I J z E W 9 ‘Hoe groter de baas, hoe kleiner de knecht’ J r z COLOFON s'. Kaarten in de Reit I Trefpunt ‘t Sant Carnaval Rik- enjokerconcours Meidenkist en boekenkast r |l i i I I I I I Volksdansinstuif 55+ Excursie naar Textielmuseum Project Ouderen en Inkomen Oud-Noordoost Vogeltentoonstelling Lezing studievereniging 50-plussers Bingo in Wandelbos 1 II I I I i OF bSö DONDERDAG 31 JANUARI 2002 - PAGINA 19 2002 - PAGINA 18 DE TILBURGSE KOERIER ■■■■Hl Cees Prinsen, schrijft boek over dienstbodes in Zuid-Nederland Een oma die goed op zichzelf past POSTSCRIPTUM ïrnemers, deze deze editie 45. Deze /olgende ons. riLBURG 5354100 ■51531185 een vorige verschillende ’’T februari een bingo-ochtend met mooie prijzen. Kosten 3,50 euro voor een kaart van tien ronden. Aanvang 10.00 uur. Ouderenwerk De Reit organiseert een kaartmiddag op donder- JE-ES HOUT JE-ES.COM SAGE URG (Flipse-Tiemens, Wilma Hurkens, '.uiijf (eindredacteur), iters, Mat de Vries HET WOORD IS AAN... Informatie over het vrijwilligerswerk van dit project: projectmedewerkers Ouderenwerk ONO, Pablo van der Horst en Dani van Oosterhout. Zij zijn te bereiken via wijkcentrum De Baselaer, Hoefstraat 175, 5014 NK Tilburg; tel. 5435909. Redactie: r':~/vanBladel-Verbunt, Riek! van Groos (voorzitter), V Joop Janmaat, Karei Luiijf Barth Noordzij, Genie Peters J rdring 77 HH TILBURG 13-5432429 13-5356924 Verdiensten Het waren de ouders die een dienstje voor hun dochters uitzochten; de meisjes zelf hadden daar nog niets over te zeggen. Als ze aangenomen waren, moesten ze een heel jaar uitdienen, goedschiks of kwaad- k De nieuwe gemeentelijke nota K Ouderenbeleid krijgt steun van alle acht partijen. Gemakkelijk, want er wordt wel in gesteld dat Q extra geld nodig is, maar nog niks gereserveerd. Ik ben benieuwd wie er na de raadsverkiezingen van maart daadwerkelijk boter bij de vis doen. Drop Oud over dit onderwerp steeds verder gegroeid. Prinsen heeft veel gehoord over het werk van dienstbodes op boerenbedrijven. Nu wil hij vooral pastoorsmeiden en dienst meisjes uit de stad interviewen en daarna materiaal verzamelen in regionale archie ven. Het boek zal naar verwachting over cir ca twee jaar uitkomen. schiks. Want een meisje dat er voor die tijd In Tilburg Oud-Noordoost (ONO) is op de brui aan gaf, kwam in de wijde omtrek dit moment het project Ouderen en Inkomen 75+ in voorbereiding. Dit pro ject van het Ouderenwerk van de Twern is bedoeld om financiële en an dere problemen van deze ouderen op te sporen en te verhelpen. De Twern zoekt vrijwilligers die - na een korte cursus - de 75-plussers thuis willen gaan enquêteren. De gesprekken van de ouderen met de geschoolde vrijwilligers verlopen aan de hand van een vragenlijst. Ze moeten in formatie opleveren over de invloed van de financiaele positie van de 75-plussers op wonen, zorg, welzijn, veiligheid, dienst verlening en deelname aan activiteiten. Wantoestanden De meeste voormalige dienstmeisjes die hij tot nu toe geïnterviewd heeft, hebben geen slechte herinnerin gen aan die tijd, maar het aantal vrouwen dat minder goed behandeld werd was toch ook niet gering. Zij kregen tweederangs eten, werden afgesnauwd en gekleineerd. Tijdens de interviews kwamen er af en toe ook herinneringen boven aan seksueel misbruik. Vrouwen die tussen 1910 en 1950 als dienstbode werkzaam waren en hun ervaringen daarover willen vertellen, kunnen contact opnemen met Cees Prinsen: e-mail: prinsenvd@noknok.nl. of tel. 