i© W I Maatregelen en aanpassingen verkleinen kans op ongelukken Belastingteruggave AOW’ers B.V. Veel ongevallen in en rondom woning gebeuren door onvoorzichtigheid 195,-!! COLOFON jck DEREN 1 ll De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de I twee weken in De Tilburgse Koerier. r I I I I I I I Bingo in de Reeshof Oktober beweegmaand Trefpunt ‘t Sant Wet Voorzieningen Gehandicapten Concert seniorenkoren Activerend huisbezoek Kaarten in De Reit Dag van de mantelzorg Veiligheid in de bibliotheek n i i DE TILBURGSE KOERIER -DONDERDAG 10 OKTOBER 2002 - PAGINA 19 1 2002 - PAGINA 1 8 ienr. 4359 ile partijen per stuk EDEN - ETC. 013-5285369 Onvoorzichtig gedrag kan ernstige gevolgen hebben. FOTO: PETER LIGTENBERG JGEN. dat je met je voet van de trede schuift. In Een thermostaat(kraan) voorkomt een te 36,90 Dus is het zaak dat u daar zelf voor zorgt, ouderenbonden hebben eigen belasting- Ouderen hebben te maken met incidentele ren. Voor het maken van een afspraak met beeld wordt door de SVB niet verrekend. u ook van andere deskundigen krijgen. De bellen naar 4677797. POSTSCRIPTUM 3-4562699 3-4561174 TERRAZZO.NL ipijt BV - 5436903 een koopavond ag koopavond 010-2121177 0184-422922 57,95 60,00 52,50 34,95 38,50 38,50 51,50 22,48 39,40 81,45 79,50 18,85 12,95 Informatie over Blijvend thuis in eigen huis-. Hans van Nassau (BOZ), tel.: 5352625. Losliggende stoeptegels, kapotte lantarenpalen en dergelijke kunnen doorgegeven worden bij het Centraal Meldpuntvan de gemeente Tilburg: tel. 0800-1920. Een checklist is een handige leidraad om het huis veiliger te maken en de risico’s op een ongeval te verkleinen. Checklist Thuis in Evenwicht. Op zoek naar mogelijke val kuilen in en om het huis is te bestellen bij de Stichting Consument en Veiligheid Bestelnummer en -prijs: Ist103,2,30 euro per stuk (inclusief BTW en verzendkosten). Meer informatie: servicedesk Consument en Veiligheid, 020-5114567 (toets 1). Algemeen telefoonnummer: 020-5114511. Website: www.consafe.nl deze regelingen ook te realiseren voor niet-leden. HET WOORD IS AAN... Int. B.V. sditestr. 10 TW Tilburg - 542 47 67 - 543 93 17 j tigd? Gebruikt u een huishoudtrap in plaats van een stoel? Is er voldoende verlichting als je er ‘s nachts even uit moet? Is het huis drempelvrij? Voorkomen is beter Met iets meer voorzichtigheid kom je al In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw ver haal op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 100015000 JA Tilburg, onder vermel ding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. en dag bij De Smeetskring terecht voor g immuun PLTOPLAAG. Lijm systeem. lodigde lijm. 503,50 (17,26 p.m2) In de kranten lezen we dat ouderenbond KBO bij allerlei zaken heeft geregeld dat zijn leden korting krijgen op artikelen of diensten. Waarom wordt je verplicht eerst lid te worden om van deze voorde- De gevolgen van vallen kunnen voor ou deren al snel ernstig zijn, zoals botbreu ken. Soms moeten ze als gevolg van een ongeval vroegtijdig hun zelfstandig be staan opgeven. Vele ongelukjes in en om het huis zijn met kleine aanpassingen te voorkomen. Je kunt je woning aan de hand van een checklist (controlelijst) kri tisch bekijken en je dagelijkse handelin gen nagaan. Zijn de badkamertegels glad? Zitten er wel leuningen aan beide zijden van de trap en zijn ze goed beves- iz^z-JO iilx+ i