WIJZE 15 h I Suus von der Fuhr: een eigenzinnige, warmhartige Vincentiaan e 4 4 4 'es COLOFON Kopij Seniorenwijzer Gratis naar domoticahuis Dansinstuif 55-plus Trefpunt ‘t Sant Koffieochtend VIDO Ouderen in de box Vrouwen in de overgang Volksdansinstuif in De Baselaer Muziektips voor de kerst r il I I I I 1 ll I I I •DONDERDAG 13 DECEMBER 2001 - PAGINA 9 DE TILBURGSE KOERIER 2001 - PAGINA 8 ‘Als iemand honger heeft, moet je geen vis geven maar een hengel’ waardoor iemand in de puree geraakt is. Dat bleef ook later haar stelregel. Ier, thuis GP Drop Oud G. Hendriks POSTSCRIPTUM lakken, aren in ït vlees houdt ie bief- dpuree HET WOORD IS AAN... We betalen belasting die ons door de po litiek wordt opgelegd om de salarissen te betalen van de beroepskrachten die hulptnoeten verlenen. Zet de water, alen en :el met oeer en Afbak- ieer- »rst- intje In dit zogenaamde sociale land vol ma terialisme en egoïsme, bijna volledig computergestuurd, sta ik aan de kant want alles gaat te snel voor mij. Dit ‘sociale’ land biedt deskundige zorg door mensen die betaald moeten wor den. Zorg die geïndiceerd moet worden. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw ver haal op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 100015000 JA Tilburg, onder vermel ding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. In die geest zette ze met de Vincentianen een spaarproject op. Elke week haalden ze bij de deelnemers een paar dubbeltjes of kwartjes op die op een spaarbankboekje bijgeschreven werden. Meer schoot er meestal niet over, want Broekhoven was een arme wijk met veel werkeloosheid. Het ingelegde geld werd door de vereniging verdubbeld en zo werd geld gespaard om in het Centraal Magazijn dekens, lakens, kleding en huisraad te kunnen kopen. Dat magazijn was de voorloper van de Vincentshop die nog steeds goed draait. Met de opbrengst van goede tweedehands kleren worden nu het fonds van de stichting Leergeld gevoed en andere projecten be taald. k Gezellig zo'n winterpark op de k Heuvel! Een ijsbaan, een reu- zenrad en nog wat andere ker- miszaken. En daartussen staat M dan ook nog een kerststal. Ik dacht dat die Kerstmis moest uit beelden maar ze zullen wel een paar letters vergeten zijn! Suus werd geboren in Schoonhoven en groeide op in Steenbergen. Haar vader was molenaar en ouderling van de Remonstranse Broederschap, een vrij zinnig protestantse gemeente. Binnen die gemeente maakte hij deel uit van het armenbestuur; zijn dochter Suus is min of meer in zijn voetsporen getreden. Het liefst was ze dominee geworden, maar dat zat er niet in. Het gezin kon de hoge lasten voor zo'n opleiding niet op brengen. Maar het bloed kroop waar het niet gaan kon. Later plaatste ze twintig jaar lang onder het pseudoniem Martha haar Brieven aan Godin het blad van het dekenaat Tilburg/Goirle. Overpeinzin gen over actuele en persoonlijke zaken: recht uit het hart en voor velen herken baar. Dit najaar nam de Vincentiusvereniging in Tilburg afscheid van Suus von der Fuhr. Bijna vijftig jaar is deze eigenzinnige, ruimdenkende vrouw daar actief geweest en heeft ze samen met anderen een aantal bijzondere activiteiten in Tilburg op gang gebracht. ‘Eerst een ander, dan jij’: dat had Suus von der Fuhr (80) als voornaam ste boodschap van thuis uit meegekregen. Daarbij doet het er niet toe wie het is en Leergeld Door de eerste Bijstandswet van 1965 had de particuliere armenzorg