W I J z ‘Ouderen bij overleg tot nu toe bloemetjesbehang’ Ouderen wensen betere mobiele telefoon COLOFON I I I I I n li I Redactieleden gezocht! Oogaandoeningen Dansen in De Baselaer Sombere gevoelens Trefpunt ‘t Sant Bingo en belasting in Wandelbos Bingo in Reeshof Vrijwilligers 50+ Digibuurt Ouderenbonden samen, sterk? r |l -VRIJDAG 3 JANUARI 2003 - PAGINA 11 DE TILBURGSE KOERIER 03 - PAGINA 10 EN Nieuwe OTO-voorzitter Meijlink wil steun deskundigen in belangenbehartiging derenbeleid nog te weinig rekening met de toekomstige vergrijzing, stelt Meijlink. HQ I per week. POSTSCRIPTUM L00-13-00 uur en s. IE EN HULP III I WOORD IS AAN... g 12.00 uur voor im. EN of 5 alle afspraken. >EN BUDGET atieoverenondersteu- na-wo-do van 14.00- >421 91;e-mail: l.van- S.S5S vandenheuvel@rpcp- ,IEU 4OEDERS 1D? iet Anti Discriminatie •aat 3 5038 BA Til- r-BRABANT „a.^ToO-lW JETEN n.Openingstijden: ma. Ilibbroek 32 Hilvaren- IABANT aar. 7 dagen .4674590 ♦25529 selt 4132 .5432867-5420274 ie tel. 455.4132 ilein 127, tel. 4630056 hof 33477 5400-4554131 sn sl.5700117 itrum Oisterwijk jk. tel. 5283535. CE In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw ver haal op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 10001,5000 JA Tilburg, onder vermel ding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. 1 Het liefst zouden we u voor het nieuwe jaar twee touwtjes willen geven. Dan kunt u gaan oefenen om de eindjes aan elkaar te knopen. Dat zal in 2003 wel nodig zijn! Drop Oud sioneerden kunnen met t vacaturebank vrijwillig hun kennis en erva ring overbrengen via organisaties als nT le eftijd van ikheid een afspraak te uur telefoon 0900- ereikbaar, 7 dagen per pass, stadswinkel) ud-Noord kijkcentrum) centrum ‘t Sant) lid ein 107 ik de diepte van dingen niet op, zoals stoepranden en oneffenheden. Daardoor durfde ik niet meer echt stevig lij de eigen huisarts 117fX)uur‘smid- gens,opzat.,zon. De Dienstapotheek ►st en is alleen geo- stookopenis.Al- ecepten die door 'eekendarts worden lalingsrecepten. De nieuwe voorzitter van het Overlegorgaan Tilburgse Ouderenorganisaties (OTO), Jan Meijlink, wil een andere koers gaan varen. Hij wil dat het OTO een ken nisnetwerk van deskundigen en een vacaturebank voor ouderen opzet om een sterkere positie als belangenbehartiger te bereiken. Zo moet het OTO steviger in zijn schoenen komen te staan bij overleg met de politiek. “We zijn tot nu veel te zacht geweest; inhoudelijk hadden we niets in te brengen. Ik wil assertiever op treden, gehoord en gerespecteerd worden.” Want de gemeente houdt in haar ou- OTO-voorzitter Jan Meijlink: “De gemeente houdt in haar ouderenbeleid nog te weinig rakoninn mot do tnoknmctioo varnrii7irv\” FOTO: PETER LIGTENBERG Loze kreten Dat de ouderen van tegenwoordig mon diger zijn, meebeslissen over het beleid en vraaggerichte zorg zijn loze kreten van politici, vindt Meijlink. “De meeste ou deren durven geen weerstand te bieden omdat ze het niet gewend zijn. Vroeger zei je tegen je werkgever ook niet ‘Nee, dat moet anders’.” Meijlink steekt zijn bevindingen over OTO’s invloed niet onder stoelen of ban ken. “De organisaties achter de OTO zijn goed voor zevenduizend georganiseer de leden. Iedere politieke partij zou graag zo’n grote achterban hebben. Maar het OTO is tot nu toe veel te soft geweest te gen de plaatselijke regering, het college. De ouderen fungeerden als decor bij overleg. Dat leek daardoor net borrel praat. De