WIJZE 1 Verkiezingsboodschappen voor Tilburgse ouderen ,.J rier n r* s COLOFON s Politiek forum ouderenorganisaties Nieuwe belastingwetgeving Middag over beroerte Gymnastiek met Surinaamse ouderen Hulp bij administratie Heiligenlevens Ouderenhuisvesting Komedie in de Boselaer Trefpunt ‘t Sant Rommelmarkt in Noord Dansen, en bingo in de Reit Meedenken over ‘schónste stad van ‘t laand' 1 ll I I I ll I I I I II 2002 - PAGINA DONDERDAG 14 FEBRUARI 2002 - PAGINA 15 DE TILBURGSE KOERIER ra ’6 TEKENING: ANNEKE DEKKER urn Plaatsing •riek Algemeen Belang (AB) maakte zich de af- Drop Oud aal .euro :et. 2002 - 0 JA Tilburg oetrouwbare POSTSCRIPTUM slag br.o.ry. 3,00 euro De PvdA is de afgelopen jaren vooral in sa menspraak met ouderen bezig geweest met de voorbereiding van de gemeentelij ke ouderennota. Tevens ijveren de sociaal democraten voor meer betaalbare, ge schikte woningen voor senioren in alle wijken en het opplusseh van woningen. Ook was en is de PvdA voor meer oude renadviseurs omdat zij goed in staat zijn de behoeften van ouderen te inventariseren. Prioriteiten 2002-2006 Het betrekken van senioren bij de sa menleving. Het vrijmaken van geld voor activiteiten in de wijken gericht op zelfstandig wonende ouderen. ïA 30 LöEMEEN rflANG '0 •n <n •O U 3ri 0 <iv '0 Vi -i’l - ce Inn Sedan Stat. Sedan Hatchb Station Station Stat. Stat. Hatcht- Hatch LETOPl A.s. zaterdag van 10.00 uurt tot 16.00 uur' Tilburg; te. Kopij kam tie-adres Antilliaans gezegde: ‘Met je hoed in de hand kom je door het k ganse land, maar met een bol- letje in je krent kom je ook een M heel end!’ Stat. Hatchback Sedan bekende merken I BYKAMERS EN 3R0EIKAMERS 60% I fl SB itseweg 83A Best Terugblik en verlanglijstjes Aan welke maatregelen de verschillende partijen de voorkeur geven, blijkt uit het EURO'S Z 9.250,- - 0 1 0-98 14.400.- s 0 02-98 10.550,- NTIE Groenlinks (GL) heeft zich ir—1- een project gericht op verbetering leefsituatie van Turkse Ouderen. Uit on derzoek voor dat project bleek behoefte aan ouderenadviseurs die de Turkse taal beheersen; GL heeft zich daarvoor sterk gemaakt. Daarnaast wilde GL sowieso uit breiding van het aantal ouderenadviseurs, evenals meer ontmoetingsruimten en eet- plekken voor ouderen. Ook bepleitte GL meer en beter onderhoud van trottoirs, zo dat senioren veilig over straat kunnen. Het betrekken van de bevolking bij de totstand koming van de ouderennota stond ook bij GL hoog op de agenda. stelling van ouderenadviseurs, zorg op maat voor zelfstandig wonende senioren en voor beschikbaarheid van v— voor senioren met verschillende gradaties beleid dat ze de afgelopen tijd gevoerd hebben en uit hun verlanglijstjes voor de komende vier jaar. Vaak is het zo dat ze punten uit het bestaande beleid ook be langrijk vinden voor de komende vier jaar. De partijen staan hieronder in volg orde van grootte bij de vorige gemeente raadsverkiezingen. Het CDA heeft de afgelopen jaren vooral energie besteed aan het duidelijk op de Tilburgse politieke agenda zetten van het ouderenbeleid. Ook streefden de chris- ten-democraten naar meer ouderenadvi seurs, omdat die de behoeften van oude ren kunnen peilen en bijdragen aan het Ipveren van zorg op maat. Tevens wilde fjet CDA meer computer- en internetfaci liteiten voor senioren op verschillende plaatsen in de stad. Prioriteiten voor 2002-2006: Ouderenadviseurs beschikbaar