z-v i 1 i z-» I K /-> i Veel ouderen zullen volgend k jaar het gelag moeten betalen. k Het gelach is alleen weggelegd voor de rijkeren onder hen. M Drop Oud teert, gaat het licht automatisch aan. Op die manier is er altijd licht als je laat thuis komt of als er iemand voor de deur staat. Ook schrikt het inbrekers af. Binnenshuis kun nen zulke lampen met sensoren onder het bed nuttig zijn als je ‘s nachts moet op staan. Je kunt je gevoel van veiligheid daarnaast vergroten door met familie, buren, vrienden of kennissen af te spreken dat je elke och tend bij elkaar langs gaat of kijkt of de gor dijnen open zijn. Elkaar elke ochtend op bellen is ook mogelijk. Als iemand niet reageert op het ‘belrondje’, kan de ander met de sleutel even komen kijken of alles in orde is. len te kunnen profiteren? Volgens mij is het een ordinaire ledenwerfactie. Als de KBO echt begaan was met de achteruit gaande koopkracht van ouderen zou de bond uit solidariteit moeten proberen De deelnemende zaken op hun beurt zou den slim zijn als ze de kortingen laten gel den voor alle ouderen, bijvoorbeeld op vertoon van de seniorenpas. De winst marges zijn kennelijk hoog genoeg. Uitbreiding van de doelgroep geeft omzet- verhoging. Maar lid moeten worden van een bond vanwege financiële voordelen is niet meer van deze tijd; dat is ordinaire koppelverkoop. M. de V Even op een stoel gaan staan om iets te pakken, een losliggend vloerkleedje, rom mel op de trap, een iets te gladde badkamervloer: jaarlijks gebeuren vele onge lukken in en rondom de woning. Ouderen zijn daarbij door hun lichamelijke ge steldheid een extra kwetsbare groep. De risico’s die zij lopen kunnen verkleind worden door eenvoudige maatregelen te treffen. Antislip vloeren, handgrepen en beugels, lampen met bewegingssensor vergroten niet alleen de veiligheid in en rondom het huis, maar ook het gemak en het comfort. heel ver: draag pantoffels met antislipzo- len, je kunt antislipondertapijt aanbren gen onder losliggende kleedjes, met goede verlichting gevaarlijke situaties beter zichtbaar maken en de trap vrij houden van obstakels. Ook zijn er kleine aanpassingen in en rond om de woning mogelijk. De meeste zijn ge makkelijk aan te brengen door een handi ge doe-het-zelver of een klusjesman. I Met antisliptegels is de kans op uitglijden veel kleiner dan bij andere tegels. Ze zijn i stroef, ook als ze nat zijn. Daarom zijn ze bijzonder geschikt voor de ruimtes als badkamer, de keuken en de hal. Je kunt de huidige tegels voorzien van een anti- slipcoating. Diekanookindedouchebak of badkuip aangebracht worden. Trapneuzen, rubberen strips aan de voorzijde van elke traptrede, voorkomen dat je met je voet van de trede schuift. In niet beklede, houten traptreden kunnen sleuven geslepen worden, waarin rubbe ren strips worden vastgemaakt. Een thermostaat(kraan) voorkomt een te koude of hete douche. De zelf ingestelde watertemperatuur blijft constant, zelfs als iemand ergens in huis een kraan open draait. Daarnaast zijn in de bouwmarkten eengreepsmengkranente koop die een voudiger te bedienen zijn dan een kraan met afzonderlijke draaiknoppen voor warm en koud water. Een douchestang maakt het mogelijk om ook zittend te dou chen. Bovendien zijn er douchestangen die houvast bieden als wandbeugel. Voorde badkamer, naast het toilet en het bed zijn verschillende beugels bij de