overbodig moe ten worden. Maar de Vincentianen in Tilburg gingen door, omdat er toch mensen bleven die tekort kwamenDat zal altijd wel zo blijven, is de stellige overtuiging van FOTO: PETER LIGTENBERG jonge mensen om je heen. Maar bij ver jaardagen ‘Nog vele jaren' zeggen, vind ik flauwekul. Ik zeg liever ‘Veel goede da gen het komende jaar!’ tegen leeftijdge noten.” Een citaat uit een van de Brieven aan God. “Ik bid niet meer. Nee, dat is niet waar. Ik bid wel maar niet meer zo. Mijn knieën willen niet meer krom. Ik wil ze niet meer krom, maar ik wil wel een ge sprek met U. Ja, dat is het. Als ik ach ter de stofzuiger aanloop of de borden een voor een bewerk met de vaten kwast of de hond uitlaat, wil ik met U praten onderwijl. Want bij dat soort be zig zijn is mijn geest vrij. Maar waarom zegt u toch niet eens iets terug. Ik heb dat zo nodig. Ik zou zo graag weten of u me hoort, of ik op de goede lijn zit en of u me een schou derklopje zou kunnen geven. Laat eens iets van u horen.” Leren sparen Vijf jaar na de oorlog ging ze met haar man in Broekhoven wonen. Daar kwam ze via het wijkwerk in 1954 bij de Vincentiusvereniging terecht die zich richtte op armenzorg. Niet in de eerste plaats door geld te geven, maar vooral door mensen in staat te stellen zelfstan dig hun problemen op te lossen. Want het is zoals het Chinees spreekwoord zegt, vindt Suus von de Fuhr: “Als iemand hon ger heeft moet je geen vis geven, maar een hengel.” HlV-steunpunt In de tijd dat er over aids alleen nog maar fluisterend gepraat werd, zette ze samen met haar zoon Reinier HetPluspuntop. Dat zorgt voor ondersteuning van het steun punt waar HlV-geïnfecteerden en aids-pa- tiënten terecht kunnen om met ervarings deskundigen over hun problemen te praten. “Ik was heel nerveus toen ik dat aankaartte bij de Vincentiusvereniging”, herinnert ze zich. “Dat was de eerste keer dat ik openlijk vertelde over de HlV-besmetting van mijn zoon." Samen met mensen van religieuze organisaties, van de GGD en andere maat schappelijke diensten is het Pluspunt toen opgezet. Van dit en veel andere projecten was zij de initiator. “Dat deed ik niet alleen, maar sa men met anderen”, benadrukt ze. “Met mensen uit allerlei organisaties praatte ik over problemen waar ik tegenaan liep en dat veroorzaakte een sneeuwbaleffect.” Ze heeft de gave mensen enthousiast te ma ken en te overtuigenLaatst werd ze gebeld wordt door een vrouw die problemen had met de Sociale Dienst. Ze zocht uit hoe de vork in de steel zat en zoals vaak lukte het ook die zaak in orde te krijgen. Want ze geeft niet snel op en ze stopt niet als er nee gezegd wordt, maar vraagt door. Kan ik zelf nog om hulp vragen? Kan ik zelf nog de weg vinden in de wirwar van “Eerst een ander, dan jij dat is wat Suus von der Fuhr (80) als voornaamste boodschap van thuis uit heeft meegekregen.n. Suus von der Fuhr. Vanaf die tijd richtte de vereniging zich op groepen die tus sen de wal en schip terecht kwamen. Voor straatjongeren werd het JAC op gericht en voor gezinnen die niet ge noeg geld hadden om hun kinderen door te laten leren, werd de stichting Leergeld opgezet. Aanleiding daarvoor was haar contact met een bijstandsmoeder met zes kin deren die niet wist hoe ze moest rond komen. Haar oudste zoon kon goed le ren, maar geld voor bijkomende zaken als een schoolreisje of lidmaatschap van een sportclub had ze niet. Met als gevolg dat hij niet kon