Opgeruimd staat netjes W I .'..V Wonen Plus voor huiseigenaren Trefpunt ‘t Sant COLOFON S Bingo's Sint in Trefpunt Koningsplein Dansen in De Baselaer Herfstmarkt met cadeautjes Goed geregeld met de bibliotheek n il I I i I I I L Activerend huisbezoek Klucht in Noord Zingen bij De Koraal WMA ri li I I I e DONDERDAG 21 NOVEMBER 2002 - PAGINA 1J R 2002 - PAGINA 10 DE TILBURGSE KOERIER Steun voor ouderen bij onderhouden financiële administratie -gen ‘Goede buren' in in het eigen huis te blijven wonen. POSTSCRIPTUM HET WOORD IS AAN... In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw ver haal op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 100015000 JA Tilburg, onder vermel ding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. tg 422 nans, Els Kingma, liah ALM 11Berkel-Enschot mber Drieluik riON 434a Redactie: Diny van Bladel-Verbunt, Hulya Qigdem, Riek Flipse-Tiemens, Jan van Groos (voorzitter), Wilma Hurkens, Joop Janmaat, Karei Luiijf (eindredacteur), Barth Noordzij, Mat de Vries EDE KROON sg239 -ositie :unst park 21 Simone van Bakel LANDS LMUSEUM at 96 tari Of ik slachtofferhulp nodig heb? Nee dank U, de woede over de diefstal heb ik de laatste vier dagen zelf al van mij af geschud. Vol goede moed en op een prettige wij ze begint ze aan het proces-verbaal. iur >.00-18.45 uur 16.00-18.45 uur ter en de Geheime 0.15 uur (org. versie) iur(ned. gespr.)- 21.30 trsie) >.00 uur (ned. gespr.)- 1.30 uur (org. versie) jurfned. gespr.)-16.30 en org. versie) er Tilburg anse stroomversnelling (niet op ma.): 20.30 uur ithot Het derde Tilburgse Wonen Plusproject is deze maand onder de naam Zusters Een °P maat gesneden advies over de wo- T/mmer/u/van startgegaan indewijkGroeseind-Hoefstraat. De vorige keren ging ^onin3°P'^amie< word!r.^)°r ',e' het er om de woonomstandigheden voor huurders zo praktisch en aangenaam ~"'J "7"~‘ T’ mogelijk te maken, nu zijn oudere eigenaar-bewoners de doelgroep. Vijf organi saties en de gemeente helpen hen met maatregelen en diensten zo lang mogelijk In verband met diefstal van mijn fiets, met in de fietstassen boodschappen en mijn regenjas, zit ik vier dagen later op het politiebureau om aangifte te doen. Ik kan mijn verhaal over mijn bijna onmis bare vehikel kwijt aan een jonge agente. Eenvoudige administratie Partners die samen hun administratie be- Privacy De meeste van Rodenburgs veertig cliënten zijn naar haar verwezen door een ouderenadviseur, de afdeling Ouderenzorg van de Sociale Dienst of door een maatschappelijk werker; ande ren hebben zelf het initiatief genomen. De helft van haar cliënten heeft blijvend begeleiding nodig, vermoedt ze. Bij deze mensen, van wie de gemiddelde leeftijd 80 jaar is, gaat ze om de zes acht we ken langs. Vijf van haar klanten regelen tegenwoordig hun financiën volledig zelf standig. Een paar ouderen krijgen hulp van hun kinderen, nu de papierwinkel wel te overzien is. De deelnemers blijven zelf verantwoor delijk voor hun financiën en ze houden alle papieren thuis in verband met hun privacy. De medewerkster van Opgeruimd Staat Netjes heeft bovendien een geheimhoudingsplicht. De dienst verlening is gratis, behalve de eventuele aanschaf van wat administratief materi aal en het verzenden van post. Rodenburg gaat meestal gelijk aan de slag met een ordner en tabbladen voor de indeling. Samen met de oudere kijkt ze welke hulp op administratief gebied nodig is. Ze sorteert de nota’s voor vaste lasten, inkomens-, ziekenfonds- en verze- keringspapiereh. “Soms liggen de verze- keringspapieren ergens verstopt. Dan pro beer ik de cliënt uit te leggen, dat het veel handiger is ze allemaal bij elkaar te hou den. Soms bewaren ze nog de papieren van een overlijdensverzekering, waarbij alleen geld