ua I J Z E W Maaltijdenexpres heeft nu ook halal- en feestmaaltijden v’ Feestweek ter gelegenheid van dertigjarig bestaan Inspraak OTO bij besteding geld ouderenbeleid jllO BON GRATIS PROEFMAALTIJD COLOFON Zomer bij Terra Nova Trefpunt ‘t Sant Eten in de bibliotheek pKiDS 1 ll De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de I twee weken in De Tilburgse Koerier. I I I Redactieadres: Persoonsgebonden budget Ontspanningsmiddag Kaarten en bingo in De Reit Rommel- en Hobbymarkt Tennissen in Reeshof r ll I I I I I JNI 2002 - PAGINA 8 DE TILBURGSE KOERIER WOENSDAG 6 JUNI 2002 - PAGINA 9 SHEUVEL FOTO: PETER LIGTENBERG I Gratis proefmaaltijd voor ouderen vanaf 75 jaar die nog geen klant zijn I van de Maaltijdenexpres. Drop Oud NAAM ADRES POSTCODE PLAATS GEB.DATUM TEL. POSTSCRIPTUM DATUM AANVRAAG HANDTEKENING De subsidieprijzen liggen voor een hoofdgerecht rond de 3,50 euro en voor de soep en het toetje beide rond de 0,50 euro. Wie niet voor subsidie in aanmerking komt, betaalt voor het hoofdgerecht circa 4,50 euro. Een in- André de Groot van de Maaltijdenexpres bezorgt een maaltijd bij Lies van Oudheusden-Collard. eskimo’s) in hun eigen ed. De witte ijsvlaktes uwe lucht vormen de ar een eeuwenoude le- d en kwaad, liefde en il draait om twee rivali- tannen en één vrouw. he Rings eeft een slechte, mach- idel op een plaats ge- Earth allerlei kwade neld om alles op zijn ;en. Om zijn doel te be- nog maar één ding no- eeuwen eerder verlo- Tet onheil kan worden eze ring wordt vemie- Sepp Blatter is met behulp van vriendjes en manipulaties weer ge kozen tot voorzitter van de interna tionale voetbalbond. Dat er allerlei aanklachten tegen hem liepen was kennelijk niet belangrijk. Het lijkt waarachtig de Nederlandse politiek wel! Zouden de ‘gewone’ mensen het daarom allemaal niet meer snappen? Halalmaaltijden Met de nieuwe halalmaaltijden wil de Maaltijdenexpres vooral Marokkaanse en Turkse senioren van dienst zijn. Halal betekent in het Arabisch ‘rein’. In de ko ran staan voorschriften voor de reine be reiding van voedsel. Dat houdt in dat al leen vlees van dieren gebruikt wordt die zelf geen vlees eten. Dat zijn onder an dere runderen, schapen en kippen. De dieren moeten ook op een natuurlijke wij ze geleefd hebben en ze moeten ge slacht zijn op een manier die onnodig lij den voorkomt; dat gebeurt overigens gewoon volgens de regels van de Nederlandse wetgeving. Deze maaltij den worden geleverd door een bedrijf dat voldoet aan deze voorwaarden. Ze dra gen dan ook het halalkeurmerk. In de fol der van de Maaltijdenexpres is ook infor matie in het Arabisch en in het Turks bijgevoegd. Directeur Nelly van Zandvoort van de Maaltijdenexpres verwacht dat ook deze maaltijden aftrek zullen vinden bij de au tochtone bevolking. “Het zijn lekkere ge rechten zoals couscous, pilav, nasi en bami, die speciaal voor ouderen wat mil der gekruid zijn.” Tot nu toe konden de klanten kiezen uit drie soorten maaltijden. Met diëten wordt natuurlijk rekening gehouden. De bezor gers brengen dagverse maaltijden dage lijks op een vaste tijd. De lang houdbare maaltijden die twee maanden goed blij ven en de diepvriesmaaltijden worden één keer per week thuis afgegeven. De maaltijden moeten in een magnetron op gewarmd worden. De verhuurder van de magnetrons, de firma Leeko, stelt ter ge legenheid van het jubileum een magne tron beschikbaar; in de komende nieuws brief van de Maaltijdenexpres staat hiervoor een prijsvraag. De Maaltijdenexpres bezorgt dagverse, lang houdbare en diepvriesmaaltijden bij mensen die tijdelijk of altijd moeilijk zelf kunnen koken, vooral bij 75-plussers en gehandicapten. Ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan wordt dat pakket uit gebreid met de wat luxere ‘feestmaaltijden’ en met halalmaaltijden, bereid volgens islamitische voorschriften. De klanten krijgen deze week een attentie; 75-plussers die nog geen gebruik maken van de Maaltijdenexpres kunnen een gratis proef maaltijd bestellen met de bon op deze pagina. De relatie tussen de nieuwe wethouder ouderenbeleid, CDA’er Els Aarts, met het Overleg Tilburgse Ouderenorga nisaties (OTO) lijkt bij de start van het nieuwe college net zo goed als die met haar voorganger en partijgenoot Wilbert van Herwijnen. Een eerste ge sprek is volgens OTO-voorzitter Paul Wijman “heel positief” verlopen: “Het OTO zal zeker bij een aantal zaken vroegtijdig betrokken worden.” Dat was afgelopen jaar onder Van Herwijnen ook al het geval bij de voorbe reiding van het nieuwe ouderenbeleid in de nota Langer thuis in Tilburg. De nieuwe Signaleringsfunctie Een bijkomend voordeel van gebruik van de Maaltijdenexpres is dat er af en toe ie mand aan de deur komt. Als er niet open gedaan wordt, gaat de bezorger kijken of er iets mis is. Het kan zijn dat de klant on wel geworden is of na een val niet meer overeind kan komen. De bezorg(st)er waarschuwt .zonodig een dokter en zoekt contact met een buurvrouw die de zorg over kan nemen. Per mobiele telefoon wordt aan de Maaltijdenexpres gemeld dat de rit vertraagd is, die dan de andere klan ten hiervan op de hoogte brengt. Per jaar wordt dit soort hulp zo’n twintig keer geboden. Af en toe springen de be zorgers ook even bij om te helpen bij klei ne akkefietjes. “Even de radio weer op de goede zender zetten. Want dat krijgen ze vaak zelf niet voor elkaar. Dat soort hulp is heel belangrijk als je de hele dag in je een tje zit”, aldus Nelly van Zandvoort. GP Ik wil graag de volgende proefmaaltijd (één keuze aankruisen) Na het eerste gesprek van twee weken geleden zal het OTO-bestuur minstens twee keer per jaar met wethouder Aarts gaan praten. Tussentijds is er vier of vijf keer overleg van OTO met een gemeen telijk beleidsmedewerker. Voor de negende keer organiseert volksuniversiteit Terra Nova I een zomerprogramma. Het omvat lezingen over de Islam, een voettocht naar Rome, verdraagzaamheid en over Brabant. I Daarnaast zijn er middagactiviteiten, zoals een computercur- I sus, bloemdecoraties maken, bloemschikken, schilderen, be- I wegen op muziek en tai chi. De thematische bijeenkomsten gaan over opera, de belevingswereld van de Afrikaan, filosofie I en de videofilm Lijmen met aansluitend gesprek over de film en het oorspronkelijk boek van Elschot. Ook biedt het zomerpro- I gramma twee excursies: naar historisch en cultureek Maastricht I en door het groene en verstedelijkte Noord-Brabant. De data zijn 19, 20, 2126, 27 augustus. Deelname aan de ex- I cursies is alleen mogelijk voor degenen die ook aan andere ac- I tiviteiten deelnemen. Deelname kost 5,75 euro per dagdeel; de I excursies door Brabant en naar Maastricht 25 euro, de laatste ‘inclusief koffietafel 40 euro. Brochure en inschrijfformulier zijn I verkrijgbaar bij Terra Nova (Nieuwlandstraat 44, 5038 SP Tilburg; tel. 5426269m; fax 5437450; www.volksuniveriteit.nl Ouderentrefpunt ‘t Sant (Beneluxlaan 74) organiseert woens- I dag 12junieenbingo-ochtend. Kosten: 3,50 euro voor een kaart Tennisclub Heyhoef organiseert voor de eerste keer een regio- 1 naai 