Begroting 2003: de hand gaat op de knip c wemeentenieuws <3 ■F Bezuinigingen, hogere tarieven maar ook geld voor nieuwe zaken Ml r ~1^ DE TILBURGSE KOERIER ■DONDERDAG 31 OKTOBER 2002 - PAGINA 10 DE TILBURG! groting gaat in totaal ruim 828 miljoen euro om. egger spor Woonlasten stijgen ruim 6% Burger betaalt werkelijke kosten Groot geld voor groot werk 2002 stijging in stijging in 2003 145,41 116,33 6,23 4,68 4,5 4,5 60,51 22,31 62,84 23,17 2,33 0,86 3,9 3,9 20,31 9,0 Totaal 514,58 548,99 34,41 6,7 Pittige debatten verwacht Eerste begroting voor nieuwe raad Het nieuwe beleid en de bezuinigingen nader belicht Over minder en meer 94 Dat er vanaf 2003 moet worden bezuinigd, wil nog niet zeggen dat de handen niet meer uit de mouwen gaan in de stad. Wie het investeringsprogramma van de gemeente ziet, kan niet anders dan concluderen dat Tilburgers de komende jaren volop kunnen profiteren van tal van belangrijke nieuwe voorzieningen. De begroting 2003 bevat vele tientallen onderwerpen waarvoor extra geld wordt uitgetrokken. Maar ook vele tientallen zaken waarop bezuinigd gaat worden. Alles opsommen op deze pagina is onmogelijk. Niet alles is ook even interessant voor de burger. We volstaan daarom met een samenvatting. Veel diensten die de gemeente haar klanten verleent, worden nog steeds niet helemaal doorberekend. De gemeente wil ernaartoe dat steeds meer van die diensten ‘kostendekkend’ zijn. Hier en daar heeft dat forse stijgingen tot gevolg. Ook andere tarieven gaan omhoog. Enerzijds om de gestegen kosten te dekken, maar soms ook om beter in de pas te lopen met vergelijkbare steden waar al langer hogere tarieven gelden. Afvalstoffenheffing Af: Zalmsnip De begroting zoals die nu op tafel ligt, is een stuk van het college van B&W. De gemeenteraad stelt de begroting vast. Sinds de gemeenteraads verkiezingen van maart 2002 zit er een nieuwe raad. De begroting voor 2003 is dus de eerste begroting die de nieuwe raad gaat vaststellen. Op zich niets bijzonders, want na elke gemeenteraadsverkiezing treedt er een nieuwe raad aan. Maar na de laatste verkiezingen is er iets veranderd in de bestuurlijke verhoudingen. Het college van B&W en de gemeente raad zijn los van elkaar komen te staan. Voor de verkiezingen waren wethouders nog lid van de gemeenteraad en waren de raad en het college nog twee handen op één buik. Nu hebben raad en college verschillende rollen. De raad bepaalt het beleid van de gemeente op hoofdlijnen, terwijl het college verantwoordelijk is voor de uitvoering van dat beleid. De raad controleert vervolgens of het college dat goed gedaan heeft of niet. De bedoeling hiervan is dat er meer discussie komt tussen de partijen in de raad en tussen raad en college. In die zin zal ook naar de begroting 2003 worden gekeken. Dat zouden dus best eens pittige debatten kunnen worden op maandag 4 en dinsdag 5 november. Dan behandelt de raad de begroting 2003. Wie wil komen luisteren, kan terecht op de publieke tribune van de raadzaal. Maandag begint de begrotingsbehandeling om 1 7.00 uur, dinsdag om 14.00 uur. Onroerend zaakbelastingen - eigenaar - gebruiker Rioolrecht - aansluitrecht - afvoerrecht Foto’s: MultiVision Partners, Beeldveld Wilfried Scholtes. jt uit (voor de ozb wordt u »an een woning). Op het icht. 226,31 45,38 De populaire Dat gaat in 2003 bijna 139,19 111,65 246,62 - 45,38 1 voor 2 1de waarc Zalmsnip in mi e sportac- tensport- ‘anuari uen gaan /akantie ts van meer moet gaan betalen, zijn onder tarief met 0,20 eurocent), de 1,35 naar 0,50 eurocent per fiets), de rechten voor terrassen (12,3%). Voor het eerst sinds jaren heeft de gemeente er een zware dobber aan gehad om de begroting sluitend te krijgen. De tijd van economische voor spoed is nu echt voorbij. Daar komt bij dat het nieuwe, inmiddels