9& W I Oppassen: verplichting of plezier? Meldactie Centrale Huisartsenpost Veel tweeverdieners vinden het normaal dat oma en opa voor kleinkinderen zorgen COLOFON Prik! darm Kopy Seniorenwijzer Gratis naar domoticahuis Computercursussen voor 50-plussers Dansen in De Baselaer Cursussen in bibliotheek Bingo Wandelbos Ban topa Grootouderboeken 1 ll I r ll I I DE TILBURGSE DE TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 3 JANUARI 2002 - PAGINA 14 3 Oppas-opa Kees Vermunt met een van zijn kleinkinderen Drop Oud PARd VRAGI POSTSCRIPTUM Uit privacyoverwegingen is een gefin geerde naam gebruikt. HET WOORD IS AAN... In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw ver haal op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 100015000 JA Tilburg, onder vermel ding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. Heilig Kruis Secr. Sinopelstrat Kapel Duijnsb Indigo laan WO. Zaterdag, 17.30, k Iedereen roept dat de huidige k directie van de NS moet op- stappen, zodat er een nieuwe kan aantreden. Q Volgens mij krijgen we dan pas echt wisselstoringen! Ongeveer 20 ders heeft wel waarin zij last kelbare darm darm of IBS (I drome) genoei schuldige aan< melijk bij vrot Schri Het Noordbr bants Dialect haal, een ged te en partije’. Brabantse di: door de in 19' op zondag 9 festival. Hoe mag zijn staa Noordbrabar Telefonisch U hebt tot If Minder streng Kees Vermunt heeft negen kleinkinde ren. Hij stopte met werken toen hij 55 was en hij past nu al jarenlang één dag in de week op, samen met zijn ex. “Dat voelt niet als een beperking van mijn vrijheid”, zegt hij. “Als dat zo uitkomt zou ik ook best twee dagen willen oppassen. Maar meer zou niet gaan, want dan houd ik te weinig tijd over voor de muziek.” Dat is zijn grote hobby sinds hij niet meer werkt. Hij past graag op, want hij wil zijn klein kinderen van dichtbij zien opgroeien. “Als je hen ieder week een dag meemaakt, krijg je een hechte band en het geeft je een duidelijke plaats in het familieleven.” Kees Vermunt is zelf de oudste van tien kinderen. Hij heeft van jongs af aan voor zijn jongere broers en zusjes gezorgd en heeft ook verder zijn hele leven kinderen om zich heen gehad. Hij is blij dat hij de kans krijgt voor zijn kleinkinderen te zor gen. “Maar het moet geen verplichting zijn”, vindt hij. “want dan werkt het niet goed.” Hij heeft er zelf ook een hoop van ge leerd. “Als je hele dagen met kinderen optrekt, merk je dat het onmogelijk is al les in de hand te houden en dat dat ook niet nodig is. Vroeger was ik veel stren ger. Toen had ik het idee dat het noodzakelijk was dat ze altijd hun bord lee- gaten. Nu maak ik me daar niet zo druk meer over. Als ze latertoch hon ger krijgen, geef je ze ge woon een boterham.” De ervaring heeft hem ook geleerd dat kinderen dwingen te doen wat jij zegt, niet goed werkt. “Als je wat soepeler bent, vin den ze het ook leuker als je komt oppassen.” Door de concentratie van de waarnemin gen bij de CHP hoeven de toch al zwaar be laste huisartsen minder vaak ‘s nachts of in het weekend dienst te doen. De huisartsen post is er alleen voor gezondheidszorg die door de huisarts gegeven wordt en die geen Op de allereerste plaats dank aan de re dactie voor weer een heel jaar Seniorenwijzer. Ook voor het komende jaar veel succes, dat geeft ons weer veel leesplezier. Ik schrijf deze brief om iedereen te kun nen vertellen dat ik me elk jaar steeds meer stoor aan de wijze waarop de com mercie geld slaat uit feesten die van oor sprong ingetogen en huiselijk waren. Als je in het tuincentrum loopt, word je over- donderd door de enorme overdaad aan kerstversiering voor binnen en buiten. Elk restaurant adverteert met enorme eetpartijen voor veel geld. Oudjaar is in middels ook verworden tot een groots feest in de stad