plannen van de gemeente la gen al klaar. Inhoudelijk hadden we niets in te brengen.” “Neem de uitwerking van de nieuwe ou derennota van de gemeente Blijvend thuis in Tilburg. Het is zogenaamd in overleg vastgelegd, met onder meer de ten zich aan bij de bond waar ze zich bij thuis voelen. We hebben het OTO om bondsoverschrijdend te werken. Samen staan we sterk.” drie dementieconsulenten en de zorgvi- deo met een Tilburgse tintje. Wie heeft er om gevraagd? Wie zat er op te wachten? Ander onderwerp: de Algemene Bijzondere Wet Ziektekosten (ABWZ) gaat in 2003 drastisch veranderen. Wat houdt dat voor ons in? Wordt het één lo ket of moeten we ze weer allemaal één voor één langs? In de voorbereidings commissie zitten geen ouderen. Zulke dingen ergeren me mateloos”, zegt Meijlink. “Daaraan wil ik een eind maken. Ik wil assertiever optreden, gehoord en gerespecteerd worden.” )iessenstraat 4: ma t/m rwielstraat 67: ma t/m In het OTO werken vijf plaatselijke oude renorganisaties samen: de Katholieke Bond van Ouderen (KBO), de Protestants Christelijke Ouderenbond (PCOB), de Algemene Nederlandse Bond van Ouderen (ANBO), de stichting Surinaamse Ouderen Tilburg (SOT) en De Oude Makkers. Het OTO treedt bondsoverschrijdend op voor de belan genbehartiging van alle ouderen in Tilburg en beoogt een sterke gesprek partner te zijn voor de gemeente in het meedenken over en sturen van het ou derenbeleid. Daarvoor voert het OTO re gelmatig overleg met wethouder Els Aarts, die ouderenbeleid in haar porte feuille heeft, en de betrokken ambtena ren. hebben gehouden. Uit de peiling onder honderden ouderen blijkt dat ingewikkelde bedrijven ligt in het verschiet. Het definitie- «r. Ha >>aIa GmAfiAo won non vp pinrlrannnrt mpf hiihphnrpnrio aanhfiVA- gsm-apparaat een goed gebruik van het lingen verschijnt in de tweede week van mnkinliininHnu/nAotnnn Cti iHnrn Hom.HO. 13111131*1 zer verschijnt eenmaal in de I )e Tilburgse Koerier. I georganiseerd, is volgens Meijlink geen De verschillende bonden verenigen in één belemmering om erachter te kunnen ko- bond zou volgens Meijlink niet beter wer- Contour of De Twern. Op de infomarkt kun- men wat hun specifieke behoeftes zijn. “Als ken. “Ze hebben allemaal hun eigen identi- nen organisaties hun diensten toelichten.” je ze echt wilt bereiken, is het niet moeilijk; teit. Dat is maar goed ook. De mensen slui- Meijlink wil vooral jonge ouderen die nu dat kan via de moskeeën of Palet, het Kii -i''k Kii geen interesse in het ouderenbeleid heb- steunpunt voor allochtonen.” ben, bij dat onderwerp betrekken. “Het is voor hen een ver-van-mijn-bedshow. Ze identiteit zijn zelfstandig en hebben geen hulp no- Meijlink, tevens de voorzitter van de te lopen en schuifelde ik eigenlijk als een zieke kip over straat. Nu, met mijn stok en stut, loop ik weer als een kievit. Een wat oudere kievit, maar wel een die weer geniet van het buiten lopen. Mijn stokje is geen ‘blindenstok’, maar een mooi stokje dat te koop is bij sportzaken. Het gebruik van zo’n stok kan ik andere slechtzienden dus van harte aanbeve len. Laat hem wel deskundig op de juis te hoogte afstellen. Ik wens u veel plezier met het weer meer vrijuit lopen. B.S. een consumentenpeiling die de landelijke c, oudenbonden ANBO, PCOB en Unie KBO mobieltje in de weg staan. Oudere gsm-ge- januari. Kun je je veiligheid bevorderen door met Omdat ik door één oog slecht zie, merk een stok te lopen? Ja hoor, ik heb het ilr zelf