90. W I bl c Internetcafé in Bijsterstede >PE IVAL COLOFON ‘Zo kunnen senioren beter aangeven waar en hoe ze willen wonen’ Informatiemap maakt aanbod woningcorporaties inzichtelijk ^"Ear,h gë- Trefpunt ‘t Sant Bingo in De Reit Zelfstandig wonen en de bibliotheek I I I Meldweek klachten Deeltaxi Dementie en omgaan met verlies Bingo KB0 Wandelbos Beurs over leven met handicap Patiëntenplatform verhuisd Overgang n il I I I I MEI 2002 - PAGINA 6 DE TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 23 MEI 2002 - PAGINA 7 ir Belangstellende uit POSTSCRIPTUM is< ver jverhandigde i stuurgroep Aanbod De landelijke woonbehoeften komen sterk overeen met ontwikkelingen in Tilburg. Uit de HET WOORD IS AAN... JIS -EGENHEID 16.00 UUR 1RSTELLING kARS VERS ERIJ BONS AAM EN IRAS REN DEVEN JUR i MEI JUR «o de woning- Ingeschrvenen juden met een "gezocht worden.” tijvoorbeeld een woning -Noord kunnen met een kanl schrijf week| dage». rorg van Adrie ten alijkheden voorou- •Jg, bedoeld voor Belangstellende 55-plussers Theresia en directe omgeving kunnen op werkdagen van 9.30 tot 11.30 uur een kijkje nemen in het internetcafé. De kof fie staat klaar. Bij aankomst wel eerst even aanmelden bij de receptie van De Bijsterstede. 3-2381 Weelde-Belgié In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw ver haal op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 100015000 JA Tilburg, onder vermel ding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. Naar aanleiding van een artikel in de schiedenis. Dikwijls spelen grootouders rootouders die veel een sleutelrol bij het door deren zorgen, wil ik godsdienstige erfgoed Vlnr. Rob Suurmeijer (Woning In Zicht),Twerndirecteur Jos van Balveren en stafmedewerker ouderenwerk Barth Noordzij bij de presentatie van de Wooncatalogus voor ouderen. föto: peter ligtenberg De ouderenadviseurs zijn op de hoogte van mogelijkheden die steunpunten of zorgcen tra in de omgeving bieden en de corporaties i beschikken over foldermateriaal met gede tailleerde informatie, zoals een plattegrond met exacte afmetingen van de woning. Op het Radiopleintje staat sinds kort een kastanjeboom in een monsterachtig lelijke betonnen bak. Ook bij de M nieuwe wethouder geldt blijk baar: ‘Het kan me niet schelen wat het kost, als het maar lelijk is!’ Drop Oud jotouders klagen dat hun litters en verzorgers als van- /ordr beschouwd. Jonge ou- “F* ÉL, Caught in the middle Met het over en weer sturen van e-mails door twee gebruikers en wethouder Jan Hamming wordt volgende week woens dag het officiële startsein gegeven voor het internetcafé van verzorgingscentrum De Bijsterstede aan de Herbothstraat. Na dat van Zonnehof is dit het tweede inter netcafé in een Tilburgs zorgcentrum; plannen voor De Herdgang en De Hazelaar staan op stapel. Nu in de aan loopperiode is er in De Bijsterstede al sprake van groeiende belangstelling, al dus activiteitenbegeleider Alex Hendriks. “We denken er aan om ook ‘s avonds open te gaan.” Ouderentrefpunt ‘t Sant (Beneluxlaan 74) organiseert de woens dagen 29 mei en 5 juni mooie fietstochten. Vertrek stipt om 10.00 uur, zaal open 9.30 uur. Bij slecht weer kan er ook gerikt en/of gejokerd worden; het kaarten kost 0.75 euro per persoon. Op de dinsdag- en donderdagochtenden kunt u shadow printing leren. U betaalt slechts de materiaalkosten. Aanvang 9.45 uur, zaal open 9.30 uur. Op maandag en vrijdag is er gelegenheid om te biljarten of kaar ten. Aanvang 10.00 uur. Ouderenwerk De Reit organiseert op donderdag 30 mei weer een bingomiddag met elk van de tien ronden drie