i© WIJZE .DE ‘Leefklimaat in dorpen is anders’ Open dag zorgcentra De Wever r e T- 2 Apart ouderenbeleid Berkel-Enschot en Udenhout van start HELPOORT E \MERS COLOFON Tj Toegankelijkheid stembureaus Reisverslag over Indonesië Trefpunt t Sant Veiligheid in en om de woning Lekkernijen van suiker en chocola Kaarten in De Reit Bingo KBO Wandelbos Volksdansinstuif 55+ ANB0 belastingmiddag Rijvaardigheidstest Lezen over het dorpsleven 1 ll u r i o FT| W'TT DONDERDAG 28 FEBRUARI 2002 - PAGINA 9 DE TILBURGSE KOERIER ELPOORT365 A van der Wouw: “Dorpsbewoners hebben meer contact met elkaar en dat geldt zeker voor de ouderen.” FOTO: PETER LIGTENBERG uw brief automatisch geplaatst wordt. POSTSCRIPTUM Woonzorgcirkels De werkgroep Wonen onder leiding van ex- wethouder André van der Lee is ook van start gegaan. Begonnen is met onderzoek naar de haalbaarheid van woonzorgzones in Berkel-Enschot en Udenhout. Het is de HET WOORD IS AAN... In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw ver haal op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 100015000 JA Tilburg, onder vermel ding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat Tekort aan seniorenwoningen Onlangs is er ook een brandbrief naar de gemeente gestuurd over de huidige ver- ons u! i fabriek” UARI 2002 - PAGINA il genen herintreders, maar ook voor buurt bewoners, nieuwe vrijwilligers en andere belangstellenden. Er zijn rondleidingen die een blik achter Meubelweelde Weelde' leidt een gelukkig leven, welvarend en charismaL ;e New Yorkse uitgever s door het leven, maai en avond ontmoet hij het n dromen, maar door het hij haar al snel weer ETERREIN WEEUJE Nassau Poppet® op de publieke tribune zat. Overigens heb ik eerder ervaren dat de trap (een hele klim) en de slechte ver lichting in het torentje bepaald niet uitno digend werken om commissievergade ringen bij te wonen, zeker niet voor ouderen. Er is in de zaal zelf en op de perstribune meestal plaats genoeg voor belangstellenden; dus waarom geen ge woonte gemaakt van de toegang bin nendoor en de baliemedewerkers daar over goed geïnformeerd? Dan kunnen wij ons ook echt ‘Langer thuis in Tilburg’ voelen. Toegankelijkheid is immers een van de uitgangspunten van de ouderen nota. Bezoekers van de publieke tribune de schermen geven. Folders en persoon lijke gesprekken zijn er voor aanvullende informatie. De zorginstellingen zijn open van 11.00 tot 16.00 uur. Met een kiezerspas kunt u naar een stembureau dat beter toe gankelijk is dan het uwe. Geschikt voor rolstoelgebruikers zijn verzorgingshuis St. Jozef (Kruisvaardersstraat 40), basis school De Blaak (Grebbe 42), zorgcentrum Zonnehof (Prof. Gimbrèrelaan 30), wijkcentrum Kasteelhoeve (Hasseltstraat 256), kantine De Drieburcht (Wagnerplein 1), verpleeghuis De Hazelaar (Dr. Eijgenraamstraat 3), Tilburgs Overleg Gehandicapten (Dragonstraat 13), wijkcentrum Heyhoef (Kerkenbosplaats 1), cultureel centrum De Schalm (Eikenbosch 1, Berkel-Enschot) en zorgcentrum Eikelaar (Slimstraat 40, Udenhout). U kunt tot en met 1 maart in alle ge meentelijke Stadswinkels persoonlijk uw oproepkaart in een kiezerspas laten omzetten. Woensdag 6 maart kunt u naar het stembureau met de gratis Stemtaxi die u ophaalt, op u wacht terwijl u stemt en u weer thuisbrengt. U belt daarvoor op die dag naar tel. 5499999. Tijdens de maandelijkse PCOB-bijeenkomst in zorgcentrum Zonnehof (Prof. Gimbrèrelaan) geeft mevrouw M. Bakker op maandag 11 maart een verslag met dia’s van haar reis door Indonesië. Ook andere belangstellenden, bijvoorbeeld oud- Indiëgangers, zijn welkom. De bijeenkomst duurt van 13.45 tot 16.15 uur. Ouderentrefpunt ‘t Sant (Beneluxlaan 74) organiseert op woensdag 6 maart een dialezing over de Loonse en Drunense Duinen. Dhr. A. Mommersteeg vertelt daarbij over het ontstaan, flora en fauna van het duingebied. Entree: gratis. Aanvang 10.00 uur. Op woensdag 13 maart is er een bingo. De prijs voor een kaart van tien ronden is 3,50 euro. Aanvang 10.00 uur. Dinsdag 5 maart is er van 14.00 tot 16.00 uur in wijkcentrum De Baselaer (Hoefstraat 175)een voorlichtingsmiddag