W I Internet als bindmiddel voor ouderen in wijk zH I7S E Dans voor dementerenden vet Digitale buurt voor 50-plussers in Tilburg-Noord ER! COLOFON Dag van de Mantelzorg Bingo KBO Wandelbos Danscursussen voor ouderen Vido (Vrouwen in de overgang) Rikken en jokeren St. Lucas Seniorenacademie Brabant Bingo in de Reeshof Digitale buurt in de bibliotheek in noord 1 ll I I I r ll I I I I 5 2002 - PAGINA 8 DONDERDAG 29 AUGUSTUS 2002 - PAGINA 9 DE TILBURGSE KOERIER De Mantelzorgdag is gratis toegankelijk. Wie aan deze dag wil deel- I uurlijke materialen. Ier gezinslid geïn- ptember opgeven, KL I Wie zelf een keer over de kermis heeft de voorraad strekt. POSTSCRIPTUM 013 -535 1948 za. 9.oo-17.00 rten sierfruit *rse kleuren. Voor in huis, ie tuin of op het balkon, sr stuk 0,59. i het theater, maar ook op lokatie. “Dat gaf ons lag niet aan de kleinere terrassen, het lag niet aan het ontbreken van nieuwe attracties. Het lag zelfs niet aan het ver- HET WOORD IS AAN... •3 Jicl bv Redactieadres: Seniorenwijzer, p/a 5038 SR Tilburg, of F Tilburg; tol ''-pij karn tie-adres In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw ver haal op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 100015000 JA Tilburg, onder vermel ding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. Het aantal bezoekers van de Tilbi kermis was dit jaar groter dan ooit! Toch gelopen snapt onmiddellijk waarom. Het \A/arQn Ha kaetnloinc an Ha karmioavnlni- «o»-» in zo’n twintig Brabantse en Limburgse zorginstellingen. Zo speelden ze eergiste- J voor tie gingen ze naar een zorgcentrum om daar inspiratie op te doen. Grassli: “Daar hebben we rondgekeken en met een aan tal ouderen, onder wie dementerenden, een praatje gemaakt. Zo weten we hoe we de situatie van deze mensen moeten to nen, kennen we ook hun lichaamshou ding. Aan de hand daarvan hebben we een vertelling proberen te maken, met deels heel herkenbare dingen, met emoties. Je krijgt niet één doorlopend verhaal te zien, maar een aantal situaties; dat doen we omdat dementerende mensen het begin Zo gewoon, zo onmisbaar en steeds met een eigen geschiedenis: de knoop. Omdat Katja Grassli en Mariska Koopman voor hun dans inspiratie put ten uit het dagelijks leven, was ‘de knoop’ (maar dan in het Pools: guzik) dan ook een logische naam voor hun dansgezelschap. Guzik -danst! speelt de komende maanden een danspro- ductie in een twintigtal Brabantse en Limburgse zorgcentra. Moderne dans voor oude, hulpbehoevende mensen, onder wie dementerenden: een experi ment. “Maarzegt Katja Grassli, “ie dereen kan er een eigen verhaal in zien.” Ontmoeten Bijkomend voordeel van dit soort onder linge hulp is dat wijkbewoners elkaar le ren kennen en wat voor elkaar doen. Dat Emoties Dat hun uitgangspunt geen loos gebaar is, bewijzen Koopman en Grassli door de voorstelling Vergeet me nietjes te spelen Cursussen 50-Plussers uit Tilburg-Noord kunnen in het nieuwe WEB een cursus volgen om te leren werken met de pc en internet. De keus is uit dinsdagavond, vrijdagmorgen en zaterdagmiddag. De dinsdag en zaterdag staan ook open voor allochtonen van af 40 jaar, onder wie bewoners van het AZC. Tijdens de twaalf bijeenkomsten van de cursusmet is er steeds ook tijd om zelf te oefenen. De kosten (36 euro) moeten vooraf betaald worden; inschrijven kan in bibliotheek Lyndacker, Wagnerplein 5, tel. 5470855. Voor ouderen uit heel Tilburg en omgeving start de stichting Seniorweb in sep tember met nieuwe pc-cursussen. Voor beginners is er de cursus van acht lessen Kennismaken met de computer(60 euro). Ook begint een vervolgcursus van twaalf lessen (90 euro). De kosten zijn inclusief lesmateriaal (boeken en diskettes). De cur sussen worden