zH W I J Reizen senioren in alle soorten en maten Fotograferen, een leuke hobby L Vakantie met extra zorg niet veel duurder ‘Het boeiende is beelden vast te leggen op een bijzondere manier’ - >llO COLOFON D ■■I Informatiemarkt allochtone ouderen Patiëntenrecht Lentefeest in wijkcentrum De Schans Trefpunt ‘t Sant Wonen en Zorg Dansen, en bingo in De Reit Rommelmartk ‘t Hazennest Pas op je plaats! Vakantieplannen met de bibliotheek 1 ll DE TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 11 APRIL 2002 - PAGINA 9 IL 2002 - PAGINA 8 een stapje verder en biedt meerdaagse i Drop Oud de POSTSCRIPTUM I HEUVEL RING 108 zeul met koffers. Maar u kunt ook met een goedkoop kaartje met de trein naar het cen trale vertrekpunt reizen. Kras houdt zoveel mogelijk rekening met wensen van deelnemers. Is er echter een de eigenaar een bui- ;r zoveel Argentijnen p/a Vincentiusstraat 102, j, of Postbus 3078, 5003 DB 39999. 'estuurd worden naar het redac- naar De Tilburgse Koerier, De Seniorenwijzer twee weken in De Speciaal voor ouderen die nog redelijk fit zijn, bestaan er allerlei fiets- en wan delvakanties. De meeste mensen halen het fototoestel alleen uit de kast voor de vakantie of om (klein)kinderen vast te leggen voor later, maar fotografie is ook een leuke hobby. Dat je als amateurfotograaf een hoog niveau kunt bereiken, is in het weekend van 19, 20 en 21 april te zien. Dan exposeert AVF (amateur fotografenvereniging) Kontrast in de watertoren aan de Bredaseweg. China. Voor wie een vakantie met de nodige ver wennerij zoekt, zijn vakanties in de Golden Tuliphotels in Noordwijkerhout en Veldhoven een aanrader. Ook daar wordt voor eenpersoonskamers niets extra’s be- niks extra kost. Nederlandse verpleeg rekend en de kamers zijn voorzien van bad kundigen gaan mee op deze vakantiewe- en/of douche, toilet radio televisie pntelp- n. ind is geinspireerd op het [prijswinnaar Forbes bes Nash jr. (Russell Bemaal meegemaakt, i van het leven als be- depressie van een .Hij is een wiskundig >egin van zijn carrière ontdekking heeft ge- appe, arrogante Nash westelijke gezondheid Ja velejaren van Strijd lekte en krijgt hij uit- Nobelprijs Reisorganisatie Kras heeft speciale reizen voor actieve 55-plussers en aparte rei zen voor alleenstaanden. Senioren die op reis extra zorg nodig hebben, kunnen te recht bij Kras én bij Holiday Care. kerd zijn van een eigen kamer. Daarvoor wordt niets extra’s berekend. In het reis- pakket zitten vooral actieve vakanties. Avc_x.-am- Amerika, VS, Thailand en Zuid-Afrika te- schap dat rustig aan uw oog voorbij trekt en af en toe wat pierewaaien in leuke pleatsjes. Voor kalme genieters zijn er l strandvakanties in Portugal en voor ac- tie/e 55-plussers is er een ruim aanbod van fiets- en wandelvakanties: op Malta, inTurkije, op Kreta of als u wilt wat dich te- bij huis in Friesland, Duitsland en België. Voor de liefhebbers zijn er daar naast zeil-, bridge-, en golfvakanties. Nu de zon aan kracht begint te winnen, komen ook de vakantieplannen weer ter sprake. U kunt natuurlijk lekker gaan fietsen in de buurt, maar er zijn veel senioren die er rond de zomer eens helemaal tussenuit willen. Gaat uw voorkeur uit naar een georganiseerde reis, dan kunt u nu alvast gaan bladeren in reisgidsen. Het is een kwestie van smaak of je als vijf tigplusser de voorkeur geeft aan een va kantie met leeftijdgenoten of liever op stap gaat met een gemengd reisgezel schap. Volgens Hans Bommer, directeur van Kras, vinden de meeste ouderen het leuk als er ook jongeren in de groep zit ten. Kras viert dit jaar zijn 80-jarige jubi leum en startte in 1922 met reizen voor katholieke ouderen. Dat stempel is er in middels af, aldus Bommer, maar als er fenis van het verleden