50-plustoernooi. Dat wordt vrijdag 28 juni gehouden op de I tennisbanen aan de Huibevendreef (naast Royal Palace). De I sportieve dag begint om 8.30 uur en eindigt om ca. 16.30 uur. I De deelnemers krijgen tussen de middag een lunch en na afloop I nog een leuke attentie. Deelname kost 7,00 euro. Informatie over de club: Frank Spijkers, tel. 570420. Over het I toernooi: Tineke van Overdijk, tel. 5700898. Eten in de bibliotheek is niet toegestaan, maar u kunt wel van al- I les óver eten te weten komen in de Openbare Bibliotheek I Tilburg. Vraagt u zich af of het wel gezond is wat u eet? Of dat u mis- I schien anders moet gaan eten, nu u ouder wordt? Met de I Persoonlijke voedingswijzer van de Consumentenbond kunt u I uw eigen voedingsgewoonten kritisch bekijken. Maar er staan I ook veel wetenswaardigheden in over eten en gezonde voe- I ding. Dat er veel veranderd is in de opvattingen over gezond en lek- I ker eten zal u niet ontgaan zijn. In het boek Aan tafel staat de ge- I schiedenis van vijftig jaar eten in Nederland beschreven. Maar I ook door het Tilburgs Kookbuukske van Paul Spapens en het I kookboek Van piepers tot pasta met daarin recepten voor en I door drie generaties naast elkaar te leggen ziet u verschillen. I Een ander kookboekje waaraan u kunt zien dat er wat veranderd I is, is het boek Eten bij de buren. Hierin worden veertien buiten- I landse keukens in Nederland beschreven, aan de hand van in- I terviews en recepten. Verder vindt u in de bibliotheek kookboeken op elk nivo. Voor I beginners is bijvoorbeeld het Mannenkookboek geschikt. De I culinaire liefhebber kan zich te buiten gaan aan de recepten op I de cd-rom ‘Haute Cuisine’. Goedkoopste De gewone maaltijden zijn ook smakelijk en er wordt voldoende afwisseling gebo den. U kunt elke dag kiezen uit twee soe pen, twee hoofdgerechten en drie toet jes. Maar als er eens iets te vieren valt, formatiefolder kunt u aanvragen bij de Maaltijdenexpres: tel. 5442513. Indien nodig kunt u ook een afspraak maken voor een huisbezoek door een mede- werk(st)er van de Maaltijdenexpres. datgene I ingtotje I >rm hel- I Ook over beleidsterreinen waarbij oude ren nogal wat belang hebben, zoals wo nen, vervoer en veiligheid, wil Aarts hun wensen inventariseren door overleg met het OTO, het samenwerkingsverband van ouderenbonden KBO, ANBO en PCOB met Oude Makkers en de stichting Surinaamse Ouderen Tilburg. “Wij als vrijwilligersorganisatie beschikken niet op alle terreinen over deskundigheid. iKing ing is gebaseerd op het lijknamige Egyptische is legende 5000jaar ge- De film speelt zich af Gomorra. Daar heerst ge despoot die vastbe,- nomadische volkeren i roeien. De paar over- len staan op gespannen r, maar besluiten zich /erzetten tegen de wre- dt gehouden op zondag jrdagverblijf Het Zon- urg. Er zullen clowns ater De Witte Lelie zal geven, Marcel Steegh i trakteren op een to- met goochelacts en lie omlijsting is Disco verantwoordelijk. Na- ook spelletjes om te springkussen en kun je tl de speeltuin van Het leer informatie over burg, tel. 5424100. Pierrot neemt afscheid staan en vlucht met de naar een eiland. On hun plannen gedwars- Igerijnse huurmoorde- ihtervolgen. Of spelen een spel? coalitie heeft voor uitvoering daarvan 350.000 euro per jaar uitgetrokken. Wijman is “erg gelukkig” met dat bedrag. “Bovendien zal de invulling daarvan deels in overleg met het OTO gebeuren.” jelix: atra Ihristus. Caesar weet te I /pte onder het bewind onder heerschappij is I ome. De mooie, trotse I deze