stellen voor de hele stad. Daartoe behoren ook ouderenadviseurs die allochtone oude ren in hun eigen taal behulpzaam kunnen tijn- Het ouderenbeleid in beweging houden ^oor een behoeftenpeiling te doen als se nioren hun Pas 65 ophalen. Meer dagopvang en huiskamerprojec ten voor ouderen die vereenzamen. Scholieren benaderen voor kortduren de vrijwilligersprojecten gericht op onder steuning van hulpbehoevende senioren. Het gebruik van het persoonsgebonden budget (PGB) stimuleren door er zo weinig mogelijk administratieve rompslomp aan te verbinden. Blijvende financiële steun voor opleidin gen op het ROC voor thuiszorgers. De VVD pleitte de afgelopen jaren voor aanleg van woonzorgcentra: verzorgings centra omringd door seniorenwoningen, ingericht op de behoeften van hulpbehoe vende ouderen en met beschikbaarheid van activiteiten op loopafstand. Ook pleit ten de liberalen voor internetcafés en toe passen van moderne technologie, zoals alarmering met één druk op de knop en het bestellen van boodschappen via e-mail. Deze punten houden de aandacht van de Goed onderhoud van trottoirs is belangrijk voor iedereen, VVDzeker voor ouderen. Andere prioriteiten 2002-2006 Het inzetten van kennis en vaardigheden van senioren in besturen en instellingen. Het creëren van parkeergelegenheid voor ouderen in het centrum. De Socialistische Partij (SP) heeft zich vooral beziggehouden met het geven van meer bekendheid aan financiële re gelingen voor minima en gepleit voor be houd van de subjectsubsidie. Op ver voersgebied streefde de SP naar het behoud van de Piekbus en naar verbete ring van het functioneren van de Deeltaxi door peiling van de meningen van oude- Prioriteiten 2002-2006 ren daarover. Opleiden van thuiszorgkrachten op het ROC Prioriteiten 2002-2006 Artivitaiton in da vuiik nm icnlamant ta Vej|igheid jn de wijk Kleinschaliger maken van de zorg om vereenzaming te voorkomen U kunt de politieke partijen aan het woord horen en vragen stellen over belangrijke punten voor ouderen uit hun verkiezingsprogramma’s. Het Overlegorgaan Tilburgse Ouderenorganisaties (OTO) organiseert daarvoor op donderdag 28 fe bruari een politiek forum in De Postelse Hoeve. Aan de orde komen punten als het nieuwe gemeentelijk ouderenbeleid (de nota Langer thuis in Tilburg), de Deeltaxi, Polismodel en armoede, welzijn, (tekort) aan geschikte huisvesting, woonzorgzones, etc. De discussie staat onder leiding van Ton Horn, een deskundige op het gebied van welzijnsbeleid. Het OTO behartigt de belangen van Tilburgse ouderen bij de gemeente. Het be staat uit de ouderenbonden KBO, PCOB en ANBO en uit de Oude Makkers en de Surinaamse Ouderen Tilburg. Het forum in De Postelse Hoeve (Dr. Deelenlaan 10) duurt van 14.00 tot 16.30 uur; zaal open vanaf 13.30 uur. De toegang is gratis. Kiezerspas en Stemtaxi Mensen die slecht ter been zijn, rol stoelgebruikers, slechthorenden en slechtzienden kunnen om te stemmen gebruik maken van verschillende voorzieningen. Natuurlijk kunnen ze een ander machtigen om voor hem of haar naar de stembus te gaan. Maar als ze zelf willen stemmen, kunnen ze naar een goed toegankelijk stembu reau gaan (i.p.v. dat op de oproep kaart). Daarvoor is een kiezerspas no dig. Die kunt u tot 20 februari met een formulier schriftelijk aanvragen bij de sector Burgerzaken van de gemeente: tel. 5429342 of 5429154. Tot 1 maart kunt u ook