5© WIJZE ‘De deelnemers gaan vrolijker door het leven 7 FHC Dag van de Mantelzorg IEEL 9 I COLOFON N >OP helft !0% Leesgroepen voor 50-plussers Computercursussen Seniorweb Trefpunt ‘t Sant Urineverlies Dansen Rommelmarkten Excursie naar breifabriek Inloopmiddag Zorgvlied Rijvaardigheidstest Gezond bewegen in bibliotheek Gezond bewegen voor iedereen n |l I I I I I I 1 ll Beweegcursussen voor mensen met chronische aandoeningen DONDERDAG 12 SEPTEMBER 2002 - PAGINA DE TILBURGSE KOÉRIER I 2002 - PAGINA >oort 390 Bewegen is gezond, zeker ook als je een chronische aandoening hebt. FOTO: RENE WOUTERS FOTO FOTOGRAFIE schillende tarieven voor niet-leden van j Ypelaer ificaat. i oefenlessen. het trapveldje uw brief automatisch geplaatst wordt. 10, Tilburg. POSTSCRIPTUM eleiding kheden van de cursus iets dag van 19.00 HET WOORD IS AAN... In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw ver haal op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 100015000 JA Tilburg, onder vermel ding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat kinderen iets maken of oppassen, bij voorbeeld in dringende gevallen, gaat ons meestal veel beter af. En dat doen we dan ook regelmatig. js 36, or het ATER JVEL Markt) 8 sept. 2002 >6-51384440 w.apollotheater.nl :N PINNEN! ER >u. en21.00u. Entree 6,50 °g 8 no- Izorgers het Jan van jonger dan et 55 kunnen jssen overdag ■'ening llig sa- mdoor vrolijker door het leven gaan. Bovendien doen ze er vaak nieuwe contacten op, gaan ze samen met een of meer andere cursisten dingen ondernemen. En dat is natuurlijk ook goed voor je gezondheid!” ree kinderen 5,00 groten 6,50 nputer te leren rfen op is elke 4 oken! ie kleintjes 5,00 groten 6,50 Laatste RINGS Entree 8,50 ntler parkeermeters Voor jong en oud, in supervorm of slecht ter been: bewegen is gezond, voor ieder een. Je kunt er fitter van worden of op zijn minst je conditie mee op peil houden. En als je het samen met anderen doet, is het nog gezellig ook. Over ruim twee weken, van 1 tot en met 4 oktober, is de Brabantse Beweegweek. Die wordt gehouden ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan van Meer Bewegen voor Ouderen (MBvO) in Brabant en valt onder meer samen met de Nationale Wandelweek. De ledenservice van de Midden-Brabantse thuiszorgorganisatie Thebe grijpt die week aan om cam pagne te voeren voor haar beweegcursussen voor mensen met chronische aandoe ningen. Het gaat om opstapcursussen ter kennismaking en specifieke vervolgcur sussen. De nieuwste van laatstgenoemde groep is voor mensen die een hersenbloeding of -infarct hebben gehad en hun mantelzorgers. Het nieuwe kabinet belooft bete re zorg, meer veiligheid en beter L onderwijs. Het geeft voor die sectoren echter veel minder geld K uit. De toverstafjes zullen wel v schaars worden in de toekomst! Drop Oud Zeker voor wie ouder wordt, geldt: rust roest. Daarom zijn er op tal van plaatsen cursussen MBvO en een aantal gymnas- tiekgroepen, gehandicaptenverenigingen en fitnessclubs heeft aangepaste bewe- gingsactiviteiten. Maar veel ouderen krij gen te maken met chronische aandoenin gen en de gevolgen daarvan, door slijtage of door bepaalde ziekten. Juist ook men sen met deze blijvende ziekten en kwalen hebben baat bij beweging. Die kan name lijk lichamelijke gevolgen als pijn of stijfheid verminderen. Natuurlijk is het wel belangrijk om op een verantwoorde manier te proberen watje al lemaal nog kan. Daarom heeft Thebe spe ciale cursussen opgezet, die gegeven wor den door fysiotherapeuten die naast hun algemene opleiding ook de nodige