80 WIJZE Deeltaxi nu voor iedereen we Relatief goedkoop vervoer van deur tot deur 9 Nieuwe gids mantelzorgers COLOFON Dialezing over glas-in-lood Vertelmiddag in de bibliotheek 1 ll I Hulpcentrale zoekt vrijwilligers Consumentenbeurs voor ouderen Ouderenbeleid Trefpunt ‘t Sant Bingo in Reeshof De Reit r ll DONDERDAG 16 JANUARI 2003 - PAGINA 11 DE TILBURGSE KOERIER 3 - PAGINA 10 Zweeds ==J VMBO behandelen. Zij bepalen welke van de deelnemende taxibedrijven de ritten uitvoeren. haar kinderen in Tilburg of naar het zieken- PZN zelf ingediend worden. “We hebben HQ scht en gelijkheden hikte Jan van Groos SANT POSTSCRIPTUM onomie. van ed maar juden te eerbedrijf 18.00-21.00 uur traat 37 Tilburg klachten worden niet als zodanig geregis treerd.” HET WOORD IS AAN... maar niet opdagen. Ze vergaten me! De doktersassistente probeerde PZN te bel len, maar dat was constant in gesprek. Na een uur en een kwartier pas kwam de Een andere keer moest Haans bijna drie kwartier in de taxi voor een kerk op een me- r een opmerking over maakte, was de bestuur der boos op me.” Toch heeft ze geen klacht directeur: “Het is maar wat je veel noemt. Van de wekelijkse tienduizend ritten lopen er ongeveer tweehonderd vertraging op.” WAO-, wensen en 3 er sprake maar aan ■en de flexibiliteit T B.V. LL Tilburg 3-5358199 i@xs4all.nl irstalen.nl en-Brabant eling ing Jaren geleden, toen de Heuvel werd af gesloten, verhuisde de bushalte daar naar de huidige plaats tegenover Julianastaete. Het was een tijdelijke op lossing: als alles klaar was, zou er een definitief busstation komen. Tot die tijd In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw ver haal op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 100015000 JA Tilburg, onder vermel ding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. deeltaxi gehouden. Het rapport daarover ciale en recreatieve doeleinden. Dat staat |-■-=---x_:_. in het contract met de gemeente Tilburg. hUjs gaan Twee maanden geleden Ws kunnen onze voorwaarden dus n:ot moest ze opgehaald worden bij haar huis- De deeltaxi is dagelijks van 06.00 tot 02.00 uur te reserveren via tel.nr. 5499999. Meer informatie/klachten: klantenservice PZN, tel. 0800-4831762. Klachten Het Tilburgs Overleg Gehandicaptenor ganisaties (TOG) heeft in juni vorig jaar een meldweek voor klachten over de ziekenhuis. “Ophalen gaat op Tot 1 januari konden alleen gehandi capten en ouderen met een indicatie van de GGD gebruik maken van de deeltaxi, maar nu is die voor iedereen in Midden-Brabant beschikbaar. Vanmiddag wordt op het Tilburgse Koningsplein het officiële startsein gegeven. De nieuwe klanten betalen overigens meer dan mensen die op deze vervoersvorm aangewezen zijn. De klandizie is dus uitgebreid, maar de aantallen beschikbare taxi’s en chauffeurs blijven hetzelfde. Toch hoeven de oude doelgroepen zich geen zorgen te maken dat ze daaron der zullen lijden, stelt René de Beer, directeur van PZN (Personenvervoer Zuid Nederland), het bedrijf dat de deeltaxi coördineert. moesten de reizigers zich maar behel pen. Dat behelpen doen we. nu alweer een fiks aantal jaren. Behelpen met te smal le wachtplaatsen voor buspasagiers die alleen bereikbaar zijn voor mensen die met ware doodsverachting het fietspad over durven te steken. Op dat fietspad ple gen brommers, fietsen en scooters met hun hoge snelheden aanslagen op oude ren, minder validen en mensen met wan delwagens. Wie het geheel