op verschillende dagen op vier lokaties in de stad gegeven. Inlichtingen/opgave: dhr. Jos van Korven, tel. 5703958. Seniorweb is een organisatie van ouderen die andere 50-plussers wegwijs maakt in computer- en internetland. Ook biedt Seniorweb via een eigen website een breed informatiepakket, speciaal gericht op ouderen. plaatsen van Roze Maandag-activiteiten naar de Muzetuin. Het lag heel gewoon aan de te hoge prijzen. Zowel op de ker mis als op de terrassen waren de gul- denprijzen van vorig jaar bijna europrij zen geworden. Als je dan met twee kinderen naar de kermis gaat is je 50 euro heel gauw op, zo gauw datje er nog geen erg in hebt dat je 110 gulden hebt uitgegeven. De klagers moeten dus de hand in eigen boezem steken! J. Hogatie In het nieuwe WEB kan iedereen tijdens de openingsuren van deze bibliotheek (behalve op dinsdagavond) tegen beta ling gebruik maken van een van de twaalf pc’s (personal computers). Ze zijn onder meer voorzien van een tekstverwer kingsprogramma, bieden toegang tot in ternet en je kunt er natuurlijk e-mail (een elektronisch briefje naar een computer elders in de wereld) mee versturen. Daarnaast staat er een printer voor wie tekst of beeld op papier mee naar huis wil nemen. Computergebruik in ‘t WEB kost 1,35 euro per half uur. Bibliotheek Lyndacker is op de begane grond en ge lijkvloers, dus goed toegankelijk voor wie slecht ter been is. is dan ook een van de doelstellingen van de Digitale Buurt, een initiatief van de provin cie in het kader van het programma Vitaal Grijs. Gezamenlijk gebruik van internet en elkaar helpen zorgen voor meer onderling contact en sociale samenhang en vergro ten zo de zelfstandigheid en invloed van ouderen. Naast Noord zijn het Tilburgse zorgcentrum Zonnehof en de Dongense stichting Welzijn Ouderen centra van een Digitale Buurt. De Digitale Buurt op vrijdagmorgen in filiaal Lyndacker is dus alleen bestemd voor 50- De twee vrouwen zien de knoop boven dien als een symbool: een onontbeerlijk verbindingselement tussen twee delen, bijvoorbeeld tussen theatermakers en pu bliek. Hun uitgangspunt is de belevings wereld van het publiek en het theater dich ter bij elkaar te brengen, mede door naar de mensen zelf toe te gaan. Grassli en Koopman werkten na hun op leiding aan de Dansacademie Brabant in Tilburg niet alleen bij projecten in theater maar ook op lokatie “Dat gaf ons ren in het Ti,bur9se zorgcentrum Den de prikkel om iets anders te zoeken dan Herdgang. het theater en andere mensen te bereiken ^°k de totst^ndlwming van dIe produc- dan het publiek dat daar altijd komt. Zo kwamen we op het idee een productie voor oudere mensen te maken. Zij komen wei nig of niet in aanraking met kunst, met dans, zeker niet als ze in een tehuis wo nen. Het is een uitdaging om voor hen iets te maken, om via dans met hen te com municeren.” Mariska Koopman (links) en Katja Grassli in ‘Vergeet me nietjes’. FOTO: SANDER BEENEN halverwege al zijn vergeten. Iedereen kan er zo een eigen verhaal in zien.” Vergeet me nietjes zelf duurt twintig minu ten, mede omdat veel van deze ouderen zich niet zo lang kunnen concentreren. Maar daarvóór al zorgen Grassli en Koopman dat de kijkers in de sfeer van de voorstelling komen. De speelsters geven uitleg en bouwen het toneelbeeld op, ter wijl het publiek een kopje koffie drinkt. Ook maken ze na de voorstelling nog een praatje met de ouderen. De provincies Limburg en Noord-Brabant geven subsidie voor deze eerste serie voorstellingen die tot december loopt. “Daarna gaan we evalueren”, vertelt Katja Grassli. “Het is een experiment. We zijn heel benieuwd hoe het aanslaat.” KL plussers uit Noord. De deskundige ou deren die andere senioren helpen doen