w onveiliger is dan andere wijken )ES ie ngen Activiteiten KBO Wandelbos Proefcursus ‘Artrose van de knie’ krijgt vervolg Artrose in de bibliotheek 49,- COLOFON i in mei Data bijeenkomsten over veiligheid Kaartmiddag in de Reit Overgang Bingo in Zorgvlied Persoonsgebonden budget Trefpunt ‘t Sant Patiëntenplatform verhuisd Informatiebijeenkomsten ‘Ouderen en Veiligheid’ ’Feiten wijzen uit dat Noord niet 9 1 ll DE TILBURGSE KOERIER WOENSDAG 8 MEI 2002 - PAGINA 9 El 2002 - PAGINA GP FOTO: PPH. sief. EAR maken door je te houden aan leefregels de ziet de rug, maar vermindert pijn :ot tie, >6 te Blokker POSTSCRIPTUM Iron lijkt het kleuren- •men. Daarna verplaatst die criminaliteit zich vaak weer naar andere delen van de stad of naar andere gemeentes.” Om ook na deze serie in beweging te blij ven, wordt geadviseerd deel te gaan ne en dat voorkomt pijn en stijfheid. De cursus is niet bedoeld voor ouderen die onlangs aan deze aandoening geope- HET WOORD IS AAN... flALL ES maakt over de service die de NS biedt. Of beter gezegd: niet biedt. Maar het mag nu ook gezegd dat de nieuwe kaartjes- id blijven. De Eindhoven van ft gewoon doordr De Seniorenwijzer twee weken in De In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw ver haal op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 10001,5000 JA Tilburg, onder vermel ding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. tingsbijeenkomsten over dat onderwerp. Dat doet ze samen met ouderenadviseurs en opbouwwerkers uit de wijk. In die bijeenkomsten wordt aan de hand van foto’s en een korte video besproken wat je als oudere kunt doen om jezelf te beveiligen. Vertegenwoordigers van woningbouwverenigingen geven dan ook informatie over maatregelen om woningen en de directe omgeving veiliger te maken. Leefregels die onlangs aan deze aandoening geope- De gevolgen van artrose zijn dragelijk te reerd zijn of die op de wachtlijst staan voor uiving. De bloemen bloemknoppen, het eventuele vrucht of )e maand mei is het ten te verergeren. Maar stilzitten is slecht voor gezondheid. Bovendien maakt in een tijd stilgezeten hebt. Als je eerst je been hoekje wegkruipen mensen vaak depres- beweegt, maak je je gewrichten vochtig Tips Gevoel van onveiligheid heeft natuurlijk niet alleen te maken met angst voor het onbekende, maar ook met praktische omstandigheden. Ouderen voelen zich sowieso onveiliger dan andere leeftijds groepen, omdat ze vaak minder goed ter been zijn. Ouderen hebben bovendien vaak meer moeite om snel te overzien wat er om hen heen gebeurt. Daardoor zijn ze minder zelfverzekerd dan ande ren. In de voorlichtingsbijeenkomsten van eind mei wordt het accent niet alleen ge legd op assertief gedrag. Lommen vindt het heel verstandig plekken te mijden waar je je onveilig voelt. “Het is beter een I stukje om te rijden dan met angst in je schoenen door een donkere tunnel te fietsen”, zegt ze. “Het kan ook helpen om met iemand samen op te rijden of je na “De feiten wijzen uit dat Noord niet onvei liger is dan andere Tilburgse wijken. Er vinden daar niet méér tasjesdiefstallen en geweldsmisdrijven plaats dan elders in de stad”, aldus wijkagent Ton Leijten. “Er zijn wel periodes dat het aantal auto- De voorlichtingsbijeenkomsten Senioren en Veiligheid zijn op: donderdag 23 mei van 14.00 tot 16.00 uur in seniorensoos ‘t Hazennest (Kreverplein 27) maandag 27 mei van 14.00 tot 16.00 uur in wijkcentrum De Schans (De Schans 123) woensdag 29 mei van 14.00 tot 16.00 uur in wijkcentrum De Ypelaer (Correlistraat 10) Ook mensen van buiten Noord zijn welkom. Bij voldoende belangstelling wordt er een avondbijeenkomst georganiseerd. Daarvoor kunt