5056480. Desgewenst kunnen verhalen ook anoniem in het boek op genomen worden. Wie een afspraak wil maken voor een lezing over de meidenkist kan ook bellen of mailen. Op 24 februari van 12.00 tot 16.00 uur houdt Cees Prinsen in de Openbare Bibliotheek aan het Koningsplein zijn voordracht over de meidenkist. De toegang is gratis. Sunlight, Rinus van Berkel, Louis Boer en een carnavalsorkest. Aanvang 13.30 uur, einde 17.30 uur. Entree 3,50 euro, incl. een kopje koffie of thee. Kaarten zijn te koop bij J. Kiesenbrink (Bartokstraat 41en W. v.d. Wouw (Ledeackerstraat 26). De Flepsteppers organiseren een carnavalsfist voor senioren met De Deurzakkers, Frank Smeeken, Urn en Urn, tonpraoter Walter Doorakkers en de orkesten De Frutblaoze, Biste Bend(e) en Blaos&Pieplust. Het fist in de Schouwburg op vrij dag 8 februari begint om 13.00 uur. Kaarten a 4,50 euro (incl. I koffie-gebak) zijn te koop bij de kassa van de Schouwburg. In Ouderentrefpunt ‘t Sant (Beneluxlaan 74) is op woensdag 13 Cees Prinsen uit Hilvarenbeek, onlangs geridderd voor zijn heemkundige activiteiten, is be zig met een boek over het leven van dienstmeisjes tussen 1910 en 1950. Daarvoor is hij op zoek naar dienstbodes die werkten bij de boer, bij ‘dure’ families in de stad of bij meneer pas toor. Aan de Seniorenwijzer gaf hij een voorproefje op dit boek, op grond van zijn uitgebrei de kennis over dit onderwerp en aan de hand van verhalen die hem al ter ore gekomen zijn. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 10001, 5000 JA Tilburg, onder vermelding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. Ook kunnen individuele problemen zo veel mogelijk verholpen worden. Dat kan onder meer door het onder de aandacht brengen van bestaande regelingen en voorzieningen. De ouderen krijgen alleen bezoek van een vrijwilliger als zij dat wensen; daar over krijgen ze eerst een brief. De vrijwil ligers hebben een legitimatiebewijs van het Ouderenwerk. De ouderen kunnen ook kwijt wat hen verder bezig houdt, zo als hobby’s en bezigheden, wat ze mis sen in de wijk, e.d. Alle informatie wordt met vertrouwelijkheid behandeld; anoni miteit is dus gewaarborgd. Aan de hand van de verkregen informatie wordt beke ken hoe de positie van de ouderen in de wijken verbeterd kan worden. De eerste wettelijke richtlijnen voor dienstbodes kwamen er pas aan het eind van de 19e eeuw; tot 1926 stond nog in de wet dat een dienstbode met lichaam en geest aan haar werkgever toebehoort. “Als hen misstan den ter ore kwamen, kwamen notabelen soms op voor de belangen van dienstmeisjes. Vooral omdat ze dat, gezien hun vooraanstaande plaats in de dorpen, als hun morele plicht beschouwden”, weet Cees Prinsen. Het was aan de sociaaldemocraten te danken dat de situatie van dienst bodes in de loop van de jaren dertig verbeterde. Toen werd de bond voor dienstbodes opgericht die ervoor zorgde dat de meisjes AAn avond in de week vrij kregen. Op de donderdagavonden konden ze bij de rooien te recht in de soos, voor wat ontspanning. Maar er kwamen ook vaak spre kers die nuttige informatie verschaften. Meneer pastoor De meid die het huishouden op de pastorie runde, was niet zo maar een dienstmeid. De status van meneer pastoor straalde ook af op haar. Deze vrijgezelle dienstbodes moesten vooral uitstekend kunnen koken: de meeste pastoors waren gesteld op een goede maaltijd en een lekker glas wijn. Zeker voor deze dienstbodes gold de erecode dat er niet uit de