8Ö W I J z O 55-Plusvrouwen enthousiast over vriendschapscursus Dagopvang ouderen op boerderij COLOFON Cursussen Seniorenacademie Concert Seniorenorkest Midden-Brabant Trefpunt ‘t Sant Dansen en bingo in de Reit Polynesische zitdansen Trefpunt Vredeman de Vriesstraat Rommel- en hobbymarkt Vrienden van de bibliotheek i li De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de I I I I I I De soep van mijn moeder r |i i DE TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 17 JANUARI 2002 - PAGINA 1'3 ‘Vriendschap waardevoller als ook eigen behoeften aan bod komen’ FOTO: GERRIE PETERS Begeleidsters en cursistes van de vriendschapscursus. Drop Oud 4 ■■M POSTSCRIPTUM ontstaat, laat ik het eerst maar eens op me afkomen. Mettertijd voel je vanzelf wel of het iets wordt.” Senioren+Fist Het Senioren+Fist yan carnavalsver eniging De Flepsteppersisditjaarop vrijdag 8 februari om 13.00 uur in de schouwburg. Muzikale uitsmijters zijn De Deurzakkers en Frank Smeekens. Kaarten zijn voor 4,50 euro (incl. koffie en gebak) nu te koop bij de schouwburg. 02 - PAGINA 14 “Dit past dus bij ons bedrijf”, stelt Johan Martens. “Bovendien wilde Gerrie, die vroeger met ouderen gewerkt heeft, de draad weer oppakken.” Dagopvang De Huiskamer is opgezet met steun van Thuiszorg Midden-Brabant en zorginstelling De Runne. Er is dagelijks plaats voor tien ouderen, van wie de licha- V.l.n.r. activiteitenbegeleidster Wil Kemps, Piet Beerens, Gerrie Martens, Wim van Herwaarde. Piet en Wim waren de eerste cliënten bij de start van de Zorgboerderij. foto: peterligtenberg Binnenkort worden weer drie vriend- schapscursussen gegeven: één in Noord en twee in het centrum. Informatie: Ine Theelen, dinsdag en donderdag op wijkcentrum De Schans, tel. 4553800. Kosten 18,15 euro, inclusief cursusboek en koffie of thee. Paars: een synoniem voor l heenzenden en afkopen. Zo k wordt kortzichtigheid korthal- sigheid. “Een vriendschapscursus voor 55-plus- vrouwen, waar is dat nou voor nodig? Zoiets hoefje toch niette léren!” Dat is de reactie die de Nijmeegse psychologe Nan Stevens vaak krijgt. Zij ontwikkelde deze cursus in 1995 omdat zij merkte dat het niet altijd makkelijk voor vrouwen is op latere leeftijd nieuwe vriendschappen aan te gaan. Dat geldt ook voor mannen, maar omdat die anders met vriend schappen omgaan, wordt voor hen een aparte cursus opgezet. Uit onderzoek blijkt dat veel deelneemsters na het vol gen van dit soort cursussen nieuwe vriendschappen aangaan en oude con tacten nieuw leven inblazen. Jeugdvriendinnen De meeste vrouwen hebben in hun jeugd wel vriendinnen gehad, maar na hun trouwen zijn die vriendschappen meest al verwaterd. Zij besteedden hun tijd aan man en kinderen en hielden weinig vrije tijd over. “Er zijn ook vrouwen die vroeger nooit vriendinnen gehad hebben”, geeft Nan Stevens aan, “bijvoorbeeld doordat hun moeder geen vreemden over de vloer wilde hebben of doordat hun vader aan de drank was. Die vrouwen moeten van het begin af aan leren hoe je vriend schappen sluit en onderhoudt.” Op latere leeftijd krijgen vrouwen vaak behoefte aan nieuwe sociale contacten: na een verhuizing, als hun partner over lijdt of als de kinderen minder langs ko men. Ook getrouwde vrouwen gaan op zoek naar nieuwe vriendschappen. Soms omdat ze behoefte hebben aan ei gen vriendinnen naast de gemeenschap pelijke contacten en soms omdat ze be- seffén dat ze hun partner kunnen verliezen en dat hun sociale netwerk met het stijgen van de jaren steeds kleiner wordt. Ria Maas, ouderenadviseur in Tilburg, kwam in haar werk veel oudere vrouwen tegen die behoefte hadden aan vriendin nen. Ze ontdekte de vriendschapscursus van Nan Stevens en besloot die in Tilburg te gaan geven samen met haar collega Ine Theelen. Romantisch beeld Op één van de eerste cursusbijeenkom sten wordt ingegaan op het romantische vriendschapsbeeld dat veel vrouwen koes teren. Ze wachten af tot ze de persoon te genkomen die aan al hun verwachtingen voldoet: die naar hen luistert, hen begrijpt, lief en meegaand is, die tijd beschikbaar heeft als ze daar behoefte aan hebben en die van dezelfde activiteiten houdt als zij