w Het begin is gemaakt i Hulp bij privé-administratie I ier n li I CHT ïdior COLOFON taan tast? 107 Informatiemarkt voor allochtone ouderen Vnjwilligers voor huisbezoeken Ondersteuningsgroep mantelzorg Voorlichting over Thebe Voorlichting hartpatiënten Overgang Dansen in De Baselaer Bingo Wandelbos Kaarten in De Reit Trefpunt ‘t Sant Opgeruimd staat netjes Allochtone ouderen op de bres voor eigen wensen en belangen I I DE TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 28 MAART 2002 - PAGINA 15 ■V unststoffen ervaring en producten Allochtone vrouwen doen in buurthuis Loven-Besterd praktische oefeningen voor hun opleiding tot MBvO-assistent FOTO:PETER LIGTENBERG belt samen met hen de dokter. om als bewegingsassistent mee te wer- ferheijden Netherlands tstoffen bouwer POSTSCRIPTUM r 2002 - PAGINA 14 ■V pleiding het uffeur een ier bij de g? Iedereen kunt je nu Gezond bewegen Omdat er vrijwel geen allochtone oude ren deelnemen aan de cursussen Meer 30 en 15.30 mststof ren, boten, n. tfgebouwd. al per stuk srvaardigd. horecamede- n de hotel- nedewerkers, Bij voorkeur voor Antilliaanse en autochtone ouderen om contact tussen verschillende culturen te bevorderen. Een lofwaardige streven dof rln nrn\/inr»ioIö ir»o+öllinz-i X/ito-' z"x - lidaten. Het mijn van een lingen m.b.t. 'eau en bent i op diverse Vorige week donderdag is het Turkse ouderenproject na twee jaar feestelijk afge sloten. Daarbij werd het verslag van het tweede projectjaar, Het begin is gemaakt, gepresenteerd. Het verslag bevat niet alleen concrete resultaten en plannen, maar ook de waarschuwing dat de aandacht voor Turkse en andere allochtone ouderen niet mag verslappen. Voor de Seniorenwijzer aanleiding om eens kijken naar ini tiatieven van diverse groepen allochtone ouderen in Tilburg. Zo zijn er besprekin gen gaande over een speciaal woongebouw voor Turkse ouderen. En MAST, de stichting voor Marokkanen, is bezig een ouderengroep te vormen die de eigen be langen behartigt. e kandidaat, en klachten- i markt- en van budget- 'erkervaring. Ise taal. laat. In deze oopfacturen, 5. Daarnaast 70 aangevuld derlands als d en Access) Eerlijk duurt het langst maar stiekum gaat vlugger, zullen ze bij de colle- gebesprekingen wel gedacht heb- ben. Na een avondje openbaar k vergaderen ging het al weer vlug het achterkamertje in. Een gemiste kans, want zo is Tilburg weer een beetje minder “leefbaar” geworden. Drop Oud geïsoleerde positie verkeren. Een groep van vijftien vijftigplus vrouwen heeft mee gedaan aan het generatieproject, waarin ze met vrouwen van de tweede en .derde generatie precaire kwesties bespraken. Daarbij gaat het over inwonen bij je kinde ren en de vraag of mantelzorg door kinde ren en kleinkinderen vanzelfsprekend is. Een ander resultaat is de totstandkoming van de Werkgroep Turkse Ouderen, die aan belangenbehartiging gaat doen. Om die taak te kunnen uitoefenen, krijgen de zeven leden training in bestuurlijke vaar digheden. Ook kunnen ze deelnemen aan conversatielessen voor oudere allochto nen, die het ROC waarschijnlijk begint. Donderdag 18 april van 14.00 tot 16.00 uur is er een informatiemarkt voor al lochtone ouderen in wijkcentrum ‘t Sant (Beneluxlaan 74). Daar staat onder meer de Unit Ouderenzorg van de Sociale Dienst die helpt bij ingewikkelde financiële problemen. Bij de stand over de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG) is in formatie verkrijgbaar over aanpassingen van woningen; in de Technobus zijn al lerlei praktische oplossingen voor in huis te zien. De GGD is aanwezig met Marokkaanse en Turkse voorlichters. Via een loterij maken bezoekers kans op een goed gevulde boodschappenmand. In de jaren zestigwijken in Tilburg-West en in de wijk Groenewoud kunnen 55- plussers hulp aan huis krijgen bij het op orde krijgen en houden van hun ad ministratie. Ook kunnen de medewerk sters van de wijkorganisaties helpen bij het aanvragen van diverse regelin gen, waaronder het Persoons-gebon- den