ondervonden en ben blij dat ik deze ‘stap’ gezet heb. 8216 5OS-D1ENST SÏÏAX, seksueel misbruik '-20.00 uur ,=-19.00 uur mhuis. In de maan- tijdens schoolvakan- iSTEN jw woonplaats vindt e plaats. Voor nadere SÏS.er,™ JETFORM I42DA Tilburg; nl;www .rpcp.org/mb latie, advies en onder dachten u,di 13.00-17.00 uur. g^Hicp-rab.m ^^2^ In verband met het vertrek van twee redactieleden is de Seniorenwijzer op zoek naar 55-plussers die zin hebben om mee te werken aan deze tweewekelijkse pagina. Het gaat niet om het schrijven van artikelen, maar om het meedenken over ideeën voor artikelen en het bekijken van de stukken op lees baarheid. Nodig zijn dus affiniteit met ouderen en inzicht in wat - er onder (bepaalde groepen) ouderen leeft. Ook kritisch kunnen I denken en lezen zijn gewenste vaardigheden. De redactie vergadert elke donderdag van 12.00 tot circa 13.30 uur in het gebouw van De Twern aan de Vincentiusstraat. Belangstellenden kunnen voor 14 januari een korte brief met hun motivatie en achtergronden sturen naar: Seniorenwijzer, t.a.v. Jan van Groos, p/a Vincentiusstraat 102,5038 SR Tilburg. Het Netwerk Blinde en Slechtziende Ouderen organiseert woensdag 15 januari een gratis informatiemiddag over oog aandoeningen bij ouderen. Oogarts Dekkers houdt hierover een lezing en beantwoordt vragen. De middag in wijkcentrum Loven-Besterd (Koestraat 164) durt van 14.00 tot 16.30 uur; vanaf 13.30 uur staan thee en koffie klaar. Ook mensen zonder visuele handicap zijn welkom. In wijkcentrum De Baselaer (Hoefstraat 175) kunnen 55-plus sers op dinsdag 14 januari dansen. Aan deze gezellige middag, die duurt van 13.30 tot 16.30 uur, wordt meegewerkt door Ton Maas en Elise. Entree (incl. kopje koffie of thee) 1,35 euro (voor verkoop) of 1,80 euro (aan de zaal). Voorverkoop: mw. M. Looijkens (Molenstraat 37), mw. M. de Jong (St. Willibrordstraat 103) of De Baselaer. Sombere gevoelens: iedereen heeft ze wel eens, zeker oude ren. Over hoe je er mee kunt omgaan, komt op woensdag 8 ja nuari een 50+-voorlichter van de GGD vertellen in wijkcentrum ‘t Kievitslaer (Reinevaarstraat 55). Ook kun je er ervaringen en tips uitwisselen. Aanvang 14.00 uur. Entree gratis. Ouderentrefpunt ‘t Sant (Beneluxlaan 74) opent op woensdag 8 januari de tweede helft van het seizoen. Uiteraard kunt u er onder het genot van een kopje koffie met iets lekkers bijkletsen over het afgelopen jaar. Aanvang 10.00 uur. Woensdag 15 januari is de eerste bingo van het nieuwe jaar. Een kaart voor tien ronden kost 3,50 euro. Aanvang 10.00 uur. Op de dinsdag- en donderdagochtenden in januari kunt u onder leiding van Rian Weijtmans leuke dingen maken. U betaalt slechts de materiaalkosten. Aanvang 9.45 uur; zaal open 9.30 uur. KBO Wandelbos organiseert maandag 6 januari van 14.00 tot 16.00 uur in wijkcentrum ‘t Kievitslaer een gezellige bingo. Op maandag 13 januari houdt deze KBO-afdeling een voorlich- tingsmiddag over (teveel) belasting betalen en bijzondere uit gaven. Een belastingdeskundige geeft die middag van 14 tot 16 uur advies in ‘t Kievitslaer (Reinevaarstraat 55). Elke eerste en derde woensdagmiddag (14.00 uur) en tweede vrijdagavond (20.00 uur) van de maand organiseert ouderen vereniging Reeshof 50+ een rookvrije bingo in wijkcentrum HeyhoefEr wordt gespeeld voor geldprijzen en een ronde voor koffie. De eerstvolgende bingo’s zijn vrijdagavond 10 januari en woensdagmiddag 15 januar. De BBA-lijnen 47 en 48 stoppen voor de deur. De