I w 1 Oud over jong en andersom s ‘Vroeger alles beter? Voor meer dan de helft overdreven!’ I COLOFON I Redactieleden gezocht! Kopij volgende Seniorenwijzer Trefpunt ‘t Sant Hoorspelen en radiodocumentaires 100 jarige in De Heikant Trefpunt Koningsplein Bingo ‘t Hazennest Tentoonstelling over fraters Ziekte van Alzheimer Jong en oud in de bibliotheek ri 11 I I I r 11 i i i F ER 2002 - PAGINA 16 DONDERDAG 19 DECEMBER 2002 - PAGINA 17 DE TILBURGSE KOERIER intucon- Tonny Leijten (huisvrouw, 71): “Vroeger was het an- mogelijkheden, zoals studeren of een jaartje naar het vallen vind ik niet vervelend.” iraties H? FOTO: PETER LIGTENBERG IURG 17.00 u. POSTSCRIPTUM r9 hoor: ze moeten ervan profiteren. Alles verandert zo snel. De Seniorenv Tilburgse Koe mmode 110,- )8,- 115,- 50,- ruien wijzen op de risico’s van hard rijden. Als ze me dan be danken en er zich niets van aantrekken, merken ze het zelf wel.” erkleding de,been lijke col- ;io te vin- j rekenen Hebei be ide hoog- In verband met het vertrek van twee redactieleden is de Seniorenwijzer op zoek naar 55-plussers die zin hebben om mee te werken aan deze tweewekelijkse pagina. Het gaat niet om het schrijven van artikelen, maar om het meedenken over ideeën voor stukken en het bekijken van de artikelen op leesbaarheid. No dig zijn dus affiniteit met ouderen en inzicht in wat er onder (bepaalde groepen) ouderen leeft. Ook kri tisch kunnen denken en lezen zijn gewenste vaar digheden. De redactie vergadert elke donderdag van 12.00 tot circa 13.30 uur in het gebouw van De Twern aan de Vincentiusstraat. Belangstellenden kunnen een korte brief met hun motivatie en achtergronden sturen naar: Senioren wijzer, t.a.v. Jan van Groos, p/a Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg. buitenland gaan. Ze zijn onafhankelijk, overwegen goed hun keuzes. Ik ben jaloers op hen.” “De meeste ouderen kunnen zich niet verplaatsen in de jongeren, maar ze vergeten meestal hoe ze zelf waren. Je kunt de tijden niet met elkaar vergelijken: de wereld, de opvoeding, de opleidingen zijn veranderd. Wat vroe ger onbeleefd was, hoort tegenwoordig bij de tijd. Wij moesten wachten tot de ouderen uitgesproken waren of totdat ons iets gevraagd werd. Dat ze me nu in de rede Vincent Lek (receptionist, 24): “De huidige welvaart en de so ciale rechten hebben we aan de ouderen te danken. Ik heb respect voor hen en zal nooit een grote mond tegen ze hebben. We moe ten beter voor hen zorgen door ruime huisvesting, een hogere bij- standsregeling en een goed pen- 2-jen. Ik zou gerust een stukje van mijn loon afstaan, als ik weet dat het ten gunste van ouderen wordt gebruikt.” “Ik kan me voorstellen dat ouderen moeite hebben met de mentaliteit van sommige jongeren. Misschien is het beeld van criminaliteit en zinloos geweld overtrokken, maar het wordt wel bevestigd als je het zelf meemaakt, zo als ik.” “In mijn directe omgeving ken ik niet zo veel ouderen, be halve mijn ouders. Mijn oma’s en opa’s zijn overleden. Toch gaan we met mijn broer om de twee maanden naar de oud-buurvrouw van mijn oma. Ze woont in een bejaar denhuis in Leiden en heeft zelf geen kinderen.” “Alleen in het verkeer vind ik oude mensen wel gevaarlijk. Ze zitten met een bril met dikke glazen achter het stuur met het rijgedrag van dertig jaar geleden. Ik rijd erg hard; dat vind ik wel verantwoord, want ik ben geen bumperkle ver en verminder mijn snelheid als er andere auto’s op de weg zijn.” Voor menigeen is de tijd rond de kerst en de jaarwisseling een periode van bezinning. Een goede tijd om eens na te denken over hoe je in de wereld staat en hoe je met anderen omgaat. Bij dat laatste speelt beeld vorming een niet geringe rol: hoe zie je de ander, is dat ook het beeld dat die van zichzelf heeft, is er mis schien sprake van vooroordelen? De Seniorenwijzer sprak met een aantal ouderen en jongeren over hoe zij de ander zien en vroeg onder meer of ze zich kunnen inleven in de wereld van de ander. Leo Smolders (chauffeur bibliotheekbus, 59): “Van wege mijn werk kom