sa- nitairspecialist of thuiszorgwinkel ver krijgbaar. In de tuin en bij de voordeur kan een lamp met een bewegingssensor handig zijn. Zodra de sensor een beweging consta- Elke eerste en derde woensdagmiddag (14.00 uur) en elke twee de vrijdagavond (20.00 uur) van de maand organiseert oude renvereniging Reeshof 50+ een rookvrije bingo in wijkcentrum Heyhoef. De stadsdienstlijnen 47 en 48 stoppen voor de deur. In oktober kunnen ouderen kennismaken met allerlei (aange paste) sportieve activiteiten, bijvoorbeeld Meer Bewegen voor Ouderen (MBvO). Dat wordt in bijna alle buurthuizen in Tilburg, Berkel-Enschoten Udenhout gegeven. Informatie: uw buurthuis of Bureau Ondersteuning Tilburgse Sport (BOTS), tel. 5325868. Inlichtingen over speciale zwemactiviteiten zijn te krijgen via tel. 5326000. Ook zijn er sportverenigingen die in oktober gratis acti viteiten voor ouderen organiseren, zoals de tafeltennisverenigin gen Tios '51 (informatie: dhr. F. Smits, tel. 5351127) en Luto (mw. M. van Deursen, 5432391), Scherpschuttersvereniging Tilburg (dhr. J. Jansen, 06-22563030) en atletiekverniging Attila waar je sportief kunt leren wandelen (dhr. Vlemmings, 0162-314636, of dhr. Schuts, 0416-363272). Een overzicht van alle activiteiten is te vinden in de Sportwijzer en de Beweegwijzer van BOTS die vanaf half oktober gratis te krijgen zijn bij buurthuizen, bibliotheken, huisartsen en apothe ken. De eerste is bedoeld voor de actieve sporter, de tweede voor sporters die wat minder goed ter been zijn. In ouderentrefpunt 't Sant (Beneluxlaan 74) kunt u op woensdag 16 oktober bloemschikken. De prijs is afhankelijk van het te ma ken stukje en de prijs van de bloemenZelf meebrengenmand je, potje of bakje en een mesje. Aanvang 10.00 uur. Club 92 organiseert woensdag 23 oktober een informatie-och- tend over de Wet Voorzieningen Gehandicapten (Wvg). Op ba sis van de Wvg moet de gemeente zorgen voor een aantal voor zieningen voor mensen met een handicap, bijv, op het gebied van wonen, vervoer en rolstoelen. De voorlichting wordt gege ven door de heer T. Quispel van bureau Wvg van de gemeen te. Natuurlijk is er gelegenheid tot het stellen van vragen. De ochtend in kantine Sporthal De Blaak (Grebbe 63) duurt van 10.00 tot 12.00 uur. De seniorenkoren uit Tilburg (Ouderenkoor De Reit, Cantabile, Seniorenkoor De Koraal, Het Herderkoor en De Kasteelzangers) laten ook dit jaar weer van zich horen in De Schalm te Berkel-Enschot. Op donderdag 17 oktober zingen zij mooie en gezellige liedjes. Het gratis concert begint om 14.00 uur en is rond 17.00 uur afgelopen. GGD Hart voor Brabant en stichting De Twern zoeken vrijwilli gers die graag met ouderen omgaan. Begin 2003 starten de or- ganissaties activerende huisbezoeken aan 55+ers in Tilburg- Zuid. Het gaat om ouderen die de regie over hun leven dreigen kwijt te raken. De taak van de vrijwilliger is deze ouderen gedu rende een beperkte periode te ondersteunen, zodat ze opnieuw grip op hun leven krijgen. Kunt u een halve of hele dag per week besteden? Wilt u graag zelfstandig werken, maar wel vanuit een team van vrijwilligers om op terug te vallen? Ziet u een inten sieve training en professionele begeleiding als een uitdaging? Neem dan voor meer informatie of aanmelding contact op met Jan Bettgens, GGD Hart voor Brabant, tel. 073-6404551/ 06-20301181. Op donderdag 3 oktober kunt u