school ge klapt werd, want zij hoorden en zagen veel. Eén van deze meiden liet Cees Prinsen haar kamer op de pastorie zien. Op de deur zaten drie ste vige sloten, aan de binnenzijde. “Daaruit was af te leiden dat ze zich wa penen moest tegen zaken die het daglicht niet verdragen konden”, geeft Prinsen aan. “Maar zeker toen werd daarover gezwegen." Zondag 3 februari om 13.30 uur begint in Boerke Mutsaers het 55plus-bal van carnavalsvereniging De Tunnelplekkers. Medewerking verlenen orkest Confetti, orkest en zanggroep Zuutjes Aon, Opper Erik d’n Irste met zijn Raad van Elf en di- verse artiesten. Kaarten a 2,50 euro zijn te koop bij J. mede daardoor zijn eigen leven. Hij voelt het helemaal niet als een beperking van zijn vrijheid. In het stukstelt Marian dat zij natuurlijkop- past in onverwachte omstandigheden, maar spreekt ze zich ook uit tegen de van zelfsprekendheid waarmee tweeverdie ners hun ouders als oppasoma en -opa - Nut voor de toekomst Werken als dienstbode werd in die tijd beschouwd als een praktische leerschool voor het toekomstige le ven als huisvrouw. De katholieke kerk prees dit be roep aan als een uitstekende voorbereiding op het moederschap. Meisjes werden zo geschoold in huis houdelijke vaardigheden als koken, naaien, bordu ren, haken, schoonmaken, wassen en strijken. Soms zorgden ze ook voor de kinderen en als ze bij een boer werkten, hielpen ze mee op het land. Belangrijk was dat hen op die manier deugden als trouw en toe wijding werden bijgebracht. Die stonden in dit beroep hoog aangeschreven. In het midden van de jaren dertig werd de eerste kost school voor dienstbodes opgericht. Rijke families uit de stad stuurden daar hun dienstmeisjes heen. “Dat gaf status aan het beroep en vooral aan de families die zich goed opgeleide dienstmeisjes konden ver oorloven”, aldus Prinsen. leuke prijsjes. De middag begint om 14 uur in wijkcentrum ‘t I Kievitslaer (Reinevaarstraat 55). Ook niet-leden kunnen aan- I schuiven. Iedereen krijgt een gratis kopje koffie of thee. De afdeling St Lucas van de KBO organiseert op dinsdag 5 fe bruari een rik- enjokerconcours met leuekprijzen in wijkgebouw ‘t Sant (Beneluxlaan 74). Aanvang 14.00 uur. Entree 1,75 euro. Meldactie Centrale Huisartsenpost Het Informatie- en Klachtenbureau Gezondheidszorg Midden- Brabant (IKG) houdt tot en met 7 februari een meldactie over de dienstverlening van de Centrale Huisartsen Post (CHP). De CHP verzorgt sinds april 2001 de waarneming van de huisart sen bij urgente gevallen tijdens de avonden, nachten en week ends. De post is er alleen voor gezondheidszorg die door de huisarts gegeven wordt en die geen uitstel duldt. Geschoolde I centralisten beoordelen de telefoontjes op urgentie. Indien no dig, kunnen patiaenten naar de CHP of komt de dienstdoende arts langs. U kunt uw positieve en negatieve ervaringen met de CHP mee- J delen aan het IKG: tel. 5421035 (tijdens kantooruren); per brief (Piushaven 1-02, 5017 AN Tilburg), fax (5439710) of e-mail (rpcp-mb@wanadoo.nl). Wilt u naar aanleiding van De Meidenkist meer weten over het I leven van meiden en knechten? Neem dan een kijkje bij de boe ken over Noord-Brabant in een van de vestigingen van de Openbare Bibliotheek Tilburg. In de Brabantcollecties vindt u het boek Zij telt voor twee van Annemiek van der Veen. Hierin komt zowel de boerenmeid als de dienstbode aan bod. Over boerenarbeiders zijn geen aparte boeken te vinden, maar ze worden in boeken als Het Brabant