WIJZE is ongelooflijk belangrijk’ ‘Sociaal contact Handig: de Gesproken Koerier and COLOFON Slechtziende en blinde allochtonen Trefpunt ‘tSant Turkse familiezorg thuis Vrijwilligers gezocht voor enquête Model 50 Plus Verkiezing Overgang Slecht zien in de bibliotheek ri li I DE TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 15 AUGUSTUS 2002 - PAGINA 11 5 2002 - PAGINA 10 Netwerk van blinden en slechtzienden wil meer deelnemers en activiteiten “Het is belangrijk dat je mensen met een handicap leert zien wat ze wél hebben; met de voorbereiding van de activiteiten, gen de hulp van zeven ziende vrij- problemen POSTSCRIPTUM 11 is )W HET WOORD IS AAN... Deelnemers van het Netwerk van en voor Blinden en Slechtziende Ouderen maakten tijdens hun uitstapje naar het Bakkerijmuseum in Oosterhout met hulp van de vrijwilligers zelf broden in allerlei vormen. van de Federatie van Nederlandse Blindenbibliotheken, die in Grave isgevestigd. Vanuit Grave worden de cassettes elke twee weken per post verzonden. De abon nees dienen de cassette na het afluisteren in het hoesje terug te doen. Door het plas tic kaartje met naam en adres van de abonnee om te draaien is het hoesje weer geadresseerd voor ‘Grave’ en kan het in de brievenbus van TPGDat moet wel een beetje op tijd, want de cassettes, hoesjes en adreskaartjes worden natuurlijk op nieuw gebruikt. Geïnteresseerd in de gratis Gesproken Koerier? Neem contact op met de Federatie van Nederlandse Blindenbi bliotheken, Postbus 24,5360 AA Grave; tel. 0486-486486. i?r voor hen die door een andere oorzaak pro blemen hebben met lezen. Denk aan reu- mapatiënten, bedlegerigen, Parkinson- patiënten of andere mensen die last hebben van bevende of trillende li chaamsdelen. Vrijwilligers van het Netwerk maken elke twee weken een selectie van artikelen uit De Tilburgse Koerier. Zo blijven de abon nees van de Gesproken Koerier op de hoogte van het belangrijkste nieuws uit de stad. Ook de Seniorenwijzer staat groten deels op de cassettes. Daarnaast worden onder meerde columns van de voorpagi na en de belangrijkste mededelingen van de Gemeentepagina’s ingelezen. Dat inlezen van de artikelen gebeurt bij het Centrum voor Gesproken Lectuur, onderdeel De afgelopen jaren waren er vee! mensen die je voor gek k verklaarden als je niet belegde. Nu hebben diezelfde mensen K veelal zelf bijna geen beleg meer over. Drop Oud De Gesproken Koerier is een initiatief van het Tilburgse Netwerk van en voor Blinde en Slechtziende Ouderen. De cassettes zijn echter niet alleen bedoeld voor men sen met een visuele handicap, maar ook Ouder worden kan gepaard gaan met oogklachten. Soms voelt dat als een be dreiging. Bijvoorbeeld na een dagje uit en een onverwacht drukke avond: vaak heb ik dan stekende ogen, een felle pijn. De oogarts stelde me gerust: mijn ogen In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw ver haal op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 100015000 JA Tilburg, onder vermel ding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. zijn te droog, kunsttranen kunnen mis schien helpen. Een andere oplossing voor p—- bij het zien ontdekte ik nadat ik bij mijn oudere zus gelogeerd had. Bij haar was ik aan een roman begonnen, die ik erg voorlichting en met zaken die blinden en slechtzienden aangaan. De kerngroep bestaat uit zeven visueel gehandicap ten, een vertegenwoordiger van service- organisatie Sensis (voorheen Theofaan) en de coördinator van het Netwerk. Drie kerngroepleden vertegenwoordigen het Netwerk in het Tilburgs Overleg Gehan dicaptenorganisaties (TOG), dat de be langen van mensen met een beperking behartigt bij onder meer de gemeente. Dat doen ze bijvoorbeeld door de plan nen voor het Pieter Vreedeplein op toe gankelijkheid en veiligheid voor diverse groepen gehandicapten te toetsen. Daarnaast staan leden van de kern groep in stands