u zich aanmelden bij Moniek Lommen of bij Ria Maas, tel. 4552928. men aan de veertig lessen per jaar van de cursus Gezond bewegen met een chroni sche aandoening, die ook door Thebe ge organiseerd wordt. Deelname aan de cursus kost voor leden van de thuiszorg 63, 54 of 45 euro (af hankelijk van de duur van het lidmaat schap) en 90 euro voor niet-leden. De eerste proefles is gratis. Mogelijk ver goedt uw zorgverzekeraar de kosten op vertoon van betalingsbewijs en bewijs van deelname aan de cursus; informeer naar de voorwaarden. Meer informatie over of aanmelden voor in de cursus Artrose van de knie-. Thebe, tel. 0900-8806. Op donderdag 2 mei bent u weer welkom om een kaartje te leg gen in wijkcentrum De Reit. U kunt kiezen uit rikken, jokeren of hoogjassen. Er is voor iedereen een prijsje en een kop koffie of thee is gratis. Meedoen kost 1,20 euro. Aanvang 14.00 uur. Zaal open om 13.30 uur. Adres: Westertorenlaan 4. Iedere eerste en derde woensdag van de maand organiseert VIDO (Vrouwen in de overgang) van 9,30 tot 10.30 uur een in- formatieochtend, waar vrouwen tussen ±40 en 60 jaar welkom zijn voor een praatje en kopje koffie, maar ook voor informatie en hulp van ervaringsdeskundige vrouwen. De komende kof fieochtend is woensdag 15 mei. Plaats: buurthuis Loven/Besterd (Koestraat '64, ingang Park de horion). Op deze ochtend bestaat de mogelijkheid je op te geven voor een gespreksgroep (twaalf keer voor 34,10 euro). Informatie: tel. 4562738 of 5426591. Wie van fietsen houdt, kan zich aansluiten bij de fietsclub van KBO Wandelbos. Die maakt op dinsdag om de 14 dagen een rustige tocht van circa 30 km. Vertrekken om 13.30 uur bij wijk- gebouw ‘t Kievitslaer (Reinevaarstraat 55). Onderweg wordt hier en daar aangelegd. Voor KBO-leden is deelname gratis. Informatie: dhr. van Roessel, tel. 4681056 (na 18.30 uur). Donderdagochtend wordt er jeu de boules gespeeld naast ‘t Kievitslaer; mogelijk volgt uitbreiding met een andere ochtend. Informatie: dhr. Van Roessel. Ook voor het kaartclubje op maandag en vrijdag van 13.30 uur tot 16 uur 30 kunnen zich liefhebbers aanmelden. Inlichtingen: mevr. Marcelis, tel. 4675593. De deelnemers aan de proefcursus Artrose van de knie die 11 april werd af gesloten, waren unaniem enthousiast. De zes vrouwen en twee mannen von den het een verademing ervaringen te kunnen uitwisselen met lotgenoten die ook last hebben van pijn, stijfheid en al ledaagse beperkingen in bukken, knie len en traplopen. De deelnemers gaven aan veel baat te hebben bij de oefenin gen die in deze cursus aangeleerd wer den. De door TNO ontwikkelde cursus wordt daarom opnieuw georganiseerd door Thebe Ledenservice. een avondbijeenkomst af te laten halen. Dan kun je ook ‘s avonds met een veilig ge voel op pad gaan en hoefje niet thuis te blij ven zitten.” Tijdens de voorlichtingsbijeenkomsten worden allerlei tips gegeven om het gevoel van veiligheid te vergroten. Een aantal voorbeelden. Voor dames: neem geen tasje mee. En als u dat toch doet, draag de tas aan de muurkant, want zo is die het best afge schermd. Bij pinnen is het verstandig niet uitvoerig uw geld te gaan tellen. Het is goed te we ten dat de meeste pinautomaten tegen woordig beveiligd zijn met camera’s om het risico van overvallen te beperken. Als u een paar dagen weggaat, vraag dan de buren een oogje in het zeil te houden. Vroeger was dat vanzelfsprekend. Houd contact met de buren en probeer ook eens een praatje te maken met uw allochtone buren. Dan kunt u ook in dit soort situaties elkaar helpen. Laat nooit vreemden binnen zonder dat ze zich gelegitimeerd hebben. Doe dat ook niet als ze met een verhaal aankomen dat ze