8© w I Voorzieningen zoveel mogelijk op wijkniveau’ J Z E Wethouder Aarts over investeringen van gemeente in kader van ouderenbeleid 9 IUR COLOFON >d es De Reit MM" Biologische tuin Gilde Tilburg Zorg regionaal Kerstmarkten Trefpunt t Sant 1 ll Meningen ouderen over mobieltjes Els Aarts volgen in de bibliotheek DONDERDAG 5 DECEMBER 2002 - PAGINA 15 302 - PAGINA 14 B >r oudere mensen zo actief mogelijk blijven en sociale contacten onderhouden.’ de nota Langer thuis in Tilburg van Els krijgen, aard Regionaal Indicatieorgaan (RIO) en instel- ijen Drop Oud POSTSCRIPTUM MEN '27883 IN RC illery) iles.nl IKS JR >er maand ER! :afel! oom" meente blijft nadrukkelijk dat we de inves- 'P :n :n n O 51614 We hebben dit jaar voor 500 k miljoen euro Sinterklaasca- k deautjes gekocht. En maar mopperen dat het zo slecht m gaat!!! horen welke wensen er nog leven bij me ten uit te spreken, bijvoorbeeld als ze zon- adviseur. In 2003 wordt er ook een der partner dreigen te vereenzamen. Op Marokkaanse ouderenadviseur aange- De Wijk (het nieuwe deel van de Reeshof, zodat ouderen zo lang mogelijk thuis kun- zorg nodig hebben. Nu zouden ze opgeno- nen blijven wonen, legt de wethouder uit. men worden; in de toekomst is het streven teringen in wonen, zorg en welzijn voor ou- “Zorgverzekeraars, zorginstellingen en wij ze thuis te laten wonen. In Tilburg wordt op deren op peil houden.” tien ronden. Aanvang: 10.00 uur; zaal open 9.30 uur. Kerstvakantie: van woensdag 25 december t/m woensdag 1 ja- I nuari is het trefpunt gesloten. om conversatie in vreemde talen, timmerwerk, fietsenonder- I houd, stamboomonderzoek, computergebruik, wandeltochten basis van signalen van hulpverleners zo- steld. Met het aanstellen van andere extra als huisartsen, kunnen de ouderenadvi- ouderenadviseurs wordt bereikt dat er per West. Ook Berkel-Enschot is een mogelijk seurs deze mensen bijstaan in het vinden tweeduizend Tilburgse 65-plussers zo’n proefgebied: daar bestaan plannen voor van hulp en een leuke dagbesteding. Ook adviseur beschikbaar is: één voor elke wijk, zorgcirkels, woongebieden rond een zorg- dat haar gevraagd is waarom er geen pinautomaten in verzor- I ten zuiden van het spoor) en in Tilburg- en op de samenwerking met andere orga nisaties. )ereid. torn" dat gebied wellicht geëxperimenteerd in t kunnen krijgen, is het Bureau horen ook bemiddelen bij vrijwilligerswerk, Zorgtoewijzing van het Zorgkantoor. Dat is centrum waarbij de mensen die de meeste hulp nodig hebben, het dichtst bij de voor zieningen wonen. Matti Vis wil mogelijk een biologische tuin beginnen en deze openstellen voor bezoekers. In de tuin zouden groenten, bloe men, fruit, kruiden, noten, kippen en een terassje te vinden moe ten zijn. Ze is benieuwd of er geïnteresseerden zijn die de tuin gaan bezoeken en of zij eventueel wensen hebben (bijv, wan delpaden, zelf plukken/oogsten, activiteiten, etc.). Belangstellenden kunnen bellen naar mevrouw Vis, tel. 5446888. Het Gilde bemiddelt al vijftien jaar jaar tussen oudere vrijwilli- gers die hun kennis en ervaring willen óverdragen en mensen die op zoek zijn naar advies en informatie. Sinds kort is de naam veranderd in Gilde Tilburg en het een afdeling geworden van het Steunpunt Vrijwilligerswerk van de stichting Contour. ‘Neem er I kennis van, word wijzer!’ is de slogan van een nieuwe campag- ne van Gilde Tilburg, waarmee het zijn bekendheid wil vergro- I ten. De 50-plus vrijwilligers van Gilde Tilburg hebben hun kennis, er varing en deskundigheid opgedaan via hun studie, opleiding, hobby of beroep. Belangeloos en op informele wijze willen ze die knnis overdragen alle belangstellenden: jong en oud, parti- Bij drie instellingen van stichting De Wever vinden in december sfeervolle kerstmarkten plaats. Op dinsdag 10 december is deze van 10.00 tot 17.00 uur in ontmoetingscentrum Padua (Hoefstraat 195); op woensdag 11 december van 10.00 tot 17.00 uur in De Hazelaar (Dr. Eygenraamstraat 3) en vrijdag 13 december van 10.00 tot 17.00 uur in zorgcentrum Reyshoeve (Gendringenlaan 15). Er worden zowel kerstartikelen als ander snuisterijen verkocht: van zelfgemaakte kerstkaarten tot houten speelgoed, van kerststukje tot sieraderï, van poppen tot snoep goed. Ook bezoekers van buitenaf zijn van harte welkom om deze markten te bezoeken. gingstehuizen -behalve ‘t Laar- zijn. En wellicht staat er binnen- kort een verslag in van haar bezoek aan de Maaltijdexpres. Ook kunt u reageren op wat u gelezen heeft, via contact. Wilt u via de computer reageren dan heeft u wel een eigen e-mailadres nodigMaar ook dat kunt u regelen in de bibliotheek. Of u schrijft I het telefoonnummer op en belt alsnog. Het zal nog wel een paar jaar duren voor het informatiesysteem is gerealiseerd, maar mede door de 3,5 ton die ze nu jaar lijks extra kan besteden aan voorzienin gen voor ouderen, heeft de nieuwe wet houder van Zorg er duidelijk zin in. Als aanloop heeft ze voor het lopend jaar al 200.000 euro. Dat wordt onder meer be steed aan een tv-serie over allerlei vor men van zorg op Omroep Brabant, deel name van ouderen aan d.e ontwikkeling van HeT GebouW in het Veemarktkwar- tier en aan het project Opgeruimd Staat Netjes, dat 55-plussers helpt bij het op orde brengen van hun financiële admini stratie. Voor volgend jaar staat onder meer extra geld voor verdere uitbreiding van het aantal ouderenadviseurs en voor internetcafés op het programma. De gemeente Tilburg wil graag dat er een uniform informatiesysteem komt met gegevens van ouderen, waarmee het gemakkelijker moet worden hen de diensten te leveren die ze nodig hebben op het gebied van zorg, wo nen en welzijn. “Ik heb het Zorgkantoor gevraagd hier het voor touw in te nemen. Nu moeten ze vaak wel tot tien keer toe hetzelfde vertel len. Dat kan toch gemakkelijk in de computer, zodat die informatie steeds meteen beschikbaar is”, zegt wethou der Els Aarts die sinds afgelopen voorjaar het ouderenbeleid in haar portefeuille heeft. Ze is aan de slag ge gaan met extra geld dat de raad uittrok in het kader van de vergrijzing. Daarmee wordt in 2003 onder meer een andere nieuwigheid bekostigd: drie dementieconsulenten die demen terenden en hun familie advies gaan geven over hoe ze met de gevolgen van de ziekte kunnen omgaan. Dit pro ject wordt mede betaald door het Zorgkantoor. zien in dat we hetzelfde belang dienen. We gaan steeds meer samen optrekken om bepaalde projecten mogelijk te maken. Een voorbeeld hiervan zijn de dementie consulenten.” Het doel is dat alle ouderen aanspraak kunnen maken op de hulp en zorg die ze nodig hebben om zo lang mogelijk zelf standig te kunnen leven. Daarvoor moeten ze gemakkelijk de nodige informatie kun nen krijgen, dienen er op wijkniveau aller lei