WIJZE JE ‘Heerlijk baas te zijn in je eigen huis’ ril I Leyeburgh ontvangt bewoners Amarant met open armen van lar COLOFON □EN Traverse biedt verzorging aan oudere thuislozen Lentefeest in wijkcentrum De Schans Trefpunt ‘tSant Wiener Komedie Rommelmarkt Koninginnedag-bingo Volksdansinstuif 55+ Financiële steun door gemeente Overgang Vriendschapscursus 55+ vrouwen Activiteiten KBO Wandelbos n li /ijzer verschijnt eenmaal in de I De Tilburgse Koerier. I I I I I I r ii i DE TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 25 APRIL 2002 - PAGINA 11 Mia, een nieuwe bewoonster van Leyeburgh, heeft het er erg naar haar zin. FOTO': GERRIEI iPETERS GP Drop Oud ‘Wat je belooft, moet je doen.’ Deze les een zeer smal trottoir, direct daarnaast een M. van Hulten POSTSCRIPTUM De Seniorenwij. twee weken in L HET WOORD IS AAN... NMi moet je over het fietspad verder, want het café heeft er een uitpandige toegang ge maakt tot aan het fietspad. Dat gevaar is ei genlijk niet nodig, want ik tel zeker vier an dere deuren waardoor je ook naar binnen zou kunnen. Wethouder Els Aarts beloofde een tijd terug na overleg met de uitbaters dat deze ge vaarlijke situatie snel opgelost zou worden. Er wordt nu eindelijk gewerkt, maar het lijkt er op dat alleen het fietspad gefatsoeneerd wordt. Geldt in de politiek dan niet dat be lofte schuld maakt? Tilburg; tei Kopij kan tie-adres (Flipse-Tiemens, Wilma Hurkens, f (eindredacteur), 5, Mat de Vries ten ^eer I ’5 85 85 j ast een kermis, waar de er dagen kunnen amu- enbaan~l ging??? I naar een I landie I eje Ij eidom 1 IL 2002 - PAGINA 10 I In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw ver haal op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 100015000 JA Tilburg, onder vermel ding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. hij een cursus tekstverwerking gevolgd en hij steekt nu veel tijd in het maken van ver slagen van de reizen die hij met zijn vrien- Ook op andere plaatsen in Tilburg wonen al verstandelijke gehandicapten tussen ouderen. Voor de bewoners van Leyeburgh was belangrijk dat de nieuwe bewoners heel goed in staat zijn met be geleiding een zelfstandig leven te leiden. Overdag gaan de meesten van hen naar hun werk. Dat doen ze al jaren. Maar daarnaast moeten ze nu ook hun eigen flat aan kant houden. Dat is wennen, want voorheen werd dat werk voor hen gedaan. Voorlopig maken ze daarom nog gebruik van de Maaltijdenexpres. Voor zichzelf koken komt misschien later nog wel. “Het is een hele verandering",vindt de nieuwe bewoner Harrie. Hij is 63 en al twee jaar met de VUT. Hij heeft volmon dig ingestemd met de overgang naar een eigen flatje, maar moet nu wel nieuwe dingen leren zoals wassen en strijken. Net als de andere bewoners heeft hij ja renlang in Korvel gewoond, in een ge zinsvervangend tèhuis. Iedereen had daar een eigen kamer, maar nu hebben ze veel meer ruimte, vrijheid en privacy. “Toen ik aan de Korvelseweg woonde, zag ik mijn vriend maar één avond in het weekend, omdat daar geen ruimte was om gasten te laten overnachten”, vertelt Mia (54). “Nu kunnen we het hele week- end bij elkaar zijn.” Ook Corrie (59) vindt het heerlijk een hele woning voor zich al leen te hebben. “Ik ben niet zo’n groeps- mens”, zegt ze. “Daarom bevalt het me hier beter. Nu kan ik zelf beslissen of ik zin heb in bezoek en welke tv-program- ma’s ik wil zien.” De nieuwe bewoners genieten van hun nieuwe huis. Ze heb ben vaak samen met broers en zussen hun