ik heel vaak in aanraking met jonge ren. Ik ken de meesten een beetje, omdat ze regelmatig boeken komen lenen. Sommigen zijn erg luidruchtig, ze laten merken dat ze er zijn. Soms lijkt het net de Tweede Wereldoorlog in de bus. Als ik zeg ‘Daar zijn ze weer’dan is het weer goed. Met de boeken gaan ze overigens heel netjes om.” “Ik was zelf heel rustig toen ik jong was. We haalden wel eens kattenkwaad uit, maar we vernielden nooit de bus haltes. Nu jong zijn lijkt me niks. Hetgeen ik weet en wat ik aan levenservaring heb, wil ik niet missen. Er is veel meer rotzooi op de wereld, de oorlogen en honger in arme lan den. In ieder geval zijn we nu wel op de hoogte van alles. Ik zou niet willen opgroeien in deze tijden.” “De jongeren die ik ken in mijn omgeving zijn erg beleefd. Ik ben ervan overtuigd dat ze me op dezelfde manier zou den behandelen als ze me niet kenden. Maar in een win kelcentrum zal ik hangjongeren niet zomaar aanspreken. Het scheelt dat het nu winter is: ze blijven binnen. Maar liefst vermijd ik hen als ik boodschappen moet doen. Je weet het maar nooit.” De volgende Seniorenwijzer verschijnt meteen na de kerstva kantie van De Tilburgse Koerier, op vrijdag 3 januari. Kopij voor die editie dient uiterlijk vrijdag 27 december om 12.00 uur bin nen te zijn. Ouderentrefpunt ‘t Sant (Beneluxlaan 74) is van 25 december t/m 1 januari gesloten. Vanaf donderdag 2 januari kunt u er weer terecht. Op woensdag 8 januari wordt onder het genot van een kopje koffie met iets lekkers het nieuwe seizoen geopend met infor matie over leuke activiteiten. En uiteraard kunt u er bijkletsen over het afgelopen jaar. Aanvang 10.00 uur. Op de dinsdag- en donderdagochtenden in januari kunt u onder leiding van Rian Weijtmans leuke dingen maken. U betaalt slechts de materiaalkosten. Aanvang 9.45 uur; zaal open 9.30 uur. Op maandag en vrijdag kunt u kaarten, biljarten of gewoon een kopje koffie drinken; zaal open 9.30 uur. Biljarten kan elke ochtend, behalve op de woensdagen 15,22 en 29 januari. Audiotheek Visio is de enige organisatie in Nederland die in sa menwerking met de omroepen, hoorspelen en radiodocumen taires uitleent aan visueel gehandicapten en andere mensen die niet op gebruikelijke wijze kunnen lezen. De omroepen zenden bijna geen hoorspelen en weinig radio documentaires uit, terwijl er toch, vooral bij slechtzienden en blinden, grote behoefte aan bestaat. De nationale audiotheek van Visio biedt de mogelijkheid er wel naar te luisteren. Niet al leen individuele abonnementen zijn mogelijk; ook bijvoorbeeld een afdeling activiteitenbegeleiding van een verzorgingstehuis kan abonnee worden. De hoorspelen staan op audiocassettes die in speciale dozen gratis door de PTT verstuurd worden. Catalogus en folder zijn in verschillende leesvormen verkrijg baar. Een abonnement kost 15,75 euro per kalenderjaar. Infor matie: Audiotheek Visio, mevrouw M. Stam, Amersfoorts- estraatweg 180,1272 RR Huizen; tel. 035-6985755. Maandag 2 december vierde mevrouw M.A. Schoenmakers- van Ierland haar 100e verjaardag in zorgcentrum De Heikant. Burgemeester Stekelenburg kwam mevrouw Schoenmakers feliciteren, ‘s Middags was er een feestelijke receptie voor fa milie, vrienden en bekenden. Mevrouw Schoenmakers is in 1902 geboren in Tilburg. Ze kreeg samen met haar echtgenoot vijf kinderen. Vanaf 1 november 1977 woonde het echtpaar Schoenmakers in de aanleunwo ningen aan de Brucknerlaan. Daar overleed de heer C. Schoen makers op 24 maart 1986. Vanaf 9 april 2002 woont mevrouw Schoenmakers in zorgcentrum De Heikant. Hoewel ze bij het lo pen gebruik maakt van een rollator, is mevrouw Schoenmakers gezegend met een voortreffelijke gezondheid. Op zondag 22 december is er vanwege een kerstviering geen vrije inloop. De gewone activiteiten zijn op de middagen (niet op feestda gen). Op maandag kunt u vanaf 13.30 uur meedoen aan koers- ballen. Dinsdag kunt u vanaf 14.00 uur sjoelen. Op woensdag is er in de even weken vanaf 14.00 uur bingo; in de oneven we ken is er een vrije inloop. Op