prijzen. Een kop koffie of thee is gratis. De prijs van een kaart is 2,50 euro. Aanvang 14.00 uur. Zaal open om 13.30 uur. Adres: wijkcentrum De Reit, Westertorenlaan 4. Vraagt u zich wel eens af of u later nog in hetzelfde huis kunt wo nen? Of begint u er door het verschijnen van de wooncatalogus over na te denken? In de Openbare Bibliotheek Tilburg vindt u boeken die daarbij van nut kunnen. In vrijwel elke vestiging vindt u een algemene gids voor ouderen met daarin aandacht voor wonen. Een voorbeeld is Zelfstandig blijven: gids voor 50+, uitgegeven door de Consumentenbond. Hierin is een heel hoofdstuk gewijd aah wonen. De vraag wel of niet in het eigen huis blijven komt erin aan de orde, maar ook de verschillen tussen een aanleunwoning, een serviceflat en een woonzorgcomplex worden kort beschreven. In Een leven lang wonen huisvesting en zc"’ Brinke staat een overzicht van de woonmogelijkl deren. Het boek is verschenen in de serie Vervolg 50-plussers. Blijvend thuis in eigen huis is een videoband van TV8 in het ka der van het provinciaal project Vitaal Grijsl. De band gaat over veilig en comfortabel wonen tot op hoge leeftijd. In Als ouderen verhuizen vertelt Hannie Vink wat hierbij vooral op sociaal en emotioneel gebied komt kijken en geeft ze prakti sche tips. Het boek is uitgegeven i.s.m. ouderenbond PCOB. Over het huisvestingsbeleid van de gemeente Tilburg is weinig te vinden op papier. Maar op internet, bijvoorbeeld via de gratis internet-pc in de bibliotheek, vindt u de site van de gemeente Tilburg met daarin aandacht voor wijkplannen en dergelijke. Van de landelijke overheid is wel informatie te vinden. Zo is er het tweedelige advies van de Raad voor de Volksgezondheid Met zorg wonen. Hierin gaat het over de relatie tussen gezond heidszorg, dienstverlening en huisvesting. Nadenken over de toekomst? Begin met een bezoek aan de bi bliotheek. Nu is het internetcafé met zijn twee computers door de week ‘s ochtends open van 9.30 tot 11.30 uur. Het is niet alleen bedoeld voor be woners van het zorgcentrum en zijn aanleun woningen, maar ook voor de (veelal oudere) Seniorenwijzer over grootouders die veel een sleutelrol bij het doorgevemn van het of weinig voor kleinkinderen zorgen, wil ik godsdienstige erfgoed van de familie, ook graag wat inbrengen over de vreugden Gul zijn lijkt voor een grootouder net zo ge en uitdagingen van opa's en oma’s. woon als ademhalen, maar sommigen lij- Je hebt inderdaad geen zeggenschap over ken op dat punt geen grenzen te kennen, je kleinkinderen, maar je kunt wel veel Opletten dus! steun geven. Vaak is het een grootouder Sommige groo die de verhalen doorvertelt, waardoor het werk als babysit kind een beeld krijgt van de familiege- zelfsprekend wc ternet in te kijken is. Dat is een goed idee, vindt Rob Suurmeijer, voorzitter van de stuurgroep Woning In Zicht, het samenwer kingsverband'van de vier wooncorporaties dat de toewijzing van de woningen regelt. Stedelijk beleid Vorig jaar heeft de gemeente Tilburg een woonbehoefte-onderzoek laten uitvoeren. Daaruit bleek vooral dat er een groot tekort is aan seniorenwoningen én aan woningen voor jongeren. “Die twee groepen verdrin gen elkaar echter niet op de woningmarkt”, verzekert Jan Hamming, de nieuwe wet houder Volkshuisvesting. “Het aanbod in een aantal wijken is ook te eenzijdig”, vindt hij. “Overal moeten vol doende seniorenwoningen komen, zodat ouderen in hun eigen wijk kunnen blijven wonen.” De gemeente Tilburg blijft een voorstander van vrije woonkeuze. Maar door een veelsoortig woningaanbod in