jz| w i Wie biedt meer? □2 45 Ouderenadviseurs effectief? E Debat over provinciaal ouderenbeleid JT PROVINCIALE STATEN n rr u komt toch ook? COLOFON ff 3 Wat en wie 1 II r verschijnt eenmaal in de I Tilburgse Koerier. I I I I I I I I Seniorencarnaval De Flepsteppers Doemiddag blinden en slechtzienden Onderzoek borstkanker Trefpunt ‘t Sant Muzikale middag in Noord Erfrecht Dansen en bingo in De Reit Pijn na letsel Vrienden Seniorenacademie I Provincie in bibliotheek Vergrijzing r 11 DONDERDAG 13 FEBRUARI 2003 - PAGINA 9 003 - PAGINA 8 DE TILBURGSE KOERIER aangeboden Drop Oud F FOTO: PETER LIGTENBERG POSTSCRIPTUM >rg, het irschot), baan te luiszorg, am. dag van een -. U bent i.OO uur. huiszorg. zelf. Verbouwde schuur De lijstrekkers krijgen in De Druiventros werk. ERKT Deze week 1UIDS- ollectie Voor 5-5420641 p/a Vincentiusstraat 102, g, of Postbus3078, 5003 Kj ^,7 GS BRl ïrote col ng- 013- mee eens. Wel zijn ze voor het gescheiden houden van de harde sector, de ruimtelijke ordening, en de zachte zorgsector. Mits ze maar beter met elkaar overleggen. Ook de rol van de ouderenbonden zelf is on derwerp in het debat. De vraag is of de bon den de behoeften van ouderen goed genoeg kennen en verwoorden. Volgens een me vrouw uit het publiek is dat bij de ouderenor ganisaties niet in goede handen, omdat ze niet over genoeg geschikte mensen be schikken. Ze pleit daarom voor een vrij- willigersvergoeding. Een man denkt dat veel vrijwilligers juist afhaken als ze be taald zouden worden. De politieke partijen hebben eveneens verschillende meningen. De VSP (Verenigde Senioren Partij): “Iedereen komt om geld zeuren bij de provincie.” Groenlinks is voor een reële vergoe ding. En de SP vraagt zich zelfs af: “Waarom niet betaald werk in plaats van Wat er daadwerkelijk in de praktijk voor ouderen gebeurt, wordt vooral door het rijk en in de gemeenten beslist. Maar grote lijnen op het gebied van zorg en ruimtelijke ordening bepaalt de provincie. Vandaar dat het VBOB (Verenigde Bonden Overleg Brabant) in het kader van de Statenverkiezingen op 11 maart een debat organi seerde over het provinciaal ouderenbeleid. Bijna tweehonderd ouderen, de mees ten actief in de bonden, volgden op 31 januari in De Druiventros de discussie tus sen elf lijsttrekkers onder leiding van journalist Frénk van der Linden, bekend van onder meer Radio 1 en Nieuwe Revu. Conclusie: er zijn behoorlijke verschillen tus sen de partijen. Het VBOB bestaat uit de provinciale af delingen van ANBO voor 50-plussers, KBO (Katholieke Bond van Ouderen) en PCOB (Protestants Christelijke Ouderen Bond). Na de verkiezingen verandert niet alleen de samenstelling van de Provinciale Staten; er komt ook een andere gedepu teerde in plaats van de vertrekkende Lambert van Nistelrooij, die ouderenbe leid in zijn portefeuille heeft. Volgens het VBOB heeft Van Nistelrooij een vooruit ziende blik gehad: omdat Noord-Brabant de snelst vergrijzende provincie is, in vesteerde hij de afgelopen jaren veel in het ouderenbeleid. Nu wachten dezelfde organisaties met spanning af of de nieuwe gedeputeerde ouderen net zo belangrijk vindt en de subsidiekraan open laat. Dat is natuurlijk vooral afhan kelijk van de coalitie die na de verkiezin gen aantreedt. W Wanneer je vreemd gaat vlak voordat je gaat trouwen wordt dat door de meeste mensen K als schofterig gezien. In de politiek is zoiets blijk baar heel