Budget (PGB). Voor Het ZandDe Reit en Wandelbos heeft wijkorganisatie 3-West begin dit jaar de dienst Opgeruimd staat netjes opgezet. dienstverlening is gratis; opbergmapppen en postzegels moeten natuurlijk wel zelf betaald worden. In Groenewoud geeft Els Verhoeven vanuit Boederij Vissers dezelfde service. Inlichtingen: Informatiewinkel West (in wijkcentrum ‘t Sant), Beneluxlaan 74, tel. 5900221 (ma. t/m vrij. 9.00-12.00 uur); of Irene Andoniadis, wijkcentrum ‘t Sant, tel. 4671926 (di. t/m do. 9.00-13.00 uur). Boerderij Vissers, Berglandweg 40, Els Verhoeven (ma. t/m do. 9.00-17.00 uur), tel. 5430922. Themabijeenkomsten Informatiebijeenkomsten Redactieadres: Seniorenwijzer, 5038 SR Tilburg, Tilburg; tel. 58391 Kopij kan opgestuurd worden naar het redac- tie-adres of naar De Tilburgse Koerier, Postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur vóór de ver schijningsdatum. voor Surinaamse en Turkse ouderen worden druk bezocht, evenals die van het Centrum voor Buitenlandse Vrouwen. Ze gaan over ouderenadviseurs, remigratie regelingen, voorzieningen in de wijkcen tra, woonvormen voor ouderen en finan ciële regelingen van de gemeente. De f SOT stelt haar bijeenkomsten ook open Tilburg een opstartcursus voor allochto- *-*.!■ u* ne |esgevers Qpgezet in april beginnen de Turkse, Marokkaanse, Antilliaanse, Surinaamse en Iraanse deelnemers aan dat de provinciale instelling Vitaal Grijs hun stage. Eind dit jaar zijn ze bevoegd met een prijs beloonde. Om als bewegingsassistent mee te wer- De Marokkaanse Stichting Tilburg ken aan deze cursussen. Als ze daarna (MAST) heeft onlangs voor Marokkaanse de één jaar durende opleiding MBvO vol- '^zr-z~ -~l gen, mogen ze de cursussen zelfstandig ïven. Telefonische spreekuur allochtone Folders Uit het onderzoek kwam naar voren dat Turkse ouderen weinig gebruik maken van de mogelijkheden die woning- en zorgor ganisaties bieden. Dat geldt eveneens voor Marokkaanse, Surinaamse en Antilliaanse ouderen. De gemeente stimu leert Tilburgse instellingen meer open te staan voor allochtone ouderen. “Maar dat vereist wel extra trek- en duwwerk”, aldus ouderenwerk-ambtenaar Marjo Lahaye. Omdat de eerste generatie allochtonen de Nederlandse taal vaak gebrekkig spreekt, is er behoefte aan folders in de eigen taal en aan personeelsleden afkomstig uit de eigen cultuur. De allochtone ouderenwerker en perso neelsleden van allochtonenorganisaties, de intermediairs, bieden al hulp bij contac ten met de gemeente, thuiszorg en wo ningbouwverenigingen. Ouderenwerker Döndü Yozgat van de Twern is enige tijd geleden begonnen met een telefonisch spreekuur en huisbezoeken. Dat loopt naar haar zeggen als een trein. Surinaamse ou- In Tilburg Oud Noord-Oost (ONO) zijn het Ouderenwerk van de Twern en geschoolde vrijwilligers bezig met het project Ouderen en Inkomen 75+. Dit project is bedoeld om meer te we ten te komen over de invloed van de financiële positie van 75+- ers op hun deelname aan activiteiten. Daarnaast brengen de vrijwilligers tijdens huisbezoeken regelingen en voorzieningen onder de aandacht. Ook wordt geprobeerd probleemsituaties op te sporen en te verhelpen. Vanaf september komen de 75-plussers in Loven-Besterd aan de beurt. Vóór het huisbezoek worden ze eerst schriftelijk be naderd. Voor het afleggen van de huisbezoeken zoekt De Twern nog een aantal enthousiaste vrijwilligers, vanuit Loven- Besterd zelf of van daarbuiten. Informatie over dit vrijwilligers werk geven de projectmedewerkers Pablo van der Horst en Dani van Oosterhout van het Ouderenwerk ONO. Zij zijn te be reiken via wijkcentrum De Baselaer (Hoefstraat 175, tel. 5435909). Als de zorg voor een naaste erg intensief wordt of als er geen einde aan lijkt te komen, kan het eigen leven van mantelzorgers in de knel komen. Daarom organiseert het Steunpunt Mantelzorg een ondersteuningsgroep. Daarin kunt u met de ze ven tot elf andere deelnemers ervaringen uitwisselen over ge voelens, situaties