beziet, snapt niet dat hier nog geen vaste EHBO-post is neergezet. Als de burgemeester dan in zijn nieuw jaarsrede praat over de “moderne indus triestad”, dan denk ik dat deze tijdelijke bushalte in het centrum van die stad een aanfluiting is voor een stad die zich mo dern noemt. tragingen hebben of chauffeurs onvriende lijk zijn tegen klanten”, zegt De Beer. Zijn er Zoals de naam al doet vermoeden, deel je de taxi met meerdere passagiers. Daardoor en dankzij subsidie van de deelnemende gemeenten is de deeltaxi stukken goedkoper dan een gewone taxi Maar de rit duurt ook wat langer, omdat de chauffeur onderweg andere reizigers moet ophalen of afzetten. De prijs is af- Klachten over de deeltaxi komen ook binnen bij de centrale van de Personenvervoer Zuid-Nederland (PZN). Elders in het voormalige postkantoor aan de Spoorlaan heeft PZN een zaal waarin telefonisten de aanvragen voor ritten met de deeltaxi op wordt f ziet. ■nst met t kan nloon. Op basis diefinanciering en worden be er studieschuld laken op de ar- iwde top-oplei- aers staat open een voltooide imaal vmbo-ni- eproject start in Bij Club 92 verzorgt amateur-glazenier Jan Verhallen uit Lage Mierde op woensdag 22 januari een lezing met lichtbeelden. Onderwerp van deze presentatie zijn onder meer de glas-in- lood ramen van de kathedraal van Chartres. Verhallen kan daar zeer boeiend over vertellen. Zijn leven lang heeft Jan Verhallen getekend, geschilderd en geschreven. Sinds ruim tien jaar houdt hij zich actief bezig met het glas-in-loodwerk, ook wel brandschilderen genoemd. De presentatie op 22 januari is van 10.00 tot 12.00 uur in de kan tine van sporthal De Blaak (Grebbe 63). De toegang is gratis. Zoals u wellicht weet is de Centrale Bibliotheek aan het Koningsplein in de winter op zondagmiddag open. Dan is er al tijd iets speciaals te doen. Komende zondag, 19 januari, staat helemaal in het teken van (voor)lezen en vertellen. Zo kunt u om 14.00 uur aanschuiven bij de Open leeskring, waar een actueel boek besproken wordt. Bovendien organiseert de jeugdafdeling een meertalige en interculturele vertelmiddag; de toegang is gratis. Leuk om de kleinkinderen mee naar toe te nemen! Om 14.00 en 15.00 uur vertelt de Surinaamse kinderboeken schrijfster en vertelster Marijke van Mill verhalen uit verschil lende delen van de wereld. Hiervoor moet u in de ontvangst ruimte zijn. Verder komen er drie voorleesoma’s het verhaal Het huis dat zichzelf bouwde voorlezen, en wel in het Nederlands, Arabisch en Berbers. Dit vindt plaats op de jeugdafdeling van 15.00 tot 15.30 uur en van 16.00 tot 16.30 uur. U kunt ook op zoek gaan naar informatie over voorlezen en ver tellen. Op de jeugdafdeling is een dokumentatiemap Vertellen en voorlezen aanwezig. Hierin zitten knipsels uit tijdschriften en kranten over dit onderwerp. In het boekje De magie van het voorlezen kunt u lezen waarom voorlezen zo belangrijk is. En welke rol grootouders hierin kunnen spelen. In zijn boek Het verhaal gaat verder...: de kunst van het vertellen geeft Jan Swagerman een historisch overzicht van de vertelkunst over de hele wereld en een handleiding voor het zelf vertellen. at 21 jaar en is college voor de - en automatise- stituut aan de :t onderwijsge- jurg organiseert id op dinsdag 4 i 19.00 uur. Bel 5802288. zer verschijnt eenmaal in de I )e Tilburgse Koerier. I “Alle waar is naar zijn geld” is een bekende uitdrukking. Als die uitdrukking waar