W I J z ‘Het Laar in de wijk, de wijk in Het Laar’ IJ ft 4 ft 4 4 e ft fl I JL Uitgebreid zorgcentrum biedt meer dan alleen zorg en huisvesting SI COLOFON Mile n li I Rommelmarkt in Noord Uitslag koersbaltoernooi Rommel- en hobbymarkt Trefpunt 't Sant Toneel in Noord Boerderij met dagverzorging Bouwmeesterbuurt Dansen, in de Reit Verleden en toekomst in de bibliotheek ri i i DONDERDAG 7 NOVEMBER 2002 - PAGINA 7 DE TILBURGSE KOERIER ID - TRIPLEX Entree 6,50 Een deel van nieuwbouw. TEKENING: LEX BALLINGS/7ARTS. ONTWERP: BO.2 ARCHITECTEN EN ADVISEURS nt lir Drop Oud Het binnenplein van het totaal vernieuwde zorgcentrum Het Laar. FOTO:PETER LIGTENBERG POSTSCRIPTUM ER 2002 - PAGINA 6 itrum irft te en Wilma Hurkens, Joop Janmaat, Karei Luiijf (eindredacteur), Barth Noordzij, Mat de Vries om te informeren. Als ik een overledene van Het Laar in de krant zag staan, dacht ik: met haar man in Het Laar komen wonen. Haar man is toen na zes maanden overle den, maar ze mocht in haar huis blijven wo nen. Haar uitzicht op de tuin vindt ze erg mooi en ze wandelt er graag. “We hebben Zorgcentrum Het Laar houdt zaterdag 30 november van 13.30 uur tot 17.00 uur een open dag. Voor een rondleiding op andere dagen kunt u contact opnemen met Het Laar, tel. 4657700. ies ren /ies ie I nov. 2002 s 06-51384440 vww.apollotheater.nl EN PINNEN! AT ER ÜVEL I Markt) De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de I twee weken in De Tilburgse Koerier. i liedjes, Is gesproken N land 5,00 - groten 6,50 zonder parkeermeters] naar buiten kan kijken. Sommige wensen konden we door de hoge kosten niet toe- woningen verhuurd worden. passen, zoals een airco of een bubbelbad. Wel is een groot aantal appartementen \/nnr7ion \/an li inhthohanrlnlinri In wijkcentrum De Reit is zondag 17 november van 14.00 tot 18.00 uur een gezellige dansmiddag voor 40-plussers. De mu ziek wordt verzorgd door dj Cees. Kosten 1 euro. Zaal open om 13.00 uur. Adres: Westertorenlaan 4. mengevoegd worden en als luxe senioren Zondag 17 november is er in ’t Hazennest (Kreverplein 27, hoek V. Anrooylaan /v. Kalmthoutlaan) een rommelmarkt. Openingstijd: 9.30 tot 16.00 uur. Entree 1 euro, een consump tie gratis. Het vijfde stedelijke koersbaltoernooi op vrijdag 25 oktober in wijkcentrum Heyhoef is gewonnen door de ‘thuisclub’, het koersbalteam van wijkcentrum Heyhoef (met een gemiddelde van 12.875 punten). Op de tweede plaats eidigde KBO ’t Heike; derde werd het team van wijkcentrum De Nieuwe Stede. De vierde t/m zevende plaats waren voor wijkcentrum De Schans, buurtcentrum In De Boomtak, buurtcentrum Trouwlaan en ont moetingscentrum Padua. Zondag 10 november is er van 10.30 tot 15.30 uur in wijkcen trum Heyhoef (Kerkenbosplaats 1) een grote tweedehands markt. Gelijktijdig is er ook een hobby- en speelgoedmarkt. Ook kunt u er zelf overtollige spulletjes of zelfgemaakte wenskaar ten, schilderstukken, brooddeegkunst, poppen, keramiek, houdsnijwerk e.d. verkopen. De huurprijs voor twee tafels be draagt 7,00 euro. De opbrengst van deze markt is voor de Ouderenvereniging Reeshof 50+. Voor tafelhuur en/of inlichtingen: Annie van Zeeland, tel. 5700644. Intensief zorgcentrum Een lange gang met grote ramen en uitzicht op het kinderdagverblijf verbindt het bin nenplein met het intensief zorgcentrum dat drie etages telt. Hier wonen