gewoon! Boekelse variant moet zijn, dat de aanbouw na het overlijden van de ouders niet als een zelfstandig huis op de woningmarkt gebracht mag worden, vinden de partijen, de VVD voorop. Een man in de zaal reageert sceptisch: “Als puntje bij paaltje komt, worden alle idiote pro jecten voor ouderen in de gemeente wel ont wikkeld, maar niet uitgevoerd.” Zo wordt de eerste stelling afgesloten. Sinds 1996 zijn ze actief in Tilburg: de ouderenadviseurs van De Twern. Deze beroepskrachten geven ouderen advies over aller lei zaken die te maken hebben met welzijn en zelfredzaamheid. Daarvoor zijn de ouderenadviseurs dagelijks telefonisch bereik baar, maar ze gaan ook op huisbezoek. De gemeente wil weten of dat advieswerk effectief is en heeft de GGD opdracht gegeven dat te onderzoeken. De GGD start deze maand met het versturen van vragenformulieren. Om goed ver gelijkingsmateriaal te hebben, krijgen twee groepen ouderen het formulier thuisgestuurd: mensen die een huisbezoek alleen nog maar hebben aangevraagd en mensen die dat al hebben gehad. Wie wil, kan bij het invullen hulp krijgen van een GGD-mede- werker. De bedoeling is uit elke groep zo’n honderdvijftig inge vulde vragenlijsten terug te krijgen. vrijwilligerswerk?” De Christen Unie vindt dat de ouderenor ganisaties moeten aantonen wat ze voor niet-leden gaan doen, voordat de provincie hen ruimhartig voorziet van subsidies. Prestatie De laatste vraag is of de provincie in de ko mende regeerperiode vijf procent van de 150 miljoen extra inkomsten (ofwel 7,5 mil joen euro verdeeld over vier jaar) aan het ouderenbeleid moet toevoegen. PvdA en CDA willen eerst concrete voorstellen zien voor ze over een bedrag praten. De LPF vindt het geld een bijkomende zaak. De VSP wil eigenlijk nog veel meer, maar min stens de genoemde 7,5 miljoen. Jan Meijlink, voorzitter van het Overleg Tilburgse Ouderenorganisaties (OTO), rela tiveert de uitspraken van de lijsttrekkers. “Wat jullie hier allemaal beweren, komt vaak niet overeen met wat jullie partijgenoten in gemeenteraden zeggen. Zo kan de provin cie iets belangrijk vinden, maar wordt het door een aantal gemeenten niet of anders uitgevoerd.” De PvdA weet daarvoor wel een oplossing: “Wat doe je met het geld? Daarover kun je als provincie met gemeen ten op papier prestatieafspraken maken. Dat valt aan het eind van de rit te controleren.” Wat de provincie doet, is tamelijk onbekend. Deze overheid houdt zich voor een belangrijk deel bezig met hoe steden, dorpen, (water)wegen, natuur, landschap en milieu functioneren en in elkaar passen. Daaraan werd vorig jaar bijna 60 pro cent van de Brabantse begroting van 464,6 miljoen euro besteed. Andere be langrijke posten in het provinciaal huishoudboekje zijn volksgezondheid, oude ren en jeugd (samen 21,2 procent), cultuur (7,6 procent, sociaal-economische zaken en nutsvoorzieningen (3,4) en welzijn en educatie (2,4). Provinciale Staten (PS) vormen de volksvertegenwoordiging, vergelijkbaar met Tweede Kamer en gemeenteraad. In de huidige PS heeft het CDA de grootste fractie met 28 leden, gevolgd door VVD (19), PvdA (14), Groenlinks (7), D66 (4), SP (4), ASP (1), Leefbaar Brabant/BOF (1), SGP/Christen Unie (1). PS kiezen het dagelijks bestuur van de provincie, Gedeputeerde Staten. Dat be staat momenteel uit CDA, VVD en PvdA; voorzitter is de door de regering aan gewezen commissaris van de koningin, Frank