WIJZE Is ‘Internet verlaagt drempel van archief ANBO organiseert leesgroepen voor 50-plussers COLOFON EHBO voor ouderen Durf te leven! Leesgroepen en de bibliotheek Oktober beweegmaand Stilstaan bij bewegen Bewegen voor mensen met CVA Huisbezoeken aan 75 jarigen Open dag Club 92 1 ll r il I mui in ut m ni DE TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 26 SEPTEMBER 2002 - PAGINA 10 DE TILBURG! L Duizenden oude foto’s van Tilburg te zien op site Regionaal Historisch. Centrum Het station van Tilburg, medio twintigste eeuw. Drop Oud kennismaken en de opzet leren kennen. leden en kosten 24 euro per jaar, inclusief ders zijn”, aldus de zijn voor een breed publiek.; POSTSCRIPTUM http://rhc.tilburg.nl/beeldonline http://rhc.tilburg.nl/tijdmachine Redactieadres Seniorenwijzer, 5038 SR Tilburg, Tilburg; t •'-tij ka, combineerd met beeld. Het RHCT heeft er zelfs iets moois van gemaakt: de Tilburgse s van Tilburg, Koning Willem II en Tilburg, en de Tweede Wereldoorlog. Maar je kunt ook opgravingen van het kasteel van Tilburg tussen 1978 en 1980. Snelle beslissers kunnen zich nog op geven voor de ontmoetingsdag aan staande dinsdag door te bellen naar Een ansichtkaart die op de RHCT- website te zien zal zijn: het oude die renpark van Tilburg. Willem II k ook van F( een redelij de Tilburgi re klus w< competiti< Tijdmachine De RHCT-website biedt natuurlijk niet al leen de mogelijkheid om plaatjes te kijken, Veel strijd Met een thi en een nipt wijst FC Z\ goed aan t Klachten Heb je iets supporters; seizoenkaa wedstrijder in het alc ssu@willer Radio Pain Iedere dond wedstrijd ve PalomadeV Paloma is te FM en is tel nummer 00 Najaren op gespeeld, p een enerve rechtstreek meer dan ti weer terug (voorheen I de laatste ji Alleen voo Cyprus tijc kamp en er (seizoen 1 clubs elkaai Zwollenare eigen huis, de Amstelc destijds. dat de boeken goed toegankelijk moeten W Bestuurders denken altijd te weten wat goed voor ons is. Van provincie en gemeente moeten we meer gaan bewe- M gen. Volgens het nieuwe kabi net zijn volgend jaar de mensen met alleen AOW de enigen die geen koopkracht verliezen. Die met een klein pensioentje dus wel. Moeten we hemel en aarde gaan be wegen? maar er is ook schriftelijke informatie, ge- Omdat geschiedenis niet stilstaat, zal ook sites, zodat je als bezoeker meer over dat de Tijdmachine steeds uitgebreid worden onderwerp te weten kunt komen. De be en organiseert de leesgroepen. stuurd. De deelnemers kunnen de boeken geen contributie. Van Welt heeft ook de boeken voor ko- zelf kopen of lenen bij een bibliotheek, mend seizoen gekozen: Kreutzersonate van Margriet de Moor, Het meesterstukvan Middag Ook zo geboeid door boeken als Tilburg in beeld, waarin het verleden van de stad tot leven komt door oude foto’s? Via internet is tegenwoordig een deel van de enorme hoeveelheid foto’s te bekijken, waaruit voor dat soort boeken geput is. Het Regionaal Historisch Centrum Tilburg (RHCT), het voormalige gemeentearchief, is namelijk bezig de foto’s te digitalise ren en te beschrijven. Daardoor is het nu al mogelijk thuis achter de compu- ter bijna tienduizend foto’s van stra ten en oude ansichtkaarten te bekij ken. Commentaar leveren kan ook. “We hebben een paar jaar geleden de keuze gemaakt voor internet als belang rijkste manier om informatie te verstrek ken”, vertelt