dringend iemand moeten bellen. Een kijkgaatje in de voordeur kan het gevoel van veiligheid ook vergroten. Melden Ook de gemeente spant zich in om Noord veiliger te maken. De afgelopen jaren zijn in het kader van het project De veilige wijk onveilige plekken geïnventariseerd. Daar is verlichting aangebracht en zijn struiken extra gesnoeid zodat de bewoners goed zicht op de omgeving hebben. Uit dat pro ject komen ook de informatiebijeenkom sten voort. De corporaties nemen eveneens maatre gelen om de veiligheid in en om woningen te bevorderen. Bij het opzetten van nieuwe bouwprojecten wordt inmiddels rekening gehouden met een aantal vei- Laat een paar lichten branden als je weggaat, zodat het huis een bewoonde indruk maakt. Zet een ‘belnetwerk’ op, zodat u ande ren kunt bereiken als u zich onveilig voelt of hulp nodig hebt. juiste plek aan te raken. Je reisbestem- ming kiezen gaat ook gemakkelijk. Als je naar Breda wilt, druk je op ‘B’ voor een kaartje naar Breda en alle stations met een B verschijnen op het scherm. De juis te plek aanraken, enzovoort, enzovoort. Een aangename aanvulling is bovendien dat je meer kaartjes kunt krijgen, zonder de hele handeling opnieuw te hoeven doen. Maar perfect is ie niet: hij levert he laas geen buskaarten meer. Wilt u het thuis eens bestuderen? Er is een folder verkrijgbaar bij de loketten. Trein Lover ligheidsaspecten. Zo wordt leegstand in wooncomplexen zoveel mogelijk tegen gegaan. Een flatgebouw of wooncom plex dat aan die eisen voldoet, krijgt het Keurmerk Veilig Wonen. Maar maatregelen van overheid en an dere organisaties alleen zijn niet vol doende. “Het is goed altijd melding te ma ken van negatieve gebeurtenissen die jezelf overkomen of die je ziet gebeuren in je omgeving”, stelt Moniek Lommen. Dat kan via het centrale meldnummer 0900-8844; dan wordt u direct doorver bonden met de politie in uw wijk. “Maar houd er wel rekening mee dat de politie anders werkt dan vroeger”, legt Lommen uit. “Door hun drukke werkzaamheden kunnen ze u soms niet direct te woord staan. Meestal kan er wel een afspraak gemaakt worden voor de volgende dag. Dan neemt de politie de tijd om rustig over het voorval te praten.” Wie een chronische aandoening als artrose heeft, krijgt de meeste informatie via zijn arts of een patiëntenvereniging. Wie meer wil weten, kan ook terecht in de Openbare Bibliotheek voor boeken over deze ziekte. Artrose, bewegen ensportis een handleiding voor medici en pa ramedic! voor de begeleiding van lijders aan kraakbeendege- neratie. Het boek is van 1995, het kan dus zijn dat de inzichten die gebruikt zijn in de elders op deze pagina beschreven cursus, hierin ontbreken. Voor wie net te maken krijgt met artrose is het boek Artrose: de meest gestelde vragen wellicht een aanrader. Het is een geza menlijke uitgave van Avro’s Vinger aan de Pols en het Reumafonds. Van iets recentere datum is Artrose (gewrichts- slijtage): zorghoek, onder redactie van E.H. Coene. Ook dit boek bevat medische en praktische informatie voor patiënten en hun omgeving. Een boek met daarin de middelen die het le ven voor patiënten wat kunnen vergemakkelijken is Gewrichtsslijtage (artrose): hulpmiddelenboek. Dit boek is uit gegeven i.s.m. de Reumapatiëntenbond. Voor meer informatie wordt vaak verwezen naar internet. Als u dat thuis niet hebt, kunt u in de bibliotheek van internet gebruik maken. Er staat zelfs een gratis internet pc. Daarop vindt u een aantal vooraf geselecteerde sites, bijvoorbeeld op het gebied van gezondheid. Zo kijkt u voor meer informatie over artrose on der het kopje “Gezondheid” bij “patiëntenverenigingen”. Lukt dit niet dat is er misschien