meedoen met klasgenoten. Toen uit onderzoek bleek dat dit geen incidenteel probleem was, werd het Leergeldproject op poten ge zet. Veel goede dagen! In 1996 trad ze af als voorzitter van de Vincentianen en dit najaar stapte ze ook uit het bestuur. Maar ze volgt nog wat er gebeurt en af en toe wordt haar advies gevraagd. Ze is nog steeds lid van de vereniging en nauw betrokken bij de ac tiviteiten van het HlV-steunpunt. Langzamer maar zeker is ze het de laat ste jaren rusteriger aan gaan doentoen ze voelde dat haar fysieke krachten achteruitgingen. Autorijden gaat niet meer en ook met fietsen is ze gestopt nadat ze een aantal keren gevallen is. “Ik zag de oneffenheden in de weg niet goed meer en kan mijn hoofd ook niet goed meer naar links draaien om ach terom te kijken.” Buitenshuis gebruikt ze de rollator. “Maar dat is niet iets om over te kniezen”, vindt ze. “Dat hoort bij de gang van het leven.” Ouder worden vindt ze geen probleem. “Dat gaat on gemerkt als je druk bezig bent met veel bureaucratie om gebruik te kunnen ma ken van het noodzakelijke kwaad dat hulp heet? In dit ‘sociale’ land sta ik alleen, aan de kant. Ik voel me onbruikbaar. Of zou ik nog worden gevonden door een van die echte sociale mensen die mij nog wel de moeite waard vinden en niet on bruikbaar. Zo iemand die mensen niet opgebruikt aan de kant laten zitten maar die nog van vroeger weet van dat echte sociale land. Zo’n mens met een hart. Ze noemen ze vrijwilligers en ze worden niet betaald maar ze geven onbetaalbare LIEFDE! Met Kerstmis is Suus von der Fuhr alleen. De kerststal heeft ze aan haar kleinkin deren gegeven. “Ik wil dat mijn kinderen met kerst doen wat ze graag willen en ik ben blij als ik weet dat zij zich gelukkig voelen.” Misschien komen ze nog even langs, maar dat hóeft niet. Ze voelt zich ook prettig alleen. In de tijd dat twee van haar zoons en haar man in korte tijd ach ter elkaar overleden, heeft ze een heel zware tijd gehad. “Maar zij zijn gestorven en mijn leven gaat door”, zegt ze, “en ik beschouw het leven als een opdracht.” Met langzame passen loopt ze mee naar de voortuin om de post te pakken. Een klein stapeltje. “Dat wordt nu ook wat min der”, merkt ze nuchter op. 1 Eigen visie Het was in de jaren vijftig de gewoonte dat de dames van de Vincentiusvereniging in tweetallen op pad gingen. Suus ging liever alleen op huisbezoek, want dan kon ze vrijuit met de vrouwen praten. Er kwam vaak een hoop ellende uit. “Maar daar kon ik goed mee omgaan, want ik was in staat op tijd het gordijntje in mijn hoofd even te sluiten.” In die tijd werd er binnen de vereniging ge discussieerd over de vraag of mensen die een radio hadden wel recht hadden op hulp van de Vincentianen. Suus von der Fuhr vond het beter mensen hun radio te laten behouden. Mannen die werkeloos waren, konden beter thuis naar de radio luisteren dan naar het café gaan, was haar nuchtere redenering. Omdat De Tilburgse Koerier in de week van Kerstmis niet ver schijnt, kunt u de volgende Seniorenwijzer pas op donderdag 3 januari lezen. Maar omdat de redactie in de kerstweek vakantie heeft, moet de kopij voor de eerste ouderenpagina van 2002 wel gewoon op donderdag 20 december om 12.00 uur binnen zijn; over één week dus. De redactie van de Seniorenwijzer wenst u prettige kerstdagen en een gezellige jaarwisseling! Het bezichtigen van de domoticawoning vol technische snufjes bij station Tilburg-West