kennis hebben opgedaan over diverse aandoe ningen en wat daaraan te doen valt. Als alleenstaande vrouw is het niet altijd makkelijk om in huis alle klusjes te kla ren, vooral als het om technische en elektrische dingen gaat. Voor de klein wijkcentrum ‘t Kievitslaer in Tilburg-West (aanmelden: zie eind artikel). Hond uitlaten De cursussen hebben veel nut, stelt Thebemedewerker Niek Brederode. “Je leert er oefeningen die je ook gewoon thuis kunt blijven doen. Daarnaast wijzen we de deelnemers natuurlijk ook op ande re manieren om gezond te bewegen. Je kunt meer gaan wandelen door bijvoor beeld de hond vaker en langer uit te laten, Thebe verzorgt de cursussen Gezond n bewegen met een chronische aandoe ning, Gezond bewegen voor mensen met CVA en mantelzorgers, Omgaan met artrose van de knie en Omgaan met artrose van de heup. Voor de eerste twee kunt u een gratis proefles volgen. Wie daarover meer wil weten of zich wil aanmelden, kan bellen met het cursus- Maar als we aan onze kinderen, die jonge ouders, eens vragen iets voor ons te repa reren, hebben ze vaak geen tijd en/of zin. Dan zitten we met de gebakken peren. Je kunt dan onderling als ouderen wel je hart luchten, maar daarmee los je het pro bleem niet op. Wat wel kan is een beroep doen op het verantwoordelijkheidsgevoel van je kinderen. En anders kun je een klus bedrijf of handige kennis inschakelen. Of toch zelf leren hoe je technische klusjes moet doenHandige Miep Thebe, en met korting voor A-leden (nul tot vijf jaar lid), B-leden (vijf tot tien jaar lid) en C-leden (langer dan tien jaar lid). De laat- sten krijgen 50 procent korting. Het kan de moeite lonen bij uw zorgverze keraar aan te kloppen voor een (gedeelte lijke) vergoeding van de cursuskosten; zij zien vaak het nut in van beweegcursus sen. Lezen is een genoegen en daarover praten met anderen verdub belt het plezier. Daarom introduceert ouderenbond ANBO lees groepen van zes tot acht personen, die vijf keer per jaar een titel te lezen krijgen aangeboden. Het gaat om eigentijdse Nederlandse literatuur voor een breed publiek. De leesgroepen krijgen bij ieder boek informatie over boek en auteur, vragen en gespreksthema’s aangereikt. Deelnamekost 24 euro per jaar. De start is op 1 oktober in het Faxx-gebouw (hoek Tivolistraat Du- nantstraat) met ANBO gaat Literair, een ontmoetingsdag met workshops, sprekers en informatie. De leesgroepen zijn bedoeld voor ANBO-leden en voor iedereen die lid wil worden. Informatie: Letty van der Horst, ANBO-Brabant, tel. 5802296. Voor Tilburgse 50-plussers verzorgt Seniorweb in wijkcentrum De Ypelaer (Corellistraat 10) op de nieuwste apparatuur cursussen voor beginners en voor gevorderden (de vervolgcursus in Windows, Word, internet, e-mail en internetbankieren). Tijdens de vakantie hebben de Seniorwebdocenten (zelf 50-plussers) een training gevolgd in het nieuwste lesprogramma. Dat biedt vele prak- tijkoefeningen waarmee je ook thuis aan de slag kunt. In De Ypelaer begeleidt Seniorweb Tilburg ook de vrije inloop voor het digitaal trapveld op dinsdagavonden van 19.00 tot 21.00 uur. Seniorweb is met cursussen ook te vinden in wijkcentrum De Kasteelhoeve (Hasseltstraat), het Beatrixcollege (Reeshof) en bij Scouting Groenewoud (Tilburg-Zuid). Ook ondersteunt Seniorweb de cursussen in wijkcentrum De Spil (Heikestraat). Informatie/deel- name: cursuscoordinator Jos van Korven, tel. 5703958. In ouderentrefpunt ‘t Sant (Beneluxlaan 74) kunt u op woensdag 18 september bloemschikken. De prijs is afhankelijk van de bloe- menprijs en het te maken