met veel drank en dus ook alle overlast die daarmee gepaard uitstel duldt. Dus niet voor zaken als her- haalrecepten of een second opinion. Medisch centralisten (verpleegkundi gen en doktersassistenten) beoordelen de binnenkomende telefoontjes met be hulp van een speciaal computerpro gramma op urgentie. Indien nodig, ma ken ze een afspraak voor het spreekuur in de CHP of sturen ze dienstdoende arts naar de patiënt. Als de hulpvraag minder urgent is, geven de medisch centralisten een zelfzorgadvies, waar mee de patiënt in elk geval vooruit kan tot die zijn eigen huisarts kan bezoeken. Die huisarts krijgt overigens de volgen de dag altijd bericht over contacten van Zware klus Het is verantwoordelijk werk de hele dag voor kleine kinderen te zorgen, vindt ook Kees Vermunt. “Als ze klein zijn, kun je ze geen ogenblik alleen laten en moet je ze voortdurend in de gaten houden. Oppassen is ook vermoeiend, want ze houden je de hele dag bezig. Als je bin nenkomt, komen ze'al aanrennen: ‘Opa, kom eens kijken, ik kan al fietsen.’ Ze kij ken om of je het wel ziet en vallen bij die manoeuvre op de grond. Dan is het hui len geblazen en moet jij ze weer oprapen en troostenZo gaat dat de hele dag door. Als je op een baby moet passen, heb je tenminste even rust als ze overdag hun slaapje doen.” Dus je moet geestelijk en lichamelijk fit genoeg zijn om hele dagen op kleine kinderen te kunnen passen.” GP zijn of haar patiënten met de CHP. Het IKG is onderdeel van het Regionaal Patiënten/Consumenten Platform (RPCP) dat samen met de CHP probeert het pu bliek meer duidelijkheid te geven over de huisartsenpost. Vanuit de vraag 'Wordt de patiënt er beter van?’ wil het RPCP inzicht krijgen in het functioneren van de CHP. Vandaar de meldactie van het IKG. Van 28 januari tot en met 7 februari kunt u uw positieve en negatieve erva ringen met de CHP meedelen aan het IKG: tel. 5421035 (tijdens kantooru ren); per brief (Piushaven 1-02, 5017 AN Tilburg), fax (5439710) of e-mail (rpcp-mb@wanadoo.nl). Er wordt wel eens beweerd dat onze economie voor een deel drijft op oma’s en opa’s die de kleinkinderen opvangen waardoor tweeverdieners kunnen blijven werken. Vaak wordt zonder meer aangenomen dat groot ouders dat graag doen. De Seniorenwijzer sprak met een oma die haar bedenkingen heeft bij die ontwik keling en met een opa die blij is dat hij voor zijn kleinkinderen mag zorgen. Het Informatie- en Klachtenbureau Gezondheidszorg Midden-Brabant (IKG) houdt van 28 januari tot en met 7 februari een meldactie over de dienst verlening van de Centrale Huisartsen Post (CHP). De CHP regelt sinds april 2001 de waarneming van de huisartsen in de regio bij urgente gevallen tijdens de avonden, nachten en weekends. Wat zijn prik! U kunt veel lasi prikkelbare dar buikpijn, afwis en diarree, slijn lasting, een opj winderigheid. S ties, roken, te v tig eten en het i bezoek kunnen verergeren. De cies bekend. D< de dikke darm gekneed en voc gesproken merl van, hooguit w; buik. Bij mensi darmen kunner heviger en onre Welke leef- en gelden bij een Het is niet mog dig advies te ge ten van tijd tot 1 Misschien denl voedingsmidde draagt, maarm een toevallige, gaan. Probeer t uit. Wat vorige kan een andere over met kennissen praat, kijken ze me ongelovig aan. Al valt het me wel op dat bijna niemand zegt: ‘Dat zou ik nooit wil len’.” Praten over geld Beiden vinden dat het geen punt mag zijn als grootouders willen stoppen met oppassen, als het hen teveel wordt. Maar dat tevoren niet aan de orde stel len, kan narigheid geven. Een kennis van Marian Meijs die een jaar op een kleinkind gepast had, kreeg er minder plezier in en wilde stoppen. Toen ze dat ter sprake bracht, reageerde haar schoonzoon verontwaardigd: “Weet u wel wat u ons aandoet! Dat gaat ons tweehonderd