werkgroep 50+ Digibuurt Lyndacker is op zoek naar vrijwil ligers die ouderen willen ondersteunen tijdens de inloop-och- tenden in de computerruimte van deze wijkbibliotheek in Tilburg-Boord. De 50+ Digibuurt is een soort internetcafé voor 50-plussers uit de wijk. Zij kunnen er hun kennis vergroten en/of verspreiden, met name op het gebied van internet. De 50+ Digibuurt-onder- steuner begeleidt anderen bij het gebruiken van computerpro gramma’s, zoals Windows, internet en e-mail, Office-program- ma’s en grafische pakketten. Zonodig krijgt de vrijwilliger hierbij zelf ook ondersteuning. Gevraagd wordt: basiskennis over be kende computerprogramma’s en internet. Ervaring met grafi sche pakketten en werken met het besturingssysteem Windows is een pré. Wie omgaan met ouderen leuk vindt en in staat is dit soort in formatie op een praktische wijze en in begrijpelijke taal bij hen over te brengen, kan contact opnemen met Monique Janssen van Bureau Ondersteuninginstituut Zorg/Vitaal Grijs (tel. 5352625 of e-mail m.janssen@boznet.nl) of Albert Bull van Openbare Bibliotheek Tilburg (tel. 5470858 of e-mail bull@ob- tilburg.nl). In het grote artikel op deze pagina ontvouwt Jan Meijlink de toe komstplannen van het OTO, het samenwerkingsverband van de Tilburgse ouderenbonden. In de Openbare Bibliotheek Tilburg vindt u meer informatie over ouderenbonden en de zui len waar ze uit zijn voortgekomen. De meeste informatie over ouderenbonden is te vinden op het internet, bijvoorbeeld een site van de samenwerkende oude renbonden in Amsterdam, Cosbo. Op www.cosbo-amster- dam.nl kunt u onder meer lezen dat Cosbo alleen collectieve be langen behartigt, geen privé belangen. Het Cosbo geeft wel tips, hoe u dat het beste zelf kunt doen. Op de interneteditie van Trouw, www.trouw.nl, staat een artikel te lezen over de recente acties van afzonderlijke ouderenbonden om korting voor hun le den te bedingen. In dit artikel van Marianne Wilschut (te vinden bij nieuws en achtergronden) wordt de verzuiling nog gebruikt als verklaring voor het apart opereren van de bonden. Over verzuiling zijn in de bibliotheek wel boeken te vinden. Maar meestal zijn het proefschriften e.d. Prettiger leesbaar zijn boe ken als Katholieken in de twintigste eeuw en De dominee gaat voorbij. In het eerste boek behandelt Ton van Schalk de ge schiedenis van het rooms-katholicisme in Nederland aan de hand van een aantal thema’s. In het tweede boek geven Ben van Kaam en Anne van der Meiden een beeld van driekwart eeuw protestants leven aan de hand van foto’s. Verder staan er in de bibliotheek boeken over ouder worden, zo wel vanuit protestantse als katholieke hoek. Misschien worden de verschillen en overeenkomsten duidelijk door boeken van Laura van Reedijk (hervormd) en Marinus van den Berg (ka tholiek) te vergelijken. Kennisnetwerk Volgens Meijlink hadden de ouderen ei genlijk al veel eerder aan de bel moeten trekken, gezien de vergrijzing en ontgroe ning. “Het is vijf voor twaalf. Kijk naar de problemen bij huisvesting, gezondheids zorg of pensioenen. De politiek kijkt niet verder dan vier jaar; dan moeten ze herko zen worden. Maar we moeten nu al kijken hoe we er over tien a twintig jaar voor staan. We moeten nu sterk optreden om de situatie in de toekomst te kunnen beïn vloeden.” Om dit te verwezenlijken wil Meijlink een beroep doen op deskundigen, die op vrij willige basis hun kennis inzetten. Sommige mensen uit het bedrijfsleven