Luud de Brouwer. Hij is de webmastervan het RHCT, degene die de website beheert. “Veel mensen hebben nog steeds het beeld dat een archief een stoffige ruimte met beduimelde boekwer ken is, maar dat klopt natuurlijk niet. Anderen kijken een beetje op tegen het archief, maar dat is ook helemaal niet no dig, want iedereen kan hier terecht. Door gebruik van internet willen we die drem pel verlagen. Dat lukt behoorlijk goed: er komen hier aan de Kazernehof jaarlijks zo’n vijf- tot zesduizend ‘echte’ bezoe kers, de startpagina van onze website wordt dagelijks door circa honderdvijftig mensen aangeklikt. Via andere sites, zo als zoekmachines, worden onze gege vens gemiddeld zestienhonderd keer per dag geraadpleegd.” over het project en zal de Tilburgse schrij- mailtje naar k.vanwelt@anbo.nl is ook ver Jasper Mikkers (pseudoniem: Tymen mogelijk. het boek moeten aanvragen of reserveren bij een andere vesti ging. Dit kost 0,60 euro. Het is maar de vraag of er genoeg exem plaren van de gewenste titel aanwezig zijn binnen de OBT. Gelukkig bestaat er een leesclubcollectie. Hierin zitten meer dere exemplaren van zowel actuele boeken als klassiekers. U of liever de begeleider kunt maximaal tien exemplaren van een titel aanvragen. U krijgt ze dan zes weken. Het beste kunt u meerdere titels tegelijk aanvragen voor het hele ‘leesclubsei- zoen’. De kosten bedragen circa 3 euro per exemplaar voor top persen 1,25 euro voor blijvers. Voor meer informatie en voor het aanvragen kunt u terecht bij het inlichtingenbureau van elke vestiging van de bibliotheek. In de bibliotheek kunt u natuurlijk ook terecht voor informatie over de schrijver, recensies en andere boekbesprekingen. Een deel hiervan is er ingedrukte vorm, een deel is te vinden op gra tis internetpagina’sDeze zijn ook bij jongeren populair voor het maken van uittreksels. Meer info: www.obtilburg.nl. Volt Met het digitaal beschikbaar maken van de foto’s slaat het RHCT twee vliegen in één klap. Want er bestonden nog geen goede inventarisatie en beschrijvingen van de circa honderdduizend foto’s in de archiefkasten, waarvan de oudste van het decennium 1860-1870 zijn, van de fa milie Ledeboer en van de Heuvelstraat. RHCT-medewerkers en vijf vrijwilligers zijn daar nu mee bezig. Inmiddels zijn er 43.000 foto’s gescand en in de computer opgeslagen, zegt De Brouwer. “Het voor deel van internet is dat de beschreven foto’s meteen voor het publiek beschik baar zijn. Bijna tienduizend foto’s met uit leg zijn zo al te bekijken.” Onder die foto’s bevindt zich een verza meling foto’s van de legendarische foto graaf Henri Berssenbrugge, die rond 1900 onder meer het leven van gewone Brabanders op de gevoelige plaat zette. “We werken natuurlijk niet hapsnap,” legt de webmaster uit. “Bij de topografische ansichten, de kaarten van straten en pleinen, gaan we het alfabet af; we zijn nu bij de ‘H’. Andere thema’s, zoals het in dustrieel verleden, moeten we nog doen.” Aan dat onderwerp wordt overigens voor een deel al gewerkt, doordat twee vrijwil ligers zich aanboden om de collectie foto’s van hun oude werkgever, de voor malige Philipsdochter Volt, te beschrij ven. “Het grote voordeel daarvan is datje Veel mensen die graag lezen, vinden het prettig om met anderen van gedachten Trolsky) ingaan op het literaire leven in te wisselen over boeken waar