zelf. “Het is verstandig meer vriendinnen te zoeken, waarmee je verschillende dingen kunt doen”, vindt Stevens. “Met de één kun je plezier maken, met een ander kun je ge zellig winkelen en een derde vriendin kies je omdat je goed met haar kunt praten.” Je moet er ook rekening mee houden dat de ontwikkeling van een nieuwe vriend schap tijd vergt. “Het schrikt af als je in het begin al laat merken dat je hoge verwach tingen van een nieuw contact hebt”, is de ervaring van Nan Stevens. “Vriendschappen ontstaan meestal gelei delijk. Als je een vrouw ziet met wie je graag contact wilt krijgen, maak je eerst een praatje. Als je elkaar wat beter kent, vraag je haar eens op de koffie of pols je of ze zin heeft samen een keer uit te gaan. Pas als je regelmatig contact met elkaar hebt, is de tijd rijp te bespreken watje van zo’n begin nende vriendschap verwacht.” Dat is ook de ervaring van de één van de cursisten die de vriendschapscursus in Tilburg volgt. “Ik wil me niet te gauw bin den”, zegt ze. “Als er een nieuw contact Diepere vriendschappen De vriendschapscursus is niet bedoeld om daar vriendinnen te vinden, maar om te leren hoe je nieuwe vriendinnen krijgt en hoe je bestaande contacten kunt verdiepen. De cursisten leren aan dachtig naar elkaar te luisteren, ze ver tellen over hun eigen positieve en ne gatieve ervaringen met vriend schappen en ondersteunen elkaar bij het maken van nieuwe contacten. Ze krijgen ook elke week huiswerk mee. Dat kan een opdracht zijn een praatje aan te knopen met een onbekende ofte bedenken welke stappen je kunt nemen om een nieuwe vriendschap vorm te ge ven. In deze cursus zijn ook oefeningen opgenomen om uit te zoeken wat je graag wilt en wat je niet prettig vindt in nieuwe contacten. Dat is een probleem voor veel vrouwen, omdat ze vaak ge leerd hebben zich in de eerste plaats op de behoeften van anderen te richten. “Je wordt door deze cursus aan het den ken gezet”, merkt één van de cursisten op. “Door er ook thuis mee bezig te zijn, ben ik erachter gekomen dat ik mezelf altijd weggecijferd heb. Nu ik wat meer aandacht aan mezelf besteedzit ik veel lekkerder in mijn vel. In vriendschappen was ik altijd gericht op de behoeften van Wie mogelijk van deze dagopvang ge bruik wil maken en/of verzorgenden kunnen vrijblijvend een kijkje nemen op de zorgboerdij dichtbij De Rustende Jager. Geïnteresseerden kunnen ook enkele dagen meedoen met de activitei ten. Informatie: Johan en Gerrie Martens, Gommelsestraat 30, 5074RA Biezenmorteltel. 5111368. anderen. Maar ik merk dat die waarde voller worden als ik ook mijn eigen be hoeften aan bod laat komen.” Sommige cursisten hebben ook contact proberen te leggen binnen de groep. “Eén van de cur sisten woont bij mij in de buurt. Ik heb eens gepolst of zij zin heeft met mij mee te fietsen als we naar de cursus gaan”, vertelt een cursiste. “Dat is toch een stuk gezelliger.” Van de twaalf bijeenkomsten zijn er nu zes gehouden. Er is gepraat over vriendschappen van vroeger en hoe bestaande vriendschappen in elkaar zit ten. Sommige cursisten overwegen een contact dat verloren gegaan is in ere te herstellen. “Ik had vroeger veel contact met een echtpaar en ik kon vooral goed ópschieten met de man”, vertelt een van de vrouwen. “Ik denk er nu over toch nog eens contact met hem op te nemen.” Als de cursus afgelopen is, komen de cur- sisten na een halfjaar nog één keer bij el kaar. Dan wordt besproken of de deel neemsters erin geslaagd zijn nieuwe vriendschappen te sluiten en bestaande contacten te verbeteren. GP Een aantal voedingstesten helpen de deelnemers inzicht te krij gen in hun eetpatroon. De middag in wijkcentrum De Ypelaer (Corellistraat 10) begint om 14.00 uur. U wordt ontvangen met en gratis kopje koffie of thee. Zaal open: 13.15 uur. Entree: gratis. Eenzelfde bijeenkomst wordt op donderdag 24 januari ge houden in buurthuis In de Boomtak. Tijd: 10.00 tot 12.00 uur. Adres: Boomstraat 81De koffie staat klaar. De gratis voorjaarsbrochure 2002 van de Seniorenacademie Brabant ligt bij de bibliotheken of is op te vragen bij het kantoor van de Seniorenacademie, tel. 076-5210771De lessen