Houben. Op dinsdag 11 maart zijn de verkiezingen voor Provinciale Staten. Alle nieuwe Statenleden in Nederland kiezen vervolgens op 26 mei de leden van de Eerste Kamer. Een reden te meer om op 11 maart te gaan stemmen. Tijdens het carnavalsfeest van De Flepsteppers in de schouw burg wordt op vrijdag 28 februari vanaf 13.00 uur het traditio neel Groot Senioren+ Feest gehouden. Het feest wordt opge luisterd door Frank Mirella, Frank Smeekens, De Bist Bend(e), Frutbloaze, Blaos Pieplust en het Brabant Duo. Entree 5 euro p.p., inclusief koffie met gebak en een bittergar- nituurtje. Kaarten zijn alleen te koop bij de schouwburg. Voor slechtzienden en blinden is er op woensdag 19 februari van 13.30 tot 16.30 uur een gezellige doe-middag om kennis te maken met allerlei activiteiten. In wijkcentrum Loven-Besterd (Koestraat 164) staan spelen, opstellingen om je zintuigelijke waarneming te testen en informatiestands. Bezoekers kunnen spelen uitproberen, zoals sjoelen, kegelen, scrabble en voel- bingo. Bij de stands is informatie te krijgen over hulpmiddelen, manieren van anders lezen, vakanties en sporten voor visueel gehandicapten. Ook sociaal eethuis De Pollepel, het Netwerk van Blinde en Slechtziende Ouderen en de Ouderenadviseurs van De Twern zijn aanwezig. De toegang is gratis, evenals een kopje koffie of thee. Ook niet-gehandicapten zijn welkom. Sinds eind januari staat op het Wagnerplein weer de bus voor het bevolkingsonderzoek naar borstkanker. Tot en met 21 fe bruari staat in bibliotheek Lyndacker een voorlichtingszuil van de GGD over de opzet en het belang van dit onderzoek. Daar tevoren een kijkje nemen kan doordeweeks van 13.30 tot 17.30 uur, op dinsdag van 10.00 tot 12.00 uur, dinsdag- en vrijdaga vond tot 20.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur. In Ouderentrefpunt ‘t Sant (Beneluxlaan 74) kunt u op woens dag 19 februari bloemschikken. De prijs is afhankelijk van het te maken stukje en de bloemenprijs. Zelf meebrengen: potje, mandje of bakje en een mesje. Aanvang 10.00 uur. Woensdag 26 februari is er een gezellige rik- en jokerochtend. Kosten 0,75 euro p.p. De SOON (Samenwerkende Ouderen Organisaties Noord) or ganiseert 19 februari een muzikale middag met entertainer Peter Schepens. Wie wil, kan zich op de dansvloer bewegen. De mid dag is in De Ypelaer, Corellistraat 10. Entree 2,50 euro. Een kop koffie of thee is gratis. Zaal open 13.15 uur. Aanvang 14.00 uur. Veiligheid in en om huis In buurtcentrum Soekmekaar geven wijkagenten Martijn Winkelman en Renske Dijk op maandag 24 februari informatie over veiligheid in en om huis. De middag duurt van 13.30 tot 15.30 uur. De koffie en thee staan klaar. Adres: Generaal Kockstraat 2a. De werkgroep 50+ van buurtcentrum Loven-Besterd organi seert donderdag 20 februari een voorlichtingsmiddag over de veranderingen in het erfrecht. Notaris Verhoeven geeft die mid dag informatie over de wijzigingen en antwoord op vragen over dit onderwerp. Plaats: buurtcentrum Loven-Besterd, Koestraat 164. Tijd: 14.00-16.00 uur. Entree en kopje koffie/thee zijn gra tis. Zondag 16 februari is er van 14.00 tot 18.00 uur een dansmid- dag met dj cees in wijkcentrum De Reit (Westertorenlaan 4). Een bingomiddag met tien ronden is er op donderdag 27 febru ari. In elke ronde zijn er drie prijzen. Kosten 2,50 euro per kaart; aanvang 14.00 uur. De SOOWA (Samenwerkende Ouderen-Organisaties