een adreswijziging geweest en kunt u bij het inlichtingenburo om hulp vragen. Daar kunt u natuurlijk ook terecht om de genoemde boeken te helpen zoeken. De kersverse ouderencommissie Zorgvlied organiseert op don derdag 16 mei voor alle 50-plussers uit de wijk een bingo met leuke prijsjes. Er worden zes ronden gespeeld. Vanaf 14.00 uur kunt u zich inschrijven. De eerste ronde begint om 14.30 uur. De prijs van een kaart is 2,50 euro, twee kaarten 4,00 euro. Wijkcentrum Zorgvlied is gelegen aan de Schout Backstraat 33 Ouderentrefpunt ‘t Sant en de Ouderenadviseur Tilburg-3 West organiseren maandag 13 mei van 14.00 tot 16.00 uur een voor lichtingsbijeenkomst over het persoonsgebonden budget (PGB). Plaats: wijkcentrum ‘t Sant (Beneluxllaan 74). Het PGB is een som geld, waarmee je zelf kunt regelen wie er komt hel pen en op welk tijdstip dat gebeurt. Het RIO (Regionaal Indicatieorgaan) bepaalt op hoeveel uren zorg u recht hebt. Verder bepaalt de hulpvrager wat de hulverlener doet en waar dat gebeurt. Het betekent dat de patiënt de baas is overtijd, huis en eigen lichaam. Hij of zij hoeft zich niet meer te schikken naar een organisatie, maar kan het dagelijks leven naar eigen wens inrichten. Daarbij komt wel dat de hulpvrager werkgever van de hulpverlener(s) wordt of opdrachtgever van een organisatie. Tijdens de bijeenkomst vertelt iemand van de Vereniging van budgethouders voor hulp en hulpmiddelen, per saldo, hoe een PGB in de praktijk werkt. Natuurlijk is er gelegenheid tot het stel len van vragen. De toegang is gratis evenals een kopje koffie of thee. In ouderentrefpunt ‘t Sant (Beneluxlaan 74) kunt u op woensdag 15 mei bloemschikken. De kosten hangen af van de bloemen- prijs. Zelf meebrengen: een potje, mandje of bakje en een mes je. Aanvang 10.00 uur stipt. Woensdag 22 mei is er een gezellige rik- en joker-ochtend. Kosten 0,75 euro per persoon. Aanvang 10.00 uur. Voor het Regionaal Patiënten-en Consumenten Platform Midden-Brabant (RPCP-MB) werd het pand aan de Piushaven te klein. Daarom is het RPCP met alle onderdelen en diensten verhuisd. Dus ook het Informatie- en Klachtenbureau Gezondheidszorg (IKG), het Regionaal Servicecentrum Cliënten GGZ (RSC), met de InfoDesk GGZ en het Steunpunt Wonen GGZ, en het Steunpunt PersoonsGebonden Budget. Het nieuwe adres van het RPCP is Lage Witsiebaan 2b, 5042 DA Tilburg. De nieuwe telefoonnummers zijn RPCP-MP 013- 5942170, IKG 5942180 en RSC 5942190. Het nieuwe email adres is: info@rpcp-mb.nl. Meer informatie is te vinden op www.rpcp.org/mb. De nieuwe locatie is bereikbaar met de stadsbus, lijn 41 en 42, halte Lage Witsiebaan en de streekbus naar Dongen, lijn 127. Lijn 41 en 127 stoppen voor de deur. Op 4 mei herdachten we de gevallenen uit de Tweede Wereldoorlog. Wie vandaag de dag de domme fascistische M en racistische kreten van sommige politici hoort, zou denken dat al die mensen voor niets hun leven hebben gegeven. Drop Oud Rondhangen Dat meer mensen in Noord gevoelens van onveiligheid hebben dan in andere wijken, komt doordat de wijk een minder goede naam heeft. Er zijn plekken waar bewoners zich minder veilig voelen, om dat er groepjes jóngeren rondhangen. Oudere wijkbewoners lopen daar het liefst met een grote boog om heen. Moniek Lommen, opbouwwerkster in Noord, vertelt dat het haar ervaring is dat het contact goed loopt, als je jongeren behandelt zoals je zélf graag behandeld wilt worden. “Dat in groepjes rondhangen is trouwens niets nieuws”, merkt ze op. “Dat deden wij vroeger ook. En ouderen hebben toch ook hun vaste plekken waar zeelkaar treffen.” Op sommige plaatsen in de wijk, zoals op h?t Verdiplein, ontmoeten groepen