voorzieningen te zijn en moeten instel lingen snel in staat zijn steun te bieden. Daarom wordt het aantal ouderenwerkers in wijk- en buurthuizen uitgebreid, die on der meer vrijwilligers ondersteunen bij het organiseren van activiteiten. Vanwege hun specifieke (taal)problemen hebben oude re Turkse Tilburgers al een eigen ouderen- Het ouderenbeleid heeft voor een belangrijk deel met zorg te maken. Het rijk heeft dat beleid gedecentraliseerd om het zo efficiënt mogelijk te maken. Niet alle gemeenten hebben alle vormen van zorg binnen hun grenzen of hebben vol doende deskundigheid in huis. Mede daarom werken de gemeenten op regionaal ni veau samen met elkaar en allerlei andere organisaties en instellingen. Het Regionaal Zorgberaad inventariseert de behoefte aan de verschillende vormen van zorg (bijvoorbeeld verpleeghuisbedden) en stuurt die in de vorm van een Regionaal Zorgplan naar de provincie. In het Zorgberaad zitten de gemeenten, woningcorpo raties, welzijnsorganisaties, zorgaanbieders, zorgverzekeraars, het Regionaal Patiënten en Consumenten Platform (RPCP) en de ouderenbonden. De provincie leidt de gezamenlijke Zorgplannen door naar het ministerie van VWS, dat het geld via de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) uitkeert aan de Regionale Zorgkantoren. Het Zorgkantoor sluist het AWBZ-geld door naar de in stellingen en controleert of die de afgesproken prestaties leveren. Voor Midden- Brabant vervult zorgverzekeraar VGZ de rol van Zorgkantoor. Vraaggestuurde zorg Uitgangspunt bij het ouderenbeleid is te genwoordig de vraaggestuurde zorg-. ‘Wij bieden wat u nodig heeft’. Daarbij wordt uitgegaan van drie groepen: ge zonde en vitale ouderen, ouderen die steeds meer afhankelijk worden van hun omgeving en ouderen die niet meer zon der hulp kunnen. De meest kwetsbare groepen zijn de mensen met lage inko mens, alleenstaande 75-plussers, de hoogbejaarden (80-plussers), allochto nen, dementerenden en hun partners, chronisch zieken en gehandicapten en ouderen met blijvende psychiatrische problemen. Vraaggestuurde zorg betekent - zeker bij afhankelijke ouderen - niet altijd dat zij zelf in staat zijn hun individuele behoef- culieren, verenigingen, scholen. Daarbij gaat het bijvoorbeeld j Ouderen uit De Reit kunnen donderdag 12 december in hun I wijkcentrum (Westertorenlaan 4) een kaartje leggen. Ze kun- I nen kiezen uit rikken, jokeren of hoogjassen. Er is voor ieder een I prijsje en een kop koffie of thee is gratis. Kosten: 1,20 euro. I Aanvang 14.00 uur. De zaal is open om 13.30 uur. Zondag 15 december is er van 14.00 tot 18.00 uur weer een I dansmiddag met muziek door Trio Hank Boomgaard. Kosten I 2,00 euro. Zaal open om 13.30 uur. Donderdag 19 december is er een kerstbingo met in elk van de I tien ronden drie prijzen. Een kop koffie of thee is gratis. De prijs van een kaart is 2,50 euro. Aanvang 14.00 uur. Wethouder Els Aarts (r) in Trefpunt Koningsplein: “Een basispakket met welzijnsproducten moet ervoor zorgen dat oudere mensen zo actief mogelijk blijven en sociale contacten onderhouden.” FOTO: PETER LIGTENBERG de ouderenbonden kunnen hierbij een rol spelen, vindt de wethouder. Isolement voorkomen Om de behoeften in algemene zin te pei- Allerlei voorzieningen op wijkniveau moe ien, praten wethouder Aarts en beleids- ten ervoor zorgen dat alle Tilburgse oude- ambtenaren regelmatig met het ouderen- ren gebruik kunnen maken van een basis- Vergrijzing -1, - r'1~ -r.