van toen in een adem genoemd met de boeren. Landleven van Ton de Joode biedt een historisch overzicht in woord en beeld van boerenbestaan in Nederland. In Kaatje, ben je boven?wordt het leven en werk van Nederlandse dienstbo des tussen 1900 en 1940 uit de doeken gedaan. Nog ruimer van opzet is het boek Vrouwenarbeid in Nederland, 1870-1940 van Marjolein MorAe en Marjan Schwegman. Wilt u liever iets luchtigers lezen? Wat dacht u van het Groot geïllustreerd keukenmeidenzangboek of van een roman als Hilde: herinneringen van een dienstbode van Lex Veldhoen? Neem eens een kijkje in het leven van mensen van honderd jaar geleden. Bijvoorbeeld in de Brabantcollectie. gebruiken. Dat is terecht, want veel opa’s en oma’s durven niet ‘nee’ te zeggen. Er is natuurlijk niks tegen om met je klein kinderen op te trekken, maar dan wel als het jou uitkomt. En waarom zouden kin deren die buitenshuis werken, hun op pas niet een redelijke vergoeding geven, ook al zijn het hun ouders? Oppassen is immers een verantwoordelijke klus. En zelf werken ze toch ook niet gratis? Een kennis van mij kan op die manier fijn op vakantie, hoewel ze alleen maar AOW heeft. Bovendien kan ze soms met de kleinkinderen dingen doen die geld kosten. Over economie gesproken! niet meer aan een behoorlijke betrekking. Dienstbodes begonnen meestal op hun veertiende jaar met dit werk, sommige al op hun elfde. Cees Prinsen tekende schrijnende verhalen op over de eenzaamheid van meisjes die op jonge leeftijd bij vreemden in huis geplaatst werden. Alleen op zon dag waren ze vrij, maar dan moesten ze ‘s middags om vijf uur weer terug zijn om de koeien te melken. Voor grote gezinnen was het pure noodzaak voor dochters zo’n baan te zoeken. Een dienstbode ver diende voor de oorlog 75 gulden per jaar en dat geld moest ze thuis afgeven. Die inkomsten waren vooral in de crisistijd meer dan welkom en de meiden kre gen ook nog kost en inwoning. Een bekend gezegde uit die tijd ‘Hoe groter de baas, hoe kleiner de knecht’ geeft aan dat de bazen van grote boerenbedrijven zich vaak ver verheven voel den boven de meiden en de knechten. “Maar bij ons at Dina altijd met het gezin”, vertelt Prinsen. “Dat was bij de meeste zandboeren de gewoonte. Meiden en knechten maakten in die kleinere boerenbedrijven deel uit van het familieleven en de baas werd bij zijn voornaam aangesproken.” Dinyi I Jan v cfl.cfllbertö-2erjhub 'DIE GEDURENDE 25 JAREN 3, <41ur. <ff). Yê^L-XumL Fl J te Karen Tj L TROUUI EN/BETTOEÜJyDIHG J I GEDIEND BEEFT, ®DEZEM J HamEHS DBVBREHieiHC pPRESIDEHTE. -SÉCRFTHR]BS3&| Goed, dat artikel in Seniorenwijzer over oma’s en opa’s die op kleinkinderen pas sen. Het verhaal van Kees maakt me zelfs een beetje jaloers: je merkt dat hij zich gelukkig voelt tussen dat jonge volk je. Hij voegt wezenlijk wat toe aan de op voeding van zijn kleinkinderen en verrijkt dag 7 februari. De deelnemers kunnen rikken, jokeren of hoog- I U jassen. Er is voor iedereen een prijsje en een kopje koffie of thee I is gratis. Kosten zijn 1,20 euro. Aanvang 14.00 uur. Adres: I Westertorenlaan 4. Op zondag 3 februari is er weer een volksdansinstuif 55+in wijk- I centrum De Baselaer (Hoefstraat 175). Zoals gewoonlijk wordt I van 11.00 tot 13.00 uur een internationaal programma gedanst I onder leiding van Netty Tönissen. Entree: 1,15 euro p.p. De SOON (Samenwerkende Ouderen Organisaties Noord) or- ganiseert op 20 februari een excursie naar het Nederlands I Textielmuseum