uitgekeerd wordt als de verze kerde voor een bepaalde leeftijd sterft. Als ik uitleg dat het niets meer waard is, omdat de persoon in kwestie nog leeft, reageren ze verbaasd.” mand anders van Zusters en Timmerlui verstrekt. Deze medewerker bekijkt samen met de bewoners het wooncomfort en vei ligheid, bijvoorbeeld of een brandmelder handig is en of de drempels gemakkelijk -a-) ontstaat In Ouderentrefpunt ‘t Sant (Beneluxlaan 74) houdt Gebi Rodenburg woensdag 27 november een lezing met dia’s over haar fietstocht van zes maanden door Nieuw-Zeeland. Entree: gratis. Aanvang: 10.00 uur. 28 november is er in wijkcentrum De Reit een bingomiddag voor 55-plussers. Een kop koffie of thee is gratis. De prijs van een kaart is 2,50 euro. Aanvang 14.00 uur. Adres: Westertorenlaan 4. De gezellige bingo van KBO Wandelbos wordt weer gehouden op maandag 2 december om 14.00 uur. Er zijn dan leuke prijs jes te winnen in het wijkcentrum ‘t Kievitslaer (Reinevaar- straat 55). Ook niet-leden zijn welkom.Bij binnenkomst ont vangt men een fiche voor een gratis kopje koffie of thee. Elke eerste en derde woensdagmiddag en elke tweede vrij dagavond van de maand organiseert ouderenvereniging Reeshof 50+ een rookvrije bingo in wijkcentrum Heyhoef. Er wordt gespeeld voor geldprijzen; een ronde gaat om pakken koffie. De buslijnen 47 en 48 stoppen voor de deur. Woensdag 4 december van 14.00 tot 16.30 uur komt Sint naar het Trefpunt Koningsplein. Gezien de beperkte ruimte kunnen er ongeveer veertig 55-plussers terecht. Opgeven kan tot mor gen bij Koos of Bruna in het Trefpunt. Laat meteen weten wat er op het verlanglijstje staat. Kosten: 4 euro p.p., inclusief koffie, thee of bouillon, een lekkernij en een cadeautje. Aktiviteitencommissie Groeseind-Hoefstraat organiseert dins dag 26 november een gezellige dansmiddag met Ton Maas en Elise. De middag in wijkcentrum De Baselaer (Hoefstraat 175) duurt van 13.30 tot 16.30 uur. Entree (incl. kopje koffie of thee): in de voorverkoop 1,35 euro, aan de zaal 1,80 euro. Voorverkoop: mw. M. Looijkens (Kolenstraat 37), mw. M. de Jong (Hoefstraat 10) en De Baselaer. Vrijdag 22 november wordt in de Frater Mattheushof (aan de Capucijnenstraat) een leuke herfstmarkt gehouden. Daar zijn onder meer te koop: kerstkaarten en -stukjes, geschenken voor 5 december en Kerstmis, koek en snoep, Marokkaanse siera den en aardewerk, driedimensionale schilderijen, beeldjes en kaarsen. De markt duurt van 14.00 tot 17.00 uur. Gratis entree. Zou u de medewerkster van ‘Opgeruimd staat netjes’ ook wel eens op bezoek willen hebben? Misschien is dat niet nodig, om dat u met een ander soort ondersteuning zelf uw huishoudelij ke en financiële administratie op orde kunt brengen. In de Openbare Bibliotheek Tilburg vindt u namelijk bij het thema ‘Huis en Tuin’ boeken over dit onderwerp. Houden van je spullen gaat, anders dan de titel doet vermoe den, over opruimen. Schrijver Inge van der Ploeg weet vooral te motiveren om op te gaan ruimen. Verder geeft ze veel prakti sche tips en voorbeelden. Ook Addy Schortinghuis-Sprangers geeft tips voor een efficiënter beheer van tijd, geld en huishou den. Haar boek Orde op zaken is geschreven met het oog op ouderen. Net aangeschaft en dus pas over enkele weken te leen, is het boek Bij de hand van Saskia Zonderland. Het gaat speciaal over het ordenen en toegankelijk opbergen van finan ciële en andere persoonlijke bescheiden. Bent u het zicht op uw inkomsten en uitgaven kwijt? Dan kan het helpen om te leren budgetteren. In de vraagbaak Goed gere geld staat in het hoofstuk Financiën een paragraaf over rond komen. In Snel opgelost, een handboek voor praktische pro blemen, staan oplossingen voor huishoudelijke en financiële problemen. Een degelijk