gulden per maand extra kosten.” Over de vraag of je een vergoeding zou moeten krijgen voor het oppassen, ver schillen de meningen. Kees Vermunt kan zich voorstellen dat er een vergoe ding tegenover staat als je van een mi nimuminkomen afhankelijk bent. Marian Meijs denkt daar anders over: “Öppassen is toch niet alléén leuk: het is een stevige klus hele dagen voor klei ne kinderen te zorgen. Als de ouders al lebei een baan hebben, hoeven ze meestal niet sober te leven. Dan kun nen ze ook best betalen voor kinderop pas”, vindt deze oma. “Maar als ik daar- De redactie van de Seniorenwijzer wenst u een goed, gezond en actief 2002! Kopij voor deze tweewekelijkse ouderenpagina moet weer ge woon één week voor verschijnen bij de redactie binnen zijn. Voor de volgende editie van 17 januari dus op donderdag 10 ja nuari om 12.00 uur. Adressen: zie colofon. Het bezichtigen van de levensloopbestendige domoticawoning vol technische snufjes bij station Tilburg-West is nu gratis voor 55-plussers. Dat is het gevolg van een extra subsidie van de provincie. Kaarten zijn verkrijgbaar bij het projectbureau Vitaal Grijs van de provincie (tel. 073-6812745) of bij de stichting Smart Homes (tel. 0497-514984). Als u er (alleen of met een groep) naar toe wilt, moet u wel even reserveren bij Smart Homes: e-mail info@smart- homes.nl of tel. 0497-514984. Wie jonger dan 55 jaar is, betaalt 25 gulden voor de rondleiding. Het domoticahuis bij restaurant Boerke Mutsaers blijft daar in elk geval tot en met maart staan. Stichting Seniorweb Tilburg e.o. organiseert weer verschillen de cursussen voor 50-plussers. Beginners kunnen in acht lessen kennismaken met de pc. Voor enigszins gevorderden is er een cursus van twaalf lessen over Omgaan met kWnctovvs(besturingssysteem), Omgaan met ^^(tekst verwerking) en Omgaan met Netwerken (internet en e-mail). Bij voldoende deelname starten de lessen eind januari in de Andreasschool (Koningshaven), het Beatrix College (Reeshof), en in de wijkcentra De Kasteelhoeve (Goirke), De Spil (Broekhoven) en De Ypelaer (Noord). Inlichtingen: tel. 5424187. Trefpunt ‘t Sant In Ouderentrefpunt ‘t Sant (Beneluxlaan 74) is op woensdag 9 januari de eerste bingo van het nieuwe jaar. Aanvang: 10.00 uur. Kosten: 3,5 euro voor een kaart van tien ronden. Op woensdag 16 janauri kunt u er bloemschikken. Zelf mee brengen: een mandje, potje of bakje, en een mesje. Aanvang 10.00 uur. Op zondag 6 januar is weer de bekende volksdansinstuif 55+ in wijkcentrum De Baselaer (Hoefstraat 175). Zoals gewoonlijk wordt er van 11.00 tot 13.00 uur een internationaal programma gedanst onder leiding van Netty Tönissen. Entree (2,50 p.p. Dinsdag 8 januati is er van 13.30 tot 16.30 uur een gezellige dansmiddag met muziek van Ton Maas en zang door Elise-van Beeck. Entree (incl. koffie of thee): ƒ3,- (voorverkoop)//4,- (zaal). Voorverkoop: De Baselaer, mw. M. Looijkens (Molenstraat 37), mw. M. de Jong (Hoefstraat 10). Heeft u al goede voornemens voor het nieuwe jaar? En hoort iets nieuws leren erbij? Dan kunt u meteen beginnen in de Openbare Bibliotheek Tilburg. In januari gaan weer cursussen Internet voor 55+ van start en worden er catalogusinstructies gegeven. Mits nog niet volgeboekt, kunt u meedoen met Internet voor 55+, op woensdagmorgen (start 9 januari) of vrijdagmorgen (start 25 januari) in de centrale bibliotheek op het Koningsplein. U krijgt drie lessen van 10.00 tot 12.00 uur. De prijs voor leden is 41 euro ((90,35), voor niet-leden 48 euro ((105,78). Voorkennis is niet noodzakelijk, wel wordt u geacht met de muis te kunnen omgaan. Eventueel kunt u vóór de eerste les een muistraining volgen. Meer informatie en een inschrijfformulier zijn te krijgen bij alle inlichtingenbureaus. Vindt u het vervelend om steeds om hulp te moeten vragen