op voorlichtings- en an dere bijeenkomsten en gaan ze - indien gewenst - op bezoek bij visueel gehandi capten die belangstelling hebben voor het Netwerk. Ook maken ze een interne Nieuwsbrief die vier keer per jaar ver schijnt. De Gesproken Tilburgse Koerier is eveneens een activiteit van de kern groep. Verhalen en liedjes Ans Blom is na haar eerste jaar bij het Netwerk alleen maar enthousiaster ge worden. Ze wil meer activiteiten organi seren. “Want naast de gezelligheid is het natuurlijk ook belangrijk dat de deelne mers actief bezig zijn”, aldus Blom. “En 35 deelnemers is weinig als je beseft dat Tilburg volgens een statistische bereke ning duizend a vijftienhonderd visueel gehandicapten telt. Ik denk bovendien dat voor de groep aanwas van jongere ouderen belangrijk is.” Voor die uitbrei ding van het aantal deelnemers en acti viteiten zijn ook meer vrijwilligers nodig, beseft de coördinator van het Netwerk. spannend vond. Terug in Tilburg wilde ik dat boek in de bibliotheek lenen. Het eni ge aanwezige exemplaar dat ik met be hulp van de computer vond was een Grote Letterboek. Wel groot en behoor lijk dik, maar toch nam ik het mee, omdat het een intrigerend boek is. Daar heb ik geen spijt van gehad, integendeel: het was heel fijn om de duidelijke grote let ters te lezen op de rustig ogende pagi na’s. Achteraf bezien jammer dus dat ik een vooroordeel had tegen die Grote Letterboeken. Maar ik weet nu beter! Mw. J.J. Een ander idee van haar voor de ontmoe- tingsmiddag is dat mensen er komen ver tellen over hun (voormalig) werk, hobby, reizen en dergelijke. “Een soort spreek beurt dus. Ik denk dat er best veel mensen zijn die zo’n verhaal te vertellen hebben, en dat ook beeldend kunnen doen.” Daarnaast zoekt het Netwerk ménsen die op een instrument, bijvoorbeeld een gi taar, begeleider willen zijn bij het zingen van liedjes. Ook de kerngroep kan wel wat extra men sen gebruiken, stelt Blom. “Onze contac ten met Sensis en de Nederlandse Vereniging voor Blinden en Slechtzienden zouden best wat intensiever mogen zijn. Krachten bundelen is ook mogelijk met een nieuwe organisatie als Balder, die zich inzet voor oudere allochtonen met visuele problemen. Daarnaast kunnen voorlich ting en PR uitgebreid worden: onze folders zijn aan vernieuwing toe. En aanvullend op wat het TOG al doet, kunnen we een ei gen voorlichtingsprogramma maken voor het onderwijs en workshops houden voor groepen als winkeliers, taxichauffeurs en de horeca.” De wekelijks ontmoetingsmiddag van het Netwerk op woensdag vindt plaats van 14.00 tot 16.00 uur in het Rode Kruisgebouw aan de Leonard van Vechelstraat 2. Blinden en slechtzienden die interesse hebben, kunnen er vrijblijvend en zon der afspraak binnenlopen. Voor meer informatie kunnen ze ook eerst bellen met coördinator Ans Blom (woensdag van 9.00 tot 12.00 uur op De Twern, tel. 5839999). Ook wie als vrijwilliger aan de slag wil of een ‘spreekbeurt’ of muziek wil verzorgen kan contact opnemen met Ans Blom. Blom. Regelmatig maakt het Netwerk een uit stapje; het laatste ging naar het Bakkerijmuseum in Oosterhout. Daarnaast gaat een aantal deelnemers van het Netwerk jaarlijks op vakantie naar een ho tel in de bossen bij Ermelo, een voormalige centrum voor visueel gehandicapten dat helemaal ingericht is op de wensen en be hoeften van deze mensen. Daar gaan ze wandelen, op excursie en houden ze een spelletjes- of karaoke-avond. Het Netwerk, dat sinds 1988 bestaat, kent verder een kerngroep die zich bezighoudt en/of steun van anderen. Ook de onder- I linge verstandhouding binnen het Netwerk was een aangename verras sing: “Iedereen wordt geaccepteerd. En I middag kost niets; thee en koffie zijn goedkoop. Het is geen enkel probleem als er een begeleid(st)er meekomt. Voor vervoer kan een beroep gedaan worden j opde Deeltaxi. De eerste drie kwartier van de middag zijn voor