ouderen met psychogeriatrische hulpvragen, zoals de menterenden “Op de lage vensterbank leg gen we kussens. Bewoners kunnen dan naar de kinderen kijken, als die in de bui tenpatio spelenDat zal een heleboel herin neringen naar boven brengen”, vermoedt beleidsmedewerker Van Berkel. Dit gebouw heeft tachtig appartementen, waarvan twaalf tweepersoons. Ze hebben een intercomverbinding met het personeel. Voor de medewerkers zijn er drie steps, zo dat ze, in geval van nood, snel ter plaatse kunnen zijn. Het zorgcentrum biedt ook dagopvang aan ouderen uit de buurt. Deze bezoekers kun nen ook deelnemen aan diverse dagactivi- teiten van Het Laar, zoals bridgen, winke len, handwerken en koken. Het Laar wil ondersteuning bieden aan wijk bewoners. Door de vele functies wordt Het Laar een ontmoetingsplaats voor jong en oud, met of zonder hulpvraag.HQ In Ouderentrefpunt ’t Sant (Beneluxlaan 74) kunt u woensdag 13 november bloemstukjes maken. Prijs afhankelijk van bloe- menprijs en het te maken stukje. Zelf meebrengenpotje, mand je of bakje en een mesje. Aanvang: 10.00 uur. Woensdag 20 november is er een rik- en jokerochtend. Kosten 0,75 euro. Aanvang 10.00 uur, zaal open 9.00 uur. Koffie drinken met wethouder Hamming De ouderenadviseur en de 50+ Tref- en doe-ochtend organise ren donderdag 21 november een koffieochtend in buurtcentrum In de Boomtak. Wethouder Jan Hamminga (onder meer sociaal beheer, welzijnswerk en volkshuisvesting) zal vragen beant woorden over zaken waar u meer van wilt weten. Iedereen kan binnenlopen, de koffie staat klaar van 10.00 tot 12.00 uur. Adres: In de Boomtak, Boomstraat 81 t)e Samenwerkende Ouderen Organisaties Noord (SOON) or ganiseert op 22 november een toneeluitvoering in zorgcentrum Huize Keikant (Schubertstraat 700). Ouderentoneelvereniging VOP uit Udenhout brengt dan een klucht in drie bedrijven over drie criminele zussen die een bank willen overvallen. Voor bewoners van Huize Keikant is deze voorstelling gratis. Voor bewoners van de aanleunwoningen en anderen is de toe gang 2 euro per persoon. U wordt ontvangen met een gratis kopje koffie of thee. Aanvang: 14.00 uur; zaal open 13.30 uur. Op 1 november bestond de Dagverzorging van ouderen op boerderij Hemelsrijksche Hoeve 1 jaar. Op dit moment komen 35 gasten er een of meer dagen per week. Wie wil weten wat deze dagverzorging inhoudt, kan een kijkje nemen tijdens een inloopmiddag op donderdag 14 november. Tijd: 13.00 tot 16.00 uur. Adres: Gommelsestraat 30, Biezenmortel. Route: Autoweg Tilburg-Den Bosch, afslag Biezenmortel. Na 6 km ligt rechts de Hemelrijksche Hoeve (200 meter voor Rustende Jager). In het Trefpunt voor Senioren aan de Vredeman de Vriesstraat 38 komt maandag 11 november een ambtenaar van de ge meente praten over de Bouwmeesterbuurt. U kunt klachten in dienen en voorstellen doen over wat er volgens u veranderd zou moeten worden. Uw tevredenheid uiten kan natuurlijk ook. De middag begint om 14.00 uur. Daarnaast bent u iedere woensdag welkom voor het leggen van een kaartje of om andere spelletjes te doen. Denkt u bij het lezen over het vernieuwde zorgcentrum Het Laar ook terug aan hoe het vroeger was? Of vraagt u zich af of er in de toekomst ook nog dit soort zorg voor u is weggelegd? In bei de gevallen kunt u te rade gaan in de Openbare Bibliotheek Tilburg. In het boekje 