zijn er nog steeds twee soorten reizen voor ouderen. De van oorsprong op katholieke senioren gerichte Plus-vakanties trekken nog steeds vooral 55-plussers uit het zuiden van het land. De reizen voor senioren die Kras aan biedt, zijn voornamelijk auto- en busrei zen in West- en Zuid-Europa. Comfortabele reizen in aangepast tem po, waarbij altijd een reisleider meegaat bij wie u met al uw vragen terecht kunt. Het aanbod is heel gevarieerd. Aantrekkelijk zijn eveneens de riviercrui- ses in Nederland, België en Duitsland. U kunt dan genieten van een prachtig land- Als de plannen van het nieuwe colle ge doorgaan, verhuist het fietspad op het Pieter Vreedeplein van de Tuinstraat naar de Telegraafstraat. Dat is voor de voetgangers net zo hinderlijk, maar dat zijn mensen dia alleen alleen maar van of naar i het station lopen. Dat zijn dus 1 kopers en geen kiezers. Dat noemen ze nou een politieke oplossing! kening houden met een soms forse toeslag voor een eenpersoonskamer. Bij deze rei zen, waaraan relatief veel 50-plussers (20.00-22.30 uur), zaterdag 20 april (11.00-20.00 uur) en zondag 21 april (11.00-18.00 uur) in de watertoren, Bredaseweg 207; de toegang is gratis. Leden geven desgewenst informatie en uitleg. Informatie over het lidmaat schap geeft ook secretaris M.N. van der Heijden, tel. 5360039. Naast de reizen van Kras en van Holiday Care zijn er natuurlijk nog veel meer reis mogelijkheden. Ga eens langs bij een reisbureau bij u in de buurt en laat u advi seren. Of koop ‘s zaterdags een krant als de Volkskrant of het Brabants Dagblad; die hebben dan een vakantiebijlage met informatie en advertenties. GP Informatie over Kras-reizen: tel. 073- 5999999, bereikbaar op werkdagen van 8.30-20.30 uur en op zaterdag tot 15.30 uur. Op internet kunt u 24 uur per dag terecht op www.kras.nl voor in formatie én om uw reis te boeken. Informatie over Holiday Care-, tel. 043- 3647739 of via e-mail: r.smeets@holi- daycare.nl Op donderdag 18 april is er van 14.00 tot 16.00 uur een stede lijke informatiemarkt voor allochtone ouderen in wijkcentrum ‘t Sant (Beneluxlaan 74). Daar laten verschillende organisaties, instellingen en zelforganisaties zien wat zij kunnen betekenen voor deze ouderenHet gaat onder meer om informatie over ge meentelijke regelingen, mantelzorg, woonzaken, financiële mogelijkheden, thuiszorg en andere voorzieningen. Bij binnenkomst krijgen bezoekers een kopje koffie/thee en een lot, waarmee ze meedingen naar een gevulde mand. In een vi- deozaal worden interessante documentaires vertoond. Artsen en specialisten krijgen steeds meer te maken met mon dige patiënten. Maar voor veel mensen is nog onduidelijk wel ke rechten je als patiënten hebt. In wijkcentrum De Reit (Westertorenlaan 4) is daarom op donderdag 18 april van 14.00 tot 16.00 uur een bijeenkomst over Patiëntenrecht. Aan de hand van praktijkvoorbeelden komen recht op informatie, toestem mingsvereiste, recht op inzage medisch dossier, recht op pri vacy, wilsonbekwaamheid, vertegenwoordiging en recht op tweede mening, en klachtrecht aan de orde. Natuurlijk komen voorbeelden uit de praktijk aan de orde. De middag is gratis. Op donderdagmiddag 25 april organiseert de werkgroep Ouderen De Schans samen met afdeling Heikant/Quirijnstok de Zonnebloem een lentefeest voor ouderen. Er zijn optredens van tonpraoter Harrie Hens en seniorenorkest Ons Hermenieke. Entree 2 euro, inclusief een kopje koffie of thee. In de pauze is er een loterij. Adres: De Schans 123 in Tilburg-Noord. Aanvang 13.30 uur. Dat fotografie aantrekkelijk is voor alle leeftijden, bewijst het ledenbestand van deze Tilburgse vereniging. Onder hen be vinden zich een 607jarige vrouw en een 70-jarige man; de laatste werd onlangs