WIJZE Ouderen onvoldoende op de hoogte van inkomensondersteuning Mevis:'Maatwerk voor schrijnende gevallen' ht’ Voorstel Stadsdeeladviesraad 3 West voor aanpak armoede Q COLOFON je lenkaart I! jrting 2 O o g n il i i i i i I i L Journalistiek medewerk(st)er gezocht! Trefpunt ‘t Sant Bingo’s voor ouderen Kaarten in Noord Rommelmarkt De Heikant Fietsvierdaagse Inloopochtend mantelzorgers Artrose van de knie Besparen in de bibliotheek 1 II r verschijnt eenmaal in de I Tilburgse Koerier. I I I I I I I HÈ ■DONDERDAG 20 JUNI 2002 - PAGINA 9 DE TILBURGSE KOERIER JUNI 2002 - PAGINA 8 G Tilburg :.00 uur Informatiewinkels in de wijken goed terecht POSTSCRIPTUM Voorstellen Het voorstel van de Stadsdeeladviesraad om \BY- EN 3ERMODE e merken: TerraMisu Dharabia echt een oplossing bieden aan ouderen die diep in de problemen zitten.” Een jaar geleden is onder Mevis’ voorganger Wim Luijendijk schoorvoetend een be gin gemaakt met de invoering van het polismodel. Op deze pagina de weerslag van beide bijeenkomsten. Ralf Embregts (I)de ambtenaar die met de uitvoering van de zorgpolissen belast is, in gesprek met Nell Schoenmakers van TOP en Gon Mevis (r), wethouder van Sociale Zaken. FOTO: GERRIE PETERS HET WOORD IS AAN... ifstraat 10 313-5434549 uj Informatie over en hulp bij de aanvraag van de zorgpolis, kwijtschelding en bij zondere bijstand? De Ouderenadviseurs van De Twern: tel. 5350505 (werkdagen 9.00-12.00 uur). ■0 o CQ dÓ co (hetf lechts pden bezitters ve ijnd uit te op te ruimen. fot Nagelstyliste anden. cent te liggen op de bestaande regelingen, kondigde Mevis aan. Het woonlastenplafond verdwijnt binnenkort'; dat bood de mogelijkheid geld aan te vragen als meer dan dertig procent van het inkomen opging aan woonlasten. ren veel papieren rompslomp. Ook garandeert het een rechtvaardige verdeling en is er geen sprake meer van niet-gebruik. isdehondenkaartvan e Tilburg verspreid. I t een foutje: het hele I ein is aangemerkt als I hele plein is rood I its een deel is los-I rest van het plein I 3 verplicht hun I te laten én de I De Seniorenwijzer i twee weken in De 1 met behulp van de zorgpolissen. Zo kun je ke|en ^jj het signaleren van schrijnende ar- moede onder ouderen. Probleem in de huidige praktijk is dat wijkor- voering daarvan belast is. Embregts schat in ganisaties en ouderenadviseurs dringend dat de meeste van deze polissen aan ouderen zijn toegekend, maar helemaal duidelijk is dat te gaan werken met één loket voor armoede- niet. Want zorgpolissen zijn niet alleen be- bestrijding kreeg instemming van de wethou- De werkgroep ouderen van de stadsdeel- Bij de aanpak van armoede komt minder ac- adviesraad 3 West (De Reit, ‘t Zand en Wandelbos) heeft wethouder Mevis van Sociale Zaken op 12 juni een nota aange boden met concrete voorstellen voor de aanpak van armoede onder ouderen. De wethouder benadrukte dat bij de aanpak Mevis: “Ouderen krijgen binnenkort een brief van nijpende financiële problemen onder van de gemeente. Zij kunnen een aanvraag ouderen het accent komt te liggen op indienen voor woonlastenverlichting die in het maatwerk, de zorgpolis. Dat houdt in dat vervolg betaald wordt uit de bijzondere bij- met een samenhangende pakket maatre- stand. Maar bij toekenning wordt nu wel een gelen deze problemen structureel opge- kleiner eigen vermogen vrijgelaten.” lost moeten worden. “Het is ook denkbaar dat de subjectsubsidie mettertijd verdwijnt. Maar dat wordt alleen Ralf Embregts, de ambtenaar die met de uit- overwogen als er landelijk een alternatieve voering van de zorgpolissen belast is, ver- regeling voor in de plaats komt”, aldus de t duidelijkt dat “niet alle ouderen die alleen wethouder. AOW hebben, in aanmerking komen voor een zorgpolis. Doorgaans zijn deze ouderen