Wotte past perfect in profiel Willem II Een voetbalprof tegen wil eo dank Staantribune moet meer punten npleveren gggl Geruchtenstroom leidt tralnerswisseling in 3 92 60 liever niet altijd maar over voetbal praten’ Supportersgeweld indammen middels staanvak NSSEN 2002 - PAGINA 14. DE TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 22 AUGUSTUS 2002 - PAGINA 15 nd o xkeyt&aterialen ten voor zowel FOTO: FOTOBURO TOIN DAMEN re» is: dealer ira 1 rende het afgelopen seizoen. Peter Année WERKEN.NL IER® FOTO: FOTOBURO TOIN DAMEN Gerben van Eeuwijk :013) 543 55 93 IS /leeswaren de Salades >gde broodjes 13 Alex Dankers •WERKEN 04 84 eren loeren atvloeren tapijt 11,5003 DA Tilburg ..Net Maar ook de eerste divisie bleek besmet. Daar werden en- Leuk Wat voetbal voor veel mensen zo leuk maakt, is het praten over voetbal. Neen, niet altijd over het spel zelf, maar over al- Meestal merkje al snel dat een beoordeling tot stand komt dooreen vergelijking te maken tussen hetgeen qua prestaties De veiligheidscoördinatoren van de clubs en de waarne mers van de KNVB maken vaak alles tussen kan komen. Ik zal mijn uiterste best doen om zo ver mogelijk te komen. Ik hoop zeker nog 12 jaar profvoetbal te spelen. In ieder geval zou ik nooit in een glazen huis willen leven, zoals David Beckham in Engeland, echt verschrikkelijk! Mensen willen constant van al les van je en je wordt nooit met rust gelaten. Nee, dat is niks voor mij," verzucht de verdedi ger, die onlangs op zichzelf is gaan wonen in Waalwijk. Aan rust en privacy hecht hij veel waarde in zijn schaarse vrije tijd. Eigen visie 'Trouwens, soms ben ik het beu om altijd maar over voet- bal te praten,' zo geeft Van geen melding van spreekko ren. Het afgelopen seizoen zijn er maar achttien rapportjes ge schreven. Slechts drie keer werden boetes uitgeschreven. Deze gingen naar de clubs en niet naar de werkelijke veroor zakers. Groot probleem is ook dat het Openbaar Ministerie in verband met de privacywet de personalia niet prijs wil geven van daders. In de meeste ge vallen gaan ze dus gewoon vrijuit. Allestadionszijn drie jaargele- den op last van de KNVB ver bouwd, zodat er alleen nog maar zitplaatsen zijn. Dat was vooral ingegeven door enkele ongelukken met overvolle sup portersvakken. De nieuwe sta dions met betere faciliteiten en comfort moesten het hooliga nisme tegen gaan. De voetbal- sfeer is echter vaak verdwenen en heeft plaats gemaakt voor een theatersfeer. Alleen de fa natieke supporters in het uit vak staan en zorgen vaak voor meer sfeer dan de zwijgende meerderheid van het thuispu bliek. Op sleeptouw Diverse stadions in Duitsland leveren het bewijs dat, mits goed ingericht, de sfeer mid dels staantribunes veel beter wordt. De KNVB is bekend met dit fenomeen, maar volgens Herman Poos, manager com municatie bij de bond, is de cultuur onder de Duitse voet balsupporters veel relaxter. Toch bestaat er ook een grote aan aan de omstandigheden. Je houdt rekening met je doel stellingen, je jongste ervarin gen, de kritische opmerkingen van je directe medewerkers en het bestuur en het beschikbare spelersmateriaal. Je weet dan welktype trainer jezoekt. Of hij beschikbaar is, is een vraag. Niet iedere oefenmeester zon der baan is immers een kandi daat. Of je uiteindelijk een goe de keuze maakt, is niet te voorspellen. Niemand weet of matennaaier moet in de ogen van een echte supporter nou eenmaal uitgejouwd worden. Maar als dat vijftien minuten aanhoudt, is er geen sprake meer van emotie, maar van een bewust spreekkoor'. leefwereld nog verder: 'De hui dige verzadiging in het voetbal is logisch. Er is sprake van een kettingreactie: sponsors weg, lagere spelerscontracten, veel minder transfers. De salaris- Willem II heeft dit plan als pi lotproject bij de KNVB inge diend. Net als Heerenveen en Excelsior trouwens. Directeur commerciële zaken Alex de Coninck: 'Na een uitgebreide voorbereiding hebben we de KNVB voorgesteld met een tussenregeling te beginnen. In dit jaar krijgen de bezoekende fans en de eigen supporters ie der één vak waar de stoeltjes gehandhaafd blijven, maar waarin ze wel mogen staan. Daarvoor zou de KNVB ons dan niet moeten beboeten. De veiligheidseisen leggen we goed uit aan de