is, moe- ten we in 2003 een uitmun- v tende gezondheidszorg krij gen. De vaste premies zijn immers verdubbeld! Drop Oud Terugbelservice De deeltaxi moet je minimaal één uur voor de vertrektijd bestellen. Hij haalt je binnen een kwartier voor of na het ge wenste tijdstip op en brengt je naar de plaats van bestemming. De taxi blijft maar drie minuten op je wachten. Als je niet zo snel bent, kun je gebruik maken van de gratis terugbelservice om te voor komen dat je hem mist. Dan krijg je een telefoontje voordat de deeltaxi arriveert. Voor een belangrijke afspraak’kun je een prioriteitsrit reserveren. “Dan ben je nooit te laat; maximaal een kwartiertje eerder”, staat te lezen in de nieuwe folder over de deeltaxi, die vorige maand huis aan huis werd verspreid in de gemeenten Dongen, Gilze en Rijen, Goirle, Hilvarenbeek, Loon op Zand, Oisterwijk, Tilburg en Waalwijk. In die gemeenten gebruiken maandelijks meer dan zevenduizend passagiers de deeltaxi, vertelt PZN-directeur De Beer. “Het is niet zo dat nu iedereen massaal met de deeltaxi gaat. De groei door de nieuwe ‘vrije’ reizigers zal ongeveer tien procent zijn. Dus de oude doelgroep hoeft niet langer dan normaal op haar vervoer te wachten”, aldus De Beer. hankelijk van de afstand; daarbij worden dezelfde zones gehanteerd als bij de strippenkaart. Nieuwe, niet-gehandicap- te klanten betalen 3,10 euro voor een zone en 4,65 voor twee zones. Mensen met een handicap reizen voordeliger: tot maximaal vijf zones betalen ze het bus- tarief. De SOS-Hulpcentrale van Contour is dringend op zoek naar vrijwilligers. De SOS-Hulpcentrale is dag en nacht bereikbaar voor mensen die, om wat voor reden dan ook, behoefte hebben aan een gesprek. Vrijwilligers, die goed op hun werk zijn voor bereid, staan deze mensen telefonisch of persoonlijk te woord. Het kan gaan om onder meer eenzaamheid, verslaving, angst, relatieproblemen of andere persoonlijke problemen. Nieuwe vrijwilligers krijgen een inwerkcursus en een mentor. Maandag 20 januari is er van 20.00 tot 21.30 uur een informa tieavond in de Hulpcentrale (stichting Contour, St. Annaplein 21). Wilt u vooraf meer informatie? Bel met de SOS- Hulpcentrale, tel. 5434572 en vraag naar Heleen Moors. Van donderdag 23 tot en met zondag 26 januari wordt in eve nementencomplex Koningshof te Veldhoven de Senioren Expo gehouden. Het is voor het eerst in Nederland dat er een provin ciale consumentenbeurs wordt gehouden voor vijftig-plussers. In onze provincie wonen ruim 730.000 vijftig-plussers, van wie er 107.000 zijn aangesloten bij KBO Brabant. Samen met deze grootste ouderenbond heeft organisatiebureau Expolaan de beurs opgezet. Uitgangspunt is dat vijftigplussers steeds meer geld te besteden hebben en het ook best willen uitgeven. De beurs is opgebouwd rond vijf themas: wonen en tuin, reizen, gezondheid en bewe ging, hobbys en creativiteit en een informatiemarkt. Tot de op tredende artiesten behoren Diniëtte Konings, de Brabantse troubadour Nol Janssen, accordeonist Gerard Dortmans, de Brabantse vertellers Cor Zwanenberg en Annelieke Merks, mannenkoor Zang en Vriendschap. Ook is er dagelijks een mo deshow. Adres Koningshof: Locht 117, Veldhoven. ANWB-borden wij zen in de gemeente Veldhoven de juiste weg. OV: vanaf het Centraal Station in Eindhoven rijden er om het half uur bussen naar Veldhoven. Lijn 149 en 150 stoppen voor Koningshof. De beurs is dagelijks geopend van 10.00 tot 18.00 