I I I I i 5 nodige maatschappelijke strijd tot stand zijn geko men. Vergeten lijkt dat verdraagzaamheid en res pect de gemeenschappelijke uitgangspunten zijn, met name bij onze grondrechten. Kerstmis is voor velen alleen maar het alternatief voor Sinterklaas, een extra vakantie, een paar da gen van lekker eten in een wat sprookjesachtige sfeer. De zinsnede "In alle mensen een gevoel van welbehagen" lijkt verkleefd met deze donkere da gen aan het eind van het jaar en vooral op de ge nietingen van de kerstdagen te duiden. Toch zitten de kerken aanmerkelijk voller dan op andere zon- en feestdagen: is het de sprookjessfeer of het gevoel dat ook enige bezinning op zijn plaats is? Te hopen is dat laatste: het verhaal van Jezus' ge boorte en over wat erna gebeurde, biedt daartoe ge noeg gelegenheid. Bezinning bijvoorbeeld over de eenvoud van de timmerman en zijn vrouw en over de armoede en nederigheid van de herders. Of over de vlucht van Jozef en Maria naar het buitenland - Egypte - om hun kind te beschermen tegen de moor dende soldaten van Herodes. Of je nu christen bent, een ander geloof toegedaan of niet gelovig bent: als je er even over nadenkt, heeft het kerstverhaal betekenis. Want het is het verhaal over een nieuw, veelbelovend leven. Het verhaal van hoop op een betere toekomst met vre de, verdraagzaamheid en - inderdaad - een gevoel van welbehagen. Voor alle mensen. 2 2 W J* as 2001 een jaar dat diepe B B t sporen zou achterlaten in de wereldgeschiedenis, dit w w jaar za^ in het eigen land niet snel vergeten worden. De eerste politieke moord sinds mensenheugenis riep heftige emoties op. De sfeer van 'wij en zij', die na 11 september duidelijk aan de oppervlakte was gekomen, verhardde zich. Steeds meer men sen denken dat alleen hun groep de waarheid in pacht heeft. De fanaten die de aanslagen van 11 september pleegden bijvoorbeeld. Helaas is dat ook dichtbij het geval. Bij velen lijkt het idee te leven dat de Nederlandse maatschappij dé maatgevende gemeenschap is, dat er zoiets zou bestaan als een gevoel voor normen en waarden, dat aangeboren is bij vele generaties mensen van dit polderland. Mensen die zo denken, beseffen niet dat er iets meer is dan het Eigen Gelijk. Ze wentelen zich in een misplaatst, want egocentrisch ge voel van welbehagen. Ze vergeten dat de enige werkelijk gemeen schappelijke regels van onze sterk geïndivi dualiseerde maatschappij in onze wetgeving, inclusief de grondrechten, verwoord staan. Vergeten wordt dat we er als land eeuwen over gedaan hebben om die wetten tot stand te brengen en dat de rechten van vrouwen en werkende en werkloze armen pas na de

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2002 | | pagina 1