Signalering wel in staat de tering naarde nering te zetten. Het is niet eenvoudig om ouderen met finan- Maar komen ze toch in de problemen, dan ciële problemen te bereiken. Medewerkers de gemeen- Van de thuiszorg, van de stads- en informa- tiewinkels en ook de ouderenadviseurs heb ben inmiddels een training gevolgd om sig- hot item: het Vier Bonden Overleg Brabants (VBOB) en Ondersteuningsinstituut Zorg (BOZ) organiseerden eind mei in Tilburg - - - - ken k kunnen ze een beroep doen op te. Die stelt dan een zorgpolis op en biedt hulp met geld van de bijzondere bijstand.” Wethouder Mevis: “Het gaat om ouderen die nalen van armoede beter op te kunnen i door uitzonderingssituaties buiten de be- pikken. Wethouder Mevis reageerde positief staande regelingen vallen: zij kunnen een op het voorstel van 3 West om ook het beroep doen op de gemeente voor maatwerk Regionaal Indicatie Orgaan (RIO) in te scha- Op de conferentie van VBOB en BOZ kwam naar voren dat de meeste ouderen nog altijd onvoldoende op de hoogte zijn van de finan ciële steunmaatregelen van gemeenten. Vooral bijzondere bijstand en kwijtschelding van gemeentelijke belastingen zijn onbe kend. Dat bleek uit het Ouderenonderzoek 2000 dat door de GGD gehouden is onder zevenduizend 65-plussers in noordoost Brabant. Uit dat onderzoek bleek ook dat één op de vier 65-plussers alleen van AOW moet rond komen; dat geldt vooral voor vrouwen. Hoewel dé situatie in Tilburg niet onderzocht gemakkelijker uitgezocht worden wie recht heeft op kwijtschelding, huursubsidie of sub jectsubsidie. Vervolgens kan dat automa- -Tkenc1 - euws te •orzich, nmode, mdy tot :s. Alles deze re- elingen Coerier. verzor- ieze pa- i van de ij bent! en alle irthout: Zo’n 150.000 mensen vierden dit weekend een groot multicultureel feest bij Mundial in Tilburg-Zuid. In Noord vraagt een buurtvereniging om onmiddellijke sluiting van K de moskee vanwege uitlatin- gen van een radicale iman. Groter kan het verschil tussen noord en zuid eigenlijk niet zijn! Drop Oud In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 10001, 5000 JA Tilburg, onder vermelding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. Je wordt wat ouder. Hier en daar treden Voor wie dat niet wil zijn er twee mogelijkhe- wat gebreken op. Je eigen huis wordt te den. Inschrijven bij de corporaties voor een groot en iedere keer de trap op en afgaan duurdere flat is er één van. Hoelang het ver is ook niet alles. Samen met je vrouw be- volgens duurt, weet niemand; ook de corpo- spreek je de situatie. Eigenlijk wil je niet raties niet. De tweede mogelijkheid is naar weg maar toch... Naar rijp beraad en ge- een makelaarstappen. Daar zijn doorgaans sprekken met de kinderen besluitje uitein- nOg we| fiats te huur, maar in het duurdere delijk om het huis te verkopen en in een segment. Dus voor degenen voor wie dat huurflat te gaan wonen. Een zwaar besluit, geen bezwaar is, lijkt dat laatste de beste op- maar als het eenmaal is genomen wil je lossing. Wel weer een typisch voorbeeld van ook dat het vlug gaat. En dan moet je nog de tweedeling in de maatschappij. minstens drie jaar wachten! jan Zilverenlint ig tropical-Brazilian. De rigineelst verklede deel- prijs een promopakket Het evenement is gratis ormatie kan men surfen te.nl.nu of contact opne- kate@hotmail.com e interesse in deze beroepsopleiding afis en vrijblijvend informatie aan. maar het streefgetal van honderd is eind vo rig jaar niet gehaald. Inmiddels zijn erin totaal van speciale ambtenaren (casemanagers) en voor hulp bij het invullen van formulieren, wel circa honderd polissen afgesloten, aldus die zich uitsluitend bezighouden met het af- vindt Mevis. Ralf Embregts, de ambtenaar die met de uit- sluiten van zorgpolissen. Op