demissionaire kabinet verschillende plannen in petto heeft die slecht zijn voor de gemeentelijke portemonnee. De gemeente moet fors bezuinigen. Veel tarieven gaan extra omhoog. De reserves worden aangevuld om in de toekomst financiële risico’s af te dekken. Kortom, de hand moet op de knip. Maar dat snijden in de uitgaven en zorgen voor meer inkomsten doet de gemeente ook om nieuwe plannen te kunnen verwe zenlijken. Er wordt flink genvesteerd in belangrijke voorzieningen in de stad. ïctor. Het jazzcentrum Paradox krijgt er n dit podium jaarlijks 45.000 euro bij. jaar eenmalig 68.000 euro extra. Dabaa Mashn Tilburg Dowlad; caruurta iney car waxaa t marwalt muhiim ay ugu c ciyaarah la waxe< meelaha dhigata Caruurti shahaad; cashar oo daba ah ku shahaad walba a rabtaa s hoose d ajaanibi waxa ui Sidaas s shaqaak gooni al dheeraai Caruurt; iskoolks waxaa 1 Waa in muhiim uguqey Yüzme Tilburg projesi. Tilburg istemekti bogulma mahalleL böylece saglanm; ögrenme Yüzme I günü, qc degerlen olmaktac altinci s saglanm: diploma: derslerin simfta j focuklar A diplot belirtmei bogulma önümüzi tüm qo gerektigi ailelerin verdiklei olarak bi temel e yüzmeyi amaciyk ders saai dersleri1 verilecel davet olabilme onlan (ocuklat Socuklat ücretsiz katilmal Dit is een publicatie van het gemeentebestuur van Tilburg Ouderenbeleid krijgt gestalte Vorig jaar heeft de gemeenteraad de beleidsnota Langer thuis in Tilburg vastgesteld. Die nota staat vol met plannen om ouder wordende Tilburgers - en dat zijn er steeds meer - kansen te bieden om maat schappelijk volwaardig te blijven meedraaien. Een beleidsnota is mooi en papier is geduldig. Er moet natuurlijk ook iets gebeuren. Vanaf 2003 is dat het geval. Er staat dan, ook in de jaren daarna, 350.000 euro op de begroting voor uiteenlo pende Veel geld naar onderwijs De gemeente gaat veel extra geld steken in de onderkomens van het basisonderwijs. In 2003 is 843.000 euro beschikbaar. Dat bedrag loopt op tot ruim 1,3 miljoen euro in 2006. Er komt ook nog 250.000 euro op tafel om nieuwe schoollokalen te bouwen. Die zijn nodig omdat er een enorme toename zit in het extra onderwijs voor kinderen van 2 tot 5 jaar met een taalachterstand, de zogenoemde beginschool. Voor dit onderwijs trekt de gemeente volgend jaar nog eens 400.000 euro uit. In 2006 is hiervan nog 100.000 euro nodig, omdat het rijk hiervoor dan meer geld beschikbaar gaat stellen. Tot slot gaat er structureel 250.000 euro naar de bekostiging van twee nieuwe brede scholen. Hiervan heeft Tilburg er al zeven. Het moeten er uiteindelijk elf worden. De gemeente had nogal wat ambitieuze plannen klaarliggen, voordat het college van B&W (het dagelijks bestuur) aan het opstellen van de begroting begon. Die plannen staan in het zogeheten Algemeen beleidsplan van het college, dat na de gemeenteraads verkiezingen van maart dit jaarwas opgesteld. Veel van die voornemens hadden nu de ijskast in gemoeten, als er niet elders geld vandaan was gekomen. De plannen uit het beleidsplan en andere wensen kosten bij elkaar ruim 4 miljoen euro in 2003 en de, jaren daarna. Voor eenzelfde bedrag wordt de gemeente geconfronteerd met tegenvallers als gevolg van het nieuwe kabinetsbeleid. Dan is bezuinigen dus onvermijdelijk. De begro ting moet immers sluitend zijn, dat staat voorop in het beleid van de gemeente. Die bezuinigingen (7 miljoen euro in 2003 en oplopend tot ruim 9 miljoen in 2006) reali seert de gemeente de komende jaren op verschillende manieren. Volgend jaar wordt voor 750.000 euro gesneden in de eigen organisatie. Vanaf het jaar daarna wordt dat bedrag verdubbeld. ‘Nog minder bureaucratie en nog meer efficiency’ is het motto waarmee dat gebeurt. De gesubsidieerde instellingen in de stad moeten ook meedoen. Die worden vanaf 