25 jaar Zorgcentrum Het Laar blikt Henk van Doremalen heel kort terug op de bejaardenzorg tot 1970. Ook in zijn herdenkingsboek ter gelegenheid van het 50-jarige jubi leum van St. Jozefzorg komt de bejaardenzorg van vroeger aan bod. Maar de geschiedenis van de huizen zelf vormt natuurlijk de hoofdmoot. Van aalmoes totAO Wgaat over zes eeuwen ou derenzorg in een Nederlandse stad. Dit boek bestrijkt de perio de vanaf de late middeleeuwen tot heden. De afgelopen tien jaren is er veel geschreven over de toekomst van de ouderenzorg. Sommige van deze toekomstvisies zijn, bijvoorbeeld in het vernieuwde Laar, al werkelijkheid geworden. In 1991 lieten de ouderenbonden en Landelijke Organisatie Bewonerscommissies Bejaardenhuizen hun opvattingen horen in Van verzorgingshuis naar woonzorgcentrum. Verzorgings huizen op weg naar hun toekomst is de uitkomst van een on derzoek uit 1994. Ook de overheid heeft in die jaren onderzoek laten doen en plannen gemaakt. In 1998 verscheen Met zorg wonen, een advies van de Raad voor de Volksgezondheid en Zorg. Het gaat over de bestaande en de wenselijke samenhang tussen gezondheidszorg, dienstverlening en huisvesting. Een schaars goed van Gabriël van den Brink gaat over de zorg in het algemeen. Het bevat een historische en toekomstanalyse van de zorgverlening tegen de achtergrond van ontwikkelingen in de maatschappij en het gezin. Voor boeken over zo’n speciaal onderwerp als dit, kunt u het beste terecht in de bibliotheek aan het Koningsplein. x_i-x-1 Verhuisd voorzien van luchtbehandeling.” Mevrouw Maas, die eerst in de oudbouw In het oude gedeelte zijn 84 huurapparte- woonde, heeft drie weken geleden een ap- menten ondergebracht die beschermd wo- partement in het somatische deel betrok- nen bieden. Het is het enige deel in het com- ken. Ze was maar net in haar nieuwe huis, plex waarvoor men niet geïndiceerd hoeft te toen ze over een kabel struikelde. Nu zit ze zijn om er te kunnen wonen. De bewoners met haar been in het gips. Dat kan haar pret kunnen tegen betaling gebruik maken van niet bederven, want ze is dol op Het Laar en faciliteiten van het zorgcentrum. In geval haar nieuwe huis. Met de inrichting is ze he- van nood kan de bewoners van deze ap- lemaal klaar. Foto’s van kleinkinderen han- partementen via een alarmeringssysteem gen boven haar bed. Trots toont ze de gar- direct zorg inschakelen. Deze zorg wordt derobekast die ze heeft laten inbouwen bij geleverd door een mobiel team van verzor- de voordeur. genden en verpleegkundigen. De weten- Tot voor een halfjaar woonde ze bij haar schap dat die zorg snel wordt verleend ver- dochter in. “Ik was erg verwend, hoor. Maar groot het gevoel van veiligheid. ik zou niet meer terug willen. Dit is mijn laat- De huurders kunnen aanspraak maken op ste plaats. Hier is het allemaal zo goed ge- de huursubsidie. De huur, service- en cala- regeld”, vindt ze. Ze wou haar dochter niet miteitskosten bedragen samen 650 euro meer tot last zijn met haar gezondheid die per maand voor de tweekamerapparte- achteruitging. Voor een plaats bij Het Laar menten, voor drie kamers 700 euro. rant hier; dat is veel gezelliger dan alleen.” De ouderen van Het Laar kunnen regelma tig mee op een bewonersreisje. Daarvoor moeten ze een eigen bijdrage betalen. Kort geleden is mevrouw Bekkers samen met een aantal