die spanningen veroorzaken en het stellen van grenzen. De ondersteuningsgroep komt acht keer bij elkaar op woensdag van 13.30 tot 16.00 uur, te beginnen op 3 april. Plaats: gebouw Thuiszorg (Lancierstraat 45). Er kunnen achttot twaalf personen deelnemen. Kosten: 25 euro per persoon. Informatie/aanmelden: Steunpunt Mantelzorg, tel. 5837930 of 06-23368690. Dinsdag 9 april vertelt mevrouw M. Koks van Thebe Woon- en Zorgservice (voorheen Thuiszorg) bij KBO De Goede Herder uitgebreid over de voordelen van een lidmaatschap van Thebe. Toegang gratis voor leden en niet-leden. Aanvang 14.00 uur in De Goede Herderzaal (Isidorusstraat 6). Hartpatiëntenorganisatie Hartezorg West- en Midden-Brabant heeft vrijwilligers die andere hartpatiënten, hun partners en fa milieleden, vanuit eigen ervaring kunnen helpen met het om gaan met onzekerheid en angst bij een hartziekte. Hartezorg biedt voorlichting, individuele patiëntenbegeleiding, lotgeno tencontact en belangenbehartiging. De organisatie houdt op dinsdag 9 april van 14.00 tot 16.00 uur een informatiemiddag in buurthuis Trouwlaan (Piet Heinstraat 3a, Sportzaal). Vanzelfsprekend is er ook gelegenheid om vragen te stellen. De entree is gratis en natuurlijk is er koffie, thee en iets lekkers bij. Ook wordt er een loterijtje gehouden. Vido (Vrouwen in de overgang) houdt elke eerste en derde woensdag van de maand van 9.30 tot 10.30 uur een informa- tieochtend waar vrouwen tussen ±40 en 60 jaar welkom zijn voor een praatje en kopje koffie, maar ook voorinformatie en hulp van ervaringsdeskundige vrouwen. De komende koffie ochtend is woensdag 3 april in buurthuis Loven/Besterd (Koestraat 164, ingang Pard De Horion). Op de koffieochtend kunnen belangstellenden zich opgeven voor een gespreks groep (twaalf keer voor 34,10 euro). Informatie: tel. 4562738 of 5426591 Activiteitencommissie Groeseind-Hoefstraat organiseert op dinsdag 9 april een gezellige dansmiddag met medewerking van Ton Maas en zangeres Elise. De middag in wijkcentrum De Baselaer (Hoefstraat 175) duurt van 13.30 tot 16.30 uur. Entree, incl. kopje koffie of thee: 1,35 euro (voorverkoop), 1,80 euro (aan de zaal). Voorverkoopadressen: mevr. M. Looijkens (Molenstraat 37), mevr. M. de Jong (Hoefstraat 10) en De Baselaer. KBO Wandelbos organiseert weer een bingo met leuke prijsjes. Deze is op maandag 8 april om 14.00 uur in wijkcentrum ‘t Kievitslaer (Reinevaarstraat 55). Ook niet-leden uit heel Tilburg kunnen aanschuiven. Bij binnenkomst ontvangt men een fiche voor een gratis kopje koffie of thee. Ouderenwerk De Reit organiseert een kaartmiddag op donder dag 4 april. U bent weer welkom om te rikken, jokeren of hoog- jassen. Er is voor ieder een prijsje. Kosten 1,20 euro, inclusief een kopje koffie/thee. Aanvang 14.00 uur. Zaal open 13.30 uur. Plaats: wijkcentrum De Reit, Westertorenlaan 4. In Ouderentrefpunt ‘t Sant (Beneluxlaan 74) komt woensdag 3 I april een schoonheidsspecialiste van salon Charlotte. Zij zal I speciaal voor ouderen een demonstratie verzorgen. Entree: I gratis. Aanvang 10.00 uur. Op woensdag 10 april is er weer een bingo-ochtend. Kosten I 3,50 euro voor een kaart van tien ronden. Aanvang 10.00 uur. De dinsdag- en donderdagochtenden zijn voor de doe-het-zel- I vers. U betaalt slechts de materiaalkosten. Aanvang 9.45 uur; I zaal open 9.30 uur. Vindt u ook dat opgeruimd netjes staat? Of bent u er, bijvoor- I beeld bij het (laten) invullen van uw belastingformulier, achter- I gekomen dat dat met papieren niet zo goed lukt? Ga dan eens I te rade in de Openbare Bibliotheek Tilburg. De boeken, waar u wat aan kunt hebben, staan bij het thema “huis en tuin”. In Goed geregeld komt vrijwel het hele huishou den aan de orde. De hoofdstukken over financiën (o.a. belas tingen) en organisatie zijn in dit verband de belangrijkste. Ook in Orde op zaken van Addy Schortinghuis-Sprangers is een hoofdstuk gewijd aan de persoonlijke administratie. Verder staat het boek vol tips voor