stukje. Zelf s.v.p. meebrengen: potje, mandje of bakje en een mesje. Aanvang 10.00 uur. Op woensdag 25 september is er een gezellige rik- en jokeroch- tend. Kosten 0,75 euro p.p. De fietsgroep gaat bij goed weer haar laatste tocht maken. Aanvang 10.00 uur. De SOOWA (Samenwerkende Ouderenorganisaties Wandel bos) organiseert woensdag 18 september een informatiemiddag over urineverlies. Deze bijeenkomst wordt verzorgd door me vrouw Brekelmans, voorlichter 50+ van de GGD. Aanvang: 14.00 uur in ‘t Kievitslaer (Reinevaarstraat 55). Entree gratis. Zondag 15 september is er van 14.00 tot 18.00 uur in wijk centrum De Reit (Westertorenlaan 4) een dansmiddag. Kosten 1 euro. Dinsdag 24 september is ervan van 13.30 tot 16.30 uur in wijk centrum De Baselaer (Hoefstraat 175) een dansmiddag voor 50- plussers. Entree (incl. kopje koffie of thee) in de voorverkoop 1,35 euro, aan de zaal 1,80 euro. Voorverkoop: mevr. M. Looijkens (Molenstraat 37), mevr. M. de Jong (Hoefstraat 10) en De Baselaer. 55-plus biljartvereniging Hoefstraat houdt zondag 15 septem ber van 9.30 tot 15.30 uur haar jaarlijkse rommelmarkt in wijkge- bouw De Baselaer (Hoefstraat 175). Entree 1 euro. Zondag 22 september zijn er in wijkcentrum Heyhoef (Kerkenbosplaats 1naast het winkelcentrum) een tweedehands- een hobby- en een speelgoedmarkt. U kunt ook zelf spullen ver kopen; de huurprijs voor twee tafels bedraagt 7,- euro (info: Annie van Zeeland, tel. 5700644). De markt is van 10.30 tot 15.30 uur. Toegang: volwassenen 1,-euro, kinderen tot 12jaargratis. De op brengst is voor de Ouderenvereniging Reeshof 50+. De SOON (Samenwerkende Ouderenorganisaties Noord) orga niseert als opening van het nieuwe seizoen op woensdag 18 sep tember een gezellige reis naar breifabriek Marcienne in het Duitse Heinsbergen. Kosten: 7,50 per persoon, inclusief koffie met ge bak, demonstratie en bezichtiging van de fabriek, verkoop van materialen en lunch. Kaartverkoop: mw. R. v.d. Put (Componistenlaan 319, tel. 4557364) en mw. R. Hoezen in Soos ‘t Hazenest (Kreverplein 27, tel. 4556919). De aktiviteitencommissie Zorgvlied 50+ organiseert dinsdag 17 september van 14.00 tot 17.00 uur in het wijkcentrum aan de Scout Backstraat 33 een inloopmiddag. Ook ouderen hebben te maken met de toenemende verkeers drukte, gewijzigde voorrangsregëls en nieuwe borden. En de ogen en oren gaan wat achteruit, waardoor ze misschien minder goed functioneren als automobilist dan ze zelf aannemen. Voor hen is er de BROEMtest (Breed Overleg Ouderen en Mobiliteit), gemaakt door 3VO, ANWB en Bovag. Tjdens de test maken de deelnemers in de eigen auto een rit met een rij-instructeur. Andere onderdelen zijn een oog- en gehoortest en een theorieles. De test is vrijblijvend en heeft géén gevolgen voor het rijbewijs. De volgende BROEMtest in Tilburg is op maandag 28 oktober in en om Buurthuis Trouwlaan (Piet Heijnstraat 3A). 50-Plussers kunnen zich hiervoor voor 7 oktober telefonisch aanmelden bij het Tilburgs Overleg Gehandicaptenorganisaties (TOG), tel: 4686165. De test kost 9 euro. Betalingdoor overschrijving op giro 4880784 t.n.v. TOG, Tilburg, o.v.v. Broemtest. In alle boeken over ouder worden, wordt het gezegd: bewegen is belangrijk. Vaak wordt wel aangeraden van te voren te overleg gen met uw huisarts. Wilt en kunt u zelf aan de slag, dan kunt u te recht in de Openbare Bibliotheek Tilburg. Hier vindt u gezond- heidsgidsen voor ouderen, oefeningen om fit te blijven, maar ook gewoon fiets- en wandelgidsen. In het boek Ouder worden, nou en? van Gerard Ligthart en Cora de Vos