uur. Entree: 6 euro. Het Kenniscentrum voor Ouderen van de Tilburgse PvdA orga niseert maandag 20 januari een discussiebijeenkomst over het plaatselijk ouderenbeleid. Inleider is kandidaat-Kamerlid en stadgenoot Jan Boelhouwer. De ochtend in Ruimte X (Telexstraat 4) duurt van 10.00 tot 12.00 uur. S.v.p. aanmelden bij Carlos van Haasteren (tel. 5435499) of Lucy Wilthagen- Hendriks (5362424). In Ouderentrefpunt ‘t Sant (Beneluxlaan 74) kunt u op woens dag 22 januari bloemschikken. Zelf meebrengen: potje, mand je of bakje en een mesje. De prijs is afhankelijk van het te ma ken stukje en de bloemenprijs. Aanvang 10.00 uur. Op woensdag 29 januari is er een gezellige rik- en jokerochtend. Prijs: 0,75 euro p.p. Mooie prijsjes. Aanvang 10.00 uur. Op de dinsdag- en donderdagochtenden in januari kunt u onder leiding van Rian Weijtmans leuke dingen maken. U betaalt slechts de materiaalkosten. Aanvang 9.45 uur; zaal open 9.30 uur. Op maandag en vrijdag kunt u kaarten, biljarten of gewoon een kopje koffie drinken; zaal open 9.30 uur. Biljarten kan elke och tend, behalve op de woensdagen 15, 22 en 29 januari. Elke eerste en derde woensdagmiddag (14.00 uur) en tweede vrijdagavond (20.00 uur) van de maand organiseert ouderen vereniging Reeshof 50+ een rookvrije bingo in wijkcentrum HeyhoefEr wordt gespeeld voor geldprijzen en een ronde voor koffie. De eerstvolgende bingo’s zijn vrijdagavond 10 januari en woensdagmiddag 15 januar. De BBA-lijnen 47 en 48 stoppen voor de deur. Zondag 19 januari is er van 14.00 tot 18.00 uur in wijkcentrum De Reit (Westertorenlaan 4) een dansmiddag voor 55-plussers. Zaal open om 13.30 uur. Kosten: 1,- euro. Donderdag 23 januari is er een bingomiddag met tien ronden langs steeds drie prijzen. Een kopje koffie of thee is gratis. De prijs van een kaart is 2,50 euro. Aanvang 14.00 uur. Zaal open om 13.30 uur. alle acti- met eving ter ij hen past. Wachten Een voorbeeld van een oudere die niet al tijd tevreden is over de deeltaxi is J. van Klachten Oers (85), bewoonster van verzorgingste- Koningsvoorde-bewoonster mevrouw M. huis Koningsvoorde: “Ik gebruik de deel- Haans (93) gebruikt de deeltaxi om naar taxi als ik naar het ziekenhuis moet voor een controle, of naar mijn zoon in Loon op Zand. In principe mogen ze hooguit vijftien minuten later komen, maar het komt wel eens voor dat ik er langer op moet wach ten.” De begeleidster van mevrouw Van Oers, J. Wie een zieke partner, familielid of vriend van de patiënt en/of de mantelzorger aan- Hovers, gaat bijvoorbeeld mee naar het zorg of andere hulp geeft, kan daarbij steun genamer kunnen maken. Dat alles natuur- ziekenhuis. “Ophalen gaat op zich wel. krijgen. Die steun varieert van met lotgeno- lijk met de adressen en telefoonnummers Maar als je daar bent, weet je niet hoe lang ten over je zorgen praten tot daadwerkelijke van de organisaties die hulp bieden. een onderzoek gaat duren. Als je daarna hulp en aangepaste woonvoorzieningen. De gids is gratis verkrijgbaar bij een deeltaxi belt, moetje één uur wachten. 