de donderdagmiddag zijn mensen welkom die mee willen doen met de kaartclub. Op vrijdagmid dag kunt u sjoelen. De bingo’s voor kerst en nieuwjaar van seniorensoos ‘t Hazen nest (Kreverplein 27) vinden niet op dinsdag, maar op de zon dag daarvoor plaats. Aanvang 14.00 uur; zaal open 12.00 uur. Iedere deelnemer krijgt op 22 december tevens een kerstver- rassing. Op woensdagen van 14.00 tot 17.00 uur kunnen belangstellen den in het Fraterhuis aan de Gasthuisring 54 een tentoonstel ling over de geschiedenis van de Fraters van Zwijsen van 1844 tot heden bezoeken. In een tweede zaal worden leermiddelen getoond die de fraters in de loop der jaren hebben uitgegeven. Toegang gratis. Naarmate we steeds ouder worden, is er ook sprake van een toename van het aantal demente ouderen. Dementie is het ge volg van een hersenaandoening die vooral bij 65-plussers voor komt. De meest voorkomende vorm van dementie is de ziekte van Alzheimer. De kans is groot dat iemand vroeg of laat in aan raking komt met deze ziekte. Of dat nu ‘aan den lijve’ is, of via een familielid of vriend. Goede informatie geeft inzicht in het ziektebeeld en het verloop daarvan. De Internationale Stichting Alzheimer Onderzoek heeft een boekje samengesteld waarin de meest recente ken nis over de verschillende vormen van dementie is opgenomen. Dus naast de ziekte van Alzheimer, is er ook aandacht voor Vas culaire dementie, Fronto Temporale dementie en dementie met Lewy-lichaampjes en de ziekte van Parkinson. Daarnaast ko men zaken als omgang met dementerenden, medicatie en rouwverwerking aan bod. De ziekte van Alzheimer en andere vormen van dementie is gra tis verkrijgbaar door te bellen met 0800-0228880 of via de web site: www.alzheimer.nl. Iedereen is wel behept met vooroordelen, ook jong en oud over elkaar. Denk maar aan zinsneden als “die ouwe...” en “de jeugd van tegenwoordig...”. In de Openbare Bibliotheek Tilburg is in formatie voorhanden om dit soort vooroordelen tegen te gaan. Zo gaan de boeken Verouderde beelden en ‘De’ jongere be staat niet allebei over beeldvorming en vooroordelen. Verder zouden jongeren zich eens kunnen verdiepen in Jong in de ja ren 50 en ouderen in Jong in de jaren negentig. Ook het foto boek 65+ en het boek met interviews met jongeren Het patat- pantheon kunnen het beeld bijstellen dat men van elkaar heeft. De volgende boeken zijn zeker voor beide groepen interessant. Adorabele rotzakken is een fotoboek van Ed van der Elsken over de jeugd tussen 1947 en 1987. In Jongeren als experts gaat het over de toekomstverwachtingen van de jeugd. Ook de invloed van jongeren op de inrichting van de maatschappij komt erin aan bod. Johan de Regter (student tech niek Regionaal Opleiding Cen trum (ROC), 19): “Wat ik bij oude ren erg vervelend vind, is als ze je willen corrigeren of dat ze gelijk over vroeger beginnen. Het be kende verhaal dat vroeger ieder een netter en beleefder was en niemand iets verkeerd deed of een overtreding maakte. Dat hoor ik vaak van oudere personen uit mijn omgeving, maar ook van mensen die ik niet ken. Ik denk dat meer dan de helft overdreven is.” “Bijvoorbeeld als ik een opmerking krijg omdat mijn brommer harder loopt dan toegestaan, beginnen ze daarover. Volgens mij was de reden dat zij niet harder reden dat hun brommers niet harder konden dan 15 ki lometer per uur; niet dat de jongeren van toen zich aan de regels wilden houden.” “Dat ouderen me berispen over mijn gedrag vind ik geen probleem. Alleen zouden ze directer moeten zijn en er niet om heen draaien. Maar als ik dat zeg, vinden ze me weer brutaal.” “Als ik oud ben, zal ik nooit komen aanzetten met ‘Vroe ger werden brommers niet opgevoerd’. Dan zou ik lie gen want ik heb het zelf gedaanIk zal jongeren dan wel iwijzer verschijnt eenmaal in de twee weken in De I jener. Redactie: DinyvanBladel-Verbunt, HülyaQigdem, RiekFlipse-Tie- mens, Jan van Groos (voorzitter), Wilma Kurkens, Joop Janmaat, I Karei Luiijf (eindredacteur), Barth Noordzij, Mat de Vries I Als een oudere dame beroofd