JZE W I ‘Schouderklopje lost problemen niet op’ 4.00 n ii Oude schoolliefde opsporen via internet I.25 Mantelzorgers verdienen meer aandacht en steun COLOFON ?DE l.°° O.50 7.5® Huisbezoeken aan 75 jarigen Biljarten Bingo in Wandelbos Trefpunt ‘t Sant Dansen, in De Baselaer Stedelijk Koersbaltoernooi Expositie dankzij Dag van de Ouderen Volksdansinstuif Slechthorenden Boeken steunen r il I I I I i i i -UUNUtKUAG 24 UKIOBfeH 2002 - PAGINA 11 ■I FOTO: ALAIN LEMMENS e draait alles om de hulpbehoevende. Wat een mantelzorger moet doen en laten wordt onderschat.” 14262 1 8 POSTSCRIPTUM >n dssalon heren ddag. do. avond loemen aat 83 5353636 ENHE1D OPGING Frans legank... Azijnfabr is) is voor iedere mkelijk. Entree 5 'ibriek, Betha- ;h. Aanvang Op tijd hulpvragen Het Steunpi maatschap^ meer The a Vincentiusstraat 102, f Postbus 3078, 5003 DB Eerst heeft de gemeente een meevaller van 4,5 miljoen euro en nu weer een van 4 miljoen. Dat zijn leuke dingen voor de V mensen, denk je dan. Als je vervolgens leest wat er mee gedaan wordt, zijn het wel leuke dingen, maar niet voor de mensen die het nodig hebben. Een beetje Sambal zou hier geen kwaad kunnen! Drop Oud Voor de vijfde keer organiseert het Steunpunt Mantelzorg Midden-Brabant dit jaar de Dag voor de Mantelzorg. Voor Tilburg en omgeving is die deze keer op 8 november in het Jan van Besouwhuis in Goirle. Daar worden die dag mantelzorgers uit de gemeenten Tilburg, Goirle, Oisterwijk, Hilvarenbeek en Loon op Zand in het zonnetje gezet. “Dat is ook hard nodig”, vinden de steunpuntmedewerkers Klaartje van Montfort en Marjorie Bierings. “Bij de artsen en thuiszorg Schuldgevoelens Door het tekort aan gezondheidszorg wordt steeds meer op de hulp van de familie gere kend. Mantelzorgers zouden moeten dur ven zeggen wanneer ze het niet (meer) aan kunnen. Maar schaamte en schuldge voelens werpen daarbij vaak een grote drempel op. Die moeten dus overwonnen worden, want in sommige gevallen kan het gevolg zijn dat de zieke verwaarloosd of zelfs mishandeld wordt. “Want laten we el kaar niet voor de gek houden”, zegt Van Montfort, “Hoe ga je met een onwillige zie ke om, die een ernsitge gedragsstoornis heeft, bijvoorbeeld loopdrang of agressief Voor meer informatie kunt u contact op- gedrag? Uit onmacht of frustratie kan een nemen met Steunpunt Mantelzorg verzorgende dan soms wel eens geweld ge- Midden-Brabant, tel. 5837930. Wie nog bruiken. En wat denkje van de ouderen die wil deelnemen aan de Dag van de niet uit het ziekenhuis opgehaald worden?” Mantelzorg, moet daarover snel bellen. In januari 2003 start het project Huisbezoek aan 75-jarigen. Hiervoor zoekt De Twern vrijwilligers, die bij zelfstandig wonen de ouderen van 75 jaar op bezoek gaan. De vrijwilligers geven informatie en vragen hen naar wensen en behoeften op ver schillende terreinen, zoals wonen en gezondheid. Ook maken ze een korte rapportage van het bezoek. Voorafgaand aan de huisbezoeken krijgen de vrijwilligers een scholing van een paar dagdelen. Ze krijgen een onkostenvergoeding voor ieder afge legd bezoek. Interesse om mee te doen of nog vragen? Bel (op dinsdagmor gen, woensdag of donderdagmiddag), schrijf of mail naar Gerard v.d. Valk, De Twern, Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg; tel. 5839999, e-mail secretariaattv@twern.nl. Biljartvereniging Hoefstraat komt uit in de KBO-competitie en heeft plaats voor mensen die graag een balletje willen stoten in een leuk team van 55-plussers. De club traint dinsdag en don derdag vanaf 9.00 uur in De Baselaer (Hoefstraat 175). Wedstrijden worden ‘s