nen dementie tot gevolg hebben. Donderdag Hyper door' Theater Adh< meer dat pla selslevenop rol spelen in da1 Rodney Rtbotica, vai ci nes steeds liften en wij diines.Theal wrstellingt tlligente Ma ligenhandigi loende uit bi en 1910-En Wat is de vt itellen?' Ant igente Mach Jat was de en antwoord hel Zaterdag 11 l’Avventurai de Preter ven, Idéfix E lijk in Ruin Vorst; de ro gemaakt. De Vorst: Ai manipulated Seabra. In de tijd dat Seabra in Ne hij vaak de h 11 septembei neringen in e Zijn monolo projecteerde animaties tei beeld en gel; context aan Dementie komt vooral bij ouderen voor. Van de 65-jarigen lijdt bijna één procent eraan. Dit percentage loopt op tot ruim 40 bij mensen van 90 jaar en ouder. In Nederland zijn er nu ruim 175.000 dementerenden; naar schatting leven er circa 1900 demen- tiepatiënten in Tilburg. Zoals het er nu naar uitziet gaat hun aantal in 2010 landelijk oplopen tot meer dan 200.000; dat betekent dat Tilburg er dan enkele honderden dementeren den meer telt dan nu. De meesten wonen thuis en zijn in belangrijke mate aangewezen op mantelzorg. haar partner verandert totaal van ka rakter. “Je man of vrouw is niet meer je gesprekspartner; je wordt verzorger. Toch willen de meeste mensen hun partner zo lang mogelijk bij zich hou den en kinderen willen zolang mogelijk voor hun ouders blijven zorgen. Ook al omdat er een groot tekort in de ge zondheidszorg is. Verplegers hebben het druk. Ze kunnen niet uitgebreid aandacht aan iemand besteden als er nog tien anderen op hun hulp wachten. Terwijl je eigenlijk juist rustig aan moet doen, omdat deze mensen tijd nodig hebben om in de stemming te komen”, weet Van Dijk uit ervaring. De dementieconsulenten zijn op werkda gen te bereiken via tel. 5449466. Van 09.00 tot 10.00 uur houden ze een telefonisch en inloopspreekuur. Folders over de demen tieconsulenten zijn verkrijgbaar bij bibliot heken, buurthuizen, huisartsen en apothe ken. Sleutels “Iedereen vergeet wel eens waar de sleu tels liggen of wat hij nou ook weer uit de kast wilde pakken. Als je nadenkt, weetje weer: ‘O ja.’ Zoiets belemmert je dage lijks functioneren niet. Het verschil tus sen vergeetachtigheid en dementie is dat je het ‘O ja’-moment kwijt bent. Je verliest ook langzamerhand de greep op je be staan. Je vergeet bijvoorbeeld welke dag het is, maar je komt niet op het idee de dagen op een kalender door te strepen”, beschrijft consulent Marjan van Dijk het dementieproces. “Dementerenden zijn erg goed in het ver bloemen van de symptomen. Als ze een paar keer de weg van het centrum naar huis niet meer kunnen vinden, gaan ze niet meer. ‘Ik geef er niets meer om’, zeg gen ze dan. Of ze veranderen van onder werp, als ze vergeten wat ze eigenlijk wil den 'vertellen. Meestal willen ze niet accepteren dat ze aan het dementeren zijnze geven hun partner of de kinderen de schuld als ze hun spullen niet meer kunnen terugvinden”, vult Mutsaers aan. “Zo lang mensen het nog beseffen, moet je ze helpen of proberen bij de werkelijk heid te houden”, aldus Van Dijk. In een la tere fase is een toegevende houding ple zierig voor de patiënt en voor de mantelzorger, stelt de consulente. “Een meneer die zijn vrouw naar de dagver- zorging bracht, vertelde dat hij ‘s och- In hun bescheiden kantoor in de Presi dent Mandelahof zijn de consulenten bij na klaar met het inrichten van de bureaus en de bewegwijzering naar hun wer kruimte. Dat de laatste puntjes nog op de i gezet moeten worden is niet erg, vertelt Phil Mutsaers, één van de drie dementie consulenten. “We gaan mensen vooral thuis begeleiden. Maar als ze ons liever hier willen spreken, kan dat ook.” tends bij de koffie gevulde koek en een bran- dewijntje aan zijn vrouw gaf. ‘Dan straalt ze van geluk en dat doet me zo goed’, zei hij. Wat maakt het uit dat ze in dat stadium ge vulde koek eet en geen boterham? Laat ze toch. Of als je