dat met name in de cursus op die och tend van Seniorweb (zie kadertje). De bedoeling van de Digitale Buurt is dat de 50-plussers in Noord niet alleen goedkoop op computercursus kunnen, maar ook de pc’s en het internet gaan ge- bruiken voor informatie en gezamenlijke activiteiten. Internet is niet alleen handig voor het inwinnen van informatie, bij voorbeeld van de gemeente en organi saties op het gebied van wonen, welzijn en zorg, maar de bedoeling van de Digitale Buurt is ook dat ouderen zo zelf informatie verspreiden, bijvoorbeeld van hun club of vereniging. Daarnaast heb ben ze hier de mogelijkheid andere ou deren uit de wijk virtueel (via internet) te ‘ontmoeten’ in een eigen chatroom, een ‘praatruimte’ waar men gezellig met el kaar kan kletsen, dingen doorgeven, af spraken maken. Serieuzer gebruik in dis cussie- en themagroepen kan natuurlijk ook. Daarnaast is de Digitale Buurt te ge bruiken om oproepen te doen, activiteiten te organiseren en daarvoor deelnemers te werven. Ook is de Digitale Buurt te ge bruiken als een (al dan niet gezamenlijk) inkoopcentrum voor bestel- en bezorg diensten. Als iemand gedurende langere tijd zorg geeft aan iemand in zijn of haar directe omgeving, bijvoorbeeld de partner, de ouders, hun kind of een andere goede bekende, dan is deze persoon een mantelzorger. Speciaal voor deze mensen wordt jaarlijks, in no vember, een Dag van de Mantelzorg georganiseerd. De sag is bedoeld om de mantelzorgers, die het hele jaar druk bezig zijn met zorg, even in het zonnetje te zetten. In de gemeenten Tilburg, Oisterwijk, Hilvarenbeek en Goirle or ganiseert de is de Mantelzorgdag op vrijdag 8 november. Vanaf 10.45 uur zijn mantelzorgers uit deze vier gemeentes van harte welkom in het Jan van Besouwhuis (Thomas van Diessenstraat 1Goirle). Na ontvangst met koffie, thee en koek en de officiële opening biedt de dag een gezellig samenzijn, entertainment in de vorm van theater en muziek en tussendoor een heerlijke lun ch. De dag wordt om 16.00 uur afgesloten. Kans Kinderen leren tegenwoordig op school computers en internet te gebruiken. Daarom heeft de gemeente het initiatief genomen om voor wat oudere jongeren en volwassenen Digitale Trapveldjes te laten opzetten door Tilburg Onderwijsnet (TOWN). Voor de één is dat handig om door te leren of omdat veel werk tegen woordig met computergebruik gepaard gaat. Voor de ander is het gewoon een leuk middel om iets op te zoeken (een weetje of een vakantie bijvoorbeeld) of om te communiceren met kinderen, vrienden of (on)bekenden, dichtbij of waar dan ook ter wereld. t ‘t WEB in bibliotheek Lyndacker biedt dus ook onderdak aan een Digitaal Trapveldje. Op dinsdagavond en zater dagmiddag wordt er een basiscursus ge geven voor belangstellenden van alle leeftijden (zie kadertje ‘Cursussen’). Je leert er werken met een pc, tekstverwer ken, surfen (zoeken) op interneten hoe je e-mail verstuurt en ontvangt. De bedoeling van Digitale Trapveldjes is daarnaast dat jongeren, die vaak al heel goed wegwijs zijn op pc en internet, ou deren helpen bij het gebruik ervan. In wijkcentrum De Ypelaer in Noord zijn al dergelijke jonge tutoren (begeleiders). In de toekomst zal dat ook in Lyndacker het geval zijn, maar tijdelijk zijn het daar nu nog alleen deskundige ouderen die an deren helpen en lesgeven. nemen kan zich aanmelden bij het Steunpunt Mantelzorg Midden- Brabant, tel. 5837930. Mocht vervoer of oppas/verzorging voor de zieke thuis een probleem zijn, dan kan dit worden doorgegeven. Steunpunt Mantelzorg zoekt hiervoor een passende oplossing. KBO Wandelbos organiseert op maandag 2 september in wijk centrum Kievitslaar (Reinevaarstraat 55) een bingomiddag met leuke prijsjes. Aanvang 