het voorstel om een gratis klusjesdienst in het leven te roepen, reageerde de wethouder afwijzend, omdat een experiment met een klussendienst in de binnenstad mislukt is. Ook vindt hij dat zo’n dienst niet gratis hoeft te zijn. De wijkorganisatie gaf echter aan dat een klussendienst in West eerder uitstekend gedraaid had, totdat de uurprijs van 10 naar 40 gulden verhoogd werd. Ook uit het Ouderenonderzoek 2000 van de GGD blijkt dat veel ouderen bezuinigen op reparaties in huis. De Stadsdeeladviesraad 3 West vroeg Mevis dit idee daarom opnieuw te overwegen. Binnen drie maanden laat de wethouder de werkgroep ouderen van 3 West weten wat hij met hun voorstellen gaat doen.GP Helder werken al op deze manier; natuurlijk houden ze bij de gegevenskoppeling reke ning met de regels van de privacywetgeving. werd, is er gezien het textielverleden van de De Tilburgse wethouder Gon Mevis erkende stad geen reden om aan te nemen dat de si- Automatische kwijtschelding tijdens de conferentie dat hetonjuist is als het tuatie van ouderen hier gunstiger is. Dat be- De onbekendheid van steunregelingen is het merendeel van de ouderen deze sociale tekent dat van de ruim 26.000 Tilburgse 65- grootst bij de laagste inkomens, blijkt uit het voorzieningen niet kent, vooral als ouderen plussers er minstens 6500 alleen AOW Ouderenonderzoek 2000. Van de ouderen met de laagste inkomens het minste bereikt hebben. met alleen AOW maakt nog geen tien procent worden. Ook zei Mevis voorstander te zijn hiervan gebruik. Op de conferentie werd besproken hoe ge meenten het voor ouderen gemakkelijker Armoe is de afgelopen jaren vrijwel van de Tilburgse politieke agenda verdwenen, op vervoer, vrijetijdsbesteding, reparaties in maar de financiële situatie van veel ouderen is nog steeds weinig rooskleurig. Voor huis en voeding. Om rond te kunnen komen, organisaties op het gebied van zorg en ouderenbonden is armoede nog wel een lopen ze koopjes af en schaffen ze vaak twee- jectsubsidie. Vervol het Brabants dehands kleding aan. Ook hebben velen van tisch worden toegekend. Het voordeel hier- >-g de regionale hen te weinig geld om visite te ontvangen en van is dat de gemeente zelf zorgt dat alle conferentie Armoede van ouderen én onbenutte rechten. Twee weken later deed de gaan ze niet zo vaak bij hun kinderen op be- ouderen automatisch de inkomensonder- Stadsdeeladviesraad 3 West voorstellen aan de gemeente om de aanpak van armoe zoek vanwege de vervoerskosten. steuning krijgen waarop ze volgens objectie- onder ouderen te verbeteren. Gon Mevis, de nieuwe wethouder van Sociale Zaken, Uit het onderzoek van de GGD blijkt boven- ve criteria recht hebben. Dat bespaart oude- stond open voor de suggesties maar verdedigde in beide gevallen ook het polismo- dien dat een minimaal inkomen negatieve ge- del. Dat moet uiteindelijk door maatwerk financiële steunregelingen gaan vervangen, volgen heeft voor gezondheid en welbevin den. Ouderen die alleen AOW krijgen, voelen en is er geen sprake meer van niet-gebruik. zich lichamelijk en geestelijk minder gezond. Amsterdam, Almere, Rijswijk, Leiden en Den Ze lijden meer aan chronische ziekten en voelen zich vaker eenzaam dan hun wat meer welgestelde leeftijdgenoten. Redactieadres Seniorenwijzer, p/a Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redac- tie-adres of naar De Tilburgse Koerier, Postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voor de ver schijningsdatum. De Seniorenwijzer zoekt een vrijwillig(st)er die regelmatig jour nalistieke bijdragen kan leveren. We zoeken met name iemand die de langere artikelen voor zijn of haar rekening wil nemen. Je wordt niet zo maar in het diepe gegooid; de verhalen worden in de redactievergaderingen grondig voorbereid en