als u een bepaald boek zoekt? Leer dan zoeken in de geautomati seerde catalogus. Hiervoor kunt u terecht in bibliotheek ‘t Sant (Beneluxlaan 74) op maandag 14 januari en in wijkbibliotheek Lyndacker (Wagnerplein 5) op donderdag 16 januari. Beide ke ren vindt de instructie plaats van 10.00 tot 11.00 uur. Als u moei te heeft met de muis krijgt u daar binnen die tijd ook uitleg over. De catalogusinstructie is natuurlijk gratis. Het is wel nodig u van te voren op te geven in de bibliotheek van uw keuze. Maandag 7 januari organiseert KBO Wandelbos een bingo met leuke prijsjes. De middag begint om 14.00 uur in wijkcentrum ‘t Kievitslaer, Reinevaarstraat 55. Ook niet-leden zijn welkom. Bij binnenkomst ontvangt men een fiche voor een gratis kopje kof fie of thee. Pa nos grandinan den wijkcentrum De Ypelaer tur diabierna atardi di 2’or pa 4’or. Bin kombersa ku bo paisanonan den un ambiente ameno difrutando di musika i naturalmente un kopi koffie, te of refresku. Tin e posibilidat pa lesa korantnan di an- tias, hunga entre otro bingo of bon ku ne. Si bon tin un tiki pro- blema ku mobilidat entre otro rolstoel (grandi por pasa patras), looprek of rollator, no hasie un problema pasobra tin un lift. No perde e posibilidat aki, un boka bisa otro. Pa ma informashon bo por jama SAT (tel. 5366772), of na wijkcentrum De Schans (tel. 4553800; i puntrapa IneTheelen, ouderenwerk), of na wijk centrum De Ypelaer (tel. 4552928). Opa’s en oma’s worden vaak ingeschakeld als oppas. Is het voor u wat lang geleden dat u voor kinderen gezorgd heeft, of heeft u dat nooit gedaan? Dan is het leuk om een boek van de Openbare Bibliotheek Tilburg te lenen. Dat boek hoeft niet alleen over opvoeding te gaan; in een boek over grootouders vindt u al veel tips. In Het oma- en opa-boek van Lenny Duijvelaar en Anjo Geluk wordt kort aandacht be steed aan de vraag “Crèche of oma?”. In Marjan Berks oma en opa boek vindt u naast allerlei praktische informatie ook onder meer boekentips voor de voorleesuurtjes. Succes als grootou der van Reader’s Digest beslaat een scala aan onderwerpen: van zuigelingenzorg tot de begeleiding van volwassen kleinkin deren. Zit u verlegen om creatieve ideeën? Leen dan eens een kinder- knutselboek als Wat doen we vandaag?van Urula Barff. Voor de rustige momenten is het leuk een voorleesboek bij de hand te hebben. In dejeugdbibliotheekvindtu een grote keuze. Hans Hagen schreef een aantal boeken over Jubelientje en haar grappige, bijzondere oma. Robin en opa van Sjoerd Kuyper gaat over de hechte band tussen een klein jongetje en zijn grootvader. Vraag gerust om andere suggesties in de bibliotheek. En kijk ook even bij de cassettebandjes, videobanden en cd-rom’s. Afspraken maken Marian Meijs vindt het be langrijk vooraf goede af spraken te maken als je een of meer dagen per week gaat oppassen. “Het bevordert de onderlinge verstandhouding als er dan een ‘contractje’ ge maakt wordt waar je el kaar op aan kunt spreken. Omdat grootouders vaak andere ideeën over de op voeding hebben dan hun kinderen, is het boven dien goed verschillen in opvoedingsstijlen te bespreken en ze op el kaar af te stemmen. Kinderen worden te genwoordig heel anders opgevoed. Ze krij gen overal uitleg over en mogen over veel zaken meebeslissen. Ze zijn gewend dat ze zelf mogen kiezen of ze rode of blauwe sokken aan willen, hoewel ze soms nau welijks kleuren kunnen onderscheiden.” Kees Vermunt heeft geen afspraken ge maakt over de aanpak van de kleinkinde ren. “Hun ouders lieten dat aan ons over en het heeft nooit problemen gegeven”, zegt hij. “Natuurlijk zijn er verschillen in opvoe ding. Onze kleinkinderen mogen van hun ouders dingen die onze kinderen vroeger niet mochten. Ik laat ze doen wat ze thuis gewend zijn en los dingen op mijn eigen manier