persoonlijk op een van de vijf stadskantoren de oproepkaart la ten omzetten in een kiezerspas. Op 6 maart naar de stembus gaan kan weer met de gratis Stemtaxi, die u op haalt, wacht terwijl u stemt en u weer thuisbrengt. Dat kan door op 6 maart tel.nr. 5499999 te bellen. Een lijstje van goed toegankelijke stembureaus verschijnt in de volgende Senioren- wijzer en in de verkiezingsrubriek el ders in De Tilburgse Koerier. onder meer door aanpak van tasjesroof. Prioriteiten 2002-2006 Opsporen van stille armoede Meer activiteiten voorouderen in de wijken Steun thuiszorgopleiding bij het ROC Veiligheid verhogen door meer blauw in de wijk Trottoirs en openbare gebouwen toegan kelijk maken voor rollators en rolstoelen D66 schonk de afgelopen tijd vooral aan dacht aan goede zorg, goed wonen en een prettige leefomgeving. De plannen voor ouderen voorzieningen in Udenhout en Berkel- Enschot die door de bevolking zelf opge zet zijn, kregen bij de democraten een warm onthaal. Prioriteiten 2002-2006 Op korte termijn zorgen voor woonzorg- voorzieningen en ruime, maar betaalba re seniorenwoningen. Veelsoortige activiteiten, met name sportvoorzieningen, in de buurt van plek ken waar veel senioren wonen om ver eenzaming te bestrijden. Want hoe ouder je wordt, hoe groter de kans op vereen zaming, vindt D66. 2 500.- 2 750.- 3.250.- erkendI uringsbedrijf APK ÜrccT"b ERVICE J rantIepa^ SERVICE De nieuwe gemeentelijke ouderennota Langer thuis in Tilburg gaat ervan uit dat ouderen zo lang mogelijk zelfstandig blij ven wonen. Daarvoor is het nodig dat er gezorgd wordt voor voldoende geschikte woningen en genoeg thuiszorg. Alle par tijen zijn enthousiast over de nota, maar stellen ook dat er voorkomen moet wor den dat zelfstandig wonende ouderen vereenzamen. Dat kan door in de wijken een uitgebalanceerd basispakket van activiteiten beschikbaar te stellen aan senioren en door te zorgen voor goede busverbindingen. Als ouderen langer thuis blijven wonen, moeten ook de man- telzorgers extra ondersteund worden, vinden de meeste partijen. De fracties zullen de nota op 18 februari in de gemeenteraad steunen, maar zijn kritisch over het ontbreken van een fi nanciële onderbouwing. Nu zal het nieuwe college van BenW pas bij de be grotingsbesprekingen in de zomer voor stellen doen voor de prijskaartjes bij de maatregelen van de nota. Richting-ge- vend daarvoor wordt het nieuwe Algemeen Beleidsplan (ABP), het ‘re geerakkoord’ tussen de fracties die na de raadsverkiezingen van 6 maart het nieuwe college gaan vormen. Woensdag 6 maart zijn er weer verkiezingen voor de gemeenteraad. Tijd voor se nioren om zich te verdiepen in het ouderenbeleid van de politieke partijen in de ge meente Tilburg. De Seniorenwijzer bekeek de verkiezingsprogramma’s en infor meerde bij alle partijen naar het gevoerde beleid in de afgelopen periode en de prioriteiten voor de komende jaren. Binnenkort moeten de belastingpapieren voor de eerste keer worden ingevuld volgens de nieuwe wetgeving die vorig jaar is ingegaan. Daarom hebben de ouderenbonden eigen deskundi gen opgeleid. KBO de Goede Herder organiseert dinsdag 26 fe bruari een voorlichtingsmiddag met een van hendhr. Mutsaers. Hij vertelt over de nieuwe wetgeving en beantwoordt vragen van leden en niet-leden. Aanvang 14.00 uur in de Goede Herderzaal (Isidoriusstraat6). Elk jaar krijgen ongeveer 30.000 