aan de Goirkestraat. Vertrek per bus vanaf De Ypelaer om 13.15 uur. Vertrek vanaf het museum om 16.30 uur. 1 Kaarten a 2,27 euro (bus en entree) zijn op maandag 4 februa- ri van 10.00 tot 12.00 uur te koon in De Yoelaer. De bedoeling is alle 75-plussers in de wij ken Theresia, Loven-Besterd en Groeseind-Hoefstraat van begin dit jaar tot halverwege 2003 te benaderen. Waarschijnlijk wordt in maart in de wijk Theresia begonnen. De vrijwilligers kun nen uit de wijk zelf komen, maar ook van daarbuiten. Belangrijk is natuurlijk dat ze betrokken zijn bij ouderen. DE HEDEREflHDSE ^EiwiGiHG^ymc vverheent tsierevz. é-Ian ïterdring 56 .013-5821430 /w.hajo.nl ri van 10.00 tot 12.00 uur te koop in De Ypelaer. Vogelvereniging De Vink houdt dit weekend in de zalen van café I I Bet Kolen (Broekhovensweg 111) weer een tentoonstelling met I exotische en Europese vogels. Ouderen kunnen vrijdag 1 fe- I I bruari gratis de vogels bekijken van 13.00 tot 17.00 uur. Senioren-studievereniging Sed Vitae verzorgt circa zes keer I per jaar een lezing in Den Bosch, Eindhoven of Tilburg. Devol- I gende lezing is vrijdag 8 februari in café-restaurant Boerke Mutsaers, (Vijverlaan 2, bij station Tilburg-West). I Studentenpredikant W. De Leeuw spreekt over ‘Rooms versus reformatorisch denken’. Er is mogelijkheid tot discussie. De middag duurt van 14.00 tot circa 16.00 uur. Toegangsprijs leden B 2,30 euro; niet-leden 4,60 euro. Maandag 4 februari organiseert KBO Wandelbos een bingo met Hultermans (Muiderslotstraat 24), Horizon Partycentrum I (Anselmusstraat 26) en Boerke Mutsaers (Vijverlaan 2) en I Haarmode van Mierlo (Westermarkt 20) en Hultermans i Bloemen (Buurmalsenplein 13). I Aktiviteiten-Commissie Groeseind-Hoefstraat organiseert op donderdag 7 februari in wijkcentrum De Baselaer een knots- K gekke carnavalsmiddag met Ons Hermenieke. Voor de drie i leukst verklede carnavalsvierders zijn er prijsjes. Aanvang: I 13.30 uur. Entree (incl. kopje koffie of thee) in de voorverkoop 1,35 euro; aan de zaal 1,80 euro. Voorverkoop: mevr. M. I Looijkens (Molenstraat 37), mevr. De Jong (Hoefstraat 10) en I De Baselaer (Hoefstraat 175). CV De Haaiplekkers organiseert op vrijdag 8 februari haar I jaarlijkse carnavalsmiddag voor senioren. Deze keer met disco De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de I twee weken in De Tilburgse Koerier. I Redactieadres: Seniorenwijzer, p/a Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 5839999. j Kopij kan opgestuurd worden naar het redac- tie-adres of naar De Tilburgse Koerier, I Postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voor de ver- schijningsdatum. Al jaren trekt Prinsen met De Meidenkist door het land. Aan de hand van kledings tukken en gebruiksvoorwerpen uit die kist vertelt hij over het leven dat dienstbodes vroeger geleid hebben. Foto’s en bekende en minder bekende voorwerpen als de irri gator, een primitief voorbehoedsmiddel, maken de tongen goed los bij zijn voor drachten. In de pauze en na afloop vertel len vrouwen hem hun persoonlijke verha len. Maar meestal is de tijd te kort om daar uitgebreid op in te gaan. Vijftien jaar geleden interviewde Cees Prinsen Dina, die hij vanaf zijn jongste kin derjaren kende. Zij was immers bij zijn ou ders op de boerderij in dienst als meisje voor dag en nacht. Hij wilde weten hoe zij die tijd ervaren had. Sindsdien is zijn kennis --5 114 H]

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2002 | | pagina 19