een efficiënter en vooral rustiger le ven. Misschien zet de schrijfster u aan tot opruimen en ordenen op allerlei gebied. Komt u ruimte tekort om alles overzichtelijk op te bergen? Als u goed kunt klussen heeft u dan wellicht iets aan Ruimte winnen in huis van de Consumentenbond. Misschien steekt het u dat u niet zelfstandig uw in belastingfor mulier in heeft kunnen vullen. In het boek Klaar voor het I Belastingplan 2001 kunt u op uw gemak nalezen wat het nieuwe I stelsel inhoudt. Medewerkster Irene Andoniadis bekijkt eerst met de aanvrager welke hulp op admi nistratief gebied nodig is. Daarna helpt ze onder meer bij het op orde brengen van de privé-administratie en bij het regelen van automatische afschrijvingen. Ook leert de aanvrager hoe hij of zij zelf daarna de pape rassen het best kan bijhouden; indien nodig komt de medewerkster van het wijkcentrum nog een keertje kijken of het goed gaat. De aanvrager blijft zelf verantwoordelijk en bewaart de papieren zelf; zo zijn priva cy en geheimhouding gewaarborgd. De tone ouderen uit te wisselen. Want door de overeenkomsten te herkennen ont staat er begrip voor elkaar”, aldus Abdallah Oualkaid van MAST. “De Turkse ouderen hebben door dit pro ject een gezicht en een stem gekregen”, constateert voorzitter Sherida Karamet Ali van de begeleidingscommissie van het Turkse ouderenproject tevreden. “In het eerste projectjaar zijn door onder zoek de wensen, behoeften en knelpun ten van de Turkse ouderen in beeld ge bracht. Daarna is een aantal activiteiten opgezet. Zo komt er een nieuwe serie bij eenkomsten waarin Turkse ouderen kennis kunnen maken met verschillende woonvormen voor senioren. Steunpunt Palet voor multiculturele samenwerking voert gesprekken met de gemeente over de bouw van een speciale wooneenheid voor Turkse ouderen, vergelijkbaar met de appartementen voor Surinaamse ou deren in de Kardinaal Alfrinkstraat. In 2001 is een allochtone ouderenwerker aangesteld. Zij richt zich dit jaar op de Turkse ouderen, maar de komende jaren breidt ze dat uit naar alle allochtone ou deren.” Ook wordt speciale aandacht besteed aan oudere Turkse vrouwen die in een De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de I twee weken in De Tilburgse Koerier. Redactie DinyvanBladel-Verbunt, RiekFlipse-Tiemens, Jan van Groos (voorzitter), Wilma Hurkens, I Joop Janmaat, Karei Luiijf (eindredacteur), Barth Noordzij, Gerrie Peters,Mat de Vries p/a Vincentiusstraat 102, f, of Postbus 3078,5003 DB 39999. deren kunnen terecht op het spreekuur Bewegen voor Ouderen{MBvO) wil het van de heer Amat van de Stichting Brabants Steunpunt Bewegen en Surinaamse Ouderen Tilburg (SOT). Hij Gezondheid de drempel verlagen door helpt hen bij het opstellen van brieven of gymnastiekgroepen voor allochtone ou deren op te zettenDeze ouderen hebben daar veel baat bij, omdat zij vaak last heb ben van overgewicht en stijfheid in de ge wrichten. Er draait al een cursus Gezond Bewegen voor ouderen bij het Centrum voor Buitenlandse Vrouwen en er zijn in middels ook zulke cursussen gestart in twee buurthuizen: in De Spil en in Buurthuis Trouwlaan. Om allochtone ouderen beter te begelei den bij MBvO, heeft het steunpunt in ouderen het project ‘Ouder worden in Tilburg’ gestart. Dat doet MAST samen ge\ met Prisma, de provinciale instelling voor j maatschappelijke ondersteuning, ouderwerkerDöndü Yozgat: maandag Tijdens de bijeenkomsten vertellen 50- en vrijdag 13.30-15.30 uur, tel. plussers over belangrijke ervaringen in 5839935. hun leven. “Het is bedoeling om dat soort Surinaamse Ouderen Tilburg: de ervaringen op den duur ook met autoch- heer Amat, tel. 5352173. Marokkaans ouderenwerk: Abdellah Oualkaid, tel. 5446344. St. Turkse Gemeenschap Tilburg: Birgül Ozz, tel. 5444326. Centrum Buitenlandse Vrouwen: Reyhan Yenice, tel. 5359043. Brabants Steunpunt Bewegen en Gezondheid: Editha Kaper, tel. 5352625. •T'.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2002 | | pagina 15