meubels en nieuwe spullen uitge zócht en de kamers ingericht naar hun ei gen smaak. Het gaat om mensen die al intern bij Traverse woondenmaar ook om ouderen uit begeleide woonvormen en verslaafden aan hard drugs voor wie de jaren (vaak vrij vroeg) gaan tellen. Uit onderzoek is vorig jaar gebleken dat meer dan de helft van de bewoners van opvanghuizen ouder dan 50 jaar is, en dat daardoor de behoefte aan zorg en verpleging flink toeneemt. Begeleiding De nieuwe bewoners van Leyeburgh zijn zich ervan bewust dat ze niet zonder de hulp van het begeleidingsteam van Amarant kunnen. “Ik moet er niet aan denken om hier alleen te wonen”, zegt Mia heel stellig. “Als er iets gebeurt, kan ik ook 's nachts langs gaan bij de bege leidsters. Dat is een veilig gevoel.” Corrie heeft gevraagd of iemand van het team Negen verstandelijk gehandicapten hebben enkele weken geleden hun intrek ge nomen op de derde verdieping van Leyeburgh, een wooncomplex aan de Broekhovenseweg waar zo’n 150 vijftigplussers wonen. Een team van zorginstel ling Amarant zorgt voor 24-uurs begeleiding, zodat de groep in staat is zo normaal mogelijk te wonen. De nieuwe bewoners zijn de koning te rijk met hun nieuwe wo ning, omdat ze nu vrijer en zelfstandiger kunnen leven dan voorheen. “Hier kan ik zelf beslissen of ik zin heb in bezoek en welke tv-programma’s ik wil zien.” kreeg ik van thuis mee en heb ik ook aan fietspad waarover met veel te hoge snel- mijn kinderen meegegeven. In de politiek heidscootersscheuren.Alsjehiermetveel lijken andere regels te gelden. Bijvoorbeeld geluk veilig overheen komt, loop op je op voor de gevaarlijke situatie bij de bushalte een stoepie van twee tegels breed richting tegenover de Heuvelpoort. Uitstappen op Korte Heuvel, tot aan café Storm. Daar Om deze mensen bij Traverse de juiste zorg te kunnen geven, werkt de stichting voor maatschappelijke opvang samen met Woonzorgcentrum Joannes Zwijsen, het verzorgingstehuis van de fraters aan de Gasthuisring. Het project staat onder leiding van Joannes Zwijsen, omdat het de kennis en kunde voor het verzorgen van ouderen in huis heeft, vertelt Traverse-di- recteur Paul Wezenberg. Het project draait al sinds begin deze maand met eigen verzorgend en begelei dend personeel, maar morgen wordt offi cieel het samenwerkingscontract onderte kend. Onderdeel van dat convenant is volgens Wezenberg dat de Lindegaard- bewoners toegang krijgen tot de verpleeg huiszorg van Joannes Zwijsen: “Ze kun nen daar terecht als ze specialistische ook wooncomplexen voor gehandicap ten en andere groepen die extra zorg no dig hebben. De combinatie van senioren en verstandelijk gehandicapten in één complex is echter voor Woonzorg Nederland ook nieuw. Marjan van Goch van Woonzorg zocht contact met Amarant omdat die instelling op zoek was naar mogelijkheden om deze groep een zo gewoon mogelijk leven te bieden. Toen zij vertelde dat er in Leyeburgh een aantal woningen leeg stonden, was het plan snel rond om hen op de derde verdieping een plek te bieden. Inmiddels zijn ook De Twern en Thebe bij dit project betrokken om samen een steunpunt voor alle bewoners van Leyeburgh op te bouwen. De nachtalar- mering van Amarant zou in de toekomst ook door de andere bewoners gebruikt kunnen worden; met De Twern wordt overlegd of een van de ouderenadviseurs in dit wooncentrum spreekuur kan gaan houden. Vanmiddag organiseert de werkgroep Ouderen De Schans sa men met afdeling Heikant/Quirijnstok de Zonnebloem een