- en ---u::-x-_ ne, een gebied in een wijk waar zorg en an- ol heeft als het om ouderenbeleid gaat, ouderen en mensen met een lichamelijke gen. en bedrijf en organisatie. Wie ook kennis en ervaring wil overdragen kan bellen met Gilde j Tilburg: tel. 5434572. Dat geldt natuurlijk ook voor mensen die op zoek zijn advies, begeleiding of informatie. In Ouderentrefpunt ‘t Sant (Beneluxlaan 74) is op woensdag 11 december een kerstbingo. Kosten 3,50 euro voor een kaart van De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de I twee weken in De Tilburgse Koerier. 1 Redactie: t Diny van Bladel- Verbunt, Hulya Qigdem, Riek Flipse- Tiemens, Jan van Groos (voorzitter), I Wilma Hurkens, Joop Janmaat, Karei Luiijf (eindredacteur), Barth Noordzij, Mat de Vries Redactieadres: Seniorenwijzer, p/a Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redac tieadres of naar De Tilburgse Koerier, I- Postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voor de ver- schijningsdatum. - De ouderenorganisaties Unie KBO, ANBO en PCOB houden tot 1 en met 15 december een consumentenpeiling over de mobiele 1 telefoon. Elke werkdag tussen 9.30 en 12.30 uur kunnen seni- I oren via een speciale telefoonlijn hun ervaringen melden over I de aanschaf, de instructies en het gebruik van de mobiele tele- foon. Het nummer van de meldlijn is 0900-8212183. Alhoewel steeds meer ouderen een mobiele telefoon aan- I schaffen, is het gebruik onder mensen jonger dan 50 jaar nog altijd dubbel zo groot. Uit signalen van de achterban van de bon- I den valt op te maken dat dit mede te maken heeft met de in- I structies van de leverancier en het gebruiksongemak van de I mobiele telefoon. Bij de meldingsactie wordt ook gevraagd naar I de motieven voor de aanschaf, de voornaamste gebruiksmo- I menten en problemen bij het gebruik. De ouderenbonden gaan de ervaringen van de consumenten I bundelen en bij de fabrikanten en leveranciers van mobiele te- I lefoons zonodig aandringen op verbeteringen. Bent u nieuwsgierig geworden naar wat Els Aarts allemaal doet? Wilt u reageren op wat u over haar leest? Wilt u meer we- I ten over het gemeentelijk ouderenbeleid? Het kan allemaal in I de Openbare Bibliotheek Tilburg. In elke bibliotheek is een gratis internet-pc aanwezig. Op die I computer kunt u telefoonnummers opzoeken, informatie over I gezondheid lezen, of een kijkje nemen bij het Brabants I Natuurmuseum. Het gaat allemaal om informatie die meer en I meer via computers i.p.v. op papier verspreid wordt. De I Openbare Bibliotheek Tilburg vindt het belangrijk dat iedereen, I ook de mensen zonder computer of internet thuis, aan die in- I formatie kan komen. Tussen alle andere internetadressen, die de bibliotheek al heeft I uitgezocht, vindt u ook de website (internetpagina’s) van de ge- I meente Tilburg. Via een aantal stappen vindt u vandaar de pa- I gina’s van wethouder Aarts. Op de pagina van de gemeente I Tilburg kiest u eerst politiek en bestuur, dan gemeentebestuur I en daarna college. Een van de mensen in het college is Els I Aarts. Door haar naam te kiezen, komt u op haar eigen websi- I te. Als u op portefeuille klikt, ziet u waar ze over gaat (o.a. zorg). I Wilt u weten of ze kinderen heeft, dan kijkt u op persoonlijk. Maar het meest interessant als