komt beweging als eerste aan de orde. En ook in het hoofdstuk over preventie wordt het vaak genoemd. Fysiotherapeute Carol Greenberg geeft in haar boek Blijf langer jong informatie over hoe spieren en gewrichten werken, fitness- oefeningen en een aantal leeftips. Ook zij zegt eerst langs een dokter te gaan voordat u begint, omdat niet alle oefeningen voor iedereen geschikt zijn. Fietst u graag? In de ANWB/VVV fietsgids Midden-Brabant en Meierij staan zo’n twintig fietsroutes in de buurt van Tilburg. Deze gidsen zijn er ook voor anderen delen van het land. Wie graag naar Zeeland gaat, kan daar een van 25 tochten uit de Wandelgids voor Zeeland en West-Brabant maken. een lekkere lunch. De Mantelzorgdag is gratis toegankelijk. Wie wil deelnemen kan zich aanmelden bij het Steunpunt Mantelzorg Midden-Brabant, tel. 5837930. Mocht vervoer of oppas/ver- zorging voor de zieke thuis een probleem zijn, dan kan dit worden doorgegeven. Steunpunt Mantelzorg zoekt hiervoor een passende oplossing. Thebe biedt leden van alle leeftijden de mogelijkheid met korting aan hun conditie te werken bij fitnesscentrum Arendse Training en Advies. Je kunt er een conditietest doen en krijgt vervolgens een persoonlijk bewegingsadvies; daarna wordt regelma tig naar de resultaten gekeken. Om tussentijds zelf die resultaten bij te houden, kun je een speciaal horloge kopen of huren dat de conditiepunten registreert. Voor thuis kun je bij Arendse een hometrainer aanschaffen of huren die de hartslag steeds con troleert. Sporten kan met begeleiding in het fitnesscentrum, maar natuurlijk ook ge woon thuis of buiten, alleen of met een groepje vrienden of bekenden. Via een web site kun je je inspanningen bijhouden en met een coach overleggen. Bij Gezond bewegen voor iedereen krijgen Thebe-leden 15 procent korting op de huur of aankoop van de hometrainer en het conditiehorloge. Voor het bewegings advies betalen ze 58,50 euro in plaats van de gangbare 65 euro. Informatie: Arendse Training en Advies, tel. 5434377. in zitten! 5 ju. en 21.30 u. Entree 6,50 Duidelijk effect Thebe heeft op zes plaatsen in Midden- I Brabant opstapcursussen van zes of acht weken, vertelt Niek Brederode, medewer ker Bewegen en Gezondheid. “Het voor deel daarvan is dat je zo op een onge dwongen manier kunt leren hoe goed het voor je is om aan beweging te doen en daar plezier in te krijgen. Ook wordt je in gedeeld naar medische achtergrond, want elke aandoening vraagt een eigen aan- I pak.” I “De kunst is natuurlijk om daarna in bewe ging te blijven, van een zittend leven naar een meer beweeglijk leven om te schake len, ook al mankeer je wat. Daarvoor zijn er de vervolgcursussen”, legt de Thebe- mederwerker uit. Omgaan met artrose van de knie is er daar een van. Het nut van deze door TNO ont wikkelde cursus is wetenschappelijk aan getoond, aldus Brederode. “Op drie pun ten is er duidelijk effect: de beweeglijkheid wordt beter, de pijn vermindert en de deel nemers krijgen veel meer inzicht in dit slij tageproces en wat je er zelf aan kunt doen door gedoseerd te bewegen. In het theo retische deel van de cursus leren ze dat niet alleen van de deskundige begeleider, maar ook van elkaar door ervaringen en trucjes uit te wisselen. Je ziet dan ook daarna dat de deelnemers gewoon wat de trap in plaats van de lift nemen, jeu de boules of koersbal gaan spelen. En heel leuk en goed is het natuurlijk om mee te doen met de tien minuten van NOS Sportief, ‘s ochtends om vijf over negen op Nederland 1 De cursussen zijn niet echt goedkoop (vanaf 58 euro voor