len tefeest voor ouderen. Er zijn optredens van tonpraoter Harrie Hens en seniorenorkest Ons Hermenieke. Entree 2 euro, inclu sief een kopje koffie of thee. In de pauze is er een loterij. Adres: De Schans 123 in Tilburg-Noord. Aanvang 13.30 uur. Ouderentrefpunt ‘t Sant (Beneluxlaan 74) organiseert op woensdag 1 mei de eerste fietstocht van het seizoen. Vertrek van de niet te lange tocht is om 10.00 uur stipt. Woensdag 8 mei is er een gezellige bingo-ochtend. Kosten 3,50 euro voor een kaart van tien ronden. Aanvang 10.00 uur. De SOON (Samenwerkende Ouderen Organisaties Noord) en de Zonnebloem organiseren woensdag 1 mei in De Ypelaer (Corellistraat 10) een muzikale middag met de Wiener Komedie. Aanvang: 14.00 uur. Een kopje thee of koffie is gra tis. Kaarten a 1,75 euro te koop bij R. v.d. Put, Componistenlaan 319; tel. 4557364. KBO ‘t Goirke organiseert zaterdag 27 april een gezellige rom melmarkt in wijkcentrum De Paperclip (Oude Kapelstraat 25). Open van 10.00 tot 15.00 uur. Entree 0.50 euro. Op 30 april om 14.00 uur houdt KBO Heikant/Quirijnstok in se- niorensoos ‘t Hazennest een Koninginnedagbingo. Alle bezoe kers krijgen een verrassing. Zaal open vanaf 12.30 uur. Er wor den twaalf ronden a 5 euro gespeeld. Dubbelboek 8,25 euro. Adres: Kreverplein 27. Op zondag 5 mei is er een volksdansinstuif 55+ in wijkcentrum De Baselaer (Hoefstraat 175). Zoals gewoonlijk wordt daar van 11.00 tot 13.00 uur een internationaal programma gedanst on der leiding van Netty Tönissen. Entree 1,15europ.p. De aktiviteitencommissie Groeseind/Hoefstraat en KBO Hoefstraat organiseren met de ouderenadviseur een voorlich- tingsmiddag wat de de gemeente voor u kan doen als u extra uitgaven heeft. De middag is op dinsdag 7 mei om 14.00 uur in De Baselaer (Hoefstraat 175). Entree en kopje koffie/thee zijn gratis. Iedere eerste en derde woensdag van de maand organiseert VIDO (Vrouwen in de overgang) van 9.30 tot 10.30 uur een in- formatieochtend, waar vrouwen tussen ±40 en 60 jaar welkom zijn voor een praatje en kopje koffie, maar ook voor informatie en hulp van ervaringsdeskundige vrouwen. De komende kof fieochtend is woensdag 1 mei. Plaats: buurthuis Loven/Besterd (Koestraat '64, ingang Park de horion). Op deze ochtend bestaat de mogelijkheid je op te geven voor een gespreksgroep (twaalf keer voor 34,10 euro). Informatie: tel. 4562738 of 5426591. Naarmate je ouder wordt, wordt ook je vrienden/kennissenkring kleiner. Vaak zijn mensen dan op zoek naar anderen om samen iets te ondernemen, bijvoorbeeld wandelen, fietsen, museabe- zoek, schouwburg. Voor vrouwen start vandaag in buurthuis Binnenstad (Langestraat 13) een cursus van twaalf lessen over het verbeteren van bestaande vriendschappen, verwachtin gen, vriendschappen in het verleden, zelfwaardering, nieuwe contacten maken en het omgaan met teleurstellingen en con flicten. De lessen bestaan uit informatie, het bespreken van persoonlijke ervaringen en oefeningen. De cursus op donderdagen van 14.00 tot 16.00 uur wordt ge geven door Ine Theelen van het ouderenwerk van De Twern. Er zijn nog plaatsen vrij om vanaf de tweede bijeenkomst mee te doen. Kosten 18,15 euro plus een bijdrage voor koffie/thee. Inlichtingen: Ine Theelen (di.en do.) tel. 4553800, of ouderen adviseur binnenstad Désirée Laterveer, tel. 5423198. Wie van fietsen houdt, kan zich aansluiten bij de fietsclub van KBO Wandelbos. Die maakt op dinsdag om de 14 dagen een rustige tocht van circa 30 km. Vertrekken