supporters in het betreffende vak. Het afge lopen seizoen zaten mehsen die wilden zitten en die wilden staan door elkaar en dat gaf na- de resultaten het afgelopen seizoen beter of slechter waren geweest wanneer Wotte of Adriaanse leiding had gege ven aan de spelersgroep. Onze voorkeur ging uit naar iemand met ruime ervaring op hoog ni veau die ook een bij de club passend visitekaartje kan zijn. Wij hebben de naam een nette club te zijn. Dus willen wij niet alleen een man met flair maar iemand die ook qua omgangs vormen en uitstraling bij ons past. Heb echter nooit de illu sie datje iemand in huis haalt die op alle facetten van hettrai- nersschap 100 procent scoort.' DatVan Geel zo snel met Wotte rond kwam was niet verwon derlijk. 'Ik wist dat hij nog niet bij de KNVB had bijgetekend. Hij voldeed aan de profiel schets en de gesprekken ver liepen erg vlot.' Is Wotte een goede trainer? De 'deskundi gen' zullen over een half jaar oordelen. Wie dat zijn? Ja, u en ik. Wij allemaal! we in Tilburg geen schulden hebben, zoals veel andere clubs.' De echte clubman kan zijn trots nauwelijks verhullen. ^DRES 013-535 96 29 Westerhof en Willem II besloten op maandag 25 februari uit elkaar te gaan. De club was slagvaardig en snel. Al op 11 maart zette het nieuwe trainersduo Wotte-Wetzel tij dens een persconferentie hun handtekening onder de contracten. De camera's flitsten er lustig op los en de journalisten wilden zoals altijd precies weten hoe de keu ze van het tweetal tot stand kwam. verwacht werd en de plaats op de ranglijst gedurende de laat ste seizoenen van de club waar een trainer werkte. Is de afwij king groot in positieve zin dan vindt men de trainer goed, is die negatief dan heeft men geen góed woord voor de man over. De invloed bij de beeld vorming door de media is daarbij niet te onderschatten. Denk maar eens aan de opge blazen rellen rond Louis van Gaal en Co Adriaanse gedu- Nieuwstadt het gesprek een verrassende wending. 'Overal waar ik ben willen mensen met mij over voetbal spreken, tot in de kroeg aan toe. Andere men sen praten toch ook niet altijd over hun werk? Ik geef toe dat ik routineantwoorden geef op vragen over de trainer, mijn ambities e.d. En mijn privé-le- ven gaat verder niemand wat aan.' Van Nieuwstadt krijgt de geest: 'Je krijgt toch tranen in je ogen bij de TV-interviews met al die trainers en spelers? Al die clichés en nietszeggen de antwoorden, het lijken wel politici. Door mediatraining leer je vragen te ontwijken in plaats van te beantwoorden, echt bizar!' Van Nieuwstadt relativeert zijn sen van afgelopen jaren waren ook ongelooflijk, dat kon niet blijven duren. De jeugdoplei dingen worden weer belang rijk in de toekomst, dat is een geluk voor Willem II. Mooi dat il uw klussen rwerken 1 ke voor u op moot. abriek bv 8, fax: 013-5092522 k naar een baan of we uitdaging??? i met jou naar een st. Een baan die n waarmee je oen. diverse 3 mogelijkheid om hen. Frenl >13-5255922 >6-21514563 De staantribune zal naar ver wachting het supportersge weld indammen, omdat de toeschouwers zich beter kun nen uitleven. Naarmate het af gelopen voetbalseizoen vor derde nam dat steeds grotere vormen aan. Niet de sportieve prestaties, maar het geweld kreeg de aandacht. Het eerste incident van het seizoen 2001- 2002 was dat met het golfbal- len gooien tijdens de wedstrijd Tel. (013) 513 23 45 Fax (013) 513 38 17 Tricolores. Zijn leven bestond jarenlang uit school, busje, trainen en huiswerk. Toch heeft hij er naar eigen zeggen 'niet veel voor hoeven laten'. 'Als ik zie wat voor leven ik nu leid, dan is het zeker de moeite waard geweest. Ik stak niet bo ven mijn generatiegenoten uit en had regelmatig blessures, met name door groeistuipen. Vanaf de A-jeugd ging het snel met mij. Joris (Mathijsen, red.) en ik zijn er samen doorheen gerold.' Dat laatste is niet zo verwon derlijk want voetbalfans spel len ieder voetbalbericht tot op de laatste letter. Hoofdredac teuren weten dat. Een sportbe richt met een geringe nieuws waarde blijkt toch een bron van entertainment te zijn. Niet zelden maakt men juist daar om melding van geruchten. Al weken voordat bekend werd dat Westerhof en Willem II uit elkaar zouden gaan, las men hier en daar dat de