ver schillende prijsklassen wil de gemeente be vorderen dat oud en jong, rijk en minder rijk, autochtoon en allochtoon bij elkaar in de buurt wonen. Want dat bevordert begrip voor elkaar. “Maar als de overlast in be paalde wijken te groot wordt, is het nodig om in te grijpen”, stelt Hamming. “Want ie dereen moet verzekerd kunnen zijn van een veilige woonomgeving.” GP Wie samen met een ouderenadviseur de wooncatalogus wil doornemen, kan daarvoor op werkdagen van 9 tot 12 uur telefonisch een afspraak maken: tel. 5350505. “Eén keer per jaar komt er een herziene versie van de informatiemap”, aldus Agnes Habers. Uitbreiding van de map is op ter mijn denkbaar, bijvoorbeeld met gegevens over seniorenwoningen die .in aanbouw zijn. Een wens van Barth Noordzij is dat het aanbod van seniorenwoningen ook op in- “Zo’n catalogus bestond al jaren”, vertelt Barth Noordzij, stafmedewerker ouderen werk bij De Twern. “Aanvankelijk was het een initiatief van vrijwilligers en De Twern is daar tot 1997 mee doorgegaan. Omdat het uitgeven van zo’n informatiemap meer een zaak is voor de woningcorporaties hebben die vorig jaar besloten de wooncatalogus nieuw leven in te blazen.” Gezamenlijk brengen TBV Wonen, Tl- WOS, Wonen Midden-Brabant en Woonstichting St.Lambertus (Udenhouten I Berkel-Enschot) nu dit handige overzicht uit van al hun seniorenwoningen. Inhoud “De informatie over de seniorencomplexen ie gerangschikt per wijk en per subwijk”, srtelt Agnes Habers, beleidsmedewerker Wonen en Zorg bij TVB Wonen die mee- I werkte aan de nieuwe catalogus. “In deze map wordt informatie gegeven over het aantal kamers, de huurprijs en aanwezig heid van lift, tuin, balkon en alarmerings systeem. Vermeld is ook of de woningen I een senioren- of oppluslabel hebben, of er een huismeester aanwezig is en of er zorg beschikbaar is van een steunpunt of zorg centrum in de buurt. Voor elke wijk is een overzichtskaart bijgevoegd van de senio renwoningen, die per corporatie in een ver schillende kleur aangegeven zijn en er zit ook een overzicht van de parkeerzones in. Met behulp van het register met namen van straten en wooncomplexen kan de infor- matie eveneens opgc 55-Plussers die bijvc zoeken in Tilburg-Nv ouderenadviseur of een woonconsulent bij de gegevens van die wijk kijken welke wooncomplexen voldoen aan hun wensen. Rapportage Ouderen 2001 van het Sociaal Cultureel Planbureau blijkt dët in deze leef tijdscategorie vooral behoefte is aan traplo ze woningen. In Tilburg hebben de corpo raties dan ook vooral complexen mét een lift gereserveerd voor senioren. Uit de landelij ke cijfers komt naar voren dat veertig pro cent van de 55-plussers het liefst dichtbij het centrum woont. Dat is goed te zien in Tilburg. Daar slingert zich door de binnen stad een lange reeks seniorencomplexen, het grijze lint. De landelijke rapportage geeft tevens aan dat ouderen behoefte hebben aan winkels in de buurt, goede aansluiting op het open baar vervoer, ontmoetingsgelegenheden op loopafstand en een veilige woonomge ving. Ook valt op dat de meeste ouderen kleiner willen wonen. Zestig procent van de 65-plussers stapt overvan een koopwoning naar een huurwoning. Een belangrijke re den daarvoor is dat ouderen af willen van de zorg voor het onderhoud van de woning, meent Suurmeijer. Regelijk groeit de behoefte aan senioren woningen met meerdere slaapkamers en een grotere woonkamer. Het aantal nieuw bouwwoningen voor ouderen met een woonkamer van meer dan 40 m2 neemt de laatste jaren beduidend toe. ?r verschijnt eenmaal in de I i Tilburgse