sarcastische op- I op zich zitten en gaat ip aan met Caesar. Als i voor hem binnen drie rachtig paleis te bou- iliekelijk toégeven dat volk het grootste aller architect Tekenis roept zijn Gallische vriend naker van de beroemde lie onoverwinnelijk vrienden Asterix en kunt u ook wat luxere en duurdere maaltij den bestellen voor uzelf en uw gasten. U kunt daarbij kiezen uit gerechten als kreef tensoep, kalfsbiefstuk, Victoria-baars, zalm, luxe aardappelgerechten en bava rois. “Met dit nieuwe aanbod hopen we ook jongere ouderen voor de Maaltijdenexpres te interesseren”, licht Nelly van Zandvoort toe. Vroeger kwamen alleen ouderen in aan merking voor de diensten van de Maaltijdenexpres die konden aantonen dat ze niet meer in staat waren voor zich zelf te koken. Nu kan iedereen die het pret tig vindt af en toe niet te hoeven koken deze maaltijden bestellen. Met gemeente lijk subsidie kan de prijs extra laag worden gehouden voor ouderen en gehandicap ten om te bevorderen dat zij zo lang mo gelijk zelfstandig kunnen blijven wonen. Alle 55-plussers die in Tilburg wonen, kun nen deze gesubsideerde maaltijden be stellen. In de omliggende gemeenten gel den andere afspraken. In Goirle kunnen alleen 65-plussers deze gesubsidieerde maaltijden krijgen; in de overige gemeen ten moeten senioren naar het gemeente huis voor een aanvraag. Komt u niet in aanmerking voor subsidie, dan betaalt u de kostprijs. Drie procent van de Tilburgse 65-plussers maakt gebruik van de Maaltijdenservice. Aad van der Plas, bestuurslid van de Maaltijdenexpres, gaat ervan uit dat er nog veel meer senioren zijn die gebaat zijn bij deze gezonde aan huis bezorgde maaltij den. “Het komt nog vaak voor dat ouderen alleen een snee brood eten omdat ze niet meer in staat zijn om boodschappen te doen of om te koken”, aldus Van der Plas. “We hebben nu elfhonderd klanten. Dat aantal willen we graag uitbreiden om zo de prijs van de maaltijden laag te houden. Landelijk zijn we de goedkoopste; dat is van belang omdat veel ouderen met een klein pensioentje gebruik maken van deze service.” O DAGVERS O KOELVERS Q DIEPVRIES Vul de bon volledig in en stuur deze in een envelop naar de Stichting Maaltijdenexpres Midden-Brabant, Antwoordnummer 60779,5000 WB Tilburg (een postzegel is niet no dig). Insturen vóór 17 juni 2002. De Maaltijdenexpres neemt contact met u op over het moment van bezorgen van de proefmaaltijd. rganiseerd omdat de staan doordat ouders egen dezelfde proble- tundige opgeiost hoe- I en helpen. iansluiten bij deze con- I en praten over datgene I dt met betrekking ind kan je enor unnen elkaar steunen I i uit te wisselen en ei ste te houden door rele- e te verstrekken aan el- ers is het vaak al heel i dat zij niet alleen wor- epaald probleem, maar ;rs hetzelfde probleem meegemaakt. Dat is de S; voor en door ouders. isses n bos vol vrolijke rode stel onschuldige ogen, n gaat een zomer lang tante in een afgelegen ekt ze verliefdheid, en j hoort. Maar met onze gezamenlijke achterban van circa zevenduizend leden proberen we wel de belangen van de ruim twintig duizend Tilburgse ouderen te beharti gen”, vertelt Wijman. Op die manier func tioneert het OTO als opvolger van het gemeentelijk adviesorgaan de Seniorenraad, die enkele jaren terug een vrijwel geruisloze dood stierf. Seniorenwijzer, p/a Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redac- tie-adres of naar De Tilburgse Koerier, I Postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voor de ver- schijningsdatum. van tien