boek om te leren een budget op te stel len is het Handboek voorde huishoudfinanciënvan het NIBUD. Ook andere boeken en brochures van dit Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting kunnen nuttig zijn. Wilt u meer weten over lenen, sparen en andere financiële gezinszaken? Dan is Thuis in geldzaken van Teleac een goede inleiding. Irene Rodenburg komt bij ouderen in Tilburg-West thuis van alles tegen: schoenendozen, lades, koffers, deken kisten vol met papieren of juist rekken vol geordende mappen. “Sommige mensen bewaren twintig jaar lang alles wat maar binnen komt. Ze durven niets weg te gooien. Terwijl ze een heleboel dingen niet hoeven te behouden”, vertelt Rodenburg. “Wat ze wél moeten opber gen zijn de bankafschriften, rekeningen voor extra ziektekosten, verzekeringspa- pieren en alles wat voor de belasting dienst van belang kan zijn.” Volgens Rodenburg zijn senioren een groep die kwetsbaar is voor financiële problemen. Naarmate ze ouder worden, krijgen ze met meer papieren te maken. Daarnaast treden lichamelijke klachten op of gaat soms het geheugen achteruit. Hun kinderen willen ze er niet mee be lasten, omdat die al een druk leven heb ben. Of ze schamen zich juist om hulp aan hun kinderen te vragen. Nog wat onwennig met de computer vult ze het vragenformulier in. Totdat ze bij de inhoud van mijn fietstassen komt. ‘Regenjas’: waar vindt ze nu dat woord. Herhaaldelijk zoeken levert niets op. Tot ik zeg: “Probeer het eens onder ‘Kleding’.” En ja hoor, bingo! Ze kijkt me aan en vraagt: “Mevrouw, waar werkt u?” Wat streelde op dat moment mijn ego het meest? Dat deze agente mij met mijn 74ste zo jong schat dat ik nog volop in het arbeidsproces zit of dat ik haar op deze leeftijd de weg kon wijzen op de compu ter? Het zal wel het laatste zijn... Ijdeltuit Seniorenwijzer, p/a Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redac- I tie-adres of naar De Tilburgse Koerier, Postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. Ze heeft bij Rodenburg hulpgevraagd. “Irene hooft een heel eenvoudige administratie voor me opgezet. Sommige overzichten altijd voor de financiën zorgt en hij hoefde ik niet te bewaren. Zijn papieren af- ■:'r’ 7"L"i\ staan was in het begin een beetje moeiliik- Euro “Zoals de meeste mensen hebben oude ren ook nog moeite met de euro”, geeft Rodenburg als verklaring voor een deel van de financiële problemen. “Ze geven ongemerkt meer uit dan ze kunnen mis sen. Bij de boodschappen of voor cadeau tjes voor de kinderen en kleinkinderen. Sommigen staan bijna rood of zelfs dik in het rood. “Dan stellen we samen een be- stedingsbudget op. Met een strakke plan ning trekken ze weer bij”, zegt Rodenburg. Als deze manier niet werkt door erg grote geldproblemen, verwijst ze cliënten naar het gemeentelijk Bureau Schuldhulpver lening. Maar vaak lukt het wel, onder meer met praktische tips. De projectmedewerkster attendeert mensen er op als ze recht heb ben op huursubsidie of kwijtschelding van gemeentelijke belasting. Dat ze gebruik kunnen maken van automatische afschrij vingen. Dat de verzekeringen op het juiste adres moeten staan. Rodenburg helpt ook bij de administratie van het Persoonsgebonden Budget. Vooral de rekeningen van de thuiszorg vor men daarbij volgens haar een groot pro bleem. Die krijgen de mensen pas na twee maanden, soms zelfs later. Ze leert cliën- |rene Rodenburg van Opgeruimd Staat Netjes helpt ouderen in Tilburg-West bij het ten daar rekening mee te houden. opzetten van hun financiële administratie. foto: peter ligtenberg k kennen elkaar sinds XieHMSPinqfore.” eciaal voor STC een rijven komt van Van leek mij een geweldi- een compleet nieuw stuk op de planken te st Jetse Bremer ken ik wonder zijn stijl van