club onder- handelingen voerde met Adri Koster en Danny Blind. Rustig een persbericht afwachten was er niet bij. Iedere krant wil nu eenmaal het eerst met het nieuws naar buiten. Ijverige Lastige klus Voor een technisch directeuris het beoordelen van kandidaat- trainers een lastige klus. Hoe weet hij of een kandidaat vol doet aan de profielschets die hij opstelde? Hoe ging Martin van Geel met dat probleem om en waarom kon hij zo snel twee nieuwe trainers contracteren? Van Geel: 'Je past allereerst een bestaande profielschets Deskundigen Al snel wordt duidelijk dat het aanstellen van een trainer coach alleen mogelijk is als je dagelijks midden in de voet ballerij verkeert. Het woord deskundigheid laat Van Geel niet vallen, omdat hij beseft dat in het voetbalwereldje al leen de mensen die goed gok ten deskundigen worden ge noemd. Ook al kwam hun voorspelling uit op verkeerde gronden. Van Geel is er ook de man niet naar om trainers te etiketteren. Hij vindt het onder scheid tussen oefenmeesters met een ClOS-achtergrond en de 'praktijkjongens' niet rele vant. Dat komt uit de koker van de journalisten, al vindt hij dat de didactische gaven van een ClOS-trainer een welkome aanvulling zijn op zijn overige capaciteiten. tuurlijk irritatie. Vanaf dit sei zoen zijn deze groepen ge scheiden en is iedereen tevre den. Als dit seizoen probleemloos verloopt halen we de stoeltjes weg'. Koetjes en kalfjes Vorig seizoen beleefde Van Nieuwstadt zijn definitieve sportieve doorbraak. Dit sei zoen kan hij onder de nieuwe trainer weer op een basis plaats rekenen. Hij kent Mark Wotte van Jong Oranje als een 'duidelijke man'. 'Het lijkt me voor hem prettiger om langdu rig met een groep te werken dan slechts één week. Jammer dat we destijds voor het EK uit geschakeld zijn door Jong Engeland. Dat toernooi had ik graag mee willen maken.'Over zijn ambities laat Jos zich niet graag uit: 'Zelfweet ik precies wat ik wil, maar ik houd dat lie ver voor mezelf. Het schept an ders meteen zo'n verwach tingspatroon, terwijl er van De aloude staantribune is terug! Ook bij Willem II. Werd dit verschijnsel in diverse stadions tot nu toe oogluikend toegestaan, in het nieuwe seizoen is het legaal. Bij Willem II is vak N als staantribune bestempeld. Het zal meer sfeer en beleving teweeg brengen, zo is de overtuiging van de supporters, en dat zal overslaan op de spelers. Een reeks gelijke spelen, zoals afgelopen seizoen, behoort dan tot het verleden. Had Willem II toch 20 punten meer kunnen halen. En dus gewoon Europees voetbal gespeeld! groep thuissupporters die lie ver willen staan dan zitten. Staand kun je emoties nu een maal beter kwijt. Reden waar óm Willem II op verzoek van die supporters beslóten heeft om een sfeervak te scheppen met een staantribune. De meest fanatieke supporters staan bijeen en hierdoor ont staat meer sfeer en beleving, waardoor het hele stadion mee op sleeptouw wordt genomen en op het veldspel van de Tricolores wel over moet slaan. ngbaan Zuid 305 5025 SZ Tilburg T, 013536 32 73 F 013 544 49 87 De jongen in Jos van Nieuwstadt (22) heeft plaats ge maakt voor de man. Zelfbewust en weloverwogen kiest hij zijn woorden in een gesprek dat louter over voetbal gaat. Toch is er meer in het leven dan sport. Deze voet balprof weet zijn beroep uitstekend te relativeren. Grof gebekt Cocaïne en overmatig drank gebruik worden vaakaangege- ven als oorzaak van het grove taalgebruik op de tribunes. 'Absolute onzin', reageert Richard van Oirschot, die bij Willem II bekend staat als de voorzanger en trommelaar. 'Het komt door de omgangs- normen en waarden van de Nederlandse maatschappij. Met de komst van het sfeervak, is het de bedoeling dat ik een van de gangmakers ben'. Als degene die de liederen inzet, beseft Van Oirschot dat hij een voorbeeldfunctie heeft. 'Zij die kwaad willen, doen het toch wel. Ik ben grof gebekt, durf ik wel te zeggen. En in een emo tionele reactie op wat er op het veld gebeurt, flap ik er ook wel eens een enge ziekte uit. Een Geen camera's De KNVB is om veiligheids- technische redenen geen voorstander van dit project. In een staande massa zouden de camera's geen mensen meer kunnen herkennen. 'Onzin', stelt Marcel Winkelman van de SOVS (Samenwerkende Organisaties Voetbal Supporters). 