middags gespeeld. Interesse? Kom eens kijken of maak een afspraak met H. v. Alphen, tel. 5360395. KBO Wandelbos organiseert een gezellige bingomiddag op maandag 4 november. Aanvang 14.00 uur in wijkcentrum ‘t Kievitslaer (Reinevaarstraat 55). Ook andere 55-plussers kun nen aanschuiven. Bij binnenkomst ontvangt men een fiche voor een gratis kopje koffie of thee. Bezoekers van ouderentrefpunt ‘t Sant (Beneluxlaan 74) kun nen zich al inschrijven voor St. Nicolaas en voor het kerstfeest. Op woensdag 30 oktober komt een medewerker van de Belastingdienst duidelijkheid verschaffen over heffingskortin gen en andere belastingzaken. Aanvang 10.00 uur. Woensdag 6 november is er weer een bingo-ochtend. Kosten: 3,50 euro voor een kaart van tien ronden. Aanvang 10.00 uur. Op dinsdag en donderdag zijn er hobbyochtenden. U betaalt slechts de materiaalkosten. Aanvang 9.45 uur. Dinsdag 29 oktober is er van 13.30 tot 16.bo uur in wijkcentrum De Baselaer (Hoefstraat 175) een gezellige dansmiddag voor 55-plussers. Entree: in de voorverkoop 1,35 euro; aan de zaal 1,80 euro (incl. kopje koffie of thee). Voorverkoopadressen: mevr. M. Looijkens (Molenstraat 37), mevr. M. de Jong (Hoefstraat 10) of De Baselaer. Morgen vindt voor het vijfde jaar het stedelijk koersbaltoernooi plaats in wijkcentrum Heijhoef. In vier poules strijden 42 senio renteams om een wisselbeker. Het toernooi start om 10.00 uur en rond de klok van 15.30 uur zal wethouder Lout Visschers de beker overhandigen aan de winnaars. Kijkers zijn van harte wel kom. Op 1 oktober ging dankzij het Nationaal Comité Dag van de Ouderen de droomwens van de 73-jarige Diny Kuijpers in ver vulling een eigen expositie met haar aquarellenWie deze wer ken wil bewonderen kan nog tot 1 november in het buurtcentrum Loven-Besterd terecht. Adres: Koestraat 165. Ook zondag 3 november kun je zoals elke eerste zondag van de maand al dansend een wereldreis maken: van Duitsland naar Israël, naar Engeland en Mexico, naar Griekenland en Polen en Nederland. De volksdansinstuif in De Baselaer (Hoefstraat 175) duurt van 11.00 tot 13.00 uur. Entree: 1,40 De afdeling Tilburg en omgeving van de Nederlandse Vereniging voor Slechthorenden (NWS) heeft een nieuw se- cretariaatsadres: mw. Mirjam Verspeek, Groenstraat 38, 5071 EC Udenhout; tel. 5112491. De NWS is een landelijke vereniging voor alle mensen met hoorproblemen. De kerntaken zijn: belangenbehartiging, infor matie en voorlichting en lotgenotencontact. De Tilburgse afde ling geeft voorlichting, organiseert oefengroepen spraakafzien en totale communicatie (met ondersteunende gebaren) en voorlichtingsbijeenkomsten voor leden, partners en andere be langstellenden. Ook zijn er gezellige bijeenkomsten voor het onderhouden en stimuleren van sociale contacten. De NWS verleent daarnaast hulp bij technische problemen thuis en hulp bij het installeren van apparatuur, zoals ringleiding en alle soor ten waarschuwingsapparatuur.euro. Wie als mantelzorger voor een ander zorgt, kan wel wat hulp ge bruiken. In de Openbare Bibliotheek Tilburg vindt u die steun in de vorm van boeken. Dat doe je gewoon is een boek met zeventien portretten van mantelzorgers. Herkenbaar als u zelf mantelzorger bent, een goede kennismaking als u dat -nog- niet bent. Het boek Zorgen voor een ander gaat over de emoties, de uit dagingen en problemen waar de mantelzorger mee te maken krijgt. Het staat vol bruikbare tips: hoe u overbelasting tijdig kunt signaleren, hoe u het beste met familieleden en hulpverleners kunt overleggen zodat u de hulp krijgt die u graag wilt etc. Andere nuttige