over veilig heid in en om de woning. Wijkagent Jan de Bont en Gijs Bax van het gebiedsteam Oud-Noord van de gemeente geven uitleg over veiligheid rond de woning, geld opnemen, tasjesroof, over lastsituaties en onveilige plekken in de wijk. Er is natuurlijk ge legenheid tot het stellen van vragen. De SOON (Samenwerkende Ouderen Organisaties Noord) or ganiseert 6 maart een middag waarop Jan Bissels demon streert hoe je met suiker en chocolade allerlei leuke lekkernijen kunt ‘boetseren’. De middag in De Ypelaer (Corellistraat 10) be gint om 14.00 uur. Entree gratis, evenals een kopje koffie of thee. In Udenhout en Berkel-Enschot geven sinds kort ouderenconsulenten infor matie over wonen, zorg en welzijn. Ook wordt er druk gelobbyd om in bei de dorpen woonzorgcirkels van de grond te krijgen. Dat is een uitvloeisel van het gezamenlijk ouderenbeleid voor de komende tien a vijftien jaar dat de dorpsraden, de KBO-afdelingen en de besturen van de stichtingen Welzijn Ouderen van Berkel-Enschot en Udenhout vorig jaar september presenteerden. Ad van der Wouw, voorzitter van de KBO Udenhout en Stichting Welzijn Ouderen daar, ver telt over de uitvoering van dat beleid. Ouderenconsulenten Onlangs is de stichting Geïntegreerd Lokaal Ouderenbeleid Berkel-Enschot /Udenhout opgericht voor de uitvoering van het ouderenbeleid. Vijf projectgroe pen gaan binnenkort van start en richten zich op centrale informatievoorziening, wonen, welzijn, op de ontwikkeling van woon-zorgcentra en van medische zorg centra. Het informatieproject is al van start ge gaan. Verzekeringsmaatschappij Inter polis steunt dit project vanuit het idee van maatschappelijk verantwoord onderne men. Op vrijwillige basis trainen mede werkers van Interpolis jongere ouderen in Udenhout en Berkel-Enschot op het gebied van de sociale wetgeving en ge sprekstechnieken. Na deze training wor den de ouderenconsulenten ingezet om hulp en informatie te bieden op het ge bied van wonen, welzijn, zorg en dienst verlening. “Als er vragen binnenkomen, worden die doorgegeven aan deze con sulenten”, licht Van der Wouw toe. “Zij gaan op huisbezoek en helpen onder meer met het invullen van formulieren voor subjectsubsidie of bijzondere bij stand en het leggen van contact met hulpverlenende instanties.” Interpolis stelt 20 uur per week een betaal de medewerkster die het project onder steunt en behulpzaam is bij het opzetten van een geautomatiseerd informatiesys teem. De ouderenconsulenten kunnen dat systeem gebruiken om informatie over wet geving en hulpverlenende instanties op te zoeken. Vorige week heeft de Stichting Welzijn Ouderen met de ambtenaar Ouderenwerk van de gemeente hét voorstel besproken een parttime ouderenwerker aan te stellen om het werk van de ouderenconsulenten te coördineren. Sinds 1 januari 2002 zijn de stichtingen De Wever, De Kievitshorst en Den Herdgang gefuseerd tot één stichting: De Wever. Deze verleent in en vanuit ze ven zorgcentra zorg en diensten aan meer dan 1500 ouderen. Door het sa mengaan hopen de instellingen beter in te kunnen spelen op de behoeften van ouderen. Zaterdag 2 maart houden de zorgcentra van De Wever open dag. De Wever bestaat uit vrijwel alle Tilburgse zorgcentra ‘boven het spoor’. Er werken 1450 medewerkers en 500 vrijwilligers bij De Kievitshorst (Beneluxlaan 101), Reyshoeve (Gendringenlaan 15), Den Herdgang (Berlagehof 60), De Heikant (Schubertstraat 700), De Bijsterstede (Herbothstraat 2) en centrum voor verzor ging, verpleging en reactivering De Hazelaar (Dr. Eygenraamstraat 3). Ontmoetingscentrum Padua hoort ook bij de stichting, maar doet niet mee met de open dag. Iedereen die interesse heeft in deze ou- derenzorg-organisaties, is komende za terdag welkom. De dag is dus niet alleen bedoeld voor mensen die mogelijk in een zorgcentrum willen werken, zoals leerlin- Maandag 28 januari wilden wij met een groepje belangstellenden de vergade ring van de raadscommissie bijwonen, waar de nieuwe nota ouderenbeleid Langer thuis in Tilburg besproken werd. Helaas bleek het nogal een gedoe om op de publieke tribune in het paleis-raad- huis te komen. Aan de balie werd ons de weg gewezen: de ingang was buitenom via een bruine deur onderin een rond to rentje van het namaakkasteel. Maar de bruine deur zat potdicht. Terug naar de balie. Na veel gesoebat en getelefoneer door de baliemedewerker (die uiteraard gewoon zijn werk deed) mochten we bij wijze van uitzondering binnendoor, door Stadskantoor 1We waren dan ook niet verbaasd dat er geen enkele toehoorder bedoeling dat rond de zorgcentra De Eikelaar en Torentjeshoef seniorenwo ningen en voorzieningen voor ouderen gebouwd worden. 