'De moderne ca mera's zijn juist heel goed en dit vormt geen enkel pro bleem'. Alex de Coninck gaat verder: 'Wij denken dermate goede afspraken met onze supporters te hebben dat we deze camera's helemaal niet nodig hebben'. Daarnaast is de KNVB bang voor kapitaalver nietiging door het slopen van de nog nieuwe zittribunes. 'Onzin', bijt De Coninck fel van zich af. 'Wij werden door de bond ook verplicht veldver- warming aan te leggen voor ruim een half miljoen euro. Daar hebben we tot nu toe he lemaal niets aan gehad en heeft geen supporter extra op geleverd. /•S* werk 30 jaar ervaring I00 verschillende 'aaronder exclusieve rialen voor de uw vakkundige X meubelstoffeerder eren en iolering, goter ding (zowel Tilburgs burgemeester Johan Stekelenburg, die tevens Willem ll-supporter is, beheert de portefeuille voetbalvanda lisme in het beraad van korps beheerders en is voorzitter van de KNVB-commissie veilig heid. Hij wil maatregelen tegen spreekkoren vastleggen in een voetbalwet naar Engels voor beeld. Voetbalvandalen kun nen dan sneller opgepakt wor den. 'Je mag best laten weten dat je supporter bent van jouw club en dat die de tegenstan der moet verslaan. Daar hoort bij datje elkaar een beetje in de nieren zit, zo lang het maar niet tot gewelddadigheden leidt. Racistisch gezang dient zeer zeker aangepakt te worden', stelt Stekelenburg. Aanpak moeilijk 'Beslist niet', reageert KNVB. 'Dan pak je ook de ge wone supporter, terwijl we de regisseurs van criminele acti viteiten moeten hebben. De aanpak van spreekkoren heeft echter nog geen prioriteit'. journalisten bellen mogelijke kandidaten op om er achter te komen wie de grootste kans hebber is op de vacante trai- nersbaan. Het Brabants Dagblad had het dit keer bij het goede eind. Nog voor de offi ciële bekendmaking op 11 maart wisten de abonnees, dankzij de slimme selectieme thode van Wilber Hack, dat om 11.00 uur de contracten zou den worden ondertekend van Mark Wotte en André Wetzel. kele wedstrijden gestaakt we gens spreekkoren gericht te gen de scheidsrechter. Zelfs de vuurwerkramp in Enschede werd in Den Bosch nog ge bruikt tegen FC Twente. Supporters van NEC verstoor den een televisie-uitzending van Barend en Van Dorp door 'kankerjoden' te roepen. Premier Balkenende is het zo langzamerhand zat. 'Laat de bezoekende fans maar thuis', stelt hij dan ook. NAC-WiUem II in Breda, waar de wedstrijd zelfs gestaakt moest worden en zonder pu bliek werd uitgespeeld. Massaal geweld tijdens enkele ontmoetingen tussen Ajax en FC Utrecht en relletjes na af loop van de UEFA-cup finale in Rotterdam vormden wel het dieptepunt van het seizoen. Justitie heeft weliswaar de wetgeving anderhalf jaar gele den verscherpt. Maar het blijft moeilijk om daders binnen grote groepen te traceren. Scheldende supporters kun nen pas aangepakt worden als iemand aangifte doet. Strafrechtelijke vervolging is alleen mogelijk als er harde be wijzen zijn. En dat is vaak niet gemakkelijk. Geduldig schetst de Willem II- verdediger in het kort zijn re gionale roots: 'Ik ben afkom stig uit een echte voetbalfamilie uit Kaatsheu vel. Mijn beide opa's speelden net als ik bij DESK. Helaas heb ben ze mijn doorbraak bij Willem II niet meer meege maakt, althans niet in dit aard se leven. In 1996 zijn ze allebei gestorven, toen ik nog jeugd speler was in Tilburg.' Vanaf zijn twaalfde jaar genoot Jos de jeugdopleiding bij de les wat er mee te maken heeft. Voordat Westerhof en Willem II besloten uit elkaarte gaan, fi losofeerden de supporters al over de vraag wie de opvolger van Hans zou worden. Vrijwel iedereen ventileerde wel een mening. Wanneer je aan de 'kenners' vroeg of zij hun kan didaat ooit zagen trainen of ge tuige waren van een wedstrijd- bespreking, dan was het antwoord ontkennend. Logisch, want geen mens, dus ook geen bestuurslid of jour nalist, komt een kleedkamer binnen wanneer de trainer op zijn jongens inpraat en op het trainingsveld tref je slechts een handjevol getrouwen aan. Toch blijkt bijna iedereen een kwalitatief oordeel over trai ners te hebben. Waaraan ont lenen zij hun deskundigheid? Lel bv

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2002 | | pagina 15