vam met de suggestie derichs te vragen het en.” de dirigent en de re- niren op de planken zegt Van den Brand: n is het een composi- en jazzinvloeden. Die rlijk zo goed mogelijk komen in de muzika- lij typeert het stuk als ektheater met alle ele- drama en choreogra- let “zeker geen gewo- “Het is echt een 'eschreven voor het listen. Het koor speelt tste hoofdrol.” oede buren zijn te be- ierstaand telefoon- sten 20,00, 17,50 of tuk. Voorstellingen: iber in Schouwburg ng: 20.15 uur. Reser- >63. lijve ondervonden. Haar man was erg se- c' cuur en had een eigen systeem ontwikkeld, |jjk> maar nu kan ik heel veel zelf afhandelen”, GGD Hart voor Brabant en stichting De Twern zoeken vrijwilli gers die graag met ouderen omgaan. Begin 2003 starten de or ganisaties activerende huisbezoeken aan 55+-ers in Tilburg- Zuid. Het gaat om ouderen die de regie over hun leven dreigen kwijt te raken. De taak van de vrijwilliger is deze ouderen gedu rende een beperkte periode te ondersteunen, zodat ze opnieuw grip op hun leven krijgen. Kunt u een halve of hele dag per week besteden? Wilt u graag zelfstandig werken, maar wel vanuit een team van vrijwilligers om op terug te vallen. Ziet u een intensie ve training en professionele begeleiding als een uitdaging? Neem dan voor meer informatie of aanmelding contact op met Jan Bettgens, GGD Hart voor Brabant, tel. 073-6404551/06- 20301181. Vrijdag 22 november speelt ouderentoneelvereniging VOP uit Udenhout een klucht in zorgcentrum Huize Heikant (Schubertstraat 700). Het stuk in drie bedrijven gaat over drie criminele zussen die een bank willen overvallen. Voor bewoners van Huize Heikant is deze voorstelling gratis. Anderen betalen 2 euro p.p. Bij binnenkomst is er een gratis kopje koffie of thee. Aanvang: 14.00 uur; zaal open 13.30 uur. Computercentrum Udenhout Naast cursussen kunnen Udenhoutse ouderen een middag in de week onder deskundige leiding extra vaardigheid op de com puter opdoen. De stichting Welzijn Ouderen Udenhout en de KBO afd. Udenhout hebben met financiële steun van de ge meente Tilburg en de Rabobank Berkel-Enschot/Udenhout een digitaal centrum gerealiseerd in De Peppel (Tuinstraat 69). In dit centrum zijn acht pc’s geplaatst waarop cursussen voor begin ners en gevorderden gegeven worden. Wie zin heeft om te zingen kan dat doen bij het Tilburgse seni orenkoor De Koraal. Twijfelaars en beginners kunnen bij diri gent Wil van Leijsen terecht voor een stemtest en koorscholing. Het koor repeteert elke donderdag van 14.00 tot 16.15 in wijk centrum ‘t Kievitslaer in het Wandelbos (Reinevaarstraat 55). een keertje vrijblijvend luisteren of een stemtestje een half uur voor de repetitie? Bel Rietje Deckers (4675181) of Dinie Flameling (4670396). Als alle mensen die zo hard roepen dat we weer terug moeten naar waarden en nor- men daar gewoon nu eens M zelf mee zouden beginnen. Dan zou ons land er al meteen een stuk beter uitzien! Drop Oud aat72 i similar colours ipark 1 tri LANDS LMUSEUM ari mode en design IDELGANGEN huis Hilvarenbeek mber der Riet 1ED «112 mber i Theo van Eijl «n#teg 27 november n12j. L: 14.00 uur 19.15 uur uur 00 uur 19.30 uur .30 uur I Resurrection 16j. (Greek Wedding a.l. 21.00 uur 20.00 uur - De Film a.l. (ned. en ma t/m wo.: 14.00 uur 15.30 uur >n16j. 20.30 uur 00-18.45-22.00 uur 19.30 uur ..00-19.30 uur uur er& The Chamber Of rg. versie) a.l. ).30uur uur er& De Geheime Kamer >r.) a.l. m.g.6j. .30-18.30 uur uur 19.00 uur 1.30 uur Pheater fuvel ,wo.:21.OOuur zijn bieden. sten en maatregelen het leven kunnen ver- naar-bewoners een uitnodiging in de bus. De oorzaak van dit project is de huidige wo- aangenamen. Daarbij kan het gaan om vol- ningnood. Die zal het menige oudere on- doende zorg of warm eten van de Informatie: ouderenwerker Pablo van mogelijk maken van het (eigen) huis naar Maaltijdenexpres, maar ook over aanpas- der Horst, wijkcentrum De Baselaer, tel. een appartement te verhuizen. Daarom singen aan de woning. 