u haar werk wilt volgen is actu- I ee/.Hierstaat bijvoorbeeld meer in over het ouderenbeleid waar ze sinds september mee aan de slag is gegaan. Zo kunt u lezen ren werken, maakt Aarts de komende mqanden een soort tournee. Als eerste is steun aan mantelzorgers, hulp bij maaltij- bedoeld voor de mensen die op de wacht- in december de Maaltijdenexpres aan de den en boodschappen, het verbeteren van lijsten van verzorgings- verpleeghuizen en beurt; daarna volgen De Twern, het de veiligheid in en om huis, geschikt ver- de thuiszorg staan. Met behulp van objec- Regionaal Indicatieorgaan (RIO) en instel- voer, inkomenssteun en praktische onder- tieve maatstaven regelt dat Bureau dat lingen als verzorgingstehuizen. Daarbij steuning als een klussendienst, een servi- deze mensen snel thuis de nodige zorg krij- wordt een video Vertoond die beelden be- ce als Opgeruimd Staat Netjes en hulp bij gen. vat uit de Omroep Brabantserie over zorg het onderhoud van de tuin en bij het uitla- De gemeentelijke nota ouderenbeleid leid en die verder toegesneden is op de ten van de hond. de er toe dat de nieuwe raad meteen de al Tilburgse situatie. Binnen diezelfde benadering past ook een genoemde extra 350.000 euro per jaar uit- experiment met een woonzorgservicezo- trok. Maar is dat wel genoeg met het oog op Wachtlijsten ne, een gebied in een wijk waar zorg en an- de toenemende vergrijzing? Aarts: “Of er Dat de gemeente steeds meer een regier- dere voorzieningen echt dichtbij zijn voor extra geld nodig is, valt nu nog niet te zeg- ol heeft als het om ouderenbeleid gaat, ouderen en mensen met een lichamelijke gen. We zijn eigenlijk pas net met dit heeft te maken met het feit dat het zwaar- of geestelijke handicap. Volgens landelijke nieuwe beleid begonnen. Mogelijk nemen tepunt in dat beleid de laatste zes jaar ver- prognoses komen in een wijk met 10.000. andere partijen zoals de corporaties een schoven is van pure zorg naar meer sa- inwoners er in de komende vijftien jaar ge- deel van onze inspanningen over. De tijd menhang tussen wonen, zorg en welzijn, middeld zo’n 150 mensen bij die intensieve zal het leren. Maar de taak van de ge- werk van De Twern en met het pakket welzijnsproducten. “Daarbij gaat er Het nieuwe ouderenbeleid is gebaseerd op samenwerkingsverband van de ouderen- om zo actief mogelijk te blijven en om so- 1 bonden, het Overleg Tilburgse ciale contacten te onderhouden, voorko- Aarts’ voorganger Wilbert van Herwijnen Ouderenorganisaties (OTO). “De intensi- men dat mensen in een isolement raken”, teit daarvan neemt toe, want het is goed de aldus Aarts. Daarvoor dienen de hierboven mening van ouderen zelf te horen, met genoemde informatie door ouderenadvi- Deels gaat het om toekomstmuziek, zoals name over zaken die volgens hen beter seurs en door ouderenwerkers onder- het uniforme infromatiesysteem, deels om kunnen”, vertelt Aarts. steunde activiteiten, met name op het ge- experimenten, maar vooral ook om con- Om het nieuwe beleid uit te leggen en te bied van ontspanning en educatie, van crete zaken. Waar ouderen (en anderen) bingo en sport tot taallessen voor allochto- per 1 januari bijvoorbeeld al mee te maken dewerkers van organisaties die voor oude- nen en kookcursussen. Bij het basispakket kunnen krijgen, is het Bureau

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2002 | | pagina 15