informatie vindt u in boeken over de situatie van degene voor wie u zorgt. Zorgt u voor uw ouders, dan kan Heb jij nog een moeder?van Laura Reedijk van nut zijn. Lijdt uw part ner aan de ziekte van Alzheimer, dan zijn boeken als de Alzheimer informatiegids en Zolang het nog kan u wellicht tot steun. Als u een bedlegerige zieke verzorgt, is Een zieke thuis verzorgen heel praktisch. Mantelzorgers nemen een belangrijk deel van de zorg op zich. Daarvan zijn beroepskrachten zich ook bewust. Voor hen ver schijnen er boeken over het steunen van de mantelzorger. Die boeken kunnen u als mantelzorger ook helpen, bijvoorbeeld om in te zien dat u tijdig hulp moet vragen. Voorbeelden hiervan zijn Hulpverlening aan zorgende familieleden over het bieden van praktische en emotionele steun en Met de mantel der liefde over gevallen waarin de zorg dreigt te ontsporen. Mantelzorger? Zoek steun bij het Steunpunt en bij boeken. Stoom afblazen Midden-Brabant kent ongeveer 48.000 mensen die voor iemand zorgen; dat is zo’n 10 procent van de bevolking. Merendeels zijn het vrouwen tussen 40 en 60 jaar. Meer dan elfhonderd van hen heeft het Steunpunt in zijn bestand. Het Steunpunt organiseert thema- en in- De medewerkers van Steunpunt Mantelzorg Midden-Brabant. V.l.n.r.: Marjorie Bierings, Bibian Hopmans, Klaartje van Montfort en Michel Cornelisse. Nieuwsgierig naar wat er van een oude schoolliefde of vroegere beste vriend(in) Het zijn zeker niet alleen jongeren: 70-plus- geworden is? Benieuwd of ze getrouwd zijn en kinderen hebben gekregen, of de sers zijn geen uitzondering op deze site. Zo één inderdaad zo’n bolleboos was en de ander goed de kost met zijn handen kon spoorde iemand die tientallen jaren geleden verdienen? Op een nieuwe website zijn ze wellicht te vinden: www.schoolbank.nl naar Nieuw-Zeeland geëmigreerd is, op biedt gratis de mogelijkheid naar vroegere klasgenoten op zoek te gaan. deze manier vanaf de andere kant van de wereld oude klasgenoten op. ■*y van degenen die geregistreerd staan, is s op School- K geregistreerd staan, is goed be joegen. Zo staan er op SchoolBANK schermd. Je hoeft alleen wat basisgegevens jeeld ook scholen uit het voormalig op te geven en je e-mailadres is niet zicht- jotte van de klassen, de lees- Nederlands-lndië, waarvan nu nog maar wei- baar voor andere bezoekers. Als zij contact zoeken, loopt dat via SchoolBANK. Je kunt ook extra privacy vragen; leraren kunnen er zo voor zorgen dat ze ook. via de site geen e- groeien, naarmate mailtjes van vroegere leerlingen krijgen. irijven en gegevens jrop internet wordt het site bepaald door het formatiebijeenkomsten, inloopochtenden, praatavonden, cursussen en zorgt voor lotgenotencontact in de vorm van uitstap jes en verwenmiddagen. Dit jaar heeft het Steunpunt meer medewerkers gekregen, waardoor het meer individuele begelei- ding kan bieden. In eerste instantie bieden i ze een luisterend oor. “Ze kunnen bij ons I stoom afblazen of hun ei kwijt”, zegt Van Montfort. Met doorvragen proberen de medewerkers van het Steunpunt erachter te komen wat de mantelzorger precies no dig heeft en welke oplossingen mogelijk I zijn. Zo heeft Van Montfort voor een meneer bemiddeld bij zijn werkgever, een bekend bedrijf in Tilburg. “Werknemers kunnen bij ernstige ziekte van een partner of kind ge bruik maken van een zorgverlof van tien dagen achtereen. Deze man zorgt voor zijn vrouw, maar wilde die tien dagen niet aaneen gesloten, maar gespreid opne men. Door onze bemiddeling heeft deze man op een creatieve manier gebruik kun nen maken van het zorgverlof”, vertelt