kritisch beke ken. We stellen het dan ook op prijs datje deze vergaderingen op donderdag van 12.00 tot 13.30 uur regelmatig bijwoont. Geboden wordt. werken in een deskundig en gezellig team; de mogelijkheid je te verdiepen in de leefwereld van ouderen en kennis op te doen over hoe politiek, welzijnswerk, zorgsec tor en-anderen daarmee omgaan; een aardige vrijwilligersvergoeding. Interesse?Schrijf een briefje met CV, eventueel vergezeld van artikelen, naar Karei Luiijf, p/a De Tilburgse Koerier, NS-Plein 14, 5014 DA Tilburg. Ouderentrefpunt ‘t Sant (Beneluxlaan 74) organiseert woens dag 26 juni een gezellige rik- en jokerochtend. Prijs 0,75 euro p.p. Leuke prijsjes. Aanvang 10.00 uur; zaal open 9.30 uur. Woensdag 3 juli organiseert het Trefpunt een fietstocht. Vertrek om 10.00 uur stipt; kosten 0,75 euro. Bij slecht weer kan er ook gekaart worden. Tijdens de negende Interculturele Dag van Tilburg-Noord is er zaterdag 22 juni van 12.00 tot 16.00 uur een seniorenbingo. Deze vindt plaats in de tent achter de kerk aan De Schans. Voor kaarten kunt u die zaterdag vanaf 12.00 uur terecht bij de heer van de Wiel. Bij KBO Wandelbos zijn leuke prijsjes te winnen tijdens de bin go op maandag 1 juli. Aanvang: 14.00 uur in wijkcentrum ‘t Kievitslaer (Reinevaarstraat 55). Ook niet-leden kunnen aan schuiven; u krijgt een gratis kopje koffie of thee. Woensdag 10 juli organiseert KBO Heikant/Quirijnstok in ‘t Hazennest aan het Kreverplein een kaartmiddag waarop u kunt bridgen, rikken, jokeren en hoogjassen. Aanvang 13.30 uur; einde 17.30 uur. Ook niet-leden zijn welkom. De inschrijving is gratis, evenals de eerste kop koffie/thee. Inschrijven kan tot 5 juli in ‘t Hazennest. Zorgcentrum De Heikant houdt op zaterdag 22 juni een rom melmarkt en kermisdag met muziek en allerlei attracties. Er staan eet- en drankkraampjes en er is voldoende gelegenheid om te zitten. De opbrengst van de rommelmarkt komt ten goe de aan de bewoners van het zorgcentrum. Bezoekers zijn wel kom tussen 10.00 en 16.00 uur; entree 1 euro. Adres: Schubertstraat 700. Van maandag 1 t/m donderdag 4 juli vindt de Midden-Brabantse Fietsvierdaagse plaats. De routes zijn uitgezet door Toerclub Tilburg’93, elke dag naar een andere windstreek. Onderweg kunnen de fietsers diverse bezienswaardigheden en terrasjes bezoeken. Ook biedt de organisatie iedere deelnemer elke dag onderweg een gratis versnapering aan. Er is keuze uit drie af standen: 33, 45 en 70 km. Vertrek en aankomst zijn steeds bij de Stadssporthal achter het Willem Il-stadion. Het inschrijfgeld bedraagt 30 euro voor vier dagen voor een gezin en 8 euro voor een individuele deelnemer. Aanmeldingsfolders: tel. 4560409, - via de website van Toerclub Tilburg’93: www.tct93.nl, of bij de Stads-VVV (Spoorlaan 364). Langere tijd zorg geven aan iemand in je directe omgeving is in tensief en kan te zwaar gaan worden. Voor die mantelzorgers organiseert Steunpunt Mantelzorg Midden-Brabant samen met De Twern inloopochtenden Zorgen zonder zorgen op iedere laatste donderdag van de maand. Die zijn van 10.00 tot 12.00 uur in wijkcentrum De Kasteelhoeve (Hasseltstraat 256). U kunt er terecht met vragen over mantelzorg, hulp bij het invullen van formulieren, voor een luisterend oor of het delen van ervarin gen. Op donderdag 27 juni geeft een diëtiste uitleg over voedings- en eetpatronen en haar beroep. Uiteraard is er gelegenheid onl vragen te stellen. In juli is er geen inloopochtend. Na de vakantie is de eerste op donderdag 29 augustus. Ook dan komt een interessant thema voor mantelzorgers aan bod. Informatie: Steunpunt Mantelzorg: tel. 5837930. Zorgcentrum Zonnehof en Thebe organiseren vanaf 1 augus tus bij voldoende belangstelling op zes donderdagen een cur sus Artose van de