kandidaat voor de meesterklasse van de landelijke Fotobond. Elke twee weken ko men de zeventien leden bij elkaar in wijk centrum De Schans in Tilburg-Noord. Dan bekijken ze elkaar foto’s en leveren daar bij commentaar. Door deze nuttige tips le ren ze van elkaar wat anders naar dingen te kijken en zo ook betere foto’s te maken. foon. De koks houden rekening met ve getarische wensen en speciale diëten zonder extra kosten. Naast een actief dagprogramma zijn er vele mogelijkhe den om zich te ontspannen. U kunt er ten- medische achtergrond voor zo’n verzoek, nissen, zwemmen, darten, biljarten, ke- dan kan gegarandeerd worden dat u bij- gelen en bowlen. Ook kunt u gebruik voorbeeld een plaats krijgt voor in de bus of maken van de sauna en zonnebanken, dat u een kamer krijgt op de begane grond; daar staat wel een kleine vergoeding te- Vakanties met extra zorg genover. Voor alle reizen van Kras geldt De KrasExtra re/zenzijn bedoeld voor ou- een ophaal- en terugbrengservice. Ook in deren die door kleine fysieke mankemen- Tilburgiseenophaalpunt. Dat bespaart ge- ten het tempo van andere 55-plüssers __..i x moeilijk kunnen bijbenen. Deze reizen die opgezet zijn in samenwerking met Stichting de Zonnebloem zijn niet veel duurder dan de andere reizen van Kras. Er gaat altijd een medisch geschoolde telt de werkbegeleider Solidariteitswerkplaats. ook een onderdeel van het proces dat de fo- Woestenberg legt veel vast op fotorolletjes: tograaf zelf doet: “Je kunt tegenwoordig “Ik fotografeer in de breedte: stillevens, por- met de computer ook wel negatieven scan- tretten, architectuur, landschappen, nen en printen, maar ik werk liever op de ou- derwetse manier, in de donkere kamer.” Spears. Drie meisjes atsje aan de Ameri- waren op de lagere dinnen, maar op de 1 zijn ze uit elkaar ge- idexamen hebben ze len om naar Los An- e reizen mee met .de komen erachter, dat hap niet veel over :is. t hun band sterker eri mee op. e Rings ft een slechte, mach- ;1 op een plaats ge lord allerlei kwade ;ld om alles op zijn i. Om zijn doel te be- >g maar één ding no- :euwen eerder verló- :t onheil kan worden e ring wordt vemie- Italië en Nederland. “Deze vakanties worden niet gehouden in aangepaste accommodaties die al gauw een medische uitstraling hebben, maar in moderne hotels”, aldus directeur Ralph Smeets. “De reizigers worden thuis op gehaald en in een (rolstoel)touringcar vervoerd. Electroscooters kunnen ook mee in de bus en de hotels zijn toegan kelijk voor rolstoelen. Vooraf gaan we langs bij de deelnemers voor een ge sprek over de aanpassingen en de hulp die nodig zijn. Onze ervaring is dat bijna alles geregeld kan worden.” Het is meest al een hele stap om aan zo’n reis deel te nemen, want de meeste deelnemers zijn al jaren niet meer op vakantie geweest. Maar als ze één keer mee geweest zijn, gaat negentig procent opnieuw met Holiday Care in zee, aldus Smeets. Ouderentrefpunt ‘t Sant (Beneluxlaan 74) organiseert op woensdag 17 april een ochtend waarop u kunt bloemschikken. Zelf meebrengen: potje, mandje of bakje en een mesje. De kos ten zijn afhankelijk van de bloemenprijs. Aanvang 10.00 uur. Op woensdag 24 april is er een gezellige rik- en jokerochtend. Kosten 0,75 euro p.p. Leuke prijsjes. Aanvang 10.00 uur. De SOON (Samenwerkende Ouderen Organisaties Noord) or ganiseert woensdag 17 april een informatiemiddag over Wonen en Zorg. Dit wordt gedaan samen met Wonen Midden Brabant (Project Wonen, Zorg en Service) en de Ouderenadviseur van De Twern. Onderwerpen die aan bod komen zijn nieuwbouw voor ouderen en opplussen van bestaande flats, toewijzing vol gens het systeem Woning in Zicht, aanvullende zorg in uw ei gen woning, woningaanpassingen en verhuiskostenvergoe ding. Er is volop gelegenheid tot het stellen van vragen. I Aanvang: 14.00 uur in De Ypelaer (Corellistraat 10). Zaal open: De 55-jarige Henk Woestenberg is inmid dels 25 jaar lid van Kontrast. 