65-Plussers die be hoefte hebben aan zorgvoorzieningen en activiteiten op loopafstand kunnen een aanvraag doen voor aangepaste woonruimte in dat gebied. Samen met ambtenaren en woningcor poraties wordt bekeken wat de mogelijk heden zijn om beide projecten van de grond te krijgen. Bij het opstellen van de begroting aan het begin van de zomer moet blijken of het enthousiasme over het opzetten van die woonzorgcirkels ook omgezet wordt in het beschikbaar stellen van benodigde financiële midde len, aldus Van der Wouw. De Reyshoeve is een van de zorgcentra van stichting De Wever die zaterdag open huis houden. foto: peterligtenberg deling van de seniorenwoningen. Als ge volg van de gemeentelijke herindeling worden seniorenwoningen die eerst al leen onder dorpsbewoners op leeftijd verdeeld werden, sinds 1 januari voor een deel toegewezen aan ouderen uit de stad. Dat is geen goede zaak, is de stellige overtuiging van het stichtingsbestuur. Senioren moeten in hun vertrouwde om geving kunnen blijven wonen. En dat geldt niet alleen voor ouderen uit Udenhout en Berkel-Enschot, maar voor alle Tilburgse senioren. “Dat zou je bij voorbeeld kunnen regelen door bij de aanvraag van een seniorenwoning extra punten toe te kennen aan 65-plussers uit de eigen wijk of dorp”, stelt Van der Wouw voor. De gemeente heeft nog niet officieel op deze brief gereageerd, maar heeft wel laten weten dat dit standpunt bij de be sluitvorming wordt meegenomen. Een apart ouderenbeleid voor Berkel- Enschot en Udenhout is geen overbodi ge luxe, stelt hij. “Het leefklimaat in deze dorpen is anders dan in de stad. Dorpsbewoners hebben meer contact met elkaar en dat geldt zeker voor de ou deren. Ruim 60 procent van de senioren is hier lid van de KBO en neemt zeer fre quent deel aan ouderenactiviteiten. Als we de indruk hebben dat er iets mis is met één van de leden, gaan we direct even poolshoogte nemen.” Dat de toekomstplannen voor Udenhout en Berkel-Enschot zo snel tot stand ge komen zijn, heeft óók te maken met het dorpse leven, vindt Van der Wouw. “Doordat iedereen elkaar kent, word je sneller dan in de stad gevraagd je in te zetten voor gemeenschapstaken.” Het kostte dan ook weinig moeite enthou siastelingen te vinden om de toekomst plannen voor ouderen in Udenhout en Berkel-Enschot te ontwikkelen. Voor de projectgroepen die de plannen gaan uit voeren zijn ook al gegadigden die vol doende bekwaamheden hebben voor deze pittige taak. k Down )own is het aangrijpende, 5 verhaal over een missie eger in Mogadishu (Scf- •3. In het kader van een e van de VN onderneemt nerikaanse elitesoldateii m verschillende topoffi- n Somalische krijgsheer net de bedoeling een ein1- aan de burgeroorlog die heurt. pold :ste werkdag van CIA- aar het zal een hele lan- m worden. De CIA heeft it Tom Bishop in China sn hij op eigen houtje ie- lilitaire gevangenis wil- Hij zal binnen 24 uur worden. Muir merkt al A de hele zaak stil wil hop wil opofferen. aid is het verhaal van de envrouw in New York 'an) en de charmante Le- hertog van Albany anno :og kijkt zijn ogen uit in blijkt zeer hoffelijk ge'- n. Kate vindt het wel leuk vetse Leopold nog weet t. Er groeit iets moois ee, maar Leopold moet g naar zijn eigen eeuw. 