2004 1% gekort op de stijging van de loonkosten die tot nu toe geheel werd gecompenseerd. Vanaf 2005 geldt een korting van 2%. Op uiteenlopende uitgaven wordt in totaal zo’n 1,5 miljoen euro bezuinigd, oplopend tot ruim 2,5 miljoen in 2006. Het kostendekkend maken van dienstverlening en tarieven moet 1,7 miljoen euro ople veren. Ten slotte wordt voor 2,2 miljoen euro aan reserves en rijksmiddelen op een andere manier ingezet, waardoor geld vrijkomt voor nieuwe zaken. In de gemeentebe- Extra geld voor extra veiligheid Veiligheid staat hoog op de agenda bij het gemeentebestuur. Dat zie je terug in de begroting, in totaal wordt zo’n 700.000 euro extra uitgetrokken voor een grotere veiligheid in Tilburg. Voor een betere brandveiligheid in allerlei gebouwen (bijv, cafés en studentenhuizen) komt er meer controle en een betere vergunningverlening. Bij de brandweer gaan ze nog meer accenten leggen op ‘voorkomen is beter dan blussen’, dus op preventie. Er komt extra geld voor rampenbestrijding en voor een beter inzicht in de risico’s van de opslag van gevaarlijke stoffen. Ook de veiligheid op straat krijgt extra aandacht. Op de Heuvel komt de mobiele politiepost terug. Dat betekent dus meer toezicht tijdens de uitgaansavonden. Ten slotte, ook dat is veiligheid, kunnen bezoekers van zwembad Stappegoor met een gerust hart een duik gaan nemen. Er komt een bewakingsdienst, dus dat betekent minder overlast van eventuele onrust zaaiers. ...jkool- dat het geva i de jaren daar >p de begroting activiteiten. Slecht en goed nieuws voor de cultuursector Het slechte nieuws voor de cultuursector is dat de grotere instellingen geld moeten inléveren. Het goede nieuws is dat énkele kleinere aanbieders er juist geld bij krijgen. Schouwburg en Concertzaal Tilburg, de Openbare Bibliotheek Tilburg, de Tilburgse Dans- en Muziekschool en de Tilburgse Kunststichting moeten het bij elkaar vanaf 2004 jaarlijks met bijna 425.000 euro minder doen. Ook het Nederlands Textielmuseum ontspringt de dans niet. Er wordt structureel 80.000 euro bezuinigd op de bedrijfsvoering. Bovendien wordt het museumkaartje 50 eurocent duurder. Ten slotte wordt de subsidie voor Terra Nova vanaf 2004 afgebouwd. Dat levert uiteinde lijk structureel 150.000 euro op. Er gaat ook extra geld naar de cultuursec vanwege het grote landelijke succes van Filmfoyer Tilburg krijgt volgend ja- Plussen en minnen in de sport De Tilburgse sportwereld zal de begro.ting van de gemeente ervaren als een verzame ling van plussen en minnen. Er valt zo’n 350.000 euro aan plussen te noteren. Daarvan gaat meer dan de helft naar de verbetering en het onderhoud van de sportaccommo daties. Voetbalvereniging Were Di krijgt geld om een kunstgrasveld aan te leggen. Er is 126.000 euro nodig om gesubsidieerde arbeidsplaatsen die wegvallen in de s, sector (bijv, conciërges), te vervangen door reguliere arbeidskrachten. Toch is niet alles botertje aan de boom in de sportsector. De tarieven voor de commodaties gaan per 1 augustus volgend jaar met 4% omhoog, voor de buite accommodaties met 5%. Een kaartje voor een van de zwembaden wordt per 1 jai 2,5% duurder. Op 1 augustus volgend jaar komt daar nog 3% bij. De zwembaden overigens iets langer of eerder dicht: de Drieburcht voortaan de hele zomerva (was drie weken), Stappegoor sluit op werkdagen ‘s avonds om 21.30 in plaats 22.00 uur. En verder: - De stadswinkel Udenhout krijgt weinig bezoek en wordt omge bouwd naar servicepunt (besparing 100.000 euro). Het niveau van de service blijft nagenoeg ongewij zigd. - Evenals vorig jaar gaat er weer veel extra geld naar wat we de infrastructuur noemen (wegen, straten, verlichting, groen). Dit jaar zelfs nog meer. Voor wegen en verlichting 1.9 miljoen euro struc tureel bovenop eerdere extra uitgaven. Voor