ronden. Mooie prijzen. Aanvang 10.00 uur. Op woensdag 19 juni kunt u er bloemschikken. Kosten zijn af hankelijk van de bloemenprijs en het te maken stukje. S.v.p. meebrengen: potje, mandje of bakje en een mesje. Aanvang 10.00 uur. Op dinsdag en donderdag kunt u shadow printing leren. U be taalt slechts de materiaalkosten. Aanvang 9.45 uur. Op maandag en vrijdag kunt u er kaarten. Loop ook een binnen I voor een kopje koffie en om gezellig wat te praten. Aanvang I 10.00 uur. Biljarten kan elke ochtend behalve de woensdagen 12,19 en 26 I juni. Club ‘92 organiseert op woensdag 12 juni een informatie-och- f tend over het persoonsgebonden budget (PGB). Een PGB is er voor mensen die langdurig zorg nodig hebben vanwege een I handicap, ziekte, psychische problemen of ouderdom. Met het PGB koopt u zorg in. U kiest zelf de mensen of huurt een orga nisatie in die in opdracht van u werkt. Met hen maakt u afspra ken over wat er gedaan moet worden, de tijden en de dagen waarop uw hulpverlener komt, en de vergoeding. De voorlich ting wordt gegeven door de heer J. Termeer van de Vereniging van Budgethouders voor Hulp en Hulpmiddelen. De informatie- ochtend is van 10.00 tot 12.00 uur in de kantine van sporthal De Blaak, Grebbe 63, Tilburg Iedere belangstellende is welkom. Aktiviteitencommissie Groeseind-Hoefstraat sluit op dinsdag I 11 juni het seizoen af met een ontspanningsmiddag voor 55- plussers met ‘Zand, zeep en soda'. De middag in wijkcentrum De Baselaer (Hoefstraat 175) begint om 14.00 uur. Entree, incl. koffie/thee: voorvervoop 1,35 euro; aan de zaal 1,80 euro. Voorverkoopadressen: mw. M. Looijkens (Molenstraat 37), mw. De Jong (Hoefstraat 10) en wijkcentrum De Baselaer (Hoefstraat 175). Op donderdag 6 juni bent u welkom om een kaartje te leggen op een middag van Ouderenwerk De Reit. U kunt kiezen uit rikken, jokeren of hoogjassen. Er is voor ieder een prijsje en een kop koffie of thee is gratis. Kosten: 1,20 euro. Aanvang 14.00 uur. Donderdag 20 juni is er een bingomiddag met in elke van de tien ronden drie prijzen. Een kop koffie of thee is gratis. De prijs van een kaart is 2,50 euro. Aanvang 14.00 uur. Deze activiteiten vinden plaats in wijkcentrum De Reit (Westertorenlaan 4). Zondag 9 juni wordt er in wijkcentrum Heyhoef een grote tweedehands markt gehouden. Gelijktijdig is er ook een hobby- en speelgoedmarkt. U kunt zelf uw overtollige spulletjes verko pen. Bent u hobbyist, en maakt u wenskaarten, schilderstukken, brooddeegkunst, poppen, keramiek, houdsnijwerk e.d., u mag het er te koop aanbieden. De huurprijs voor twee tafels bedraagt 7,00 euro. De markt wordt van 10.30 tot 15.30 uur gehouden in het wijk centrum aan de Kerkenbosplaats (naast het winkelcentrum). Toegang voor volwassenen1,00 euro, kinderen tot 12 jaar gra tis. De opbrengst van deze markt is voor Reeshof 50+. Inlichtingen: Annie van Zeeland, tel. 5700644. Redactie: Diny van Bladel- Verbunt, Riek Flipse- Tiemens, I Jan van Groos (voorzitter), Wilma Hurkens, Joop Janmaat, Karei Luiijf (eindredacteur), Barth Noordzij, Gerrie Peters, Mat de Vries nimatie-avontuur voor vol met humor, hart- arakters en hilarische zenden dieren trekken i om de winter te ont- de eenzame, norse 'red trekt naar het nóor- noet hij Sid, een zelfin- itante luiaard die tegen 'red (Manny) mee naar ekt. Als ze plots een ien, overtuigt Sid Man- I de mensenbaby terug I i naar zijn familie. Als I ’er Diego inschakelen et zo eenvoudig te zijn. I 4*

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2002 | | pagina 9