Koerier. Redactieadres: Seniorenwijzer, p/a Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redac- tie-adres of naar De Tilburgse Koerier, I Postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voor de ver- schijningsdatum. vrijwilligers van de Bijsterstede en 55-plus- sers uit de buurt. Ze kunnen gratis cursussen Omgaan met de computeren Internet en e- mail krijgen. Deskundige vrijwilligers zorgen voor begeleiding en de ouderen kunnen per keer een uurtje ‘werken’ achter de pc in het internetcafé dat zich in de ontmoetingsruim te van De Bijsterstede bevindt. De introductie de afgelopen weken van het internetcafé heeft al enthousiaste gebrui kers opgeleverd, vertelt Hendriks: “Een man van 77 chat al met zijn zoon in de Verenigde Staten en een 89-jarige vrouw met haar dochter in Australië. En een vrij willigster van 74 blijkt een geboren talent te zijnze zit achter de computer of ze nooit iets anders gedaan heeft.” Hendriks verwacht dat het gebruik verder toeneemt, als bewoners zien dat de vrijwilli gers met wie ze andere activiteiten onder nemen, ook in het internetcafé te vinden Het Tilburgs Overleg Gehandicaptenorganisaties (TOG) geeft de gemeente gevraagd en ongevraagd advies, onder meer over het functioneren van de Deeltaxi. Daarom organiseert het TOG van 27 tot en met 31 mei een Meldweek waarin gebruikers van de Deeltaxi hun klachten kwijt kunnen. Dat kan door te bellen naar tel.nr. 4686165 (van 9.00 tot 17.00 uur) of een e-mail te stu ren naar t.o.g@wolmail.nl. De klachten worden gebundeld en aangeboden aan de plaatselijke politiek, Personenvervoer Zuid Nederland (PZN) en de pers. De afdeling Midden-Brabant van Alzheimer Nederland organi seert maandag 3 juni een avond over de groeiende geestelijke afstand tussen dementerenden en hun partners. Bij andere ziek ten en overlijden komen vragen naar boven over de zin, het doel en de kwaliteit van het leven. Deze levensvragen worden nog klemmender als je partner aan dementie lijdt en geleidelijk de greep op zijn of haar leven verliest. In feite begint dan voor fami lie en andere naasten al een rouwproces. Voor dementerenden zelf is bezinning op de betekenis van het leven meestal onmo gelijk. Geestelijk verzorger en docent levensbeschouwing Clazien Pulles houdt hierover op 3 juni een lezing, waarna er gelegen heid is tot het stellen van vragen en het uitwisselen van ervarin gen. De avond in verzorgingshuis Koningsvoorde (Gen. Smutslaan 224) duurt van 20.00 tot 22.00 uur. Entree 1,50 euro; voor donateurs van Alzheimer Nederland gratis. KBO Wandelbos organiseert maandag 3 juni in wijkcentrum Kievitslaer (Reinevaarstraat 55) een bingomiddag met leuke prijsjes. Aanvang 14.00 uur. Ook niet-leden zijn welkom. Wie persoonlijk of beroepsmatig te maken heeft met (mensen met) lichamelijke handicaps, kan van 30 mei t/m 2 juni in de Utrechtse Jaarbeurs allerlei nieuwe hulpmiddelen vinden. Daar wordt dan Support 2002 gehouden, een beurs over leven, wo nen en werken met een handicap. Voor het Regionaal Patiënten-en Consumenten Platform Middén-Brabant (RPCP-MB) werd het pand aan de Piushaven te klein. Daarom is het RPCP met alle onderdelen en diensten verhuisd. Dus ook het Informatie- en Klachtenbureau Gezondheidszorg (IKG), het Regionaal Servicecentrum Cliënten GGZ (RSC), met de InfoDesk GGZ en het Steunpunt Wonen GGZ, en het Steunpunt PersoonsGebonden Budget. Het nieuwe adres van het RPCP is Lage Witsiebaan 2b, 5042 DA Tilburg. De nieuwe telefoonnummers zijn RPCP-MP 013- 5942170, IKG 5942180 en RSC 5942190. Het nieuwe email adres is: info@rpcp-mb.nl. Meer