om 13.30 uur bij wijk- gebouw ‘t Kievitslaer (Reinevaarstraat 55). Onderweg wordt hier en daar aangelegd. Voor KBO-leden is deelname gratis. Informatie: dhr. van Roessel, tel. 4681056 (na 18.30 uur). Donderdagochtend wordt er jeu de boules gespeeld naast ‘t Kievitslaer; mogelijk volgt uitbreiding met een andere ochtend. Informatie: dhr. Van Roessel. Ook voor het kaartclubje op maandag en vrijdag van 13.30 uurtot 16 uur 30 kunnen zich lief hebbers aanmelden. Inlichtingen: mevr. Marcelis, tel. 4675593. Voorinschrijving Fietsvierdaagse Deze zomer vindt van maandag 1 t/m donderdag 4 juli de Midden-Brabantse Fietsvierdaagse plaats. Dat Midden- Brabant een heel gevarieerd landschap heeft, blijkt uit de rou tes die zijn uitgezet door Toerclub Tilburg’93. Dit jaar heeft de organisatie onderweg ook leuke en interessante afstapmoge- lijkheden opgenomen. Elke dag voeren de routes naar een andere windstreek, de Loonse en Drunense Duinen, vestingstad Heusden, Regte Heide, ‘t Zand, grensplaats Baarle Nassau/Hertog, Ulicootse heide, landgoed De Baest, Ijzeren Man en de Oisterwijkse ven nen. Onderweg hebben de fietsers de mogelijkheid om be zoekjes te brengen aan kleine musea, andere bezienswaardig heden en natuurlijk aan de vele terrasjes in Midden-Brabant. Bovendien biedt de organisatie iedere deelnemer elke dag on derweg een gratis versnapering aan. Deelnemers hebben de keuze uit drie afstanden: 33, 45 en 70 km. Vertrek en aankomst zijn steeds bij de Stadssporthal ach ter het Willem Il-stadionBij inschrijving voor 8 juni betaalt men voor vier dagen 18 euro voor een gezin of 7 euro voor een indi viduele deelnemer. Na 8 juni bedraagt het inschrijfgeld resp. 30 en 8 euro. Deelnemers ontvangen na afloop een leuke herin nering aan de fietsvierdaagse. Aanmeldingsfolders zijn verkrijgbaar bij het secretariaat, Dussekstraat 58,5011 AJ Tilburg, tel. 4560409, via de website van Toerclub Tilburg’93: www.tct93.nl, of bij de Stads-VVV (Spoorlaan 364). Er zijn snijbonen en rare snij- l bonen. Er zijn ook snijbonen k die Pronkbonen worden ge- noemd. Sinds een paar weken M snap ik waarom. ies 25 jaar. De win- dag een vertrouwd ;vandeTrouwlaan. speciaalzaak, waar ies op maat. U vindt als de doe-het-zel- niet, prima produc- h D’imago is vanaf waaier zit een kor- lankoop. De collec- verf, structuurverf, cties met bijpassen tot en met zaterdag ntie en kinderen tot 1 met leuke prijzen, cties. Vincentiusstraat 102, Als een van de eerste instellingen in Nederland verleent het Midden- Brabantse Traverse speciale zorg aan oudere dak- en thuislozen. Linde- gaard, een van de paviljoens aan de Reitse Hoevenstraat, is zo aangepast dat zestien Traversebewoners er - met de nodige hulp - hun oude dag kunnen slijten. Ze zijn volgens het Regionaal Indicatie Orgaan (RIO) toe aan een plaats in een verzorgingstehuis, maar daar kunnen ze niet terecht. Deels om dat ze geweigerd worden, deels omdat ze zich onvoldoende willen aanpassen. medische zorg nodig hebben, die wij ze niet kunnen bieden. Bijvoorbeeld een sui kerpatiënt van wie beide benen geampu teerd zijn of mensen die op sterven lig gen.” De verbouwing voor het landelijk unieke project van Traverse en Joannes Zwijsen, zo’n 250.000 euro, wordt betaald door het ministerie van Volksgezondheid en de ge meente. Het Zorgkantoor betaalt de ver zorging, net als voor andere ouderen die geïndiceerd zijn voor het verzorgingshuis. Als de reguliere verzorgingstehuizen hun wachtlijstproblemen hebben