koffie of thee en gesprek. Blom “Sociaal contact is ongelooflijk belang rijk; daarom is het ook nodig dat onze vrij- i willigers op de eerste plaats goed kunnen luisteren.” De rest van de twee uurtjes op de woens dagmiddagen wordt besteed aan knutse- len en spelletjes. Zo is er een sjoelcom- petitie, waaraan ook echte blinden met veel plezier meedoen. Daarnaast kun nen de bezoekers kaarten, scrabbelen, I dammen, mens-erger-je-niet spelen of kegelen met aangepaste versies van die spelletjes. Soms wordt er voelbingo ge speeld met kleine voorwerpen als kurken en knikkers in stoffen zakjes. “Gewone bingo kan me gestolen worden, maar dit vind ook ik leuk, want je moet het puur met je tastzin doen”, zegt de ziende Ans ziekliefliebbers ko- ant. Voor het twee- k swingt op het pro- anisatie er weer in keer uitgebreid met rwijk voorzien zijn tot. Voor coördinator Ans Blom (57), die bijna 25 jaar lerares in het basisonderwijs was en ook psycholoog is, was de wereld van visueel gehandicapten volkomen nieuw toen ze een jaar terug voor het Netwerk in dienst trad bij De Twern. Ze was ver rast te ontdekken wat blinden en slecht- r een zienden ondanks hun handicap vooral >r,n20 wel kunnen, al dan niet met hulpmiddelen Blom werkt dan maar een dag per week als coördinator van het Netwerk van en voor Blinde en Slechtziende Ouderen, gedreven is ze wel. Ze wil de activiteiten van het Netwerk uitbreiden, want de groep die bereikt wordt is groeiende maarte klein; top het grote er zijn namelijk naar schatting ruim duizend visueel gehandicapten in Tilburg. lot ook te beluisteren :ht tijdens de Elvis- bare Bibliotheek van Tender Lovers is ook et programma van de Jij zullen ‘s middags 013 akoestische El- Verder is het vermel- troep Brabant een lo- teeft gepland tijdens tl in Tilburg. De om- ir liefst 5 uur live-ra- opcentrum. De pro- iwald en De Koning vrijdag 16 augustus k voor meer informa- en avondprogramma s Memorial op Voor Tilburgers die op een of andere manier moeite hebben met lezen be staat sinds ruim tien jaar een gespro ken versie van De Tilburgse Koerier. Deze Gesproken Koerier wordt elke twee weken op een cassette met de post thuisbezorgd. Dankzij een subsi die van de gemeente is deze service gratis. Ook instellingen als zorgcentra kunnen de geluidscassettes gratis in huis krijgen voor cliënten/bewoners met een leeshandicap. Ibum speel die-lijnen, goede ar- ïgankelijke muziek, t daarin ook wel het misschien te drome- 1 gericht i ouble T MusiciMW) Tastzin De gezellige ontmoetingsmiddag op woensdag in het Rode Kruisgebouw in de Besterd trekt momenteel zo’n 35 blin- den en slechtzienden, in leeftijd varië- rend van circa 45 jaar tot in de 90. Ze krij- I gen de hulp van zeven ziende vrij- willigers. Deelname aan de ontmoetings- □ok in ns morial rijdag 16 augustus imma van de Elvis 3 popcentrum. De naf 19.30 uur <“in concert van zo’i n eigen vertalingen vis-liedjes. geleden leverde het !t Arid, ooit winnaar ?kRa//y haar debuut- 'hings of Venom. Het een 1 in eigen land. Toch uze popgeluid van dit voor zanger/gitarist k en gitarist David Du zijn weggelegd, ook mopgemerkt. En eer- item van Steverlinck, eleken werd met die was daar niet hele- aan. n het tweede album quiet now. De tien zijn samen goed voor tziek. Alle songs sco- itegorieën melodieus De stem van Steverl- I ms wat te) nadrukke- le nummers. A///Dn/ ibum"speelt1 And op daarnaast moet je het gat van wat ze niet kunnen zo klein mogelijk maken.” Ans scar Benton. Albert 32 jaar actief als bas- izzbasendatzegtna- lasper Verstraaten is >g een jong broekie, en fenomeen op gi- :r zullen de Robert 1 en de vele fans het vieren met een jubi- et Jan van Besouw- van Diessenstraat in ze helpen elkaar, met kleine en met be- langrijker zaken. Een oude vrouw van wie de man stierf, werd er door de groep bovenop geholpen. En bij een uitstapje naar een bos is het