Van Montfort. kijken ze of de zieke een Persoonsgebon den Budget (PGB) kan krijgen. Met het PGB kan een zieke zorg inkopen, bijvoorbeeld huishoudelijke hulp. “We proberen te voor komen dat de mantelzorgers opgebrand ra ken. Maar soms moeten we hen doorverwij zen naar een maatschappelijk werker of de Geestelijke Gezondheidszorg”, licht Van Montfort toe. “Het zou dus ideaal zijn als de zorgers op tijd hulp vragen”, geeft ze aan. “Zoals laatst een mevrouw deed. Ze belde op: ‘Mijn moeder is ziek en gaat steeds verder achteruit. Ik kan niet méér aan dan wat ik nu doe. Hoe kan ik het regelen?’ Zij was verstandig, maar meestal kloppen mensen pas bij ons aan, als het te laat is.” Als de problemen de verzorgende echt bo ven het hoofd groeien, kan via crisisopvang een plaats in een verzorgingstehuis gere geld worden. Hoe slecht dat kan uitpakken heeft Steunpuntmedewerkster Marjorie Bierings zelf recent meegemaakt. Toen Bierings op vakantie was, werd haar moe der met spoed opgenomen. “Ze liep ‘s nachts op haar slippers op straat. Mijn vader is 81 jaar en hij wist niet wat hij moest doen. De crisisopvang heeft haar naar een ver pleeghuis gebracht, helemaal in Bladel. En dat terwijl ze zeventien jaar lang vrijwilligster m ■W* olgens Nederlands bekend- -, "W J ste woordenboek Van Dale is fonl*fX°<fe mantelzorg “hulp die aanvul- I HF lend, niet beroepshalve, aan bejaarden, zieken en andere hulpbehoe venden verleend wordt”. Wanneer je pre cies mantelzorger bent, maakt het woor denboek niet duidelijk. “Iedereen kan voor korte of langere tijd mantelzorger worden. Of dat nu meer of minder intensief werk is: je beleeft het heel intens! Vaak overkomt het je onverwacht. Denk maar aan de partner van iemand met een beroerte of hartinfarct. Maar ook chro nisch zieken, dementerende mensen en gehandicapte kinderen hebben een of meer mantelzorgers nodig”, stelt Klaartje I van Montfort, coördinator van het I Steunpunt. I De belangrijkste doelen van haar organi satie zijn informatieverstrekking en onder steuning geven aan de mantelzorgers. Ook beroepskrachten en vrijwilligers die met mantelzorgers te maken hebben, kunnen daarvoor bij het Steunpunt te recht. “Vaak blijven mantelzorgers met hun problemen zitten. Mensen uit hun om geving of de artsen hebben er wel begrip voor dat het moeilijk is. Helaas worden ze nog niet genoeg doorverwezen naar de juiste instanties. Meestal blijft het bij troos ten of een schouderklopje”, zegt Van Montfort. “Maar daarmee zijn de proble men niet opgelost.” I De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de I twee weken in De Tilburgse Koerier. Redactie: Diny van Bladel- Verbunt, Hulya Qigdem, Riek I Flipse- Tiemens, Jan van Groos (voorzitter), Wilma Hurkens, Joop Janmaat, Karei Luiijf (eindredacteur), Barth Noordzij, Mat de Vries I,r,ount werkt samen met zorg- en Tappelijke instellingen, onder I meer i nebe Thuiszorg en Contour. Soms regelen ze via Contour een vrijwilliger die op de zieke kan passen. Of het Steunpunt bewerkstelligt een tijdelijke plaats in de dagopvang, waardoor de verzorgende zich een paar dagen kan ontspannen. Ook Redactieadres: Seniorenwijzer, p/a Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 5839999. f Kopij kan opgestuurd worden naar het redac- tie-adres of naar De Tilburgse Koerier, I Postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voor de ver- schijningsdatum. in een Tilburgs verpleeghuis is geweest.” Van Montfort weet het nog uit de p Toen Marjorie Bierings terug was van de va- toen ze bij de gezondheidszorg weri kantie, mocht haar moeder niet meer ver voerd worden. “Ik had haar liever de laatste dagen van haar leven bij mij thuis gehad of in ieder geval in de buurt. Dan kon ik vaker bij haar zijn. Voor mijn vader was het ook moeilijk, omdat hij niet zelfstandig naar Bladel kon gaan”, zegt ze geëmotioneerd. 