opgelost, moeten ze ook ruimte gaan bieden aan be woners als deze, vindt de directeur van Traverse. “Als wij het hier kunnen organi seren, waarom zou een verzorgingstehuis dat dan niet kunnen?” meegaat om boodschappen te doen. Dan voelt ze zich meer op haar gemak en min der onzeker. De begeleiding van Amarant is er om sa men met deze bewoners te bekijken hoe ze kleine en grotere problemen het best kun nen aanpakken”, geeft Ria Neefjes, de coördinator van het team aan. Naast vrijheid en zelfstandigheid hebben de nieuwe bewoners ook behoefte aan aanspraak. Nadat ze ‘s avonds in hun ei gen appartement gegeten hebben, drinken ze samen koffie en praten ze wat bij in de gezamenlijke flat, waar het begeleidings team ook een kantoor- en slaapruimte heeft. Daarna gaat iedereen zijn eigen gang. Sommigen hebben afspraken buiten de deur: zingen in het kerkkoor of biljarten met hun vaste club in Korvel. Soms gaan met de andere bewoners in contact te ko- de nieuwe bewoners ook bij elkaar op de men”, vindt hij. koffie. Harrie houdt zich overdag vooral be- In de toekomst zou de ontmoetingsruim-' zig met de computer. Bij Terra Nova heeft te voor andere doeleinden te gebruiken hij een cursus tekstverwerking gevolgd en zijn”, zegt Marjan van Gogh, districtsma- hij steekt nu veel tijd in het maken van ver- nager van Woonzorg Nederland, de ver- -----x - huurder. “Er kunnen ook thema-ochten- din in het verleden ondernomen heeft. den gehouden worden of er kan Ook met de andere Leyeburghers wordt re- gezamenlijk gegeten worden. Maar dan gelmatig een praatje gemaakt. Die klam- moet die ruimte wel groter worden en pen hen aan in de gang, benieuwd als ze r,,'Qrl zijn naar de nieuwelingen. Om oude en jaar ervaring leder en ark l verschillende .ronder exclusieve ,len voor de Iver uw vakkundige f meubelstoffeerder Tel. (013) 513 23 45 Fax (013) 513 38 V goed toegankelijk gemaakt worden voor rollators en rolstoelen.” Voor de kosten nieuwe bewoners in de gelegenheid te stel- kan de stichting een beroep doen op de len elkaar beter te leren kennen, heeft de regeling Wonen en Zorg van het rijk. Ria flatcommissie iedereen uitgenodigd voor Neefjes van Amarant denkt dat de ont- -n:-j--moetingsruimte vooral aantrekkelijk is voor de vijftig-plussers uit haar groep. “Er Redactie Diny van Bladel- Verbunt, Riek I I Jan van Groos (voorzitter), Joop Janmaat, Karei Luiijf Barth Noordzij, Gerrie Peters, Redactieadres: Seniorenwijzer, p/a 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078, 5003 DB I Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redac- I tie-adres of naar De Tilburgse Koerier, Postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voorde ver- schijningsdatum. een gezellige middag in de ontmoetings ruimte. Een aantal nieuwe bewoners is daar al op eigen houtje geweest om koffie zijn ook enkele jongere bewoners bij. Ik te drinken en een praatje te maken. Harrie vermoed dat die hun sociale contacten Habets, de voorzitter van de flatcommissie, vooral buiten Leyeburgh zullen zoeken.” ziet de nieuwe bewoners er graag verschij nen. “Er is van alles te doen: darten, biljar- Steunpunt ten, sjoelen, bingo en kaarten en eens in de Woonzorg Nederland is een bijzondere week wordt er ook een eucharistieviering wooncorporatie die zich niet alleen richt gehouden. Het is een mooie manier om op woonbehoeften van ouderen. Ze heeft intrekkelijk is aarnrnon “Fr

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2002 | | pagina 11