geen punt dat een rol- stoelgebruikster moeilijk over een zand pad kan. ‘Dan gaan wij toch wat minder ver’, zei degene die haar duwde toen heel laconiek’,” vertelt Blom. Meer variatie in de wekelijkse ontmoetingsmiddag is leuk voor de huidige deelne mers en zal ook andere visueel gehandicapten de weg naar het Netwerk doen vin den, denkt Blom. “Want sociaal contact is ongelooflijk belangrijk.” Blinde of slechtziende immigranten en vluchtelingen hebben dik wijls moeite om de Nederlandse taal te lerenDaardoor is het voor hen vaak moeilijk om contacten te maken, werk te vinden en zich te redden in Nederland. Het project Balder is er om hen (ook men sen die al lang hier zijn) daarbij te helpen. Contactpersoon is Wilma Snoeren van het Brabants Ondersteuningsinstituut Zorg (BOZ), tel. £352625; e-mail adres: w.snoeren@boznet.nl. U kunt ook bellen naar mevrouw Kadriye Can van de stichting Nieuwkomers en Vluchtelingen in Tilburg, tel. 5363630. Naam en telefoonnummer doorgeven kan ook schriftelijk (zonder postze gel): Brabants Ondersteunings-instituut Zorg, t.a.v. Wilma Snoeren, Antwoordnummer 60696, 5000 WB Tilburg. Ouderentrefpunt 55+ ‘t Sant (Beneluxlaan 74) heeft gisteren het nieuwe seizoen geopend. Vanaf nu kunt u er op maandag- en vrij dagochtend weer biljarten en kaarten. Op woensdag 21 augustus is de eerste bingo van het nieuwe seizoen; aanvang 10.00 uur. Een kaart voor tien ronden kost 3,50 euro. Op woensdag 28 augustus kunt u er vanaf 10.00 uur een bloem- stukje maken. De prijs is afhankelijk van die van de bloemen. Zelf meebrengen: een potje, mandje of bakje en een mesje. Turkse ouderen willen bij ziekte of hulpbehoevendheid het liefst door hun eigen kinderen verzorgd worden. Maar de kinderen we ten vaak niet hoe dat moet. Daarom organiseren Steunpunt Mantelzorg Midden-Brabant en Thebe Thuiszorg voor Turkse vrouwen de basiscursus Familiezorg thuis. Daarin leren ze gedu rende twaalf bijeenkomsten over het lichaam, gezonde voeding, het gebruik van medicijnen, hoe je iemand op bed kunt wassen, hoe je een oudere het beste in/uit bed kunt halen en hoe je iemand makkelijker kunt tillen. Verder wordt er informatie gegeven over zorginstanties en wordt een verzorgingshuis bezocht. De cursus start op 20 september en wordt met hulp van een vrou welijke tolk gegeven in wijkcentrum ‘t Sant (Beneluxlaan 74) op vrijdagen van 9.00 tot 11.30 uur. Kinderopvang is mogelijk. Vragen en/of aanmeldingen: Birgul Oz (tel. 5444326), Ine Bertens (tel. 06-26784920) of Marjorie Bierings (tel. 06-51014204). Op dinsdag 27 augustus is er van 10.00 tot 11.00 uur een voor lichtingsbijeenkomst over deze cursus in wijkcentrum ‘t Sant. In Tilburg Oud Noordoost (ONO) is op dit moment het project Ouderen en Inkomen 75+ in uitvoering, een samenwerkingspro ject van de wijkorganisaties Totaal Loven Besterd, Theresia Vooruit en de Stichting de Ring, het Ouderenwerk van de Twern. Daarbij gaan vrijwilligers op huisbezoek om de 75-plussers te en quêteren over de invloed van hun financiële positie op sociale contacten en deelname aan activiteiten. Ook wordt zo gepro beerd problemen te verhelpen. Daarnaast geven de vrijwilligers informatie over inkomensverruimende regelingen en over wat de ouderenadviseur kan doen. Voor de huisbezoeken in Loven-Besterd wordt nog gezocht naar vrijwilligers, vanuit de wijk zelf of van daarbuiten. Ze worden in gewerkt door het ouderenwerk. Voor informatie en aanmelding kunnen belangstellenden contact opnemen met de projectmede werkers van het Ouderenwerk ONO, Pablo van der Horsien Dani van Oosterhout, wijkcentrum De Baselaer, Hoefstraat 1f5, 5014 NK Tilburg, tel. 5435909. Tot 29 augustus kunnen vijftig-plus vrouwen én mannen met lef, uitstraling en karakter zich inschrijven voor de Model 50 Plus Verkiezing. Het winnend model wordt een jaar lang hét gezicht van actieve plussers in de campagne tegen