in wijkcentrum De Reit rikken, jokeren of hoogjassen. Er is voor ieder een prijsje en een kop koffie ofthee is gratis. Kosten 1,20 euro. Aanvang 14.00 uur. De zaal is open om 13.30 uur. Adres: Westertorenlaan 4. Wie langere tijd zorg geeft aan iemand in de directe omgeving (partner, ouder(s), kind of een andere goede bekende) is een mantelzorgen Om deze mensen eens in het zonnetje te zetten wordt jaarlijks, in november, een Dag van de Mantelzorg geor ganiseerd. Voor de mantelzorgers uit de gemeenten Tilburg, Oisterwijk, Hilvarenbeek en Goirle organiseert het Steunpunt Mantelzorg Midden-Brabant op vrijdag 8 november zo’n Mantelzorgdag. Vanaf 10.30 uur ze welkom in het Jan van Besouwhuis (Thomas van Diessenstraat 1Goirle). Na ontvangst met koffie, thee en koek biedt de dag een gezellig samenzijn, entertain ment in de vorm van theater en muziek en natuurlijk wordt er ge zorgd voor een heerlijke lunch. Om 16.00 uur is de afsluiting. De Mantelzorgdag is gratis toegankelijk! Wie wil deelnemen kan zich aanmelden bij het Steunpunt Mantelzorg: tel. 5837930. Mocht oppas/verzorging voor de zieke thuis of vervoer een pro bleem zijn, dan kan dit worden doorgegeven. Steunpunt Mantelzorg zoekt dan samen met vrijwlligers van Contour een passende oplossing. Voelt u zich pas veilig als u thuiskomt en de voordeur achter u dichtdoet? Misschien bent u daar minder veilig dan u denkt. Veel ongelukken en ongelukjes gebeuren vooral in en om de woning. Wilt u weten of uw huis veiliger kan? Ga dan te rade bij de Openbare Bibliotheek Tilburg. In vrijwel alle boeken over ouder worden is een deel gewijd aan veilig wonen. In het boek Ouder worden, nou en?gaat het ze vende hoofdstuk over preventie. Hierbij gaat het bijvoorbeeld over het voorkómen van zowel botontkalking als valpartijen. Het achtste hoofdstuk gaat over zolang mogelijk voor jezelf zorgen, onder meer door een slimme inrichting en hulpmiddelen. Ook hier komt veiligheid bij kijken. In het boek Zelfstandig blijven: gids voor 50+ van de Consumentenbond staat een heel hoofd stuk over wonen. De paragraaf over veiligheid is erg uitgebreid: er staan o.a. vragen uit de elders op deze pagina vermelde Checklist Thuis in Evenwicht in. Ik wil hier nooit meer weggaat over ervaringen van ouderen met domotica (woning voorzien van slimme technische snufjes). De technische voorzieningen in zo’n woning zijn gericht op het op comfortabel en veilig laten wonen van ouderen. Als u thuis geen internet heeft, kunt u in de bibliotheek tegen be taling van 1,35 euro per half uur op internet kijken. Op de pagina van Stichting Consument en Veiligheid (www.consafe.nl of www.consument-en-veiligheid.nl) staan onder het kopje “senio ren” veel gestelde vragen met antwoorden. Via vragen over wo nen komt u de folder 'Tot in lengte van dagen’ van de ANBO tegen. Neem voor de veiligheid een kijkje in de bibliotheek.. Redactie: Diny van Bladel- Verbunt, Hulya Qigdem, Riek I Flipse- Tiemens, Jan van Groos (voorzitter), Wilma Hurkens, Joop Janmaat, Karei Luiijf (eindredacteur), Barth Noordzij, Mat de Vries Redactieadres: Seniorenwijzer, p/a Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redac- I tie-adres of naar De Tilburgse Koerier, Postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voor de ver- schijningsdatum. Veel AOW’ers kunnen met een T-biljet een Dus is het zaak dat u daar zelf