ze mee bezig zijn of die ze net uit hebben. Maar om Brabant en op leesgroepen. Ook kunnen nu net iemand te vinden die hetzelfde boek leest en ook daarover wil praten... Om de deelnemers aan de hand van het ver- dat probleem op te lossen zijn er leesclubs. Die kunnen spontaan ontstaan, onder haal Angst voor de achtbaan van Vonne vrienden of vanuit een vereniging, maar lezers kunnen elkaar ook vinden door een van der Meer ‘voorproeven’ hoe het er in steuntje in de rug. Zo is ouderenbond ANBO in Noord-Brabant begonnen met het een leesgroepje aan toe gaat. organiseren van leesgroepen voor 50-plussers. Op dinsdag 1 oktober is er voor De groepen worden na deze dag per regio de deelnemers in Tilburg een ontmoetingsmiddag, waarop ze met elkaar kunnen ingedeeld door Karin van Welt. Maar wie konnicmakon on rln nn7ot lornn Lonnan Sfeer in I Heb je leu sponsors, s sfeerspons acties zijn v over auteur en h Niet alleen om het leesplezier, maar ook boek. De bedoeling is wel de boeken eerst de ontmoetingsmiddag. Lidmaatschap van om nieuwe contacten te leggen in een Ie- onbevangen te lezen en de informatie pas de ANBO is afhankelijk van het inkomen vensfase, waarin mensen om je heen weg- daarna te gebruiken. Als basis voor de ge- (minimum 13,70- Stewards Willem II zc gen een p. ding, de si wedstrijder dinsdag aardige mensen ontmoet, met wie zij of hij de vijf boeken wil bespreken, kan “Uit een inventarisatie van behoeften van De leesgroepen gaan bestaan uit zes tot dat natuurlijk doorgeven. ouderen blijkt dat veel 50-plussers aan een acht personen die vijf keer per jaar achter- De leesgroepen zijn bedoeld voor ANBO- activiteit als leesgroepen wil meedoen, grondinformatie krijgen over auteur en i^^r. cm euro per jaar). Wie zich vallen”, legt ANBO-medewerkster Karin sprekken krijgen de deelnemers boven- aanmeldt als nieuw ANBO-lid en voor een van Welt uit. Ze is neerlandica van haar vak dien vragen en gespreksthema’s thuisge- leesgroep, betaalt voor de rest van 2002 van zijn tienjarig bestaan. In restaurant Hofstede De Blaak (Dussenpad 1/3) exposeren van 12.00 tot 17.00 uur leden van de club de resultaten van hun hobby’s en geven demonstraties. Op de wekelijkse soosmiddagen op maandag worden hobby’s beoefend als tekenen en schilderen, poppenmaken, patchwork en mandala; en er wordt natuurlijk ook gekaart. Op de open dag worden onder de belangstellenden enkele werkstukken verloot. Voor de (klein)kinderen is er een speel- hoekje ingericht. Op dinsdag 8 oktober is er van 14.00 tot 16.00 uur in De Baselaer (Hoefstraat 175) een voorlichtingsmiddag over Eerste Hulp Bij Ongelukken (EHBO). Deskundige Corrie Verdonk richt zich speciaal op ouderen. Op het gebied van ziektebeelden heeft ze voorbeelden om hulp te kunnen bieden als dat nodig is. I Ook heeft ze goede oplossingen voor ongelukjes in huis. Dat laat ze zien aan de hand van voorbeeldsituaties. Entree en een kopje koffie of thee zijn gratis. Ook als je wat ouder bent, kun je van het leven genieten. Wilt u er eens uit en nadenken over wat het leven voor u betekent? Dan biedt de Gemeenschap Emmanuel, een katholieke vereni ging, daartoe gelegenheid van 8 tot 10 oktober. Tijdens deze midweek voor 55-plussers in het landelijk gelegen conferentie oord Emmaus in Helvoirt staan vieringen, inleidingen, gesprek ken in kleiné groepen en