het maken van een nieuw plan voor het Heuvelplein eenmalig 100.000 euro. Voor de tweede fase van de herinrichting van de winkelstraten in de binnen stad 100.000 euro in 2003, oplopend naar bijna 400.000 in 2005 en 2006. Voor het schoon houden van die binnenstad op zondag jaarlijks 12.000 euro extra. - Het schoolzwemmen wordt alleen nog betaald voor kinderen die niet kunnen zwemmen (bespaart uitein delijk 50.000 euro structureel). Jeugd heeft de toekomst Niet alleen het vele extra geld voor onderwijs maakt duidelijk dat in Tilburg de jeugd de toekomst moet hebben. Zo wordt van 2003 t/m 2005 jaarlijks 200.000 euro uitge trokken voor de huisvesting van Antilliaanse jongeren. In de Reeshof krijgen jongeren een eigen ontmoetingsruimte. Om meer inzicht te krijgen in het jeugdbeleid, trekt de gemeente in 2003 en 2004 jaarlijks 91.000 euro uit voor onderzoek. Overigens moet ervanaf 2004 ook jaarlijks 100.000 euro worden bespaard op het jongerenwerk. Busreizigers in het voordeel Goed nieuws voor de busreizigers in Tilburg. De piekbus is nagenoeg weer terug. Velen weten het nog: op koopavonden en zaterdagen kon je voor ‘n piek met de stadsbus naar het centrum. Vorig jaar moest dat bedrag omhoog naar ruim anderhalve gulden (0,75 eurocent) omdat het rijk minder wilde bijdragen. En dan nog moest de gemeente flink in de buidel tasten om deze succesvolle openbaar-vervoervoorziening in stand te houden. Nu doet de gemeente er nog een schepje bovenop. De piekbus is nagenoeg weer terug. De naam luidt TopTicket en een kaartje kost een halve euro. Dit kost 52.000 euro in 2003, oplopend naar 751.000 euro in 2006. Ook het busvervoer voor het uitgaande publiek wordt uitgebreid. Nightliner gaat ook op donderdagavond (lees: nacht) rijden. Dat g: 100.000 euro extra kosten. Na dat jaar komt er een evaluatie. Woonlasten Wat een gemiddeld Tilburgs huishouden per jaar kwijt is aan zogeheten woonlasten, wordt bepaald door de onroerend zaakbelastingen (ozb), de afvalstoffenheffing en het rioolrecht. Voor deze tarieven geldt sowieso een stijging van 2,5% als gevolg van de landelijke prijsontwikkeling. Voor de ozb komt daar nog 2% bij. Dat had het gemeente bestuur al eerder dit jaar besloten om de realisering van nieuwe plannen mogelijk te maken. De afvalstoffenheffing gaat fors omhoog, met 9%. Dit komt vooral door de gestegen kosten voor afvalverwerking die de gemeente krijgt gepresenteerd. Het rioolrecht stijgt met 3,9%. Het plaatje van de woonlasten uitgegaan van een gemiddelde totaal wordt de zogeheten Za.i Andere diensten waarvoor de klant van de gemeente r meer: het parkeren (gemiddelde Stijging van het uurta tarieven voor de fietsenkelders in het centrum (van 0,- grafrechten op de begraafplaats (38%) en de precariore 2003 ziet er dan als volgt rde van 117.780 euro van ilndering gebrac' De gemeente stopt extra geld in de zogeheten Reserve Grootschalige Investeringen. Daaruit komen grote bedragen voor grote werken. In 2003 zijn dat het project Museum in Bedrijf van het Nederlands Textielmuseum (1 miljoen euro), uitbreiding en verbetering van het zwembad Reeshof (5 miljoen) en nieuwbouw van de Tilburgse Dans- en Muziekschool (5,7 miljoen). Evenals dit jaar gaat er ook weer veel geld naar de verbouwing van de Hasseltse Kerk tot multifunctioneel centrum (2,4 miljoen). Investeringen die later aan bod komen, zijn onder andere de realisering van een geza menlijk multifunctioneel centrum voor de wijken Theresia en Loven-Besterd en van een 400 meter ijsbaan. Het totale investeringsprogramma voor 2003 omvat 142 miljoen euro. Het grootste gedeelte hiervan (96 miljoen) gaat naar het ontwikkelen (bouw- en woonrijp maken) van woonwijken en bedrijventerreinen.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2002 | | pagina 10