voor zorgt, ouderenbonden hebben eigen belasting- deel van hun betaalde inkomstenbelasting Want het gaat al gauw om 80 euro voor al- consulenten op lokaal niveau. Een van terugkrijgen. Dat komt doordat de Sociale leenstaanden en 150 euro voor samenwo- hen, de ANBO, heeft hiervoor een eigen Verzekeringsbank (SVB) bij het uitkeren van nenden, ofwel bijna 200 en ruim 300 ou- landelijk telefoonnummer. Deze ANBO- de AOW geen rekening houdt met aftrekpos- derwetse guldens. Raadslijn is bijna gratis voor leden; niet-le- ten, waarmee veel ouderen te maken hebben. den betalen 25 euro per advies. Het num- Ingewikkeld? Er is volop hulp beschikbaar Smeetskring mer is 0900-2330088 (1 euro per gesprek; voor het invullen van het formulier. De meeste ouderen hebben ruim een u wordt teruggebeld). Als u belt krijgt u ge maand geleden van de Belastingdienst al garandeerd iemand aan de lijn. een T-formulier met computerdiskette Tilburgers kunnen daarnaast al sinds jaar en steeds terugkerende buitengewone uit- thuisgestuurd gekregen. Wie dat niet heeft kij gaven, die ze mogen aftrekken van hun bru- gekregen, kan er alsnog een bij de hulp bij het invullen van belastingformulie- to inkomen. Denk aan uitgaven bij ziekte of Belastingdienst aanvragen of ophalen. ren. Voor het maken van een afspraak met bij de dood van de partner. Maar ook de Daar kunt u indien nodig ook aankloppen een medewerker van De Smeetskring kunt maandelijkse ziekenfondspremie bijvoor- voor hulp bij het invullen. Maardie hulp kunt u op werkdagen tussen 9.30 en 14.30 uur Veilig en comfortabel Het beter geschikt maken van het huis is in de eerste plaats de verantwoordelijkheid van de bewoner. Maar daarnaast passen veel woningbouwverenigingen voor oude re huurders huizen en appartementen aan, zoals door het Opplussen in Tilburg-West en -Noord. Ook in individuele gevallen zijn corporaties vaak bereid tot aanpassingen. Om oudere bewoners van eigen huizen te stimuleren hun woning aan te passen is er het project Blijvend thuis in eigen huis. Dat wordt uitgevoerd door het Brabants Ondersteuningsinstituut Zorg (BOZ). De doelstelling van het project is dat de oude ren ‘veilig en comfortabel’ in hun eigen wo ningen blijven wonen, vat Hans van Nassau van het BOZ samen. Bij de uitvoering worden de gemeente, wel zijnsinstellingen, ouderenorganisaties en vrijwilligers ingeschakeld. Het project ver loopt in vier stappen. Op de eerste plaats gaat het om bewustwording; de bewoner kijkt zorgvuldig naar gebreken en eventu eel gevaarlijke plekken in de woning. Die worden daarna op een lijst ingevuld door de bewoner of door een vrijwilliger. Vervolgens krijgt de eigenaar een uitdraai met advies op maat. Het gratis advies is ge heel vrijblijvend. Het blijft de keuze van de bewoner om de aanpassingen uit te voe ren. Bij de uitvoering daarvan kunnen meerdere specialisten betrokken zijn, bij voorbeeld een doe-het-zelfzaak voor het materiaal en een financieringsadviseur van de bank. Hoefstraat. Het BOZ zou graag zien dat Het project is al in verschillende ge- daarna ouderen in andere buurten zelf der- meentes getest. De bedoeling is dat de gelijke projecten met vrijwilligers opzetten, gemeente Tilburg binnenkort een proef- bijvoorbeeld via de ouderenbonden. project start in de buurt Groeseind- HQ

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2002 | | pagina 19