informatie is te vinden op www.rpcp.org/mb. De nieuwe locatie is bereikbaar met de stadsbus, lijn 41 en 42, halte Lage Witsiebaan en de streekbus naar Dongen, lijn 127. Lijn 41 en 127 stoppen voor de deur. Iedere eerste en derde woensdag van de maand organiseert VIDO (Vrouwen in de overgang) van 9.30 tot 10.30 uur een in- formatieochtend, waar vrouwen tussen ±40 en 60 jaar welkom zijn voor een praatje en kopje koffie, maar ook voor informatie en hulp van ervaringsdeskundige vrouwen. De komende koffie ochtend is woensdag 30 mei. Plaats: buurthuis Loven/Besterd (Koestraat '64, ingang Park de Horion). Op deze ochtend bestaat de mogelijkheid je op te geven voor een gespreksgroep (twaalf keer voor 34,10 euro). Informatievel. 4562738 of 5426591 I De Seniorenwijzer I twee weken in De Redactie: DinyvanBladel-Verbunt, RiekFlipse-Tiemens, I Jan van Groos (voorzitter), Wilma Hurkens, Joop Janmaat, Karei Luiijf (eindredacteur), Barth Noordzij, Gerrie Peters, Mat de Vries Vorige week donderdag o\ Rob Suurmeijer van de ‘Woning In Zicht’ het eerste exemplaar van de nieuwe wooncatalogus voor se nioren aan Jos van Balveren, directeur van De Twern en aan ouderenadviseur Cees Pullens. Deze informatiemap is vooral voor ouderenadviseurs een bruikbaar hulpmiddel om senioren beter zicht te geven op het aanbod van senio renwoningen. Ook medewerkers van de Informatiewinkels, Vraagbaken en de woningcorporaties zullen hem daarvoor gebruiken. Het uitkomen van de map is voor de Seniorenwijzer tevens aanlei ding om een blik te werpen op de ont wikkelingen rond ouderenhuisvesting. zijn. “Een bijkomend voordeel is dat het ook helpt eenzaamheid tegen te gaan: je moet wel eens even wachten, maar dan kun je een kopje koffie drinken en wat kletsen mét de anderen.” De gemeente subsidieert het internetcafé de eerste drie jaar. Gebruik van de compu ters en ‘internetten’ is gratis. Omdat het in de ontmoetingsruimte van De Bijsterstede ‘s middags druk is, is het internetcafé nu al leen ‘s ochtends open. Maar bij een toene mende behoefte kan het internetcafé later wellicht ook in de rustiger avonduren open. ders kunnen zich daarnaast soms ergeren aan goedbedoelde (maar irritante) sug gesties of opmerkingen van oma of opa. Neem de tijd voor een serieus gesprek en' maak kenbaar wat je dwarszit. Vaak is er een oplossing te vinden. Het is volgens mij van groot belang dat grootouders respect hebben voor de ou ders van hun kleinkinderen. Op hen - niet op de grootouders - rust immers de verant woordelijkheid hun kinderen groot te bren gen. Maar door belangstelling te tonen voor je kleinkinderen, kun je grote invloed uitoefenen op hun leven en hen helpen godvruchtige normen te ontwikkelen. (Lees Deuteronomium 32:7). Elly Smits Inschrijven Wie op zoek is naar een seniorenwoning, i bij één van de woningcorporaties een in- irijfformulier aanvragen of ophalen. Elke ek publiceert Woning In Zicht in de woens- jeditie van Stadsnieuws de woningen die vrijkomen. Dat aanbod is ook te vinden op in ternet: www.woninginzicht.nl. Wie inge schreven is, kan op maximaal twee woonad- vertenties reageren. Tot de maandag daarop, uiterlijk om 12.00 uur, kan dat via tel. 0900-2025158 doorgeven worden. Vooral op grond van de inschrijvingsduur wordt be paald wie de woning krijgt toegewezen. Wie een urgentieverklaring krijgt, is eerder aan dé beurt. De laatste jaren is de krapte op markt sterk toegenomen. Ing« moeten daarom rekening houUc gemiddelde wachttijd van 3,5 tot 4 jaar.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2002 | | pagina 7