Wan-del- bos) organiseert woensdag 19 februari een voorlichtingsmiddag met Marjo Roelofs over post-traumatische dystrofie (slecht func tioneren van lichaamsweefsel na een letsel). Het kan veroor zaakt worden door o.m. botbreuken, operatiewonden, verstui king,, kneuzing, schaaf- of snijwonden. Het lijkt eerst op een ontsteking. De omgeving van de plek waar men zich heeft ge blesseerd wordt dik, rood, warm (of juist koud) en pijnlijk. De entree is gratis. Aanvang 14.00 uur in ‘t Kievitslaer, Reine- vaarstraat 55. Sed Vitae, de vereniging van vrienden van Seniorenacademie Brabant, organiseert lezingen die voor een breed publiek inte ressant zijn. Morgen spreekt Eppo Jansen, voormalig hoofd I voorlichting van het Europees Parlement, over de toekomst van I de Europese Unie. Op 14 maart bespreekt historicus Paul I Overmeer de waarde van de geschiedswetenschap; op 25 april I Dick Edelman het ontstaan van de continenten. Aan vang I steeds 14.00 uur in Boerke Mutsaers (Vijverlaan 2, bij station I West). Entree 5 euro, voor leden Sed Vitae 2,50 euro. I In de Openbare Bibliotheek kunt u de provincie Noord-Brabant I op drie manieren tegenkomen. Ten eerste als u deelnemer bent I aan de computercursus voor ouderen in Bibliotheek Lyndacker; I deze wordt georganiseerd in het kader van Vitaal Grijs van de I provincie. I Ten tweede wanneer u als stemgerechtigde op zoek bent naar I informatie. In verband met de verkiezingen voor de Provinciale I Staten kunt u opnieuw gratis de Stemwijzer (www.stemwij- I zer.nl) raadplegen. Dit kan in elke grotere vestiging. U kiest I eerst de vlag van Noord-Brabant. Dan geeft u uw mening aan I de hand van stellingen, vooral over het milieu, cultuur en bou- I wen. De Stemwijzer vertelt u met welke partij u het het meeste I eens bent. Op deze site kunt U ook verkiezingsprogramma’s I met elkaar vergelijken en woorden opzoeken in het verkiezings- I abc. Voor redenen om te gaan stemmen en uitleg over wat pro- I vinciale staten doen, kunt u beter terecht bij www.ukomtto- Ichook.nl van de landelijke overheid. I En ten derde als liefhebber van Brabant. Of het u nu gaat om ge- I schiedenis, dialect, of natuur: elke wijkbibliotheek heeft een be- I hoorlijke Brabantcollectie. In één kast staan alle boeken die be- I trekking hebben op onze provincie bij elkaar: van Moorddadig I Brabant, via Mèn Tilbörgs wóordeboek tot Wandelgids voor I Midden-Brabant en Grensstreek. Alleen in de centrale biblio- I theek aan het Koningsplein hebben ze zoveel over Tilburg dat I die boeken apart staan en de boeken over Noord-Brabant bij de I boeken over Nederland tussen de andere provincies in. I Een echte Brabander kom je tegen in de bibliotheek. i gevraagd TE meubelen eethoeken kleinmeubelen edels, ememing Staps Ikke niet begrijpen “De gedeputeerde Ruimtelijke Ordening wordt de volgende gedeputeerde Ouderen beleid om de vermaatschappelijking van de zorg te realiseren”, luidt een van de moeilijke stellingen die het VBOB voor dit debat be dacht heeft. Van der Linden vraagt wie het er mee eens is. Vijf of zes mensen steken hun hand op. Dan wil hij weten wie er het niet mee eens is. Een handjevol mensen reageert. “Wie zegt: Ikke niet begrijpen?” De helft van de zaal heft lachend de hand. “Moet er een aparte gedeputeerde Oude renbeleid komen?”, spitst Van der Linden de zes stellingen voorgelegd. Ook de zaal vraag toe. De lijsttrekkers zijn het