Nederlanders een hersen bloeding of herseninfarct. Zo’n beroerte, ook wel CVA ge noemd, verandert veel in het leven van de getroffenen en hun omgeving. Daarover vertelt dinsdag 19 februari mevrouw Van Gorp-Cloïn van CVA-vereniging Samen Beter in buurthuis Trouwlaan (Piet Heinstraat 3A). De gratis middag, georgani seerd door KBO-Tilburg en het project Wijzer Grijzer, duurt van 14.00 tot 16.00 uur. Bezoekers krijgen een kopje koffie of thee met wat lekkers en er is een loterij. De stichting Surinaamse Ouderen Tilburg (SOT) organiseert elke vrijdag een gezellige gymnastiekles onder deskundige lei ding. Ook andere ouderen kunnen aan deze lessen meedoen in de ontmoetingsruimte van het woongebouw van Surinaamse ouderen (Kardinaal Alfrinkstraat 3). Tijd: 11.15 tot 12.15 uur. Kosten: 5 euro per maand. Informatie: dhr. R. Amat, tel. 5352173 (ma. t/m do. 9.00-17.00 uur). 55-Plussers in Het Zand, De Reit en Wandelbos kunnen hulp aan huis krijgen bij het op orde krijgen en houden van hun ad ministratie. Daarvoor heeft de wijkorganisatie 3-West de dienst Opgeruimd staat netjes opgezet. Medewerkster Irene Andoniadis helpt onder meer ook bij de aanvraag van een Persoonsgebonden Budget (PGB). De aanvrager blijft zelf ver antwoordelijk en bewaart de papieren zelf; privacy en geheim houding zijn gewaarborgd. De dienstverlening is gratis; op- bergmapppen en postzegels moeten natuurlijk wel zelf betaald worden. Inlichtingen: Informatiewinkel West (in wijkcentrum ‘t Sant), Beneluxlaan 74, tel. 5900221 (ma. t/m vrij. 9.00-12.00 uur); of Irene Andoniadis, wijkcentrum ‘t Sant, tel. 4671926 (di. t/m do. 9.00-13.00 uur). Volmaakte passie; inspiratie van heiligenlevens: dat is de titel van een lezingencyclus van de Thomas More Academie over Hildegard van Bingen, Benedictus, Franciscus en Titus Brandsma. De lezingen worden gehouden op de dinsdagen van maart van 20.00 tot 22.15 uur in de Theologische Faculteit (Academielaan 9). Reserveren kan voor de serie of per avond a 8 euro (4,50 euro voor studenten/minima) per avond. Aan de zaal- is de entree 1 euro hoger. Informatie: Thomas More Aacdemie, www.ThomasMore.nl of tel. 024-3615555. Het Trefpunt voor senioren aan de Vredeman de Vriesstraat 38 organiseert maandag 25 februari een informatiemiddag over ouderenhuisvesting. Mevrouw Oprinsen van de gemeente geeft uitleg en beantwoordt vragen over seniorenflats, aan leunwoningen, huursubsidie, verhuiskostenvergoedingen, etc. Aanvang 14.00 uur. Toegang gratis. Seniorentoneelgroep De Garsthof speelt op 17 februari de ko medie De erfenis van blinde Mineke in wijkcentrum De Baselaer (Hoefstraat 175). Aanvang 20.00 uur. In Ouderentrefpunt ‘t Sant (Beneluxlaan 74) kunt u op woens dag 20 februari bloemschikken. De prijs is afhankelijk van de kosten van de bloemen. Zelf meebrengen: potje, mandje of bak je en een mesje. Aanvang 10.00 uur. Woensdag 27 februari is er rik- en jokerochtend met mooie prij zen. Kosten 0,70 euro p.p. Aanvang 10.00 uur. Seniorensoos ‘t Hazennest (Kreverplein 27) organiseert zon dag 17 februari van 9.30 tot 16.00 uur een rommelmarkt. Entree: 1 euro, inclusief een kopje koffie/thee of frisdrankje. Ouderenwerk De Reit organiseert zondag 17 februari een ge zellige dansmiddag met dj Kees. Aanvang 14.00 uur; entree 1 euro. Donderdag 28 februari is er een bingo. Er worden tien ronden gespeeld met elk vijf prijzen. Een kopje