14.00 uur. Ook niet-leden zijn welkom. Op twee plaatsen in de gemeente Tilburg kan wekelijks door vijf- tig-plussers worden gedanst onder leiding van Lucia Linkels van stichting Mundo Etnico. De nieuwe cursussen gaan van start in de laatste week van augustus. Op woensdagochtend van 10.30 tot 12.00 uur dansen de Schalmdansers in Cultureel Centrum de Schalm, Eikenbosch 1 in Berkel-Enschot. Aanvang op 28 augus tus. Volksdansgroep SoekMeKaar danst op donderdagochtend van 10.00 tot 11.15 uur in buurthuis Soekmekaar in de Generaal Kockstraat te Tilburg. Aanvang op 29 augustus. Bij alle groepen kunnen altijd nieuwe leden komen kijken of meedoen. Op het programma staan volks- en andere dansen uit de hele wereld. Bekende Nederlandse gezelschappsdansen en Israëlische of Roemeense volksdansen, Country-line en mode dansen tot dansen uit de Stille Zuidzee. Het programma wordt voortdurend aangepast aan de mogelijkheden van de deelne mers. Het gaat hierbij niet alleen om de dansen zelf, want ook ge zelligheid, een dagje uit, volksfeesten en sociale contacten zijn in deze groepen belangrijk. Voor meer informatie: bel 013- 4553691 (stichting Mundo Etnico, Lucia Linkels). Iedere eerste en derde woensdag van de maand van 9.30-10.30 uur is er een informatieochtend waar vrouwen tussen ±40 en 60 jaar welkom zijn voor een praatje en kopje koffie, maar ook voor informatie en hulp van ervaringsdeskundige vrouwen. De ko mende koffieochtend is woensdag 4 september. Bij iedere infor matieochtend bestaat dé mogelijkheid om je op te geven voor een gespreksgroep. U wordt verwacht in buurthuis Loven/Besterd, Koestraat 164 te Tilburg, ingang park de Horion. Voor meer informatie: tel. 4562738 of 5426591 Op dinsdag 10 september start KBO Sint Lucas weer met het be kende rik- en jokerconcours in wijkcentrum ‘t Sant, Beneluxlaan 74 in Tilburg. Aanvang om 14.00 uur. De zaal gaat een half uur eerder open. Deelname kost 1,75 euro. De Seniorenacademie Brabant organiseert dit najaar weer veel interessante cursussen voor 50-plussers. Een van de onderde len is de leergang Psychologie. Hierin worden dit najaar drie cur sussen gegeven, die ook afzonderlijk kunnen worden gevolgd, dus zonder inschrijving bij de leergang. De betreffende cursus sen zijn: angststoornissen en depressie, kennismaken met de psychologie en economische psychologie. Inschrijving is moge lijk tot en met 6 september. Meer inlichtingen: tel. 076-5210771 (kantooruren) of 013-5430384 (18.00-20.00 uur); website www.hovobrab.com Elke 1 e en 3e woensdagmiddag en elke 2e vrijdagavond van de maand organiseert ouderenvereniging Reeshof 50+ een bingo in wijkcentrum Heyhoef aan de Kerkenbosplaats. Deze bingo’s zijn voor iedereen toegankelijk. Eén plankje kost 2,50 euro. In de pauze kunnen plankjes bijgekocht worden voor 1,00 euro. De bingo's worden gehouden in de grote Havannazaal van wijk centrum Heyhoef en beginnen om ‘s middags om 14.00 uur of ‘s avonds om 20.00 uur. In de bingozaal wordt niet gerookt. Begint het u direct te duizelen als u het artikel over vitaal grijs, digi tale buurten digitale trapveldjes leest? Voor iemand die helemaal niets van computers weet staan er allerlei woorden in die onbekend zijn. Met een boek uit wijkbibliotheek Lyndacker (Wagnerplein 5) komt u al een stap verder. Als eerste - en misschien enige, als blijkt dat computers niets voor u zijn - zou u het boek ‘Digitaal voor late be ginners’ van Mike Ackermans kunnen lezen. In de inleiding laat de schrijver zien hoever de computer het da gelijks leven al is binnengedrongen en hoe er steeds meer mo gelijkheden bij komen. In het eerste hoofdstuk vertelt hij wat het woord ‘digitaal’ betekent. Daarna komen het ontstaan van