2002 - PAGINA 10 ij scryption pgelet, want de ten- het Lijf Geschreven i is bijna afgelopen, en van de kledings- ntoonstelling te be- ie laatste dag van de Op het lijf geschre- Scryption kledings- st naarde bruikleen- ven. Heeft u altijd al van de Rabobank- bben? Is dat T-shirt JI This And Brains ir u? Haast u dan op ber naar het Scryp- ;aan tegen - letterlijk i enkele tientallen de deur uit. Het mu- bruikelijk om 13.00 verkoop’ u Icryptior. ..o in Tilburg. Dvencaalse keuken >ber opent Alliance is-le-Duc een nieuw jrele avonden. Deze an de Provengaalse ties centraal. Jean- ert op het gebied van traditionele keuken, tig hierover. Hij gaat historische aspecten me keuken: de ont- i de smaak, het ont- ve gerechten in de i en de evolutie van ele gerechteri. Ook rband met de Pro- Op verjaardagen, bij reünies en tijdens kof- gen. Staat de school niet op de lijst, met name De privacy fietafels na begrafenissen worden regelma- omdat ze opgeheven is, dan kan de gebruiker BANK gere tig oude herinneringen aan de schooltjd op- die toevoegen. Zo staan er op SchoolBANK 1 1 gehaald. Dan gaat het meestal maar even bijvoorbeeld ook scholen uit het voormalig plankjes of kroontjespennendaarna wordt nig gegevens bekend zijn, al snel geïnformeerd naar hoe het met die en die gaat. Voor de vragen over personen van Geëmigreerd vroeger waarop dan geen antwoord komt, is Die informatie kan dus deze nieuwe website bedoeld. Ook (oud-) meer mensen zich inschr onderwijzers en leraren zijn welkom. toevoegen.Zoalsvakeropinternetwordthet SchoolBANK is een initiatief van het De site bevat de gegevens van alle huidige succes van een website bepaald door het Amsterdamse internetbedrijf Rosetta, dat Nederlandse scholen. Bezoekers van aantal gebruikers en de informatie die ze met deze gratis activiteit wil laten zien wat www.schoolbank.nl (kortweg ‘SchoolBANK’ aan elkaar geven. Een maand geleden wa- het kan. De verwachting is dat SchoolBANK genoemd) kunnen zich gratis aanmelden en ren er al 65.000 mensen die zich als gebrui- uitgroeid tot 1,5 miljoen gebuikers en zo de inschrijven op hun lagere en middelbare ker van SchoolBANK hadden geregistreerd beste online ontmoetingsplaats wordt voor school varf vroeger en ook op latere opleidin- en dat worden er elke week duizenden meer, vroegere Nederlandse schoolkameraadjes. nog sidsz praktijk, w jrkte. De Steunpuntmedewerkster: “Dus moeten we proberen dit soort zaken te voorkomen.” “Vaak zijn mantelzorgers bang dat ze min der ondersteuning van de thuiszorg krijgen, als ze precies aangeven wat ze zelf doen” zegt Michel Cornelisse, een van de nieuwe medewerkers van het Steunpunt. “In de praktijk klopt het ook. Daardoor ontstaat een spanningsveld. Wij streven ernaar dat man telzorgers en professionals gelijke partners worden. De hulp moet op elkaar afgestemd zijn, zodat de mantelzorger en de professio nele hulp niet los naast elkaar, maar sa menwerken. Met Thebe Thuiszorg stellen we daarom een formulier samen. Daarop kan de verzorgende bijvoorbeeld aange ven, dat ze wel de meeste boodschappen wil doen en op bepaalde tijden aanwezig is, maar niet de lichamelijke verzorging wil of kan doen. Het moet in elk geval duidelijk zijn wat de mantelzorger wil of kan en wat niet.” HQ

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2002 | | pagina 11