'the Rings heeft een slechte, mach) adel op een plaats ge- e Earth allerlei kwade ameld om alles op zijn igen. Om zijn doel te be- ij nog maar één ding no- lie eeuwen eerder verlo- Het.onheil kan worden deze ring wordt verniel Ouderenwerk De Reit organiseert donderdag 7 maart een mid dag waaropu kunt kiezen uit rikken, jokeren of hoogjassen. Er is voor ieder een prijsje en een kopje koffie of thee is gratis. Kosten: 1,20 euro. Aanvang 14.00 uur. Adres: wijkcentrum De Reit, Westertorenlaan 4. KBO Wandelbos organiseert op maandag 4 maart een bingo- middag. Vanaf 14.00 uur kunnen 55-plussers uit heel Tilburg aanschuiven in wijkcentrum ‘t Kievitslaer (Reinevaarstraat 55). Bij binnenkomst ontvangt men een fiche voor een gratis kopje koffie of thee. Op zondag 3 maart is weer een volksdansinstuif 55+ in wijk centrum De Baselaer (Hoefstraat 175). Zoals gewoonlijk wordt daar van 11.00 tot 13.30 uur een internationaal programma ge danst onder leiding van Netty Tönissen. Entree 1,15 euro. Op dinsdag 12 maart om 14.00 uur organiseert de ANBO- Tilburg een informatiemiddag over het nieuwe belastingstelsel en het nieuwe formulier. Heeft u vragen over of problemen bij het invullen van uw belastingopgave, dan kunt u daar hulp krij gen. Plaats: Boulevard Café (Noordstraat 51). De toegang is gratis, een kopje koffie ook. Niet-leden van de ANBO zijn ook welkom. Inlichtingen: tel. 5432649. Met de BROEMtest kunnen 50-plussers vrijblijvend nagaan hoe hun rijgedrag is. Dat gebeurt door een rit in de eigen (perso nenauto met een rijinstructeur. Andere onderdelen zijn een oog- en oortest en een theorieles. Alle onderdelen worden ver zorgd door vakkundige krachten en de test heeft géén gevolgen voor uw rijbewijs. De eerstvolgende BROEMtest is maandag 22 april in en bij cul tureel wijkcentrum De Schalm (Eikenbosch 1Berkel-Enschot). Wie wil meedoen, dient 9 euro over te schrijven op giro 4880784 t.n.v. TOG Tilburg, o.v.v. Broemtest. Aanmelden: telefonisch voor 8 april bij het Tilburgs Overleg Gehandicaptenorganisties (TOG), tel: 4686165. Bent u benieuwd wat Udenhout en Berkel-Enschot zo apart maakt? Lees dan eens een boek over de geschiedenis van deze dorpen. U vindt ze niet alleen in de bibliotheken daar, maar ook in andere vestigingen van de Openbare Bibliotheek Tilburg. Over d’n Unent bestrijkt de tweehonderdjarige geschiedenis van Udenhout als zelfstandige gemeente; het is verschenen in 1996 bij Heemcentrum ‘t Schoor. Berkel-Enschot-Heukelom, drie zielen en één bestuurlijk hartgaat over de twee eeuwen ge schiedenis van deze gemeente met drie kernen die tot eind 1996 bestond. Leest u graag een roman over dorpsleven, zonder dat het direct een streekroman wordt? Dan kunt u een van de volgende boe ken eens proberen. Radek Knapp publiceerde onder de titel Franio verhalen over een klein dorp bij Warschau. Christus kwam niet verder dan Ebolivan Carlo Levi is het autobiografisch getint relaas van de ervaringen van een in 1935 naar een berg dorp in Zuid-Italië verbannen dokter en schilder. Een boom ach terin de kamer zijn verhalen van Alija Music over het statische maar intieme bestaan in een klein dorp, waarschijnlijk in Bosnië. Een heel bekend boek over een dorp is Hoé God verdween uit Jorwerdvan Geert Mak. Hij beschrijft de veranderingen die zich met name in de periode 1945-1995 voordeden in dit Friese dorp. De organisatoren van de mani festatie MariVin vroegen ditjaar 45.000 euro subsidie aan de gemeente en krijgen er maar M 16.000. Daar zullen ze dan veel water bij de wijn moeten doen! Drop Oud De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de I twee weken in De Tilburgse Koerier. Redactie I Diny van Bladel- Verbunt, Riek Flipse- Tiemens, Jan van Groos (voorzitter). Wilma Hurkens, I Joop Janmaat, Karei Luiijf (eindredacteur), Barth Noordzij, Gerrie Peters, Mat de Vries Redactieadres: a Seniorenwijzer, p/a Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078, 5003 DB I Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redac- I tie-adres of naar De Tilburgse Koerier, I I Postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voor de ver- - schijningsdatum. i actiefilm met veel nieii- ffects” en stunts op het le vechtkunsten. Jet Li itieagent die geconfron- et een sinistere vorm van mtsnapt is uit een paral- en vastbesloten is zijit loden. til

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2002 | | pagina 9