is nu gratis voor ouderen. Zo kost een rondleiding door dit levensloopbestendige huis van de stichting Smart Homes niets voor 55-plussers. Dat is het gevolg van een extra subsidie die de provincie beschikbaar stelt in het kader van het project Vitaal Grijs. De nieuwe kaarten zijn nog in de maak. Ze zijn binnenkort ver krijgbaar bij het projectbureau Vitaal Grijs van de provincie (tel. 073-6812745) of bij de stichting Smart Homes (tel. 0497- 514984). Als u er -alleen of met een groep- naar toe wilt, moet u wel even reserveren bij Smart Homes: e-mail info@smartho- mes.nl of tel. 0497-514984. Wie jonger dan 55 jaar is, betaalt 25 gulden voor de rondleiding en ontvangst met koffie. Het domo ticahuis bij restaurant Boerke Mutsaers blijft daar in elk geval tot en met maart staan. Op vrijdag 14 december vindt in buurtcentrum Soekmekaar (Generaal Kockstraat 2a) de maandelijkse dans-instuif voor 55- plussers plaats. De instuif wordt geleid door Lucia Linkels van stichting Mundo Etnico. Deze keer heeft de instuif een kerst sfeer, met onder meer kerstdansen uit Hawaii. Alle 55-plussers zijn welkom. De instuif duurt van 14.00 tot 16.00 uur. Iedereen kan een verzoekdans aanvragen. In Ouderentrefpunt ’t Sant (Beneluxlaan 74) kunt u op de dinsda gen en donderdagen in december en januari speksteen bewer ken. U betaalt slechts de materiaalkosten. Aanvang: 9.45 uur. Biljarten kan elke ochtend, behalve dinsdag 18 december en woensdagen 19 december. De kerstviering op die laatste dag is overigens helemaal volgeboekt. Trefpunt ‘t Sant is gesloten van vrijdag 21 december t/m dins dag 1 januari 2002. De nieuwjaarsreceptie is op woensdag 2 ja nuari. Vanaf 2 januari kunt u er overigens uitsluitend in euro’s betalen. Iedere eerste en derde woensdag van de maand organiseert VIDO een koffieochtend van 9.30 tot 10.30 uur, waar vrouwen tussen de 40 en 60 jaar welkom zijn voor een praatje en kopje koffie, maar ook voor informatie en hulp van ervaringsdeskun dige vrouwen. De komende koffieochtend is woensdag 19 de cember. Er is ook de mogelijkheid je op te geven voor een ge spreksgroep (twaalf keer voor /75,-/34,10 euro). Adres: buurthuis Loven/Besterd, Koestraat 164 (ingang Park de Horion). Informatie: tel. 4562738 of 5426591 Op woensdag 19 december organiseert ouderenbond ANBO een themamiddag over het nieuwe belastingstelsel. Deze mid dag zal plaatsvinden bij Boulevard-cafe, Noordstraat 51 (op de hoek van de Noordhoekring). Aanvang 14.00 uur. Iedereen is welkom, dus ook ouderen die geen lid zijn. De middag is gratis, de koffie ook. Inlichtingen: tel. 5432649. Vido (vrouwen in de overgang) organiseert dinsdag 18 decem ber van 9.30 tot 12.00 uur een voorlichtingsochtend. Met een film wordt duidelijk gemaakt wat Vido doet. Na de pauze is er gelegenheid hierover te praten en vragen te stellen. Adres: wijk- gebouw Loven-Besterd, Koestraat 164 (ingang park Horion). Vanaf 9.15 uur is er koffie en thee. Deze ochtend voor vrouwen van 40 tot 60 jaar is kosteloos en geheel vrijblijvend. Informatie: tel. 4562738 of 5426591 Op zondag 20 december is weer de bekende volksdansinstuif 55+ in wijkcentrum De Baselaer (Hoefstraat 175). Zoals ge woonlijk wordt daar van 11.00 tot 13.00 uur een internationaal programma gedanst onder leiding van Netty Tönissen. Entree ƒ2,50 p.p. Zou u met de kerstdagen wel eens andere muziek willen horen? Neem dan van te voren een kijkje op de muziekafdeling