moeder iets wil vertellen over jullie bezoek van gisteren, hoef je niet te ru ziën dat het eergisteren was. Dan kun je be ter vragen wat ze ervan vond.” De relatie tussen de dementerende en zijn of Tilburgse ouderen die dreigen te ver eenzamen, kunnen met hulp van vrijwil ligers hun leven weer wat verrijken met sociale contacten. De vrijwilligers zijn speciaal opgeleid voor dit project Activerend Huisbezoek. Als het project van GGD en Twern over twee jaar ge noeg gunstige resultaten heeft, wordt het blijvend aangeboden. Nogal wat ouderen raken de aansluiting met anderen kwijt doordat de partner over lijdt, zeker als die de meeste contacten on- In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw ver haal op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 100015000 JA Tilburg, onder vermel ding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. derhield. Ook de snelle ontwikkelingen in de maatschapppij kunnen vereenzaming bevorderen. Een medewerker van de GGD is bezig met het afleggen van eerste bezoeken aan der gelijke ouderen. Dat gebeurt op basis van signalen van onder meer de thuiszorg, huisartsen en Contour. Na dat eerste be zoek nemen de geschoolde vrijwilligers het over. Een vrijwilliger gaat gedurende maxi maal een jaar elke week op bezoek bij zo’n oudere. Niet alleen voor de gezelligheid, maar vooral ook om samen te oefenen in het leggen van contacten met andere men sen. Zo kan de vrijwilliger hem of haar be geleiding geven in het opnieuw vorm en in houd geven aan het leven. De vrijwilliger maakt met de ouderen afspraken over de onderwerpen waarbij hulp nodig is. De zeven vrijwilligers hebben een inten sieve training gekregen. Inmiddels hebben zich al weer nieuwe belangstellenden aan gemeld, zodat er in de nabije toekomst meer ouderen bezocht kunnen worden. Informatie: GGD, Jan Bettgens, tel. 06- 20301181. Bij restaura voor uw neu pans of Ned 22,50 euro p al het lekker maar de Stem wijzer op het internet opge zocht: geen letter over ouderen. Toch moet er gestemd worden. Mijn ad vies is dan ook rekening te houden met het feit dat de zetelverdeling van alle provin ciale staten in het land bepalend is voor die van de Eerste Kamer. En voor een goed werkende regering is het belangrijk dat de samenstelling van de Eerste Kamer onge veer gelijk is aan die van de Tweede. Ga in ieder geval stemmen op 11 maart. Auber was z reeds op 11-, billades en rc waar hij dooi gezonden om en hem voort men van de ki ook bezat, sc veel succes. 1 het toneel en lij schrijft et voor de “gev speelt de dar werk en past in de Opéra C Opéra. Ziet u in een roerige “peuple”, het volk met zijl “La muette voor niets o v< vissersbevoll ende klasse v edelen. Twee niello en Piet te sterven dai ellende.In Et ren besloten, samen één ko onder leiding ning Willem voelem ware tijden il zo o ookop25aug Portie?’ in E Muntjwerdu sershinopst; het volk ove straatop en d gen de heersi was gpboren. Voor mensen die met dementerenden te maken hebben, zijn er in Tilburg sinds kort drie dementieconsulenten. Vanmiddag starten ze officieel met hun werk. Tilburg is de eerste gemeente in het land, waar dit soort consulenten informatie over dementie verstrekken en, indien nodig, begeleiding en hulp geven. “Wat maakt het uit dat ze gevulde koek eet en geen boterham? Laat haar gelukkig zijn.” Sed Vitae, de vereniging van (oud-)studenten van de Seniorenacademie Brabant, organiseert dit voorjaar verschil lende openbare lezingen. Op 14 maart spreekt historicus Paul Overmeer over de toenemende belangstelling voor het verle den. Aan de hand van voorbeelden legt Overmeer de waarde uit van nieuwsgierigheid naar de menselijke situatie in het ver leden. Overmeer was initiatiefnemer en tot voor enkele jaren di recteur van de Seniorenacademie Brabant. De bijeenkomst in café-restaurant Boerke Mutsaers (Vijverlaan 2, bij station West) begint