ontspanning op het programma. Informatie/opgave: fam. Janssen, tel. 040-2219274. Info ook op internet: www.emmanuel-info.com/nl Overweegt u om zich aan te sluiten bij een leesgroep, zoals van de ANBO? Of bent u al bij een leesclub? Dan kan de Openbare Bibliotheek Tilburg (OBT) vast veel voor u betekenen. Als u niet elk boek zelf wilt kopen, ligt het voor de hand om het boek dat u nodig heeft te lenen bij de bibliotheek. Als u snel bent, bent u de eerste van uw groepje die het heeft. De andere leden hebben dan pech. Omdat u de boeken tegelijkertijd nodig heeft, zullen zij Eind september en de hele maand oktober kunnen ouderen ken nismaken met allerlei (aangepaste) sportieve activiteiten. In vrij- I wel alle buurthuizen in Tilburg, Berkel-Enschoten Udenhoutzijn I er groepen Meer Bewegen voor Ouderen (MBvO); informatie I daarover is te krijgen bij het dichtstbijzijnde buurthuis of bij het I Bureau Ondersteuning Tilburgse Sport (BOTS), tel. 5325868. Inlichtingen over speciale zwemactiviteiten zijn te krijgen via tel. 1 5326000. Ook zijn er reguliere sportverenigingen die in oktober gratis activiteiten voor ouderen organiseren, zoals de tafelten- nisverenigingen Tios ‘51 (informatie: dhr. F. Smits, tel. 5351127) I en Luto (mw. M. van Deursen, 5432391Scherp-schuttersver- I eniging Tilburg (dhr. J. Jansen, 06-22563030) en atletiekvemi- I ging Attila waar je sportief kunt leren wandelen (dhr. Vlemmings, 0162-314636, of dhr. Schuts, 0416-363272). Een overzicht van alle activiteiten is te vinden in de Sportwijzer I en de Beweegwijzer van BOTS die in de medio oktober ver- schijnen. Deze twee gratis brochures liggen dan onder meer in I buurthuizen, bibliotheken en bij huisartsen en apotheken. De I eerste is bedoeld voor de actieve sporter, de tweede voor spor- I ters die wat minder goed ter been zijn. Onder dit motto verzorgt een seniorenvoorlichter van de GGD 1 op dinsdag 1 oktober van 14.00 tot 16.00 uur een bijeenkomst in wijkcentrum Zorgvlied (Schout Backstraat 3). Entree en een kopje koffie of thee zijn gratis. De ledenservice van thuiszorgorganisatie Thebe organiseert K een cursus Gezond bewegen voor mensen met CVA en hun I mantelzorgers. In deze groep leren de deelnemers met bege- I leiding van een fysiotherapeut aangepast te bewegen en doen I ze aan sport en spel. Er moet niets, er kan veel! Ook de man- I telzorgers doen mee en krijgen begeleidingsadviezen. Er is een gratis informatiebijeenkomst/proefles op dinsdag 1 ok- I tober van 15.00 tot 16.30 uur in wijkcentrum ‘t Kievitslaer I (Wandelbos). Bij voldoende aanmeldingen volgt na de proefles i een cursus van twaalf wekelijkse bijeenkomsten van 1,5 uur. Aantal deelnemers: acht tot zestien. Na deze cursus is een herhalingscursus mogelijk of doorstroming I naar andere bewegingscursussen. Een gratis proefles kan altijd. I Kosten voor A-leden 54,90, B-leden 46,20, C-leden 38,50, niet- I leden 77,- euro. Aanmelden kan telefonisch via 0900-8806 (10 I eruocent per minuut). In januari 2003 start het project Huisbezoek aan 75-jarigen. I Voor dit project zoekt de Twern vrijwilligers, die bij zelfstandig I wonende ouderen van 75 jaar op bezoek gaan. De vrijwilligers I geven de ouders informatie en vragen hen naar wensen en be- I hoeften op verschillende terreinen, zoals wonen en gezond- I hied. Ook maken ze een korte rapportage van het bezoek. 