1 Dat is heel vervelend.” Volgens PZN-directeur De Beer mag de Steunpunt Mantelzorg huisritten. “De deeltaxi is bedoeld voor so- lerlei praktische voorzieningen die het leven bare gebouwen, huisartsen en apotheken. Redactieadres Seniorenwijzer, p/a Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het re- dactie-adres of naar De Tilburgse Koerier, Postbus 10001,5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voor de verschijningsdatum. I De Seniorenwijze I twee weken in De Redactie Diny van Bladel-Verbunt, Hulya Qigdem, Riek I Flipse-Tiemens, Jan van Groos (voorzitter), I B Wilma Hurkens, Joop Janmaat, Karei Luiijf (eindredacteur), Barth Noordzij, Mat de Vries Redactieadres i Seniorenwijzer, p/a Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het re- I dactie-adres of naar De Tilburgse Koerier, I Postbus 10001,5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voor I c vermeldt dat de telefoon roodgloeiend jr __x ___x_ stond (382 klachten) en dat de verhalen We kunnen onze voorwaarden dus niet van de mensen vaak schrijnend waren. De zomaar aanpassen om mensen sneller op arts~''Het regende erg hard en ze kwamen grootste irritaties hebben te maken met de te halen na een bezoek aan de specialist”, maar niet opdagen Ze vergaten me! De lange wachttijd of zelfs helemaal niet ver- zegt De Beer. dtm t- köi_ schijnen van de deeltaxi. TOG-voorzitter Sneller ophalen zal inderdaad niet lukken, Wilbert Willems: “De mensen zijn blij dat de maar verder wordt de soep minder heet ge- voorziening bestaat; hun onvrede richt geten dan ze is opgediend, aldus gemeen- chauffeuse me ophalen zich nadrukkelijk op de uitvoering. De telijk projectleider Collectief - klachtenlijn is slecht bereikbaar en veel Vraagafhankelijk Vervoer (CVV) Mart Segers: “De deeltaxi is inderdaad voor so- depassagier wachten. “Toen ik daar ciaal en recreatief gebruik. Maar iemand opmerking over maakte, was de best Opmerkelijk vindt Willems dat ook taxi- die naar het ziekenhuis wil, wordt niet ge- -- chauffeurs klachten aanmeldden. Hen weigerd. Daarnaast is het natuurlijk wel zo ingedëëncT ging het met name om de organisatie van dat mensen die recht hebben op zieken- Dat kan overigens wel. Klachten kunnen bij de ritten (twintig mensen brengen en er vervoer, met die taxi’s voordeliger uit zijn. PZN zs!f .-gediend worden. “We hebben vervolgens maar drie hoeven op te halen) Dat wordt namelijk vergoed door de ziekte- een forse klachtenafdeling. Van elke klacht en de onderlinge communicatie, bijvoor- kostenverzekeraars.” houden we een dossier bij. We spreken de beeld het niet volledig door krijgen van De nieuwe folder is ook niet erg duidelijk taxibedrijven er dagelijks op aan als ze ver- adressen. over naar welke dorpen en steden de reizi- froninnan hahhan <->f nho. .ffai .re nnxzriondo. Overigens zijn volgens Willems ouderen ger wel of niet vervoerd mag worden met de niet zo snel geneigd te klagen. Jongere ge- deeltaxi. In de bovengenoemde gemeen- Jan veeïontevredën passagiers? De PZN- handicapten wel: die hebben meestal een ten, het binnengebied, kun je overal heen. ----- drukke agenda en zijn voor hun functione- De rest moet men als het ware ontcijferen, ren in de samenleving veel afhankelijker pzN-man De Beer wast zijn handen in on- van dit aangepaste vervoer. schuld“De folder is samengesteld door de gemeente. We zijn alleen verantwoordelijk voor het uitvoeren van de ritten.” het Dit is allemaal te vinden in Ik? Steunpunt (Postbus 1035, 5004 BA Mantelzorger?, de nieuwe gids van het Tilburg; Lanciersstraat 45, 5017 CR o71 g Midden-Brabant. Tilburg; tel. 5837930) en in verpleeg- en deeltaxi niet gebruikt worden voor zieken- Ook staat er beknopte informatie in over al- verzorgingstehuizen, de Thuiszorg, open-

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2003 | | pagina 11