vinden overdag plaats en zijn bestemd voor hoger opgeleide personen van 50 jaar en ouder. Belangstellenden kunnen zich tot 31 janu ari aanmelden. De cursussen gaan meestal in de week van 18 februari van start. In Tilburg worden onder meer de volgende cursussen gegeven (bijna allemaal in de KUB of de Theologische Faculteit): Volkscultuur, Ecologie-, Marx, dood of levend-, Wereldvrede door wereldberechting (de gevolgen van 11 september 2001 op de begrippen oorlog, vrede, gerechtigheid en rechtsorde); Joodse schrijvers; Franse schrijvers; Italiaanse schilderkunst in de Renaissance; Kijken naar architectuur, Onder de noordster (over Finland) en St. Petersburg. Meer informatie: www.hovobrab.com of tel. 076-5210771 Het tien jaar oude Regionaal Seniorenorkest Midden-Brabant bestaat uit zo’n zestig enthousiaste musici onder de bezielende leiding van Maarten Jense. Ook in dit jubileumjaar vinden weer de muzikale ouderenmiddagen plaats in Concertzaal Tilburg. Die zijn op donderdag 4 en vrijdag 5 april om 14.00 uur. Het programma is volledig vernieuwd en bevat verrassende ele menten. Kaarten voor deze feestelijke concerten kosten 6 euro, inclusief een kopje koffie of thee of een glaasje bronwater in de pauze. De kaarten zijn te bestellen door 6 euro per stuk over te maken op rekening 170 234 134 ten name van RSO Hilvarenbeek onder vermelding van de datum waarop U wilt komen; met uw voor keursdatum wordt zoveel mogelijk rekening gehouden. Wilt U samen met familie en/of vrienden komen, bestel vanuit één adres/bankrekening; dan krijgt U plaatsen naast elkaar. De plaatsen worden toegekend op datum van bestelling en in maart toegestuurd. Rolstoelgebruikers wordt verzocht zich bij het secretariaat (tel. 5052671op te geven. Het aantal plaatsen voor rolstoelen is na melijk beperkt. In Ouderentrefpunt ‘t Sant (Beneluxlaan 74) is op woensdag 23 januari een gezellige rik- en jokerochtend. Kosten 0,70 euro p.p. Aanvang 10.00 uur. Op woensdag 30 januari geeft mevrouw de Bont een demon stratie met droogbloemen. Entree gratis. Aanvang 10.00 uur. Zondag 20 januari is er van 14.00 tot 18.00 uur een gezellige dansmiddag in wijkcentrum De Reit. Kosten 1,00 euro. Donderdag 24 januari is er een bingomiddag met mooie prijzen (tien ronden met elk vijf prijzen). Een kopje koffie of thee is gra tis. Kosten 2,50 euro per kaart. Aanvang 14.00 uur. Adres: Westertorenlaan 4. Bij de negen groepen die zondag 20 januari meewerken aan een programma van stichting Mundo Etnico, zitten vier 55-plus groe pen uit Tilburg en Berkel-Enschot. Zij presenteren Polynesische zitdansen voor ouderen, waarbij het gezongen verhaal geïllu streerd wordt met hand- en armbewegingen. Ad en Lucia Linkels van Mundo Etnico bewerkten de dansen zo, dat ze uitvoerbaar zijn op een gewone stoel. Naast de 55-plus groepen doen zon dag Faka Polinisia (Maori-dansen), de Nederlandse dansgroe pen Mie Katoen en Pieremachochel, ensemble Ka Wela ‘Ana en twee kindergroepen mee. Het programma wordt twee maal uit gevoerd in het Centrum voor Amateurkunst (Ringbaan Oost 8): om 13.30 en om 16.00 uur. Informatie en reserveringen: tel. 4553691e-mail: info@MundoEtnico.nl. In het Trefpunt voor senioren aan de Vredeman de Vriesstraat 38 geeft dhr. Schuurmans op maandag 21 januari een lezing met dia’s over de natuur op de Veluwe. Aanvang: 14.00 uur. Zaal open: 13.30 uur. De toegang is gratis, evenals koffie en thee. Zondag 20 januari is er in wijkcentrum Heyhoef een rommel- en hobbymarkt, waarvan de opbrengst bestemd is voor ouderen vereniging Reeshof 50+. Entree: 1 euro; kinderen tot 12 jaar gra tis. De huur van twee tafels kost 7 euro. Inlichtingen: Annie van Zeeland, tel. 5700644. Over vriendschappen en relaties wordt veel geschreven. In de Openbare Bibliotheek Tilburg vindt u dan ook een keur aan boe ken over deze en aanverwante onderwerpen. In Als de liefde een spel is, dan zijn dit de regels geeft Chérie Carter-Scott tien regels voor het vinden van liefde en het creëren van langdurige, authentieke relaties. Wie zich eenzaam voelt, heeft misschien iets aan het boek Eenzaamheid overwinnen van Doris Wolff. De toelichting “een