wordt van haar handtas met geld en papieren lees je maar een klein berichtje Als een horeca-ondernemer wordt beroofd op straat moet er overal cameratoezicht komen. Maar ja, die zijn gewend met twee maten te meten. Drop Oud ders. De pastor en de leraar keken je aan en we knikten ‘ja meneer, nee meneer’. De jeugd van tegenwoordig is veel mondiger dan wij toen. Ze komen op voor hun rech ten. Dat vind ik goed. Maar helaas heeft de jeugd veel minder respect voor ouderen.” “Volgens mij ligt het aan de opvoeding. Veel moeders werken en besteden niet genoeg aandacht aan de op voeding van hun kinderen. Die brengen ze naar de crèche. Maar alles heeft zijn voor- en nadelen: de kin deropvang kan ook goed voor je zijn. Daar gaan ze met hun leeftijdgenoten om.” “In onze buurt zijn er geen vervelende jongeren. Ik houd mijn tuin heel goed bij. De kinderen spelen er vlakbij voet bal. Een keertje heb ik gezegd dat ze iets verder moes ten gaan spelen, omdat ik niet wil dat ze mijn bloemen verpesten. De vader van één van de kinderen zei: ‘Dan betaal ik de schade wel.’ Dat kan toch niet. Ouders moe ten het goede voorbeeld geven.” “Ik zou nu niet jong willen zijn; ik kan het allemaal niet bij houden. De jongeren kunnen nu veel meer dan wij vroe ger. Wij konden niet op vakantie gaan. Ik gun ze het wel, sioen. De huidige regelingen vragen om verbetering^ Gönül Aslan: “Ik kan me niet voorstellen hoe de we reld er uit zal zien als ik oud ben. Maar ik weet hoe ik zal zijn tegen jongeren: respect voor hen hebben en veel opener zijn, zodat de jongeren mij om raad kun nen vragen.” FOTO: PETER LIGTENBERG Annemie de Waal (vrijwillig ster, 56): ”De jeugd van tegen woordig vind ik geweldig. Ze zijn assertiever, recht voor zijn raap en hebben een eigen mening. Bo vendien zijn ze vaak heel goed geïnformeerd. Met een dertienja rige kun je hele gesprekken voe ren. Wij stonden op die leeftijd vaak met de mond vol tanden. Toen mijn jongste broer geboren werd, was ik elf, maar ik wist niet waar de baby’s vandaan kwamen. Tegenwoordig kan een elfja rige je daarover voorlichten.” “Misschien is het een nadeel dat ze snel volwassen moe ten worden. Dat ze niet in onwetendheid kunnen op groeien over wat er allemaal op de wereld speelt. Toch zou ik willen dat ik nu jong was. Ze hebben nu veel meer I Redactieadres Seniorenwijzer, p/a Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg, of I Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar De I Tilburgse Koerier, Postbus 100015000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voor de verschijningsdatum. Gönül Asian (Pabo-studente, 21): “Ik ga zowel met Turkse als Nederlandse ouderen om en kan goed met hen overweg. Vooral naar hun verhalen over vroeger luister ik graag. Maar het komt meestal niet tot diepgaande con versaties.” “Ik houd rekening met wie ik praat. Bij de Turkse ouderen let ik meer op mijn woorden, uiterlijk en gedrag. Ik draag bijvoorbeeld geen uitdagende kleren, sla mijn benen niet over elkaar of heb geen kauwgum in mijn mond. Dat stoort me niet, want ik ben er aan gewend. Waar ik me wel aan stoor is dat Turkse ouderen, als ze me met een vriend zien, gelijk denken dat hij mijn vriendje is. Ze moeten er meer begrip voor hebben dat de tijden veranderd zijn. Dat we nu anders zijn en anders denken.” “Bij de Nederlandse ouderen ben ik veel vrijer. De mees ten van hen zijn nieuwsgierig naar onze cultuur. Ik vertel hen er graag over. Sommige Nederlandse ouderen heb ben vooroordelen over ons. Ze denken nog steeds dat de meisjes onderdrukt worden.” Leo Smolders: “De jongeren die ik ken in mijn om- “Ik kan me niet voorstellen hoe de wereld er uit zal zien als geving zijn erg beleefd. Ik ben ervan overtuigd dat ze ik oud ben. Maar ik weet hoe ik zal zijn tegen jongeren: res- me op dezelfde manier zouden behandelen als ze me peet voor hen hebben en veel opener zijn, zodat de jon- niet kenden.” geren mij om raad kunnen vragen.” 1 l i Ï72 r’ -5339090

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2002 | | pagina 17