om 14.00 uur. Toegang 5 euro, leden Sed Vitae 2,50 euro. De Volksdansinstuif in De Baselaer (Hoefstraat 175) is i.v.m. carnaval op 9 maart. Het wordt weer een bijzondere ‘reis’ langs landen als Israël, Griekenland, Polen en Nederland. Tijd: 11.00 tot 13.00 uur. Entree 1,40 euro. Wanneer moet ik een testament maken? Krijgt mijn kind straks helemaal niets? Hoe blijven de sieraden in de familie? Sinds ja nuari is het erfrecht veranderd. Donderdagmiddag 13 maart is er in wijkcentrum De Kasteelhoeve (Hasseltstraat 256) een in- formatie-bijeenkomst over het nieuwe erfrecht. Notaris Th. de Kort zal de veranderingen uitleggen en vragen beantwoorden. De toegang is gratis, evenals koffie en thee. Het aantal plaatsen is beperkt; geef u dus snel op via tel. 5350272 (tijdens werkda gen van 9.00 tot 12.00 uur). Veel leden van De Koraal hebben vroeger elders gezongen en zingen nu met plezier in dit seniorenkoor. De repetities zijn elke donderdag van 14.00 tot 16.15 uur in wijkcentrum Het Kievitslaer (Reinevaarstraat 55). Er wordt niet vreemd opgeke ken als leden de hele repetitie zittend meezingen. Het geva rieerde repertoire is afgestemd op de oudere stem, dus voor de sopranen en tenoren niet te hoog. Het koor, dat in 2003120 jaar bestaat, zingt regelmatig op open bare repetities zijn nieuwe repertoire. Ook aspirant-leden zijn dan welkom als toehoorder. Bovendien kunnen ze deelnemen aan de gratis koorscholing door dirigent Wil van Leijsen. Belangstellenden zijn uiteraard ook op de reguliere repetities welkom. Aanmelden of informatie: mevrouw R. Deckers (tel. 4675181) of mevrouw D. Flameling (tel. 4670396). Mensen met een handicap en 60-plussers kunnen aangepast sportvissen bij de Gehandicapten Visvereniging Tilburg (GVT). In het Quirijnstokpark is een mooie visvijver met tien aange paste steigers. Elk jaar organiseert de GVT daar een competi tie om het clubkampioenschap. Daarnaast zijn er het konings- vissen, een Nationale Hengeldag en diverse andere wedstrijden. Inlichtingen: J. Jansen, Azuurweg 256, 5044 KH Tilburg; tel. 4630140 of 06-22406006. Jonge ouderen van 50 tot 65 jaar die zich willen verdiepen in hun sociale contacten en vriendschappen kunnen naar de cursus Sociaal Samen van de ANBO. De deelnemers gaan aan de slag met eigen ideeën en verwachtingen rondom sociale netwerken. Ook bekijken ze hoe ze eigen kwaliteiten kunnen inzetten in de samenleving. Een informatiebijeenkomst over de cursus wordt gehouden op woensdag 12 maart in Tilburg. Op deze ochtend kunnen belangstellenden kennismaken met de inhoud van de cursus en de begeleiders. Informatie/opgave: ANBO Brabant, Letty Horst; tel. 5802296, e- mail anbo.brabant@inter.nl.net. Het Zand is aanzienlijk ouder dan de daar in de jaren zestig ge bouwde huizen. Aan dat verleden herinneren vooral nog aller lei bomen in de wijk en de directe omgeving. Wat hebben die bo men meegemaakt, waarvan zijn ze nog getuige geweest, welke veranderingen en ontwikkelingen hebben ze meegemaakt? En waarom staan sommige bomen zelfs op de Cultuurwaarden- kaartvan de provincie? Henk Kuiper geeft daarover op 5 maart een lezing met dia's. Hij is auteur van het boek Tilburg, vijf eeu wen rond een heilige Linde en inventariseerde historisch groen voor diverse gemeenten en provincies. De lezing van 10.00 tot 11.30 uur vindt plaats in het ouderentrefpunt van wijkcentrum ‘t Sant (Beneluxlaan 74). Op woensdag 2 maart is er vanaf 10.00 uur een bingo in dit tref punt. Prijs 3,50 euro voor een kaart van tien ronden. Activiteitencommissie Ouderen St. Anna organiseert op maan dag 3 en dinsdag 4 maart voor oudere buurtgenoten een spet terend carnavalsfeest met disco. Maandagmiddag treden bo vendien De Vipkus op, ‘s avonds enkele tonpraoters. Dinsdagmiddag spelen De Restantjes en komen de Prins en gevolg van de Kruistrappers langs, ‘s Avonds spelen De Vrêukers. Beide dagen aanvang 