positieve relatie met jezelf en anderen opbouwen” geeft de kern van dit boek aardig weer. Vraagt u zich af wat de zin van een vriendschapscursus is, dan kunt u, behalve het artikel op deze pagina, ook het boek Zin in vriendschap van Nan Stevens lezen. Hierin onderschrijft ze het belang van vriendschappen voor ouderen. Dit boek is een deel uit de serie Het vervolg, speciaal gericht op 50-plussers. Vriendschap speelt niet alleen in het echte leven, maar ook in ro mans en verhalen een grote rol. In Vriendschap, samengesteld door Edwin Verhoeven, staan verhalen van hedendaagse Nederlandse schrijvers. Vriendinnen is een bloemlezing van twaalf verhalen van binnen- en buitenlandse auteurs over vrou wen en vriendschap. De roman Lichte adem gaat over twee vriendinnen die elkaar om na grote tegenslag opnieuw voor het leven te kiezen. “We willen niet alleen melk of vlees pro duceren, maar ook rekening houden met de omgeving en de maatschappij.” Daarom hebben Johan en Gerrie Martens hun boerderij De Hemelrijksche Hoeve in Biezenmortel omgevormd tot een biologisch melk veebedrijf. Bovendien zijn ze onlangs, na vier jaar voorbereiding, gestart met dagopvang voor ouderen die lichame lijk of geestelijk achteruitgegaan zijn. De zorgboerderij aan de rand van Loonse en Drunense Duinen is de eer ste in zijn soort in Midden-Brabant. wijzing (indicatie) van het Regionaal Indicatie Orgaan (RIO) hebben. Desgewenst helpt het echtpaar Martens bij de aanvraag. Inmiddels zit de loop naar De Huiskamer er aardig in. “We zijn er niet al leen voor mensen van het platteland, oud- agrariërs of mensen die altijd in de natuur gewoond hebben. Ook mensen uit de stad kunnen hier terecht. Er komt bijvoorbeeld een man die heel lang elk weekend naar zijn stacaravan ging, maar dat nu niet meer kan.” melijke en/of geestelijke conditie te wen sen overlaat. Zij kunnen er niet alleen te recht in de grote gezellige huiskamer, maar ook in ruime rustkamers. Ook de sanitaire voorzieningen zijn aangepast. Er zijn altijd twee professionele krachten aanwezig voor activiteitenbegeleiding en verzorging. De dagopvang is -net als die in verzor gingshuizen- niet alleen prettig voor de be trokken ouderen, maar geeft het thuisfront ook een of meer rustige dagen per week. De Huiskamer is van maandag tot en met zaterdag open van 9.45 tot 15.45 uur. De ouderen krijgen er eerst een kopje koffie. De activiteiten daarna zijn, afhankelijk van het weer, binnen of biiiten. Maar rondkijken bij de koeien en kalveren, de scharrelkip- pen of in de moestuin kan altijd, net als even gezellig kletsen of wandelen. Tussen de middag is er een warme maaltijd, waar na er gerust kan worden. De dagopvang van de zorgboerderij is net als elders be doeld voor ouderen die daarvoor een ver- fivee weken in De Tilburgse Koerier. p/a Vincentiusstraat 102, i, of Postbus 3078, 5003 DB I De Soon (Samenwerkende Ouderenorganisaties Noord) orga niseert woensdag 23 januari samen met de GGD een informa- S tiemiddag over gezonde voeding. Onder de titel ‘Soep van mijn moeder’ wordt ingegaan op botontkalking, verminderde ener- giebehoefte, moeilijke stoelgang, nierfunctie en dorstgevoelens. iREN De deelneemsters aan de eerste vriendschapscursus in Tilburg die in wijkcentrum De Schans gehouden wordt, zijn enthousiast. Acht vrouwen kwamen op deze cur sus af omdat ze behoefte hadden aan uitbreiding van hun sociale contacten. “Je wordt aan het denken gezet over vriendschappen van vroeger. En door te oefenen met het leggen van nieuwe contacten krijgen bestaande contacten meer diep gang vinden cursisten met wie we een gesprek hadden. Redactie: DinyvanBladel-Verbunt, RiekFlipseTiemens, I Jan van Groos (voorzitter), Wilma Hurkens, Joop Janmaat, Karei Luiijf (eindredacteur), Barth Noordzij, Gerrie Peters, Mat de Vries Redactieadres: I Seniorenwijzer, 5038 SR Tilburg, Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redac- I tie-adres of naar De Tilburgse Koerier, Postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. I Deadline: donderdag 12.00 uur voor de ver- schijningsdatum.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2002 | | pagina 13