22 Jaar daar van was hij secretaris van de club, maar nu legt hij zich weer helemaal toe op de hob by zelf. Zeker twee weekenden in de maand trekt hij er op uit om foto’s te ma ken, alleen of in groepsverband. “Het boei ende is om niet zomaar kiekjes te maken, maar beelden vast te leggen op een bij zondere manier, er iets speels van te ma ken, ze net op een andere manier te laten zien. Het liefst zou ik dag en nacht met een camera om de nek rondlopen, want de aparte dingen gebeuren altijd onverwacht, maar ik moet natuurlijk ook werken”, ver- Een foto van jubilerend Kontrastlid Henk Woestenberg die op de exposi tQlt de werkbegeleider van de e Rings i een slechte, machti- p een plaats genaamd srlei kwade krachten I 5S op zijn weg te ver- I doel te bereiken heeft ding nodig: een ring r verloren is geraakt. I /orden afgewend als jmietigd. Spears. Drie meisjes I atsje aan de Ameri- I waren op de lagere I idinnen, maar op de I >1 zijn ze uit elkaar ge- I ndexamen hebben ze len om naar Los An- 'e reizen mee met de komen erachter, dat I hap niet veel over is. I It hun band sterker en I mee op. hine :n uitvinder Alexan- I vastberaden om te be- I in de tijd reizen mo- I luit is genomen nadat I imma heeft verloren: zijn tijdmachine te- I i te grijpen in het ver- I blijkt te lukken komt I oplossing niet in het de toekomst ligt. Hij 00.000jaar verder de fretten, architectuur, Eigenlijk alles behalve naakten; daar ben ik niet goed in.” Incidenteel maakte hij kleu renfoto’s, maar liefst werkt hij met zwart-wit. De expositie met ruim honderd foto’s Zelf ontwikkelen en afdrukken is natuurlijk van Kontrastleden is op vrijdag 19 april 13.15 uur. Entree: gratis, evenals een kopje koffie/thee. Zondag 21 april organiseert Ouderenwerk De Reit van 14.00 tot 18.00 uur een dansmiddag met dj Cees. Kosten 1,00 euro. Zaal open 13.30 uur. Donderdag 25 april is er een bingomiddag van tien ronden met elke ronde drie prijzen. Een kopje koffie of thee is gratis. Een kaart kost 2,50 euro. Aanvang 14.00 uur. Zaal open 13.30 uur. De activiteiten vinden plaats in wijkcentrum De Reit (Westertorenlaan 4). Seniorensoos ‘t Hazennest in Tilburg-Noord organiseert een rommelmarkt op zondag 21 april. Bij goed weer staan er ook meubelen buiten het gebouw. Adres: Kreverplein 27 (hoek v. Anrooylaan/v. Kalmthoutlaan). Openingstijden: van 9.30 tot 16.00 uur. Entree 1 euro, een consumptie gratis. Iets willen doen of meemaken is niet alleen voorbehouden aan jonge mensen. Daarom organiseert ouderenbond ANBO bij eenkomsten voor mensen die tussen circa 50 en 65 jaar die wil len ontdekken wat hun wensen en mogelijkheden zijn. De groep komt twee keer een dag bijeen. Aan de hand van ver tellingen, discussies en andere werkvormen krijgt u een beeld van hun kwaliteiten en talenten. De bijeenkomsten zijn op woensdag 17 en donderdag 25 april in het FAXX-gebouw (Duriantstraat 1c). Kosten: 5 euro per dag voorde lunch, koffie en thee. Opgeven: ANBO gewest Noord-Brabant, tel. 5810603, fax 5801374 of e- mail anbo.brabant@inter.nl.net Veel mensen denken bij het voorbereiden van de vakantie aan de bibliotheek. Niet vreemd want in (de catalogus van) de Openbare Bibliotheek Tilburg vindt u minstens drieduizend reis gidsen. Die vindt u het gemakkelijkst door op de computer ‘reis gidsen’ in te typen als onderwerp. Dan krijgt u ze van A t/m Z te zien. Of het nu gaat om de Achterhoek of Zwinstreek, om Afrika of Zwitserland. Zo komt u nog op ideeen: ooit van het Pajottenland gehoord? Natuurlijk kunt u ook gewoon in kast bij de betreffende