1 Voorafgaand aan de huisbezoeken krijgen de vrijwilligers een 1 scholing van een paar dagdelen. Ze krijgen een onkostenver- goeding voor ieder afgelegd bezoek. Interesse om mee te doen of nog vragen? Bel (op dinsdagmor- I gen, woensdag of donderdagmiddag), schrijf of mail naar 8 Gerard v.d. Valk, De Twern, Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg, tel. 5839999, e-mail secretariaattv@twern.nl. Op zondag 6 oktober houdt Club 92 -een activiteitenclub voor I 55-plussers in Tilburg zuid-west- een open dag ter gelegenheid I specialisten in huis haalt. Zij beschikken 12.000 jaar te ‘reizen’. Met behulp van over kennis die we anders niet zouden heb- ruim duizend geïllustreerde stukjes tekst ben”, aldus De Brouwer. krijg je een beeld van wat er hier allemaal “Een ander voordeel van internet dat we gebeurd is in die tijd. Er staan drie uitge- sinds begin ditjaar ook gebruiken is dat het werkte thema’s op: Burgemeesters interactief is: het is een open medium. Je kunt de foto’s niet alleen bekijken, maar nu ook de beschrijvingen van commentaar een trefwoord invoeren.‘Kasteel’bijvoor voorzien. Dat hebben inmiddels al enkele beeld levert 21 zoekresultaten op, begin- honderden mensen gedaan. Als iemand nend in 1437 met de kasteelhoeve een correctie heeft die blijkt te kloppen, Pijlijser of Waterhoef en eindigend met de wordt die verwerkt.” Deze manier van contact heeft trouwens ook een leuk neveneffect: er zijn mensen die zo oude buurt-, club- of klasgenoten op sporen. /ijzer verschijnt eenmaal in de I i De Tilburgse Koerier. Redactie: I DinyvanBladel-Verbunt, RiekFlipse-Tiemens, I Jan van Groos (voorzitter), Wilma Hurkens, I Joop Janmaat, Karei Luiijf (eindredacteur), Barth Noordzij, Mat de Vries Redactieadres: Seniorenwijzer, p/a Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078, 5003 DB I Tilburg: tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redac- I tie-adres of naar De Tilburgse Koerier, I Postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. I I Deadline: donderdag 12.00 uur voor de ver- ^^cZw/n/ngsdaftym. g Anna Enquist, De passievrucht van Karei Het leesseizoen start volgende week dins- ANBO-Brabant, tel. ^802296. In het Glastra van Loon, Sluitertijd van Erwin dag met de ontmoetingsmiddag ANBO weekend kunt u uw naam, adres en tele- Mortier en De avondboot van Vonne van gaat literair in het Faxxgebouw foonnummer inspreken. der Meer. “Dit jaar dus Nederlandstalige li- (Dunantstraat 1C, hoek Tivolistraat). Een informatiepakket aanvragen kan teratuur, maar dat kan volgende keer an- Tussen het kopje koffie of thee ter verwel- ook via dat nummer of door een briefje ders zijn”, aldus de organisator, koming om 14.00 uur en de afsluitende bor- te sturen naar ANBO gaat literair, “Uitgangspunt bij de keuze van de titels is rel om 17.00 uur geeft Karin van Welt uitleg Postbus 18003, 3501 CA Utrecht. Een met nieuwe gegevens. Bovendien ko- doeling is dat ook de andere gemeenten die Tijdmachine. Daar is het mogelijk door de men er steeds meer links, directe verbin- bij het RHCT aangesloten zijn, hun eigen geschiedenis van Tilburg van de afgelopen dingen vanuit de tekst naar andere web- Tijdmachine krijgen. I De Seniorenwij. I twee weken in l Tilburg, Station IIIIII

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2002 | | pagina 10