niet-leden), maar je hebt er natuurlijk veel baat bij. Er zijn ver- bureau “van Thebe'~Lede~nse~rvi7e, tel. schillende tarieven voor niet leden van 0900-8806 (10 eurocent per minuut). In Tilburg, Oisterwijk, Hilvarenbeek en Goirle is de Mantelzorgdag op vrijdag vember. Vanaf 10.45 uur zijn mantelzo uit deze vier gemeenten welkom in van Besouwhuis (Thomas Diessenstraat 1, Goirle). Na ontvangst met koffie, thee en koek en de officiële oper biedt de dag tot 16.00 uur een gezellig menzijn, theater en muziek en tussen^ I De Seniorenwij. I twee weken in I Dinyx I Jan v 1 .Irmn /ijzer verschijnt eenmaal in de I De Tilburgse Koerier. Redactie: I van Bladel- Verbunt, Riek Flipse- Tiemens, van Groos (voorzitter), Wilma Hurkens, I Joop Janmaat, Karei Luiijf (eindredacteur), Barth Noordzij, Mat de Vries Redactieadres: Seniorenwijzer, p/a Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redac- tie-adres of naar De Tilburgse Koerier, I Postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. j Deadline: donderdag 12.00 uur voor de ver- schijningsdatum. Contacten leggen Voor CVA-patiënten, mensen die een cere- bro vasculair accident (letterlijk: ‘een onge luk in de hersenbloedvaten’) hebben gehad, heeft Thebe in samenwerking met het Steunpunt Mantelzorg Midden-Brabant een aparte cursus laten ontwikkelen. In Midden- Brabant alleen al leven naar schatting twaalfhonderd mensen die de gevolgen van van een hersenbloeding of herseninfarct on dervinden; doordat de kwaliteit van de vaat- wanden minder wordt en aderverkalking juist toeneemt zijn er onder hen aanmerke lijk meer oudere mensen dan jongeren. De gevolgen kunnen ingrijpend zijn. Een CVA in de linker hersenhelft veroorzaakt vaak verlamming van (een deel van) de rechter lichaamszijde, en andersom. Ook kunnen er andere problemen optreden, zo als met ruimtelijke waarneming, moeilijkhe den met taal of blind worden aan een oog. Vaak zijn CVA-getroffenen daardoor wat bang om zich lichamelijk in te spannen. En mede door zulke (plotselinge) handicaps ra ken ze nogal eens in een sociaal isolement, zeker als de periode van revalidatie voorbij is. Voor mensen met CVA is een bewegings- cursus daarom niet alleen gezond, maar kan die ook een middel zijn voor het leggen van contacten. Thebe start dit najaar met een proefcursus (overdag) van twaalf weken voor mensen met CVA en hun mantelzorgers: de echtge noten, partners of vriend(inn)en die hen thuis verzorgen. Tijdens de lessen van an derhalf uur wordt er een uurtje aangepast bewogen in een rustig tempo, onder leiding van een fysiotherapeut met extra kennis op het gebied van CVA. Zo leren niet alleen de CVA-getroffenen op een verantwoorde ma nier een beetje sportief te bewegen. Ook de mantelzorgers leren hoe ze mensen met CVA het best kunnen begeleiden bij sport, bewegen in het algemeen en bij activiteiten in het dagelijks leven. Voor en na het uurtje bewegen drinken de deelnemers en bege leider een kopje koffie of thee, waarbij ze over hun ervaringen thuis en tijdens de cur sus kunnen praten. Op dinsdag 1 oktober is er van 15.00 tot 16.30 uur een proefles van deze cursus in Wie gedurende langere tijd zorg geeft aan iemand in zijn of haar directe omgeving (partner, ouders, kind of een andere goede bekende) is een mantelzorger. Speciaal voor deze mensen wordt jaarlijks in novem ber een Dag van de Mantelzorg georgani seerd. De dag is bedoeld om de mantelzor gers die het hele jaar druk bezig zijn met zorg, even in het zonnetje te zetten.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2002 | | pagina 11