provin cie of uw favoriete land kijken. In de bibliotheek aan het Koningsplein staan zelfs alle reisgidsen bij elkaar in een aparte kast. Zo kunt u kiezen welke serie gidsen u prettig vindt, die van de ANWB, Elmar, Lonely Planet, Odyssee, Trotter, enz. Heeft u nog geen enkel idee waar u naartoe zou willen? Er zijn boeken waarin de mooiste plekken op de wereld beschreven worden in woord en beeld. Voorbeelden zijn Droomreizen van Anne Jelland en Atlas voorde reiziger. Een rugzak vol geduld van Monda Heshusius is een reisboek door Europa met tips voor ouderen en lichamelijk gehandicap ten. Aangezien het boek uit 1993 stamt is het checken van ge gevens wel noodzakelijk. Misschien is het goed de jaarlijks ver schijnende Blauwe gids van de Stichting Recratie Gehandicapten er naast te leggen. Natuurlijk kunt u in de bibliotheek ook terecht om informatie over reizen op te zoeken óp internet. Misschien naar aanleiding van een advertentie of een aanbieding (soms alleen te boeken via internet). Leuk startpunt hiervoor is www.seniorweb.nl. Via ‘Vrije tijd’ vindt u een discussie over voorbereidingen op de va kantie, ervaringen van anderen, reiscolumns en natuurlijk links naar meer informatie. Vakantieplannen? Plan ook een bezoekje aan de bibliotheek i Meg Altman (Jodie ït haar jonge dochter ppartement in hartje nis heeft een verbor- zogenaamde Panic ils toevluchtsoord in ik. Al op de eerste ie inbrekers het huis :n dochter weten net en kamer in te vluch ters laten het er niet meest oppervlakkige I unt voorstellen. Voor teid gelijk aan super- I erfolds. Hij denkt er gaan met iemand; die iterlijk of de perfecte jk op vrouwen veran- hij wordt gehypnóti- eroe. Uiterlijk is niet /oor hem. Hij wordt le mollige Rosemary, ling de hypnose ver- isitie te zien is. FOTO: HENK WOESTENBERG Reizen voor alleenstaanden Kras heeft een apart aanbod voor alleen- begeleider mee, het hotel is goed bereik- staanden die niet alleen op vakantie willen, baar, de kamers zijn op de begane grond, Als zij op reis gaan, moeten ze meestal re- er is telefoon op alle kamers en er zijn t aangepaste badkamers. Het gaat vooral om busreizen in Nederland en in nabijge legen landen. Bij de excursies is rekening deelnemen, geldt dat alle reizigers verze- gehouden met goede begaanbaarheid b'""‘ 1 r< van wegen Qeen wandelingen dus over kinderkopjes en hobbelige bospa den. zontuurlijke reizen naar China, Egypte, Reisorganisatie Holiday Care gaat nog nerika, VS, Thailand en Zuid-Afrika te- een stapje verder en biedt meerdaagse gen schappelijke prijzen. Een heel bijzon- buitenlandse reizen aan met een excur- dere reis is de achtdaagse fietsvakantie in sieprogramma waarbij alle mogelijke soorten zorg en aanpassingen geregeld kunnen worden. Bij de opzet van deze rei zen wordt gebruik gemaakt van de ver goedingen die zorgverzekeraars ook in het buitenland bieden, zodat deze zorg nixw w/Kiia rwoL. i iui i<jc3 varpiGsg- en/of douche, toilet, radio, televisie en tele- kën”in"oostënrijk,~ Duitsland? Frankrijk, ie vrienden Sulley en sters die samen met ideren bang moeten lat nu eenmaal. Kin: in de wereld van dé komen. Als Sulley I et, glipt er toch een I :t. Het leven wordt ef I ter op. ar verschijnt eenmaal in de I Tilburgse Koerier. I Redactie: DinyvanBladel-Verbunt, RiekFlipse-Tiemens, - Jan van Groos (voorzitter), Wilma Hurkens, I Joop Janmaat, Karei Luiijf (eindredacteur), Barth Noordzij, Gerrie Peters, Mat de Vries Redactieadres: Seniorenwijzer, p/a Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redac- tie-adres of naar De Tilburgse Koerier, I Postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voor de ver schijningsdatum. 11

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2002 | | pagina 9