5435909. De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de I fwee weken in De Tilburgse Koerier. I Redactieadres: Seniorenwijzer, p/a Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redac- tie-adres of naar De Tilburgse Koerier, I Postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voorde ver- schijningsdatum. Die organisaties zijn de woningcorporaties moeten het huis en de leefomstandigheden verwijderd kunnen worden. Zo TBV Wonen en Tiwos, thuiszorgorganisa- aangepast worden aan de wensen en mo- snel inzicht of er serieuze tekortkomingen tie Thebe, het ouderenwerk van De Twern gelijkheden van de oudere, zeker voor het zijn en wat het kost om die te verhelpen, en stichting De Wever, waaronder de ver- geval die wat minder goed ter been wordt. Het project start met de oudere wijkbewo- zorgingstehuizen in het noordelijk stads- Spil van Zusters en Timmerlui is ouderen- ners uit de driehoek Molenstraat- deel vallen. Samen willen ze de oudere werker Pablo van der Horst van welzijnsor- Hoefstraat-Groeseindstraat. Erisaleenin- huiseigenaren een zo compleet mogelijk ganisatie De Twern. Hij legt huisbezoeken formatiebijeenkomst voor hen geweest; pakket van aangepast wonen, zorg en wel- af om de ouderen uit te leggen welke dien- begin 2003 krijgen de andere oudere eige- ctan on maQfrnnalan hat lauan L-i inrrnn \iar. naar-hoiA/nnprC Pen I litnndiainH in do hl IQ huis? Of groeit het u boven het hoofd, omdat u na de dood van uw partner opeens alleen verantwoordelijk bent voor alle betalinaen en andere paperassen? |- J- Reit, het Zand en het Wandelbos kunnen 55-plussers daarbij hulp krijgen door het proefproject Opgeruimd Staat Netjes. Projectmedewerkster Irene Rodenburg helpt daar sinds één jaar ouderen met het oplossen en voorkomen van financië le problemen en ze adviseert gebruik te maken van rechten. Het project in West wordt over een jaar geëvalueerd. Met kleine aanpassingen loopt het ook al in de wijken Groenewoud en Trouwlaan. ze zich geen raad met de hele administratie. heren, hebben het makkelijker als ze alleen heeft komen te staan. Want als bijvoorbeeld de man r1*^ overlijdt, weet de vrouw niet hoe het alle- o maal geregeld is. “Het helpt niet echt om Maar a||es gebeurde in overleg met mij. Dat een paar keer mee te kijken, want je ver- vond ik erg prettig. Irene heeft me ook de be- geet snel hoe het moet”, is Rodenburgs les lastingpapieren uitgelegd. En ze hielp me uit de praktijk. met het regelen van mijn mans pensioenre- Een 71 -jarige deelneemster aan geiing, zodat ik er gebruik van kan maken.” Opgeruimd Staat Netjes heeft dat aan den QVer zes maanden komt Rodenburg kijken Uoo, ,.,oo |Qopt was gemakkg. precies op volgorde, in verschillende map- aldus de 71 -jarige vrouw. Bewaart u uw administratie in een oude schoenendoos of verspreid in het hele pen. “Ik kon wel een giro uitschrijven en pin huis? Of groeit het u boven het hoofd, omdat u na de dood van uw partner opeens nen. Maar hij regelde de rest en ik vond het informatie over Opgeruimd Staat Netjes alleen verantwoordelijk bent voor alle betalingen en andere paperassen? In de prima. Het interesseerde me ook niet. Een jn Tilburg-West: Irene Rodenburg, paar keer wilde ik kijken, maar dan zei hij: te|. 4671926. ‘Niet aankomen’”, vertelt ze. Groenewoud: 5430922. helpt daar sinds één jaar ouderen met het oplossen en voorkomen van financië- Nadat haar man in april overleden was, wist Trouwlaan: 5353255. 1

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2002 | | pagina 11