14.00 uur, in de Frater Mattheushof 1 (aan de Capucijnenstraat). Gratis entree. Als u meer wilt weten over dementie kunt u nu. te rade gaan bij de nieuwe dementieconsulenten. Maar ook in de Openbare Bibliotheek Tilburg is veel informatie te vinden over dementie, met name voor familieleden en andere mantelzorgers. In het boek Leven met dementie van de gelijknamige Teleac- cursus besteden Marco Blom en Rosi Reubsaet in het eerste hoofdstuk aandacht aan normale vergeetachtigheid en geven ze verschillende oorzaken voor geheugenstoornissen, waaron der dementie. In een ander hoofdstuk belichten ze verschillen de vormen van dementie, zoals vasculaire dementie en de ziek te van Alzheimer. Het is een praktisch boek vol achtergrondinformatie. Wie nog meer informatie wil, kan boe ken als Weten van vergeten en Dementie: zorghoek raadple gen. Het zijn geen boeken om van voor tot achter door te lezen, maar om iets in op te zoeken. Bent u vooral op zoek naar bezigheden voor de dementerende, dan vindt u veel tips in Activiteiten voor dementerenden thuis. Zorgt u voor uw dementerende vader of moeder? Dan kunt u naast informatie over dementie veel hebben aan het boek Zorgen voor je ouders. Het eerste hoofdstuk behandelt de an dere relatie die ontstaat tussen ouder en kind. Ook wordt inge gaan op de belasting van de mantelzorger en het inschakelen van andere hulp. Vragen over dementie? Consulteer ook de openbare biblio theek. Aangezien Brabant de snelst vergrijzende provincie is, is het niet verwonderlijk dat de eerste dementieconsulenten in een stad als Tilburg aangesteld worden. De bedoe ling is dat zij in een vroeg stadium hulp vragers begeleiden en daarbij samenwer ken met andere hulpverlenende instan ties, zoals dagopvang, verzorgingstehui zen, geriatrische afdelingen van zieken huizen en huisartsen. Na het overlijden van de dementerende bieden de consu- lentes indien gewenst nazorg. Restaurant C keus alsu me gaat.Miaroe uw gezin kun Onze Werelc sen en speci; een speelruin zij spelletjes terwijl i op u lekkere eten, bevind zich u met eigen bereid wordl keukens en i wijzen, name de Chinese w laatstgenoerr landse gered Bij restaaran gerecht jehei een ruine k< voorgerechte buffet, hern uit maken. De bij een \an di voor u aan de u onbeperkt lijkheden - z Nederlmds - ijs vind uwe de vegetariëi rant Onze We Vanaf maart over een gn 12.00 uur h kunt genieter lunch,een ij Twijfel “Ook blijven de dementerenden zelf het liefst zolang mogelijk thuis wonen, maar de mantelzorger mag er niet onder lijden”, ver telt Marjan van Dijk. Het werk van de con sulenten wordt dan ook vooral preventief. “Het is belangrijk dat mensen in het begin stadium van het ziekteproces ondersteu ning zoeken”, stelt Phil Mutsaers. Als ze bij voorbeeld twijfelen of bepaalde ver schijnselen voortekenen van dementie zijn, kunnen ze de consulenten daarover raadplegen. De consulenten kijken naar de precieze behoeftes van de cliënt en helpen bij het zoeken naar zorg op maat. Zo kunnen ze signaleren wat er ontbreekt in het bestaan de zorgaanbod. “Als het vaak vóórkomt dat mantelzorgers omhoog zitten met zonda gen, zou er eigenlijk dagopvang geregeld moeten worden op die dag”, vindt Mutsaers. I De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de I twee weken in De Tilburgse Koerier. Redactie: Diny van Bladel-Verbunt, Hulya Qigdem, Riek I Flipse-Tiemens, Jan van Groos (voorzitter), Wilma Hurkens, Joop Janmaat, Karei Luiijf (eindredacteur), Barth Noordzij, Mat de Vries Redactieadres: Seniorenwijzer, p/a Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078, 5003 I DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het re- I dactie-adres of naar De Tilburgse Koerier, Postbus 10001, 5000JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voor I de verschijningsdatum.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2003 | | pagina 8