van de Openbare Bibliotheek Tilburg aan het Koningsplein. Daar bie den ze een grote keuze uit heel verscheidene muzieksoorten. Hier volgen enkele tips. KRO Kerstconcert met o.a. Mastreechter Star, Meersener Nachtegalen, Denise Jannah en Hans Leenders (DHX0862). Dit is een verrassende kerstcd door de keuze van het repertoi re. Titels variëren van ‘II est né Ie divin Enfant’ tot ‘Weroejoe’ (Russisch credo). Charlotte Church - Dream a Dream (HDX6087). Zingen kan deze jonge Engelse sopraan als geen ander. Op deze cd staan veel bekende ‘traditionals’, allen op de voor haar karakteristie ke manier gezongen. Bing Crosby - White Christmas (HDX0566). Er is eigenlijk maar één persoon die ‘White Christmas’ mag zingen en dat is Bing Crosby. Verwacht geen verrassende keuze van liedjes, maar wel kwaliteit van zang. Yule Struttin’ - A Blue Note Christmas (JEX5289). Een kerst cd met jazzmuziek van het befaamde Blue Note label. Veel jazz- grootheden doen erop mee: Chet Baker, Count Basie, Dexter Gordon, Benny Green, John Scofield en Lou Rawls. Veel num mers zijn instrumentaal. De cd staat vol mooie arrangementen en sfeervol verpakte jazzsongs. Iets aparts dus. Kerstmis in Brabant (KAX0596). Ook iets aparts. Kerstliedjes uit Brabant in het Brabants gezongen. De liedjes zijn van de hand van Wout van Venrooij, Cor Swanenburg, Peter Aarts en Smidje Verholen. Wat te denken van titels als "t Winterkunnigske’, "ne Mens van goede wil’ en ‘Onzen urste kerststal’. Dat dialect heel leuk is bewijst deze verzameling lied jes. Het leengeld van cd’s bedraagt ƒ3,50. Populaire cd’s kunt u voor dat geld één week lenen, klassieke mag u drie weken hou den. Bij het lenen van meer dan drie cd’s is naast de biblio theekkaart extra legitimatie verplicht. Verantwoordelijkheid Haar ouders brachten Suus en haar drie zussen bij dat ze zelf verantwoordelijk waren voor hun daden. “Als ik met een vriendje uit wilde, zei mijn vader: ‘Ik vind dat je beter aan je huiswerk kunt gaan. Maar jij moet zelf beslissen.’ Dat was geen vrijheid, maar verantwoordelijkheid die soms zwaar woog”, vertelt ze. In 1945 trouwde ze, na drie jaar eerder naar de katholieke kerk overgestapt te zijn. Het was een verlichting voor haar dat daar niet alle verantwoordelijkheid op eigen schouders gelegd werd. Maar ze is wel altijd vrijzinnig katholiek gebleven. Zo was Suus von der Fuhr in de jaren ze ventig actief in de studentenparochie Maranatha die toen progressief was. Ze voelde zich thuis bij de moderne visie op geloofszaken en bereidde daar met een groep mensen diensten voor, waarin ge voelige onderwerpen als homoseksuali teit aan de orde gesteld werden. “Maranatha was belangrijk om je eigen standpunt te bepalen en bewust christen te zijn”, vindt ze. I De Seniorenwij. I twee weken in L Redactie: DinyvanBladel-Verbunt, RiekFlipse-Tiemens, I Jan van Groos (voorzitter), Wilma Hurkens, Joop Janmaat, Karei Luiijf (eindredacteur), Barth Noordzij, Gerrie Peters, Mat de Vries /ijzer verschijnt eenmaal in de I i De Tilburgse Koerier. Redactieadres Seniorenwijzer, p/a Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redac- tie-adres of naar De Tilburgse Koerier, I Postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voorde ver- schijningsdatum. in een groen- dat ze maten- lige vet de rest water, zeef of 'et af te verkre- scheut- es naar mtueel e

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2001 | | pagina 9