knie. Op donderdag 27 juni is hierover van 14.00 tot 16.00 uur een voorlichtingsbijeenkomst in Zonnehof (Prof. Gimbrèrelan 30). Informatie: Thebe Ledenservice, tel. 0900-8806. De Openbare Bibliotheek is er voor iedereenArm en rijk kan er terecht. En beide groepen heeft de Openbare Bibliotheek Tilburg wat te bieden. Wie zuinig moet zijn vindt er bijvoorbeeld het boek Lekker zui nig. Hierin legt Hanneke van Veen uit hoe je simpel en goed koop kunt koken en eten. Met haar partner Rob van Eeden stond ze ook aan de wieg van de Vrekkenkrant; alle afleverin gen hiervan zijn gebundeld in De Vrekkenkrant compleet. Hierin staan duizenden tips om te bezuinigen op huishoudelijke uitga ven. Zulke tips staan ook in Meer doen met minder. In Je geld of je leven schrijven ze over geld besparen en vergaren. Voor wie echt zuinig moet zijn is het wel wrang dat zij niet besparen uit noodzaak maar voor de sport. Eén tip die misschien niet in de boeken staat: iets lezen in de bi bliotheek zelf kost niets. Alleen wanneer u iets mee naar huis wilt nemen, heeft u een pasje nodig. Kunt u zich niet voorstellen dat er nog mensen zijn die in ar moede leven? Lees dan Leven met armoede of Het ander Tilburg eens. Ook de documentaire Overleven van Ireen van Ditshuyzen over het omgaan met armoede in Nederland en België kan uw ogen openen. Ook over het overheidsbeleid is een en ander te vinden in de bi bliotheek. Armoede en verzorgingsstaat is al het vierde jaar rapport in de serie Arm Nederland over armoede en sociale uit sluiting. Het gaat met name over de gevolgen van verschillende soorten beleid van de regering en lokale autoriteiten voor af zonderlijke bevolkingsgroepen. Redactie: v van Bladel- Verbunt, Riek Flipse- Tiemens, van Groos (voorzitter), Wilma Hurkens, Joop Janmaat, Karei Luiijf (eindredacteur), Barth Noordzij, Gerrie Peters, Mat de Vries behoefte hebben aan inzicht in de criteria zijntoege voor toekenning van een zorgpolis. Dat ge- niet. Want 2 ---■- - brekkig inzicht wordt versterkt doordat ze stemd voor ouderen, maar bijvoorbeeld ook der. Mevis gaf aan dat er al in die richting schrijnende gevallen wel doorgeven aan de voor mensen die langdurig in de WAO zitten, wordt gewerkt: “De Unit Ouderenzorg van gemeente, maar niet horen of die aanvragen Wethouder Mevis erkende dat er waarschijn- Sociale Zaken wordt daarvoor in het najaar ook toegekend worden. De wethouder zeg- lijk veel meer gevallen van schrijnende ar- uitgebreid van twee naar acht medewer- de hen daarover meer informatie toe. moede zijn. “Daar zullen we nog veel harder kers.” Overigens kunnen ouderen ook bij de Juni vorig jaar is gestart met de zorgpolissen, aan gaan trekken.” Op dit moment is de ge- meente bezig met het aantrekken en scholen voor informatie over sociale voorzieningen van vereenvoudiging. “De aanvraag voor Minder gezond Op de conferentie werd besproken hoe ge- verschillende voorzieningen zou via één for- Ouderen vinden hun inkomenssituatie so- meenten het voor ouderen gemakkelijker mulier geregeld moeten worden”, vindt hij. wieso niet zo florissant. Van de zevendui- kunnen maken dat wel te doen. Zo kunnen Maar hij kon nog niet overzien of automati- zend geënquêteerden geeft maar liefst de computergegevens bij de gemeente aan el- sche toekenning door gegevenskoppeling helft aan niet goed rond te kunnen komen, kaar gekoppeld worden. Ook kan door kop- ook hier technisch tot de mogelijkheden be- Senioren die alleen AOW krijgen, bezuinigen peling van de gemeentelijke gegevens aan hoort en tot de meest gewenste aanpak van flink: vooral op vakantie en kleding, maar ook die van de rijksoverheid of de belastingdienst de armoedeproblematiek leidt.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2002 | | pagina 9