negatieve beeldvor ming rond het ouder worden. Gezocht worden een vrouw of man die de groeiende groep van actieve 50-plussers waardig kan re presenteren in media, tijdens modeshows, in reclamecampagnes of tijdens interviews. Op 20 september zal Sandra Reemer in de Utrechtse Jaarbeurs tijdens de landelijke 50+ Beurs de finale presenteren. Na de eer- ste selectie van kandidaten op inhoud en uiterlijk is het publiek de jury. Vanaf 7 september zijn de finalisten op de website www.mo- del 50plus.nl te zien. Op de finaledag kunnen circa twintigduizend bezoekers hun stem uitbrengen na de live presentatie tijdens de finale met modeshow. Aanmeldingen met een persoonlijke beschrijving en duidelijke foto kunt u richten aan Model 50 Plus, Postbus 1999, 6801 BZ Arnhem. Heeft u nog vragen? Kijk op website www.model50plus.nl of bel 026-3779734. VIDO (Vrouwen In De Overgang) organiseert woensdag 21 au gustus een gratis voorlichtingsochtend met film over haar werk voor vrouwen van 40 tot 60 jaar. De ochtend is vrijblijvend en duurt van 9.30 tot 12.00 uur. Adres: wijkhebouw Loven-Besterd (Koestraat 164, ingang Park de Horion). Informatievel. 4562738 of 5426591 Wie zijn leven lang gelezen heeft, wil dat graag blijven doen. Ook als de ogen achteruit gaan. De Openbare Bibliotheek Tilburg speelt hier op in. Het begint met boeken in een duidelijke druk, voor mensen die moeite krijgen met kleine lettertjes. Deze boeken staan tussen de andere romans, maar hebben een extra etiket: een grote D van ‘duidelijke druk’ met daarin een oog. Daarna komen de boeken in GROTE LETTER aan de beurt. Deze boeken staan in elke vestiging in een aparte kast en hebben een extra etiket met daarop een levensgrote G van ‘Grote Letter’. Door de groeiende vraag naar boeken in grote letterdruk is het aanbod toegenomen. Het aantal uitgeverijen en daarmee de keuze in soort boek is ook gegroeid. Boeken van auteurs als Geert Mak, Maeve Binchy, Danielle Steel en Nicci French zijn tegenwoordig in grote letter verkrijgbaar. Wie deze letter niet meer kan lezen, ook niet met een leeshulp- middel, kan overstappen naar het gesproken boek. Voor deze boeken kunt u het beste terecht bij de Anders Lezen Bibliotheken, zoals de Le Sage ten Broek bibliotheek. In de Openbare Bibliotheek Tilburg is maar een klein deel van het totale aanbod in gesproken boeken te vinden. Maar u kunt ze zo wel gemakkelijk een keer proberen. Ook kan men u daar aan informatie over de Anders Lezen Bibliotheken helpen. Overigens zijn gesproken boeken ook bedoeld voor mensen met een andere handicap dan een visuele. Denk hierbij bijvoorbeeld aan mensen met reuma die een boek niet kunnen vasthouden. Als u voor de boeken niet meer hoeft te komen, is er altijd de mu ziekafdeling nog, waar u terecht kunt voor cd’s. Leg uw oor eens te luisteren in de bibliotheek bij u in de buurt. Vragen staat vrij. ordt nu muzikaal in- I nperamentvolleJean I lag van Edwin Rutten r Combo springt bij- ig (podium 1 16.15 pelen daarna (19.30 orge Funky Par ian onder meer The staan door de zang hter het mengpaneel I :x (20.15 uur). omgetoverd tot een vaar diverse topres- ler De Swaen) uit de endige mens verzor- uit hun keuken. Er n en desserts te koop 70 euro) en hoofdge- rels. Bovendien kun- nnis maken met uit- 1 en sigaren en I De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de I twee weken in De Tilburgse Koerier. Redactie: DinyvanBladel-Verbunt, RiekFlipse-Tiemens, Jan van Groos (voorzitter), Wilma Hurkens, I Joop Janmaat, Karei Luiijf (eindredacteur), Barth Noordzij, Genie Peters, Mat de Vries Redactieadres: Seniorenwijzer, p/a Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redac- tie-adres of naar De Tilburgse Koerier, I Postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voor de ver- schijningsdatum. -

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2002 | | pagina 11