al lochtonen elkaar en ook daar voelen om wonenden zich minder op hun gemak. Toch is er weinig bijzonders aan de hand, legt Lommen uit: voor veel allochtone wijkbewoners is het juist normaal om el kaar buiten te treffen. lokalen. Dat kunnen brengen als er een re- I rlingen gebruik van aantal scholieren dat I (leiding tot brood- en I ;mt geleidelijk af, en I het steeds moeilijker I gen kostendekkend te I vlidden-Brabant, De I het Baronie College I 1 de tafel gaan zitten I idden- West-Brabant I talbare bakkersoplei- I louden. Afgesproken I College de leerlingen Omdat nogal wat mensen in Tilburg-Noord, met name ouderen, het gevoel hebben naan^meWvwrhel 'n een onveili9e w’ïk te wonen, organiseert de politie daar eind mei drie voorlich- abantofDe Rooi Pan- nuardot Ftot rina*-»» »-» (pleidingen op niveau worden daar (aan de gegeven. Verder zal ege ook alle zittende I burg ovememen, zo ele belemmering on- I afmaken van hun op- I an leerlingaantallen I pleidingen geldt voor I opleidingen in Bra- I :n, Tilburg en Breda) I r niet allemaal ge- I I ci jciji i wei pui luues ecu i iel <aai itcii ctutu- iraai- diefstallen en inbraken hoog oploopt. De cursus, bedoeld voor thuiswonende 55-plussers met artroseklachten aan de knieën, begint met informatie over de ziek te. Artrose, ook wel gewrichtsslijtage ge noemd, is niet te genezen. Vanaf het 55e jaar neemt het aantal ouderen dat last heeft van artroseklachten sterk toe, vooral onder vrouwen. Ouderen met artrose klachten hebben de neiging minder te gaan bewegen, vaak uit angst hun klach- Na afloop van de proefcursus kregen de deelnemers een ‘certificaat van deelname’ dagelijkse oefeningen te doen. Het zijn simpele oefeningen als zittend op de keu kentafel je benen laten bengelen. Of op je deelnemers de oefeningen. Die staan rug liggend ‘achteruit te fietsen’. Dat ont- met tekeningen ook nog eens goed uitge- r, .A. „Uq gj-, gfjjf. Igg^ j|-| CUTSUSbOek. heid in je knieën. Een andere heel bruik- nm na dQ‘,Q eQriQ in m»- baar tip is niet direct op te staan als je een Ik heb me het laatste jaar vaak kwaad ge- betekenenDe oude versie was voor veel ouderen te ingewikkeld. Met het nieuwe apparaat kan een kind de was doen. Je begint rechtsboven en kiest tussen en- automaten een aanzienlijke verbetering keltje en retourtje door op het scherm de Midden-Brabant in tart van het nieuwe >e te Breda. De drie pleidingen te garan- oor niveau 1 en 2 in da hoeven te reizen, men. ?r verschijnt eenmaal in de I Tilburgse Koerier. Redactie: DinyvanBladel-Verbunt, RiekFlipse-Tiemens, Jan van Groos (voorzitter), Wilma Hurkens, I Joop Janmaat, Karei Luiijf (eindredacteur), Barth Noordzij, Gerrie Peters, Mat de Vries Redactieadres: Seniorenwijzer, p/a Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redac- tie-adres of naar De Tilburgse Koerier, I Postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. I 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voor de ver- schijningsdatum. iren zijn soms bijna ïgenover de uitbun- e bloemtrossen en - :n staan de bloemen root zijn. Pioenrozen ste planten. De pioe- prachtige, zeer op- De grote, rode bloe- x>s (Papaver) vallen raks staan ook de ro- i bloei. Vooral oude he of klassieke rozen vaar je ‘u’ tegen zegt, ie rozen bestaan in- eme, uiterst gezonde 3 zo’noperatie. Wie wel meedoet, krijgt zes als het vermijden van overgewicht. Je kunt bijeenkomsten van twee uur. In het eerste met de pijn en stijfheid leren omgaan door uur wordt steeds voorlichting gegeven, bijvoorbeeld door een fysiotherapeut of een huisarts. In het tweede uur leren de

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2002 | | pagina 9