op. Zo ga ik appeltjes met ze schil len, als ze uit school komen. Daarvan maak ik een gezellig ritueel, dat voorkomt dat ze behoefte aan snoep krijgen.” Deze beide grootouders geven er de voor keur aan in de huizen van de kinderen op te passen. Dat is praktischer, wantje hebt al les bij de hand: luiers, spelletjes en boek jes. Maar ook voor de kinderen is het pret tiger: ze kunnen er ook spelen met hun vertrouwde vriendjes en vriendinnetjes. Een aantal lee veel mensen w -Begin de dag i dit brengt de dt -Sla geen maal Marian Meijs oma van twaalf kleinkin deren, vindt het leuk af en toe op te pas sen Ze heeft een tijdje opgepast om haar dochter in de gelegenheid te stellen een cursus te volgen. Als het echt nodig is, vindt ze het vanzelfsprekend om in te springen. “Stel dat mijn schoondochter MS zou krijgen. Dan vang ik mijn klein kinderen op’zo lang als dat nodig is. Daar geef ik zelfs mijn vrijwilligerswerk voor op, al is het met pijn in mijn hart.” Maar ze voelt er niets voor om ‘ingeroos terd’ te worden. Ze ergert zich eraan dat veel tweeverdieners het vanzelfspre kend vinden dat hun ouders wel op de kleinkinderen zullen passen. Het maakt haar kriebelig als ze hoort dat er zomaar vanuit gegaan wordt dat moeder wel op de kleinkinderen past als de ouders uit werken gaan. En ze is niet de enige: ze kent vrouwen genoeg die daar moeite mee hebben. Als hun man gepensio neerd is, hebben ze eindelijk de tijd om er samen op uit te gaan. Maar dat kan vaak niet omdat ze voor kleinkinderen moeten zorgen.Met haar eigen kinderen heeft ze er geen problemen over, want die weten hoe ze erover denkt. Protestants (Feder. Herv. Gen Pauluskerk Heuvelstraat 141. Zondag, lO.OOu. Opstandingsk Prof. Cobbenhagt Zondag, lO.OOu. Zorgc. Zonnel Prof. Gimbrèrelaa Vrijdag, 17. OOu. Kerkgebouw i Min. Mutsaersstra Zondag, lO.OOi 15.OOu. ds. Olie, Evangel. Gere Offenbachstraat 1 Zondag, 10.00 t de morgendier Evangelist: H.J Tel. 4563032. Evangel. Bapi Noordhoekring 99 Zondag, lO.OOu Christengem. Vredeman de Vrie Zondag, 10.30u. en zondagsschol gaat. Allemaal een gevolg van onze wel vaart. Het meest ergeren me de enorme aan tallen kerst- en nieuwjaarskaarten die worden verstuurd: het maakt niet uit aan wie, als het er maar veel zijn. In de hoop er veel terug te krijgen om ze als versie ring op te kunnen hangen, of om te laten zien hoeveel vrienden je wel niet hebt. Ik kreeg zelfs kaarten van de uitvaarton dernemer, van buren die ik bijna elke dag spreek, van mensen met wie ik rond de feestdagen een afspraak heb. Alleen maar overdaad en veel geldverspilling, en je wordt vreemd aangekeken als je hieraan niet mee wilt doen. R. Riemus er verschijnt eenmaal in de I Tilburgse Koerier. I Redactie r,:~vvanBladel-Verbunt, RiekFlipse-Tiemens, van Groos (voorzitter), Wilma Hurkens, I Joop Janmaat, Karei Luiijf (eindredacteur), Barth Noordzij, Genie Peters, Mat de Vries I p/a Vincentiusstraat 102, j, of Postbus 3078, 5003 DB tel. 5839999. opgestuurd worden naar het redac- of naar De Tilburgse Koerier. I De Seniorenwijzer I twee weken in De Diny\ I Jan i .Innn Redactieadres: Seniorenwijzer, j 5038 SR Tilburg, I Tilburg; tei- 1 Kopij kan I tie-adres Postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline:donderdag 12.00uurvoorde ver- - schijningsdatum. De Bron Secr. Ringbaan W Vredeskerk Ringbaan West 94 Vrijdag, 09.30u. dagkapel. Zondag, lO.OOi m.m.v. gemengd Bijsterstede Herbothstraat 2. Zaterdag, 16.15i ■E St. Maarten Secr. L. Witsiebaa St. Maarten Prof. Cobbenhage Zondag, 09.30i m.m.v. gemengd Goede Herder Isiddrusstraat 6. Zaterdag, 11,00i Kapel De Kie% Beneluxlaan 101. Zaterdag, 18.30i nieviering. St. Lucas L. Witsiebaan 91. Zondag, ll.OOi m.m.v. Lit. ad hc dienst.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2002 | | pagina 14