de compter, alledaagse toepassingen en zaken als communicatie en internet aan de orde. De schrijver legt alles duidelijk uit, spe ciaal met het oog op ouderen, en hij vermeldt ook de negatieve kanten. Bovendien laat hij ouderen die net kennis hebben ge maakt met de computer, aan het woord over hun ervaringen. Kortom, een prima boek om mee te beginnen. Na lezing weet u waar mensen het over hebben als ze woorden als e-mail, surfen of chatten gebruiken. Misschien komt u erachter dat het toch handig zou zijn om een computer te kunnen gebruiken als u er een tegenkomt, in de bibliotheek bijvoorbeeld. En heel mis schien wordt u zo enthousiast dat u er zelf een wilt. Voor verdere kennismaking met de mogelijkheden van de per soonlijke computer voor uzelf, kunt u de videoband met de cur sus ‘PC - 4U’ van Teleac eens lenen. Als u hierna met internet aan de slag wilt, is het boek ‘Internet: je bent nooit te oud’ van Herbert Blanksteijn een goede inleiding. Het boek is gedeeltelijk gebaseerd op de hierboven vermelde cursus van Teleac, maar “nog iets beter”. Benieuwd? Jammer genoeg kunt u vandaag nog niet in het te openen Web terecht. Maar op dinsdag 10 septem ber is er een open avond van 18.00 tot 20.00 uur. Daar kunt u in formatie krijgen over de cursussen die er gegeven worden en u eventueel inschrijven.Tot ziens in de buurt van de bibliotheek in Noord. “Iedereen gaat er volgend jaar in koopkracht op achteruit’’, k zegt de nieuwe regering. Een weinig hoopvolle uitspraak voor K mensen, vooral ouderen, die nu 1 al niet rond kunnen komen! Nieuwsgierig naar wat er allemaal kan met een computer en internet? Wie in Tilburg-Noord woont, kan het voortaan, al dan niet met hulp of na een cursus, gaan uitproberen in wijkbibliotheek Lyndacker aan het Wagnerplein. Vandaag opent wethouder Hugo Backx daar het derde WEB van de Openbare Bibliotheek Tilburg. Dit digitaal centrum is niet alleen handig voor wie niet thuis kan internetten, maar juist ook bedoeld voor mensen die nog niet vertrouwd zijn met computergebruik. Zo biedt ‘t WEB in Noord op vaste tijden onderdak aan een van de Digitale Trapveldjesvan de gemeente. Voor ouderen is er extra aandacht: zij kunnen er cur sussen volgen en er zelf hun Digitale Buurt vormgeven. r verschijnt eenmaal in de I Tilburgse Koerier. 3 Vincentiusstraat 102, Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redac- tie-adres of naar De Tilburgse Koerier, I Postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voor de ver- schijningsdatum. Open avond ‘t WEB in bibliotheek Lyndacker houdt op dinsdag 10 september van 18.00 tot 20.00 uur een Open Avond. Geïnteres seerden kunnen dan ook informatie krijgen over de cursussen en zich daar voor inschrijven. De andere twee WEB’s bevinden zich in de bibliotheken op het Koningsplein en in Heyhoef. neld bij het restau- daar staat. Vervol- veer tot 16.30 uur ten. Dit dagje uit naakt door spon- itie van het Aids- de deelnemers be- skosten. Tot 19 I aanmelding koste- rden, daarna wordt srsoon in rekening nnen bezoekers dit jken naar‘Beautiful Vide’. Dit is een bij- sentatie gemaakt en door natuurfoto- uwsen, die over de to’s heeft gemaakt. :entotenmetl2jaar naakte natuurteke- ier, plant of bloem jgen 2,50 euro kor- :prijs. Dit is niet gel- ie met andere acties. I De Seniorenwijzer i I twee weken in De 7 Redactie: DinyvanBladel-Verbunt, RiekFlipse-Tïemens, I Jan van Groos (voorzitter), Wilma Hurkens, Joop Janmaat, Karei Luiijf (eindredacteur), Barth Noordzij, Mat de Vries ourgse t! Toe1* waren de kasteleins en de kermisexploi tanten niet tevreden. Meer mensen had den namelijk relatief minder uitgegeven.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2002 | | pagina 9