daar niet mag op de stellingen reageren, maar 'A/z'1 vooraf wil Van der Linden kijken wat voor vlees hij in de kuip heeft. Het blijkt dat de meeste aanwezigen bij de Tweede Kamerverkiezingen op het CDA hebben gestemd. “Dat heb je met oudjes”, grapt hij. CDA-statenlid Taverne: “Het lijkt er soms op dat de journalisten een onder huidse haat hebben tegen het CDA”. “Niet onderhuids”, plaagt Van der Linden. De zaal lacht. Na het debat praat een aantal bezoekers met waardering over zijn manier van voorzitten. De stelling dat het Streekplan van 2002 al aangepast moet worden om meer ou derenhuisvesting mogelijk te maken, le vert een aardige discussie op. Terwijl de VVD voor verdere verstedelijking is, bij voorbeeld door flats voor ouderen in de dorpen te bouwen, is Groenlinks (GL) daar tegen, omdat de inkt van het Streekplan amper droog is. GL wil wel het aantal woonzorgcomplexen verdubbe len. Ook voor het CDA is het Streekplan uitgangspunt bij de vraag waar wel en niet gebouwd mag worden, want dat is flexibel genoeg. Zo moet wonen bij de kinderen in een tot huis verbouwde gara ge of schuur officieel mogelijk worden, vindt het CDA. De PvdA vindt dat deze Boekelse variant binnen twee jaar wette lijk geregeld kan worden, terwijl het CDA denkt dat het binnen een half jaar kan. “Wie biedt meer?”, vraagt Van der Linden. De enige beperking bij de Voor volksgezondheid, ouderen en jeugd had de provincie Noord-Brabant vorig jaar bijna 99 miljoen euro beschikbaar. Van oudsher is het jeugdbeleid, waaronder de jeugdhulpverlening, een wettelijk opgelegde taak van de provincie. Dusging een groot deel van dit geld daarheen, 82,6 miljoen. Op de andere beleidsterreinen van deze begrotingspost wordt het grote geld uitge geven door rijk, gemeenten en zorgverzekeraars. Voor zorg trok Brabant in 2002 ruim 10 miljoen euro uit, voor ouderen 3,6 miljoen. Onze provincie hoort op Europees niveau bij de toptien van sterkst vergrijzende re gio’s. Mede daarom hebben GS, met name gedeputeerde Lambert van Nistelrooij, de afgelopen jaren een aantal projecten op de rails gezet die de bewustwording daarover en op gang moesten brengen en vernieuwende oplossingen moesten opleveren. Daarvan zijn de zorgboerderijen en Vitaal Grijs het bekendst. Onder da laatste noe mer werden onder meer projecten en experimenten opgezet op het gebied van met electronica aangepaste woningen (domotica), wonen en veiligheid, (de snel groeien de groep) allochtone ouderen, computertechnologie, en onbenutte rechten. Vaak wa ren ouderenbonden betrokken bij de opzet van proeven op deze terreinen. nhoven 3 - Tilburg 211 ibvanginhoveruniy -X I De Seniorenwijzer i I twee weken in De 7 Redactie: Diny van Bladel- Verbunt, Huiya Qigdem, Riek I Flipse- Tiemens, Jan van Groos (voorzitter), Wilma Hurkens, Joop Janmaat, Karei Luiijf (eindredacteur), Barth Noordzij, Mat de Vries Redactieadres: I Seniorenwijzer, p 5038 SR Tilburg, I DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het re- I dactie-adres of naar De Tilburgse Koerier, Postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. I Deadline: donderdag 12.00 uur voor I de verschijningsdatum. el gevraagd ve producten en £215 p/dag! Bel 330 (70cpm) swerk, tot €225 3el snel 0900- 'Ocpm) >t €195 per dag werker! Info: 511 (0,7epm) HULP in de g voor twee i. br.o.nr. 7-02

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2003 | | pagina 9