koffie of thee is gratis. Kosten 2,50 euro per kaart. Aanvang 14.00 uur. Adres: Westertorenlaan 4. Gaat Tilburg u ter harte? Dan wilt u er misschien ook over mee denken. Met de Openbare Bibliotheek Tilburg kan dat. De eerste gelegenheid is op zondag 17 februari. Dan gaat ras echte Tilburger Jan Vorstenbosch in de bibliotheek op het Koningsplein in op de vraag Waorum Tilburg de schónste stad van het laand is. Hiervoor kunt u om 13.00 en 15.00 uur terecht in de ontvangstruimte. Verder kan het elke dag, zeker in de aanloop naar de gemeen teraadsverkiezingen op 6 maart. Want in elke wijkbibliotheek is gratis de website van de gemeente Tilburg (www.tilburg.nl) te bekijken. Hier kunt u het laatste nieuws over Tilburg lezen, maar ook de agenda voor raadsvergaderingen inzien of de nota voor het ouderenbeleid bekijken. Het is zelfs mogelijk om elektro nisch i.p.v. telefonisch een klacht te melden bij het Centraal Meldpunt. Als voorbereiding op de verkiezingen kunt u ook eens kijken wie er ook al weer in de raad zitten en waar zij zich voor al mee bezig houden. Twijfelt u of u wel zult gaan stemmen? Kijk dan op de gratis site van de overheid (www.overheid.nl) bij het Ministerie van Binnenlandse Zaken. Daar leest u meer over de zojuist gestar te campagne Verkiezingen: u komt toch ook?. Óf neem de Postbus 51 folder mee in de bibliotheek. Voor recente informatie over dualisme en lokaal bestuur kunt u kijken op www.vernieuwingsimpuls.nlDit kan echter niet van af de gratis internet-pc. Activiteiten in de wijk om isolement te voorkomen Initiatieven van ouderen ondersteunen Opsporen van stille armoede Ook voor Marokkaanse en andere al- lochtone groepen in Tilburg hulp in hun ei- heeft de afgeiopen jaren in veel wijker gen taal door ouderenadviseurs. ?r verschijnt eenmaal in de I Tilburgse Koerier. Redactieadres Seniorenwijzer, p/a Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. 5839999. i opgestuurd worden naar het redac- of naar De Tilburgse Koerier, I Postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voor de ver- schijningsdatum. van zelfstandigheid. Tevens wil AB min der controle op het PGB, want PGB’s en financiële regelingen voor minvermo genden worden effectiever als de admi nistratieve rompslomp vermindert. Prioriteiten 2002-2006 ingezet voor Opzetten van woonzorgcomplexen tering van de Simpele aanpassingen aanbrengen in flats (bijvoorbeeld het aanleggen van een lift), waardoor flats snel en voordelig bruikbaar gemaakt worden voor ouderen I De Seniorenwijzer I twee weken in De Redactie: - DinyvanBladel-Verbunt, RiekFlipse-Tiemens, I Jan van Groos (voorzitter), Wilma Hurkens, Joop Janmaat, Karei Luiljf (eindredacteur), Barth Noordzij, Genie Peters, Mat de Vries occasions^ 2001 2001 2001 2001 1998 tback 1997 1997 1997 2000 1999 chback 1998 ..chback 1999 Hatchback 1997 1997 1998 1997 1997 1996 1997 Station 1997 rn.autoweterings.nl 0161-451303 De Tilburgse Ouderenpartij (TOP) I,™* ,.,;;txon eigen ouderenambassadeurs gestatio neerd. Die helpen wijkbewoners die bij- - voorbeeld naar ëen aanleunwoning wil- Ien verhuizen- bieden hu|p bü sti||e armoede of verwijzen naar de belasting adviseur van de TOP die helpt bij het in- woningen vullen van formulieren. Ook pleitte de g-?.d2t'os TOP voor meer veiligheid in de wijken, BELANG

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2002 | | pagina 15