bewoners en verplegers vier da gen naar Diessen geweest. Ze hebben ze veel gezien, gezongen, lekker gegeten en foto’s gemaakt. Mevrouw Bekkers heeft ook het dansje van de Ketchup song ge leerd. “Op een ochtend vond een zuster dat ik best wel uit kon slapen. Ze heeft me ge wekt met ontbijt op bed I Dat vond ik heel bij zonder.” Binnenplein Het vernieuwde Laar biedt 260 ouderen huisvesting met zorg en heeft daarnaast 84 huurappartementen. De nieuwe ge bouwen zijn door middel van een binnen plein gekoppeld aan het ‘oude’ gebouw. Aan het binnenplein bevinden zich de re ceptie, een bruin café, restaurant, levens middelenwinkel, internethoek, kapsalon, fysiotherapiepraktijk, een ontspannings- gedeelte en een kinderdagverblijf. Binnenkort gaat een wijkagent spreek uren houden in een kantoortje. Het bin nenplein is met 350 zitplaatsen ook ge schikt voor sociaal-culturele activiteiten, dankzij de goede akoestiek onder meer voor muzikale optredens. Normaal staan er her en der tafels en stoelen waar je even kunt zitten. Het binnenplein is open voor iedereen en lijkt op het centrum van een klein dorp. Dat is ook de gedachte erachter, vertelt be leidsmedewerker Hubert-Jan van Berkel. “We willen een prettige ruimte creëren voor de eigen bewoners én de wijkbewo ners. Het Laar in de wijk, de wijk in Het Laar. Op die manier blijven de bewoners in contact met de omgeving.” De busverbinding met het zorgcentrum is nog niet goed geregeld. De aanvraag voor een bushalte dichtbij het zorgcentrum ligt bij de gemeente. “Als grote voorziening moeten we een bushalte hebben. Die ho pen we dus binnenkort te krijgen”, aldus Van Berkel. Ontworpen met bewoners De gemiddelde leeftijd van de bewoners van Het Laar is bijna 85 jaar. De meesten komen uit Tilburg. Bij het bouwen van de appartementen is met de behoeften van bewoners en medewerkers rekening ge houden. Van Berkel: “In proefwoningen van de appartementen konden ze verbe teringen voorstellen. Zo hebben we de stopcontacten op ooghoogte aange bracht, waardoor men niet hoeft te buk ken. De ramen zijn vrij laag geplaatst, zo dat de bewoner vanaf bed of stoel toch ndse samenleving veran- jraag vitale en actuele in rillen graag op vele nive- te discussies bevorderen. derlandse organisatie toe drastisch vernieuwd. jevorderde plannen voor en van de toteJe (media) namens de UNESCO, een geheel nieuwe start TÜr^XTn^ de ambitie voor alle ei ndgroepen(b taen de [roep van UNESCO) op akt voorlichtings- en edu- iaal te vervaardigen. it zonder de inbreng van 2, bij onze doelstellingen geïnteresseerden. et het UCN meeden-1 een nieuwe mmb orgcentrum Het Laar in Tilburg-Zuid is drastisch j, veranderd. Het multifunctio- MartÉr nele centrum combineert wonen, welzijn, dienstverlening en zorg. Er staan twee nieuwe gebouwen voor ouderen met lichamelijke en psy chische problemen; de bestaande flat is gerenoveerd en herbergt nu onder meer 84 huurappartementen. Commissaris van de koningin Frank Houben verricht 23 november de offi ciële opening; een week later is er een open dag. De uitbreiding en de renova tie hebben twee jaar geduurd en bijna twintig miljoen euro gekost. De Seniorenwijzer nam er een kijkje en sprak met enkele bewoonsters. Voor de draaideur onder de ruime over kapping helpt een taxichauffeur een me vrouw in te stappen. Een vrouw duwt een bewoner met een rolstoel naar binnen. Behalve deze mensen doet buiten niets vermoeden dat het een zorgcentrum is. Aan de linkerkant staat een zes etage hoge flat van rode baksteen. De Franse balkons hebben beschermend glas, be drukt met witte bloemmotieven. De eerste bewoners van de nieuwe woningen zijn er al ingetrokken. k Het CDA en de VVD willen na de verkiezingen samen ver- der. Dan zal het motto van het nieuwe kabinet ongetwijfeld M worden: ‘Een plus een is twee-deling!’ \'zz: -z zzzzzzz. bcv“_:““cbc_cr!::"- scheid nemen.” gen is in het nieuw gedeelte een somatisch Mevrouw Maas is erg te spreken over Het zorgcentrum met 65 appartementen. Elke Laar- “De zor9is hier zo g°ed-lk kan het ie‘ bewoner heeft op het binnenplein een brie- dereen aanbevelen. De zusters zijn vrien- venbus en bel met intercom. In elke gang delijk, de huishoudelijke hulp doet haar zijn ingebouwde kasten met afvalcontai- werk netjes en het eten is lekker”, vindt ze. ners, onder meer voor incontinentieluiers; een ventilatiesysteem voorkomt het ver- Reisje spreiden van onaangename geuren. Naast Mevrouw Bekkers is zeven jaar geleden de voordeur van de appartementen zit een oplaadpunt voor elektrische rolstoelen. Een elektronisch sleutelsysteem geeft de bewo ner toegang en registreert automatisch wie wanneer in de woning is geweest. Voor familie die wil overnachten, zijn er in een vijver in de vorm van een eend”, zegt ze Het Laar speciale logeerkamers. De appar- enthousiast. Ze doet aan bijna alle dagacti- tementen in het somatische deel van Het viteiten mee en kent behoorlijk veel mensen Laar kunnen in de toekomst eventueel sa- 'n Het Laar. “We eten samen in het restau- Redactie: - Diny van Bladel-Verbunt, Hulya Qigdem, Riek I Flipse-Tiemens, Jan van Groos (voorzitter), I Wilma Hurkens, Joop Janmaat, Karei Luiijf (eindredacteur), Barth Noordzij, Mat de Vries Redactieadres: Seniorenwijzer, p/a Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078, 5003 DB I Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redac- I tie-adres of naar De Tilburgse Koerier, I I Postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voor de ver- schijningsdatum. Indicatie Voor de zorggedeeltes van Het Laar moe ten ouderen wel geïndiceerd zijn. Na de in dicatie kijkt het zorgcentrum eerst wat de bewoner zelfstandig kan en wil doen. Familie en kennissen spelen daarbij ook een rol. Zorg op maat zorgt er vervolgens voor dat elke bewoner zo lang mogelijk in zijn of haar woning in Het Laar kan blijven wonen. “Pas als iemand dementerend is of zwerfneigingen heeft, wordt onderzocht of een interne verhuizing noodzakelijk is om de cliënt beter tegen zichzelf of hun omge ving te kunnen beschermen. Mensen zijn geen producten die je zomaar kunt oppak- moest ze op de wachtlijst.’ Ik belde stiekem ken en verplaatsen. Dat is niet ethisch ver- “x antwoord”, stelt Van Berkel. Beide nieuwe gebouwen hebben twaalf wo- weer een plaats vrijgekomen”, vertelt Maas, ningen voor echtparen. “Op de wachtlijst Ze wou niet bij haar dochter thuis sterven, staan veertig echtparen, van wie beide part- “Hier hebben ze een mortuarium. De fami- ners geïndiceerd zijn. licht Van Berkel toe. I'e en de kennissen kunnen hier waardig af- Voor de mensen met bewegingsbeperkin- MM f 1 1

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2002 | | pagina 7