hebben al hun interesse laten blijken, on der wie oud-directeur Joop Blom van het Tilburgse bedrijf Interpolis. Meijlink: “Bedrijven ontwikkelen een visie over meer jaren. Niemand is bekwaam op elk gebied: als OTO missen we deskundig heid. Ook zijn nieuwe gezichten nodig. Het zijn elke keer dezelfde mensen in verschil lende commissies; ik wil van dat oubollige gedoe af. Mensen die hun kennis en erva ring op verschillende terreinen voor het OTO willen inzetten, hoeven geen lid van een Ouderenbond te worden. Ikwil hun we tenschap bundelen in werkgroepen van ongeveer tien mensen. Ze kunnen ons on dersteunen met een paar uur per maand op het gebied van zorg, wonen, welzijn, veiligheid en educatie. Met die kennis in huis kan de politiek ons niet negeren of__o misbruiken als bloemetjesbehang. Want ik rekening met de toekomstige vergrijzing.’ ben het zat.” I De Seniorenwijze I twee weken in De Redactie Diny van Bladel-Verbunt, Hulya Qigdem, Riek I Flipse-Tiemens, Jan van Groos (voorzitter), Wilma Hurkens, Joop Janmaat, Karei Luiijf (eindredacteur), Barth Noordzij, Mat de Vries Redactieadres Seniorenwijzer, p/a Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078, 5003 I DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het re- I dactie-adres of naar De Tilburgse Koerier, Postbus 10001,5000 JA Tilburg tel. 5368805. Deadline: donderdag I de verschijningsdatum dig. Maar zijn er genoeg voorzieningen te- Tilburgse afdeling van de PCOB, verwacht evenement met een infomarkt organiseren. Dat bewustwordingsproces moet in gang plan om in het OTO de boel eens flink op te x.■--* geZet worden. Ook met de eerste genera- schudden. “Voordat ik het voorzittersschap tie islamitische allochtonen moet beter re- aanvaardde, heb ik gevraagd of er draag- “De concrete uitwerking ervan is nog niet kening gehouden worden, bijvoorbeeld vlak was voor mijn plannen. Nu ik deze vastgelegd. De jongere ouderen en gepen- door een verzorgingshuis zonder varkens- functie en de tijd voor heb, kan ik deze in- behulp van de vlees.” Dat de allochtone ouderen niet zijn grijpende voorstellen uitvoeren.” Veel senioren vinden de mobiele telefoon erg gebruiksonvriendelijk. Vooral de bruikers wensen een eenvoudig te bedie- minuscule toetsen en het kleine beeldscherm zijn oudere gebruikers een doorn nen variant van de huidige mobiele tele- in het oog. Ook het feit dat de meeste belbedrijven prepaid-klanten massaal af- foon. sluiten omdat ze hun beltegoed niet op tijd opwaarderen, vindt geen genade in de De vijftigplus-organisaties gaan de resulta- ogen van de oudere consument. ten van deze consumentenpeiling bundelen in een rapport. GSM-fabrikanten Veel senioren hebben hun gsm juist aange- in november en december onder senioren en -leveranciers worden aangesproken op schaft voor noodgevallen, waardoor ze deze hebben gehouden. Uit de peiling onder verbeteringen. Ook een gesprek met bel- telefoon in de praktijk weinig gebruiken. h - Dit zijn enkele voorlopige conclusies uit instructies en de vele functies van een ve eindrapport met bijbehorende aanbeve- Vacaturebank c”w - In de komende lente wil Meijlink een groot gen de tijd dat ze die wél nodig hebben? geen weerstand uit de bonden tegen zijn Qx/anornont maf aan inffimarL'tnrfiQnicoron DTH <4^ H/aaI /Annn flir-iL- Daarmee wil hij de vacaturebank en het kennisnetwerk onder de aandacht brengen

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2003 | | pagina 11